Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Bestialska napaść ZOMONu na kandydata Uładzimira Niaklajeu !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 74, 75, 76 ... 80, 81, 82  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:27, 18 Gru 2015    Temat postu:

Korpus pierwszego reaktora jądrowego trafił na Białoruś. W 2018 r. start elektrowni
akt. 18 grudnia 2015, 18:18
• Budowa białoruskiej elektrowni atomowej jest coraz bardziej zaawansowana
• Wwieziono korpus pierwszego reaktora jądrowego
• Elektrownia powstaje w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim

Korpus zbudowany w rosyjskim mieście Wołgodońsk przewożony jest koleją na specjalnej platformie. Waży 330 ton, ma 13 metrów wysokości, 4 i pół metra szerokości.

- 24 grudnia spodziewamy się na placu budowy korpusu reaktora dla białoruskiej elektrowni atomowej - powiedział mediom Anatol Bondar, główny inżynier budowanej elektrowni. Montaż reaktora potrwa pół roku, a jego uruchomienie jest planowane na listopad 2018 roku. Dwa lata później ma być oddany do użytku drugi blok energetyczny.

Białoruskie władze twierdzą, że dzięki elektrowni atomowej zmniejszą uzależnienie od gazu, z którego głównie wytwarza się prąd u naszych sąsiadów. Przeciwko białoruskiej elektrowni wielokrotnie wypowiadali się przedstawiciele władz Litwy. Twierdzili, że obiekt jest dla ich kraju niebezpieczny. Białoruska elektrownia atomowa ma stanąć zaledwie 50 kilometrów od Wilna, stolicy Litwy.

...

Jeszcze ruska technologia...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:17, 27 Gru 2015    Temat postu:

Białoruś: szukają butów dla wielkoluda
27 grudnia 2015, 05:35
• Białoruskie media zaapelowały o pomoc w znalezieniu butów dla miejscowego wielkoluda
• 21-letni Wadim Byczkouski z miasta Wołożyn nosi już 51. rozmiar obuwia
• Dlatego ma ogromne problemy z jego nabyciem

Wadim, gdy szedł do przedszkola, nosił już 40. rozmiar obuwia. Mógł więc zakładać buty swojego ojca. W czwartej klasie szkoły podstawowej nosił 45. rozmiar i noga nadal rosła. Szybko zaczął mieć problemy z kupnem odpowiednich pantofli. Białoruskie fabryki szyją maksymalnie 48. rozmiar. Gdy noga nadal rosła, znajomi zaczęli mu przywozić duże buty z Polski. Ostatnio dostał w prezencie 51. rozmiar.
Niedawno mężczyzna, mający niemal 2 metry wzrostu, poszedł do wojska. Co ciekawe, w armii kamasze na jego nogę się znalazły. Jak mówi, czuje się w nich komfortowo. Chce jednak mieć buty wyjściowe do cywila. Próbował znaleźć prywatny zakład szewski w stolicy. Ale to wydatek około 6 milionów rubli, czyli tysiąca złotych.

Taniej podobno bierze szewc w położonym blisko polskiej granicy mieście Wołkowysk. Wadim musiałby najpierw pojechać na przymiarkę. Tymczasem droga w obie strony to pół tysiąca kilometrów.

Dlatego tygodnik „Nasza Niwa” i „ Gazeta Regionalna” zaapelowały do czytelników o pomoc w znalezieniu butów dla wielkoluda.

...

Prosze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:45, 05 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: kara grzywny za udział w proteście i pikiecie

Dwóch białoruskich działaczy opozycyjnych zostało dziś skazanych na karę grzywny - Shutterstock

Dwóch białoruskich działaczy opozycyjnych zostało dziś skazanych na karę grzywny za udział w proteście oraz pikiecie, które przeprowadzono bez zezwolenia władz – poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Działacz kampanii "Europejska Białoruś" Maksim Winiarski został skazany przez sąd w Mińsku na grzywnę wysokości 14,7 mln rubli białoruskich (3,2 tys. zł) za udział w akcji z 2 grudnia, kiedy to studenci protestowali w Mińsku przeciwko wprowadzeniu opłat za powtórne zdawanie egzaminów. Winiarski został także uznany za winnego niewłaściwego odnoszenia się do sądu.
REKLAMA


W grudniu na niższe grzywny za udział w tej akcji skazano dwóch innych jej uczestników.

Także dziś inny działacz "Europejskiej Białorusi" Leanid Kułakou został skazany przez sąd w Mińsku na karę grzywny wysokości 6,3 mln rubli białoruskich (1,4 tys. zł). 10 grudnia przeprowadził on jednoosobową pikietę, stając w stolicy z plakatem na rzecz zniesienia kary śmierci na Białorusi.

- 10 grudnia był międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Poprzez swoją akcję chciałem po prostu pozdrowić naszych białoruskich obrońców praw człowieka i wyrazić solidarność z nimi w walce o zniesienie kary śmierci. Nie znajduję znamion przestępstwa w swoich działaniach - oświadczył Kułakou.

"Wiasna" zaznaczyła w swoim raporcie za grudzień 2015 r., że na Białorusi brak jakichkolwiek zmian systemowych na rzecz poprawy sytuacji w sferze praw człowieka. Podkreśliła, że nadal karani są grzywnami uczestnicy pokojowych akcji, a władze wciąż odmawiają rejestracji powstających oddolnie organizacji społecznych.

"Wiasna" zaznaczyła również, że założyciel organizacji Platform Innovation, zajmującej się obroną praw więźniów, Michaił Żamczużny został uznany przez obrońców praw człowieka za więźnia politycznego. Żamczużnemu przedłużono w październiku wyrok pozbawienia wolności do 6,5 roku. Został on w lipcu skazany na 6 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze; uznano go za winnego umyślnego rozpowszechniania informacji stanowiących tajemnicę służbową, nielegalnego zdobycia środków w celu uzyskania informacji będącej tajemnicą służbową oraz próby łapownictwa.

...

Znowu rezimowi odbija.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:08, 10 Sty 2016    Temat postu:

IAR

Na Białorusi wydano wyrok śmierci

Na Białorusi wydano wyrok śmierci - istock

Na Białorusi skazano na karę śmierci mężczyznę oskarżonego o brutalne zabójstwo swojej sąsiadki. Jak poinformowały białoruskie media, sądzono go w mińskim sądzie obwodowym.

Wcześniej mężczyzna był skazany za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. W czasach Związku Radzieckiego otrzymał karę śmierci przez rozstrzelanie, jednak wyrok został zaskarżony w sądzie wyższej instancji i zmieniony. Odsiedział karę więzienia i wyszedł na wolność.

...

A jest winny czy wkrecili kryminaliste zeby poprawic statystyki?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:56, 11 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: apel BAŻ w sprawie prześladowania niezależnych dziennikarzy

Białoruś: apel BAŻ w sprawie prześladowania niezależnych dziennikarzy - istock

Niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) zwróciło się do administracji prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w związku z nową falą prześladowań niezależnych dziennikarzy, którzy współpracują z zagranicznymi mediami.

BAŻ zwraca uwagę w apelu zamieszczonym dziś na stronie internetowej stowarzyszenia, że ostatnio wszczęto w obwodzie homelskim, na wschodzie kraju, trzy sprawy administracyjne przeciwko białoruskim dziennikarzom, których materiały pojawiły się w zagranicznych mediach. Dwie sprawy dotyczą dziennikarza Kanstancina Żukouskiego, którego materiały pokazano w nadającej z Polski telewizji Biełsat, a trzecia - dziennikarki Łarysy Szczyrakowej.
REKLAMA


"Przywrócenie podobnej praktyki uważamy za niedopuszczalne. Szkodzi to także wizerunkowi państwa i jego przywódcy" – podkreśla BAŻ.

Wyrażając zaniepokojenie z powodu nowych prześladowań dziennikarzy za wykonywanie obowiązków służbowych, BAŻ apeluje do władz o "podjęcie kroków na rzecz wstrzymania nieuzasadnionego ingerowania pracowników organów spraw wewnętrznych w prawo dziennikarzy do swobodnego uzyskiwania, przechowywania i rozpowszechniania informacji, a także w wolność wyrażania poglądów i przekonań", która jest zagwarantowana w konstytucji.

Stowarzyszenie wystąpiło z propozycją omówienia problemów poruszonych w apelu na spotkaniu z udziałem m.in. przedstawicieli administracji prezydenta Łukaszenki i innych organów państwowych oraz BAŻ.

Przypadki karania niezależnych dziennikarzy na Białorusi grzywnami nasiliły się w pierwszej połowie 2015 roku, ale ustały od sierpnia, gdy Łukaszenka obiecał przyjrzeć się tej sprawie.

Założony w 2007 roku Biełsat jest niezależną stacją białoruskojęzyczną, która nadaje z Polski programy dla widzów na Białorusi. Jej działalność jest finansowana głównie przez Telewizję Polską i polskie MSZ. Władze Białorusi od początku istnienia Biełsatu odmawiają mu akredytacji i nie godzą się na rejestrację jego biura w Mińsku.

...

Obrzydliwy rezim.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:59, 12 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś pod śniegiem, ponad 650 miejscowości bez prądu

Białoruś pod śniegiem, 200 miejscowości bez prądu - Shutterstock

Intensywne opady śniegu pozbawiły we wtorek prądu na Białorusi ponad 650 miejscowości. Władze mówią o "siarczystym piekle" na ulicach Mińska. Odwołano część lotów do stolicy, a prezydent Alaksandr Łukaszenka wezwał wszystkich do odśnieżania.

Z powodu opadów 651 miejscowości zostało pozbawionych prądu - głównie w obwodach mińskim, brzeskim, homelskim i mohylewskim.
REKLAMA


"Krótko: na drogach miasta – siarczyste piekło!" – napisała mińska milicja na Twitterze i zaapelowała, by zrezygnować z jazdy własnym samochodem i korzystać z transportu publicznego. Występują jednak znaczne opóźnienia w kursowaniu autobusów, trolejbusów i tramwajów.

W Mińsku spadło ponad 30 cm śniegu. Kierowcy informują w sieciach społecznościowych o korkach i wypadkach. Kilka linii lotniczych odwołało loty do Mińska, m.in. z Moskwy, Kijowa, Frankfurtu i Abu Zabi. LOT odwołał zarówno wtorkowy lot do Mińska, jak i z Mińska.

Łukaszenka zaapelował do wszystkich mieszkańców, by przyłączyli się do odśnieżania. - Bardzo was proszę - trzeba wyjść i pomóc w odśnieżaniu - oświadczył, dodając, że mimo podjęcia wszystkich możliwych środków nie udaje się nadążyć z usuwaniem śniegu w Mińsku.

Władze Mińska zaapelowały do mieszkańców, by zachowywali ostrożność, wychodząc z domu oraz idąc wzdłuż budynków, z powodu możliwych osunięć śniegu i spadających sopli lodu.

Białoruski Czerwony Krzyż organizuje na drogach punkty ogrzewania dla kierowców. Szlakami komunikacyjnymi przemieszczają się też mobilne punkty pomocy technicznej, a specjalne brygady ewakuują wymagające tego pojazdy i pasażerów w bezpieczne miejsca.

Meteorolodzy zapowiadają intensywne opady śniegu, a miejscami zamiecie i gołoledź, także na środę.

...

Niedobrze...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:08, 13 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za materiał dla Biełsatu

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za materiał dla Biełsatu - istock

Niezależna dziennikarka z Homla na wschodzie Białorusi została dzisiaj skazana przez sąd w tym mieście na grzywnę wysokości 6,6 mln rubli białoruskich (prawie 1000 zł) za przygotowanie materiału dla nadającej z Polski telewizji Biełsat.

Łarysie Szczyrakowej zarzucono, że "nielegalnie przeprowadzała wywiady z mieszkańcami wioski Uryckaje", po czym przygotowała materiał poświęcony problemom pewnego młodego człowieka, wyemitowany następnie w Biełsacie.
REKLAMA


Sędzia podkreślił, że zgodnie z białoruską ustawą o mediach wywiady z obywatelami Białorusi mogą przeprowadzać tylko akredytowani dziennikarze.

Szczyrakowa przypomniała, że w poniedziałek niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) zwróciło się do administracji prezydenta Alaksandra Łukaszenki w związku z nową falą prześladowań niezależnych dziennikarzy, którzy współpracują z zagranicznymi mediami. - W liście przypomniano przywódcy kraju jego obietnice, że nie będzie prześladować niezależnych dziennikarzy. Teraz widzimy, ile warte są obietnice tego człowieka – powiedziała.

Założony w 2007 roku Biełsat jest niezależną stacją białoruskojęzyczną, która nadaje z Polski programy dla widzów na Białorusi. Jej działalność jest finansowana głównie przez Telewizję Polską i polskie MSZ. Władze Białorusi od początku istnienia Biełsatu odmawiają mu akredytacji i nie godzą się na rejestrację jego biura w Mińsku.

...

Kolejne represje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:37, 15 Sty 2016    Temat postu:

Grzywna dla działacza opozycyjnego za akcje wyborcze

Sąd uznał Siuczyka za winnego - Shutterstock

Lider opozycyjnego ruchu białoruskiego "Razem" Wiaczasłau Siuczyk został skazany na karę grzywny za udział w dwóch akcjach związanych z wyborami prezydenckimi w październiku 2015 r. – poinformowało dziś Radio Swaboda.

Sąd uznał Siuczyka za winnego udziału w zorganizowanej bez zezwolenia władz akcji 10 października, kiedy to kilka tysięcy osób przeszło ulicami Mińska w marszu na rzecz wolnych wyborów, oraz w mniejszej akcji protestu przeciwko fałszowaniu ich wyników dzień później.
REKLAMA


Działaczowi nakazano zapłacenie 6,3 mln rubli białoruskich, czyli równowartość 1,3 tys. zł.

W listopadzie zeszłego roku Siuczyk został ukazany wysoką grzywną (10,8 mln rubli, czyli 2,4 tys. zł) za udział w dwóch innych akcjach: 23 września na rzecz uczciwych wyborów prezydenckich i 4 października przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 10 października. Według oficjalnych danych urzędujący szef państwa Alaksandr Łukaszenka zdobył w nich 83,47 proc. głosów. Szef misji obserwatorów OBWE na Białorusi Kent Harstedt podkreślił, że głosowanie było dalekie od demokratycznych standardów, a w szczególności odnotowano "poważne problemy" podczas liczenia głosów.

...

Znowu prostackie represje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:25, 19 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: dziennikarz ukarany grzywną za materiał dla TV Biełsat


Niezależny dziennikarz z Homla na wschodzie Białorusi został ukarany przez sąd w tym mieście wysoką grzywną za przygotowanie materiału dla nadającej z Polski telewizji Biełsat – podało dziś niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ).

Kanstancin Żukouski został uznany za winnego przeprowadzania bez akredytacji wywiadów z mieszkańcami, "w wyniku czego stworzył materiał medialny", pokazany następnie w telewizji Biełsat. Sąd wymierzył mu grzywnę wysokości 7,35 mln rubli białoruskich (1470 zł).
REKLAMA


Rozprawa odbyła się 14 stycznia, ale dziennikarz był na niej nieobecny, a informację o decyzji sądu dostał pocztą wczoraj.

To już drugi w tym roku przypadek ukarania grzywną niezależnego dziennikarza z Homla. W zeszłym tygodniu sąd skazał Łarysę Szczyrakową na grzywnę wysokości 6,6 mln rubli białoruskich (prawie 1000 zł) – również za przygotowanie materiału wyemitowanego w Biełsacie.

W ubiegły poniedziałek BAŻ zwrócił się do administracji prezydenta Alaksandra Łukaszenki w związku z nową falą prześladowań niezależnych dziennikarzy, którzy współpracują z zagranicznymi mediami. Wyrażając zaniepokojenie z powodu nowych prześladowań dziennikarzy za wykonywanie obowiązków służbowych, BAŻ zaapelowało do władz o "podjęcie kroków na rzecz wstrzymania nieuzasadnionego ingerowania pracowników organów spraw wewnętrznych w prawo dziennikarzy do swobodnego uzyskiwania, przechowywania i rozpowszechniania informacji, a także w wolność wyrażania poglądów i przekonań", która jest zagwarantowana w konstytucji.

Założony w 2007 roku Biełsat jest niezależną stacją białoruskojęzyczną, która nadaje z Polski programy dla widzów na Białorusi. Jej działalność jest finansowana głównie przez Telewizję Polską i polskie MSZ. Władze Białorusi od początku istnienia Biełsatu odmawiają mu akredytacji i nie godzą się na rejestrację jego biura w Mińsku.

...

Prostackie represje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 0:16, 20 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: 29 osób zmarło tej zimy na skutek mrozów


Na Białorusi 29 osób zmarło od początku tej zimy z powodu mrozów, a ponad 500 trafiło do szpitala – poinformował minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Uładzimir Waszczenka na konferencji prasowej w Mińsku.

- Służby ratunkowe i lekarze ostrzegają mieszkańców, jak się zachowywać w razie silnych mrozów. Niestety ta zima okazała się tragiczna pod względem przemarznięć – liczba przypadków wzrosła prawie dwukrotnie. Ponad 500 osób trafiło do szpitala. Są także przypadki śmiertelne – 29 osób, w tym jedno dziecko – oznajmił minister.

Dodał, że nie wszyscy biorą sobie do serca na przykład zalecenie, by podczas silnych mrozów nie przesadzać z alkoholem.

Waszczenka wspomniał też o przejściu na Białorusi 12 i 16 stycznia dwóch potężnych śnieżyc, które wymagały dużych wysiłków w likwidacji ich skutków. W trakcie tej pierwszej zostało m.in. pozbawionych elektryczności około 800 miejscowości.

W ciągu ostatnich dni mrozy na Białorusi osłabły. Na środę zapowiadane jest minus 3-9 stopni C w ciągu dnia i minus 17-20 nocą. Synoptycy zapowiadają jednak od piątku powrót siarczystych mrozów.

....

Koszmar,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:20, 26 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: dziennikarz niezależnego portalu pobity w sądzie

Białoruś: dziennikarz niezależnego portalu pobity w sądzie - istock

Dziennikarz popularnego niezależnego portalu białoruskiego tut.by Pawieł Dabrawolski został w dziś pobity w budynku sądu w Mińsku podczas pełnienia obowiązków służbowych, a następnie wymierzono mu grzywnę.

Na salę, gdzie odbywała się rozprawa w sprawie grupy graficiarzy, weszło dwóch działaczy, którzy rozwinęli transparent z napisem "Politycznym prześladowaniom nie" i krzyczeli "Sztuka to nie przestępstwo". Dabrawolski, który znajdował się za drzwiami sali, zaczął rejestrować moment ich wyprowadzania i zatrzymywania. Został jednak zatrzymany wraz z nimi.
REKLAMA


Jak poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna", działaczy i dziennikarza wprowadzono do sąsiedniego pokoju, gdzie wszystkich pobito.

Dabrawolski powiedział, że milicjanci powalili go na podłogę i kopali przez 20 minut, chociaż widzieli jego akredytację. Według niego wymierzono mu kilkadziesiąt kopniaków. Na stronie tut.by zamieszczono zdjęcia obrażeń dziennikarza - siniaków i krwiaków na tułowiu - oraz porwanego ubrania.

Działaczom i dziennikarzowi zarzucono "brak szacunku dla sądu" oraz "niepodporządkowanie się poleceniom osób pełniących służbę" i wymierzono im grzywny od 9,45 mln do 10,5 mln rubli (1860-2070 zł).

Rzeczniczka sądu Julija Laskowa oświadczyła na Facebooku, że nie może skomentować sprawy nie znając jej wszystkich okoliczności, które będą wyjaśniane we wtorek. "Ale od siebie osobiście przepraszam całą społeczność dziennikarską" – napisała.

Sprawa graficiarzy, którzy latem 2015 r. umieścili na budynkach i na płocie w Mińsku napisy po białorusku: "Białoruś powinna być białoruska" oraz "Rewolucja świadomości już trwa" oraz pomazali farbą reklamę z wizerunkiem milicjanta, ma być kontynuowana we wtorek.

...

SZOK! BIJA W SADACH! ALE ZWYRODNIALSTWO!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 22:34, 26 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: milicja o pobiciu dziennikarza w sądzie: utrudniał działania


Kierownictwo mińskiej milicji uzasadniło dziś użycie przez funkcjonariuszy siły wobec dziennikarza niezależnego białoruskiego portalu tut.by tym, że utrudniał on działania podjęte przez milicjantów i nie reagował na ich uwagi.

Dziennikarz Pawieł Dabrawolski został wczoraj pobity w budynku sądu w Mińsku podczas relacjonowania procesu w sprawie grupy graficiarzy, po czym wymierzono mu grzywnę.
REKLAMA


Dabrawolski, który siedział za drzwiami sali rozpraw, zaczął rejestrować na wideo wyprowadzanie dwóch młodych ludzi; rozwinęli oni transparent z napisem "Politycznym prześladowaniom nie" i krzyczeli "Sztuka to nie przestępstwo". Został jednak zatrzymany wraz z nimi. Według jego relacji wszystkich trzech wprowadzono do sąsiedniego pokoju i pobito. Wymierzono im też grzywny od 9,45 mln do 10,5 mln rubli (1860-2070 zł).

Według milicji wydarzenia rozwijały się następująco: "dwóch bezrobotnych" zakłócało posiedzenie sądu, a gdy milicjant poprosił ich o wyjście, nie zareagowali i "okazali nieposłuszeństwo", toteż użyto wobec nich siły.

Dziennikarz natomiast – według komunikatu zamieszczonego na stronie mińskiej milicji - "przedostał się do pomieszczenia służbowego", gdzie znajdowali się wspomniani dwaj ludzie, "utrudniał uzasadnione prawem działania milicjantów i nie reagował na uwagi, by zaprzestał swych bezprawnych działań". Siły użyto wobec niego "zgodnie z ustawą o organach spraw wewnętrznych".

"Co do prawidłowości jej zastosowania nakazano kontrolę służbową" - podkreślono w komunikacie.

Dabrawolski, którego – według jego relacji – OMON-nowcy (milicjanci z oddziałów specjalnych) powalili na ziemię i przez 20 minut kopali, powiedział Radiu Swaboda, że we wtorek czuje się gorzej niż poprzedniego wieczora: ma więcej siniaków i kręci mu się w głowie. Zapewnił też, że złoży odwołanie w związku z karą grzywny, którą uzasadniono m.in. tym, że napadł na OMON-owców.

...

Ohydne sowieckie ,,wyjasnienie". Napasc na milicjanta...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:01, 27 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: obrońcy praw człowieka przeciw systemowi umów tymczasowych

Białoruś: obrońcy praw człowieka przeciw systemowi umów tymczasowych - istock

Białoruscy obrońcy praw człowieka wystąpili do władz państwa z postulatem rezygnacji z systemu krótkoterminowych umów o pracę, który ich zdaniem pozwala dyskryminować pewne grupy obywateli, np. członków niezależnych związków zawodowych czy opozycjonistów.

Obecnie zdecydowana większość osób jest na Białorusi zatrudniona na podstawie krótkoterminowych (od roku do 3 lat) umów o pracę, co według obrońców praw człowieka jest ''podstawowym mechanizmem represji, z którego władze korzystają w celu wywierania nacisków na osoby o innych poglądach, pedagogów w placówkach oświatowych, członków niezależnych związków zawodowych czy działaczy partii politycznych i organizacji społecznych'' – napisano w oświadczeniu, zamieszczonym w środę na stronie internetowej salidarnasc.org.

Obrońcy praw człowieka zwrócili się również do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o rozpatrzenie zgodności z konstytucją dekretu prezydenta Alaksandra Łukaszenki nr 29 z 1999 r., który stanowi podstawę prawną systemu umów krótkoterminowych.

Według nich dekret ten postawił pracowników w "sytuacji skrajnej zależności od pracodawcy". - Decyzja o przedłużeniu umowy zależy od subiektywnego stosunku pracodawcy do pracownika, podyktowanego wzajemnymi sympatiami i antypatiami, lojalnością lub nielojalnością itp. – podkreślają obrońcy praw człowieka.

Ich zdaniem stwarza to szerokie możliwości nadużywania stanowisk kierowniczych przez pełniące je osoby, które "otrzymały do dyspozycji niczym nie ograniczony mechanizm arbitralnego zwalniania niepożądanych pracowników".

List skierowany do parlamentu, Rady Ministrów i Sądu Najwyższego został podpisany przez 9 organizacji obrony praw człowieka, w tym Centrum Praw Człowieka "Wiasna" i Białoruski Komitet Helsiński.

...

Smieciowy im pchaja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:18, 28 Sty 2016    Temat postu:

Obrońcy praw człowieka apelują do UE o plan działania
Obrońcy praw człowieka apelują do UE o plan działania
Obrońcy praw człowieka apelują do UE o plan działania - istock

Białoruscy obrońcy praw człowieka zaapelowali dziś do Unii Europejskiej o przygotowanie planu działań, oczekiwanych od władz Białorusi w sferze praw człowieka.

Autorzy apelu wzywają Unię Europejską do "przyjęcia w postaci wniosków Rady UE oraz opublikowania planu minimalnych działań oczekiwanych od władz Białorusi dla zapewnienia postępu w sferze praw człowieka", a także do opracowania wraz z władzami kraju "mapy drogowej wdrażania tego planu".

Sygnatariusze – w tym Centrum Praw Człowieka "Wiasna" i niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) - zwracają uwagę, że mimo pewnych tendencji pozytywnych na Białorusi nie doszło do zmian systemowych, które prowadziłyby do poprawy w sferze praw człowieka.

- W związku z tym uważamy dalszą poprawę sytuacji w sferze praw człowieka za najważniejszy priorytet w kształtowaniu strategii stosunków z Białorusią zarówno dla białoruskich obrońców praw człowieka, jak i międzynarodowych partnerów – podkreślono.

Wśród kroków, których wykonania UE powinna się domagać, wymieniono m.in. rejestrację Centrum Praw Człowieka "Wiasna" i innych organizacji społecznych oraz zaprzestanie prześladowania dziennikarzy nadającej z Polski telewizji Biełsat, finansowanego przez polski MSZ Radia Racyja oraz innych dziennikarzy pracujących dla zagranicznych mediów.

Obrońcy praw człowieka uważają również za konieczne umorzenie umotywowanych politycznie spraw przeciwko niektórym osobom, m.in. dziennikarzowi specjalizującemu się w sprawach wojskowych Alaksandrowi Alesinowi oraz opozycjoniście Alesiowi Michalewiczowi. Ich zdaniem UE powinna się też domagać wycofania zakazu wjazdu do kraju osób, zmuszonych do jego opuszczenia z przyczyn politycznych.

Istotne jest również zlikwidowanie zakazu działalności niezarejestrowanych organizacji oraz wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci.

- Białoruskie organizacje praw człowieka uważają połączenie stałego monitoringu, presji politycznej oraz inkluzywnego dialogu otwierającego przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego za konieczny warunek postępów w sferze praw człowieka na Białorusi – ocenili sygnatariusze.

Dzisiejszą wizytę w Mińsku rozpoczął szef Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Michael Georg Link, który spotkał się już z prezydentem Alaksandrem Łukaszneką.

>>>

Przytaczam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88453
Przeczytał: 178 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:11, 29 Sty 2016    Temat postu:

Białoruś: odpowiedzialność karna dla złodziei-hakerów od 14. roku życia

Białoruś: odpowiedzialność karna dla złodziei-hakerów od 14. roku życia - istock

Wiek odpowiedzialności karnej za niektóre przestępstwa, m.in. przywłaszczenie z użyciem sprzętu komputerowego, został na Białorusi obniżony z 16 do 14 lat – poinformował dzisiaj wiceszef administracji prezydenckiej Waler Mickiewicz.

- Zmiany w kodeksie karnym przewidują obniżenie z 16 do 14 lat wieku, w którym obowiązuje odpowiedzialność karna za przywłaszczenie za pomocą sprzętu komputerowego – oświadczył Mickiewicz.

Ustawę wprowadzającą te zmiany prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał 5 stycznia.

Mickiewicz podkreślił, że przyczyną obniżenia minimalnego wieku odpowiedzialności karnej jest to, że rośnie liczba wspomnianych przestępstw popełnianych przez nieletnich.

Jak powiedział, odpowiedzialność karna za kradzież od 14. roku życia obowiązywała na Białorusi już od 1960 roku i zachowano ją w przyjętym w 1999 roku nowym kodeksie, ale choć wydzielono wówczas jako osobny rodzaj przestępstwa przywłaszczenie z użyciem sprzętu komputerowego, "nie skorygowano odpowiednio minimalnego wieku pociągania do odpowiedzialności karnej za jego popełnienie".

Przedstawiciel białoruskiego MSW Aleh Slapczenka powiedział w zeszłym roku, że na Białorusi jest co roku popełnianych 1,5-2 tys. przestępstw internetowych. W ciągu ostatnich 5-6 lat około 90 proc. z nich stanowiło przywłaszczenie z użyciem sprzętu komputerowego, np. zdobywanie danych dotyczących kart bankowych.

...

Szkoda ze nie od 4go.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 74, 75, 76 ... 80, 81, 82  Następny
Strona 75 z 82

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy