Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
W całym kraju radość - wierni się gromadzą !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:17, 22 Kwi 2014    Temat postu:

Trwają przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II

Już w najbliższą niedzielę 27 kwietnia - w Watykanie - dojdzie do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Do tego wydarzenia przygotowuje się również Wrocław. Transmisję z uroczystości mieszkańcy będą mogli obejrzeć wspólnie na Rynku. Zaplanowano też specjalny pokaz fontanny multimedialnej i wiele innych atrakcji.

W biurach podróży wolnych miejsc na wyjazd do Watykanu praktycznie już nie ma. Miejsc nie zabraknie za to dla chętnych, którzy będą chcieli obejrzeć relację z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII na Rynku we Wrocławiu.

- Wszystkich wrocławian, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystościach kanonizacyjnych, a nie mogą być w Rzymie serdecznie zapraszamy 27 kwietnia na wrocławski Rynek, gdzie od godziny 10 będzie można oglądać transmisję z placu św. Piotra – mówi Anna Bytońska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przygotowania do niedzielnych uroczystości we Wrocławiu trwają już od kilku tygodni. Obecnie na Rynku montowana jest scena. W sumie pojawią się trzy telebimy. Jeden na scenie i dwa dodatkowe po bokach.

Transmisja z kanonizacji Jana Pawła II może potrwać do godziny 13. Ale to nie koniec uroczystości na wrocławskim Rynku, bo o 16.30 odbędzie się koncert chórów kościelnych Vratislavia Sacra. O 18 rozpocznie się natomiast koncert Piotra Rubika "Santo Subito", podczas którego będzie można usłyszeć m.in. utwór stworzony specjalnie na tę okazję.

Wieczorem uroczystości z Rynku przeniosą się w okolice Hali Stulecia, gdzie odbędzie się wyjątkowy pokaz fontanny multimedialnej. Projekcja rozpocznie się o 21. - Na pokaz będzie można dojechać specjalną komunikacją miejską – zapewnia Anna Bytońska.

To jednak nie są wszystkie wydarzenia związane z kanonizacją papieża Polaka. Od dziś we wrocławskich tramwajach i autobusach mają być wyświetlane cytaty Jana Pawła II. W sobotę i niedzielę cytaty Ojca Świętego mają pojawić się też na budynkach – między innymi na Stadionie Wrocław, Uniwersytecie i Ratuszu – choć uzgodnienia w tej sprawie jeszcze trwają. Dodatkowo do 6 maja – w Rynku będzie można obejrzeć wystawę fotografii zatytułowaną "Jan Paweł II we Wrocławiu".

- Na wszystkie uroczystości wspólnie zapraszają prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny – podkreśla Anna Bytońska.

Nieoficjalnie mówi się, że za obchody związane z kanonizacją miasto zapłaci prawie 400 tysięcy złotych. Scena na wrocławskim Rynku tak szybko jednak nie zniknie, bo już kilka dni po kanonizacji 30 kwietnia i 1 maja – odbędą się tu uroczystości związane z dziesięcioleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i biciem gitarowego rekordu Guinnessa.

...

Prosze bardzo SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:18, 22 Kwi 2014    Temat postu:

Tarnów: papieskie okno zostanie wyeksponowane

Papieskie okno w Tarnowie zostanie wyeksponowane z okazji zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II. W centrum witryny pojawi się herb papieski, a w przyszłości być może także witraż z wizerunkiem świętego - poinformował biskup tarnowski Andrzej Jeż.

- Także Tarnów ma papieskie okno - podkreślił biskup, w którego to siedzibie - Domu Biskupim - witryna się znajduje. Jan Paweł II podszedł do okna podczas swojej pielgrzymki do Tarnowa 9 czerwca 1987 r; przemawiał do zgromadzonych pod oknem tarnowian, rozmawiał z młodzieżą.

Dodatkowo, aby upamiętnić ówczesną wizytę papieża, w Tarnowie przed kanonizacją pojawią się dwie tablice, które zaprojektował tarnowski ksiądz Tadeusz Bukowski. Pierwsza zawiśnie na ścianie Domu Biskupiego. Druga znajdzie się na Placu Katedralnym - w miejscu, gdzie w czasie pielgrzymki stał ołtarz papieski; Jan Paweł II spotkał się wówczas z duchownymi.

- Będą to trwałe pamiątki po wizycie Jana Pawła II w Tarnowie. Może nie wszyscy mają świadomość, że właśnie w tych miejscach był ojciec święty. Wewnątrz domu biskupa tarnowskiego jest już duża tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II, ale mieszkańcy miasta i turyści nie mają możliwości jej oglądać - powiedział bp Jeż.

...

Tak to wielki czlowiek .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:01, 23 Kwi 2014    Temat postu:

Motocyklowa wyprawa pocztowców szlakiem papieskich pielgrzymek

Około ty­sią­ca ki­lo­me­trów mają do prze­by­cia czte­rej pra­cow­ni­cy Pocz­ty Pol­skiej, któ­rzy na mo­to­cy­klach wy­je­cha­li w środę z Lu­bli­na szla­kiem piel­grzy­mek pa­pie­ża Jana Pawła II. In­spi­ra­cją wy­pra­wy jest ka­no­ni­za­cja pa­pie­ża Po­la­ka.

- Od­wie­dzi­my osiem miast, w któ­rych był pa­pież Jan Paweł II pod­czas swo­ich ośmiu piel­grzy­mek do Pol­ski – po­wie­dział jeden z mo­to­cy­kli­stów Lu­dwik Siecz­kow­ski. W nie­dzie­lę, w dniu uro­czy­sto­ści ka­no­ni­za­cyj­nych, chcą do­trzeć do War­sza­wy. Wcze­śniej będą w Kra­ko­wie, Czę­sto­cho­wie, Łodzi, Li­che­niu, Gnieź­nie i To­ru­niu. Wraz z Siecz­kow­skim w drogę wy­ru­szy­li Zbi­gniew Ko­wal­ski, Ma­riusz Stopa i Mi­ro­sław Wró­blew­ski.

Mo­to­cy­klo­wa pocz­ta wie­zie kart­ki pocz­to­we wy­da­ne spe­cjal­nie z oka­zji ka­no­ni­za­cji Jana Pawła II i ich wy­pra­wy. Ponad ty­siąc kar­tek zo­sta­ło za­ku­pio­nych przez fi­la­te­li­stów z ca­łe­go kraju, w War­sza­wie będą one ozna­ko­wa­ne oko­licz­no­ścio­wym da­tow­ni­kiem i ode­sła­ne do nich.

Mo­to­cy­kli­ści wy­ru­szy­li z Placu Li­tew­skie­go w Lu­bli­nie. Wcze­śniej od­da­li krew w usta­wio­nym tam am­bu­lan­sie Re­gio­nal­ne­go Cen­trum Krwio­daw­stwa i Krwio­lecz­nic­twa. Wzię­li też udział w po­ka­zach ra­tow­nic­twa me­dycz­ne­go zor­ga­ni­zo­wa­nych przez PCK. - Na­szym celem jest także pro­mo­wa­nie krwio­daw­stwa. Krew jest naj­więk­szym darem życia, za­chę­ca­my, by dzie­lić nim z in­ny­mi. Jan Paweł II uczył tego, by dzie­lić się do­brem ze wszyst­ki­mi – po­wie­dział Ko­wal­ski.

W przed­dzień wy­pra­wy mo­to­cy­kli­ści od­wie­dzi­li dom dziec­ka w Przy­by­sła­wi­cach na Lu­belsz­czyź­nie. Wy­cho­wan­kom prze­ka­za­li dary ze­bra­ne wśród pra­cow­ni­ków Pocz­ty Pol­skiej na Lu­belsz­czyź­nie, m.​in. przy­bo­ry szkol­ne, środ­ki czy­sto­ści, ko­sme­ty­ki, sło­dy­cze. Część ze­bra­nych darów za­wio­zą do domu dziec­ka w To­ru­niu.

W gma­chu lu­bel­skiej Pocz­ty Głów­nej otwar­to wy­sta­wę znacz­ków po­świę­co­nych Ja­no­wi Paw­ło­wi II, jego piel­grzym­kom oraz miej­scom waż­nym dla jego kultu. Można na niej oglą­dać kil­ka­set znacz­ków ze zbio­rów lu­bel­skich fi­la­te­li­stów.

- Wszyst­kich znacz­ków po­świę­co­nych Ja­no­wi Paw­ło­wi II są ty­sią­ce. Wy­da­wa­ne są na całym świe­cie, m.​in. w ta­kich kra­jach jak Ka­zach­stan, Malta, Le­so­tho, Ghana, Fi­li­pi­ny. Wiele państw wy­da­ło znacz­ki z oka­zji ka­no­ni­za­cji Jana Pawła II, m.​in. Pocz­ta Pol­ska, czy pocz­ta Lich­ten­ste­inu – po­wie­dział Ry­szard Ku­śmi­der­ski z lu­bel­skie­go okrę­gu Pol­skie­go Związ­ku Fi­la­te­li­stów.

>>>

Bardzo pieknie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:07, 23 Kwi 2014    Temat postu:

Dzieła Papieża na przystankach i w autobusach

Frag­men­ty dzieł Jana Pawła II po­ja­wią się na przy­stan­kach i w au­to­bu­sach ko­mu­ni­ka­cji miej­skiej w Lu­bli­nie.

Cho­dzi o to, by le­piej po­znać nauki pa­pie­skie i się­gać do li­stów, en­cy­klik czy ho­mi­lii - mówią po­my­sło­daw­cy akcji "Lu­blin czyta pa­pie­ża". Frag­men­ty mają za­chę­cić do po­szu­ki­wa­nia cy­to­wa­nych dzieł.

- To nasz dusz­pa­ster­ski wkład przed ka­no­ni­za­cją na­sze­go Ro­da­ka i Ho­no­ro­we­go oby­wa­te­la Lu­bli­na - mówi ksiądz Mi­ro­sław Ład­niak.

Karol Woj­ty­ła był przez 24 lata pro­fe­so­rem Ka­to­lic­kie­go Uni­wer­sy­te­tu Lu­bel­skie­go. Akcja po­trwa do Kon­cer­tu Chwa­ły or­ga­ni­zo­wa­ne­go co roku w Lu­bli­nie w Świę­to Bo­że­go Ciała.

>>>>

Ciekawe .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:58, 23 Kwi 2014    Temat postu:

Zaprezentowano film "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectw świętości"

"Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa świętości" - to tytuł dokumentalnego filmu o papieżu Janie Pawle II, którego prezentacja odbyła się w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Reżyserem dokumentu będącego polsko-włoską koprodukcją jest Piotr Dziubak, dziennikarz i producent filmowy na co dzień mieszkający w Rzymie, a patronat honorowy nad filmem objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Film trafi do polskich kin 2 maja.

- Jest to film dokumentalny o papieżu Wojtyle, który został zrealizowany na kilku kontynentach. Dokument opowiada o papieżu, którego obecność jest ciągle żywa i silna we wszystkich miejscach, które odwiedził: narodach, miastach, krajach, miejscach dotkniętych jego obecnością, aby poznać ludzi, swoich ludzi, na których pozostawił niezatarty, wieczny ślad - powiedział podczas prezentacji Piotr Dziubak. Dodał, że wyjątkowość tego filmu stanowi fakt, że w jego realizacji brał udział postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomir Oder.

Jak podkreślił reżyser filmu, dla niego było fascynujące odczytywanie Jana Pawła II w różnych kulturach, gdy mówili o nim: "nasz papież". - On jest ich papieżem. Jego obecność, choć duchowa, jest bardzo konkretnie wpisana w historię ludzkiego życia - dodał ks. Oder.

Podkreślił jednocześnie, że osoba bł. Jana Pawła II na wszystkich kontynentach jest łączona bardzo często ze słowami, które wypowiedział na początku pontyfikatu: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

- Z doświadczenia realizacji tego filmu, ale również z korespondencji, świadectw wielu ludzi, które do mnie docierają, można dostrzec, jak często powtarza się myśl, że Jan Paweł II swoją postawą pokazywał i zachęcał ludzi do odwagi. "Nie lękajcie się" - te słowa bardzo często powtarzały się w kontekstach różnych doświadczeń życiowych - zaznaczył postulator procesu kanonizacyjnego polskiego papieża.

Dodał, że przywołała je także uzdrowiona za wstawiennictwem papieża z tętniaka mózgu Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. - Były one powtarzane w Meksyku przez ludzi zastraszonych przez mafię narkotykową. Gdy pojawiły się tam relikwie Jana Pawła II, znalazły się osoby, które miały odwagę wyjść na ulicę i wykrzyczeć swój ból, cierpienie oraz pragnienie pokoju i godnego życia. Te słowa padały z ust mieszkańców Rwandy, gdzie wśród aktów przemocy i ludobójstwa ludzie trwali na modlitwie nosząc w sercu słowa papieża Polaka: "Nie lękajcie się". Usłyszeliśmy te słowa także wśród Eskimosów, ludzi żyjących w niezwykle trudnych warunkach, które trudno wyobrazić sobie człowiekowi żyjącemu w naszej szerokości geograficznej. Jednym z największych dramatów ludzi tamtych regionów są liczne samobójstwa. Dla nich Jan Paweł II jest zwiastunem odwagi i nadziei - podkreślił ks. Oder.

Ks. Oder dodał, że jako postulator miał za zadanie odtwarzanie życia, działalności i dzieła Jana Pawła II jako postaci historycznej, historii papieża, która została naznaczona jego świętością. - Moje zaangażowanie w realizację filmu stało się niejako logiczną kontynuacją i dopełnieniem tego doświadczenia, którym był proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny. Miałem okazję doświadczyć jego wpływu na losy konkretnych ludzi tu i teraz - podkreślił postulator.

Dodał, że inspiracja do tego filmu zrodziła się ze świadectw, jakie napływały do postulacji niemal z całego świata.

....

Bardzo dobry sposob pokazywania swietosci .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:42, 24 Kwi 2014    Temat postu:

Górale ruszają do Rzymu na kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II

Od środy z całego Podhala wyjechało już kilkadziesiąt autokarów w stronę Watykanu. Uczestnicy pielgrzymek podkreślają, że nie wyobrażają sobie, aby górali zabrakło na uroczystości wyniesienia na ołtarze ich Jana Pawła II. Przypominają wszystkie wizyty Ojca Świętego pod Tatrami, w tym pamiętną Mszę Świętą w 1997 roku pod Wielką Krokwią w Zakopanem.

Górale podkreślają w rozmowie z dziennikarzem Radia Kraków, że wspólny wyjazd przygotuje ich odpowiednio do samych uroczystości.

Kolejne autokary będą wyjeżdżać jeszcze dzisiaj i jutro z parafii z terenu całego Podhala. Ale są i tacy pielgrzymi, którzy do Rzymu dostaną się tuż przed uroczystościami kanonizacyjnymi samolotami m.in z Krakowa i Warszawy. Inni zaplanowali podróż samochodami osobowymi wraz z rodzinami.

Szacuje się wstępnie że łącznie do Rzymu pojedzie kilka tysięcy osób z samego Podhala.

>>>

Krajanie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:44, 24 Kwi 2014    Temat postu:

Gitarzyści zagrają dla Jana Pawła II na wrocławskim Rynku

"Taki duży, taki mały może świętym być!" – wspólnie zagrają tysiące gitarzystów próbujących ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa 1 maja na wrocławskim Rynku. Arka Noego, uwielbiany przez rodziny, najsłynniejszy polski zespół dziecięcy, najpierw nauczy gitarzystów jak zagrać swój wielki przebój, a potem największa gitarowa orkiestra świata zagra dla Papieża Jana Pawła II z okazji Jego kanonizacji.

Arka Noego to zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Złożony z 8 muzyków i kilkunastu dzieciaków zespół od początku swojej działalności zaskarbił sobie serca słuchaczy w całej Polsce. Trafił do uszu dzieci, ich rodziców i dziadków. Najmłodsi członkowie zespołu to głównie potomkowie muzyków zespołu 2Tm2,3 i ich przyjaciele. Aspekt rodzinny jest tu podstawą, podobnie jak w przypadku Gitarowego Rekordu Guinnessa, który co roku gromadzi na Rynku całe pokolenia gitarzystów. Chodzi o wspólne granie, łączenie na gruncie muzyki i spontaniczność. Choćby dlatego zespół nie ma regularnych prób. Występuje tylko na żywo. Arka działa pod przewodnictwem Roberta Friedricha — gitarzysty, kompozytora i autora (KNŻ, 2Tm2,3, dawniej Acid Drinkers, Turbo).

Występ dla Papieża w ramach Thanks Jimi Festival nie jest przypadkiem. Grupa od początku istnienia związana jest ściśle z osobą Jana Pawła II. Powstała w 1999 roku, gdy z okazji pielgrzymki Ojca Świętego na zamówienie TVP1 stworzony został teledysk do piosenki "Tato". Utwór stał się wielkim przebojem i wkrótce piosenki Arki śpiewała już cała Polska. W 2001 roku zespół wystąpił w Auli Pawła VI na Watykanie przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II i tysiącami wiernych podczas wielkiego spotkania dzieci na zakończenie Roku Jubileuszowego.

Arka Noego zagra również podczas Koncertu Gwiazd na Wyspie Słodowej (1 maja godz. 16.30), gdzie zaprezentuje materiał z albumu "Pan Krakers" z piosenkami Tiltu, Dezertera, Kultu, Armii, Brygady Kryzys, Izraela, Klausa Mitffocha czy Oddziału Zamkniętego.

1 maja we Wrocławiu usłyszymy również gigantów światowego rocka: Uriah Heep, Erica Burdona & The Animals, Steve'a Vaia, a także Luxtorpedę, Wojciecha Waglewskiego, Sebastiana Riedla i Wojtka Pilichowskiego. Wystąpi też Natalia Sikora – laureatka "The Voice Of Poland", która zaśpiewa "The House Of The Rising Sun" oraz Jędrzej Kodymowski, lider Apteki w polskiej wersji "Domu Wschodzącego Słońca". Oryginał, razem z tysiącami gitarzystów, zaśpiewa sam Eric Burdon.

W trakcie bicia Gitarowego Rekordu prowadzona będzie akcja charytatywna gitarowego środowiska. Pieniądze ze zbiórki prowadzonej 1 maja na Rynku w całości przeznaczone zostaną na potrzeby chorych – podopiecznych jedynego we Wrocławiu hospicjum stacjonarnego, które prowadzą zakonnicy z Konwentu OO. Bonifratrów oraz hospicjum domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologicznym. Pieniądze potrzebne są na zakup sprzętu, a także na bezpośrednie wsparcie chorych w zakupie leków, materiałów opatrunkowych, odżywek, czasem żywności i opału czy opłacenie czynszu.

Aby ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa potrzeba 7274 gitar. Na gitarzystów, zarówno profesjonalistów, jak i całkowitych amatorów, czekamy 1 maja od godz. 10.00 na wrocławskim Rynku.

>>>

Prosze !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:50, 24 Kwi 2014    Temat postu:

CBOS: kanonizacji Jana Pawła II Polacy przypisują ogromne znaczenie

Niemal wszyscy (98 proc.) ankietowani przez CBOS uważają, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków. Powszechne jest też przekonanie, że będzie ona istotna dla ich rodzin (89 proc.) i dla nich osobiście (88 proc.).

Tylko nieco mniejsze znaczenie - zdaniem respondentów CBOS - kanonizacja Jana Pawła II będzie miała dla Europy (80 proc.) i dla świata (76 proc.).

Przekonanie o doniosłości kanonizacji - zarówno w perspektywie osobistej, rodzinnej, narodowej i ponadnarodowej - dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Jej znaczenie, zwłaszcza z punktu widzenia osobistego i swojej rodziny oraz społeczności międzynarodowej, stosunkowo najczęściej deprecjonują osoby niepraktykujące religijnie oraz czyniące to sporadycznie, a także młode, mieszkające w największych miastach, dobrze wykształcone i osiągające najwyższe dochody.

Aż 97 proc. Polaków uważa, że mimo upływu dekady od śmierci Jana Pawła II, pamięć o nim jest wciąż żywa. Wyraźnie rzadsze jest natomiast przekonanie, że Polacy znają papieskie nauczanie (71 proc. wskazań) oraz że w życiu kierują się jego wskazaniami (48 proc.).

Osobistą znajomość treści papieskiego nauczania deklaruje dwie trzecie badanych (68 proc.; od 2010 r. wzrost o 12 pkt proc.). Jak zauważa CBOS, o ile własną znajomość nauczania Jana Pawła II Polacy oceniają nieco gorzej niż wiedzę większości Polaków na ten temat, o tyle swoje postępowanie określają jako zgodne ze wskazaniami papieża zdecydowanie częściej niż postępowanie większości rodaków. Osoby, które - w swej ocenie - kierują się w życiu wskazaniami papieża, to obecnie niemal trzy czwarte badanych (72 proc., o 24 pkt proc. więcej niż w odniesieniu do oceny postępowania większości Polaków).

Ankietowani, którzy deklarują, że znają treść nauczania Jana Pawła II oraz kierują się w życiu jego wskazaniami, łącznie stanowią dziś 60 proc. i dominują niemal we wszystkich grupach społecznych. Najczęściej deklaracje takie składają osoby praktykujące religijnie raz na tydzień (76 proc.) lub częściej (89 proc.), a także uzyskujące najniższe dochody (74 proc.), mające wykształcenie podstawowe (69 proc.), mieszkające na wsi (68 proc.), w wieku co najmniej 65 lat (67 proc.), o prawicowych poglądach politycznych (67 proc.), raczej też kobiety niż mężczyźni (66 proc. wobec 54 proc.).

Wśród różnych grup zawodowych do znających treść nauczania Jana Pawła II i postępujących zgodnie z jego wskazówkami stosunkowo najczęściej zaliczają się rolnicy (73 proc. wskazań), pracownicy usług, bezrobotni i emeryci (po 66 proc.). Odsetek ten jest najniższy wśród kadry kierowniczej, specjalistów z wyższym wykształceniem (43 proc.) oraz uczniów i studentów (51 proc.).

Dla niemal wszystkich dorosłych Polaków (92 proc.) Jan Paweł II pozostaje autorytetem moralnym, w tym dwie trzecie badanych (67 proc.) nie ma co do tego wątpliwości.

W ciągu ostatnich 10 lat niemal wszyscy badani (97 proc.) przynajmniej raz wspominali Jana Pawła II lub rozmawiali o nim, a niemal połowa (46 proc.) czyniła to często lub bardzo często. Dwie trzecie ankietowanych (62 proc.) przyznaje, że prosiło za pośrednictwem papieża o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie.

W okresie obejmującym rok przed beatyfikacją Jana Pawła II i czas po niej, zainteresowanie Polaków jego życiem i twórczością dość znacząco wzrosło. Odsetek tych, którzy po śmierci papieża wielokrotnie oglądali filmy lub programy dokumentalne o nim wzrósł z 28 proc. do 36 proc. Przybyło także tych, którzy przynajmniej raz sięgnęli po encykliki, listy apostolskie lub inne pisma duszpasterskie Jana Pawła II (wzrost z 27 proc. do 34 proc.), oraz tych, którzy wędrowali jego śladami, odwiedzając związane z nim miejsca (z 27 proc. do 36 proc.).

"Zaobserwowany wzrost zainteresowania życiem i działalnością papieża po jego beatyfikacji pozwala przypuszczać, że również powszechnie oczekiwana kanonizacja wpłynie na podtrzymanie pamięci o Janie Pawle II, a nawet na jej umocnienie" - konkluduje CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 3–9 kwietnia 2014 r. na liczącej 1028 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

>>>

Bardzo rozasadnie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:04, 24 Kwi 2014    Temat postu:

Ewelina Potocka | Onet
Kanonizacja Jana Pawła II. Wystawa, recytacja poezji i transmisja mszy

O godzinie 9:30 rozpoczną się niedzielne uroczystości poprzedzające transmisję mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII. W Gdańsku główne wydarzenia związane z tym wydarzeniem odbywać się będą w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50.

Wystawa "Papież wolności" wystawy poprowadzi widza przez "papieski szlak wolności" wiodący od chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku, poprzez wydarzenia Sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu, pielgrzymki do Ojczyzny, wybory w 1989 roku, upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, po czasy budowy nowego ładu świata, znaczonego Jego wezwaniem do tworzenia demokracji i wolnego społeczeństwa opartych na wartościach moralnych: prawdzie, sprawiedliwości i solidarności.

Trzydzieści sześć pionowych tablic formatu 100x180 cm zawiera wybór fragmentów homilii i listów Jana Pawła II oraz ilustrujące je fotografie uznanych autorów.

Wystawa przygotowana została przez Europejskie Centrum Solidarności i Centrum Myśli Jana Pawła II i prezentowana jest równolegle w Gdańsku, Warszawie i Rzymie.

O godzinie 9:40 wierni wysłuchają poezji księży-poetów prezentowana przez Halinę Słojewską i Zbigniewa Jankowskiego.

O godzinie 10 rozpocznie się transmisja mszy kanonizacyjnej z Rzymu.

Na uroczystości zapraszają Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Gdański Metropolita Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź.

>>>

To Gdańsk .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:12, 24 Kwi 2014    Temat postu:

Chór Filharmonii Krakowskiej wystąpi podczas kanonizacji Jana Pawła II

Chór Filharmonii Krakowskiej wystąpi w niedzielę podczas kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. To wyjątkowe wydarzenie, bo oprawę muzyczną tego typu uroczystości zapewnia papieski chór Kaplicy Sykstyńskiej "Sistina".

Przed uroczystą mszą świętą Chór Filharmonii pod dyrekcją chórmistrz Teresy Majki–Pacanek i dyrygenta Michała Dworzyńskiego da 25 minutowy koncert. Zebrani zgromadzeni na placu św. Piotra usłyszą pięć utworów: "Bogurodzicę", Magnificat Mikołaja Zielińskiego, "Alleluja. Ave Maria" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, "Totus Tuus" Henryka Mikołaja Góreckiego i "Gaude Mater Polonia".

Chór z Krakowa będzie też śpiewał w trakcie mszy św. razem z "Sistiną". - Kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II to wydarzenie historyczne dla Polski, dla Kościoła i dla artystów. Świętym zostaje papież - artysta - mówił dyrektor Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że bardzo mu zależało, by podczas kanonizacji wystąpił chór Filharmonii Krakowskiej. - Mistrz ceremonii chętnie się zgodził ze względu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Wiedział, jakim sentymentem papież otaczał Kraków i Filharmonię. Dla mnie to bardzo ważne, ponieważ udział chóru Filharmonii Krakowskiej w tej uroczystości to wielka promocja krakowskiej kultury. Będą tam środki przekazu z całego świata - powiedział dziennikarzom kard. Dziwisz.

Niedzielny koncert otworzy Bogurodzica, która towarzyszyła Polakom w najważniejszych momentach historii, a zamknie Gaude Mater Polonia - utwór napisany przez Wincentego z Kielczy na kanonizację św. Stanisława ze Szczepanowa.

- Dla nas ten występ to ogromne przeżycie. To jest nie tylko koncert, to przede wszystkim modlitwa i zadośćuczynienie. Trudno określić słowami, co czują śpiewacy. Wiele razy mogliśmy ściskać dłoń Ojcu Świętemu, a teraz możemy w hołdzie i w podzięce za wszystko, co nam zostawił i czego nas nauczył, zaśpiewać - mówiła chórmistrz Chóru Filharmonii Krakowskiej Teresa Majka- Pacanek.

Chór zapewni także oprawę poniedziałkowej mszy św. dziękczynnej, a 5 kwietnia wystąpi na specjalnym koncercie w hołdzie dla Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Wyjazd chóru został sfinansowany przez władze województwa małopolskiego, a władze Krakowa pomogły w wydaniu polsko- angielsko-włoskiego folderu, który będzie rozdawany podczas niedzielnej uroczystości i jest poświęcony Filharmonii Krakowskiej i jej związkom z Janem Pawłem II.

W budynku, w którym obecnie mieści się Filharmonia Krakowska, a przed wojną był Dom Katolicki, młody Karol Wojtyła 15 października 1938 r. prezentował swoje wiersze na wieczorze poetyckim. Później – jako duchowny i biskup diecezji krakowskiej - rzadko bywał na koncertach, częściej muzycy Filharmonii Krakowskiej odwiedzali go i śpiewali na spotkaniach opłatkowych przy ul. Franciszkańskiej 3.

Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej w obecności papieża wykonały utwór Henryka Mikołaja Góreckiego „Beatus vir” skomponowany dla upamiętnienia 900-lecia śmierci św. Stanisława. Chór FK uczestniczył w oprawie muzycznej mszy św. odprawianych przez papieża na krakowskich Błoniach, a muzycy i śpiewacy wielokrotnie występowali przez papieżem w Watykanie i Castel Gandolfo.

>>>

Brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:47, 25 Kwi 2014    Temat postu:

Radio Kraków

W Inwałdzie powstaje Ogród Jana Pawła II

Będzie miał 3 hektary powierzchni, 8 kilometrów alejek i ponad 12 tysięcy krzewów. W Inwałdzie powstaje wyjątkowy ogród, który zostanie poświęcony Janowi Pawłowi II.

Ogród podzielony będzie na trzy części. Każda z nich będzie się wiązała z innym okresem życia papieża Polaka. Będą to: Bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach, postać Jana Pawła II i Bazylika św. Piotra

w Watykanie. W każdej części ogrodu turyści będą mogli zapoznać się z konkretnymi historiami z życia Jana Pawła II.

Na miejscu będzie także stała wystawa z fotografiami przedstawiającymi życie papieża. Planowany termin otwarcia Ogrodu to przełom maja i czerwca 2014 roku.

...

Ogrody !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:56, 25 Kwi 2014    Temat postu:

Premiera rockowo-symfonicznej mszy kanonizacyjnej JPII

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II w niedzielne popołudnie na rzeszowskim Rynku odbędzie się premierowe wykonanie rockowo-symfonicznej mszy kanonizacyjnej "Santo e gia santo" autorstwa Katarzyny Gaertner. W koncercie wystąpi onad stu artystów.

Gaertner skomponowała muzykę do współczesnych wierszy Adama Ochwanowskiego, Ernesta Brylla, Andrzeja Poniedzielskiego, Bożeny Ptak, ks. bp. Józefa Zawitkowskiego i Marty Ziembikiewicz. Inspiracją byli dla niej kompozytorzy z XVIII i XIX wieku, głównie Jan Sebastian Bach i Franciszek Schubert.

- Oparłam się na największych mistrzach, tych wiecznych, na których się uczyłam muzyki. Bardzo lubiłam taką muzykę, dużo jej słuchałam. Teraz trzeba było sięgnąć do zapasów w zakamarkach głowy i z nich zaczerpnąć – powiedziała artystka.

Oratoryjno-poetycki koncert oparty został na tekstach Jana Pawła II. Libretto stworzył Kazimierz Mazur, prywatnie mąż Gaertner, który wraz z synem Kazimierzem Mazurem zinterpretują w czasie mszy teksty Jana Pawła II z dzieła "Myśląc ojczyzna".

- To nie jest poemat, ale rozprawa filozoficzna, cudowna, mądra, ale bardzo trudna. Zostanie wykonana przez aktorów w czasie koncertu, w czasie mszy, powiedzmy, zamiast kazania – mówiła Gaertner.

Msza do tej pory nigdy nie była wykonana w całości. W koncercie weźmie udział ponad stu wykonawców. Będą to: chóry Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i katedralny "Pueri Cantores Resovienses”, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej oraz aktorzy, muzycy Intermedialnego Teatru Muzycznego "Blustrada", soliści: Elwira Sibiga, Carolina Theophile, Magdalena Zimny i Bartek Gaertner, a także Katarzyna Gaertner. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Mikołaj Blajda.

Gaertner dodała, że chóry i orkiestra ze względu na ograniczone miejsce nie wystąpią na rzeszowskim Rynku w pełnych swoich składach.

"Santo e gia santo" czyli „Święty i już święty” to msza w stylu rocka symfonicznego z elementami muzyki klasycznej. Rozpocznie się gregorianką w wykonaniu chórów. Kolejne części mszy znajdujące się w porządku liturgicznym, stałe i zmienne, wykonywać będą soliści, chóry a capella i z towarzyszeniem orkiestry.

Autorka ma nadzieję, że piosenki z tego koncertu staną się popularne, będą śpiewane przez dzieci, młodzież, czy na pielgrzymkach.

Gaertner pytana przez, dlaczego na miejsce premiery wybrała Rzeszów, odpowiedziała, że darzy to miasto sentymentem i że jest to miasto przyjazne artystom. Podkreśliła znakomitą współpracę z dyrektorką Filharmonii Podkarpackiej Martą Wierzbieniec i prezydentem miasta Tadeuszem Ferencem.

Przypomniała też, że w tym mieście zaczynała swoją karierę z Anną German w Estradzie Rzeszowskiej. W późniejszych latach przygotowała wraz z mężem Kazimierzem Mazurem przedstawienie w rzeszowskim Teatrze Maska, które było pokazywane na całym świecie.

...

Znakomicie SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:04, 25 Kwi 2014    Temat postu:

Sportowcy uczczą kanonizację Jana Pawła II

Od 20 kwietnia trwa sztafeta biegaczy do Watykanu - PAP

Bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze - tak miłośnicy sportu uczczą niedzielną kanonizację Jana Pawła II. Wiele osób drogę z Polski do Watykanu pokonuje o własnych siłach.

Jan Paweł II kochał sport. W młodości grał w Wadowicach w piłkę nożną, jeździł na łyżwach i nartach, wędrował po górskich szlakach, uczestniczył w spływach kajakowych. W czasie swojego pontyfikatu na prywatnych audiencjach przyjął dziesiątki delegacji byłych i czynnych zawodników sportowych. W homiliach często podkreślał rolę sportu w społeczeństwie.

Środowisko sportowe chce uczcić kanonizację papieża - z tej okazji odbędą się specjalne biegi, sztafety pływackie, imprezy kolarskie. Niektórzy od wielu dni są w drodze do Rzymu.

Do Watykaniu biegnie sztafeta dziesięciu osób z podszczecińskich Polic - trenują bieganie na co dzień, mają od 20 do prawie 60 lat. Inicjatorem sztafety-pielgrzymki jest Wiesław Kotarski. To ich trzeci bieg pielgrzymkowy, ale najdłuższy.

Od 20 kwietnia trwa sztafeta biegaczy m.in. z Brodnicy, Bydgoszczy, Torunia i Nowego Miasta Lubawskiego, do Watykanu planują dotrzeć w sobotę, dziennie każdy biegnie ok. 15 km. Plac świętego Piotra jest też celem ultramaratończyka Piotra Kuryło z Pruski Wielkiej koło Augustowa.

Rowerowym tandemem z Grodziska Wielkopolskiego jadą państwo Izabela i Paweł Lipscy. Dziennie pokonują ok. 100 kilometrów. Chcą w ten sposób - jak napisali na swojej stronie internetowej - podziękować za Jana Pawła II i prosić o siły dla Franciszka. Na rowerach na kanonizację zmierza też 61-letni Jan Kostuch z Garcza (woj. pomorskie) oraz sopocianie, 54-letni Zbigniew Czajka i 40-letni Piotr Zabłudowski.

Od końca stycznia do Watykaniu idą pieszo Jolanta i Zbigniew Janczak - emerytowani nauczyciele z Miłosławia w Wielkopolsce.

W wielu polskich miastach organizowane są imprezy sportowe z okazji kanonizacji. Mieszkańcy Rudy Śląskiej postanowili uczcić to wydarzenie udziałem w pływackiej sztafecie i biegu długodystansowym. - Rudzianie od wielu lat towarzyszą Janowi Pawłowi II biorąc m.in. udział w sztafetach biegowych do Watykanu oraz do miejsc związanych z Ojcem Świętym – podkreśliła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Pływacka sztafeta pod hasłem "Wypłyń na głębię", nawiązująca do słów papieża skierowanych do młodzieży na Polach Lednickich w 2001 roku, wystartuje w sobotnie południe na krytym basenie. Również w sobotę 14 maratończyków zamierza pokonać półtora tysiąca kilometrów, czyli odległość dzielącą Rudę od Watykanu. - Nie wyobrażam sobie, by biegacze raz jeszcze nie uczcili papieża Polaka. Dlatego zapragnęliśmy swój wysiłek zadedykować naszemu wielkiemu rodakowi – powiedział August Jakubik, inicjator i uczestnik także wcześniejszych sztafet poświęconych Janowi Pawłowi II. Start zaplanowano na godz. 7. Zawodnicy pokonywać będą przez 12 godzin pętlę długości 1310 m.

W Bielsku-Białej zorganizowana zostanie w niedzielę sztafeta "Płyniemy do Rzymu". Odległość, jaka dzieli miasto od Watykanu, wynosi 1478 km. Niepełnosprawni, uczniowie i ich opiekunowie, a także członkowie klubów sportowych chcą ją symbolicznie pokonać w 10 godzin. Przepłyną 1478 długości krytego basenu "Troclik". Organizatorami wydarzenia są m.in. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski Ada i Klub Olimpiad Specjalnych.

Akademia Pana Grześka wspólnie z Parafią NMP Matki Kościoła i Św. Barbary oraz Parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny organizują w sobotę bieg na dystansie 4 km ulicami Bełchatowa.

W niedzielę "Bieg Papieski" odbędzie się w Lubinie. Start nastąpi o godz. 18.18 spod Ratusza. Trasa długości 5400 m prowadzi ulicami miasta.

Tego samego dnia w Bytowie o godz. 14 rozpocznie się "Bieg i Rajd Nordic Walking na Mount Everest – Piękno Natury". Do pokonania jest dystans 8850 metrów – tyle, ile wynosi wysokość najwyższego szczytu Ziemi. Na numerach startowych będzie umieszczone zdjęcie Jana Pawła II.

Klub Victoria Nasielsk organizuje biegi uliczne z okazji kanonizacji oraz 9. rocznicy śmierci papieża Polaka. Najdłuższy dystans to 9 km.

W czwartek 1 maja z okazji kanonizacji odbędzie się na terenach położnych w Puszczy Bydgoskiej pomiędzy Brzozą a Bydgoszczą rajd rowerowy na 40-kilometrowej trasie oraz marsz na dystansie 10 km. Zawody zakończą się nabożeństwem.

Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie organizuje bieg dziękczynny za kanonizację 10 maja o godz. 9.00. Do wyboru trzy trasy – spacerowa, 3 km i 5 km.

Prawie pół tysiąca osób zgłosiło się już do "Biegu Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II", który 11 maja odbędzie się w Konstantynowie Łódzkim. Rano rozpoczną się zawody dla dzieci, młodzieży i dorosłych na dystansie 1200 m, a w samo południe wystartują zawodnicy na 5 km.

Sportowo uczcić kanonizację można także za granicą. Grupa Dogonić Marzenia (Catch the Dreams) organizuje w niedzielę w Irlandii "Bieg dla Papieża". Start w Ballinrobeo o godz. 11, meta po 30 km w Knock. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal z wizerunkiem papieża. Mogą startować także rowerzyści. 21 sierpnia 1879 roku w kościele w Knock ukazała się Matka Boska w towarzystwie św. Józefa i św. Jana Ewangelisty. Od tego momentu miejsce to stało się centrum pielgrzymek. Dwie komisje kościelne (w 1879 i 1936 roku) uznały wiarygodność zeznań uczestników wydarzenia. Ze względu na liczne uzdrowienia zaczęto nazywać Knock drugim Lourdes. W setną rocznicę objawień odwiedził to miejsce Jan Paweł II.

...

Prosze bardzo SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:14, 25 Kwi 2014    Temat postu:

Kard. Dziwisz: papież wzywał do współpracy i troski o rodzinę

Solidarna współpraca dla dobra całego społeczeństwa oraz troska o rodzinę i młodzież to wątki z nauczania Jana Pawła II, które powinniśmy dziś na nowo podjąć - uważa metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Dziwisz podkreślił, że kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje. - Powinniśmy starać się pogłębić dziedzictwo, które nam pozostawił i dorastać do ideałów, na które wskazywał, w sferze życia osobistego, społecznego i politycznego - uważa wieloletni osobisty sekretarz papieża.

- Jan Paweł II był bystrym obserwatorem życia. Myślę, że powiedziałby nam dzisiaj: zajmijcie się rodziną. Rodzina w Europie i w Polsce przeżywa kryzys – mówił kard. Dziwisz.

- Apelowałby: zajmijcie się młodzieżą. Mamy młodzież w Kościele, ale zauważamy jej odchodzenie. Najlepszym sposobem na zatrzymanie młodych są ruchy i stowarzyszenia, które w sposób przekonywujący ich przyciągają. Papież był zawsze blisko młodzieży, a młodzież była blisko niego – dodał kardynał.

Metropolita krakowski podkreślił, że papież wielokrotnie podczas pielgrzymek do Polski – jak choćby w 1991 r. - mówił o odpowiedzialnym zagospodarowaniu wywalczonej wolności i potrzebie międzyludzkiej solidarności.

- Myślę, że trzeba wrócić zwłaszcza do jego nauczania zawartego w przemówieniach do narodu polskiego – powiedział kard. Dziwisz. "Mówił, że Polacy umieją się jednoczyć w walce o słuszne prawa, ale gdy już osiągną cel, to się dzielą". Tymczasem Jan Paweł II wzywał do odpowiedzialności za dobro wspólne i do solidarnej współpracy – zaznaczył hierarcha.

W niedzielę na pl. św. Piotra kanonizowany będzie także papież Jan XXIII. "Jan XXIII był bardzo wrażliwy na sprawy społeczne, starał się burzyć mury, ale prawdziwe obalenie murów dokonało się za czasów Jana Pawła II" – powiedział kard. Dziwisz.

"Niewątpliwie zmiany, jakie przyniósł rok 1989, nie urzeczywistniłyby się tak szybko, gdyby nie papież, który osobiście doświadczył totalitaryzmów XX wieku i znał realia życia w systemie komunistycznym. Dziś świat polityczny wygląda zupełnie inaczej, a Kościół jest bardziej otwarty. (…) Za jego pontyfikatu rozwinął się dialog ekumeniczny i zmieniły relacje z judaizmem" – zauważył metropolita krakowski.

Kardynał mówił, że wielokrotnie pytano go, kiedy widział świętość Jana Pawła II. Jak wspominał, poznał kard. Wojtyłę jako biskupa i profesora wykładającego w Seminarium Duchownym podstawy filozofii. "Zawsze był świetnie przygotowany, ale nas uderzał jego stosunek do Pana Boga, zwłaszcza, gdy widzieliśmy go modlącego się. Był wtedy skupiony, nic dla niego nie istniało. Był zanurzony w Panu Bogu" – wspominał metropolita krakowski. "Szukał rozwiązania wszystkich problemów w modlitwie" - dodał.

Jak zauważył kard. Dziwisz, całe życie Jana Pawła II było naznaczone cierpieniem – jako dziecko Karol Wojtyła stracił matkę, potem umarł jego brat, a w czasie okupacji ojciec. - W czasie wojny Wojtyła miał wypadek w Krakowie. Potem był zamach na placu św. Piotra. Ostatecznie tego tak utalentowanego, wysportowanego człowieka, znakomitego mówcę dotknęła trudna choroba. Mimo tego do końca był wierny swojemu posłannictwu. Nie uciekał od pracy, nie wstydził się swojej choroby. Co więcej, nauczał, że cierpienie ma sens – podkreślił kard. Dziwisz.

Wspominając ostatnie chwile życia Jana Pawła II kard. Dziwisz mówił, że papież "odchodził z godnością". - Tylko święci tak umierają. Prosił, żeby mu czytać Pismo św. Ksiądz Styczeń, też już świętej pamięci, czytał mu Ewangelię św. Jana. Jan Paweł II słuchał skupiony i także wśród tych, którzy go otaczali, wprowadzał wielki spokój. Przywrócił godność umierania, pokazał, że śmierć jest częścią życia, że życie kończy się przejściem – powiedział kard. Dziwisz.

Pytany o to, czyim patronem może być Jan Paweł II, hierarcha powiedział, że papież "nadal inspiruje różne grupy, zwłaszcza młodzież". - Wyprasza i wypraszał za życia wiele łask: uzdrowienia w chorobach nowotworowych i dar potomstwa dla bezdzietnych małżeństw. Za życia Jana Pawła II się o tym nie mówiło, on sam podkreślał, że cuda czyni Pan Bóg, a nie człowiek – mówił metropolita krakowski.

Według kard. Dziwisza trudno przesądzać, czy Jan Paweł II dołączy do patronów Polski. - Zobaczymy. Przepisy mówią, że jest jeden patron, a my mamy już trzech: Matkę Bożą Częstochowską, św. Wojciecha i św. Stanisława. Wspaniały tryptyk. Myślę, że warto, żeby Jana Paweł II także objął jako patron opieką Polskę, którą kochał – uważa metropolita krakowski.

Kardynał mówił, że wciąż nie jest gotowy, by opublikować dzienniki, które pisał w Watykanie. - Są tam rzeczy nigdzie indziej niezapisane. Nie ma tam opinii ani stwierdzeń, których nie można by było opublikować, bo jednak sekretarze powinni być ludźmi dyskretnymi. (…) To dziennik, w którym zapisałem, z kim Ojciec Święty się spotykał, kogo przyjmował, wszystkie jego podróże, choroby. Na tej podstawie można przygotować publikację. Ale nie na wszystko jest czas – zaznaczył.

...

Tak swiety to po prostu wzor .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:25, 26 Kwi 2014    Temat postu:

Jan Paweł II znów pojawi się w oknie na Franciszkańskiej 3

Jan Paweł II ponownie stanie w Oknie Papieskim na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Stanie się tak dzięki archiwalnym nagraniom i zastosowaniu multimedialnych technologii.

- Będzie to papież ten, którego mogliśmy widzieć, czyli będzie to rzeczywista wizualizacja. Będzie też można usłyszeć jego głos, czyli narratorem całego wydarzenia będzie Jan Paweł II - mówi Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.

- Będą to jego spotkania z młodymi ludźmi z 1979, 1987 i 2002 roku, czyli z pożegnalnego już spotkania z młodymi. Projekcja będzie trwała 10 minut - dodaje.

Na ścianie Pałacu Biskupów Krakowskich będą wyświetlane specjalne mappingi, mówi Agata Szuta. Pierwsza projekcja dziś wieczorem o 21. Kolejne już jutro.

...

Prosze bardzo SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:59, 26 Kwi 2014    Temat postu:

Powstanie portret Jana Pawła II wykonany z miliona tulipanów

Portret Jana Pawła II wykonany z miliona ułożonych na łące tulipanów powstanie w miejscowości Mokry Dwór na Żuławach Gdańskich. Kwiatowy wizerunek papieża będzie miał około 200 metrów kw. powierzchni. Układanie go potrwa trzy dni.

Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach imprezy pod nazwą Żuławski Tulipan, którą od kilku lat, wspólnie z gminą Pruszcz Gdański, organizuje Wiesław Zbroiński - sołtys Mokrego Dworu, będący jednocześnie producentem tulipanowych cebulek.

- Przy ich produkcji co roku – wiosną, przychodzi moment, gdy obcina się rozkwitłe główki kwiatów, a pozostała część rośliny zostaje w ziemi, by cebulki dojrzały: zbiera się je na przełomie czerwca i lipca – wyjaśnił Zbroiński.

Przed kilkoma laty sołtys wpadł na pomysł, by ścięte wiosną główki kwiatów wykorzystać do ułożenia na jednej z łąk w Mokrym Dworze kolorowego dywanu. Po raz pierwszy pomysł zrealizowano w 2009 r.

Dywan powstający w każdej z edycji ma swój temat przewodni związany najczęściej z ważnym dla Polski wydarzeniem. W 2010 r. uczczono 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina układając portret kompozytora. W kolejnym roku – z okazji 400-lecia urodzin astronoma Jana Heweliusza, kompozycja prezentowała Układ Słoneczny i znaki zodiaku. W roku 2012 dywan przedstawiał z kolei logo mistrzostw Europy w piłce nożnej.

- W tym roku temat jest oczywisty. Ułożymy portret polskiego papieża uzupełniony o dodatkowe elementy, w tym herb papieski i godło Polski oraz – tradycyjnie, herb gminy Pruszcz Gdański – powiedział Zbroiński. Jak wyjaśnił, projekt kwiatowej układanki przygotowuje – jak co roku, zaprzyjaźniony plastyk – Bogusław Izdebski.

Barbara Gałecka zajmująca się promocją w pruszczańskim Urzędzie Gminy powiedziała, że samorząd liczył, iż dywan poświęcony papieżowi uda się ułożyć przed 27 kwietnia, kiedy to odbędzie się kanonizacja polskiego papieża. - Niestety, tutaj o terminach decyduje moment kwitnięcia i ścięcia kwiatów. W tym roku układanie dywanu możemy rozpocząć w środę 30 kwietnia a w pełnej okazałości podziwiać go będzie można w weekend 3 i 4 maja – powiedziała Gałecka.

W układaniu kwiatów wezmą udział ochotnicy – głównie mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. - Powstała już tradycja, że ludzie przyjeżdżają do nas całymi rodzinami i – bez względu na to, czy pada deszcz, czy pali słońce, pomagają w tworzeniu dywanu. Co roku przez łąkę przewija się kilkuset układaczy – mówił Zbroiński.

Dodał, że w środę na łące zostanie ułożona folia, a na niej warstwa mokrego piasku, w który wtykane będą kwiaty o 2-3 centymetrowych łodygach. Jak dokładnie ułożyć tulipany o różnych kolorach, pokażą makiety z listewek rozłożone na piasku. - Mamy kwiaty o ograniczonej liczbie kolorów: głównie białe i czerwone, ale potrafimy zmieniać ich kolor tak by uzyskać większą paletę barw, nie zdradzę jednak, jak to robimy – powiedział sołtys.

W weekend 3-4 maja, gdy dywan będzie już gotowy, na sąsiadującej z nim łące stanie wysoki na cztery metry podest, z którego można będzie podziwiać kwiatową układankę. W sobotę gmina urządzi na łące festyn z występami lokalnych zespołów, pokazami skoków spadochronowych w wykonaniu członków aeroklubu z Pruszcza Gdańskiego Wieczorem goście obejrzą pokaz sztucznych ogni.

....

Tez sztuka SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:01, 26 Kwi 2014    Temat postu:

Wadowice oczekują na kanonizację Jana Pawła II

Ulice przystrojone flagami, portrety Jana Pawła II w oknach domów, wielojęzyczny gwar na rynku, pielgrzymi śpiewający pieśni i turyści robiący pamiątkowe zdjęcia – to Wadowice, rodzinne miasto Karola Wojtyły, na kilkanaście godzin przed jego kanonizacją.

- Kanonizacja największego wadowiczanina w historii to wielkie wydarzenie dla miasta, choć o jego świętości byliśmy przekonani od zawsze. Czekaliśmy tylko na "urzędowe" potwierdzenie tego, co dla większości było oczywiste - powiedział wadowiczanin i znawca historii miasta Michał Siwiec-Cielebon.

Wadowice są w tych dniach celem wielu pielgrzymek. Wierni chcą poznać miejsce, w którym się urodził i spędził dzieciństwo święty papież. Na rynku mieszają się różne języki. Włoski, hiszpański, węgierski, niemiecki. Z całego kraju przyjeżdżają Polacy. - Bóg dał nam go w trudnych czasach, by dzięki swej wielkości i charyzmie pomógł nam podnieść się z kolan. To ogromny dar, który wciąż owocuje. Wierzę, że jako święty będzie orędował za nami w sprawach największych, ale i tych, codziennych. To święty człowiek – powiedziała pani Maria, która w sobotę przyjechała do Wadowic z Łodzi.

Wadowicki rynek jest miejscem szczególnym. Przy nim stoi dom, w którym Karol Wojtyła się urodził, a także bazylika Ofiarowania NMP, gdzie został ochrzczony. Tam też mieściła się szkoła podstawowa. Dziś jest to budynek magistratu. Na tym placu Jan Paweł II trzykrotnie podczas swego pontyfikatu spotkał się z krajanami.

W sobotę na wadowickim rynku zbiegło się wiele pielgrzymich dróg. Wierni odwiedzali bazylikę, ozdobioną flagami narodowymi i papieskimi. Na jej frontonie zawisł ogromny portret Jana Pawła II. W niedzielę nie zostanie zasłonięty, jak to miało miejsce podczas beatyfikacji. Wówczas spowiło go delikatne białe płótno, które zostało zrzucone, gdy papież Benedykt XVI ogłosił swego poprzednika błogosławionym. - U nas Jan Paweł II jest świętym cały czas. Myślę, że symboliczny akt odsłonięcia odbędzie się tylko w Rzymie – powiedział proboszcz bazyliki ks. Stanisław Jaśkowiec.

W bazylice wierni w skupieniu modlili się w kaplicy bł. Jana Pawła II przed relikwiami papieża, a także przed niezwykle bliskim Karolowi Wojtyle wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pielgrzymi odwiedzali otwarte po gruntownym remoncie muzeum w domu rodzinnym papieża. - To bardzo piękne i wzruszające miejsce. Skromne, a zarazem przebogate w treść. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie sale poświęcone śmierci Jana Pawła II – powiedział Stanisław Polaczek z Bielska-Białej.

W Wadowicach trwają już ostatnie przygotowania do niedzielnych uroczystości. Na rynku ustawiana jest scena. Na niej w niedzielę rano odprawiona zostanie msza św., która będzie swoistym wprowadzeniem do wydarzeń w Rzymie. Zgromadzeni na wadowickim rynku uroczystości kanonizacyjne zobaczą na telebimach.

- Staraliśmy się przygotować do tego wielkiego wydarzenia przede wszystkim - jak nas uczył św. Jan Paweł II - od strony duchowej. Apel Jasnogórski rozpocznie w sobotę całonocne czuwanie. O północy odprawimy mszę św., a po rynku przejdzie procesja. Czuwanie modlitewne potrwa do świtu – powiedział PAP ks. Stanisław Jaśkowiec.

Do rodzinnego miasta Karola Wojtyły zjeżdżają też ekipy dziennikarzy. Spory ruch panuje w wadowickich sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, a także kawiarniach, gdzie serwowane są rozsławione przez Jana Pawła II kremówki.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku. Mieszkał tu do matury.

Jak powiedział Michał Siwiec-Cielebon, Jan Paweł II będzie pierwszym wadowiczaninem urodzonym w tym mieście, który został wyniesiony na ołtarze. Zaznaczył, że w kręgu świętych są dwie osoby związane z Wadowicami: święty Rafał Kalinowski, który był przeorem zakonu karmelitów bosych w Wadowicach, a także święty arcybiskup lwowski Józef Bilczewski, który chodził do wadowickiej szkoły. Beatyfikowany został absolwent wadowickiego seminarium karmelitów Alfons Mazurek, który zginął męczeńską śmiercią z rąk Niemców podczas II wojny.

...

Pielgrzymka do Wadowic to tez swego rodzaju przezycie SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:34, 27 Kwi 2014    Temat postu:

W Świątyni Opatrzności Bożej wierni czekają na kanonizację papieży

W Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie gromadzą się wierni, którzy przyszli tu, by wspólnie modlić się i uczcić kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Widać chorągiewki w barwach papieskich oraz biało-czerwonych.

Obchody kanonizacji rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej.

Część osób zrezygnowała z udziału w eucharystii, by zająć najlepsze miejsca przed telebimem obok świątyni, na którym od godz. 10 będą transmitowane uroczystości kanonizacyjne z Rzymu.

Wśród wiernych, którzy przyszli na poranną mszę, jest wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Uczestniczą w niej także harcerze i osoby zakonne.

- Dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem epokowym, być może nawet na skalę tysiąclecia. Myślę, że zostanie ono zapamiętane przez następne pokolenia, a my mamy radość w nich uczestniczyć - powiedział pan Krzysztof, który przyszedł do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z żoną i trójką dzieci.

Do oglądania uroczystości kanonizacyjnych w Wilanowie zachęcał wcześniej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Bardzo ważną rzeczą jest, w jaki sposób człowiek uczestniczy w wydarzeniach i obrzędach, zwłaszcza natury religijnej. Można to robić u siebie w domu, w fotelu, ale jest to inna jakość uczestnictwa (...). Oglądając w dużej grupie wydarzenia z Rzymu, mamy zapewniony wspólnotowy wymiar uczestnictwa w kanonizacji - mówił w środę na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia w stolicy.

Poza transmisją uroczystości kanonizacyjnych i wspólnymi modlitwami na Błoniach Wilanowskich zaplanowano też wiele atrakcji. Ok. 12.30 w pobliżu świątyni zacznie działać miasteczko dla dzieci. Rodziny będą mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Głównymi motywami w zabawie będą: modlitwa, praca, człowiek i świat.

Po południu na telebimach wyświetlane będą filmy poświęcone Janowi Pawłowi II, m.in. "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Będzie też można zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy oraz przedstawienia teatralne wystawiane przez młodzież gimnazjalną.

O godz. 13.30 rozpocznie się msza św. dziękczynna za kanonizację, którą poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. Od godz. 15 będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków, w którym znajduje się wierna replika miejsca spoczynku papieża w Grotach Watykańskich. W symbolicznym grobie Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej złożono podczas jego budowy białą chustę, którą w dniu śmierci - 2 kwietnia 2005 r. - ocierano twarz papieża.

Dla osób, które będą chciały wziąć udział w obchodach kanonizacji na Błoniach Wilanowskich, warszawski ZTM uruchomił dodatkowe autobusy. Na miejsce uroczystości można dostać się liniami 217 i 522, które kursują według specjalnego rozkładu. Również pociągi warszawskiego metra w ciągu dnia będą jeździły częściej niż w zwykłą niedzielę, bo co ok. 5 minut.

Część ulic w rejonie Świątyni Opatrzności Bożej będzie w niedzielę wyłączona z ruchu. Do wieczora zamknięta będzie al. Rzeczypospolitej na odcinku od ul. Prymasa Hlonda do ul. Sejmu Czteroletniego. Do godz. 13, nieprzejezdna będzie też ul. Hlonda między al. Rzeczypospolitej, a ul. św. Urszuli Ledóchowskiej.

Al. Rzeczypospolitej jest z kolei zwężona, ponieważ część jezdni w każdym kierunku została przeznaczona na miejsca parkingowe. W pobliżu świątyni wydzielono też miejsca parkingowe dla os. niepełnosprawnych.

Uroczystości w pobliżu Świątyni Opatrzności mają potrwać do godz. 18.

Kanonizacyjna msza święta będzie transmitowana nie tylko w Centrum Opatrzności Bożej, lecz także w na pl. Piłsudskiego. Po niej w wielu kościołach rozpoczną się msze św. dziękczynne.

...

Tak Polska czeka SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:40, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Wadowice trwają przy Janie Pawle II

- On był… ale on dalej jest. W naszych sercach - mówi pani Joanna, mieszkanka Wadowic. Razem z wieloma innymi wiernymi opowiada o tym, jak Jan Paweł II wpłynął na jej życie.

"Zawsze odczuwałam tę moc, którą on nam przekazywał" - mówią pielgrzymi. "Pamiętam najgorszą chwilę w moim życiu, kiedy zmarł". "To dla mnie najmądrzejszy i najważniejszy człowiek, który połączył wszystkie narody i religie" - słychać na ulicach Wadowic.

Wadowice porównują papieża Franciszka do Jana Pawła II

- Całe swoje życie opieram na osobie Jana Pawła II - mówią pielgrzymi przybyli do Wadowic z okazji kanonizacji papieża Polaka. Nie stronią też od porównań z nowym papieżem. - Franciszek kontynuuje to dzieło, ale na swój własny sposób. Nie kopiuje Jana Pawła II, ale ma własny pomysł na pontyfikat. On szuka tego, czego brakuje Kościołowi - mówią pielgrzymi.

Jan Paweł II wpłynął też na wiele powołań. - Dla wielu papież jest wzorem, który warto naśladować i o którym warto myśleć codziennie. To wielka moc, którą warto wykorzystać - mówią pielgrzymi w Wadowicach.

....

Tak Wadowice . Nie trzeba mowic ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:42, 27 Kwi 2014    Temat postu:

W Świątyni Opatrzności Bożej i na pl. Piłsudskiego transmisja kanonizacji

W Warszawie - na pl. Piłsudskiego i przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej kilka tysięcy wiernych wspólnie modli się i ogląda na telebimach transmisję kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. W tłumie powiewają polskie i papieskie flagi.

Obchody kanonizacji rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej. Część osób zrezygnowała z udziału w eucharystii, by zająć najlepsze miejsca przed telebimem obok świątyni, na którym od godz. 10 rozpoczęła się transmisja uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu.

Wierni licznie zbierali się też od rana na pl. Piłsudskiego. Przed tablicą upamiętniającą papieską mszę św. z 1979 r. ustawiono kwiaty, a przed krzyżem - zapalono znicze. Transmisje mszy św. kanonizacyjnej można tu oglądać na dwóch telebimach.

Wśród wiernych uczestniczących w obu uroczystościach jest wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Powiewają flagi polskie i papieskie. Wierni zgromadzeni na pl. Piłsudskiego ogłoszenie papieży świętymi przyjęli brawami.

"Dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem epokowym, być może nawet na skalę tysiąclecia. Myślę, że zostanie ono zapamiętane przez następne pokolenia, a my mamy radość w nich uczestniczyć" - powiedział PAP pan Krzysztof, który przyszedł do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z żoną i trójką dzieci.

"Przyszłam tu, bo bardzo cenię Jana Pawła II. Byłam na transmisji z beatyfikacji i teraz przyszłam znów" - powiedziała PAP 68-letnia pani Alina z Warszawy, który przyszła na Pl. Piłsudskiego. "Jestem Polką, katoliczką, to jest mój obowiązek. Chciałam tu być ze wszystkimi" - zaznaczyła 40-letnia pani Iwona. "Od samego początku Jan Paweł II był dla mnie świętym, nawet bez kanonizacji" - dodała.

Przed rozpoczęciem transmisji na Pl. Piłsudskiego warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski i dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec taki sam, jaki złożył tam papież w 1979 r.

Do oglądania uroczystości kanonizacyjnych w Wilanowie zachęcał wcześniej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. "Bardzo ważną rzeczą jest, w jaki sposób człowiek uczestniczy w wydarzeniach i obrzędach, zwłaszcza natury religijnej. Można to robić u siebie w domu, w fotelu, ale jest to inna jakość uczestnictwa (...). Oglądając w dużej grupie wydarzenia z Rzymu, mamy zapewniony wspólnotowy wymiar uczestnictwa w kanonizacji" - mówił w środę na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia w stolicy.

Poza transmisją uroczystości kanonizacyjnych i wspólnymi modlitwami na Błoniach Wilanowskich zaplanowano też wiele atrakcji. Ok. 12.30 w pobliżu świątyni zacznie działać miasteczko dla dzieci. Rodziny będą mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Głównymi motywami w zabawie będą: modlitwa, praca, człowiek i świat.

Po południu na telebimach wyświetlane będą filmy poświęcone Janowi Pawłowi II, m.in. "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Będzie też można zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy oraz przedstawienia teatralne wystawiane przez młodzież gimnazjalną.

O godz. 13.30 rozpocznie się msza św. dziękczynna za kanonizację, którą poprowadzi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. Od godz. 15 będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków, w którym znajduje się wierna replika miejsca spoczynku papieża w Grotach Watykańskich. W symbolicznym grobie Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej złożono podczas jego budowy białą chustę, którą w dniu śmierci - 2 kwietnia 2005 r. - ocierano twarz papieża.

Uroczystości w pobliżu Świątyni Opatrzności mają potrwać do godz. 18.

...

To oczywiste w tyn dniu triumfu !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:43, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Biskup Zając: Kraków będzie w tych dniach drugim Rzymem

- Będziemy teraz wpatrywać się w Jana Pawła II, który był naszym ojcem - mówił biskup Jan Zając, który święcenia kapłańskie przyjął z rąk Karola Wojtyły. - Kraków będzie w tych dniach drugim Rzymem - dodał.

Biskup wspominał swoje wykłady z profesorem Wojtyłą. - Przyszedł młody ksiądz, na wykład, w dość wytartej sutannie i charakterystycznym płaszczu, który budził może nawet litość. Od czasu do czasu w czasie wykładów przerywał i wychodził, a my ciekawi patrzyliśmy co się dzieje. I szedł do kaplicy i tam przeżywał chwilę modlitwy, wracał i kontynuował - wspominał biskup.

Zdaniem biskupa pomocniczego z Krakowa kanonizacja "jest wskazaniem dla ludzi, żeby szli drogą świętego, bo to prosta droga do zbawienia". - On nam wskazuje drogę - przyznał bp Zając.

...

Tak to prosta droga do zbawienia !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:49, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Radość z kanonizacji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - PAP

Oklaskami, okrzykami radości i powiewaniem papieskich flag dziękowali pielgrzym zgromadzeni w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wierni zapełnili błonia przed świątynią, skąd oglądali transmisję uroczystości w Watykanie.

W krakowskim sanktuarium pielgrzymi uczestniczą w uroczystościach święta Miłosierdzia Bożego, które od 2000 r. jest obchodzone na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. 17 sierpnia Jan Paweł II poświęcił bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Jak podkreślali pielgrzymi, w tym roku święto ma wyjątkowy wymiar, bo właśnie w tym dniu Jan Paweł II i Jan XXIII zostali świętymi. - Staram się każdego roku odwiedzać Łagiewniki, ale w tym roku to był mus. Gdzie, jak nie tutaj mieliśmy się cieszyć, że nasz ukochany papież został kanonizowany - mówiła pani Joanna, która wraz z rodziną przyjechała z Dębicy.

Wiele pielgrzymów noc spędziło na czuwaniu zarówno w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak i pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. Rano przyszli na błonia przed świątynią, aby wspólnie z Krakowa uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie.

- Tu jest niesamowita atmosfera, wręcz czuć obecność Ojca Świętego. To trochę tak, jakbyśmy byli na placu św. Piotra - ocenił Piotr, który wraz z grupą przyjaciół w sobotę wieczorem uczestniczył w koncercie przez Sanktuarium Jana Pawła II, a potem wspólnie trwali w całonocnym czuwaniu modlitewnym.
W mszy św. odprawionej po zakończeniu transmisji z Rzymu przy ołtarzu polowym uczestniczyło, według szacunków przedstawicieli sanktuarium, ok. 30 tys. wiernych z Polski, ale też pielgrzymi z kilkudziesięciu krajów świata, m.in.: Austrii, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, USA, Kanady. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Tradycyjnie duża grupa wiernych przybyła ze Słowacji. Powiewając chorągiewkami, tak samo jak Polacy cieszyli się z kanonizacji Jana Pawła II. - Jan Paweł II to teraz nasz wspólny święty, w Polsce, na Słowacji, w całej Europie i na całym świecie - mówiła Irina, która do sanktuarium przyjechała z okolic Martina.

Zagraniczni pielgrzymi zwracali uwagę, że za sprawą papieża Jana Pawła II krakowskie sanktuarium stało się światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia, do którego ciągną wierni z najdalszych zakątków świata. To też – podkreślali – najodpowiedniejsze miejsce, oprócz Rzymu, do przeżywania niedzielnych uroczystości kanonizacyjnych.

Ks. bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówił podczas mszy do wiernych zgromadzonych na łagiewnickich Błoniach, że „serca się radują, bo oto między nami w swoich relikwiach są święci: św. siostra Faustyna i dopiero co ogłoszony św. Jan Paweł II Wielki”.

- Oni nas prowadzą do Jezusa miłosiernego, abyśmy stanęli przy źródle miłosierdzia, abyśmy dotarli z wiarą do Eucharystii - podkreślił biskup.

Ojcu Świętemu Franciszkowi – mówił kustosz sanktuarium – jesteśmy bardzo wdzięczni za to wielkie wydarzenie, którego świadkami byliśmy przed chwilą.

Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II; tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Nieopodal, na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, z inicjatywy metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza powstało Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Uroczyste poświęcenie jego kościoła pod jego wezwaniem odbyło się w udziałem Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku.

Centrum "Nie lękajcie się!" jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie zostawił. W kościele znajdują się relikwie kanonizowanego w niedzielę papieża, a w muzeum - pamiątki i przedmioty osobiste papieża.

...

Tak tam bylo widac przezycie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:52, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Tysiące wiernych z Polski oglądało transmisję mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII

Pomimo tego, że na uroczystości kanonizacyjne do Watykanu przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z Polski, większość rodaków przeżywała to wydarzenie w kraju. Wiele kościołów umożliwiło oglądanie mszy kanonizacyjnej na telebimach, gdy papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym, wśród wiernych nastąpiła eksplozja radości.

Ludzie zgromadzili się między innymi w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, krakowskich Łagiewnikach, Częstochowie, Wadowicach, Licheniu i w wielu innych miejscach.

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza święta w Panteonie Wielkich Polaków. Zgromadzeni wierni oglądali na wielkim ekranie transmisję mszy kanonizacyjnej z Watykanu, a po niej pokaz filmów poświęconych Janowi Pawłowi II. Różne wydarzenia potrwają do godziny 18.

Mieszkańcy stolicy z biało-czerwonymi i żółto-białymi papieskimi flagami zgromadzili się również na Placu Piłsudskiego. Na ustawionych tam telebimach mogli oglądać transmisję mszy kanonizacyjnej. Miejsce, w którym papież przemawiał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, dla wielu jest wyjątkowe i symboliczne.

Podobnie jak w czasie beatyfikacji Jana Pawła II, liczni wierni zgromadzili się w krakowskich Łagiewnikach. Według szacunków uroczystości kanonizacyjne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II przeżywa ponad 100 tysięcy wiernych.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II biły wawelskie dzwony. Przed rozpoczęciem uroczystości, z Katedry na Wawelu zabrzmiał "Zygmunt". Po mszy świętej o godzinie 10 rozległ się natomiast głos najmłodszego wawelskiego dzwonu, "Jana Pawła II", ufundowanego z okazji kanonizacji papieża.

Kanonizacja Jana Pawła II to dla wadowiczan wyjątkowe wydarzenie. Wiele osób przyjechało tam, by poznać miejsce, gdzie urodził się i dorastał Karol Wojtyła. Wierni oglądali tam na telebimach mszę kanonizacyjną w Watykanie.

Częstochowę i Watykan połączył dziś specjalny most modlitewny. Pielgrzymi zgromadzeni w sanktuarium na Jasnej Górze uczestniczyli w kanonizacji nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we mszy świętej, sprawowanej w tym samym czasie, co eucharystia w Rzymie. Przewodniczył jej częstochowski biskup pomocniczy, Antoni Długosz.

Księżą pallotyni zorganizowali na Jasnej Górze bieg na rzecz bezdomnych. Ma on być dziękczynieniem za dar kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Pallotyni podkreślają, że kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje nas do czynów miłosierdzia.

Jasna Góra nie jest jedynym miejscem Częstochowy, gdzie na telebimach oglądano uroczystości w Watykanie. Transmisja odbyła się także przed Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie zagrała Arka Noego.

Obaj kanonizowani papieże byli wielkimi czcicielami Matki Bożej Częstochowskiej i jasnogórskimi pielgrzymami. Karol Wojtyła był na Jasnej Górze po raz pierwszy jako student. Wśród wotów ofiarowanych Maryi jest pas sutanny Jana Pawła II, przestrzelony podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Papież pozostawił tu też wiele innych darów.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej także zgromadziły się tłumy wiernych. Przyjechały rodziny z małymi dziećmi, starsi ludzie, młodzież. Prawie wszyscy mieli papieskie flagi. Na kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII do Lichenia przybyli głównie mieszkańcy Konina i okolic, nie brakuje jednak gości z Poznania, Warszawy, Gdańska czy Niemiec.

W bazylice śledzono kanonizacje na telebimach. Jeden ustawiono przed świątynią. Po transmisji z Rzymu odprawiona została msza dziękczynna i odsłonięty na frontonie świątyni obraz z wizerunkiem papieża Polaka.

W Sanktuarium otwarte dla zwiedzających były apartamenty, w których papież przebywał podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku. Zgromadzono tam wiele pamiątek po nim. Od rana przy apartamentach ustawiają się chętni do zwiedzania.

Na wrocławskim Rynku transmisję z Watykanu oglądało ponad tysiąc osób. To mniej, niż się spodziewano. Wśród zebranych było sporo młodych ludzi. Mówią, że podziwiają wiarę i otwartość na ludzi Jana Pawła II.

...

Tak Polacy obejrzeli SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:56, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Ewelina Potocka | Onet
Gdańsk: wierni przeżywali kanonizację w Bazylice Mariackiej i w kościele św. Jana

Setki wiernych zgromadziły się w Bazylice Mariackiej oraz w Centrum św. Jana w Gdańsku, by wspólnie przeżyć kanonizację Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Transmisję mszy kanonizacyjnej z Watykanu ogląda m.in. marszałek Mieczysław Struk i europoseł Jan Kozłowski.

- Myślę, że każdy z nas ma w sobie mnóstwo refleksji z całego okresu pontyfikatu Ojca Świętego.

- Ważne jest, żeby to co się dziś wydarzy nie zostało potraktowane tylko jako wydarzenie artystyczne, żeby to zostało w naszych sercach, żeby te refleksje do nas wróciły - mówił Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który w kościele św. Jana pojawił się wraz z małżonką.

Z kolei europoseł Jan Kozłowski przypomniał pewną anegdotę: - Kiedy w rządzie Jerzego Buzka byłem wiceministrem sportu i zaproponowałem, żeby po olimpiadzie w Sydney papież przyjął naszych sportowców, gedanistów. Papież chętnie się zgodził. Gdy przedstawiałem poszczególnych medalistów. W pewnym momencie mówię: to jest Szymon Ziółkowski, złoty medalista, rzuca młotem. Papież tak się spojrzał i mówi: a sierpem też?

W Centrum św. Jana odczytano także wiersze Jana Pawła II. Interpretacji poezji świętego podjęła się Halina Słojewska, aktorka Teatru Wybrzeże i żona zmarłego prof. Mariana Kołodzieja, który zaprojektował słynne ołtarze papieskie na gdańskiej Zaspie i na sopockim hipodromie. Aktorce w czytaniu towarzyszył Zbigniew Jankowski.

Msza transmitowana jest także w Bazylice Mariackiej i to tutaj udała się zdecydowana większość wiernych.W tłumie znaleźć można także sporo turystów, którzy to wyjątkowe, niedzielne przedpołudnie zarezerwowali na wizytę w gdańskiej świątyni.

....

Tak to jest Polska SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:21, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Katarzyna Nylec | Onet
Piekary Śląskie: obchody kanonizacji Jana Pawła II

W Piekarach Śląskich - mieście uznawanym przez wiernych za duchową stolicę Górnego Śląska dziś o godz. 20. w Bazylice rozpocznie się uroczysta dziękczynna Eucharystia, po której nastąpi procesja pod pomnik Jana Pawła II. Tam z programem artystycznym poświęconym kanonizacji papieża-Polaka wystąpią uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 3 im. papieża Jana Pawła II. Obchody zakończą się dopiero 3 maja koncertem pt. "Śląscy artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II", który odbędzie się w Bazylice.

Podczas niedzielnej mszy świętej odprawionej w Bazylice ksiądz prałat Władysław Nieszporek przypomniał, że kanonizowany dziś Jan XXIII podniósł tutejszy kościół do rangi bazyliki, zaś papież Jan Paweł II był "niestrudzonym pielgrzymem piekarskim". Do sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej Karol Wojtyła pielgrzymował aż dwanaście razy.

- W 1994 roku Piekary nadały honorowe obywatelstwo Janowi Pawłowi II, ale myślę że to chyba za mało. Wybudujemy dom dla pielgrzymów jako wotum wdzięczności Śląska dla świętego Jana Pawła II. Obecny dom pielgrzyma nie spełnia bowiem wymagań pielgrzymujących, stąd inicjatywa budowy nowego domu - zapowiedział ks. prałat Władysław Nieszporek, proboszcz bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

20 lat temu delegacja z Piekar pojechała do Watykanu, by przekazać Janowi Pawłowi II akt nadania tytułu honorowego obywatela tego miasta. Jednym z przedstawicieli Piekar oddelegowanych do Rzymu był Zenon Przywara (dziś zastępca prezydenta miasta). W 1994 roku pracował w urzędzie zaledwie rok, ale to on dostąpił zaszczytu reprezentowania Piekar podczas audiencji u papieża. Tamten dzień do dziś wspomina ze wzruszeniem. - Tuż przed spotkaniem z Ojcem Świętym byliśmy przejęci, podenerwowani. Na wieść o tym, że otrzymał honorowe obywatelstwo Piekar papież uśmiechnął się i rzekł: "Czy to oznacza, że będę teraz mógł jeździć tramwajami i autobusami w Piekarach zupełnie za darmo?" Po tych słowach emocje opadły, papież w jednej chwili rozładował napiętą atmosferę - wspomina w rozmowie z Onetem wiceprezydent.

- Gdy Ojciec Święty podawał mi rękę poczułem coś niezwykłego - jak gdyby dotyk płatków róży. Trudno opisać słowami to uczucie - opowiada z przejęciem. I dodaje, że Jan Paweł II nie stwarzał dystansu w rozmowie. - Dało się odczuć, że żył życiem zwykłych, prostych ludzi. Przyciągał do siebie wszystkich. Już wtedy wiedziałem, że w pamięci wierzących pozostanie na zawsze świętym - podsumowuje wiceprezydent.

...

Wszystkie sanktuaria sa miejscem takich spotkan SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:25, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Pielgrzymowali do Wadowic z różnych stron świata

Do Wadowic przybyli liczni pielgrzymi nie tylko w Polski. Kanonizację papieża Polaka z miejsca jego narodzin oglądali wierni z USA, Węgier czy Bałkanów.

- Uznaliśmy, że to jest miejsce, w którym chcemy być w tym dniu - powiedział Onetowi mieszkaniec Miami Ricardo, spotkany w Wadowicach. Niektóre pielgrzymki zza granicy szły przez dwa tygodnie, aby przeżyć kanonizację w miejscu narodzin papieża.

...

Tak to tez przezycie .

Czy ludzie wątpią w samą postać Jana Pawła II?

Czy ludzie wątpią w nauki polskiego papieża? - Wątpią ci, którzy wraz z zatrzaskującym się wiekiem trumny, zatrzasnęli swoją uwagę. Jeżeli się nie odżywia swojej wiary, to ona więdnie - ocenił Przemysław Babiarz. Dziennikarz sportowy przyznał, że z wiekiem lepiej rozumie nauczanie Jana Pawła II i nie wątpi w jego słuszność. - Jeżeli ktoś ćwiczy pompki i przestaje ćwiczyć, to będzie wspominał, że kiedyś robił sto, a dzisiaj nawet dziesięciu nie może zrobić. Tak samo jest z wiarą. Albo się ją uprawia, albo ona więdnie - tłumaczy Onetowi Babiarz. - Kanonizacja ma zapobiec zapomnieniu Jana Pawła II - dodaje.

...

Mamy jeszcze inne zjawisko . Widzac kilkudniowa nagla ,,swiatobliwosc" ,,fachowcow od pedofilii wsrod ksiezy" widzimy jasno ich oblude . Przescigaja kolesi z Sejmu . Media to przeciez wladza i to najwazniejsza w liberalizmie . A wladza deprawuje tym bardziej im wieksza . Wniosek jest jasny . Najbardziej zdeprawowane sa media tym bardziej ze tam wyborow nie ma ci sami siedza dluzej niz Putin ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:40, 27 Kwi 2014    Temat postu:

"Santo Subito" - koncerty z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Kilka tysięcy osób wysłuchało w niedzielę na wrocławskim Rynku koncertu „Santo Subito”. Koncert chóru i orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Piotra Rubika był jednym z głównych wydarzeń przygotowanych we Wrocławiu z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

W programie widowiska, oprócz "Santo Subito" - cantobiografii papieża autorstwa Rubika i Jacka Cygana - zalazła się również nowa kompozycja Rubika - "Te Deum". Na scenie chórzystom i orkiestrze symfonicznej towarzyszyli soliści. Poszczególne fragmenty koncertu, który były muzyczną opowieścią biografii Jana Pawła II, opatrzono fotografiami z różnych okresów jego życia.

Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem Wrocławian. Uczestniczyli w nim również mieszkańcy innych miast Dolnego Śląska. Pani Jadwiga z rodziną, aby wysłuchać koncertu, przyjechała z Legnicy. - Wcześniej obejrzeliśmy na Rynku relację z kanonizacji. Ludzie podczas takich uroczystości powinni być razem, to ich jednoczy. Dzisiejszy dzień to wielkie święto dla wszystkich Polaków - powiedziała.

Przed koncertem "Santo Subito" wrocławianie wysłuchali występu połączonych chórów sakralnych z Polski i Europy.

Z kolei o godz. 21.30 odbędzie się specjalny pokaz fontanny multimedialnej przy wrocławskiej Hali Stulecia. Dzięki grze świateł na taflach wody wyrzucanych przez fontannę będzie można zobaczyć sceny związane z postacią Jana Pawła II.

...

Pieknie brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:20, 29 Kwi 2014    Temat postu:

Małgorzata Kożuchowska pokazała zdjęcie z Janem Pawłem II

Małgorzata Kożuchowska pokazała na Facebooku wspólne zdjęcie z Janem Pawłem II.

Małgorzata Kożuchowska to osoba, która nie ukrywa swojej głębokiej wiary. Często podkreśla, jak ważna dla niej jest religia i osoba Jana Pawła II.

W niedzielę odbyła się kanonizacja polskiego papieża, Jana Pawła II. Aktorka bardzo chciała być w Watykanie podczas tej uroczystości, jednak ze względu na stan zdrowia musiała pozostać w Polsce.

Kożuchowska w niedzielę uważnie śledziła wszystkie doniesienia z Rzymu. Swoim wzruszeniem i radością z faktu kanonizacji polskiego papieża podzieliła się na swoim profilu na Facebooku. Zamieściła tam fotografię, na której trzyma w rękach dłoń - teraz już świętego - Jana Pawła II.

...

Tu mozemy smialo polecic osobe bo jestesmy pewni ze nie ma udawania !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:45, 29 Kwi 2014    Temat postu:

Ruszyła akcja "Lublin czyta Papieża"

Lepszemu poznawaniu nauczania św. Jana Pawła II służyć ma akcja "Lublin czyta Papieża", rozpoczęta w poniedziałek w tym mieście. Na ulicach rozmieszczono cytaty z papieskich tekstów; publicznie ich fragmenty będą czytać znane osoby.

- Rozmieściliśmy te cytaty i wspólnie będziemy głośno czytać fragmenty pism i wystąpień, ponieważ chcemy, aby ludzie sięgali do jego dzieł i odkrywali dla siebie drogowskazy w tym, co nam zostawił święty Jan Paweł II – powiedział organizator akcji ks. Mirosław Ładniak.

- Chodzi o to, by wykorzystać emocje, które są po kanonizacji, bo one szybko opadają – dodał.

Ze stopni lubelskiego ratusza prezydent miasta Krzysztof Żuk przeczytał fragment encykliki Centesimus Annus, odnoszący się do właściwego funkcjonowania demokracji. - Tu mowa o demokracji takiej, która jest formą budowania aktywności obywatelskiej i podmiotowości obywateli. Jestem gorącym zwolennikiem państwa obywatelskiego, tak jak i Lublina obywatelskiego, nasze działania zmierzają do tego, by każdy mógł się czuć podmiotem, a nie przedmiotem polityki – powiedział Żuk.

Żuk przypomniał, że Jan Paweł II został honorowym obywatelem Lublina, przez wiele lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podkreślił, że akcja czytania fragmentów jego dzieł jest ważna szczególnie dla młodych mieszkańców miasta. - Tego dorobku nie możemy zmarnować, to ważne zwłaszcza dla tych młodych pokoleń, które nie pamiętają, a na pewno nie tak emocjonalnie odbierają pontyfikat Jana Pawła II jak starsi – dodał Żuk.

Wśród czytających była piłkarka ręczna, reprezentantka Polski Alina Wojtas, która przedstawiła fragment przemówienia wygłoszonego przez Jana Pawła II na spotkaniu ze sportowcami w Watykanie w 2000 r. - Papież mówił wtedy, że sport to nie jest walka, która ma sprawić ból drugiemu człowiekowi, ale to pozytywna relacja, pomagająca ludziom otwierać się, dostrzegać w sobie to, co jest dobre – powiedział Wojtas.

- Nie mogłam uczestniczyć w uroczystościach kanonizacji, grałam mecz. Moi rodzice byli w Łagiewnikach, było tam mnóstwo ludzi, byli pod wielkim wrażeniem, jak ludzie potrafią się jednoczyć. Chcę coś zrobić, aby to nie było chwilowe. Przyznam się, że dotychczas nie sięgałam często do pism Jana Pawła II, teraz się to zmieni – dodała Wojtas.

Fragmenty tekstów Jana Pawła II czytali też: wiceprezydent Lublina Monika Lipińska, dyrektor lubelskiej Caritas ks. Wiesław Kosicki, dziennikarka TVP Lublin Anna Dąbrowska, piłkarka ręczna Aleksandra Baranowska.

Jak poinformował ks. Ładniak, na tablicach ustawionych na ulicach Lublina, na przystankach komunikacji miejskiej i w autobusach umieszczonych zostało 120 cytatów z przemówień, encyklik i innych pism Jana Pawła II. Co kilka dni powtarzane ma być publiczne czytanie fragmentów przez znane osoby. Kilkudziesięciu wolontariuszy odtwarzać będzie na ulicach z magnetofonów przemówienia wygłoszone przez papieża do Polaków. - Ma to być okazja do porozmawiania o Janie Pawle II, o tym, co nam zostawił – zaznaczył ks. Ładniak.

Akcja potrwa do święta Bożego Ciała.

...

Prosze bardzo SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133554
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:29, 30 Kwi 2014    Temat postu:

Odpust ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie podziękowaniem za kanonizację

Pod znakiem ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II odbędą się w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Święto głównego patrona Polski celebrowane będzie w najbliższą sobotę i niedzielę.

Jak powiedział dzisiaj na konferencji prasowej rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski, podczas wydarzeń odpustowych, prymas Polski abp Józef Kowalczyk poświęci nekropolię prymasów Polski, oraz kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. W uroczystościach w Gnieźnie ma wziąć udział czterdziestu biskupów i arcybiskupów z Polski i zagranicy oraz pielgrzymi z całej Polski.

Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył będzie prymas Polski. Homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- W sobotę abp Józef Kowalczyk poświęci w podziemiach katedry gnieźnieńskiej nekropolię prymasów Polski. Złożono tam doczesne szczątki prymasów Edmunda Dalbora, Jana Łaskiego, Ignacego Krasickiego, Macieja Łubieńskiego, Zbigniewa Oleśnickiego i Teodora Potockiego – powiedział ks. Przybylski.

Dodał, że nekropolia powstała z inicjatywy abp. Kowalczyka, a komory grobowe wydrążone są w ziemi i nakryte płytami z kremowo-beżowego piaskowca, zamontowanymi nieznacznie ponad poziomem posadzki.

Przed rozpoczęciem niedzielnej sumy odpustowej kard. Stanisław Dziwisz i prymas Józef Kowalczyk poświęcą kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.

Podczas niedzielnej mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne ok. 40 świeckim i duchownym wyjeżdżającym na misje.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę nieszporami w bazylice prymasowskiej, po których ulicami Gniezna przejdzie procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała Archanioła. Tam też, zgodnie z tradycją, będzie miało miejsce całonocne czuwanie. Na zakończenie obchodów, po niedzielnych nieszporach, prymas Polski pobłogosławi dzieci.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia.

>>>

Jest Bogu za co dziekowac !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następny
Strona 8 z 12

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy