Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Bój o Kurdystan !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:42, 11 Paź 2014    Temat postu:

Kolejne starcia Państwa Islamskiego z Kurdami w Kobane

Obserwatorium podaje, że kurdyjscy bojownicy przeprowadzają "operacja specjalne" na wschodzie Kobane - ARIS MESSINIS / AFP

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) próbowali minionej nocy wejść do centrum syryjskiego miasta Kobane (Ajn al-Arab), przy granicy z Turcją, ale kurdyjscy bojownicy odparli ich atak - poin­formowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- IS zaatakowało od strony południowej, próbując zająć centrum miasta. Jednak po zaciętych walkach kurdyjscy bojownicy odpar­li atak - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Od wejścia do Kobane w poniedziałek islamiści zajęli 40 proc. tej kur­dyjskiej enklawy. W piątek siły IS zdobyły siedzibę sztabu gene­ralnego obrońców. Gdyby dżihadystom udało się opanować całe miasto, oznaczałoby to przejęcie przez nich kontroli nad większo­ścią syryjsko-tureckiej granicy.

Według Obserwatorium rano w sobotę dochodziło do sporadycz­nych walk na południu miasta, południowym zachodzie i na wschodzie. Obserwatorium podaje, że kurdyjscy bojownicy prze­prowadzają "operacja specjalne" na wschodzie Kobane, wcho­dząc do obszarów kontrolowanych przez IS i zabijając członków ugrupowania, a następnie wycofując się.

Koalicja państw, które z USA na czele od 23 września próbują po­wstrzymać ofensywę Państwa Islamskiego atakami z powietrza, przeprowadziła przed świtem dwa naloty na wschodzie i połu­dniu Kobane. Ataki te jednak dotychczas nie powstrzymały postę­pów ofensywy islamistów. IS próbuje zdobyć północne dzielnice, by całkowicie odciąć Kobane od pobliskiej granicy tureckiej, jedy­nego kierunku, z którego teoretycznie mogą jeszcze do niego do­cierać posiłki w ludziach i broni.

Od początku ofensywy IS w pobliżu Kobane z miasta i okolic ucie­kło ok. 300 tys. osób. 200 tys. znalazło schronienie w sąsiedniej Turcji. Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury w mieście przebywa jeszcze ok. 700 cywilów, głównie są to osoby starsze. Ok. 10-13 tys. zebrało się przy granicy z Turcją. Jeśli miasto zostanie zajęte przez islamistów, najpewniej dojdzie tam do masakry - ostrzegł.

W piątek Mistura zaapelował też do władz Turcji, by zezwoliły kurdyjskim ochotnikom na przekroczenie granicy z Syrią, aby mogli pospieszyć na pomoc Kobane. Ankara nie chce się na to zgodzić, utrzymując, że wysyłanie cywilów na wojnę byłoby zbrodnią.

Kobane to jedna z trzech enklaw na północy Syrii, w których rządy sprawują syryjscy Kurdowie. Pozostałe dwa kantony wcho­dzące w skład syryjskiego Kurdystanu, powstałego w listopadzie 2013 roku, to Al-Dżazira, w prowincji Al-Hasaka, na północnym wschodzie, i Afrin, leżące w prowincji Aleppo, na północnym za­chodzie.


...

Rola Erdogana jest mroczna satanistyczna ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:37, 12 Paź 2014    Temat postu:

Dżihadyści wysyłają dodatkowe siły do Kobane

Kobane jest atakowane przez islamistów z wielu frontów

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) wysyłają dodatkowych bo­jowników do miasta Kobane (Ajn al-Arab) na północy Syrii, o któ­rego kontrolę walczą z lokalnymi siłami kurdyjskimi - poinfor­mowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Wysyłają bojowników z prowincji Ar-Rakka i Aleppo", czyli swo­ich głównych bastionów na północy Syrii - powiedział szef Obser­watorium Rami Abdel Rahman. - Wysyłają nawet takie osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia bojowego - dodał. - Dla nich jest to strategiczna bitwa - jeśli zajmą Kobane, walka z Pań­stwem Islamskim w Syrii będzie trwała bardzo długo. Ale jeśli im się to nie uda, będzie to poważny cios dla ich wizerunku - wyja­śnił Rahman.

Jego zdaniem od piątku, gdy islamiści zajęli siedzibę sztabu gene­ralnego Kurdów na północy miasta, ok. kilometr od granicy z Turcją, IS nie odniosło większych sukcesów w Kobane. Dżihady­ści kontrolują 40 proc. miasta, głównie część wschodnią, a także dzielnice na południu i zachodzie miasta.

Według szefa Obserwatorium bojownicy IS "atakują na wielu frontach, ale następnie ich ataki są odpierane". Dodał, że Kurdo­wie, których siły są mniejsze od islamistów, zaciekle bronią swego miasta. W sobotę 36 dżihadystów zginęło w wyniku kurdyj­skich ataków, m.​in. na pojazdy IS, które próbowały wjechać do Ko­bane. Tego dnia islamiści po raz pierwszy próbowali też dojść do granicy z Turcją, na północy Kobane, ale zostali powstrzymani przez kurdyjskich bojowników.

Międzynarodowa koalicja państw dowodzona przez USA przepro­wadziła w sobotę wieczorem dziewięć ataków z powietrza na cele IS, głównie na wschodzie miasta. - Są zabici wśród dżihady­stów, zniszczone też zostały pojazdy - podało Obserwatorium, które dysponuje siecią informatorów w różnych częściach Syrii. W sobotę Obserwatorium informowało, że od początku ofensywy IS w pobliżu Kobane 16 września zginęło ok. 550 ludzi. W toku ofensywy z miasta i okolic uciekło ok. 300 tys. osób; 200 tys. znala­zło schronienie w sąsiedniej Turcji.

Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistu­ry w mieście przebywa jeszcze ok. 700 cywilów, głównie osób starszych, a ok. 10-13 tys. zebrało się przy granicy z Turcją. Jeśli miasto zostanie zajęte przez islamistów, najpewniej dojdzie tam do masakry - ostrzegł.

Kobane ma znaczenie strategiczne ze względu na swe położenie - zdobywając je, islamiści uzyskaliby bezpośredni dostęp do okupo­wanych przez siebie prowincji Aleppo i Ar-Rakka na wschodzie Syrii, a także kontrolowaliby 400-kilometrowy odcinek liczącej ok. 900 km granicy syryjsko-tureckiej.

...

Ci sciagaja nowe sily a Kurdow blokuja bydlaki z Ankary .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:00, 12 Paź 2014    Temat postu:

Brytyjscy żołnierze szkolą kurdyjskie siły w walce z Państwem Islamskim

Dwunastu brytyjskich żołnierzy z Regimentu Yorkshire przebywa obecnie w Iraku, gdzie szkoli kurdyjską milicję walczącą z bojow­nikami Państwa Islamskiego – poinformowało brytyjskie Mini­sterstwo Obrony.

Według ministerstwa żołnierze szkolą kurdyjskich milicjantów z miasta Irbil w północnym Iraku w obsłudze ciężkich karabinów maszynowych. Mają tam pozostać około tygodnia. W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Obrony poinformowało o dostarczeniu kurdyjskim milicjantom 40 ciężkich karabinów maszynowych wraz z zapasem amunicji.

- Sekretarz obrony zatwierdził wysłanie do Iraku niewielkiego ze­społu szkoleniowego niemającego zadań bojowych. Jego zada­niem jest świadczenie pomocy szkoleniowej w zakresie obsługi ciężkich karabinów maszynowych dostarczonych kurdyjskim siłom w zeszłym miesiącu - potwierdził rzecznik prasowy mini­sterstwa. Przekazał również, że Wielka Brytania może zaangażo­wać się w szerszym zakresie w misje szkoleniowe dla irackich sił walczących z bojownikami IS.

Ministerstwo podkreśla, że jest to element zapowiedzianego już wcześniej wsparcia dla Kurdów w walce z Państwem Islamskim i nie łamie warunków zgody wydanej przez Izbę Gmin na udział w operacji w Iraku wyłącznie sił powietrznych.

Jeden z parlamentarzystów i członek komitetu ds. obrony Izby Gmin, Bob Russell, powiedział telewizji BBC, że parlament powi­nien jednak zostać powiadomiony o podjęciu takich działań. - Z całą pewnością jest to zwiększenie roli Wielkiej Brytanii w kon­flikcie, choć liczbowo niewielkie - powiedział Russell.

Obecność brytyjskiej misji szkoleniowej oznacza powrót brytyj­skich żołnierzy do Iraku po trzech latach nieobecności. Do 2011 roku w Iraku przebywali brytyjscy żołnierze szkolący irackie siły zbrojne. Ostatnie regularne oddziały brytyjskiej armii zostały wy­cofane z Iraku w 2009 roku.

Pod koniec września brytyjski parlament, na wniosek rządu, zgo­dził się na uczestnictwo brytyjskiego lotnictwa stacjonującego na Cyprze w nalotach na pozycje IS w północnym Iraku. Zgoda nie obejmowała jednak nalotów na terenie Syrii, a także zaangażo­wania w walki brytyjskich wojsk lądowych.

...

Przynajmniej te 40 kmów ... Malo ... Gdzie swiat ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:56, 12 Paź 2014    Temat postu:

MSZ Turcji: korytarz do transportu wsparcia dla Kobane "nierealny"

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu ocenił jako nierealny po­mysł utworzenia korytarza do transportu sprzętu i ochotników z Turcji do obleganego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) kurdyjskiego miasta Kobane (Ajn al-Arab) w Syrii.

- Pomysł utworzenia korytarza jest nierealistyczny - oświadczył Cavusoglu w wywiadzie zamieszczonym w sobotę na stronie por­talu informacyjnego France24. - Turcja nie może wysłać broni ani cywilów, prosząc ich o walkę z terrorystycznymi ugrupowa­niami. Kto obecnie dostarczałby broń? Zresztą wysyłanie cywi­lów na wojnę to zbrodnia - dodał.

Kurdyjscy przywódcy apelują do Turcji o stworzenie korytarza, którym do Kobane popłynęłaby pomoc i sprzęt wojskowy. Wy­słannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura w piątek wzywał władze w Ankarze do przepuszczenia przez granicę ochotników, którzy wzmocniliby obronę miasta.

Zdaniem Cavusoglu do pokonania IS potrzebne jest bardziej cało­ściowe podejście. - Zabijanie komarów jeden po drugim to nie jest właściwa strategia. Musimy wyeliminować przyczyny obecnej sy­tuacji, czyli reżim (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada - powie­dział. Zapewnił, że "jeśli pojawi się wspólna strategia, Turcja po­ważnie rozważy jej realizację wraz z sojusznikami i zaprzyjaź­nionymi państwami".

W ubiegłym tygodniu turecki parlament zdecydowaną większo­ścią zaaprobował projekt rządowej rezolucji, która zezwala armii tego kraju na interwencję zbrojną przeciwko IS w Syrii i Iraku oraz pozwala zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie na te­rytorium Turcji i używanie tureckich baz wojskowych w walce z IS. Mimo to Turcja powstrzymuje się od działania i odmawia przyłączenia się do powołanej przez USA międzynarodowej koali­cji, która walczy z IS.

Według tureckich władz kurdyjscy obrońcy Kobane należą do od­działów samoobrony YPG, powiązanych z Partią Pracujących Kur­dystanu (PKK) - zdelegalizowanym w Turcji ugrupowaniem, które od ponad 30 lat walczy z rządem o kurdyjską autonomię. W Ankarze panuje jednocześnie przekonanie, że interwencja przeciwko IS wzmocni reżim prezydenta Asada, przeciwko które­mu od marca 2011 trwa rebelia.

Stanowisko Turcji w sprawie Kobane zagraża kruchemu, prowa­dzonemu od dwóch lat procesowi pokojowemu między władzami w Ankarze a PKK. W kraju protestowali Kurdowie, którzy zarzu­cają Ankarze bezczynność w obliczu groźby przejęcia Kobane przez islamistów.

Kobane ma znaczenie strategiczne ze względu na swe położenie - zdobywając je, islamiści uzyskaliby bezpośredni dostęp do okupo­wanych przez siebie prowincji Aleppo i Ar-Rakka na wschodzie Syrii, a także kontrolowaliby 400-kilometrowy odcinek liczącej ok. 900 km granicy syryjsko-tureckiej.

...

Tfu co za bydlaki .
Za to korytarz do piekla oficjeli tureckich bedzie szeroki .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:49, 14 Paź 2014    Temat postu:

Atak tureckiego lotnictwa na cele Partii Pracujących Kurdystanu


Wojsko tureckie w pobliżu granicy w Syrią - ARIS MESSINIS / AFP

Tureckie lotnictwo atakowało w niedzielę cele Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na południowym wschodzie Turcji - poinfor­mowała dzisiaj gazeta "Hurriyet" na swojej stronie internetowej. Była to pierwsza znacząca operacja tureckich sił powietrznych przeciwko PKK od czasu rozpoczęcia przed dwoma laty procesu pokojowego - wskazuje "Hurriyet" i dodaje, że bojownicy PKK po­nieśli w niej "duże straty".

Rząd Turcji rozpoczął rozmowy z uwięzionym kurdyjskim przy­wódcą Abdullahem Ocalanem pod koniec 2012 roku, próbując za­kończyć konflikt, w wyniku którego w ciągu 30 lat zginęło ponad 45 tys. ludzi. PKK w marcu 2013 roku ogłosiła rozejm i po dwóch miesiącach zaczęła wycofywać swoje siły do obozów w północ­nym Iraku. Proces pokojowy utknął jednak w martwym punkcie i we wrześniu 2013 roku rebelianci ogłosili, że przestają opuszczać terytorium Turcji, ponieważ rząd w Ankarze nie wprowadza obiecanych im reform.
REKLAMA


Według "Hurriyet" Kurdowie z PKK ostrzelali kilka dni temu po­sterunek wojskowy w prowincji Hakkari koło granicy z Irakiem. Wojsko tureckie nie skomentowało na razie tych doniesień.

Władze tureckie odmawiają interwencji przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego, którzy atakują kurdyjskie miasto Kobane w Syrii, przy granicy z Turcją. Prezydent Turcji Recep Tayyip Er­dogan oświadczył w tym miesiącu, że w jego przekonaniu człon­kowie Państwa Islamskiego "są takimi samymi terrorystami" jak członkowie Partii Pracujących Kurdystanu. Zdaniem tureckiej opozycji, postulującej "ograniczoną interwencję w Syrii" w celu uratowania Kobane, wypowiedzi Erdogana wskazują, że nie pój­dzie on na żadne ustępstwa polityczne w sprawie Kurdów.

Według tureckich władz kurdyjscy obrońcy Kobane należą do od­działów samoobrony YPG, powiązanych z PKK - zdelegalizowa­nym w Turcji ugrupowaniem, które od ponad 30 lat walczy z rzą­dem o kurdyjską autonomię.

Turcja odmawia przyłączenia się do powołanej przez USA mię­dzynarodowej koalicji, która walczy z Państwem Islamskim. An­kara utrzymuje, że ataki z powietrza wymierzone w dżihadystów mogą rykoszetem umocnić syryjski reżim Baszara el-Asada, głów­nego wroga Turcji.

Wśród warunków przystąpienia do koalicji Turcja wymienia: ustanowienie strefy zakazu lotów nad Syrią, wydzielenie na tery­torium Syrii strefy bezpieczeństwa, w której można by umieścić syryjskich uchodźców, szkolenie i dozbrajanie umiarkowanych rebeliantów oraz potwierdzenie zobowiązania dotyczącego odsu­nięcia od władzy Asada i jego ekipy.

...

Czyli Erdogan ostecznie sie zdecydowal . Wybor brzmi ISIL ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:31, 15 Paź 2014    Temat postu:

Strajk głodowy zatrzymanych kurdyjskich bojowników z Kobane

Ponad stu kur­dyj­skich bo­jow­ni­ków z sy­ryj­skie­go mia­sta Ko­ba­ne ata­ko­wa­ne­go przez dżi­ha­dy­stów z Pań­stwa Is­lam­skie­go (IS) roz­po­czę­ło strajk gło­do­wy w Tur­cji. Zo­sta­li za­trzy­ma­ni przez tu­rec­kie wła­dze po prze­kro­cze­niu gra­ni­cy. Do Tur­cji udali się na le­cze­nie.

Wła­dze w An­ka­rze po­dej­rze­wa­ją, że bo­jow­ni­cy są po­wią­za­ni z tu­rec­ki­mi se­pa­ra­ty­sta­mi z Par­tii Pra­cu­ją­cych Kur­dy­sta­nu (PKK).

We­dług tu­rec­kie­go pro­kur­dyj­skie­go de­pu­to­wa­ne­go Ibra­hi­ma Ay­ha­na ok. 160 człon­ków ugru­po­wa­nia po­li­tycz­ne­go sy­ryj­skich Kur­dów, Par­tii Unii De­mo­kra­tycz­nej (PYD), od dzie­wię­ciu dni jest prze­trzy­my­wa­nych w mie­ście Suruc przy gra­ni­cy z Syrią. Roz­po­czę­li oni strajk gło­do­wy.

- Są oni prze­trzy­my­wa­ni, choć nie po­sta­wio­no im żad­nych za­rzu­tów (...). To dra­mat - ubo­le­wał tu­rec­ki de­pu­to­wa­ny z pro­kur­dyj­skiej Lu­do­wej Par­tii De­mo­kra­tycz­nej (HDP).

Po­in­for­mo­wał on, że ok. stu in­nych człon­ków PYD, męż­czyzn i ko­biet, któ­rzy także zo­sta­li za­trzy­ma­ni po prze­do­sta­niu się z Ko­ba­ne do Tur­cji, od­zy­ska­ło wol­ność w nocy z po­nie­dział­ku na wto­rek. Po­ło­wa z nich wró­ci­ła do Syrii, by wal­czyć prze­ciw­ko is­la­mi­stom w Ko­ba­ne.

Przed­sta­wi­ciel lo­kal­nych tu­rec­kich władz po­wie­dział agen­cji AFP, że osoby te zo­sta­ły za­trzy­ma­ne w ra­mach ru­ty­no­wej kon­tro­li.

Jego zda­niem cho­dzi o "bez­pie­czeń­stwo kraju", gdyż "wszy­scy, któ­rzy od pew­ne­go czasu prze­kra­cza­ją gra­ni­cę od stro­ny sy­ryj­skiej, na­le­żą do kur­dyj­skich od­dzia­łów sa­mo­obro­ny YPG lub też są człon­ka­mi PKK".

An­ka­ra nie utrzy­mu­je ofi­cjal­nych sto­sun­ków z PYD, którą uważa za sy­ryj­ską od­no­gę PKK. Tę ostat­nią Tur­cja i więk­szość wspól­no­ty mię­dzy­na­ro­do­wej uzna­je za or­ga­ni­za­cję ter­ro­ry­stycz­ną. PKK od ponad 30 lat wal­czy z tu­rec­kim rzą­dem o kur­dyj­ską au­to­no­mię.

Kon­ser­wa­tyw­ny pre­mier Ahmet Da­vu­to­glu oskar­żył PYD o tor­tu­ro­wa­nie sy­ryj­skich uchodź­ców z oko­lic Ko­ba­ne. 200 tys. miesz­kań­ców Ko­ba­ne i oko­lic schro­ni­ło się w Tur­cji, ucie­ka­jąc przed is­la­mi­sta­mi ata­ku­ją­cy­mi od po­ło­wy wrze­śnia za­miesz­ka­ne przez nich te­re­ny.

Mimo pre­sji ze stro­ny so­jusz­ni­ków, głów­nie USA, Tur­cja od­ma­wia przy­łą­cze­nia się do po­wo­ła­nej przez Wa­szyng­ton mię­dzy­na­ro­do­wej ko­ali­cji, która wal­czy z Pań­stwem Is­lam­skim. An­ka­ra utrzy­mu­je, że ataki z po­wie­trza wy­mie­rzo­ne w dżi­ha­dy­stów mogą ry­ko­sze­tem umoc­nić sy­ryj­ski reżim Ba­sza­ra el-Asa­da, głów­ne­go wroga Tur­cji, a także Kur­dów po­wią­za­nych z PKK.

Wśród wa­run­ków przy­stą­pie­nia do ko­ali­cji Tur­cja wy­mie­nia: usta­no­wie­nie stre­fy za­ka­zu lotów nad Syrią, wy­dzie­le­nie na te­ry­to­rium Syrii stre­fy bez­pie­czeń­stwa, w któ­rej można by umie­ścić sy­ryj­skich uchodź­ców, szko­le­nie i do­zbra­ja­nie umiar­ko­wa­nych re­be­lian­tów oraz po­twier­dze­nie zo­bo­wią­za­nia do­ty­czą­ce­go od­su­nię­cia od wła­dzy Asada i jego ekipy.

Przed bu­dyn­ka­mi, w któ­rych prze­trzy­my­wa­ni są człon­ko­wie PYD, ze­bra­ły się dzie­siąt­ki bli­skich tych osób. Do­ma­ga­li się ich wy­pusz­cze­nia.

"Przy­sze­dłem tu dla syna. Jest prze­trzy­my­wa­ny, a ja nawet nie mogę go od­wie­dzić - ubo­le­wał uchodź­ca z Ko­ba­ne Fa­di­le Su­kria­to. - O nic ich nie oskar­żo­no, nie są są­dze­ni, więc dla­cze­go trzy­ma­ją ich w tym wię­zie­niu?".

We­dług dzien­ni­ka "Hur­riy­et" do szpi­ta­la w Suruc w ostat­nich ty­go­dniach do­tar­ło 422 sy­ryj­skich bo­jow­ni­ków, któ­rzy od­nie­śli ob­ra­że­nia pod­czas walk o Ko­ba­ne.

>>>

Os zla Erdogan ISIL ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:16, 16 Paź 2014    Temat postu:

USA podjęły rozmowy z główną partią syryjskich Kurdów

USA podjęły w ciągu ubiegłego weekendu pierwsze bezpośrednie rozmowy z główną partią polityczną syryjskich Kurdów w ra­mach budowania koalicji przeciwko dżihadystom z Państwa Is­lamskiego - poinformowała dzisiaj rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

- Prowadziliśmy od pewnego czasu przez pośredników rozmowy z PYD (Kurdyjską Partią Unii Demokratycznej). Dopiero w ubie­gły weekend weszliśmy w bezpośrednie kontakty z PYD - powie­działa Psaki w trakcie briefingu prasowego.

Według niej w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Departa­mentu Stanu, a odbyło się ono poza regionem, gdzie toczy się obecny konflikt z Państwem Islamskim.

Również dzisiaj ministerstwo obrony USA zadeklarowało, że ne­gocjacje z Turcją na temat jej ewentualnej roli w zwalczaniu Pań­stwa Islamskiego przebiegły "bardzo, bardzo dobrze", ale odmó­wiło komentarza w sprawie tego, co strona turecka może konkret­nie zrobić.

- Dyskusje miały bardzo, bardzo dobry przebieg. Skupiały się wokół poszukiwania innych sposobów i innych rodzajów turec­kiego zaangażowania w te działania - powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy Pentagonu, kontradmirał John Kirby.

- Dyskusje miały pozytywny wydźwięk, sądzę, że nasza delegacja przywiezie z nich dobry ogólny raport, ale nie chciałbym tutaj rozwijać kwestii tego, co Turcja może lub też nie może zrobić - dodał Kirby.

...

Trzeba rozmawiac z przedstawicielami narodu nie z partiami . Partyjniactwo to najgorszy wrog Kurdow .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:17, 16 Paź 2014    Temat postu:

Iraccy Kurdowie: wysłaliśmy pomoc wojskową dla obrońców Kobane

Władze irackiego autonomicznego Kurdystanu wysłały pomoc wojskową dla obrońców obleganego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) syryjskiego miasta Kobane - poinformował dzisiaj przedstawiciel tych władz.

- Pomogliśmy im prawie w każdej sferze. Wysłaliśmy im pomoc, w tym wojskową - powiedział Hamid Darband, odpowiedzialny we władzach irackiego Kurdystanu za sprawy syryjskie. Odmówił jednak podania szczegółów.

Przedstawiciele syryjskich Kurdów potwierdzili, że otrzymali pomoc, jednak nie mogą jej dostarczyć do Kobane. Winą za taki stan rzeczy obarczono Turcję, która odmawia otwarcia korytarza m.in. do transportu sprzętu bojowego. W transporcie z irackiego Kurdystanu, określonym jako symboliczny, znajduje się m.in. amunicja do broni lekkiej i pociski moździerzowe.

Wcześniej kurdyjscy przywódcy apelowali do władz w Ankarze o stworzenie korytarza, którym do Kobane popłynęłaby pomoc, w tym sprzęt wojskowy. Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura w piątek wzywał władze Turcji do przepuszczenia przez granicę ochotników, którzy wzmocniliby obronę Kobane.

Kobane ma znaczenie strategiczne, gdyż zdobywając miasto dżihadyści z IS uzyskaliby bezpośredni dostęp do okupowanych przez siebie prowincji Aleppo i Ar-Rakka na wschodzie Syrii, a także kontrolowaliby 400-kilometrowy odcinek liczącej ogółem ok. 900 km granicy syryjsko-tureckiej.

...

Oni nie maja a pomagaha a swiat ma i co ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:54, 16 Paź 2014    Temat postu:

Turcja nie pomoże obrońcom kurdyjskiego Kobane

Premier Turcji oświadczył dzisiaj, że tylko syryjscy obywatele będą mogli przekraczać turecką granicę do Syrii, aby przyłączać się do obrońców Kobane, i odrzucił apel Francji o otwarcie grani­cy dla wszystkich, którzy chcą pospieszyć z pomocą obleganemu miastu.

"Ci, którzy pochodzą z Syrii, mogą wyruszyć, aby przyłączyć się do walki" o Kobane - powiedział dziennikarzom premier Ahmet Davutoglu, powtarzając, że jego rząd odmawia prawa przekrocze­nia granicy turecko-syryjskiej osobom innych narodowości, w tym tureckiej.

Francuski prezydent Francois Hollande uważa, że Turcja "abso­lutnie powinna otworzyć granicę" posiłkom zmierzającym na od­siecz Kobane, jednemu z trzech największych kurdyjskich miast w Syrii. W środę francuski premier Manuel Valls wzywał ponow­nie Ankarę do "podjęcia wszelkich możliwych działań w celu ura­towania Kobane".

Szef rządu tureckiego odpowiedział na to: "To nie do przyjęcia, aby żądano od nas otwarcia granicy bez wyjaśnienia, co by to miało oznaczać".

"To nie do zaakceptowania, aby ktoś twierdził, iż obecny kryzys istnieje tylko dlatego, że Turcja nie otwiera swych granic. Nie po­zwolimy tureckim obywatelom na branie udziału w syryjskim konflikcie i będziemy pilnowali, aby nie przekraczali granicy nielegalnie; to sprzeczne z naszą konstytucją" - deklarował Davu­toglu.

Ankara nie pozwala członkom lewicowej Partii Pracujących Kur­dystanu (PKK), którzy są tureckimi obywatelami, na udział w wal­kach z siłami Państwa Islamskiego w Iraku i na przedostawanie się przez terytorium Turcji do Kobane, co wywołuje gwałtowne protesty Kurdów w Turcji.

Turecki rząd - komentuje AFP - odmawia udziału w wojskowej in­terwencji przeciwko dżihadystom, ponieważ obawia się umocnie­nia pozycji Kurdów i tego, że pośrednio wesprze to władze syryj­skiego dyktatora Baszara el-Asada - znienawidzonego nieprzyja­ciela Turcji.

PKK wszczęła w 1984 r. bunt przeciwko Ankarze, który pocią­gnął za sobą 40 000 śmiertelnych ofiar.

Davutoglu oświadczył również dziś, że tureckie władze nie pozwo­liły na powrót do Kobane około 300 bojownikom rekrutującym się spośród syryjskich Kurdów należącym do Oddziałów Ochro­ny Ludowej (YPG), głównej siły kurdyjskiej milicji w Syrii.

Schronili się oni w Turcji i teraz chcieli powrócić, aby przyłączyć się do rodaków walczących w obronie Kobane.

...

Wybrali zlo i szatana ... I bedzie na nich kara ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:00, 17 Paź 2014    Temat postu:

Turcja wstrzymuje bojowników kurdyjskich. Aktywiści oskarżają rząd

Turcja uniemożliwia przekroczenie granicy setkom kurdyjskich bojowników, którzy chcą przyjść z odsieczą syryjskim obrońcom przygranicznego miasta Kobane. Dżihadyści z Państwa Islamskiego oblegają miasto od kilku tygodni, zajmując kolejne dzielnice.

Kłopot mają też uchodźcy, którzy próbują uciec z Syrii. Wśród nich jest wielu rannych. Tymczasem tureckie wojsko często zamyka granicę nie pozwalając im jej przekroczyć. - Sądzę, że turecki rząd chce, by oni umierali - ubolewa pracujący przy granicy aktywista Nurettin Baykal.

...

Naloty na bestie z Ankary !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:08, 18 Paź 2014    Temat postu:

Kobane, symbol oporu wobec Państwa Islamskiego, broni się skutecznie

Atakowane od miesiąca miasto Kobane, stało się symbolem oporu wobec ofensywy Państwa Islamskiego

Atakowane od miesiąca miasto Kobane w północnej Syrii, stało się symbolem skutecznego oporu wobec ofensywy Państwa Islamskiego (IS), ale Amerykanów, którzy wspomagają je atakami powietrznymi na dżihadystów, niepokoi przede wszystkim ewolucja sytuacji w Iraku.

W trwającej od 16 września bitwie o Kobane zginęło już ponad 660 ludzi: IS straciło 374 bojowników, a obrońcy miasta, kurdyjskie Oddziały Obrony Ludu złożone z mężczyzn i kobiet - około 260.

W ciągu ostatnich dni sytuacja nieco się zmieniła na korzyść Kurdów, m.in. dzięki przeprowadzonym we wtorek i środę przez lotnictwo USA i Arabii Saudyjskiej atakom na pozycje i pojazdy IS pod Kobane. Kurdowie odbili z rąk przeciwnika kilka strategicznych obiektów w śródmieściu Kobane, ale wciąż 30-40 proc. miasta - według Kurdów, a połowa - według innych informacji, pozostaje w rękach napastników dysponujących dużą przewagą ogniową.

Stany Zjednoczone traktują pomoc dla obrońców Kobane jako "operację humanitarną", a nie "strategiczną", podczas gdy ich głębokie zaniepokojenie budzi rozwój sytuacji w Iraku.

- Nadzwyczajna sytuacja w Iraku jest obecnie w oczywisty sposób naszym głównym zmartwieniem - oświadczył koordynator działań sojuszniczych przeciwko siłom IS, generał John R. Allen, wskazując na umacnianie się dżihadystów w północnym Iraku oraz problemy polityczne w Bagdadzie.

Przyznał on, że "w oczywisty sposób IS dokonało ważnych podbojów w Iraku, zwłaszcza w zachodniej prowincji Al-Anbar.

Prowincja ta, zamieszkana w większości przez sunnitów, jest najważniejszym celem ataków sił dżihadu, które starają się przejąć kontrolę nad obszarami, nad którymi jeszcze nie panują.

Według irackich władz prowincji IS kontroluje ją już w 85 procentach.

Jak informuje Pentagon, lotnictwo koalicji, którego naloty koordynują Amerykanie, dokonuje codziennych nalotów bojowych na pozycje IS w centralnych rejonach Iraku.

Szefowie państw wchodzących w skład koalicji zwracali się już kilkakrotnie do rządu tureckiego o zezwolenie sojuszniczemu lotnictwu na korzystanie z baz w Turcji, położonych znacznie bliżej Kobane. Turecki premier Ahmet Davutoglu odrzucił w środę apel Francji o otwarcie przejścia granicznego między Turcją a północną Syrią dla umożliwienia przerzutu do Kobane posiłków z terenu Turcji.

Ankara zabroniła bojownikom z lewicowej Partii Pracujących Kurdystanu przyjście z pomocą obleganemu Kobane, co wywołało gwałtowne protesty tureckich Kurdów.

Zezwoliła jedynie na przekraczanie granicy z powrotem do Syrii Kurdom mającym syryjskie obywatelstwo, którzy poprzednio schronili się po stronie tureckiej.

....

Mimo zbrodniczej postawy Erdogana walcza ! Tak to najlepsi wojownicy w regionie . Brawo ! Miasto symbol bohater .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:15, 20 Paź 2014    Temat postu:

Turcja nadal nie chce udostępnić przestrzeni powietrznej do walki z ISIL

Turcja wciąż nie zgadza się na wykorzystanie jej przestrzeni powietrznej przez lotnictwo USA, które dokonuje zrzutów broni i materiałów medycznych dla Kurdów broniących przed dżihadystami miasta Kobane w Syrii - oświadczył szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

Minister podkreślił także w poniedziałek na konferencji prasowej, że jego kraj ułatwi dotarcie irackim peszmergom (kurdyjskim bojownikom) z pomocą do Kobane, leżącego na północy Syrii przy granicy z Turcją.

USA i Turcja wciąż nie porozumiały się jeszcze w sprawie wykorzystania tureckiej przestrzeni powietrznej, ani bazy lotniczej Incirlik do nalotów na cele Państwa Islamskiego (IS), które atakuje zamieszkane przez Kurdów miasto od połowy września. Pomimo to w ostatnich dniach lotnictwo wojskowe USA dokonało 135 ataków lotniczych na pozycje dżihadystów w okolicach Kobane, dzięki czemu - jak podkreśla Waszyngton - udało się spowolnić ich ofensywę.

Jak poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek Centralne Dowództwo USA (CENTCOM), amerykańskie lotnictwo dokonało także pierwszych zrzutów z bronią, amunicją i materiałami medycznymi dla Kurdów broniących Kobane przed dżihadystami.

Turcja odmawia przyłączenia się do powołanej przez USA międzynarodowej koalicji, która walczy z IS. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w niedzielę, że Turcja nie będzie współdziałać z USA we wspieraniu kurdyjskich bojowników w Syrii i nie zgodzi się na transfer amerykańskiej broni dla nich.

Oświadczył, że partia polityczna syryjskich Kurdów (PYD) i uznawana przez Ankarę za terrorystyczną Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) to dla Turcji to samo.

Erdogan powiedział, że Stany Zjednoczone nie powinny się spodziewać akceptacji dla swego poparcia dla PYD (Kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej), której zbrojne skrzydło walczy w obronie Kobane.

Turecki sprzeciw wobec przekazani broni dla sił kurdyjskich utrudnia wysiłki kierowanej przez USA koalicji do walki z ekstremistami z IS i komplikuje stosunki między Ankarą a Waszyngtonem - pisze agencja Associated Press. Biały Dom poinformował, że prezydenci Barack Obama i Erdogan rozmawiali w sobotę o sytuacji w Kobane i o krokach, które należy podjąć, aby uniemożliwić dalszą ofensywę bojownikom IS.

USA i ich sojusznicy bombardują od sierpnia pozycje dżihadystów w Iraku, a od września - także w Syrii, w tym w pobliżu Kobane. Opanowanie miasta umożliwiłoby Państwu Islamskiemu przejęcie kontroli nad znacznym terytorium wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

...

Bydlaki z Ankary kumple terrorystow .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:50, 20 Paź 2014    Temat postu:

USA: pierwsze zrzuty z bronią dla Kurdów w Kobane

Lotnictwo wojskowe USA dokonało pierwszych zrzutów z bronią, amunicją i materiałami medycznymi dla Kurdów broniących przed dżihadystami miasta Kabane na północy Syrii - poinformowało w nocy Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Zrzutów dokonano z samolotów transportowych typu C-130. Broń, amunicja i materiały medyczne mają pomóc kurdyjskim bojownikom w obronie Kobane, miasta na granicy z Turcją, przed oblegającymi je dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

Informację potwierdził rzecznik Kurdów walczących w Kobane. Na jednym z portali społecznościowych napisał, że obrońcy miasta otrzymali "dużą ilość broni i amunicji".

Jednocześnie amerykańskie dowództwo podało, że w ostatnich dniach dokonało 135 ataków lotniczych na pozycje dżihadystów w okolicach Kobane. Dzięki temu udało się spowolnić ich ofensywę - podkreślił Waszyngton.

"Jednak sytuacja w Kobane jest nadal delikatna i ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - poprzednia nazwa IS) nadal zagraża miastu, a kurdyjskie siły kontynuują obronę" - napisano w oświadczeniu.

USA i ich sojusznicy bombardują od sierpnia pozycje dżihadystów w Iraku, a od września - także w Syrii, w tym w pobliżu Kobane. Opanowanie miasta umożliwiłoby Państwu Islamskiemu przejęcie kontroli nad znacznym terytorium wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

...

Wreszcie . Widzicie jak dobrze walcza ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:22, 21 Paź 2014    Temat postu:

Walki w Kobani. Terrorysci z Państwa Islamskiego szturmują syryjskie miasto

Terrorysci z Państwa Islamskiego przypuścili kolejny szturm na syryjskie miasto Kobani. Od ponad miesiąca fanatycy próbują zdobyć kluczowe dla nich miasto i nie poddają się mimo intensywnych amerykańskich nalotów. Amerykańskie lotnictwo zrzuciło również broń oraz pomoc medyczną dla kurdyjskich sił broniących miasta.

Radykałowie atakują miasto z pocisków moździerzowych. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że od soboty na Kobani spadło co najmniej 48 takich pocisków.

Amerykanie wspierają obronę miasta. Dowództwo sił amerykańskich podało do informacji publicznej, że minionej nocy miały miejsce zrzuty broni i medykamentów dla Kurdów - wykonane z samolotu transportowego typu C-130.

Według świadków, w ostatnich godzinach toczą się najbardziej zacięte walki o Kobani od czasu rozpoczęcia ofensywy islamistów. W tym samym czasie miało zginąć co najmniej 70 bojowników Państwa Islamskiego i 10 cywilów.

Turcja w konflikcie

Tymczasem tureckie władze zapowiedziały, że nie zezwolą na dostawy broni dla syryjskich Kurdów, którzy bronią Kobani, ale przez Ankarę są uważani za organizację terrorystyczną. Turecki prezydent Recep Erdogan powiedział, że nie zgodzi się także na to, aby broń dostarczyli Amerykanie.

Turcja ma też kolejny problem w związku z wojną domową w Syrii, której częścią jest ofensywa islamistów. Dramatycznie rośnie liczba uchodźców, którzy uciekli przez granicę na turecką stronę.

- W ciągu prawie czterech lat tej wojny, 900 tys. uchodźców zostało zarejestrowanych w Turcji. Oceniamy jednak, że realna liczba uciekinierów wynosi tak naprawdę około 1,6 miliona osób - mówi szefowa misji humanitarnych ONZ Valerie Amos, która odwiedziła jeden z obozów dla uchodźców w Turcji.

Ocenia się, że z samego tylko Kobani do Turcji uciekło 200 tys. osób.

....

Rosnie hanba Turcjii i chwala Kurdystanu ! O tym beda sie uczyc dzieci beda powstawac dziela sztuki !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89107
Przeczytał: 125 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:57, 21 Paź 2014    Temat postu:

Kurdowie kontrolują więcej dzielnic Kobane

Dzięki atakom z powietrza przeprowadzanym przez międzynarodową koalicję kurdyjscy bojownicy odbili z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego niektóre dzielnice Kobane, trzeciego co do wielkości kurdyjskiego miasta w Syrii - poinformował przedstawiciel Kurdów.

- Kurdyjskie oddziały samoobrony YPG poczyniły postępy na wschodzie i na południowym wschodzie miasta - powiedział przedstawiciel społeczności kurdyjskiej Idris Nassen, cytowany dzisiaj przez AFP.

- Wcześniej IS kontrolowało 30 proc. Kobane, teraz utrzymuje mniej niż 20 proc. dzięki koalicji międzynarodowej - sprecyzował Nassen, który przebywa w oblężonym mieście. "YPG przeprowadza obecnie operacje oczyszczania (z islamistów) wschodnich i południowo-wschodnich dzielnic" miasta - dodał.

Jak ocenił Nassen, siły koalicji "w ostatnich dniach w bardziej skuteczny sposób atakowały IS". - Potrzeba więcej ataków a powietrza, a także broni i amunicji, żeby móc walczyć z dżihadystami w terenie - zaznaczył.

IS od połowy września atakuje Kobane, strategicznie położone przy granicy z Turcją.

...

Tak to sa wojownicy ! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 3 z 16

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy