Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
W całym kraju radość - wierni się gromadzą !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:42, 14 Sie 2014    Temat postu:

Śladami Jana Pawła II podczas Nocy Cracovia Sacra

Koncertem "Jan Paweł II - Finalmente Santo" w Katedrze Wawel­skiej zainaugurowana zostanie w czwartek wieczorem tegorocz­na, 7. edycja Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się w noce z 14 na 15 i z 15 na 16 sierpnia.

Swe podwoje przed zwiedzającymi otworzy w tych dniach 19 ko­ściołów i klasztorów, dwa muzea i jedno mieszkanie. Uczestnicy Nocy podążać będą śladami Jana Pawła II, któremu poświęcona jest tegoroczna edycja wydarzenia.

Chętni będą mogli poznać zabytki najpiękniejszych krakowskich świątyń, zobaczyć miejsca i skarby, których nie można zobaczyć kiedy indziej.

Uczestniczący w Nocy Cracovia Sacra będą mogli m.​in. zobaczyć pokój z oknem papieskim, bibliotekę i kaplicę, w której modlił się kardynał Karol Wojtyła w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, mieszkanie rodziny Wojtyłów przy ul. Tynieckiej i mieszkanie kardynała Wojtyły, znajdujące się obecnie w Muzeum Archidiece­zjalnym.

Będą też mieli okazję zobaczyć wystawę "Rośliny w kulcie Naj­świętszej Marii Panny" w opactwie benedyktynów w Tyńcu i wejść do zamkniętych zazwyczaj ogrodów klasztornych. Zwiedzą niedostępne zwykle pomieszczenia u benedyktynek w Staniąt­kach (chór zakonny, kapitularz, dawna cela apteczna) i kryptę u benedyktynów w Tyńcu.

W programie Nocy Cracovia Sacra znalazły się też 23 koncerty oraz osiem wystaw w większości związanych z osobą Jana Pawła II. W Bazylice św. Trójcy u oo. Dominikanów będzie można zoba­czyć relikwiarze i relikwie świętych od św. Jacka Odrowąża do św. Jana Pawła II; w Bazylice św. Floriana pamiątki po wikarym Karolu Wojtyle; u oo. Bernardynów pamiątki pokazujące związ­ki Jana Pawła II z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny, do niektórych z nich będą jednak obowiązywały wejściówki. Szczegóły dostępne są na stronach: [link widoczny dla zalogowanych] i krakow.​pl. Wydarze­niu towarzyszy także organizowany przez Instytut Dziedzictwa konkurs na najpiękniejszy bukiet z okazji święta Matki Boskiej Zielnej "Cudowna Moc Bukietów".

Noc Cracovia Sacra organizowana jest przez Urząd Miasta Krako­wa. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dzi­wisz.

Podczas ubiegłorocznej edycji Nocy kościoły i klasztory odwiedzi­ło blisko 40 tys. osób.

...

Tak pięknie ... SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:21, 10 Wrz 2014    Temat postu:

Papieskie stypendia dla studentów z Warszawy

Przygotowano 213 studenckich stypendiów

30 września mija termin składania wniosków o Stypendium imie­nia Jana Pawła II przyznawanych przez warszawski samorząd. Mogą się o nie ubiegać maturzyści i studenci warszawskich uczel­ni.

Jednym z kryteriów pomocy są wyniki w nauce. O pomoc mogą zabiegać wszyscy, którzy mimo trudnych warunków material­nych, zdrowotnych i rodzinnych uzyskali średnią powyżej 3, 5 - powiedział Michał Senk z Centrum Myśli JP II, który koordynuje program stypendialny.

Dodatkowe kryteria to dochód na jednego członka rodziny, który nie przekracza tysiąca złotych netto i zaangażowanie na polu na­ukowym, artystycznym lub sportowym.

Przygotowano 213 studenckich stypendiów. Ci, którzy otrzymają taką pomoc, będą mogli dostać stypendium także w kolejnym se­mestrze nauki. Muszą tylko złożyć odpowiedni wniosek. Więcej informacji na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II [link widoczny dla zalogowanych]

...

I pamiętajmy tu jest pomóc duchowa gdzie indziej tylko kasa .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:11, 03 Paź 2014    Temat postu:

XIV Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie"

Pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie" w niedzielę 12 paź­dziernika obchodzony będzie XIV Dzień Papieski. Organizatorzy zapowiadają czuwania modlitewne, seminaria naukowe, koncer­ty oraz wydarzenia kulturalne i sportowe.

Prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Jan Drob poinfor­mował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie, że w nie­dzielę 5 października na mszach św. w całej Polsce odczytany zo­stanie list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadają­cy XIV Dzień Papieski. Centralne uroczystości zaplanowano w Warszawie, ale Dzień Papieski obchodzony będzie też w wielu in­nych miastach.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński nawią­zując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego podkreślił, że słowa te jak najbardziej "odpowiadają temu wydarzeniu w roku kanonizacji Jana Pawła II". Dodał, że hasło to towarzyszyło całe­mu pontyfikatowi papieża Polaka. "Jan "Paweł II ukazywał świę­tość jako drogę do nawrócenia" - podkreślił biskup.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów - zaznaczył ks. Drob - będzie wręczenie nagród Totus. Prestiżowe "katolickie Noble" przyznawane są przez Fundację dla uhonorowania osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. W tym roku nominowani są do niej - w czterech katego­riach - m.​in. Ernest Bryll, architekt Stanisław Niemczyk, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, redakcja dwumiesięcznika "Wołanie z Wołynia". Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród od­będzie się w sobotę 11 października podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim.

Istotnym elementem obchodów Dnia Papieskiego - jak podkreślił ks. Drob - jest jego wymiar charytatywny. Przed kościołami, jak co roku, zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji Dzieło Nowe­go Tysiąclecia, która finansuje stypendia dla uzdolnionej mło­dzieży z ubogich rodzin z małych miast i wsi. Dodał, że przyko­ścielna i publiczna kwesta na stypendia edukacyjne jest realiza­cją papieskiego wołania o "nową wyobraźnię miłosierdzia". Dodał, że zbiórka przykościelna odbędzie się w niedzielę 12 paź­dziernika.

Natomiast od 5 do 22 października blisko 100 tys. wolontariuszy będzie kwestować na ulicach miast. Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie akcja SMS-owa. Do 31 października wysyła­jąc SMS o treści "Pomoc" pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 40 7401 (koszt 4,99 zł z VAT) można dofinansować fundusz stypendialny i w ten sposób włą­czyć się w budowanie "żywego pomnika" Jana Pawła II. Funda­cję można wspierać także przez cały rok za pośrednictwem stro­ny internetowej

Głównym elementem obchodów centralnych XIV Dnia Papieskie­go - jak podkreślają organizatorzy - będzie koncert dziękczynny, w czasie którego przywołane zostaną słowa Jana Pawła II o świę­tości, szczególnie te z pielgrzymek do Polski. Znani artyści wyko­nają słynne utwory wielbiące Boga, takie jak: "Amazing grace", "Święte imię Jezus" czy "Gdy kiedyś Pan powróci znów". Wystą­pią m.​in.: Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Anna Wyszkoni, Paweł Kukiz, Natalia Niemen, Mietek Szcześniak. Koncert odbę­dzie się w niedzielę, 12 października przy kościele Wniebowstą­pienia Pańskiego na Ursynowie, w Warszawie (Aleja KEN 101). Koncert będzie na żywo transmitowany przez TVP 1, początek transmisji: godz. 15.50.

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywano w wielu miastach kraju, oprócz Warszawy będą to m.​in.: Bydgoszcz, Katowice, Ko­szalin, Wadowice. Odbędą się tam spotkania dyskusyjne, koncer­ty, wystawy oraz uroczyste msze św.

Z roku na rok obchody Dnia Papieskiego coraz śmielej przekra­czają granice naszego kraju - powiedział ks. Drob. Polonia zgro­madzona za granicą, m.​in. w Niemczech, Stanach Zjednoczo­nych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Au­stralii, Francji i Hiszpanii, także włącza się w świętowanie, orga­nizując koncerty, wystawy i inne wydarzenia propagujące na­uczanie Jana Pawła II.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 r.; jej dzia­łalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.

...

Pieknie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:52, 05 Paź 2014    Temat postu:

Biskupi: świętości nie można ograniczyć jedynie do pobożnych praktyk

Świętości nie można ograniczyć jedynie do pobożnych praktyk, ani nie można jej odnaleźć w postawie ucieczki przed życiem. Święci zawsze zadziwiali swoją zwykłością, normalnością i poko­rą - podkreślają biskupi w liście pasterskim zapowiadającym XIV Dzień Papieski.

List Episkopatu Polski będzie odczytany w niedzielę w kościołach na terenie całego kraju.

Jak podkreślają biskupi w liście pasterskim świętość "to droga po­kory, prostoty i ubóstwa, która sprawia, że jesteśmy wolni i szczę­śliwi”. Podejmują refleksję nad tym, jak świętość rozumiał papież – Polak oraz wspominają niedawne uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, przypadającego 12 paź­dziernika, w roku kanonizacji dwóch papieży, brzmi: "Jan Paweł II – świętymi bądźcie!”. "Świętość to nie tylko troska o piękno wła­snego człowieczeństwa, ale to więź z Bogiem oraz bohaterskie nie­kiedy otwarcie na człowieka” – czytamy w liście Episkopatu Pol­ski przed XIV Dniem Papieskim.

Hierarchowie zwracają uwagę, że świętości nie można ograni­czyć jedynie do praktyk pobożnych ani nie można jej odnaleźć w postawie ucieczki przed życiem. "Święci zawsze zadziwiali swoją zwykłością, normalnością i pokorą. Potrafili łączyć to z heroicz­nością cnót uznanych przez Kościół" – napisali biskupi, odwołu­jąc się do przykładu Jana Pawła II.

Jak podkreślili, rozumiał on świętość jako pielgrzymowanie do Boga; zaznaczał, że jest ona darem i zadaniem "dla świeckich, tak samo jak dla zakonników i kapłanów". Biskupi przypominają też słowa Jana Pawła II z 1991 roku: "postulat, ażeby do życia spo­łecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać święto­ści, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i nie­wiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością". Zda­niem Jana Pawła II świętość "nigdy nie osłabia życia publicznego, ale je dynamizuje i wznosi na wyższy poziom".

Biskupi zauważają, że świat różnie podchodzi do świętości. "Jest ona tematem z jednej strony obcym współczesnej mentalności, a z drugiej niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie intereso­wać świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet niepotrzebną. Tymczasem Jan Paweł II przekonywał, że świętość jest głębokim, choć czasem nieuświado­mionym pragnieniem człowieka oraz odpowiedzią na wiele nur­tujących nas problemów" - czytamy w liście Episkopatu Polski.

Wspominając uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II z maja tego roku, biskupi podkreślają, że szczególną tro­ską świętych papieży była "osobista więź z Bogiem, która stanowi­ła fundament ich świętości".

W liście biskupi zachęcają do dziękczynienie Bogu za życie i ka­nonizację Jana Pawła II. "Można je wyrażać poprzez modlitwę, świętość życia oraz wrażliwość na potrzeby innych. W Dniu Pa­pieskim, 12 października, jak co roku będzie można wesprzeć "żywy pomnik" Jana Pawła II – Fundację Dzieło Nowego Tysiącle­cia, która pomaga młodym, uzdolnionym ludziom z małych miej­scowości w całej Polsce.

...

Tak swietosc to zycie codzienne a nie pokazowka .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:47, 10 Paź 2014    Temat postu:

W niedzielę w całej Polsce obchody XIV Dnia Papieskiego

W niedzielę 12 października w Polsce już po raz czternasty ob­chodzony będzie Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie". Centralne obchody odbędą się w Warszawie.

Obchodom towarzyszyć będą msze święte, nabożeństwa, konfe­rencje naukowe, panele dyskusyjne, koncerty, wydarzenia kultu­ralne i sportowe.

W sobotę - w przededniu Dnia Papieskiego - na Zamku Królew­skim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród Totus 2014 ("katolic­kie Noble"). Są one co roku przyznawane przez Fundację dla doce­nienia dorobku osób i instytucji, których działalność przyczynia się do podkreślenia godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Galę poprowadzi Grażyna Torbicka, wystąpi m.​in. Stan Borys.

W niedzielę obchody rozpoczną się mszą św. w bazylice św. Krzy­ża w Warszawie. Nabożeństwo będzie celebrowane przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, który też wygłosi homilię. Po mszy odbę­dzie się happening stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąc­lecia. Zakończy się on przemarszem stypendystów z warszawski­mi rodzinami na pl. Piłsudskiego, gdzie ok. godz. 12 przed Krzy­żem Papieskim nastąpi modlitwa za polskie rodziny.

W godz. 9-12 przy warszawskiej parafii św. Andrzeja Boboli na Mokotowie będzie działało miasteczko rodzinne. Stypendyści przygotują gry i zabawy dla dzieci.

O godz. 15.30 przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbędzie się koncert złożony z ulubionych pieśni pa­pieża Polaka. Wystąpią w nim m.​in. Irena Santor, Alicja Majew­ska, Anna Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Mietek Szcześniak. Rela­cję z koncertu pokażą Program 1 TVP i TVP Polonia.

Po koncercie odbędzie się przygotowany przez stypendystów Fun­dacji Dzieło Nowego Tysiąclecia apel modlitewny miasta Warsza­wy z papieżem Franciszkiem, prowadzony przez przewodniczące­go Rady Fundacji, metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przesłanie papieża z Watykanu do uczestników zgroma­dzenia zostanie pokazane na telebimie.

Z okazji XIV Dnia Papieskiego tradycyjnie odbędzie się zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży z nie­wielkich miejscowości. Od 5 do 22 października ok. 100 tys. wo­lontariuszy będzie zbierało w kraju pieniądze na program sty­pendialny, który obecnie obejmuje ok. 2,5 tys. młodych ludzi z całej Polski. Zbiórka przykościelna odbędzie się w niedzielę 12 października.

Fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając do 31 paź­dziernika SMS o treści "Pomoc" pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 40 7401 (4,99 z VAT).

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywano w wielu miastach kraju, oprócz Warszawy to m.​in.: Bydgoszcz, Kraków, Katowice, Koszalin, Wadowice, Poznań, Kielce. Odbędą się tam konferen­cje, dyskusje, wystawy, festiwale, koncerty i uroczyste msze dzięk­czynne za kanonizację Jana Pawła II.

Gra miejska "Śladami świętych" będzie jednym z wydarzeń Dnia Papieskiego w Krakowie. Jej uczestnicy będą podążać śladami m.​in. św. Faustyny, św. Królowej Jadwigi, św. Stanisława i św. Jana Pawła II. Gra rozpocznie się jednocześnie w dwóch miejscach: w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" i pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. Nagrodami dla najwytrwalszych będą papieskie kremówki.

O godz. 10. w Sanktuarium Jana Pawła II odprawiona zostanie msza, której przewodniczył będzie metropolita krakowski, wielo­letni osobisty sekretarz Ojca Świętego, kard. Stanisław Dziwisz. W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” odbędą się w niedzie­le także warsztaty i zabawy dla dzieci oraz pokazy wyposażenia straży pożarnej i Maltańskiej Służby Medycznej. O godz. 16 roz­pocznie się tam koncert w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W Wadowicach, rodzinnym mieście św. Jana Pawła II, odbędzie się w niedzielę Papieski Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej "Barka 2014". Jego mottem jest wezwanie papieża-Polaka: "Wy­płyń na głębię". Zgłosiło się ponad 800 wykonawców; solistów, duetów, scholi, chórów i zespołów. Po przesłuchaniach wyłonieni zostaną najlepsi, którzy wystąpią w niedzielę podczas koncertu fi­nałowego w Wadowickim Centrum Kultury.

W Poznaniu w ramach Dnia Papieskiego zorganizowana zosta­nie specjalna edycja z cyklu Verba Sacra "Święci Jana Pawła II". Fragmenty tekstów osób kanonizowanych przez Jana Pawła II w poznańskiej katedrze czytać będą dzieci.

Ok. 150 osób zamierza w niedzielę wejść na jeden ze szczytów polskich Bieszczad - Korbanie. Związani z duszpasterstwem Ar­chidiecezji Przemyskiej turyści już od kilkunastu lat w Dniu Papie­skim wchodzą na kolejne szczyty Bieszczad. W ub. roku zdobyli Hyrlatą, a dwa lata wcześniej Wielkie Jasło. Wejście na położoną prawie 900 m n.p.m. Korbanie zacznie się po mszy w kościele w Bukowcu. W jego trakcie odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, podczas której przypomniane zostaną teksty Jana Pawła II. W Bieszczadach Jan Paweł II - jeszcze jako ksiądz, a później biskup - bywał wielokrotnie.

W sobotę na rynku w Kielcach stypendyści Fundacji Dzieło Nowe­go Tysiąclecia razem z wolontariuszami organizują festyn z atrakcjami i zabawami dla dzieci. W niedzielę wieczorem z kon­certem z okazji XIV Dnia Papieskiego w kościele pw. św. Wojcie­cha wystąpi Chór Politechniki Świętokrzyskiej.

W koszalińskiej filharmonii odbędzie się koncert pt. "Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje". Udział w imprezie weźmie Smyczkowa Orkiestra Kameralna "Moderato" z Bydgoszczy. Repertuar stanowić będą ulubione pieśni papieża Jana Pawła II. Zostanie też zaprezentowana unikatowa w skali kraju wystawa niepublikowanych zdjęć z audiencji Jana Pawła II z 1984 i 1988 r.

W Katowicach z okazji Dnia Papieskiego odbędzie się koncert w najniżej położonej w Polsce - 320 m p.p.m - zabytkowej kopalni Guido. Wystąpi rockowy zespół chrześcijański "Fragua" pod ha­słem "Święci świętego".

Obchody Dnia Papieskiego w Bydgoszczy rozpoczną się od piątku i potrwają do niedzieli. W piątek m.​in. na Starym Rynku i Wyspie Młyńskiej odbędzie się happening; w sobotę - bieg papieski spod Łuczniczki pod katedrę bydgoską, a w niedzielę - III Bydgoska Karoliada, w której udział wezmą przedstawiciele wszystkich de­kanatów z diecezji bydgoskiej. Uczestnicy rywalizować będą w konkurencjach sportowych, artystycznych, a także intelektual­nych. Na zakończenie odbędzie się koncert zespołu "Raz, dwa, trzy," poświęcony Janowi Pawłowi II.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę po­przedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 paź­dziernika).

...

Bogaty program brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:03, 11 Paź 2014    Temat postu:

Radio Lublin

Ruszyła "papieska" zbiórka

Choć Dzień Papieski dopiero w niedzielę - to już w sobotę na uli­cach Lublina można spotkać wolontariuszy, zbierających pienią­dze dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin - stypendystów Fun­dacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Zainteresowanie zbiórką jest spore. - Bardzo często darczyńcy wrzucając datki proszą o informacje w jaki sposób zostaną one spożytkowane - mówi Damian, który ze stypendium korzysta już ósmy rok.

Dzięki temu stypendium może otrzymać więcej młodych ludzi. Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie".

...

Pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:34, 12 Paź 2014    Temat postu:

Abp Gocłowski: katolik ma prawo publicznie mówić o wartościach

- Katolik ma prawo publicznie mówić o swoich wartościach - mówił arcybiskup Tadeusz Gocłowski w homilii podczas mszy w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Dziś obchodzimy 14. Dzień Pa­pieski, pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Arcybiskup Gocłowski powiedział, że od ponad tysiąca lat tożsamość Polaków jest oparta na silnym fundamencie wartości chrześcijańskich. - Obecnie trzeba odwagi, by nie stawiać pod korcem światła naszej wiary - mówił hierarcha. Jak zaznaczył, katolik ma prawo pu­blicznie wypowiadać swoje poglądy na temat życia, małżeństwa, rodziny. - To nie może go eliminować z życia publicznego - mówił hierarcha.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski dodał, że to właśnie dzięki postę­powaniu zgodnie z własnym sumieniem we wszystkich sferach życia dążymy do świętości. - Człowiek z całą swoją twórczą aktyw­nością, działający w wolności, kierujący się dobrze ukształtowa­nym sumieniem w prawdzie i miłości - oto droga do świętości naj­pierw Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II - mówił arcybiskup.

Hierarcha dodał, że źródło świętości płynie z postawienia Boga w centrum naszego życia.

Jak co roku, w Dzień Papieski są zbierane pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin.

Z okazji Dnia Papieskiego 16 października, w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premie­ra widowiska muzycznego według wierszy Jana Pawła II - "Dale­kie wybrzeża ciszy".

Dzień Papieski jest organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Obchodzimy go tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Został on wybrany na papieża 16 października 1978 roku. W tym roku Dzień Papie­ski świętujemy po raz pierwszy po kanonizacji papieża Polaka.

Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolic­kiego w 2011 roku, po trwającym sześć lat procesie beatyfikacyj­nym, który był jednym z najkrótszych w historii i zaczął się nie­długo po śmierci papieża w 2005 roku. Niecałe pół roku temu, 27 kwietnia, odbyła się kanonizacja Jana Pawła II.

...

Jak widac katolicy juz nie moga mowic publicznie . To znaczy mowic moga tylko zaraz nastepuje obrzygluwy opetanczy wrzask jak oni smia itp . Pamietajmy ze renegaci sa gorsi od pogan . Ci ktorzy porzucili wiare sa gorsi od tych co jej nie mieli i to widac w Polsce .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:00, 12 Paź 2014    Temat postu:

Dziś w całej Polsce zaplanowano czternaste obchody Dnia Papieskiego

Dziś po raz czternasty obchodzimy Dzień Papieski. W roku kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II jego motywem przewodnim jest świętość. Modlitwom, koncertom i piknikom towarzyszy hasło: "Jan Paweł II - świętymi bądźcie". Zaplanowano msze, dyskusje, wykłady koncerty, przedstawienia i biegi. Z dnia zrobił się już nawet papieski tydzień.

Główne obchody odbędą się dziś w Warszawie. O godzinie 9.00 otworzy je msza w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Modlitwę poprowadzi arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Po modlitwie zaplanowano happening stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Młodzi wraz z rodzinami przejdą z rodzinami na pl. Piłsudskiego. Tam przy papieskim krzyżu zaplanowano modlitwę za polskie rodziny.

Równolegle od godziny 9.00 Przy parafii św. Andrzeja Boboli na Mokotowie swoje podwoje otworzy miasteczko rodzinne. Piknik potrwa do 12.00. O godzinie 15.30 Na Ursynowie, przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbędzie się koncert złożony z ulubionych pieśni Jana Pawła II. Wystąpią w nim m.in. Ania Wyszkoni, Irena Santor, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki i Mietek Szcześniak.Po koncercie zaplanowano apel modlitewny miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem przygotują go młodzi stypendyści Fundacji dzieło Nowego Tysiąclecia a poprowadzi kardynał Kazimierz Nycz. Zgromadzeni wysłuchają też przesłania Franciszka.

Podobne uroczystości zaplanowano w całej Polsce i w środowiskach polonijnych. W Krakowie o godzinie 10.00 W Sanktuarium JP II msze odprawi kardynał Stanisław Dziwisz. W całym kraju trwa też zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży z małych miast i wsi. To stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia organizatora Dnia Papieskiego. Jest ich już trzy tysiące. Zbiórka potrwa do22 października.

Nieco dłużej bo do 31 października można wysyłać charytatywny SMS o treści "Pomoc" pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 40 7401 (4,99 z VAT).

...

Tak dzis ten dzien ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:43, 03 Lis 2014    Temat postu:

W Krakowie rozpoczynają się IX Dni Jana Pawła II

Nadzieja to temat IX Dni Jana Pawła II, które potrwają od poniedziałku do czwartku w Krakowie. Przedsięwzięcie organizują małopolskie uczelnie, by upamiętnić postać Jana Pawła II i przybliżać jego nauczanie.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że ludzie mieli ogromne nadzieje na zmiany w Kościele i świecie wraz z wyborem Jana Pawła II i te oczekiwania się spełniły.

- Byłem na placu św. Piotra, kiedy ogłaszano wybór Jana Pawła II. Widziałem z jaką nadzieją ludzie przyjęli ten wybór. To był od razu papież nadziei, nadziei, że zmieni się coś w świecie i w Kościele – mówił kard. Dziwisz.

- Dziś po tylu latach możemy powiedzieć, że nadzieje się spełniły, nastąpiły ogromne zmiany w życiu politycznym i społecznym. Zniknęła granica między Wschodem a Zachodem, runął mur berliński i marksizm, a Kościół stał się bardziej otwarty – powiedział metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz dodał, że nadzieja jest bardzo potrzebna także dzisiaj w obliczu wydarzeń na Ukrainie oraz wobec prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Misztal poinformował, że tegoroczne Dni odbywają się pod hasłem "Nadzieja".

- Nadzieja jest być może postawą najbardziej w tej chwili deficytową. Tym bardziej jestem wdzięczny małopolskiemu środowisku akademickiemu za przygotowanie programu tych dni - zaznaczył.

Teolog ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II podkreślił, że Jan Paweł II inspirował nie tylko katolików, ale też wyznawców innych religii i niewierzących oraz przedstawicieli różnych dziedzin życia.

W poniedziałek po południu na Akademii Muzycznej rozpocznie się dwudniowa sesja naukowa z cyklu "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jan Pawła II". Jak zaznaczyła prof. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej, wiele utworów polskich i światowych kompozytorów powstało z inspiracji nauczaniem papieża, a niektóre z nich na jego zamówienie.

Najważniejszym wydarzeniem Dni będzie organizowana w środę w auli Collegium Novum UJ międzynarodowa sesja naukowa zatytułowana "Drogi nadziei” z udziałem m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, byłej ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej, prof. Stanisława Grygiela.

Podczas tegorocznych Dni Jana Pawła II zaplanowano także konferencję poświęconą dziedzictwu Jana Pawła II w polskich i zagranicznych archiwach oraz bibliotekach, sesję "Czym jest przekraczanie progu nadziei?" oraz sesję poświęconą nadziei, jaką papież pokładał m.in. w Ameryce Łacińskiej i Europie. Wśród wydarzeń kulturalnych znalazły się: wieczór poezji Karola Wojtyły i Jana Pawła II, pokaz "Korczak czarodziej" w wykonaniu studentów krakowskiej PWST, koncert Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Krakowie, pokonkursowa wystawa fotograficzna "Nadzieja" oraz głośna lektura tekstów Jana Pawła II w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Dni zakończy msza w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach i rozstrzygniecie konkursu literackiego na esej, którego tematem była nadzieja, a na który wpłynęło 11 prac.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny w internecie.

Pierwsze Dni Jana Pawła II zostały zorganizowane w 2006 r. W przedsięwzięcie zaangażowały się krakowskie uczelnie i szkoły wyższe z Małopolski. W kolejnych latach rolę koordynatora Dni przejmowały kolejne uczelnie. Hasła poprzednich ich edycji to m.in.: "Dobro", "Piękno", "Wiara i nauka", "Wolność", "Godność" i "Dialog", „Mądrość”.

....

Bardzo piekne i dobre .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:41, 21 Lis 2014    Temat postu:

W kopalni soli w Wieliczce otwarto multimedialną kaplicę

Nowoczesną multimedialną kaplicę pod wezwaniem św. Jana Pawła II oddano do użytku w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli. Poświęcenia kaplicy dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Kaplica powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II w ekspozycji muzeum na III poziomie kopalni soli.

Zasadniczy wystrój świątyni stanowią trzy bryły solne: pierwsza z nich tworzy mensę ołtarzową; druga jest elementem kompozycji; trzecia umocowana pionowo na ociosie (ścianie) dzieli się na cztery części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż.

Z uwagi na podatność halitu, tj. soli kamiennej, na ługowanie (rozpuszczanie) pod wpływem wilgotnego powietrza, bryły wykonane zostały ze specjalnego tworzywa wiernie oddającego wygląd kryształów soli kamiennej.

Ważną rolę w wystroju kaplicy odgrywają rozwiązania multimedialne, takie jak animacje wyświetlane na ociosach, tablice, na których wyświetlane są fragmenty homilii Jana Pawła II i kalendarium jego pielgrzymek oraz głośniki, z których emitowane są fragmenty homilii Jana Pawła II w sześciu językach.

O patronie kaplicy przypomina karta z makularza - dziennika konklawe kardynała Karola Wojtyły z pierwszym jego podpisem jako papieża Jana Pawła II, eksponowana w gablocie obok ołtarza. Dokument został udostępniony Muzeum przez Kurię Archidiecezjalną w Krakowie.

Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym, nad którym opiekę będzie sprawował kapelan. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże", będą tu też obchodzone uroczystości związane m.in. z osobą Jana Pawła II.

- Uczestniczymy dzisiaj w niezwykłym wydarzeniu w wielickiej kopalni, w której od wieków wydobywano biały skarb, aby poświęcić nową kaplicę, usytuowaną w muzealnej komorze, dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. To niewątpliwie pierwsza na świecie podziemna kaplica nosząca imię świętego papieża, otwarta w kończącym się roku jego kanonizacji – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości. Wyraził przekonanie, że "ta kaplica będzie miejscem spotkania ze św. Janem Pawłem II dla ponadmilionowej rzeszy zwiedzających co roku kopalnię soli w Wieliczce".

Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoni Jodłowski, "trudna i niebezpieczna praca górników w podziemiach była niewątpliwie ważną przyczyną budowania kaplic i miejsc kultu w kopalni wielickiej co najmniej od XV wieku". - Zarejestrowano ich łącznie ok. 40, do dnia dzisiejszego zachowało się 26, przy czym należy zaznaczyć, że pochodzą one z różnych okresów dziejów kopalni i posiadają rozmaite wymiary oraz wyposażenie wnętrz typowe dla epoki, w której powstawały – powiedział prof. Jodłowski.

Jak wskazał, "brak kaplicy z czasów współczesnych stanowił impuls do zrealizowania przez muzeum tego zadania w jednej z komór wielickiej kopalni soli - Aleksandrowice II, będącej częścią podziemnej eskpozycji muzeum".

Autorem aranżacji wnętrza i multimediów jest artysta plastyk Aleksander Janicki, a autorem technologii multimediów Maciej Dziadowiec.

Budowę kaplicy sfinansowano z dotacji UE w ramach małopolskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dochodów własnych Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powstało w 1951 roku; jego misją jest ochrona i popularyzacja dziejów górnictwa solnego w Polsce, postrzeganego jako trwałe dziedzictwo ludzkości. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni, muzeum posiada również drugą, na powierzchni, w średniowiecznym Zamku Żupnym - historycznej siedzibie zarządu kopalni.

W czerwcu Zamek Żupny razem z kopalnią soli w Bochni został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu - razem z kopalnią soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r. - na liście UNESCO jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

...

Bardzo pieknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:57, 28 Lis 2014    Temat postu:

Wizerunek papieża w sztuce ludowej - wystawa w Tarnowie

130 obiektów przedstawiających Jana Pawła II – różnego rodzaju rzeźb i obrazów, a także rękodzieła - udostępniło zwiedzającym Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 30-lecia placówki.

Autorami prezentowanych eksponatów są artyści ludowi. - Ich prace są niezwykle cenne. W stworzenie ich artyści wkładali całe serce. Wystawa jest naprawdę imponująca – powiedziała kuratorka ekspozycji Urszula Gieroń.

Obiekty powstały w ciągu ostatnich 40 lat. Widzowie będą mogli obejrzeć rzeźby drewniane, kamienne, płaskorzeźby polichromowane, obrazy na płótnie, papierze i na szkle. Część prac pochodzi z kolekcji tarnowskiego muzeum, a część z Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum im. S. Fischera w Bochni, Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej im. ks. E. Nitki w Paszynie, a także ze zbiorów prywatnych.

Wystawę, która potrwa do 16 lutego, muzeum udostępniło dokładnie w 30. rocznicę utworzenia placówki.

26 listopada 1984 r. Muzeum Okręgowe w Tarnowie otworzyło przy ulicy Krakowskiej swój oddział – Muzeum Etnograficzne. Inaugurując swoją działalność, Muzeum Etnograficzne udostępniło dwie wystawy: pierwsza była poświęcona ludowemu malarstwu i rzeźbie, druga obrazowała kulturę Indian z Ameryki Południowej. Dziś placówka ma ponad 5 tys. eksponatów, zorganizowała ponad sto wystaw czasowych, odwiedziło ją ponad ćwierć miliona osób.

- Wiele się nam udało zrobić przez te trzy dekady. Mamy coraz więcej zbiorów, coraz więcej pracowników. Chcielibyśmy dalej tak prężnie się rozwijać – powiedziała kierowniczka muzeum Danuta Cetera.

Zanim w 1984 r. muzeum rozpoczęło działalność w XVIII-wiecznym dworku przy ul. Krakowskiej, zbiory etnograficzne gromadził jeden z działów Muzeum Okręgowego (powstały w 1976 r.). Od 1979 r. Muzeum Okręgowe zaczęło tworzyć – jak mówiła kierownik - pierwszą w Polsce kolekcję cyganologiczną, która rozwijała się, a dziś tworzy wystawę stałą Muzeum Etnograficznego.

Druga wystawa stała Muzeum Etnograficznego znajduje się w jego filii – w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, i jest poświęcona sztuce ludowej mieszkańców Zalipia, wioski słynącej z malowanych chat.

...

Prosze bardzo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:10, 18 Lut 2015    Temat postu:

Mobilne rekolekcje z Janem Pawłem II

Fundacja "Być Bardziej" proponuje mobilne rekolekcje z Janem Pawłem II. Wszyscy, który tylko chcą mogą wysłać sms i przez cały Wielki Post będą dostawać darmowe wiadomości z nauczaniem papieża Polaka.

- To czterdzieści smsów, które mają pomóc w dobrym przygotowaniu do świąt Zmartwychwstania i popularyzować nauczanie Jana Pawła II - mówi ksiądz Andrzej Sikorski prezes fundacji "Być Bardziej".

Duchownemu zależy, aby pokazać, że wskazówki papieża są cały czas aktualne. Najlepszym dowodem jest to, że odwołuje się do nich papież Franciszek - dodaje ksiądz Sikorski.

Rekolekcje ruszają już dziś i potrwają do Wielkiej Soboty. Aby w nich uczestniczyć wystarczy wysłać sms o treści TAK.WielkiPost2015 na numer 664 400 100.

...

Tak . Dobry czas na przypomnienie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:55, 18 Mar 2015    Temat postu:

Ławeczka z Lolkiem Wojtyłą stanęła przed wadowickim liceum

Rzeźba przedstawiająca siedzącego na ławeczce gimnazjalistę Karola Wojtyłę stanęła przed liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W murach tej szkoły Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II - w 1938 r. zdał maturę.

Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej Zbigniew Jurczak zaznaczył, że rzeźba oficjalnie odsłonięta zostanie w przyszłym roku w związku 150-leciem istnienia szkoły. Jak mówił, to właśnie ten jubileusz stał się dla Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej okazją, by wspomnieć o najwybitniejszym absolwencie placówki, a zarazem ukazać go nie jako przywódcę Kościoła i świętego, lecz zwykłego człowieka - ucznia.

Rzeźbę zaprojektował i wykonał krakowski artysta Michał Batkiewcz. Powstała z brązu. Siedzący na ławce Karol Wojtyła ukazany jest w niej jako zatopiony w lekturze książki gimnazjalista w mundurku.

Projekt został pomyślany tak, by ławeczka nie tylko wpisywała się w otoczenie, ale pełniła też funkcję użytkową. - Będzie można na niej przysiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcie z absolwentem z 1938 r. (…) Mam nadzieję, że stanie się jedną z atrakcji turystycznych miasta – powiedział Jurczak.

Prezes dodał, że wadowiczanie i turyści będą mogli korzystać z ławeczki dopiero za kilka dni. Rzeźba została już ustawiona, ale najpierw musi stężeć beton w jej fundamencie.

Rzeźba kosztowała niespełna 50 tys. zł. Pieniądze na nią przekazało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej. Wsparcia udzielili mieszkańcy podczas kwest w miejscowych parafiach, inicjatywę poparł też małopolski urząd marszałkowski.

Szkoła średnia w Wadowicach powstała w 1866 r. jako niższe gimnazjum humanistyczne. Dziewięć lat później wzniesiony został gmach, który placówka zajmuje do dziś. Naukę w gimnazjum Karol Wojtyła rozpoczął w 1931 r. W maju 1938 r. celująco zdał maturę.

...

Nie wiem czy to cos wniesie ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:59, 26 Mar 2015    Temat postu:

Kard. Dziwisz: dawniej były emocje, dziś wracamy do dziedzictwa Jana Pawła II

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ocenił dzisiaj, że po dziesięciu latach od śmierci Jana Pawła II Polacy być może głębiej go odkrywają. - Dawniej było dużo emocji, dzisiaj wracamy do osoby i do dziedzictwa, które zostawił Jan Pawła II– podkreślił.

W krakowskiej kurii zaprezentowano dziś książkę "Niezapomniany" - zbiór 22 wywiadów, które z przyjaciółmi i współpracownikami Jana Pawła II przeprowadził watykanista, korespondent prasowy Włodzimierz Rędzioch. O swoich doświadczeniach opowiedzieli m.in. papież senior Benedykt XVI, kard. Angelo Amato, kard. Tarcisio Bertone, Renato Buzzonetti, kard. Stanisław Dziwisz, Arturo Mari, Joachim Navarro Valls, Wanda Półtawska.

Metropolita krakowski zaznaczył, że 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, pod Oknem Papieskim być może będzie mniej świec i kwiatów niż dziesięć lat temu, ale dla Kościoła ważniejsza jest kanonizacja papieża, czyli poświadczenie jego świętości niż moment jego "świętego umierania".

- Nie oceniałbym, czy Polacy mniej czy więcej, może głębiej odkrywają i kochają Jana Pawła II i modlą się do Pana Boga poprzez Jana Pawła II – podkreślił kard. Dziwisz. - Jego modlitwa za życia była bardzo skuteczna i jego wstawiennictwo dziś jest tak wyraźne, że ludzie z całego świata odnoszą się do niego. Jest wyjątkowym pośrednikiem między sprawami człowieka, a Panem Bogiem – podkreślił kardynał.

Dodał, że z całego świata napływają do Krakowa prośby o pamiątki związane z Janem Pawłem II, buduje się kościoły oraz szkoły i instytucje nazywane jego imieniem. - Może teraz jeszcze bardziej ten kult i wspomnienie ożyło, niż dawniej. Dawniej było dużo emocji, wspaniałe przeżycia i wzór odchodzenia do Pana Boga, a dzisiaj wracamy do osoby i do dziedzictwa, które zostawił Jan Pawła II – powiedział kard. Dziwisz.

- Jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, którzy żyli w czasie tego pontyfikatu, a teraz możemy się cieszyć jego obecnością i wstawiennictwem – podkreślił.

Książkę "Niezapomniany" Włodzimierza Rędziocha otwiera rozmowa z papieżem - seniorem Benedyktem XVI. Rędzioch mówił dziennikarz, że długo czekał na zgodę na ten wywiad. - Benedykt XVI chciał udzielić wywiadu po niemiecku. Ja nie znam na tyle tego języka. Jak wyjaśnił mi jego sekretarz, papież posługuje się tym językiem wtedy, gdy chce powiedzieć coś od serca i być precyzyjny. Nieoceniona okazała się pomoc siostry Birgit, która jako jedna z nielicznych potrafi odczytać pismo papieża - mówił autor.

Podkreślił, że jego książka miała być darem dla Jana Pawła II, a z każdą z osób rozmawiał o innym aspekcie pontyfikatu. - Żałuję, że w tych wywiadach nie wyszły dostatecznie dwa aspekty świętości Jana Pawła II: jego mistycyzm i aspekt franciszkański, bo był to człowiek, który żył jak św. Franciszek. Nic w życiu nie miał, nie był przywiązany do rzeczy materialnych - powiedział Rędzioch.

Tłumacz tekstów, jezuita ks. Bogusław Steczek zauważył, że autor wywiadów postawił w sumie 250 pytań. - Od każdego z rozmówców wydobył cenną cząstkę prawdy o św. Janie Pawle II. Z 250 kamyczków powstała mozaika niezapomnianego dla nas człowieka – człowieka z krwi i kości – podkreślił.

Książka w 2014 r. ukazała się we Włoszech pod tytułem "U boku Jana Pawła II". W wersji polskiej został on zmieniony na "Niezapomniany". Tytuł ten zaproponował dyrektor Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach ks. Dariusz Raś. - Ten tytuł mi się bardzo podoba – podkreślił kard. Dziwisz.

Przypomniał, że papieże na ogół nie udzielają wywiadów, a praktykę taką wprowadził Jan Paweł II rozmawiając z dziennikarzami m.in. podczas podróży lotniczych.

- Cała książka jest świadectwem spotkań i znajomości z wielką, niezapomnianą postacią. (…) Papież w inny sposób żyje, a ludzie żyją z nim, na nowo go odkrywając i umacniając się jego postawą, myślą, twórczością – mówił kard. Dziwisz.

Przyznał, że wciąż na opracowanie czeka 27 tomów dzienników z notatkami, które prowadził w Watykanie jako osobisty sekretarz papieża. - Nie będzie to łatwe, ale może lepiej i bardziej obiektywnie zostaną one przedstawione z czasem – zastrzegł.

...

Tak emocje nie moga rzadzic . Rozum .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90121
Przeczytał: 180 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:24, 26 Mar 2015    Temat postu:

"To tak jak z lawiną, którą może wywołać jeden kamyk"
Martyna Wnęk

Czy pokolenie JP II jeszcze istnieje?

- Myślę, że pojęcie Pokolenie JP2 jest tak samo pojemne, jak "pojemny" – jeśli mogę użyć takiego określenia – był Jan Paweł II. Ono nie daje się zamknąć w definicji socjologicznej, wymyka się wszystkim utartym schematom - mówi w rozmowie z Onetem autorka portalu Stacja7 Magdalena Wyżga.

"To nieprawda, że wszyscy urodzeni po roku 1978 należą do Pokolenia JP2, a każdy młody człowiek, który na początku kwietnia 2005 roku modlił się za Jana Pawła II, zasługuje na taki tytuł". Tym stwierdzeniem zaczęła Pani kilka lat temu swój artykuł dotyczący tego zjawiska. Jak w takim razie scharakteryzowałaby Pani grupę, której ten tytuł się jednak należy?

Myślę, że pojęcie Pokolenie JP2 jest tak samo pojemne, jak "pojemny" – jeśli mogę użyć takiego określenia – był Jan Paweł II. Ono nie daje się zamknąć w definicji socjologicznej, wymyka się wszystkim utartym schematom. Do tego pokolenia należą osoby urodzone na długo przed rokiem 1978, ale mogą też do niego dołączyć osoby, które urodziły się już po jego śmierci. Łączy ich chęć poznawania tego, co głosił Jan Paweł II, a przede wszystkim życie zgodnie z jego nauką.

Nie jest tak, że Pokoleniem JP2 określa się ludzi, których połączyło jakieś szczególne wydarzenie np. wybór Karola Wojtyły na Jana Pawła II albo – jak to się najczęściej powtarza – jego śmierć. Można powiedzieć, że do Pokolenia JP2 się "wstępuje". Z wyboru, z chęci naśladowania Jana Pawła II.

Na początek też wyjaśnię, że nie jestem socjologiem i nigdy nie prowadziłam badań na temat Pokolenia JP2. Artykuł, który Pani przytacza, napisałam dwa lata po śmierci Jana Pawła II, jako polemikę z tekstem, który ukazał się w "Metrze". Autor tego artykułu, przywołując raport z badań Młodzież Warszawy – Pokolenie pontyfikatu Jana Pawła II, próbował udowodnić, że Pokolenie JP2 nie istnieje.

No właśnie, Polacy mylnie kojarzą to zjawisko tylko z tym, co stało się po śmierci papieża. Pielgrzymki młodych ludzi, wspólne modlitwy, zwiększona liczba powołań czy gesty pojednania, zarówno wśród polityków, jak i kibiców, były w tym okresie na porządku dziennym. Jakie są największe mity krążące na temat pokolenia JPII?

Żeby rzetelnie odpowiedzieć na pani pytanie, potrzebne są socjologiczne badania. Mogę powiedzieć tylko to, o czym często można było przeczytać, czy usłyszeć w mediach po śmierci Jana Pawła II, a co myślę, zostało utrwalone do dzisiaj i pojawiło się również w Pani pytaniu: że Pokolenie JP2 powstało po śmierci papieża i określa przede wszystkim młodych ludzi, którzy w tym czasie spontanicznie organizowali modlitwy, spotkania, pojednania, zapalali znicze na ulicach imienia papieża i wiele innych inicjatyw. A to nieprawda.

Pojęcie Pokolenie JP2 ma swój początek w roku 1997. Po Światowych Dniach Młodzieży, które organizowane było wówczas w Paryżu, jeden z historyków francuskich powiedział, że we Francji Jan Paweł II powołał do życia swoje pokolenie. A to oznacza, że Pokolenie JP2 nie dotyczy tylko Polski, a co więcej – wbrew temu, co się powszechnie uważa – wcale nie u nas najpierw się "zawiązało". To we Francji pojawiły się pierwsze grupy ludzi, którzy zaczęli studiować nauczanie papieża i wcielać je w życie.

W tym roku mija dokładnie 10 lat od śmierci Jana Pawła II, najmłodsze pokolenie rozwija się już w społeczeństwie informatycznym. Przejście ze świata realnego do wirtualnego daje ogromne możliwości, ale też może stać się pułapką. Oni znają papieża głównie z przekazów i pism. Jaki to będzie miało na nich wpływ?

Myślę, że dzięki ogromnej ilości materiałów o Janie Pawle II, jakie znajdują się w sieci, stronom internetowym poświęconym papieżowi, łatwemu dostępowi do osób, które osobiście go znały to najmłodsze pokolenie może w łatwy i szybki sposób poznać jego życie, nauczanie, posłuchać go, a nawet zobaczyć i… zafascynować się nim. A dzięki ludziom, którzy autentycznie go naśladują, mogą również zechcieć go naśladować. Wszystko, z czego niewłaściwie się korzysta, może być niebezpieczne. Najważniejsze jest dobre pokierowanie młodego człowieka.

Wydaje się również, że wpływ papieża Polaka najbardziej widoczny jest obecnie na poziomie indywidualnych postaw. Chodzi tu raczej o konkretne "obietnice" składane samemu sobie, rodzinie, wspólnocie, czy tylko przed Bogiem. Czy to jest właśnie przyszłość?

To dobrze, że wpływ Jana Pawła II widoczny jest na poziomie indywidualnych postaw. Wszystkie zmiany należy przecież zaczynać od siebie. Nie da się kogoś zachęcić do zmiany życia jakimiś słowami. Trzeba to po prostu pokazać. A czy to jest przyszłość?

Myślę raczej, że w nie ma w tym nic nowego. Tak było zawsze, taka postawa charakteryzuje ludzi, którzy autentycznie żyją wiarą, wyznawanymi wartościami. Może wydawać się, że oni nic nie robią, ale wbrew pozorom ta ich wewnętrzna postawa promieniuje na innych. Dlatego też wiele osób, które taki licznie gromadziły się po śmierci Jana Pawła II, niewiele zmieniło w swoim życiu. Oni przede wszystkim kierowali się emocjami, poniósł ich ogólny nastrój, jaki wówczas panował. Nie mieli "solidnych" fundamentów, na których mogliby budować.

Ostatnio Abp Jędraszewski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Tagespost", że "dziś Jan Paweł II dla Polaków formalnie jest autorytetem, ale faktycznie niestety nie". Jak Pani to ocenia te słowa?

Trudno mi ocenić słowa Arcybiskupa. Przypuszczam, że opierał je na konkretnych przesłankach, może danych, jakimi dysponuje Episkopat. Nie wiem też, w jakim kontekście je wypowiadał. Mam natomiast takie przekonanie, że nieważne ile jest osób, dla których Jan Paweł II jest faktycznie autorytetem i którzy kierują się jego nauczaniem. Ważne, że w ogóle są, bo z pewnością ich postawa w mniejszym, czy większym stopniu wpływa na innych. To tak jak z lawiną, którą może wywołać jeden kamyk .

...

Tak . Wplyw papieza jest dyskretny ale gleboki . To nie byla 5minutowa gwiazdka celebryta . To postac historyczna , epokowa .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następny
Strona 18 z 22

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy