Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Irak - tak działa demokracja! Brawo!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:32, 24 Lis 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
Mosul odcięty od innych terenów Państwa Islamskiego. Dżihadyści tracą zaopatrzenie
Mosul odcięty od innych terenów Państwa Islamskiego. Dżihadyści tracą zaopatrzenie

Wczoraj, 23 listopada (22:11)

Mosul na północy Iraku, o którego odbicie z rąk Państwa Islamskiego od kilku tygodni walki prowadzaną irackie siły, został odcięty od innych obszarów kontrolowanych przez ISIS - poinformowała w środę armia Iraku.
Żołnierze amerykańscy w Iraku / Zdj. ilustracyjne
/AHMED JALIL /PAP/EPA


Na zachodzie miasta szyickie siły paramilitarne Haszed al-Szabi, czyli jednostki mobilizacji ludowej, dotarły do drogi łączącej miasto Tal Afar (55 km na zachód od Mosulu) z Sindżar i dołączyły na miejscu do sił kurdyjskich - poinformowały irackie siły. Odcięto tym samym trasy zaopatrzenia ISIS między Mosulem a Ar-Rakką, bastionem Państwa Islamskiego w Syrii.

"Żołnierze Haszed odcięli drogę Tal Afar-Sindżar", która łączy Mosul z Syrią - poinformował dowódca tej szyickiej milicji Abu Mahdi al-Mohandis.

Źródło w kurdyjskich siłach bezpieczeństwa powiedziało agencji AFP, że członkowie Haszed dołączyli do innych sił zwalczających IS, w tym do bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w trzech miejscowościach w tej strefie.

Irackie siły, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły ofensywę na Mosul 17 października. To drugie pod względem wielkości miasto w Iraku zostało zdobyte przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w czerwcu 2014 roku i stało się bastionem tej organizacji w Iraku.

Irackie siły rządowe przejęły już kontrolę nad wschodnimi obrzeżami miasta i kilkoma dzielnicami w tym rejonie, napotykając na silny opór ze strony ISIS. Zarówno od północy, jak i od południa peszmergowie, czyli bojownicy kurdyjscy, i inne wojska zbliżają się do Mosulu. Jedynie front na zachód od Mosulu został jeszcze otwarty - pisze agencja AFP.

...


Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:42, 30 Lis 2016    Temat postu:

650 tys. mieszkańców irackiego Mosulu bez wody pitnej po uszkodzeniu wodociągu

17:46, 29.11.2016
in
Share



Ok. 650 tys. mieszkańców Mosulu zostało pozbawionych dostaw wody pitnej, odkąd podczas walk między iracką armią a bojownikami Państwa Islamskiego (IS) uszkodzony został wodociąg zaopatrujący to miasto na północy Iraku - poinformowały lokalne władze.

"Służby techniczne nie są w stanie dotrzeć do uszkodzonego rurociągu, bo znajduje się na terenach, o które obecnie toczą się walki" - powiedział agencji Reutera Hussam al-Abar z władz prowincji Niniwa, w której położony jest Mosul.



"Stoimy w obliczu klęski humanitarnej" - podkreślił.



W ramach rozpoczętej 17 października rządowej ofensywy na Mosul - drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju kontrolowany przez IS - irackie wojska rządowe i siły kurdyjskie otaczają miasto od północy, wschodu i południa, podczas gdy oddziały Mobilizacji Ludowej (koalicji wspieranych przez Iran ugrupowań szyickich) próbują wedrzeć się od zachodu.



Ofensywa posuwa się naprzód powoli, głównie ze względu na to, że w kontrolowanych przez islamistów częściach Mosulu przebywa wciąż ponad milion ludzi, ale także przez silny opór stawiany przez islamistów podczas wyzwalania miasta.(PAP)

...

I tak pewnie maja duzo lepiej niz w Aleppo bo nie ma Ruskich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:12, 10 Gru 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » PAH rozpoczyna akcję pomocy dla uchodźców z oblężonego Mosulu
PAH rozpoczyna akcję pomocy dla uchodźców z oblężonego Mosulu

|
PAP |
dodane 10.12.2016 08:20 Zachowaj na później

DVIDSHUB / CC 2.0


Około 5 tys. mieszkańców Mosulu, którzy w wyniku ofensywy irackich wojsk rządowych na tzw. Państwo Islamskie opuścili swoje domy, otrzyma od Polskiej Akcji Humanitarnej artykuły pierwszej potrzeby, m.in. żywność, wodę i środki higieniczne.

Walki o Mosul, drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju, kontrolowany przez bojowników ISIS, trwają od połowy października. Ciężkie starcia i bombardowania spowodowały, że z miasta uciekło już prawie 80 tys. cywili.

Polska Akcja Humanitarna, we współpracy z lokalną organizacją i czeską Caritas, obejmie wsparciem ponad 800 rodzin, które opuściły miasto. Żywność, woda czy środki higieniczne trafią w sumie do ok. 5 tys. najbardziej potrzebujących osób - poinformowała PAP Bogna Różyczka z PAH.

"Sytuację tych osób dodatkowo utrudnia zima - padające deszcze i coraz niższe temperatury. W tymczasowych schronieniach i niewykończonych budynkach coraz więcej osób choruje. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci i osoby starsze" - podkreśliła.

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej można wesprzeć m.in. poprzez wpłaty na konto: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Mosul", a także przez stronę internetową: [link widoczny dla zalogowanych]

Ofensywa irackich wojsk rządowych wspieranych przez siły koalicji z USA na czele i oddziały kurdyjskie trwa od 17 października. Posuwa się naprzód powoli, głównie ze względu na to, że w kontrolowanych przez islamistów częściach Mosulu przebywa wciąż ponad milion ludzi, ale także przez silny opór stawiany przez islamistów.

...

Ci to maja raj w porownaniu z Allepo. NIE MA RUSKICH! I chca ich wyzwolic a nie wykonczyc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:25, 27 Gru 2016    Temat postu:

W Bagdadzie uzbrojeni mężczyźni uprowadzili dziennikarkę
27 grudnia 2016, 12:35
Walcząca o prawa kobiet iracka dziennikarka Afrah Szawki została w poniedziałek uprowadzona ze swojego domu w Bagdadzie przez grupę uzbrojonych mężczyzn - poinformował we wtorek premier Iraku Hajder al-Abadi.



Szef irackiego rządu potępił w komunikacie porwanie dziennikarki i zlecił przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie, nakazując siłom bezpieczeństwa, "uczynić wszystko co możliwe, aby ją ochronić, odnaleźć i dotrzeć do odpowiedzialnego lub odpowiedzialnych za jej porwanie".

Szawki uprowadzono w poniedziałek wieczorem. Jak mówił w rozmowie z AFP Ziad Adżili z irackiego obserwatorium wolności prasy, ośmiu uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do domu dziennikarki. Podawali się za funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. - Związali jej syna. (...) Ukradli telefony komórkowe, komputery, pieniądze w gotówce, a potem porwali Afrah i uciekli - opisywał zdarzenie Adżili. Relacja ta została potwierdzona przez anonimowe źródło w irackim MSW.

Szawki współpracuje jako dziennikarka z wieloma portalami internetowymi. AFP zaznacza, że w poniedziałek na jednym z nich opublikowany został tekst dziennikarki, w którym ostro atakowała grupy zbrojne w Iraku "działające całkowicie bezkarnie".


Z kolei Associated Press podkreśla, że kobieta jest znana z krytykowania korupcji w Iraku. Ponadto agencja również pisze o opublikowanym w poniedziałek artykule Szawki wymierzonym w pracownika MSW, który na oczach uczniów i nauczycieli pobił dyrektora szkoły. Według artykułu przyczyną incydentu był fakt, że dyrektor odmówił ukarania ucznia, który pokłócił się z córką urzędnika.

Irak, Syria, Afganistan i Meksyk to najniebezpieczniejsze dla dziennikarzy kraje na świecie. Według danych Reporterów bez Granic w 2016 roku zamordowano w Iraku siedmiu dziennikarzy.
PAP

...

Na pewno dlatego ze demaskowala zlodziejstwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:55, 04 Sty 2017    Temat postu:

Mosul: odbito kolejne dzielnice z rąk Państwa Islamskiego
oprac.Radosław Rosiejka
4 stycznia 2017, 13:20
Siły irackie odbiły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego dwie dzielnice we wschodniej części Mosulu na północy Iraku - poinformowała w środę agencja Reutera. Po reorganizacji oddziałów ofensywa na Mosul trwa nada.



Według źródeł, na które powołuje się Reuters, elitarne jednostki MSW Iraku wkroczyły w środę do dzielnicy Mithak, natomiast dzień wcześniej oddziały antyterrorystyczne zdobyły strefę przemysłową.

Jak relacjonuje Reuters dżihadyści bronią się umiejętnie wykorzystując możliwości jakie daje im miasto. Podkładają bomby w ciasnych uliczkach, umieszczają snajperów na wysokich piętrach budynków, kopią tunele między budynkami, ukrywają się też w miejscach, w których przebywają cywile.

Do tej pory siły irackie odbiły około jednej czwartej Mosulu. Jednostki antyterrorystyczne kontynuują natarcie we wschodniej części miasta, natomiast oddziały regularnej armii, które miały atakować od północy i południa zostały powstrzymane przez tzw. Państwo Islamskie.
Ofensywa przeciwko Państwu Islamskiemu
Po reorganizacji sił wznowiono natarcie na miasto w trzech kierunkach. Irackie władze ogłosiły w zeszłym tygodniu rozpoczęcie drugiej fazy ofensywy na Mosul. Działania zbrojne mające na celu odbicie miasta z rąk tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęły się 17 października. Jest to największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia kraju w 2011 roku przez wojska amerykańskie.


Od momentu rozpoczęcie operacji z miasta uciekają przed walkami tysiące cywilów. Większość uciekinierów pochodzi ze wschodniej części Mosulu, która nadal jest kontrolowana przez tzw. Państwo Islamskie. Ludzie wydostają się stamtąd pokonując zniszczone mosty na Tygrysie lub przekraczają rzekę na łódkach. Jednak mimo trudnej sytuacji i braku wody i żywności większość mieszkańców postanowiło pozostać w domach i nie opuszczać miasta przed rozpoczęciem przez siły irackie ofensywy w październiku ubiegłego roku.
PAP

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:28, 12 Sty 2017    Temat postu:

Mosul: następny sukces ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu

oprac.Radosław Rosiejka
12 stycznia 2017, 11:25
Irackie oddziały wyparły dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego z obszarów w południowo-wschodnim Mosulu - poinformowało w czwartek wojsko w komunikacie. Ostatnie sukcesy na froncie iracka armia tłumaczy zastosowaniem nowej taktyki działań.



W oświadczeniu napisano, że oddziały szybkiego reagowania policji wkroczyły do dzielnicy Sumer znajdującej się na wschodnim brzegu rzeki Tygrys, a także na obszary z nią sąsiadujące. Iracka armia zaznaczyła też, że ofensywa przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w południowo-wschodniej części Mosulu przebiega wolniej niż na wschodzie i północnym-wschodzie. Tam dżihadystów wypierają elitarne oddziały antyterrorystyczne irackich wojsk.

Jak tłumaczą amerykańscy i iraccy dowódcy, ostatnie sukcesy w walkach z tzw. Państwem Islamskim w Mosulu są wynikiem zastosowania nowej taktyki. Polega ona m.in. na prowadzeniu uderzeń w nocy, a także na wzmocnieniu obrony przed samobójczymi zamachami. Poprawiono również komunikację między oddziałami wojskowymi i policyjnymi biorącymi udział w operacji.

Jak informowano, pod koniec zeszłego tygodnia, rządowe siły specjalne dotarły do Tygrysu i utworzyły strategiczny przyczółek mostowy na wschodnim jego brzegu w rejonie ruin starożytnego miasta Niniwa.
Ofensywa na Mosul
Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk tzw. Państwa Islamskiego miasta rozpoczęła się 17 października 2016 roku. Jest to największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęła koalicja licząca około 100 tys. żołnierzy i bojowników wspieranych przez siły USA.

PAP

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 0:14, 24 Sty 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Wojsko łamało prawa człowieka? Premier Iraku wszczyna śledztwo
Wojsko łamało prawa człowieka? Premier Iraku wszczyna śledztwo

18 minut temu

Premier Iraku Hajder al-Abadi zarządził śledztwo, które ma wyjaśnić, czy wojsko i siły specjalne, walcząc z dżihadystami Państwa Islamskiego w Mosulu, łamały prawa człowieka i dopuszczały się innych przestępstw.
Iraccy żołnierze
/GAILAN HAJI /PAP/EPA


Abadi tłumaczył w oświadczeniu, że postępowanie ma zbadać "przypadki porwań, złego traktowania i innych przewinień" wobec cywilów. Szef irackiego rządu winą za takie działania obarczył "grupy, które wykorzystują dobre imię" żołnierzy, a także paramilitarnych oddziałów szyickich i sunnickich.

W komunikacie dotyczącym śledztwa poinformowano, że w mediach społecznościowych zamieszczono nagranie pokazujące przypadki maltretowania. Tego typu publikacje mają "popsuć radość ze zwycięstwa i zniesławić prawdziwy obraz dzielnych żołnierzy sił specjalnych, którzy poświęcają się dla wyzwolenia ziem i utrzymania bezpieczeństwa kraju".

Dokument Abadiego opublikowano w kilka dni po tym, jak ONZ zażądała od rządu Iraku wszczęcia śledztwa ws. torturowania i zamordowania co najmniej trzech bojowników Państwa Islamskiego w odbitych dzielnicach Mosulu. Na zamieszczonym w internecie i trwającym prawie trzy minuty nagraniu wideo widać żołnierzy i funkcjonariuszy policji bijących domniemanych dżihadystów, a następnie egzekucję.

W zeszłym tygodniu siły rządowe ogłosiły, że pod ich kontrolą znajduje się prawie cała wschodnia część Mosulu. Walki o to miasto trwają od trzech miesięcy.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk ISIS Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.

...

Nie mozna walczyc z ludozercami zjadajac ich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:45, 24 Sty 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
Siły Iraku odbiły wschodni Mosul z rąk Państwa Islamskiego
Siły Iraku odbiły wschodni Mosul z rąk Państwa Islamskiego

Wczoraj, 23 stycznia (19:14)

Irackie siły wojskowe i policyjne odbiły z rąk Państwa Islamskiego ostatnie bastiony dżihadystów we wschodnim Mosulu, dzięki czemu przejęły pełną kontrolę nad tą częścią miasta - poinformowało ministerstwo obrony Iraku.
Bitwa o Mosul
/PAP/EPA/AHMED JALIL /PAP/EPA


Mosul to trzecie miasto w Iraku. Od 2014 roku znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego.

Siły zbrojne całkowicie wyzwoliły lewy brzeg (Tygrysu - PAP) w Mosulu, zadając wrogowi poważne straty w ludziach i sprzęcie - podał resort obrony w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

W czwartek irackie siły informowały o przejęciu kontroli nad prawie całym wschodnim Mosulem. W rękach ISIS pozostawała wtedy jedna dzielnica, al-Arabi. Tego dnia podano również, że trwają przygotowania do operacji w zachodniej części miasta, która jest całkowicie opanowana przez dżihadystów.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk Państwa Islamskiego Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:28, 25 Sty 2017    Temat postu:

Wschodni Mosul wyzwolony. Co dalej?

STRINGER /PAP/EPA
Od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów - wynika z danych ONZ. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy

Premier Iraku Hajder al-Abadi potwierdził we wtorek informacje ministerstwa obrony, że całą wschodnią część Mosulu odbito z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). "Nie byłoby to możliwe (...) bez jedności wśród wszystkich Irakijczyków" - powiedział.
Reklama


Premier na konferencji prasowej w Bagdadzie wezwał również "wszystkich bohaterów" z irackich sił zbrojnych, by przyspieszyli ofensywę w celu wyzwolenia całej reszty prowincji Niniwa, w której leży Mosul, a w szczególności zachodniej części tego trzeciego co do wielkości miasta w Iraku.

Zapytany, jak długo może potrwać walka o pełne wyzwolenie Mosulu, Abadi odpowiedział: "Teraz nie jestem w stanie powiedzieć, ale jesteśmy w stanie to zrobić i zrobimy".

Abadi poinformował też, że administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa zaoferowała zwiększenie pomocy dla Iraku. "Mam zapewniania od prezydenta Trumpa, że pomoc dla Iraku będzie kontynuowana oraz że wzrośnie" - mówił.

Według szacunków ONZ w zachodniej części miasta, wciąż kontrolowanej przez dżihadystów, żyje ok. 750 tys. ludzi. Jak oceniła koordynatorka operacji humanitarnych ONZ w Iraku Lise Grande, przygotowywanie pomocy dla cywilów z tych obszarów przed ostateczną bitwą o zachodni Mosul to "walka z czasem". Grande poinformowała, że organizacje humanitarne obecnie organizują obozy dla uchodźców dostępne od strony zachodniej oraz starają się dostarczyć do nich niezbędne zaopatrzenie. "Doniesienia z zachodniego Mosulu są niepokojące - mówiła Grande. - (...) Ceny podstawowych produktów żywnościowych rosną. Wiele rodzin jest bez pieniędzy, je tylko raz dziennie. Inni muszą palić meble, żeby ogrzać" domy.

Od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów - wynika z danych ONZ. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

We wtorek o pomoc dla dzieci w Mosulu zaapelował słynny aktor, pochodzący ze Szkocji Ewan McGregor, który jest ambasadorem UNICEF. "O dzieciach łatwo zapomnieć w czasie wojny i konfliktu, a naszą odpowiedzialnością jest upewnić się, że się o nich pamięta" - napisał w brytyjskiej gazecie "Metro", dodając, że sytuacja w Mosulu pogarsza się z dnia na dzień. "Dzieci z Mosulu dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej pomocy" - apelował. Zaznaczył, że gdy w 2016 roku był w obozach w Iraku, gdzie przebywały dziesiątki tysięcy ludzi, zaczął rozumieć, jak druzgocący jest tamtejszy konflikt.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu - ostatniego bastionu dżihadystów w Iraku - rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.

...

Wreszcie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:28, 25 Sty 2017    Temat postu:

Irak: wojsko ma pełną kontrolę nad wschodnim Mosulem

The World Factbook 2013-14. Washington, DC: CIA, 2013
Bitwa o Mosul, stolicę tzw. Państwa Islamskiego, toczy się od ponad 3 miesięcy

Irackie siły wojskowe i policyjne odbiły z rąk Państwa Islamskiego (IS) ostatnie bastiony dżihadystów we wschodnim Mosulu, dzięki czemu przejęły pełną kontrolę nad tą częścią miasta - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Iraku.
Reklama

Mosul to trzecie największe miasto w Iraku.

"Siły zbrojne całkowicie wyzwoliły lewy brzeg (Tygrysu - PAP) w Mosulu, zadając wrogowi poważne straty w ludziach i sprzęcie" - podał resort obrony w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

W czwartek irackie siły informowały o przejęciu kontroli nad prawie całym wschodnim Mosulem. W rękach IS pozostawała wtedy jedna dzielnica, al-Arabi. Tego dnia podano również, że trwają przygotowania do operacji w zachodniej części miasta, która jest całkowicie opanowana przez dżihadystów.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów.

...

Wielka ulga.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:02, 16 Lut 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |ONZ zawiesza działania humanitarne we wschodniej części Mosulu
rss
newsletter
facebook
twitter
ONZ zawiesza działania humanitarne we wschodniej części Mosulu

The World Factbook 2013-14. Washington, DC: CIA, 2013
Mieszkańcy wschodniego Mosulu pozostają od miesięcy bez prądu i są zmuszeni kopać studnie, aby dostać się do wody. Według szacunków ONZ w zachodniej części miasta, wciąż kontrolowanej przez dżihadystów, żyje ok. 750 tys. ludzi

Koordynatorka działań humanitarnych ONZ w Iraku Lise Grande poinformowała w środę, że w związku z obawami o bezpieczeństwo podjęto decyzję o zawieszeniu działań pomocowych we wschodnim Mosulu. W zeszłym tygodniu w zamachu w tej części miasta zginęło 14 osób.
Reklama

W zeszłym miesiącu wschodni Mosul został w całości opanowany przez irackie siły rządowe, które wyparły stamtąd dżihadystów Państwa Islamskiego (IS).

"W związku z doniesieniami o niebezpieczeństwie ONZ postanowiło nie wysyłać swojej misji do wschodniego Mosulu do czasu ponownej oceny warunków bezpieczeństwa" - powiedziała Grande. "Spodziewamy się, że zaangażujemy się (w działalność pomocową - PAP) najszybciej jak się da, miejmy nadzieję, że może w ciągu doby" - dodała.

W piątek doszło we wschodniej części Mosulu do samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 14 osób, a 39 odniosło rany. To drugi tego typu akt terroru w ciągu trwającej już cztery miesiące bitwy o miasto. Jak tłumaczy agencja Reutera, zamach podkopał poczucie bezpieczeństwa w dzielnicach opanowanych przez siły rządowe. Dżihadyści z IS prowadzą też z zachodnich obszarów Mosulu regularny ostrzał moździerzowy, a pociski spadają na budynki mieszkalne. Korzystają także z dronów do zrzucania granatów.

Mieszkańcy wschodniego Mosulu pozostają od miesięcy bez prądu i są zmuszeni kopać studnie, aby dostać się do wody. Według szacunków ONZ w zachodniej części miasta, wciąż kontrolowanej przez dżihadystów, żyje ok. 750 tys. ludzi. Od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów - wynika z danych ONZ. Liczbę śmiertelnych ofiar działań zbrojnych szacuje się na kilka tysięcy.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu - ostatniego bastionu dżihadystów w Iraku - rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.

...

Islamisci...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:30, 19 Lut 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → 350 tys. dzieci w pułapce w zachodnim Mosulu
350 tys. dzieci w pułapce w zachodnim Mosulu
PAP
dodane 19.02.2017 13:21 Zachowaj na później

Cluster Munition Coalition / CC 2.0


Około 350 tysięcy dzieci znajduje się w pułapce w zachodniej części Mosulu, która kontrolowana jest przez Państwo Islamskie (IS) i na którą w niedzielę siły irackie przypuściły kontrofensywę - informuje brytyjska organizacja pozarządowa Save the Children.

Organizacja zaapelowała do sił irackich oraz ich sojuszników USA i Wielkiej Brytanii, aby "zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby ochronić dzieci i ich rodziny", którym "zaczyna brakować żywności, wody i leków".

"Tak szybko, jak to możliwe powinny zostać zabezpieczone korytarze ewakuacyjne dla cywilów" - oświadczył szef Save the Children w Iraku Maurizio Crivallero.

Około 350 tysięcy dzieci w wieku poniżej 18 lat "znajduje się w pułapce w zachodniej części Mosulu, a bombardowania (...) wąskich i gęsto zaludnionych ulic miasta grożą tym, że będziemy mieć do czynienia z najbardziej krwawymi konsekwencjami, jakie w ogóle miały miejsce w tym konflikcie" - zakomunikował.

Rodziny, z którymi kontaktowała się Save the Children mówią, że "ucieczka nie jest rozwiązaniem" z powodu zagrożeń, takich jak zapowiadane przez bojowników Państwa Islamskiego zbiorowe egzekucje, ataki snajperskie, czy wybuchy min przeciwpiechotnych.

"Dzieci w zachodnim Mosulu stoją przed makabrycznym wyborem: między bombami, walkami i głodem, jeśli zostaną w mieście a egzekucjami i atakami snajperów, jeśli spróbują zeń uciec" - podkreślił Crivallero.

W niedzielę rano premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił rozpoczęcie operacji przejęcia z rąk IS zachodniej części Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, które okupowane jest przez dżihadystów od czerwca 2014 r.

Jak zapowiadają władze, walka odbijania zachodniej części Mosulu nie będzie łatwa ze względu na to, że jest gęściej zaludniona od części wschodniej i znajdują się tam pewne punkty oparcia zbrojnego dżihadystów. W styczniu siły irackie przejęły kontrolę nad wschodnim Mosulem.

Zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Mosul, który jest ostatnim bastionem z IS w Iraku, rozpoczęto 17 października ub.r. Od początku ofensywy swoje domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów - wynika z danych ONZ. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

...

Koszmar. Co mozna zrobic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:56, 23 Lut 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → Irackie siły rządowe wkroczyły na teren lotniska w Mosulu
Irackie siły rządowe wkroczyły na teren lotniska w Mosulu
PAP
dodane 23.02.2017 11:50 Zachowaj na później

Irackie wojska w Mosulu
PAP/EPA/BASEL RASOL

Irackie siły rządowe wkroczyły w czwartek na teren lotniska w Mosulu, położonego na południowym zachodzie miasta, po raz pierwszy od 2014 roku, kiedy dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opanowali Mosul - powiadomiła iracka policja. Wciąż trwają walki.

Dwóch anonimowych funkcjonariuszy policji powiedziało agencji Associated Press, że po tym, jak siły bezpieczeństwa weszły na teren lotniska i opanowały pas startowy, znalazły się pod silnym ostrzałem dżihadystów.

Doszło do gwałtownej wymiany ognia między siłami rządowymi a bojownikami IS, którzy zainstalowali się w kilku budynkach tego międzynarodowego portu lotniczego. Więcej szczegółów nie podano, ale policja informuje, że walki trwają.

Prywatna libańska telewizja Al-Majadin relacjonowała na żywo wydarzenia na lotnisku w Mosulu, pokazując m.in. jak śmigłowiec sił rządowych ostrzeliwał pozycje IS.

Tymczasem irackie oddziały antyterrorystyczne dotarły w okolicę bazy wojskowej al-Gazlani, gdzie wywiązały się zażarte starcia z bojownikami IS - odnotowuje agencja AP. Według najnowszych doniesień antyterroryści wkroczyli już do bazy.

Szturm na lotnisko i bazę przypuszczono w piątym dniu ofensywy sił rządowych na zachodnią część Mosulu, która jest ostatnim bastionem IS w Iraku. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część miasta.

Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy.

...

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:45, 23 Lut 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |PAH rozszerza akcję pomocy dla uchodźców z Mosulu
rss
newsletter
facebook
twitter
PAH rozszerza akcję pomocy dla uchodźców z Mosulu

pah.org.pl
Według szacunków organizacji humanitarnych w zachodnich dzielnicach miasta znajduje się w tej chwili ok. 750 tys. cywili, których sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Działania Polskiej Akcji Humanitarnej można wesprzeć m.in. poprzez wpłaty na konto z dopiskiem "Mosul", a także przez stronę internetową

W obliczu ofensywy irackiej armii na kontrolujących zachodni Mosul dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego, misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Iraku przygotowuje się do udzielania pomocy mieszkańcom miasta. W wyniku walk, może je opuścić nawet 400 tys. osób - szacuje ONZ.
Reklama

Od 19 lutego irackie siły rządowe, przy wsparciu międzynarodowej koalicji z USA na czele, przypuszczają ofensywę na zachodnią część Mosulu, drugiego co do wielkości irackiego miasta. Wschodnią jego część wyzwolono w styczniu.

Polska Akcja Humanitarna prowadzi działania w Iraku od grudnia 2016 roku. Wraz z innymi organizacjami monitoruje rozwój sytuacji i przygotowuje wsparcie dla cywili. "W każdej chwili mogą oni zacząć opuszczać zachodnie dzielnice Mosulu, gdzie jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy sytuacja humanitarna była katastrofalna" - powiedziała w środę PAP Bogna Różyczka z PAH. Najbardziej potrzebne są artykuły pierwszej potrzeby, m.in. żywność, woda i środki higieniczne. "We współpracy z irackim partnerem RNVDO i Caritas Czechy, jako jedna z pierwszych organizacji, prowadziliśmy działania bezpośrednio we wschodnich dzielnicach Mosulu, gdzie dotychczas pomogliśmy około 800 rodzinom. Około 5,5 tys. osób otrzymało od nas wsparcie. Do końca czerwca pomoc PAH i Caritas obejmie kolejne 2,5 tysiąca rodzin" - powiedziała Różyczka.

Według szacunków organizacji humanitarnych w zachodnich dzielnicach miasta znajduje się w tej chwili ok. 750 tys. cywili, których sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Od trzech miesięcy do miasta nie docierają dostawy żywności i paliwa. Brakuje prądu, czystej wody, artykułów higienicznych i lekarstw, mieszkańców nie stać na coraz droższe jedzenie i opał. "Nie działa prawie połowa sklepów, a wysokie ceny mąki spowodowały zamknięcie lokalnych piekarni. Ciężką sytuację dodatkowo utrudnia zima - ludzie ogrzewają się, paląc meble, plastik i śmieci" - powiedziała Różyczka.

Walki o Mosul trwają od połowy października 2016 roku. W ich wyniku ze wschodniej części miasta uciekło ponad 200 tys. cywili. Obecnie PAH monitoruje rozwój sytuacji w zachodniej części miasta i przygotowuje dalszy plan działań pomocowych dla mieszkańców Mosulu. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, chorzy i osoby starsze. Pomoc jest niezbędna także w miejscowościach wokół Mosulu, w których schroniła się część mieszkańców miasta. PAH prowadzi rozpoznanie potrzeb w celu zaangażowania się w odbudowę infrastruktury wodno-sanitarnej także w tych miejscowościach. "Nie działa wiele szkół i szpitali, zniszczone są systemy wodne i kanalizacyjne. Ludzie piją wodę z rzek i płytkich, nieoczyszczanych studni, co powoduje wzrost zachorowań na świerzb i leiszmaniozę" - powiedziała Różyczka.

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej można wesprzeć m.in. poprzez wpłaty na konto: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Mosul", a także przez stronę internetową: [link widoczny dla zalogowanych]

...

Jest potrzeba.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:29, 01 Mar 2017    Temat postu:

Kalif Państwa Islamskiego przyznał się do porażki. Kazał dżihadystom uciekać

14 minut temu

​Przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi napisał pożegnalną wiadomość do ekstremistycznych bojowników w Mosulu na północy Iraku. Samozwańczy kalif przyznaje się w niej do porażki - podały irackie źródła wojskowe.
Samozwańczy kalif Abu Bakr al-Bagdadi
/YouTube


Tekst, w którym Bagdadi przyznaje się do porażki w Mosulu, a także innych miastach kontrolowanych przez Państwo Islamskie, został rozpowszechniony wśród jego zwolenników w zachodnim Mosulu - poinformował agencję EFE Mohamed Ibrahim al-Bajati, szef komisji ds. bezpieczeństwa w parlamencie muhafazy (prowincji) Niniwa, której Mosul jest stolicą.

Od 19 lutego trwa kontrofensywa sił irackich na zachodni Mosul, który wciąż jeszcze jest kontrolowany przez ISIS. W styczniu br. armia wyzwoliła wschodni Mosul.

Przywódca Państwa Islamskiego nakazał członkom tej organizacji terrorystycznej, aby uciekli w górzyste tereny w Iraku i Syrii i wysadzili się w powietrze, jeśli zostaną otoczeni przez siły irackie.

Al-Bajati powiedział, że wpływowi liderzy Państwa Islamskiego "poruszali się bez celu" na iracko-syryjskiej granicy, w tym w rejonie Al-Baadż i Al-Kaim. Wyrażali zaniepokojenie - jak pisze EFE - tym, co stało się z ich towarzyszami, którzy zostali w strefie walk. Więcej szczegółów nie podano.

Siły irackie, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły szeroko zakrojoną ofensywę na Mosul 17 października. Mosul został zdobyty przez ISIS w czerwcu 2014 roku i stał się bastionem tej organizacji w Iraku. Po opanowaniu wschodniej części miasta przez siły irackie obecnie zachodni Mosul jest określany jako ostatni bastion Państwa Islamskiego w Iraku.

...

Czyli uciekajcie. Jak widac dalecy od fanatyzmu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:32, 02 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
W ciągu 10 dni z zachodniego Mosulu uciekło 26 tys. ludzi
W ciągu 10 dni z zachodniego Mosulu uciekło 26 tys. ludzi

Wczoraj, 1 marca (19:50)

​Ok. 26 tys. cywilów uciekło z zachodniego Mosulu w ciągu pierwszych dziesięciu dni rozpoczętej 19 lutego operacji odbijania tej części miasta przez irackie siły z rąk bojowników Państwa Islamskiego - podały władze Iraku.
26 tys. cywilów uciekło z zachodniego Mosulu w ciągu 10 dni
/OMAR HAYALI /PAP/EPA


Służby państwowe "przyjęły 26 tys. osób, które opuściły swoje domy w zachodnim Mosulu, w czasie ostatnich dziesięciu dni" - poinformował minister ds. migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf.

Według organizacji humanitarnych obecnie w zachodniej części Mosulu, który jest drugim co do wielkości miastem Iraku, żyje około 750 tys. ludzi.

Wcześniej w środę jednostki armii irackiej odcięły ostatnią główną drogę, która mogła posłużyć dżihadystom z ISIS do ucieczki z kontrolowanej przez nich zachodniej części Mosulu. Szlak prowadzi do miasta Tal Afar w północno-zachodnim Iraku, ponad 50 km na zachód od Mosulu. Tal Afar jest również opanowane przez ISIS. Szlak prowadzi też do granicy iracko-syryjskiej.

Wschodnią część miasta wojsko irackie odbiło w styczniu, po kilku tygodniach ciężkich walk.

Irackie siły, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły szeroko zakrojoną ofensywę na Mosul 17 października ubiegłego roku. Mosul został zdobyty przez ISIS w czerwcu 2014 roku i stał się bastionem tej organizacji w Iraku.

...

Nie dziwie sie jak Ruscy bombardowali. Trzeba sledztwa w co te bomby trafialy. Rzad Iraku to zbiorowisko idiotow i kretynow jak widze skoro zgodzil sie na ruskie bomby. NIKT NORMALNY NIE CHCE RUSKICH!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:10, 03 Mar 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |Piąty miesiąc walk o Mosul: dramat ludności
rss
newsletter
facebook
twitter
Piąty miesiąc walk o Mosul: dramat ludności

The World Factbook 2013-14. Washington, DC: CIA, 2013
Bitwa o Mosul, stolicę tzw. Państwa Islamskiego, toczy się od wielu miesięcy

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) w piątym miesiącu walk w obronie ich ostatniego wielkiego bastionu w Iraku stawiają coraz bardziej zacięty opór. Gęsto zaminowują ulice, którymi cywilna ludność usiłuje wydostać się z miasta. Wykorzystują ją jako żywe tarcze.
Reklama

"Na każdej ulicy - po cztery, pięć samochodów pułapek wypełnionych materiałami wybuchowymi, Państwo Islamskie nikogo nie oszczędza" - mówi mieszkaniec Mosulu Omar Saabr Hussein, który dotarł w czwartek do irackich linii wraz z grupą uchodźców. Eksplozja samochodu pułapki zabiła pięcioro członków rodziny. Ocalała jedynie starsza kobieta, Hafifa Muhammad Saleh, która opowiedziała o tragedii - pisze z Mosulu korespondent wojenny agencji AP.

Według ogłoszonego w środę raportu ONZ, bojownicy Państwa Islamskiego, którzy po zdobyciu przez wojska irackie wschodniej części Mosulu zaciekle bronią od tygodnia zachodniej części miasta, leżącej po drugiej stronie rzeki Tygrys, wygnali z domów ponad 28 000 ludzi. Używają cywilów jako żywych tarcz przed nacierającymi irackimi żołnierzami. "Nasze natarcie przerodziło się w podwójną operację: musimy chronić cywilów i starać się zabezpieczać nasze własne pozycje" - mówi porucznik irackich sił specjalnych Nour Sabah.

Władze Iraku podały w środę, że w ciągu pierwszych dziesięciu dni rozpoczętej 19 lutego operacji odbijania tej części miasta przez irackie siły z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS) z zachodniego Mosulu uciekło ok. 26 tys. cywilów. Służby państwowe "przyjęły 26 tys. osób, które opuściły swoje domy w zachodnim Mosulu, w czasie ostatnich dziesięciu dni" - poinformował minister ds. migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf. Według agencji AFP od początku kontrofensywy na zachodni Mosul uciekło stamtąd już ponad 28 tys. Irakijczyków. "Praktycznie nic nie jedliśmy od czterech dni" - powiedziała agencji 20-letnia kobieta, której udało się uciec z oblężonego miasta.

Według organizacji humanitarnych obecnie w zachodniej części Mosulu, który jest drugim co do wielkości miastem Iraku, żyje około 750 tys. ludzi.

Władze Iraku poinformowały też, że wspierane przez USA irackie siły posuwają się naprzód w kontrolowanym przez Państwo Islamskie (IS) zachodnim Mosulu na północy Iraku. W czwartek rano, przy złej pogodzie, odparły one atak dżihadystów. Niektórym bojownikom IS udało się przedostać niedaleko irackich elitarnych jednostek antyterrorystycznych w południowo-zachodniej części miasta; ukrywali się oni wśród ludzi, którzy ze względu na toczące się walki musieli uciekać ze swych domów - poinformował agencję Reutera przedstawiciel władz, zastrzegając sobie anonimowość.

Irackie źródła wojskowe podały też, że przywódca dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS) Abu Bakr al-Bagdadi napisał pożegnalną wiadomość do swoich bojowników w Mosulu na północy Iraku, przyznając się do porażki na rzecz sił rządowych. Przywódca IS nakazał członkom tej organizacji terrorystycznej, aby uciekli w górzyste tereny w Iraku i Syrii i wysadzili się w powietrze, jeśli zostaną otoczeni przez siły irackie.

Tekst, w którym Bagdadi przyznaje się do porażki w Mosulu, a także innych miastach kontrolowanych przez IS, został rozpowszechniony wśród jego zwolenników w zachodniej części Mosulu - poinformował agencję EFE Mohamed Ibrahim al-Bajati, szef komisji ds. bezpieczeństwa w parlamencie muhafazy (prowincji) Niniwa, której Mosul jest stolicą. Al-Bajati powiedział, że wpływowi liderzy IS "poruszali się bez celu" na iracko-syryjskiej granicy, w tym w rejonie Al-Baadż i Al-Kaim. Wyrażali zaniepokojenie - jak pisze EFE - tym, co stało się z ich towarzyszami, którzy zostali w strefie walk. Więcej szczegółów nie podano.

Irackie siły przejęły w styczniu z rąk IS wschodnią część Mosulu po około 100 dniach zaciętych walk, 19 lutego rozpoczęły kontrofensywę na część zachodnią miasta. Działania te prowadzone są od 17 października ub.r. w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania Mosulu z rąk IS.

Wcześniej w środę jednostki armii irackiej odcięły ostatnią główną drogę, która mogła posłużyć dżihadystom z IS do ucieczki z kontrolowanej przez nich zachodniej części Mosulu. Szlak prowadzi do miasta Tal Afar w północno-zachodnim Iraku, ponad 50 km na zachód od Mosulu. Tal Afar jest również opanowane przez IS. Szlak prowadzi też do granicy iracko-syryjskiej.

Mosul został zdobyty w 2014 r. i stał się bastionem Państwa Islamskiego. W czasie gdy Państwo Islamskie było w tym kraju u szczytu swej potęgi, kontrolowało niemal jedną trzecią terytorium Iraku. Dziś uważa się, że to ostatni bastion IS w Iraku.

...

Jak Ruscy ,,pomagaja" bombami to ja sie odcinam od takiej ,,operacji". Popieram wojne z terrorem nie zaglade ludnosci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:37, 04 Mar 2017    Temat postu:

nfo.wiara.pl |Irak: Broń chemiczna pod Mosulem, są ofiary
rss
newsletter
facebook
twitter
Irak: Broń chemiczna pod Mosulem, są ofiary

The World Factbook 2013-14. Washington, DC: CIA, 2013
Bitwa o Mosul, stolicę tzw. Państwa Islamskiego, toczy się od wielu miesięcy

12 osób, w tym kobiety i dzieci, zostało poddanych leczeniu po narażeniu na toksyczną substancję w czasie walk pod Mosulem, który siły irackie próbują odbić z rąk Państwa Islamskiego - podały w sobotę źródła ONZ.
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia ONZ poinformowała, że od 1 marca 12 pacjentów otrzymało pomoc w szpitalu w Irbilu w irackim Kurdystanie. Miały takie objawy jak pęcherze na skórze, zaczerwienienie oczu, podrażnienie, wymioty i kaszel.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował w piątek, że w ciągu ostatnich dwóch dni do szpitala w Irbilu trafiło pięcioro dzieci i dwie kobiety. Nie podano, która ze stron konfliktu posłużyła się bronią chemiczną.

Irackie siły przejęły w styczniu z rąk IS wschodnią część Mosulu po około 100 dniach zaciętych walk, 19 lutego rozpoczęły kontrofensywę na część zachodnią miasta. Działania te prowadzone są od 17 października ub.r. w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania Mosulu z rąk IS. Mosul, położony na północy Iraku, został zdobyty w 2014 r. i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.

Organizacje humanitarne szacują, że obecnie w zachodniej części Mosulu przebywa około 750 tys. ludzi. Według agencji AFP od początku kontrofensywy na zachodni Mosul uciekło stamtąd już ponad 28 tys. Irakijczyków.

...

Co tam sie dzieje? Jesli sa Ruscy nic dobrego...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:07, 06 Mar 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |Ponad 200 tys. cywilów opuściło ogarnięty walkami Mosul
rss
newsletter
facebook
twitter
Ponad 200 tys. cywilów opuściło ogarnięty walkami Mosul

ميسر نصير; commons.wikimedia.org / CC-SA 3.0
Jeden z najstarszych obszarów Mosulu i widok na rzekę Tygrys. Zdjęcie wykonano w styczniu 2014 r.

W ostatnich dniach gwałtownie wzrosła liczba mieszkańców Mosulu uciekających z miasta, które jest celem ofensywy sił irackich mającej wyprzeć stamtąd Państwo Islamskie; jest ich ponad 200 tys. - podała w niedzielę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
Reklama

Z najnowszych danych IOM wynika, że liczba przesiedlonych cywilów przekroczyła 206 tys., podczas gdy 26 lutego było ich 164 tys. Organizacje pomocowe alarmowały w ostatnich dniach, że obozy przygotowane na przyjęcie mieszkańców, którzy musieli opuścić Mosul, są bliskie przepełnienia.

Organizacje humanitarne szacują, że obecnie w zachodniej części Mosulu przebywa około 750 tys. ludzi.

Tymczasem wspierane przez USA siły irackie przejęły w poniedziałek kontrolę nad mostem al-Hurriya w Mosulu. Jest to już drugi most nad rzeką Tygrys kontrolowany przez prowadzącą ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z zachodniej części miasta armię iracką. O opanowaniu mostu poinformowało dowództwo irackie.

Irackie siły przejęły w styczniu z rąk IS wschodnią część Mosulu po około 100 dniach zaciętych walk; 19 lutego rozpoczęły kontrofensywę na część zachodnią miasta. Działania te prowadzone są od 17 października ub.r. w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania Mosulu z rąk IS. Mosul, położony na północy Iraku, został zdobyty w 2014 r. i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.

....

Nie mozna czynic dobra za pomoca zla. Np przy ,,pomocy" Ruskich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:38, 08 Mar 2017    Temat postu:

gosc.pl → Wiadomości → Potrzebujemy nawrócenia, aby nastał pokój
Potrzebujemy nawrócenia, aby nastał pokój
RADIO WATYKAŃSKIE
dodane 07.03.2017 19:47

Abp Louis Sako
Tomasz Gołąb /Foto Gość


Zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego abp Louis Sako o dramatycznej sytuacji tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia wyzwalanego przez irackie wojska rządowe zachodniego Mosulu.

„Uważam, że wszyscy potrzebujemy nawrócenia: nawrócenia, aby nastał pokój, abyśmy umieli sobie przebaczyć, porzucili odwet, odbudowali nasz kraj i myśleli o dobru wspólnym. Przed nami rysuje się przyszłość, ale przyszłość to nie coś magicznego; musimy tworzyć ją razem” – powiedział patriarcha Louis Raphael Sako w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

Rezydujący w stolicy Iraku zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego mówił także o dających się zauważyć oznakach pozytywnych. Na przykład 3 marca przyjechała do Badgadu młodzież szyicka z miasta Nadżaf, aby razem z chrześcijanami modlić się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Patirarcha Sako odniósł się także do ciężkiej sytuacji tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia wyzwalanego przez irackie wojska rządowe zachodniego Mosulu. Co najmniej 45 tys. ludzi schroniło się w obozach przygotowanych dla nich wokół miasta.

play
stop






„Sytuacja jest tam tragiczna. W namiotach, na pustyni nie ma światła, elektryczności, brakuje też wody, jedzenia i wszystkiego, co potrzebne do godnego życia. Oczekują oni od innych pomocy, ale jej brakuje. Teraz jest tam jeszcze zima i na pustyni jest zimniej niż w mieście, szczególnie w nocy. Ci ludzie boją się, że nie powrócą do swoich domów, boją się odwetu... To naprawdę bardzo ciężka sytuacja. Ciągle czekają, nie wiedząc, kiedy i jak ta wojna się skończy” – powiedział patriarcha Louis Raphael Sako.

Tymczasem walki o zachodni Mosul nasilają się. Wojska irackie przejęły kontrolę nad już drugim mostem łączącym obie części miasta. Wszystkie pięć mostów na rzece Tygrys jest zniszczonych, ale ich opanowanie i naprawa mogą pomóc w ofensywie przeciw dżihadystom, którzy przed blisko trzema laty zajęli Mosul.

...

Czy to ruska ,,pomoc"? Co o tym wie Trump? To on mowil o wspoldzialaniu z Ruskimi?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:21, 13 Mar 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |Irak: wszystkie drogi do Mosulu odcięte, IS jest w pułapce
rss
newsletter
facebook
twitter
Irak: wszystkie drogi do Mosulu odcięte, IS jest w pułapce

The World Factbook 2013-14. Washington, DC: CIA, 2013
Bitwa o Mosul, stolicę tzw. Państwa Islamskiego, toczy się od wielu miesięcy

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) broniący się w Mosulu znaleźli się w pułapce, bowiem wspierane przez USA irackie wojska całkiem odcięły dostęp do miasta z zewnątrz. Wszyscy bojownicy zginą - powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA ds. walki z IS
Reklama


Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. koalicji przeciwko IS Brett McGurk powiedział dziennikarzom w Bagdadzie, że "IS znalazło się w pułapce". "W nocy 9. dywizja armii irackiej stacjonująca w Baduszu na północny zachód od Mosulu odcięła ostatnią drogę dostępu" - poinformował McGurk. "Wszyscy bojownicy, którzy znajdują się w Mosulu, zginą" - dodał.

Wcześniej w niedzielę iracki generał Maan al-Saadi powiedział AFP, że od rozpoczęcia kontrofensywy 19 lutego irackie wojsko odbiło z rąk Państwa Islamskiego ponad jedną trzecią zachodniego Mosulu.

Tymczasem według źródeł wojskowych, na które powołuje się agencja EFE, siły irackie odzyskały już prawie połowę zachodniego Mosulu. "Wyzwoliliśmy już prawie 50 proc. zachodniego Mosulu" - poinformował szef operacji, dowódca irackich sił specjalnych Talib Szagati. Według niego "siły irackie są obecnie w centrum" zachodniej części miasta, podzielonego na dwie części przez rzekę Tygrys.

Wcześniej żołnierze przejęli kontrolę nad ważnymi obiektami w zachodniej części Mosulu, jak siedziba rządu regionalnego czy lotnisko. Po opanowaniu kilku dzielnic irackie siły zbliżają się do starego miasta.

W styczniu siły irackie odbiły z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu po ok. 100 dniach zaciętych walk, a 19 lutego rozpoczęły atak na część zachodnią miasta.

Działania w Mosulu prowadzone są od 17 października 2016 roku w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania miasta spod kontroli IS. Mosul został zdobyty przez IS w 2014 roku i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.

...

Koniec nastepcow Mahometa... Ilu z nich pojdzie do piekla? Mam nadzieje ze wiecej wsrod nich glupcow niz lajdakow bo inaczej bedzie pieklo. Radze prosic Matkę Bożą o ratunek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:58, 17 Mar 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |Irak: Bitwa o meczet - symbol
rss
newsletter
facebook
twitter
Irak: Bitwa o meczet - symbol

Matson (G. Eric and Edith) Photograph collection, Library of Congress (PD)
Starożytny Mosul w roku 1932. Po lewej sanktuarium jazydów, po prawej minaret meczetu Al Nuri

W Mosulu, ostatnim wielkim bastionie dżihadystów, iraccy żołnierze dotarli w czwartek w ciężkich ulicznych bojach na odległość 500 metrów od meczetu Al Nuri, gdzie latem 2014 roku przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi proklamował powstanie Państwa Islamskiego.
Reklama

Szef irackiej policji federalnej Szaker Jaudat ogłosił tego dnia, że irackie siły rządowe kontrolują już 90 proc. Starego Miasta, ale w rękach bojowników IS pozostaje wciąż znaczna część zachodniego Mosulu zamieszkana przez 750 000 ludzi. Ok. 400 000 mieszkańców zdołało wydostać się z zachodnich dzielnic miasta.

Od podjętej na nowo 19 lutego ofensywy rządowej w zachodnim Mosulu coraz więcej bojowników IS stara się opuścić teren walk, mieszając się z grupami cywilnych uchodźców. Z jednej strony uciekający dżihadyści próbują terroryzować cywilnych uciekinierów, aby uciec z miasta pod osłoną tłumu, z drugiej zaś wśród ludności powstała prawdziwa psychoza: zdarza się, że tłum rozprawia się z cywilnymi uchodźcami, których ktoś wskazał jako rzekomych bojowników IS. W środę z grupy 117 rzekomych terrorystów, których wskazali uchodźcy, po weryfikacji okazało się, że w rzeczywistości tylko siedem osób należało do IS.

Dla dżihadystów jeden ze sposobów ucieczki, jak pisze z Mosulu agencja EFE, to przekupywanie skorumpowanych policjantów.

W punktach kontrolnych ustanowionych na skraju wyzwolonej części Mosulu policja próbuje sprawdzać tożsamość uchodźców. W środę zdołano w ten sposób zidentyfikować i aresztować 117 bojowników IS, którzy starali się wydostać z terenów objętych walkami.

...

Koniec nastepcow Mahometa. Jak Mahomet wybrali sile zamiast milosci. Panowanie nad innymi i zycie na ich koszt zamiast dzielenia sie dobrem. Ale jak mowi Biblia. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Przyszedl mocarz silniejszy od nich. Tak koncza ci co wybrali droge szatana. To czeka ich wszystkich. Ruskich tez.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:36, 20 Mar 2017    Temat postu:

info.wiara.pl |Irak: Siły rządowe walczą z dżihadystami w Mosulu
rss
newsletter
facebook
twitter
Irak: Siły rządowe walczą z dżihadystami w Mosulu

Matson (G. Eric and Edith) Photograph collection, Library of Congress (PD)
Starożytny Mosul w roku 1932. Po lewej sanktuarium jazydów, po prawej minaret meczetu Al Nuri

Śmigłowce bojowe irackiej armii atakowały w niedzielę pozycje Państwa Islamskiego na obszarze Starego Miasta w Mosulu, a żołnierze sił lądowych walczyli z dżihadystami na ulicach, starając się zbliżyć do meczetu al-Nuri.
Reklama

W nalocie koalicji pod wodzą USA, wspierającej siły irackie zginęło w zachodniej części Mosulu sześciu cudzoziemskich dowódców dżihadystów, w tym Rosjanin, który był jednym z wysokich rangą przywódców Państwa Islamskiego - poinformował iracki resort obrony.

Funkcjonariusze irackiej policji federalnej dostali się w pobliże meczetu al-Nuri, w którym w lipcu 2014 roku przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił kalifat na opanowanych przez dżihadystów obszarach Iraku i Syrii. Zdobycie meczetu byłoby prestiżowym ciosem dla Państwa Islamskiego. W niedzielę na minarecie meczetu wciąż powiewała flaga Państwa Islamskiego.

Mieszkańcy Mosulu uciekają przed walkami, dźwigając torby i walizki. Większość uciekających to kobiety i dzieci.

Batalia mająca na celu wyparcie islamistów z Mosulu, ich ostatniego bastionu w Iraku, trwa już szósty miesiąc. Siły rządowe wspierane przez doradców USA i lotnictwo koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych zajęły już wschodnią część miasta i połowę części zachodniej. Obecnie celem sił rządowych jest opanowanie Starego Miasta.

Reuters pisze, powołując się na szacunki Amerykanów, że w Mosulu pozostaje jeszcze ok. 2 tys. bojowników Państwa Islamskiego. Mają moździerze i karabiny snajperskie, dokonują też samobójczych ataków na irackie siły rządowe z użyciem samochodów załadowanych materiałami wybuchowymi.

...

Islamizm sie konczy. Ciekawe czy 2017 rok i FATIMA to przeciez jezyk arabski? To tez przeslanie dla tych ludow.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:01, 24 Mar 2017    Temat postu:

Dramat w "twierdzy" Państwa Islamskiego. "Najgorsze dopiero nadejdzie"
9 godzin temu Świat


- Najgorsze dopiero nadejdzie - oceniają eksperci UNHCR, agencji ONZ ds. uchodźców, sytuację w zachodniej części Mosulu, o którą wojska irackie prowadzą od miesiąca walkę z ISIS. Dziesiątkowani przez islamistów cywile podejmują desperackie próby wydostania się z oblężenia.



Wielu mieszkańców obawia się podejmować próbę ucieczki z zachodniego Mosulu, gdzie w pułapce oblężenia tylko w starej części miasta znajduje się wciąż co najmniej 400 tys. ludzi.



Jednak mimo ostrzału prowadzonego przez snajperów i groźby rozstrzelania, już ok. 160 tys. ludzi przedarło się na stronę opanowaną przez siły rządowe.



- Mieszkańcy Mosulu podejmują całymi rodzinami próby wydostania się z oblężonej części miasta najczęściej o zmroku lub nad ranem - mówią raporty Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).



Starając się przejść niezauważeni obok stanowisk i posterunków dżihadystów, zaklejają plastrami usta niemowlętom i podają środki uspokajające lub narkotyki starszym dzieciom, aby ich płacz nie zwrócił uwagi posterunków.



Dżihadyści często rozstrzeliwują zatrzymanych uchodźców.



Formują też z nich żywe tarcze, za którymi chronią się przed ostrzałem, starając się zbliżyć do pozycji wojsk rządowych.



Ci spośród uchodźców, którym udaje się wyrwać z obleganej części Mosulu, docierają do ośrodków przygotowanych dla nich za linią frontu w strasznym stanie, wygłodzeni, odwodnieni i kompletnie wyczerpani.



- W najgorszym stanie są dzieci. Wiele z nich przeżyło głęboki szok. Niejednokrotnie musiały być świadkami obcinania rąk i ścinania głów ludziom próbującym uciekać z miasta - podaje IOM.

..

Pandemonium. Ale to w koncu satanizm to musi bolec.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:12, 14 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Dramatyczna sytuacja mieszkańców Mosulu. Żyją tylko dzięki deszczówce i roślinom
Dramatyczna sytuacja mieszkańców Mosulu. Żyją tylko dzięki deszczówce i roślinom

Wczoraj, 13 kwietnia (23:01)

Część mieszkańców na wpół zrujnowanego zachodniego Mosulu, oblężonego od lutego przez wojska irackie, które wcześniej wyzwoliły z rąk dżihadystów wschodnią część miasta, utrzymuje się już tylko dzięki deszczówce i resztkom roślinności.
Ofensywa irackiego wojska na Mosul trwa już od lutego
/EPA/STR /PAP/EPA


Wystawiliśmy na dachu naszego domu garnki, aby łapać wodę deszczową, ale nie ma mowy, aby wychylić się na ulicę, ponieważ trwa intensywna wymiana ognia między oblegającymi a bojownikami Państwa Islamskiego - opowiadała przez telefon korespondentowi agencji EFE mieszkanka starej części miasta znana jako Um Amer.

Rozmówczyni dziennikarza przyznała, że mieszkańcy "stracili już wszelką nadzieję" na ratunek.

Nieliczni mieszkańcy, którym udało się przedrzeć na stronę oblegających, opowiadają o dziesiątkach ludzkich zwłok zalegających wąskie ulice mosulskiego Starego Miasta.

Wychylić się z domu w pobliżu linii wymiany ognia między oblegającymi a obleganymi, to niemal pewne samobójstwo - powiedział dziennikarzom przez telefon Ejad al-Abaui z tej dzielnicy.

Mieszkańcy już prawie nie próbują uciekać, jak to zdarzało się często na początku oblężenia.

Po pierwsze, to niemal nie możliwe z powodu stosów gruzów, które piętrzą się na ulicach, po drugie wycieńczeni ludzie już nie mają siły - opowiada dziennikarzom jeden z nielicznych, którym udało się przedostać w czwartek na stronę wojsk rządowych.

Członkowie rady prowincji Niniwa, w której leży Mosul, ostatni wielki bastion Państwa Islamskiego, wystąpili do dowództwa wojsk rządowych o zorganizowanie zrzutów żywności i wody dla mieszkańców zamkniętych w oblężeniu dzielnic miasta.

W zachodnich, staromiejskich dzielnicach mimo nieustającej kanonady z obu stron miejscowi nauczyciele próbują w niektórych szkołach kontynuować nauczanie choćby dla niewielkich grup uczniów - powiedział wysłannikowi agencji AP jeden z nauczycieli, Rafii Mahmud.

Tymczasem od wtorku wojsko wzmogło ostrzał artyleryjski i rakietowy pozycji dżihadystów, podejmując kolejną próbę przełamania trwającego już wiele miesięcy oporu sił Państwa Islamskiego.

Jednak przedstawiciele władz w Bagdadzie oraz irackiego dowództwa wojskowego starają się unikać podawania dziennikarzom nowych, konkretnych prognoz dotyczących zakończenia walk o zachodni Mosul.

...

Przechodza prawdziwa Droge Krzyzowa... Dzis Wielki Piatek...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:49, 15 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
W oblężonym Mosulu zginął mufti Państwa Islamskiego
W oblężonym Mosulu zginął mufti Państwa Islamskiego

Wczoraj, 14 kwietnia (22:31)

Obdarzony dużą władzą mufti Państwa Islamskiego, powołany do wydawania fatw, edyktów religijnych, na północy Iraku, Abdullah al-Badrani, zginął w bombardowaniu zachodniego Mosulu obleganego przez armię rządową - poinformowało irackie źródło wojskowe.
Zdj. ilustracyjne
/AA/ABACA /PAP/EPA


Wiadomość tę potwierdził w piątek dowódca operacji wojskowych w prowincji Niniwa, której stolicą jest Mosul, generał Najim al-Jaburi. Powiedział dziennikarzom, że Badrani, używający również przydomka Abu Ajub al-Atar, zginął wraz z grupą innych członków IS.

Badrani był oficjalnym muftim ISIS w "Państwie Niniwy", jak dżihadyści nazywają terytoria kontrolowane przez nich na terenie Iraku i Syrii.

Już 10 października ubiegłego roku armia iracka doniosła o śmierci Badraniego podczas walk o wschodnie dzielnice Mosulu. Wkrótce jednak mufti pojawił się w meczecie na mosulskim Starym Mieście, skąd wezwał do walki z wojskami irackimi i amerykańskimi.

To on jest autorem fatwy, która zezwala na zabijanie cywilów próbujących uciekać z terenów samozwańczego "kalifatu" Państwa Islamskiego lub przebywających na terenach "wroga", tj. wszędzie poza "kalifatem".

Iracka armia rządowa po zajęciu wschodniej części Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, prowadzi od lutego walki o wyzwolenie zachodniej, najstarszej części, w której zaciekle bronią się dżihadyści.

Siły irackie, słabo przygotowane do niezwykle trudnych walk ulicznych, czynią powolne postępy i chętnie wykorzystują ciężką artylerię do niszczenia pozycji wroga. To sprawiło, że od początku ofensywy w starej części miasta zniszczono około półtora tysiąca budynków, a straty wśród cywilnej ludności - powodowane przez obie strony konfliktu - są ogromne.

...

Nastepcy Mahometa padaja jak muchy. Zbliza sie koniec tej szatanskiej sekty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:57, 18 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
Cywilom w Mosulu grozi katastrofa, kilkaset tysięcy ludzi nie ma wody i żywności
Cywilom w Mosulu grozi katastrofa, kilkaset tysięcy ludzi nie ma wody i żywności

1 godz. 17 minut temu

​Walki w zajętym przez dżihadystów Starym Mieście w Mosulu, gdzie w pułapce znalazło się wielu cywilów, mogą doprowadzić do najgorszej katastrofy humanitarnej w wojnie z bojownikami Państwa Islamskiego - ostrzegła koordynatorka humanitarna ONZ w Iraku Lisa Grande.
Cywile na gruzach Mosulu
/AA/ABACA /PAP/EPA


Jeśli jest tam oblężenie i kilkaset tysięcy ludzi nie ma wody i żywności, grożące im ryzyko jest ogromne - powiedziała agencji Reutera w rozmowie telefonicznej.

Dodała, że "możemy stanąć w obliczu katastrofy humanitarnej, być może najgorszej w całym konflikcie".

Mosul, który jest największym miastem na północy Iraku, został opanowany przez fundamentalistycznych sunnickich bojowników w połowie 2014 roku. Irackie siły rządowe odbiły większą część miasta, w tym połowę położoną na wschód od Tygrysu, podczas rozpoczętej w październiku, wspieranej przez USA ofensywy.

Bojownicy zostali otoczeni w północnozachodniej części Mosulu, obejmującej gęsto zaludnione Stare Miasto, gdzie sieć wąskich uliczek utrudnia działania irackich oddziałów.

Siły policyjne, wspierane przez irackie lotnictwo i ostrzał artyleryjski walczą z ekstremistami w pobliżu wielkiego meczetu al-Nuri, miejsca symbolicznego, ponieważ właśnie tam przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi 29 czerwca 2014 roku ogłosił powstanie kalifatu.

...

Apokalipsa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:56, 26 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
​ISIS dokonało egzekucji. "Strzelali do witających ich z radością kobiet i dzieci"
​ISIS dokonało egzekucji. "Strzelali do witających ich z radością kobiet i dzieci"

Wczoraj, 25 kwietnia (21:57)

Przebrani w mundury policjantów bojownicy Państwa Islamskiego dokonali egzekucji na co najmniej 15 cywilach, którzy uważając ich za wyzwolicieli z radością powitali ich w centrum Mosulu w północnym Iraku - poinformowały irackie władze.
Mosul (zdjęcie ilustracyjne)
/AA/ABACA /PAP/EPA

Dżihadyści wkroczyli w poniedziałek do sektorów Starego Miasta i udając siły federalne policji zaczęli siać strach wśród mieszkańców - poinformowało połączone dowództwo operacyjne i przedstawiciel lokalnych władz.

Banda terrorystów z Daesz (arabski akronim ISIS) popełniła wczoraj straszną zbrodnię w jednym z rejonów Starego Mosulu - napisano w komunikacie dowództwa. Dżihadyści "strzelali do witających ich z radością kobiet i dzieci" - dodano, nie precyzując dokładnej liczby osób.

Członek rady muhafazy (prowincji) Niniwa, której Mosul jest stolicą, Hosamedin al-Abbar powiedział agencji AFP, że śmierć poniosło co najmniej 15 osób.

Członkowie Daesz, spośród których kilku miało na sobie mundury policji federalnej, wkroczyli do Al-Maidan na Starym Mieście. Poruszali się w czarnych samochodach i zachowywali jak wyzwoliciele. Ludzie przyjmowali ich z radością, ale oni (dżihadyści) zatrzymali niektórych z nich i zabili co najmniej 15 osób - mówił Abbar.

Od 19 lutego trwa kontrofensywa sił irackich na zachodni Mosul, który wciąż jeszcze jest kontrolowany przez IS. W styczniu br. armia wyzwoliła wschodnią część tego miasta. Mosul jest ostatni bastionem miejskim IS w Iraku.

Siły irackie, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły szeroko zakrojoną ofensywę na Mosul 17 października ub.r. Miasto to zostało zdobyte przez IS w czerwcu 2014 roku.

...

Akcja obłędna tylko po to aby kogos zamordowac... Nimi rzadzi szatan...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:49, 07 Maj 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
Wyścig ze śmiercią głodową w Mosulu. "Żywią się trawą z ocalałych ogrodów"
Wyścig ze śmiercią głodową w Mosulu. "Żywią się trawą z ocalałych ogrodów"

1 godz. 8 minut temu

​Trwająca od 7 miesięcy bitwa o Mosul utknęła na etapie wyzwalania starej części miasta i stała się wyścigiem z głodem nękającym tych, którzy tam przeżyli. Od czerwca 2014 to drugie co do wielkości miasto Iraku jest bastionem Państwa Islamskiego.
Zniszczony Mosul
/AHMED JALIL /PAP/EPA


Nie do końca wiadomo, ile ludzi przeżyło terror dżihadystów, ostrzał artylerii irackiej i sojusznicze bombardowania lotnicze. Szacuje się, że na zakończenie operacji wyzwalania Mosulu czeka od 300 do 500 tysięcy mieszkańców. Dla nich koniec tej bitwy to kwestia życia lub śmierci.

Mieszkańcom kończą się resztki zapasów żywności, a bojownicy Państwa Islamskiego rabują, co się da, gdyż nie mogą liczyć na zaopatrzenie z zewnątrz. Według korespondentów AP z Mosulu ludzie żywią się liśćmi i trawą z nielicznych ogrodów ocalałych od bomb zrzucanych z samolotów sił sojuszniczych i od ostrzału irackiej artylerii.

Ludzie z wyzwalanych z trudem skrawków Starego Miasta, "gdy tylko dotrą do naszych obozów (dla uchodźców) - mówi Lise Grande, koordynatorka humanitarna ONZ w Iraku - proszą o jedzenie".

Setki wygłodzonych małych i starszych dzieci, którym udało się przedostać na stronę sił rządowych, dotarło do obozów w stanie wymagającym natychmiastowego leczenia.

Jeśli bitwa nie zakończy się w ciągu kilku najbliższych tygodni, będziemy mieli do czynienia z katastrofą - powiedziała pani Grande.

Na wstępnym etapie bitwy o Mosul irackie siły rządowe wspomagane m.in. przez peszmergów, doborowe jednostki milicji kurdyjskiej, odnosiły stosunkowo łatwe sukcesy w walkach o wschodnią część Mosulu leżącą po drugiej stronie rzeki Tygrys. Gen. Stephen Townsend, dowódca sił USA do walki z ISIS w Iraku i Syrii, dopuszczał jednak już wtedy, że bitwa o Mosul może się przeciągnąć.

Operacja odbijania miasta liczącego od 1,2 do 1,5 miliona mieszkańców może trwać całe tygodnie, a być może dłużej - powiedział w październiku ubiegłego roku.

W dwa i pół roku po rozpoczęciu ataków z powietrza na cele w Iraku i Syrii Państwo Islamskie utraciło ponad połowę terytoriów, które opanowało w Iraku i więcej niż czwartą część obszarów opanowanych w Syrii. Jednak irackie siły rządowe walczące o Mosul prowadzą głównie ostrzał Starego Miasta z broni ciężkiej, unikając wyniszczających walk ulicznych, w których brak im doświadczenia. Pozwala to stosunkowo nielicznym siłom Państwa Islamskiego - niektóre źródła mówią o "zaledwie trzystu bojownikach" - wciąż utrzymywać pozycje w częściowo zrujnowanej starej części miasta.

...

Pieklo na Ziemi. Islamisci to szatan...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:26, 04 Cze 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Raporty specjalne
Świat kontra Państwo Islamskie
W Mosulu zabito dziesiątki cywilów uciekających przed terrorystami z ISIS
W Mosulu zabito dziesiątki cywilów uciekających przed terrorystami z ISIS

Wczoraj, 3 czerwca (21:11)

​O kilkudziesięciu ciałach cywilów zabitych podczas ucieczki z dzielnicy Mosulu zajętej przez Państwo Islamskie (IS) poinformowała z miejsca zdarzeń ekipa telewizyjna agencji Reuters. Cywile zginęli w pobliżu linii frontu z irackimi siłami zbrojnymi.
Iraccy cywile i żołnierze w Mosulu
/AHMED JALIL /PAP/EPA


Agencja pisze, że kilkaset osób zdołało dotrzeć do strefy kontrolowanej przez irackie siły rządowe, choć wiele osób jest rannych.

O odbicie Mosulu z rąk dżihadystów Państwa Islamskiego walczy od października 2016 roku iracka armia wspierana przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA.

Od tego czasu z Mosulu uciekło prawie 700 tys. osób. Strefy będące wciąż pod kontrolą ISIS są gęsto zaludnione. Według ONZ, znajduje się tam jeszcze 200 tys. ludzi.

Przed dwoma dniami w ostrzale moździerzowym dokonanym przez dżihadystów w Mosulu zginęło siedem osób, a 23 zostały ranne.

Ataku dokonano, gdy mieszkańcy próbowali uciekać z oblężonej przez ISIS dzielnicy miasta.

...

Apokalipsa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy