Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Światowe Dni Młodzieży w Polsce.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:36, 28 Lip 2016    Temat postu:

Wizyta papieża "od kuchni". Kardynał Dziwisz uczył polskiej wymowy
Dodano dzisiaj 07:38 /0 0
/
4
/421
Zastępca rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej ksiądz Piotr Studnicki relacjonuje na Twitterze wizytę papieża Franciszka w Polsce "od kuchni". Na jednym z opublikowanych nagrań widać, jak głowa Kościoła uczy się wymowy polskiego "Dobry wieczór".


Papież uczy się polskiej wymowy. pic.twitter.com/MZ9XA2QFJC
— Piotr Studnicki (@piotrstudnicki) 27 lipca 2016

Nagranie, które na Twitterze umieścił ksiądz Piotr Studnicki pokazuje ostatnią minutę przed pojawieniem się papieża w tzw. oknie papieskim w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. Czas ten Franciszek poświęcił na ostatnie konsultacje dotyczące przemówienia, które za chwilę ma wygłosić, powitanie z obecnymi w budynku księżmi oraz upewnienie się w jaki sposób poprawnie powiedzieć po polsku "Dobry wieczór".


Papież Franciszek w oknie na Franciszkańskiej 3 i Jego tłumacz ks. Prof. Robert Woźniak. pic.twitter.com/5WoVD1aCRG
— Piotr Studnicki (@piotrstudnicki) 27 lipca 2016

Ksiądz Piotr Studnicki opublikował również zdjęcie papieża, gdy przemawiał oraz jego tłumacza - księdza profesora Roberta Woźniaka.

Swoje pierwsze wystąpienie z "okna papieskiego" Franciszek poświęcił Maciejowi Cieśli, wolontariuszowi Światowych Dni Młodzieży, który zmarł 2 lipca.

...

Takie sa kulisy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:37, 28 Lip 2016    Temat postu:

Papież odwiedził kard. Franciszka Macharskiego
mr/
2016-07-28, 08:13
W czwartek rano, w drodze do Częstochowy, papież przyjechał do Szpitala Uniwersyteckiego, w którym od kilku tygodni przebywa b. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. To nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Franciszka w Krakowie.
PAP/Darek Delmanowicz

Kraj
Papież chce odwiedzić chorego kardynała...

Kraj
Dziwisz: kard. Macharski jest pod troskliwą...

Tuż po godz. 7.30 kolumna z samochodem papieskim pojawiła się przed budynkiem, w którym znajduje się Klinika Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.



Papież rozmawiał chwilę z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i lekarzami, którzy zajmują się kard. Macharskim. Przed budynkiem szpitala czekali na Franciszka dyrekcja i pracownicy.



Pracownicy szpitala śpiewali papieżowi Abba Ojcze i pożegnali go oklaskami. Wizyta w szpitalu trwała ok. 10 minut.



Nie odzyskał przytomności



Kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu od 12 czerwca. Stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale do tej pory nie odzyskał przytomności.



89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.



Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i StowarzyszeńŻycia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.



U sióstr prezentek



Papież jeszcze przed wizytą w Szpitalu Uniwersyteckim spotkał się z siostrami prezentkami - w ich kościele przy ul. św. Jana w Krakowie. Franciszek odmówił modlitwę, złożył też bukiet kwiatów przed obrazem Matki Bożej Świętojańskiej.



Prezentki to jedyne zgromadzenie zakonne, które odwiedził Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.



PAP

...

Oto spotkanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:44, 28 Lip 2016    Temat postu:

Prezydent: zdaniem papieża Polska jest katolicka dzięki rodzinie
21:32, 27.07.2016; autor: msies; źródło: PAP
– Papież Franciszek powiedział, że jego zdaniem Polska jest krajem tak silnie katolickim dzięki rodzinie wielopokoleniowej – mówił o środowym spotkaniu z papieżem na Wawelu prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda (P) podczas spotkania z papieżem Franciszkiem (L) na Wawelu (fot. PAP/Paweł Supernak)
Podziel się:





Więcej

Prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z papieżem o „wielkiej wartości”, jaką zdaniem Franciszka jest rodzina. – Właśnie tradycyjna rodzina wielopokoleniowa, gdzie dzieci wychowują się blisko swoich dziadków, którzy przekazują im tradycję – zaznaczył Duda.

Prezydent dodał, że mówił Franciszkowi o sytuacji w Polsce, w tym sytuacji rodzin i realizowanej polityce prorodzinnej.

– Rozmawialiśmy oczywiście o Światowych Dniach Młodzieży. Bardzo się cieszył. Mówiłem, że rzeczywiście przyjechało wielu pielgrzymów, że jest dużo radości, że się bardzo cieszą, że czekali na niego – powiedział Duda.

– Ojciec Święty bardzo się ucieszył. Powiedział, że też z wielką radością i że ogromnie lubi spotykać się z ludźmi, bo – powiedział, że wiele się od ludzi uczy. Ja powiedziałem, że Polacy go uwielbiają i że czekaliśmy na niego bardzo – dodał prezydent.
„Zachęcam naród polski, aby patrzył z nadzieją w przyszłość”
„Uchodźca, który ucieka przed wojną, chroni swoje życie, z całą pewnością zostanie przyjęty”

Dziennikarze spytali prezydenta, czy papież w rozmowie w cztery oczy powiedział, żeby Polska przyjmowała uchodźców. – Mogę powiedzieć to, co zawsze mówię w tej sprawie. My jesteśmy krajem, który jest oparty na wartościach i my nie odmawiamy pomocy nikomu. Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zwłaszcza jeżeli jest uchodźcą, ucieka przed wojną, chroni swoje życie, z całą pewnością zostanie przyjęty – powiedział prezydent.

– Natomiast nie zgadzamy się na to, żeby siłą ludzi sprowadzano do Polski, żeby zmuszano ich do tego, żeby w Polsce przebywali, bo są wolnymi ludźmi. Mają prawo wybrać miejsce. Jeżeli ktoś wybierze Polskę, jeżeli będzie tej pomocy potrzebował i będzie zasadne, żeby mu pomóc z uwagi na jego sytuację życiową, to tę pomoc otrzyma – zaznaczył.

...

Taka jest realcja prezydenta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:45, 28 Lip 2016    Temat postu:

„Wielu ludzi nie śpi po nocach, by młodzi mogli spotkać się z Ojcem Świętym”
wyślij
drukuj
pl | publikacja: 27.07.2016 | aktualizacja: 22:43 wyślij
drukuj
Wierni zgromadzeni pod Oknem Papieskim w Domu Arcybiskupów Krakowskich (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
– Od strony zapewnienia bezpieczeństwa to jest gigantyczne przedsięwzięcie, zwłaszcza w tak trudnych czasach. Wielu ludzi nie śpi po nocach, by młodzi mogli spotkać się z Ojcem Świętym. Są funkcjonariusze z całej Polski i ogromne środki bezpieczeństwa – mówił w programie „Echa dnia” Andrzej Duda. Prezydent opowiedział o swojej rozmowie z papieżem Franciszkiem i m.in. wątku terroryzmu, który poruszyli.


Ważne słowa na Wawelu i modlitwa za zmarłego wolontariusza

Prezydent mówiąc o organizacji Światowych Dni Młodzieży i wizycie papieża Franciszka, poruszył wątek zabezpieczenia wydarzenia. Wskazał, że co prawda ŚDM swoim wymiarem bardzo różnią się od niedawnego szczytu NATO w Warszawie, to mają również wpływ na budowanie pozycji Polski na świecie.

– Po wielkim wydarzeniu politycznym, jakim jest szczyt NATO, wszyscy byli bardzo zadowoleni. Ze spotkania, warunków pracy, poziomu bezpieczeństwa i komunikacji. Pokazaliśmy się jako silne i sprawne państwo, które potrafi poprowadzić duże wydarzenie i być perfekcyjnie zorganizowane. To właśnie buduje naszą markę na świecie – zaznaczył prezydent.

– Jeśli chodzi o Światowe Dni Młodzieży, trzeba przeprowadzić tę całą skomplikowaną operację, także pod względem czysto administracyjnym. Od strony bezpieczeństwa to jest gigantyczne przedsięwzięcie, zwłaszcza w tak trudnych czasach. Wielu ludzi nie śpi w tej chwili po nocach, by młodzi mogli spotkać się z Ojcem Świętym. Są funkcjonariusze z całej Polski i ogromne środki bezpieczeństwa – mówił Andrzej Duda.
#wieszwiecej | Polub nas


Prezydent: zdaniem papieża Polska jest katolicka dzięki rodzinie

– To inna wizyta porównując ją do spotkań politycznych, które odbywają się z przywódcami poszczególnych krajów. To nie tylko dyskusja o ważnych sprawach, ale również i przeżycie duchowe – mówił o osobistych wrażeniach z rozmowy z papieżem.

„W Europie znów są męczennicy za wiarę”

Andrzej Duda zaznaczył, że będąc w Krakowie, nie da się nie nawiązać do słów Jana Pawła II. O czym wspominał zarówno papież Franciszek, jak i prezydent.

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi. Ale nie tylko polskiej ziemi. Całej ziemi” – parafrazował słowa polskiego papieża podczas wcześniejszego przemówienia Andrzej Duda. W rozmowie z TVP Kraków zwrócił uwagę na znaczenie przekazu obecnej głowy Kościoła w niespokojnych czasach.

– Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem ogólnoświatowym. (...) to jest ogromne zadanie Ojca Świętego. Młodzi na to czekają. Chcą usłyszeć jego słowa. To on w pewnym sensie ich buduje. Oni czekają na to wzmocnienie. Młodzi, którzy są idealistami. Są pełni radości i optymizmu. Chcą przejąć tę siłę od Ojca Świętego. Tę siłę wewnętrzną, którą ma, chociaż wydaje się starszym człowiekiem – mówił Andrzej Duda.

– Dobro emanuje z papieża Franciszka. Myślę, że właśnie młodzi na to czekają. Jeśli mówiłem „niech odmieni cały świat”, to po to, by ludzie umieli spojrzeć na siebie innymi oczami – dodał.


Uciekła z kościoła, w którym zaatakowali dżihadyści. „Byli bardzo zdeterminowani”

– Źle się dzieje, patrząc na zamachy na Zachodzie Europy. We Francji zamordowano kapłana. Rozmawialiśmy o tym z Ojcem Świętym podczas wizyty – mówił prezydent.

– Doczekaliśmy czasów, kiedy w Europie znów są męczennicy za wiarę. Jestem głęboko wstrząśnięty tym wydarzeniem. To jest mord absolutnie na tle religijnym. Ktoś powie, że to normalny czyn terrorystyczny. Nie do końca. On ma swoją straszną symbolikę, tak jak dla Polaków zabójstwo księdza Jerzego (Popiełuszki – przyp. red.), bo to śmierć kapłana – dodał prezydent. TVP Kraków

....

To jest sluzba.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:46, 28 Lip 2016    Temat postu:

Niezły bigos w Częstochowie. Wolontariusze ugotowali już tonę
wyślij
drukuj
pl, dmilo | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 07:05 wyślij
drukuj
Gościnność Polaków została odnotowana przez katolicką agencję informacyjną Zenit Español (fot. Twitter)
Ponad tonę bigosu ugotowali już w sumie w czasie Światowych Dni Młodzieży parafianie i wolontariusze z parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. Częstują nim za darmo pielgrzymów; zwłaszcza tym z daleka tradycyjna polska potrawa wydaje się bardzo egzotyczna.

Dziennikarka TVP wręczyła papieżowi prezent od prezydenta
– Bardzo dobre – zapewnił w środę wieczorem Brazylijczyk Alef wypytując, co wchodzi w skład dania. – My zawsze jemy ryż i fasolę. Czasem jeszcze kurczaka i inne rzeczy, ale ryż i fasolę – zawsze. Chleba i takiego obiadu nie jemy często, ale to jest naprawdę w porządku – dodał.

Bigos gotował m.in. pan Mieczysław, który jeszcze kilka lat temu był osobą bezdomną. – Czy ktoś mi wtedy pomógł? Poza księdzem proboszczem to raczej nie – przyznał, ale niechętnie mówi o tym okresie swego życia.

– Jestem zadowolony, że nikt nie narzeka, a jeszcze po dokładki przychodzą. To znaczy, że wszystkim smakuje – uważa pan Mieczysław.
#wieszwiecej | Polub nas
Według ks. Andrzeja Partiki, proboszcza i kustosza częstochowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w parafii wydano w ostatnich dniach już ok. 800 kg bigosu dla pielgrzymów, którzy przyjechali do Częstochowy przy okazji Światowych Dni Młodzieży.

Przed wizytą papieża w Częstochowie znów zabulgotało w garnkach ze smakowitym daniem. – Na pewno grubo przekroczymy tonę bigosu w tych dniach. To nasza odpowiedź na potrzeby pielgrzymów, którzy będą na mszy z papieżem Franciszkiem – powiedział proboszcz.

– Wybraliśmy bigos, bo chcieliśmy zwłaszcza przyjeżdżających z za granicy poczęstować polską, tradycyjną potrawą. Dla kogoś z Singapuru to zupełna abstrakcja. Koreańczycy też patrzyli z dużym niedowierzaniem, ale potem przychodzili po dokładki – opowiadał.

Społeczne akcje parafii

Bigos dla pielgrzymów to jednak tylko mała część działalności społecznej parafii. Stale funkcjonuje w niej kuchnia dla osób bezdomnych, otwarto też dla nich łaźnię.

– To takie dzieło, którym chcemy pokazać, że głoszenie Bożego miłosierdzia to konkret, działania. Nie tylko piękne kazania, rozważania czy zachwyty, ale przede wszystkim działanie, do czego wzywał nas zawsze Jan Paweł II, do czego też nas motywuje papież Franciszek – powiedział ks. Partika. PAP

....

Nasza potrawa Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:47, 28 Lip 2016    Temat postu:

Koncerty, katechezy, spotkania. Trzeci dzień na ŚDM
wyślij
drukuj
pl, dmilo | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 07:30 wyślij
drukuj
Pielgrzymi nie marnują ani godziny (fot. PAP/Grzegorz Michałowski )
Poza spotkaniami wiernych z papieżem Franciszkiem, na program Światowych Dni Młodzieży składa się szereg wydarzeń o charakterze duchowym i kulturalnym. Młodzi z różnych części świata biorą udział w liturgiach, katechezach, spotkaniach ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi. Nie brakuje koncertów i przedstawień. Zobacz, jak pielgrzymi spędzą czwartek.

Cicha modlitwa Franciszka przed obliczem Czarnej Madonny. Na Jasnej Górze trwa msza
Na terenie Krakowa i okolicznych miejscowości w godz. 9-12. odbędą się katechezy z biskupami prowadzone łącznie w 33 językach.

Na stadionie Cracovii w godz. 9-17. działać będzie Centrum Powołaniowe . Wspólnoty, zakony, zgromadzenia i inne organizacje katolickie prezentować będą swoją działalność w formie stoisk.
#wieszwiecej | Polub nas
W ramach Festiwalu Młodych w Krakowie odbędą się liczne koncerty. Oto program:

– Błonia (od godz. 20.00) – Arkadio, Tau, Full Power Spirit, Owca i El Nino

– Rynek Główny (od godz. 20.00) – Orkiestra Reprezentacyjna AGH i Libera

– Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego (od godz. 14.) – Alvaro Antonio, Isaiah 53 Mission Music Band, Kayros, Comunita Abramo, Worship Style Dance

– Studium WF UJ, Piastowska 26 (od godz. 14.00) – Reaktywacja, Saggra Brasil

Artyści wystąpią także: przy Placu Wolnica, na Rynku Podgórskim, Placu Centralnym, w Parku Krowoderskim, na Małym Rynku, Placu Marii Magdaleny i przy Kościele św. Floriana. krakow2016.com

...

Mozna cos wybrac...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:20, 28 Lip 2016    Temat postu:

Na Jasnej Górze msza z udziałem papieża Franciszka
mr/
2016-07-28, 10:40
Papież Franciszek w czwartek po godz. 9.30 przyjechał do Częstochowy. Z jego udziałem na Jasnej Górze rozpoczęła się przed godz. 10.30 msza św. będąca dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia. Papież w trakcie mszy wygłosi homilię.
PAP/Grzegorz Michałowski

Kraj
Papież odwiedził kard. Franciszka...

Kraj
"Dobry wieczór" przy Franciszkańskiej 3....

Papież przyjechał samochodem z Krakowa, gdzie gości od środy. Wcześniej planowano, że Franciszek przyleci do Częstochowy helikopterem. To nie papież zmienił plany, tylko pogoda uniemożliwiła podróż helikopterem - napisał na Twitterze ks. Józef Kloch.



Bezpośrednio po przybyciu papież przejechał otwartym samochodem pomiędzy wiernymi zgromadzonymi pod sanktuarium, pozdrawiając ich. Następnie udał się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po powitaniu z generałem zakonu paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim modlił się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W darze od paulinów otrzymał jego kopię. Franciszek gospodarzom przekazał złotą różę.



Z ołtarza polowego



Głównym punktem wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze jest zaplanowana trwająca od 10:30 msza święta.



W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Kilkaset tysięcy wiernych zgromadzonych jest w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny.



Na koniec mszy zaplanowano krótkie podziękowanie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.



PAP

....

To najwazniejsze wydarzenie dzis.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:23, 28 Lip 2016    Temat postu:

Papież: pragnienie władzy i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką
mr/
2016-07-28, 10:59
- Pragnienie władzy, wielkości i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie. Dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność - to subtelnie boskie - powiedział papież Franciszek podczas czwartkowej mszy świętej w sanktuarium na Jasnej Górze.
PAP/Paweł Supernak

Kraj
Na Jasnej Górze msza z udziałem papieża...

Kraj
Papież odwiedził kard. Franciszka...

Kraj
Premier Szydło w tłumie wiernych na...

Kraj
Prezydent Duda witając papieża: chciałoby się...

Kraj
Franciszek na "zamkniętym" spotkaniu z...

Kraj
Tłumy wiernych, wielkie emocje, atmosfera...

- Woda zamieniona w wino na weselu (w Kanie Galilejskiej) jest wspaniałym znakiem - ponieważ objawia nam oblubieńcze oblicze Boga. Tego Boga, który zasiada z nami do stołu, który pragnie i dopełnia komunii z nami. Mówi nam, że Pan nie utrzymuje dystansów, ale jest bliski i konkretny, jest między nami i troszczy się o nas, nie decydując za nas i nie zajmując się kwestiami władzy - mówił Franciszek.



Jak dodał, Bóg "woli bowiem pozwolić się ogarnąć przez to, co jest małe, w przeciwieństwie do człowieka, który dąży, by posiadać wciąż coś większego".



- Pragnienie władzy, wielkości i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie. Dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność - to subtelnie boskie - powiedział papież.



Jak podkreślił, "Bóg zatem nas zbawia, stając się małym, bliskim i konkretnym". - Przede wszystkim, Bóg czyni się małym. Pan, "cichy i pokornego serca" woli prostaczków, którym objawione jest królestwo Boże, oni są wielcy w Jego oczach i na nich patrzy - zaznaczył Franciszek.



Zdaniem papieża, Bóg otacza takich ludzi szczególną miłością, ponieważ sprzeciwiają się +pysze tego życia+, która pochodzi ze świata.



- Maluczcy mówią jego językiem, językiem pokornej miłości, która wyzwala. Dlatego Bóg powołuje ludzi prostych i gotowych, by byli Jego rzecznikami i im powierza objawienie swojego imienia i tajemnic swego serca. Pomyślmy o wielu synach i córkach waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii, o ludziach prostych, a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga, pośród wielkich prób - powiedział Franciszek.



Jak dodał, chodzi mu m.in. o "łagodnych, a zdecydowanych głosicieli Miłosierdzia", takich jak święty Jan Paweł II i święta Faustyna. - Poprzez te kanały swojej miłości Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości - przekonywał papież.



"Bóg przychodzi na świat jako dziecko zrodzone przez matkę"



- Uderza przede wszystkim to, jak się dokonuje przyjście Boga w historii: "zrodzony z niewiasty". Nie ma mowy o wejściu triumfalnym, jakiejkolwiek imponującej manifestacji Wszechmogącego: nie ukazuje się jako oślepiające słońce, ale przychodzi na świat w sposób najprostszy - jako dziecko zrodzone przez matkę - mówił Franciszek.



Jak zauważył, dokonuje się to w stylu, o jakim mówi Pismo Święte: "jak deszcz spadający na ziemię", "jako najmniejsze z nasion, które kiełkują i rosną". - Zatem wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać, a może chcielibyśmy - zarówno wówczas, jak i dziś- +Królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie+, ale przychodzi w małości, w pokorze - podkreślił Franciszek.



Zdaniem papieża, "z czytań tej liturgii wyłania się Boża myśl, która przechodzi przez ludzką historię i tworzy historię zbawienia".



- Apostoł Paweł mówi nam o wspaniałym planie Bożym: "Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty". Jednak historia nam mówi, że kiedy nadeszła owa "pełnia czasu", czyli kiedy Bóg stał się człowiekiem, ludzkość nie była szczególnie dobrze nastawiona, nie był to też okres stabilności i pokoju: nie było "złotego wieku" - mówił Franciszek



Jak dodał, scena tego świata nie zasłużyła sobie zatem na przyjście Boga, a wręcz "swoi Go nie przyjęli". - Pełnia czasu była zatem darem łaski: Bóg wypełnił nasz czas obfitością swego miłosierdzia, jedynie z miłości zainaugurował pełnię czasu - zaznaczył papież.



"Objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości"



- Dzisiejsza Ewangelia podejmuje Boży wątek, który delikatnie przenika historię: z pełni czasu przechodzimy do +trzeciego dnia+ posługi Jezusa i zapowiedzi godziny zbawienia. Czas się kurczy, a objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości - mówił papież.



Jak dodał, w ten sposób dokonuje się "początek znaków dokonanych przez Jezusa" w Kanie Galilejskiej.



- Nie ma niezwykłego czynu dokonanego przed tłumem, ani też wystąpienia, które rozwiązywałoby palące kwestie polityczne, jak podporządkowanie narodu panowaniu rzymskiemu. Zachodzi natomiast prosty cud w małej wiosce, rozweselający uroczystość weselną całkowicie anonimowej, młodej rodziny - mówił papież.



Kościół "słucha, angażuje się, dzieli trudy ludzi"



- Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem biorąc go za rękę jak jak ojciec bierze za rękę swojego syna, i towarzysząc mu w wielu sytuacjach - wskazywał papież.



- Także jako Kościół jesteśmy powołani, by to zawsze czynić: słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystośćżycia - podkreślił papież.



Wskazał, że Bóg jest blisko. - Pan nie chce, żeby się go lękano jak możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami - mówił do zgromadzonych wiernych.



"Maryja chce nas strzec razem"



Ojciec święty nawiązał też do polskiej historii. Podkreślił, że został ona uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi. - Była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować. Przede wszystkim mogliście namacalnie dotknąć konkretnej i przezornej czułości Matki wszystkich, której przybyłem tutaj oddać cześć jako pielgrzym, a którą pozdrowiliśmy w psalmie jako "chlubę naszego narodu" - mówił zwracając się do wiernych. Po tych słowach papieża rozległy się długie brawa.



Franciszek dodał, że w Maryi "znajdujemy pełną odpowiedź Panu". - W ten sposób w wątek Boży wplata się w dziejach "wątek maryjny". Jeżeli istnieje jakakolwiek ludzka chwała, jakaś nasza zasługa w pełni czasu to jest nią Ona: to Ona jest ową przestrzenią zachowaną w wolności od zła, w której Bóg się odzwierciedlił, to Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym: to Ona jest najjaśniejszym znakiem pełni czasu - podkreślił papież.



Odnosząc się do życia Maryi Franciszek wskazał, że podziwiamy w niej tę małość umiłowaną przez Boga, który "wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej" i "wywyższył pokornych". - Tak bardzo sobie w Niej upodobał, że z Niej zechciał utworzyć swoje ciało, tak że Dziewica stała się Bogarodzicą, jak głosi starożytny hymn, który śpiewacie od wieków. Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążacie do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii - mówił Franciszek nagradzany za te słowa brawami.



- Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie (Galilejskiej), Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem - wskazał papież.



PAP

...

Dazenie do wyniesienia siebie zawsze poniza a nie wywyzsza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:26, 28 Lip 2016    Temat postu:

Prymas Polski: dziękujemy ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami
prz/
2016-07-28, 12:45
Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował w czwartek papieżowi Franciszkowi za przewodniczenie mszy św. na Jasnej Górze. – Kościół dziękuje Tobie, ukochany Ojcze Święty za to, że jesteś między nami, aby umacniać nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości - podkreślił.
PAP/Radek Pietruszka

Kraj
Papież: pragnienie władzy i sławy jest rzeczą...

- Dzisiejsze eucharystyczne dziękczynienie jest szczególne. Powracamy do źródeł chrzcielnych Polski, do historii zbawienia, która od 1050 lat kształtuje oblicze tej ziemi, do początków chrześcijańskiego powołania każdej i każdego z nas - podkreślił prymas Polski.


- Z wdzięcznością spoglądamy na ten etap drogi, przez który dziś przechodzimy, prowadzeni przez Miłosiernego Pana. Zawierzając się Jemu całkowicie - my, Lud Boży wspólnie z pasterzami - pragniemy stawiać kolejne kroki, do których On nas zaprasza, wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi - mówił prymas.


"Potrzebujemy Bożego Miłosierdzia"


Abp Polak przypomniał, że gdy 50 lat temu Kościół w Polsce przeżywał Millennium Chrztu, w tym miejscu stał pusty papieski tron z bukietem biało-żółtych róż. - Portret Pawła VI, któremu władze komunistyczne odmówiły zgody na przyjazd, towarzyszył wówczas modlitwie zanoszonej w każdym zakątku naszego kraju - powiedział.


- Ten Kościół, zawsze spragniony słowa i obecności następcy św. Piotra, z całego serca dziękuje dzisiaj Panu Bogu - i dziękuje Tobie, ukochany Ojcze Święty - za to, że jesteś między nami, aby umacniać nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości - mówił prymas.


Jak dodał, posługa Franciszka i jego przykład pomagają nam docenić i przyjąć ten niezwykły, opatrznościowy dar Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy chrztu Polski. - Tak, w sakramencie chrztu doświadczyliśmy Bożego Miłosierdzia i pragniemy, aby ono nas przemieniało, przemieniało nasze umysły i serca, prowadząc do naszych sióstr i braci, którzy tak bardzo go potrzebują, podobnie jak my - powiedział abp Polak.


"Stawiamy wszystko na Maryję i jej zawierzamy bez granic"


Zwracając się do papieża Franciszka, powiedział: "Ojcze Święty, tu na Jasnej Górze, w polskiej Kanie, staje wokół Ciebie Kościół, który wzorem kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, nauczył się wszystko stawiać na Maryję i Jej zawierzać bez granic. Matczynemu spojrzeniu Czarnej Madonny, jej Sercu i dłoniom, będziemy zawsze powierzać Twoją misję przewodzenia ludowi Bożemu. Bardzo potrzebujemy tej Piotrowej posługi, która otwiera nas na radosne głoszenie dobrej nowiny. Ojcze Święty, Bóg zapłać".


Na Jasnej Górze zakończyła się po południu msza z udziałem papieża Franciszka, będąca dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia.


W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Kilkaset tysięcy wiernych zgromadzonych jest w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny.



PAP
...

Przyjmujac Jego przedstawiciela okazujemy milosc Bogu...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:37, 28 Lip 2016    Temat postu:

Międzynarodowe wsparcie. Policjanci z wielu krajów na ŚDM
wyślij
drukuj
az, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 15:02 wyślij
drukuj
Międzynarodowa grupa policyjna na ŚDM (fot. malopolska.policja.gov.pl)
Światowe Dni Młodzieży to nie tylko międzynarodowa integracja młodzieży. To również czas na wymianę doświadczeń między służbami, dbającymi o bezpieczeństwo pielgrzymów. Do polski przyjechali funkcjonariusze z wielu krajów.

Dziesiątki cudzoziemców zatrzymanych na granicy
Małopolska policja skierowała zaproszenie do współpracy do funkcjonariuszy z Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Węgier oraz Rumunii. Prośba ta wynikła z analizy informacji o liczbie spodziewanych pielgrzymów.

Dwuosobowe zespoły policjantów z tych krajów przyjechały do Krakowa i uczestniczą w operacji zabezpieczenia ŚDM. Dodatkowo funkcjonariusze brandenburskiej policji zwrócili się o możliwość obserwacji działań polskiej policji, przy tak dużej operacji.

Międzynarodowa obsada, jak informują policjanci, przynosi dobre efekty. Zwłaszcza w wymianie informacji i wzajemnego poznawania procedur zwiększających bezpieczeństwo.
#wieszwiecej | Polub nasmalopolska.policja.gov.pl

...

Brawo dziekujemy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:43, 28 Lip 2016    Temat postu:

Są prześladowani za swoją wiarę. „Chcemy praktykować w wolności”
wyślij
drukuj
do, dmilo | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 10:56 wyślij
drukuj
Poruszajace historie pielgrzymów prześladowanych za poglądy religijne (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Kraków od kilku dni rozbrzmiewa śpiewami i modlitwami pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Wśród nich są również tacy, których wiara jest powodem prześladowań w miejscach, z których pochodzą. – Chcemy praktykować chrześcijaństwo w wolności – mówi Marcela z Palestyny.

Cicha modlitwa Franciszka przed obliczem Czarnej Madonny
wyślij
drukuj
do, dmilo | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 11:20 wyślij
drukuj
Franciszek w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (fot. PAP/Leszek Szymański)
Poruszająca chwila w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu. Przed papieżem Franciszkiem odsłonięto ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Po doniosłej ceremonii papież pogrążył się w modlitwie. Na kilka minut zapadła cisza, po czym Franciszek złożył pod ikoną złotą różę. To trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złożyli je w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.

...

Serce Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:47, 28 Lip 2016    Temat postu:

„Módlmy się za przyjaciela z drogi życia”. Kim był Maciej Cieśla?
wyślij
drukuj
do, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 14:53 wyślij
drukuj
Papież prosił pielgrzymów o modlitwę za Maćka (fot. Facebook.com)
Od wspomnienia Maćka Cieśli – wolontariusza na ŚDM – rozpoczął środowe spotkanie z wiernymi na ul. Franciszkańskiej papież Franciszek. Chłopak zmarł przed przyjazdem Ojca Świętego do Polski. Cieśla zmagał się z chorobą nowotworową. Jego historia poruszyła samego papieża, który nazwał go „przyjacielem z drogi życia”.

„Bóg zbawia nas stając się małym, bliskim i konkretnym”
Jeszcze niedawno świat nie wiedział o Maćku Cieśli. Po środowym przemówieniu papieża do wiernych wszyscy chcieli poznać jego historię.

Student grafiki

27-letni Maciek pochodził z Katowic. Studiował grafikę. By być wolontariuszem na ŚDM porzucił pracę i całkowicie oddał się tworzeniu grafik. – Wszystkie te rysunki na flagach są jego. Obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzymów, które ozdabiają miasto. Właśnie w tej pracy odnalazł swoją wiarę – powiedział papież.



Maciek był u progu kariery zawodowej, gdy dowiedział się, że ma raka. – Chciał żyć podczas przyjazdu papieża. Miał zarezerwowane miejsce w tramwaju papieża – mówił Franciszek.

Cieśla zmarł 2 lipca. Papież odnosząc się do wiernych poprosił o chwilę ciszy i modlitwę za „przyjaciela z drogi życia”.
#wieszwiecej | Polub nasTVP Info

...

Bohater tych dni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:58, 28 Lip 2016    Temat postu:

Tak młodzi zatańczyli dla papieża Franciszka
jak/ptw/
2016-07-28, 18:07
Krakowiaka zatańczyło kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączyli tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawili narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski). Do tańca włączyli się także młodzi zgromadzeni na Błoniach. Tak w Krakowie rozpoczęły się oficjalne uroczystości z udziałem papieża Franciszka.


Kraj
"Tram del Papa" papież dojechał na Błonia

Zgodnie z tradycją papieża powitali w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Nieśli także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów.



Franciszek, jak każdy z uczestników, który zarejestrował się na Światowych Dniach Młodzieży, odebrał także plecak pielgrzyma, a w nim pakiet m.in. z modlitewnikiem, przewodnikiem i przeciwdeszczową peleryną. Franciszek odebrał plecak od młodych ludzi.



Przed rokiem Franciszek zarejestrował się na ŚDM jako pierwszy uczestnik. Biały plecak pielgrzyma wręczyła papieżowi reprezentacja młodych ludzi. Plecak zawiera rzeczy, które mogą przydać się podczas ŚDM.


W każdym plecaku jest peleryna przeciwdeszczowa, wielofunkcyjna chusta, którą można zawiązać na szyi lub głowie, bransoletka z napisem "Jezu ufam Tobie" ułatwiająca odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz ręcznik z mikrofibry ozdobiony motywami nawiązującymi do Krakowa i Światowych Dni Młodzieży.



Pielgrzymi otrzymują w plecakach także przewodnik zawierający niezbędne informacje o ŚDM oraz modlitewnik z opisem przebiegu uroczystości liturgicznych. Publikacje zostały przygotowane w dziewięciu oficjalnych językach ŚDM - stosownie do liczby pielgrzymów z konkretnych krajów.

Plecaki zostały wyprodukowane w trzech kolorach - czerwonym, niebieskim i żółtym. Plecak waży ok. kilograma; wyprodukowano ich w sumie 625 tys. sztuk.

...

Tak rzeczy materialne sa symbolem duchowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:02, 28 Lip 2016    Temat postu:

Tramwajem z niepełnosprawnymi. Papieża droga na Błonia
Dodano dzisiaj 16:57
Tram del Papa / Źródło: Twitter / @krakow_pl / fot. M. Faber
"Tram del papa" - specjalnie przygotowany tramwaj zawiiózł papieża Franciszka na krakowskie Błonia, gdzie Ojciec Święty spotka się z młodymi.

O godzinie 17.00 Franciszek otrzymał od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego klucze do miasta.


Następnie papież rozpoczął swoją podróż tramwajem typu "Krakowiak". W wagonie towarzyszyło mu 15 niepełnosprawnych młodych osób oraz ich opiekunowie. Wśród wybrańców, którzy drogę na Błonia przemierzyli z Ojcem Świętym, znaleźli się m.in. wolontariusze, którzy pracowali przy przygotowaniu ŚDM.


Pasażerowie wyjątkowego tramwaju wysiedli na przystanku Park Jordana, gdzie papież przesiądzie się w papamobile. Po godzinie 17.15 odbędzie się powitanie papieża z pielgrzymami. Następnie na krakowskich Błoniach celebrowana będzie liturgia. Po spotkaniu Franciszek zamkniętym samochodem wróci do Domu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie Ojciec Święty wieczorem pojawi się w oknie papieskim.
/ Źródło: Twitter / ŚDM

...

Niepelnosprawnosc to praca.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:05, 28 Lip 2016    Temat postu:

Franciszek na krakowskich Błoniach. Kolorowy tłum wita papieża
Dodano dzisiaj 18:09 /0 0
Powitanie na krakowskich Błoniach / Źródło: Twitter / @sdm_pl
Po godzinie 17 na krakowskich Błoniach rozpoczęła się ceremonia powitalna Światowych Dni Młodzieży. Na uroczystość papież przybył specjalnie przygotowanym tramwajem. Wcześniej odebrał od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego klucze do miasta.

O godzinie 17.00 Franciszek otrzymał od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego klucze do miasta.


Następnie papież rozpoczął swoją podróż tramwajem typu "Krakowiak". W wagonie towarzyszyło mu 15 niepełnosprawnych młodych osób oraz ich opiekunowie. Wśród wybrańców, którzy drogę na Błonia przemierzyli z Ojcem Świętym, znaleźli się m.in. wolontariusze, którzy pracowali przy przygotowaniu ŚDM.

Papież przejeżdża na Błonia tramwajem / Żródło: TVP
Papież przejeżdża na Błonia tramwajem / Żródło: TVP

Pasażerowie wyjątkowego tramwaju wysiedli na przystanku Park Jordana, gdzie papież przesiadł się w papamobile. Po godzinie 17. 30 rozpoczęło się powitanie papieża z pielgrzymami.

– Od dwóch dni trwa w naszym mieście wielkie święto wiary. Młodzi spotykają się, modlą się, dzielą się doświadczeniem wiary i radują z przynależności do Kościoła – mówił podczas powitania papieża Franciszka na krakowskich Błoniach kard. Stanisław Dziwisz. Jak dodał, "to wszystko dzieje się w mieście w sposób szczególny związany z inicjatorem ŚDM świętym Janem Pawłem II". – W mieście, które nazywamy duchową stolicą bożego miłosierdzia. Jest nas tu wielu. Młodych i mniej młodych. Wszyscy jesteśmy młodzi duchem – mówił kardynał. Powitanie Franciszka przez kard. Dziwisza / Żródło: TVP
Powitanie Franciszka przez kard. Dziwisza / Żródło: TVP

Papież Franciszek otrzymał od młodych plecak pielgrzyma. W przeciwieństwie do tych, których używają inni pielgrzymi, papieski wykonany został z białego materiału.

Plecak pielgrzyma – prezent od młodzieży dla papieża / Żródło: TVP

Następnie rozpoczęło się powitanie przybyłych ze wszystkich kontynentów wiernych. W rytmach muzyki z całego świata przed papieżem przedefilowały flagi i młodzi pielgrzymi z całego świata.

Tańce z całego świata dla papieża / Żródło: TVP

Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy tańczą dla @Pontifex_pl! #PontifexKrakow #PopeInPL pic.twitter.com/I5NWZQd7Jj
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016

– Chciałbym podziękować Janowi Pawłowi II za to, że wymarzył je sobie i dał impuls do tych spotkań – powiedział Franciszek, czym spowodował aplauz zebranych. Wskazał, że spotkanie młodych jest okazją do celebrowania obecności Jezusa pośród wiernych. – To Jezus nas zwołał, to Jezus nam mówi: błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią – mówił papież. .– W tych dniach Polska, ta szlachetna ziemia, przybiera się świątecznie. Chce być wiecznie młodym obliczem miłosierdzia – wskazał.
/ Źródło: TVP Info

...

Pielgrzymka po Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:11, 28 Lip 2016    Temat postu:

Papież podarował Jasnej Górze złotą różę. Zostanie umieszczona przy Cudownym Obrazie
wyślij
drukuj
adom, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 17:09 wyślij
drukuj
To trzecie takie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium (fot. PAP/Leszek Szymański/Wikipedia.org)
Papież Franciszek podarował w czwartek gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę. Podobnie jak róże przekazane przez dwóch poprzednich papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI – wkrótce i ta zostanie umieszczona przy Cudownym Obrazie.

„Bóg zbawia nas stając się małym, bliskim i konkretnym”
To trzecie takie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Składa się z marmurowej podstawy, zwieńczonej srebrnym wazonem, na którym widnieje herb papieski. Z wazonu wyłaniają się gałązki z trzema różami i liśćmi.

Jak powiedział rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, przekazany przez Franciszka dar – podobnie jak poprzednie wota - zostanie umieszczony w Ołtarzu Matki Bożej, bezpośrednio przy Cudownym Obrazie. Decyzje odnośnie dokładnej lokalizacji zostaną podjęte „w najbliższym czasie”.

Trzy papieskie róże

Każda z papieskich róż jest inna. Po prawej stronie Cudownego Obrazu umieszczona jest złota róża przekazana przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę w 1979 r.


Drugą papieską różę gospodarzom Jasnej Góry przekazał Benedykt XVI w 2006 r. Została ona wykonana na zamówienie Pawła VI, który chciał osobiście przekazać ją do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 r. Jednak ówczesne władze nie zgodziły się na papieską pielgrzymkę z okazji Millenium Chrztu Polski. Dlatego wotum przywiózł dopiero Benedykt XVI. Obecnie znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu, za różą Jana Pawła II.



Zobaczyć papieża. Za wszelką cenę [WASZE ZDJĘCIA]
Zwyczaj znany od średniowiecza

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących miejsc bądź osób znany jest od średniowiecza i związany jest ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu – w niedzielę Laetare. Później takimi różami odznaczali osoby lub miejsca zasłużone.

– Róża miała oznaczać, jako piękny kwiat, kwiat o pięknym kształcie, wyglądzie, zapachu, radość paschalną, którą dane miejsce czy dana osoba ma ponieść dalej. Dzisiaj postrzegamy różę papieską jako dar dla sanktuarium, ale za tym darem kryje się oczekiwanie papieskie – tłumaczył rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.
#wieszwiecej | Polub nasPAP

...
Roze bo Rozaniec. Symbol milosci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 7:57, 29 Lip 2016    Temat postu:

TVP Info: Papież zmienił plany, by przyjąć rodziców zmarłego wolontariusza
Dodano wczoraj 19:55 1

Papież Franciszek / Źródło: Newspix.pl
Jak informuje TVP Info, papież postanowił zmienić po raz kolejny plany. Tym razem Ojciec Święty zdecydował się przyjąć na prywatnej rozmowie rodziców i brata Maćka Cieśli. Wczoraj Franciszek wspominał zmarłego na raka wolontariusza podczas wieczornego spotkania przy ul. Franciszkańskiej 3.

– Maciek Szymon Cieśla miał niewiele więcej niż 26 lat. Studiował projektowanie graficzne i porzucił swoją pracę, żeby stać się wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży – wspominał wczoraj zmarłego wolontariusza papież. – To on przygotował wszystkie projekty, obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzyma, które teraz tak pięknie ozdabiają miasto. Właśnie w tej swojej pracy odnalazł swoją wiarę – wyliczał Ojciec Święty.

– W listopadzie zdiagnozowano u niego raka. Lekarze nie mogli zrobić nic, jedynie amputować nogę. Chciał żyć wtedy, kiedy przyjedzie papież. Nawet miał zarezerwowane miejsce w tramwaju, którym będzie podróżował papież. Zmarł 2 lipca. Wszyscy byli bardzo tym poruszeni z powodu dobra, które przyniósł. Teraz wszyscy w ciszy pomyślmy o tym naszym przyjacielu z naszej ludzkiej drogi życia, który pracował tyle dla tych Światowych Dni Młodzieży. I wszyscy tutaj w ciszy z serca módlmy się. On jest tutaj z nami – mówił Franciszek.


/ Źródło: TVP Info

...

Oczywistosc Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:09, 29 Lip 2016    Temat postu:

Papież do młodych: serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów
jak/
2016-07-28, 18:53
Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze; serce miłosierne ma odwagę, by porzucić wygodę, otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów - powiedział papież Franciszek w czwartek na krakowskich Błoniach. Jak podkreślił, "serce miłosierne potrafi być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu, lub go stracili, potrafi stworzyć atmosferę domu i rodziny dla tych, którzy musieli emigrować".


Kraj
Tak młodzi zatańczyli dla papieża Franciszka

Papież rozpoczął pierwsze oficjalne spotkanie z młodymi w czwartek na krakowskich Błoniach od wyrażenia wdzięczności Janowi Pawłowi II za to, że "wymarzył i dał impuls" do spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży. "Towarzyszy nam on z nieba, gdy widzimy wielu młodych ludzi z tak różnych narodów, kultur, języków, przybyłych jedynie z jednego powodu - aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas" - podkreślił Franciszek.



"A stwierdzenie, że On żyje, oznacza chęć ponowienia naszego pragnienia pójścia za Nim, naszego pragnienia, by żyć żarliwie, naśladowaniem Chrystusa" - powiedział papież.



Jak zaznaczył, to Jezus zwołał młodych na Światowe Dni Młodzieży, to Jezus mówi: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". "Błogosławieni są ci, którzy potrafią przebaczać, którzy potrafią mieć współczujące serce, którzy potrafią dać innym to, co w nich najlepszego" - mówił papież.



Wsłuchujemy się w słowa @Pontifex_pl! #PontifexKrakow #Krakow2016 pic.twitter.com/HmJrdxvTjx
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016



"Szczęście rodzi się w miłosierdziu"



Przekonywał, że życie jest pełne wówczas, gdy je przeżywamy, wychodząc z miłosierdzia. "Szczęście rodzi się i rozkwita w miłosierdziu; ono jest Jego odpowiedzią, zaproszeniem, wyzwaniem, Jego przygodą" - powiedział.



"Zatem prośmy teraz Pana: zaangażuj nas wszystkich w przygodę miłosierdzia! Zaangażuj nas w przygodę budowania mostów i burzenia murów, tak jak i płotów, zasieków; zaangażuj nas w przygodę spieszenia z pomocą ubogiemu, temu, kto czuje się samotny i opuszczony, kto już nie odnajduje sensu swego życia (...) Naucz nas (..) słuchania tych, których nie rozumiemy, tych, którzy pochodzą z innych kultur, innych narodów, a także tych, których się boimy, sądząc, że mogą nam wyrządzić zło" - mówił papież.



Serce miłosierne ma odwagę porzucić wygodę i umie wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 28 lipca 2016



Podkreślał, że "miłosierdzie ma zawsze młode oblicze". "Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę, serce miłosierne potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich" - powiedział Franciszek. Jak podkreślił, potrafi ono "być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu, lub go stracili, potrafi stworzyć atmosferę domu i rodziny dla tych, którzy musieli emigrować, jest zdolne do czułości i współczucia".



Franciszek zaznaczył, że "serce miłosierne potrafi dzielić swój chleb z głodnymi, serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów" - mówił Franciszek. Ocenił, że powiedzieć "miłosierdzie", to powiedzieć: "szansa, przyszłość, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia". Te słowa wierni przyjęli brawami.



Papież podkreślił, że nie ma nic piękniejszego, niż podziwianie pasji i energii młodych ludzi. "Kiedy Jezus dotyka serca młodego mężczyzny, czy młodej dziewczyny, to są oni zdolni do naprawdę wielkich dzieł. To budujące, jak dzielą się swoimi marzeniami, swoimi pytaniami oraz swoimi pragnieniami, by przeciwstawiać się tym wszystkim, którzy mówią, że nic nie może się zmienić" - przekonywał papież.



Jak ocenił, to dar z nieba, gdy możemy widzieć, jak wielu z młodych ludzi stara się zmienić istniejący stan rzeczy. "To wspaniałe i raduje się moje serce, gdy widzę, jak bardzo jesteście żywiołowi. Kościół, świat na was patrzy i chce się od was uczyć, aby odnowić swoją ufność w miłosierdzie" - mówił Franciszek.



@Pontifex_pl: Panie, zaangażuj nas wszystkich w przygodę miłosierdzia! #ŚDM #PontifexKrakow #Krakow2016 pic.twitter.com/eoKahxm98l
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016





Papież o "przedwczesnych emerytach"



Dodał, że za to boli go spotykanie młodych, którzy zdają się być "przedwczesnymi emerytami". "Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy +rzucili ręcznik+ przed rozpoczęciem walki, którzy się poddali nie rozpocząwszy nawet gry, którzy idą ze smutną twarzą, jak gdyby ich życie nie miało żadnej wartości. Są to ludzie młodzi zasadniczo znudzeni... i nudni. To mi sprawia ból" - powiedział papież Franciszek.



Jak zaznaczył, wyzwaniem jest sytuacja, kiedy młodzi porzucają swoje życie "w poszukiwaniu oszołomienia, czy też owego wrażenia, że żyją, wchodząc na mroczne drogi, które w końcu zmuszają do zapłaty... i to do zapłacenia wysokiej ceny".



"Zastanawiające jest, gdy widzisz młodych, którzy tracą piękne lata swojego życia i swoje siły na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji - w mojej ojczyźnie powiedzielibyśmy +sprzedawcy dymu+ - którzy okradają was z tego, co najlepsze" - zwrócił się papież Franciszek do młodych.

Podkreślił, że nie można pozwolić, żeby okradziono ich z tego, co w nas najlepsze: z energii, radości, marzeń. W zamian - jak powiedział - dawane są fałszywe złudzenia.



"Czy chcecie dla waszego życia tego wyobcowującego +oszołomienia+, czy też chcecie poczuć moc, która sprawia, że czujecie się żywi, pełni? Wyobcowujące oszołomienie czy moc łaski? Jest jedna odpowiedź, by być spełnionymi, aby mieć odnowione siły: nie jest to rzecz, nie jest to jakiś przedmiot, ale żywa osoba, która nazywa się Jezus Chrystus" - powiedział papież.







"Czy jesteście zdolni do marzeń?"



Mówił też do młodych na krakowskich Błoniach o tych, którym brakuje najpiękniejszej rzeczy - wiary i miłosierdzia. Zachęcał zgromadzonych, by głośno to powiedzieli, by cały świat usłyszał słowo "miłosierdzie"; pytał: "Czy jesteście zdolni do marzeń?".



"Kiedy serce jest otwarte, jest zdolne do marzeń, bo jest w nim miejsce na miłosierdzie, jest miejsce na czułość wobec tych, którzy cierpią, jest miejsce, by stanąć obok tych, którzy w sercu nie mają pokoju, albo którym brakuje tego, co potrzebne do życia lub którym brakuje najpiękniejszej rzeczy - wiary. I miłosierdzia" - mówił papież.



Zapewnił, że nawet gdy upadamy, Jezus zawsze jest gotowy, by nas podnosić. "Alpiniści, kiedy idą w góry, śpiewają piękną pieśń, która mówi mniej więcej tak: w sztuce podchodzenia, wspinania się, to co się liczy, to nie to, by nie upadać, ale żeby nie zostać w upadku" - powiedział Franciszek.

"Jeśli jesteś słaby i upadasz, to popatrz trochę do góry - tam jest ręka Jezusa, który ci powie: +powstań, chodź+. A jeśli jeszcze raz to zrobię? To samo. A jeśli jeszcze raz? To samo" - podkreślił.



Zebrani wielokrotnie żywiołowo reagowali na słowa papieża. A ten nawiązywał z nimi dialog. "Głośniej, głośniej!" - zachęcał zebranych, żywo gestykulując po tym, jak rozległy się okrzyki i gromkie brawa, gdy wygłosił podziękowanie Janowi Pawłowi II za zainicjowanie ŚDM.



Później podkreślał, że zebrani na ŚDM powinni "świętować Jezusa". "Zrozumieliście? Świętować Jezusa, który żyje pośród nas!" - powtórzył głośno, wzbudzając entuzjazm.



Gdy papież mówił, że młodzi ludzie mają wiarę w to, że mogą zmieniać świat, przykładając dłoń do ucha pytał: "powiedzcie mi - tak czy nie?". Zgromadzeni głośno odpowiadali: "Tak!". Pytał młodych także: „czy jesteście zdolni do marzeń”? Zachęcał młodych: "Jezus Chrystus jest darem, powtórzcie wszyscy".



Szczęśliwi, którzy pragną sprawiedliwości! Ceremonia przywitania @Pontifex_pl! #PontifexKrakow #ŚDM
fot.K.Janowicz pic.twitter.com/rTbhiK87Ya
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016



"Jezusa Chrystusa w sklepach się sprzedaje?"



"Dlatego, drodzy przyjaciele, zgromadziliśmy się, aby pomóc sobie nawzajem, bo nie chcemy pozwolić, żeby okradziono nas z tego, co w nas najlepsze, nie chcemy pozwolić, żeby nas ograbiono z energii, z radości, z marzeń, dając w zamian fałszywe złudzenia" - dodał.



A potem zapytał zgromadzonych: "czy chcecie dla waszego życia tego wyobcowującego +oszołomienia+, czy też chcecie poczuć moc, która sprawia, że czujecie się żywi, pełni? Wyobcowujące oszołomienie czy moc łaski? Czego chcecie: wyobcowującego oszołomienia czy mocy łaski? Czego chcecie, czego pragniecie? By być spełnionym, aby mieć życie odnowione, odnowione siły - jest jedna odpowiedź. Jest jedna odpowiedź, której nie sprzedaje się, której się nie kupi. Odpowiedź, która nie jest rzeczą, nie jest przedmiotem, ale jest żywa osobą - nazywa się Jezus Chrystus. Pytam was: Jezus Chrystus, czy można Go kupić? Czy Jezusa Chrystusa w sklepach się sprzedaje? Jezus Chrystus jest darem, prezentem wręcz Ojca, prezentem naszego Ojca. Kim jest Jezus Chrystus? Jezus Chrystus jest darem! Jest darem Ojca!" - zaznaczył.



Wystąpienie papieża poprzedziło uroczyste powitanie. Składały się na nie - w części artystycznej - m.in. krótka taneczna animacja, w której taniec krakowski wkomponowano inne tańce świata, procesja z flagami z wizerunkami apostołów miłosierdzia z różnych kontynentów.



"Wielkie święto wiary"



Słowa powitania wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Mówił, że od dwóch dni w Krakowie trwa "wielkie święto wiary", podczas którego młodzi pochodzący z całego świata spotykają się, modlą się, "dzielą się doświadczeniem wiary i radują z przynależności do Kościoła".



Przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w mieście związanym z ich inicjatorem św. Janem Pawłem II. "Dzisiaj witamy serdecznie Piotra naszych czasów w gronie uczestników Światowego Dnia Młodzieży - powiedział kard. Dziwisz.



Jak podkreślił, "żyjemy w niełatwym świecie, wstrząsanym konfliktami i przemocą". "Chcemy być ludźmi pokoju" - podkreślił metropolita. "Ojcze Święty, umacniaj nas w wierze i nadziei. Rozpalaj naszą miłość" - powiedział.



Papieża powitali też przedstawiciele uczestników ŚDM. "Przywołałeś nas wszystkich tutaj na Światowe Dni Młodzieży, razem chcemy śledzić drogę Jezusa Chrystusa, iść nią" - mówiła jedna z uczestniczek. Kolejna wskazywała, że z Krakowa "na cały świat dzięki św. siostrze Faustynie rozeszła się wiadomość o Miłosierdziu Bożym, to tutaj biskupem był św. Jan Paweł II". "Teraz ty Ojcze Święty przybyłeś do miasta świętych, aby opowiedzieć nam o Bogu, którego imieniem jest miłosierdzie" - mówiła.



PAP

...

Zastrzelenie terrorystow tez jest aktem milosierdzia. Wobec tych ktorym ratujecie zycie oraz wobec nich bo ponosza kare za zbrodnie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:14, 29 Lip 2016    Temat postu:

Młodzież na ŚDM wybrała świętych i błogosławionych ze swoich kontynentów
wyślij
drukuj
adom, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 19:59 wyślij
drukuj

Papież Franciszek został przywitany na krakowskich Błoniach wielobarwnym widowiskiem. Podczas ceremonii młodzież zaprezentowała także wybranych na tę okazję świętych, którzy reprezentowali każdy kontynent.

„Jezus jest darem”. Tak relacjonowaliśmy drugi dzień pielgrzymki papieża
W trakcie czwartkowego spotkania Ojciec Święty – jako pierwszy zarejestrowany pielgrzym – otrzymał specjalnie dla niego przygotowany plecak. Następnie młodzi Polacy zaprezentowali „krakowiaka” taniec symbolizujący gościnność Krakowa dla młodzieży całego świata. Swoje tańce przedstawili także przedstawiciele innych kontynentów: Azja taniec indyjski, Ameryka Południowa tango oraz Afryka tradycyjny taniec afrykański.

Prezentując się przed Ojcem Świętym, każdy kontynent ukazał coś ze swojej kultury i swoje bogactwo duchowe. Tym ostatnim są przede wszystkim święci, którzy pełnili dzieło miłosierdzia.


Europa

Z Europy pojawił się wielki apostoł miłosierdzia św. Wincenty a Paulo.


Z Europy pojawił się wielki apostoł miłosierdzia św. Wincenty a Paulo (+1660). #Krakow2016 pic.twitter.com/Xvmk5NFkk3
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016

Azja

Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty związała się kontynentem Azji.


Bł. Matka Teresa z Kalkuty (+1997) związała się kontynentem Azji. #Krakow2016 pic.twitter.com/Dohsqg86i6
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016

Australia i Oceania

Z Australii i Oceanii przybywa święta Maria MacKillop, opiekunka dzieci opuszczonych i pierwsza święta z tego kontynentu.


Z Australii i Oceanii przybywa św. Maria MacKillop,opiekunka dzieci opuszczonych i pierwsza święta z tego kontynentu pic.twitter.com/umAgByO60k
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016

Afryka

Święta Józefina Bakhita, niewolnica i święta pochodząca z Sudanu, która umiała ukazywać miłosierne oblicze Zbawiciela mimo swej niedoli.


Afryka: Św. Józefina Bakhita niewolnica i święta pochodząca z Sudanu #Krakow2016 pic.twitter.com/z1Oy1vWFCc
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016

Ameryka Północna

Wielki misjonarz, święty o. Damian de Veuster z Molokai, apostoł trędowatych, związał się z Ameryką Północną.


Am.Północna: o. Damian de Veuster z Molokai (+1889), apostoł trędowatych #Krakow2016 pic.twitter.com/HowmvCG8t9
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016

Ameryka Południowa

Błogosławiona Irma Dulce przez 50 lat z miłością zajmowała się bezdomnymi i żebrakami w Salwadorze, Ameryce Łacińskiej.


Am.Południowa: Bł. Irmã Dulce
przez 50 lat z miłością zajmowała się bezdomnymi i żebrakami w Salwadorze. #Krakow2016 pic.twitter.com/RJZm3H7HDt
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016
#wieszwiecej | Polub nasKAI, tvp.info 0

...

Swieci naszym wzorem i inspiracja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:20, 29 Lip 2016    Temat postu:

Roztańczony tłum, rozmodleni ludzie". Ambasadorzy ŚDM o tym, co w związku z przyjazdem Franciszka dzieje się w Polsce
jak/ptw/
2016-07-28, 21:49
- To jest "kosmos". Setki tysięcy ludzi, nie tylko rozmodlonych, ale roztańczonych, śpiewających, każdy w innym języku. To jest bardzo fajne doświadczenie Boga - taką refleksją na temat Światowych Dni Młodzieży w programie "Gość Wydarzeń" podzielił się Jan Mela, podróżnik i ambasador ŚDM. Bloger katolicki Mateusz Ochman dodał, że dziś, w czasie spotkania z młodymi papież Franciszek "odżył".


Kraj
To o nim z okna przy Franciszkańskiej 3 mówił...

Kraj
"Dobry wieczór" przy Franciszkańskiej 3....

Mateusz Ochman, bloger katolicki prowadzący rekolekcje w czasie Światowych Dni Młodzieży zauważył, że "o ile wczoraj papież Franciszek mógł sprawiać wrażenie zatroskanego, zmęczonego podróżą, to dzisiaj odżył". - Widać było na jego twarzy uśmiech, w jego oczach radość - stwierdził.



Zdaniem Jana Meli wszystko, co w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży dzieje się teraz w Polsce, jest "doświadczeniem Boga".



"Wiara bez czynów jest sucha"



Ambasadorzy ŚDM proszeni o komentarz do słów papieża Franciszka, które wypowiedział zarówno wczoraj na Wawelu, na Franciszkańskiej 3, jak i dzisiaj, witając się z młodymi na krakowskich Błoniach, stwierdzili: - Papież mówi o śmierci. To taki czas, kiedy powinniśmy pamiętać o trudnych rzeczach. Że cierpienie jest obecne w naszym życiu. Ale nie ma sensu się go bać - powiedział Mela. - Wiara bez czynów jest sucha. Wiara polega na działaniu, zauważaniu drugiego człowieka, kiedy zauważamy, nie tylko uśmiechy, ale i cierpienie - dodał podróżnik.



- Musimy zauważyć, że jest czas radości i czas modlitwy. Jedno z drugim musi się przenikać - zaznaczył Ochman. Jak zauważył, "papież Franciszek wymaga od nas, ale to nie jest sytuacja nowa". - Już Jan Paweł II mówił, że mamy sami od siebie wymagać, jeśli nikt od nas nie wymaga - zauważył.



Papież o uchodźcach. "To nie był wywód polityczny"



Zdaniem blogera słowa papieża Franciszka o uchodźcach, nie były wywodem politycznym. - Papież zwrócił uwagę, że mamy być otwarci na drugiego człowieka. I wezwał osoby odpowiedzialne, by wypracowały sposoby, by można było pomóc jak największej liczbie osób, zapewniając bezpieczeństwo nam wszystkim - podkreślił.



Polsat News

...

Taniec powinien byc zewnetrznym wyrazem radosci wewnetrznej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:22, 29 Lip 2016    Temat postu:

Proszę, dziękuję, wybacz", "czasem nawet talerze latają". Papież zwrócił się do małżeństw
Dodano wczoraj 20:27 5

Papież Franciszek w oknie przy Franciszkańskiej 3 / Źródło: Newspix.pl / Artur Widak
Na zakończenie drugiego dnia pobytu w Polsce papież Franciszek około godziny 20 pojawił się w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3. Swoje krótkie przemówienie w języku hiszpańskim skierował do małżeństw.

– Dobry wieczór – przywitał się po polsku papież ze zgromadzonymi pod oknem Kurii Biskupiej. – Mówią mi, że jest tu sporo osób, które rozumieją język hiszpański – zaczął papież. – A więc będę mówił po hiszpańsku. Powiedziano mi również, że dziś na tym placu zgromadziła się świetna grupa nowożeńców i młodych małżonków – zwrócił się do zebranych papież.

– Gdy spotykam młodą osobę, która wychodzi za mąż, bądź się żeni, mówię im: to są ci, którzy mają ogromną odwagę – mówił Franciszek. Jak zaznaczył, nie jest łatwo stworzyć rodzinę, poświęcić życie i związać się na zawsze. –Trzeba mieć odwagę i gratuluję wam, ponieważ te osoby mają odwagę – podkreślił.

– Czasem zadają mi pytanie, co zrobić, by rodzina cały czas zmierzała do przodu i przezwyciężała trudności. Chciałbym, by zawsze praktykowali trzy słowa, które wyrażają trzy postawy: proszę, dziękuję i przepraszam. – Ile razy mąż i małżonka powinni mówić sobie dziękuję? – pytał papież. – Dziękować sobie nawzajem, ponieważ poprzez sakrament małżeństwa małżonkowie ufają sobie nawzajem i ta relacja sakramentalna utrzymuje się za pomocą tego uczucia wdzięczności – mówił papież. – Trzecie słowo to przepraszam. Bardzo trudno jest je wypowiedzieć – zaznaczył papież. Dodał, że w małżeństwie mąż albo żona mogą się mylić. – Umiejętność uznania tego i prośba o wybaczenie czyni wiele dobrego – wskazał papież.


– Proszę, dziękuję, wybacz – powtórzmy razem te słowa – zaapelował papież do zgromadzonych osób. Wierni spełnili jego apel i wspólnie z Franciszkiem skandowali. – Często w małżeństwie pojawiają się kłótnie. Czasem nawet talerze latają – żartował papież. Zaapelował jednak, by nigdy nie kończyć dnia bez zawarcia pokoju. – Wiecie dlaczego? Bo zimna wojna następnego dnia jest bardzo niebezpieczna – mówił do zgromadzonych papież.

Franciszek zaprosił zebranych do odmówienia modlitwy za obecnych wśród pielgrzymów małżonków, tych, którzy planują wstąpić w związek małżeński oraz za osoby, które podjęły już wcześniej tę decyzję. – I módlcie się za mnie, naprawdę, módlcie się za mnie. Dobranoc i dobrego wypoczynku – powiedział na zakończenie papież, po czym przy aplauzie zgromadzonych opuścił papieski okno na ul. Franciszkańskiej 3.

/ Źródło: TVP Info

...

Papiez pewnie ma doswiadczenie pracy z rodzina w Argentynie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:49, 29 Lip 2016    Temat postu:

Modlitwa w celi śmierci o. Kolbego. Papież odwiedzi Auschwitz
prz/
2016-07-29, 05:45
Franciszek odwiedzi w piątek były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu w Krakowie spotka się z chorymi dziećmi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, a wieczorem wspólnie z młodzieżą, która przyjechała na ŚDM, weźmie udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach.
Polsat News

Kraj
Franciszek w oknie papieskim do młodych...

Na jednej z czerwcowych konferencji prasowych Franciszek mówił: "Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu osób, tylko z tymi nielicznymi niezbędnymi". Dodał: "Sam, wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu".


Franciszek przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" w byłym Auschwitz I przejdzie pieszo, podobnie jak robili to podczas wizyt w tym miejscu jego poprzednicy: Benedykt XVI i Jan Paweł II.


Przed wejściem na dziedziniec bloku 11 zwanego blokiem śmierci, papieża przywita premier Beata Szydło. Tam Franciszek spotka się z 12 byłymi więźniami obozu. Wśród nich są Polacy, Żydzi i Sinti. Jeden z nich poda papieżowi święcę, którą zapali on przy Ścianie Śmierci, po czym przez chwilę będzie się w ciszy modlił. Będzie się modlił także w celi śmierci o. Maksymiliana Kolbego.


Czas "modlitwy, refleksji, łez, zadumy, milczenia"


Franciszek w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu zagłady Żydów, spotka się m.in. ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, którzy podczas drugiej wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów.


Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski mówił o pobycie papieża w Auschwitz-Birkenau, że będzie to czas "modlitwy, refleksji, łez, zadumy i milczenia".


Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński powiedział w czwartek, że wizyta papieża będzie się odbywała w ciszy i apelował do mediów o jej uszanowanie. - Myślę, że ta cisza jest wyrazem głębokiej chęci przeżycia tego miejsca i wsłuchania się w to, co to miejsce mówi - powiedział Cywiński.


Z wizytą u chorych dzieci


Po południu papież razem z premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. To największa i najważniejsza placówka lecząca dzieci w południowej Polsce. Kilkudziesięciu małych pacjentów, ich rodzice oraz lekarze będą czekać na Franciszka w holu głównym.


Franciszek ma wejść także do sal, gdzie pod opieką medyczną będą przebywać ciężej chore dzieci i modlić się w szpitalnej kaplicy, w której od 1986 r. znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Droga krzyżowa i koncert


Wieczorem na Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zorganizowane na wzór drogi krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum będzie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy, a równocześnie prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń pełniących dzieła miłosierdzia, takich jak: Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja "Arka"), Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty.


Piątkowe nabożeństw będzie mieć inną oprawę muzyczną niż pozostałe wydarzenia centralne, bardziej kontemplacyjną i sprzyjającą modlitwie. Na zakończenie papież wygłosi krótkie przemówienie.


Po Drodze Krzyżowej na Błoniach zaplanowano koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050", przygotowany z Narodowym Centrum Kultury. Zagrają czołowe zespoły polskiej sceny chrześcijańskiej m.in.: New Life’m, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Poldek Twardowski.


Wieczorem papież po raz trzeci ma się pojawić w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.



PAP

...

To oczywista wizyta...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:48, 29 Lip 2016    Temat postu:

Papież na Błoniach: miłosierdzie ma zawsze młode oblicze
wyślij
drukuj
pch, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 21:15 wyślij
drukuj
Na krakowskich Błoniach Franciszka słuchało kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata (fot. PAP/Grzegorz Momot)
– Wreszcie się spotykamy! Znając żarliwość, z jaką podejmujecie misję, śmiem powiedzieć: miłosierdzie ma zawsze młode oblicze! – mówił do młodych papież Franciszek. Na krakowskich Błoniach Franciszka słuchało kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata.

„Bóg zbawia nas stając się małym, bliskim i konkretnym”
– Chciałbym podziękować św. Janowi Pawłowi II za to, że „wymarzył i dał impuls” do spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży - powiedział papież Franciszek podczas pierwszego oficjalnego spotkania z młodymi na krakowskich Błoniach. Jak mówił, Jan Paweł II towarzyszy nam dziś z nieba. Na te słowa wierni zareagowali gromkimi brawami.

„Nie ma nic piękniejszego niż podziwianie pasji i energii”

Franciszek podkreślił, że w ciągu lat biskupstwa nauczył się jednego – nie ma nic piękniejszego niż podziwianie pragnień, zaangażowania, pasji i energii, z jaką wielu młodych ludzi przeżywa swoje życie.

– Kiedy Jezus dotyka serca młodego mężczyzny, czy młodej dziewczyny, to są oni zdolni do naprawdę wielkich dzieł. To budujące, jak dzielą się swoimi marzeniami, swoimi pytaniami oraz swoimi pragnieniami, by przeciwstawiać się tym wszystkim, którzy mówią, że nic nie może się zmienić – przekonywał papież.

Jak ocenił, to dar z nieba, gdy możemy widzieć, jak wielu z młodych ludzi stara się zmienić istniejący stan rzeczy. – To wspaniałe i raduje się moje serce, gdy widzę, jak bardzo jesteście żywiołowi. Kościół, świat na was patrzy i chce się od was uczyć, aby odnowić swoją ufność w miłosierdzie – mówił Franciszek.
(fot.PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO)

Na Błonia „Krakowiakiem”. Trasę tramwaju śledziły tłumy
„Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze”

– Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze. Serce miłosierne ma odwagę, by porzucić wygodę, otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów – powiedział Franciszek.

Jak podkreślił „serce miłosierne potrafi być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu, lub go stracili, potrafi stworzyć atmosferę domu i rodziny dla tych, którzy musieli emigrować, jest zdolne do czułości i współczucia”. – Serce miłosierne potrafi dzielić swój chleb z głodnymi, serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów – mówił. Jak zaznaczył, powiedzieć „miłosierdzie”, to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia. Te słowa wierni przyjęli brawami.
#wieszwiecej | Polub nas
(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Krok w krok za Franciszkiem [FILMIKI, ZDJĘCIA]
Franciszek o młodych, którzy „rzucili ręcznik”

– Chcę też wam wyznać coś innego, czego nauczyłem się przez te lata. Napełnia mnie bólem, gdy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami. Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy „rzucili ręcznik” przed rozpoczęciem walki, którzy się poddalim nie rozpocząwszy nawet gry, którzy idą ze smutną twarzą, jak gdyby ich życie nie miało żadnej wartości. Są to ludzie młodzi zasadniczo znudzeni... i nudni. To mi sprawia ból – powiedział papież Franciszek.

Jak zaznaczył, wyzwaniem jest sytuacja, kiedy młodzi porzucają swoje życie „w poszukiwaniu oszołomienia, czy też owego wrażenia, że żyją, wchodząc na mroczne drogi, które w końcu zmuszają do zapłaty... i to do zapłacenia wysokiej ceny”.

– Zastanawiające jest, gdy widzisz młodych, którzy tracą piękne lata swojego życia i swoje siły na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji – w mojej ojczyźnie powiedzielibyśmy „sprzedawcy dymu” – którzy okradają was z tego, co najlepsze – zwrócił się papież do młodych. Podkreślił, że nie można pozwolić, żeby okradziono nas z tego, co w nas najlepsze: z energii, radości, marzeń. W zamian - jak powiedział - za fałszywe złudzenia.
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Tak młodzi tańczyli dla Franciszka. Krakowiak motywem przewodnim
„Czy jesteście zdolni do marzeń?”

– Czy jesteście zdolni do marzeń? – zapytał Franciszek młodych wiernych. – Kiedy serce jest otwarte, jest zdolne do marzeń, bo jest w nim miejsce na miłosierdzie, jest miejsce na czułość wobec tych, którzy cierpią, jest miejsce, by stanąć obok tych, którzy w sercu nie mają pokoju, albo którym brakuje tego, co potrzebne do życia lub którym brakuje najpiękniejszej rzeczy - wiary. I miłosierdzia – mówił papież.

– Razem to powiedzmy, wszyscy: miłosierdzie! – zachęcił pielgrzymów. – Miłosierdzie! – powtórzyła zgromadzona na Błoniach młodzież. – Jeszcze raz! - poprosił. – Miłosierdzie! - odpowiedzieli młodzi ludzie. – Jeszcze raz, tak aby świat usłyszał! – wezwał papież. – Miłosierdzie! – wołali młodzi ludzie. PAP, KAI

...

Tak. To mlodosc w dobrym sensie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:53, 29 Lip 2016    Temat postu:

Msza na Jasnej Górze i spotkanie na Błoniach. Drugi dzień ŚDM w pigułce
wyślij
drukuj
pch, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 22:12 wyślij
drukuj
Papież Franciszek brał udział w uroczystości powitalnej Światowych Dni Młodzieży. (fot.PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO)
Miłosierdzie i rodzina – to główne tematy poruszane przez papieża Franciszka w drugim dniu wizyty w Polsce. Biskup Rzymu odwiedził w czwartek Częstochowę oraz na krakowskich Błoniach oficjalnie przywitał się z młodzieżą, przybyłą na Światowe Dni Młodzieży. – Napełnia mnie bólem, gdy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami – mówił.

Msza Franciszka na Jasnej Górze. To podzięka za 1050-lecie chrztu Polski
Rano papież udał się do Częstochowy, gdzie na Jasnej Górze przewodniczył dziękczynnej mszy za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Wraz z Franciszkiem odprawiało ją około tysiąca księży. W homilii papież powiedział, że Bóg zbawia człowieka, stając się małym, bliskim i konkretnym. Franciszek mówił, że samo przyjście Boga na świat nie było „wejściem triumfalnym” czy „imponującą manifestacją”, ale przyszedł w sposób najprostszy – jako dziecko zrodzone przez matkę.


Na #JasnaGora zakończyła się Msza św. dziękczynna za #1050Chrzest z #PopeInPL pic.twitter.com/lKxrA2LDEt
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016


– Zatem wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać, a może chcielibyśmy, zarówno wówczas jak i dziś - Królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie, ale przychodzi w małości i pokorze – podkreślił Franciszek. W swej homilii, mówiąc o cudzie w Kanie Galilejskiej, papież zauważył, że zamiast wielkich czynów, z udziałem Boga zachodzi „prosty cud zamiany wody w wino na weselu”. – Objawia to Boga, który zasiada przy stole i dopełnia komunii z nami – mówił Ojciec Święty.

Franciszek zwracał też uwagę, że Bóg woli pozwolić się ogarnąć przez to, co małe, w przeciwieństwie do człowieka, który dąży, by posiadać coś większego. – Pragnienie władzy, wielkości i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką – podkreślał papież.


#Papież #Franciszek i przewodniczący #KEP abp Stanisław #Gądecki w trakcie mszy św. na Jasnej Górze pic.twitter.com/taLETvQG6t
— PAP (@PAPinformacje) 28 lipca 2016


Papież wspominał też świętego Jana Pawła II i świętą Faustynę. Dodał, że należą oni do „ludzi prostych, a jednak niezwykłych”, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga pośród wielkich prób. Równocześnie byli łagodnymi, a zdecydowanymi głosicielami Miłosierdzia. – Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu waszego narodu zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia – podkreślił papież.

We mszy uczestniczyli też: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, ministrowie, parlamentarzyści, biskupi, księża oraz kilkaset tysięcy wiernych.

Tak młodzi tańczyli dla Franciszka. Krakowiak motywem przewodnim
Papież na Błoniach

Od godz. 17.30 papież Franciszek brał udział w uroczystości powitalnej Światowych Dni Młodzieży. Na krakowskich Błoniach zebrało się 600 tysięcy osób z sześciu kontynentów i 187 krajów. W swoim przemówieniu papież podkreślił, że miłosierdzie wiąże się z odwagą do porzucenia wygody, do wychodzenia na spotkanie innym. – Serce miłosierne potrafi dzielić swój chleb z głodnym, serce miłosierne otwiera się, aby przyjąć uchodźcę, migranta. Powiedzieć wraz z wami ,,miłosierdzie”, to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie – podkreślił.


Pater Noster, a następnie błogosławieństwem #Franciszek kończy się spotkanie z młodymi na #Blonia #Krakow2016 pic.twitter.com/zpMeMdQE40
— KAI serwis krajowy (@KaiKraj) 28 lipca 2016


Papież zaznaczył, że miłosierdzie ma zawsze młode oblicze. Poruszył także temat spełnienia. Krytykował postawę właściwą – jak to określił – „przedwczesnym emerytom”. – Zastanawiające jest, gdy widzisz młodych, którzy tracą piękne lata życia i siły na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji – zauważył. – Jest jedna odpowiedź, by być spełnionymi: nie jest to rzecz, nie jest to jakiś przedmiot, ale żywa osoba - która nazywa się Jezus Chrystus – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży są świętem wiary, przeżywanym w ojczystej ziemi świętego Jana Pawła II.


Afryka,Azja,Ameryki,Australia,Europa!!! Różnorodność, która jednoczy! <3#ŚDM #Krakow2016 pic.twitter.com/whoxIhoCOn
— ŚDM PL (@sdm_pl) 28 lipca 2016


Przypominał, że to papież-Polak dał impuls do organizowania Światowych Dni Młodzieży. – On towarzyszy nam z nieba, widząc tak wielu młodych należących do tak zróżnicowanych narodów, kultur i języków – zgromadzonych w jednym celu – celebrowania Jezusa, który jest żywy i jest wśród nas – powiedział.

„Proszę, przepraszam, dziękuję” – najważniejsze słowa w małżeństwie
Papież do młodych małżeństw

Po godz. 20 Franciszek pojawił się w oknie papieskim Pałacu Biskupiego. Tym razem mówił do zgromadzonych o małżeństwie. Podkreślił, że związkowi pomagają przetrwać trzy słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Papież zaznaczył, że w małżeństwie należy prosić o pozwolenie, zawsze pytać o zdanie drugiego i nigdy nie narzucać swojej woli. Trzeba także dziękować sobie nawzajem za wspólne życie w małżeństwie, zaufanie, którym obdarzają się małżonkowie. Trzecie kluczowe słowo to „przepraszam” bo każdy popełnia błędy.


Papież Franciszek: Trzy słowa dla małżeństwa: PROSZĘ pozwól, DZIĘKUJĘ Ci, PRZEBACZ mi@Pontifex #PopeInPL @sdm_pl pic.twitter.com/AbWhCy6lHg
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 28 lipca 2016


W wielu punktach Krakowa, na trasie przejazdu papieża i pod Pałacem Biskupim, czekali na Franciszka śpiewający i wiwatujący młodzi pielgrzymi. Papież pozdrawiał wiernych, dwukrotnie komunikował się też z nimi za pośrednictwem Twittera. Przypomniał, że Bóg chce być obecny w codzienności każdego człowieka, a zarazem szanuje jego wolność. – Pan pragnie wchodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami. Pan jest między nami i troszczy się o nas, jednak nie podejmuje za nas decyzji – pisał Franciszek IAR, PAP

...

Taki to byl dzien Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:57, 29 Lip 2016    Temat postu:

Młodzi po drugim dniu ŚDM. „Przerosły moje oczekiwania”. Była też „Barka”
wyślij
drukuj
adom, kaien | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 22:36 wyślij
drukuj
Pielgrzymi świętują na krakowskim rynku (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
– To są moje pierwsze Światowe Dni Młodzieży. Przyjechałam tutaj ze swoimi oczekiwaniami i już zostały spełnione, chociaż to dopiero drugi dzień wizyty papieża. To, co się dzieje, jest nawet ponad moje oczekiwania. Jest super – mówiła wieczorem uczestniczka ŚDM. – Jest strasznie dużo ludzi, ale wszyscy jesteśmy jednością – dodała inna dziewczyna. Z kolei student z Krakowa zaznaczył, że przesłanie papieża trafia do młodych, a także tych, którzy czują się młodzi. Następnie młodzi ludzie odśpiewali bardzo lubianą przez Jana Pawła II „Barkę”.

Franciszek upadł przy ołtarzu. „W żaden sposób nie ucierpiał”
wyślij
drukuj
łz | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 22:35 wyślij
drukuj
Ojcu Świętemu na szczęście nic się nie stało (fot. PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro)
Papież Franciszek w żaden sposób nie ucierpiał podczas upadku na Jasnej Górze – zapewnił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Do incydentu doszło na początku liturgii, w czasie okadzania ołtarza – Ojciec Święty potknął się i upadł, gdy schodził ze stopnia. Szybko podniósł się z pomocą biskupów.

Tak młodzi tańczyli dla Franciszka. Krakowiak motywem przewodnim
Lombardi wyjaśnił, że upadek spowodował ciężki strój liturgiczny i nie jest to nic nadzwyczajnego. – Nie było żadnych konsekwencji tego potknięcia. Papież w żaden sposób nie ucierpiał podczas tego zdarzenia. Osobiście mnie o tym zapewnił. Nie było więc żadnej potrzeby udania się na jakąkolwiek kontrolę medyczną – podkreślił.

Rzecznik Watykanu ocenił również, że homilia wygłoszona przez papieża Franciszka na Jasnej Górze była jedną z najpiękniejszych, nacechowana aspektami duchowymi. W jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego Papież nawiązał w niej między innymi do roli Matki Bożej w życiu Jezusa Chrystusa i życiu wiernych. Odniósł się też do historii narodu polskiego.
#wieszwiecej | Polub nasIAR

...

Jezus tez upadal na drodze krzyzowej...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:58, 29 Lip 2016    Temat postu:

Droga Krzyżowa z Franciszkiem. Co czeka pielgrzymów w piątek
wyślij
drukuj
łz, kaien | publikacja: 29.07.2016 | aktualizacja: 07:08 wyślij
drukuj
Wierni wezmą udział w Drodze Krzyżowej z papieżem (fot. PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO)
Światowe Dni Młodzieży mają również wymiar pokutny. Nawiązaniem do tego jest program uroczystości, których głównym elementem w piątek będzie Droga Krzyżowa. Weźmie w niej udział również Ojciec Święty.

Młodzi po drugim dniu ŚDM. „Przerosły moje oczekiwania”. Była też „Barka”
Co czeka pielgrzymów podczas czwartego dnia ŚDM?

Katechezy rozpoczną się o godz. 9. Pielgrzymi mogą w nich uczestniczyć między innymi na stadionie Cracovii, Małym Rynku, Parku Krowoderskim, Rynku Podgórskim, Placu Wolnica. Czynne będzie również Centrum Powołaniowe.

O godz. 14 w wielu częściach Krakowa rozpoczną się wydarzenia religijne i artystyczno-kulturalne podczas Festiwalu Młodych. Najważniejszym elementem będzie Droga Krzyżowa na Błoniach, która rozpocznie się o godz. 18.



W procesji będzie niesiony specjalny krzyż ŚDM, a młodzi podążą za nim. W uroczystości weźmie udział papież Franciszek, który wygłosi również krótkie przemówienie. Po Drodze Krzyżowej, około godz. 22.30, odbędzie się specjalny koncert.
#wieszwiecej | Polub nastvp.info

...

Taki plan na dzis.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:30, 29 Lip 2016    Temat postu:

Krakowianie o pielgrzymach: grzeczni, mili i lubią drożdżówki
wyślij
drukuj
pch, pw | publikacja: 28.07.2016 | aktualizacja: 21:41 wyślij
drukuj
Na Światowe Dni Młodzieży przyjechały do Krakowa setki tysięcy pielgrzymów (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Najczęściej kupują plastry, ale nie pogardzą preclem i drożdżówką z rabarbarem. Krakowianie dzielnie i ze zrozumieniem znoszą „młodzieżowy najazd” w Krakowie. – Grzeczni i mili, kulturalni i uśmiechnięci – to najczęstsze określenia, którymi obdarzają pielgrzymów mieszkańcy stolicy Małopolski.

Msza Franciszka na Jasnej Górze. To podzięka za 1050-lecie chrztu Polski
Planty – czwartek ok. godz. 18, drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Krakowie. Spotykani krakowianie najczęściej chwalą pomysł ŚDM i obecną na każdym kroku młodzież z całego świata. – Pięknie jest, śpiewają, bawią się, dobre to jest – mówił siedzący na ławce pan Michał. Przechodzący obok pracownik Zakładu Urządzania i Pielęgnacji Zieleni skinął tylko głową na potwierdzenie i dodał: Nie mamy najmniejszych problemów. Kraków tylko na tym zyska.

Na Plantach, w okolicy ul. Mikołajskiej, zadowolona z wizyty pielgrzymów jest także pani Bernadetta. – Nie mam z nimi żadnego problemu. Wie pan, mam psa boksera. Wyprowadzam go tu na spacer i nie ma dnia, żeby młodzi nie chcieli go pogłaskać. Są naprawdę przesympatyczni, chętnie rozmawiają o sobie i o papieżu Franciszku, który jest ich idolem – mówiła. Podkreśliła też, że obawy wielu mieszkańców Krakowa, którzy postanowili z wyjechać z miasta były bezpodstawne.
Pielgrzymi wracający z spotkania na Błoniach (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Mężczyzna podbiegł do papieża. O co prosił Franciszka? [WIDEO]
Nie wszyscy są zadowoleni

Są jednak i tacy krakowianie, którym obecność takiej ogromnej liczby gości przeszkadza. Starszy pan, pytany na Plantach przez reportera, tylko żachnął się, odwrócił na pięcie i poszedł w swoją stronę. – Przez pierwsze dwa dni od niedzieli to było nawet OK. Teraz to jednak jest już uciążliwe – powiedział natomiast pan Szymon. – Nie chodzi mi oczywiście o to, czy ktoś jest wierzący czy nie, nie chodzi o manifestowanie religijności. Po prostu tłumy są ogromne i czasem czuję zmęczenie – dodał. Chwalił jednak przy tym organizację. Ulice są przejezdne, nie ma korków, komunikacja działa bez zarzutu. Władze miasta najwyraźniej sobie radzą – mówił mieszkaniec Krakowa.

– Kraków jest skostniały, wizyta tylu młodych ludzi trochę go ożywi i Kraków odmłodnieje – przekonywała z kolei pani Sylwia, która nawet wynajmuje u siebie pokój dla kilku pielgrzymów z Hiszpanii. Jej zdaniem, to że czasem nie może przejść przez ulicę, nie jest żadnym kłopotem. – Wszystko jest w porządku – powiedziała.
#wieszwiecej | Polub nas
Porządku na mieście pilnuje policjanci (fot. PAP/Leszek Szymański)

Tak młodzi tańczyli dla Franciszka. Krakowiak motywem przewodnim
„Najczęściej kupują plastry”

Apteka. Ul. Gertrudy na rogu z ul. Starowiślną. – Co kupują pielgrzymi? No cóż, najczęściej kupują plastry. Tyle się nachodzą, że odciski muszą mieć. Chętnie też kupują preparaty antyalergiczne i ostatnio koce termiczne. Zrobiło się chłodniej, otulają się w nie i jest im cieplej – wyjaśniła farmaceutka Sylwia.

Urząd Pocztowy Kraków 53, nieopodal Dworca Głównego. Pielgrzymów interesują oczywiście kartki pocztowe. – Myślałam, że dziś tylko maile się wysyła, a okazuje się, że kartki pocztowe też. Kupują ich bardzo dużo, choć być może nie po to by je wysłać, ale mieć na pamiątkę. Wczoraj „krakowskich” kartek pocztowych sprzedałam całkiem sporo – powiedziała jedna z pracownic poczty.

– Jacy są? Mili, grzeczni, uśmiechnięci, kulturalni - złego słowa powiedzieć nie można. Bardzo jacyś tacy zadowoleni - dodała.
Na spotkaniu z papieżem było kilkaset tysięcy pielgrzymów (fot. PAP/Jacek Turczyk)

„Proszę, przepraszam, dziękuję” – najważniejsze słowa w małżeństwie
„…i drożdżówki z rabarbarem”

Podobnie wrażenia ma pani Basia, która prowadzi sklep na ul. Radziwiłłowskiej. To już niedaleko od Plant i Rynku Głównego, więc często zachodzi do niej barwnie ubrana młodzież. – Sympatyczni, uśmiechnięci – określa pielgrzymów. – A jedzenia u mnie też im wystarczy. Ostatnio najchętniej sprzedawały się drożdżówki z rabarbarem – powiedziała pani Basia.

Obwarzanki, czy jak kto woli - precle, sprzedawane są na każdym rogu ulic Krakowa. To tradycyjny regionalny przysmak, kupowany tym chętniej, im jest świeższy. Mimo różnego rodzaju obwarzanków, pielgrzymi – jak tłumaczyła jedna z handlarek przy ul. Kurniki – nie mają jeszcze swoich ulubionych. – Wciąż jest za wcześnie, są tu za krótko. Jak mają mieć swoje ulubione? – dziwiła się. Pytana o ewentualne utrudnienia związane z nadmiernych ruchem tysięcy pielgrzymów odpowiedziała, że nie ma z tym żadnego problemu. – Nic im zarzucić nie można, dajemy radę – podkreśliła. PAP

...

To jest pokaz dobra. Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:37, 29 Lip 2016    Temat postu:

Papież w Birkenau. Spotkanie ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata
wyślij
drukuj
łz, kaien,d, bz | publikacja: 29.07.2016 | aktualizacja: 11:00 wyślij
drukuj
Papież w obozie zagłady Birkenau
Były więzień Auschwitz o spotkaniu z papieżem
Psalm 130. odmówił rabin Michael Schudrich
Modlitwa w celi śmierci Maksymiliana Kolbego
Papież opuścił obóz w Auschwitz
Papież w obozie Auschwitz-Birkenau
Papież zapalił znicz pod Ścianą Śmierci
Spotkanie Franciszka z grupą 12 byłych więźniów Auschwitz
Papieska modlitwa przy ścianie straceń
W tym tramwaju papież udał się w czwartek na Błonia
Podróżnych w piątek czekają utrudnienia w ruchu drogowym
W papieskich planach wizyta w Birkenau
Franciszek odwiedzi muzeum Auschwitz-Birkenau
Piątek jest bardzo napiętym dniem w kalendarzu Franciszka. Papież przed południem pojechał do obozu Auschwitz-Birkenau. Po południu odwiedzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. – Trzeci dzień wizyty papieża w Polsce będzie skoncentrowany na kwestiach cierpienia, bólu i krzywdy – powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

Papież na Błoniach: miłosierdzie ma zawsze młode oblicze
Dzień Franciszek rozpoczął od prywatnej mszy świętej w kaplicy Pałacu Biskupiego w Krakowie. Później odwiedził były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau. Przeszedł w milczeniu samotnie przez bramę obozu i spotkał się z 12 byłymi więźniami obozu zagłady. Modlił się także w celi o. Maksymiliana Kolbego oraz zapalił świecę przed tzw. Ścianą Śmierci. W obozie Birkenau spotkał się ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Zgodnie z planem o godz. 16.30 Franciszek rozpocznie wizytę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, gdzie odwiedzi kilka oddziałów. Papież spotka się małymi pacjentami oraz ich rodzinami a także pomodli w kaplicy szpitalnej.
#wieszwiecej | Polub nas
Po wizycie w szpitalu Franciszek weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach gdzie wygłosi przemówienie, a wieczorem spotka się z wiernymi pod Oknem Papieskim.

Bramę „Arbeit macht frei” Franciszek przekroczył sam
wyślij
drukuj
do, kaien | publikacja: 29.07.2016 | aktualizacja: 11:00 wyślij
drukuj
Historyczna wizyta papieża (fot. PAP/Paweł Supernak)
Papież w piątek rano przyjechał do obozu w Auschwitz-Birkenau. Auto zatrzymało się przed główną bramą. – Chcę sam wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu – powiedział Franciszek, po czym przeszedł pod bramą „Arbeit Macht Frei”. Pod Ścianą Straceń papież zapalił lampę – swój dar dla muzeum. Następnie udał się do oddalonego o trzy kilometry byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy na masową skalę mordowali Żydów.

...

Bynajmniej nie jest to miejsce smutne. Mnostwo ludzi osiagnelo w nim chwale nieba ktora nie byla by dla nich mozliwa. ZWLASZCZA DLA ŻYDÓW!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:40, 29 Lip 2016    Temat postu:

Papież spotkał się z byłymi więźniami Auschwitz. Ucałował słup szubienicy
prz/
2016-07-29, 10:01
Dwunastu byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz - Polacy, Żydzi i Sinti, spotkało się w piątek z papieżem Franciszkiem przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 byłego obozu Auschwitz I. Każdą z osób papież mocno uściskał, pocałował i pobłogosławił.
PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro

Kraj
Papież do młodych: serce miłosierne otwiera...

Kraj
Franciszek w oknie papieskim do młodych...

Papież do byłego obozu Auschwitz wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit Macht Frei".


Tuż za bramą Franciszek zatrzymał się i usiadł na ławce, by modlić się w samotności. Wybrał miejsce, w którym zazwyczaj grała orkiestra gdy wyprowadzano i wprowadzano więźniów do obozu.


Modlitwa papieża trwała ok. 13 minut. Ławka, na której usiadł Franciszek znajduje się w cieniu drzew. Po modlitwie papież Franciszek ucałował drewniany słup szubienicy znajdującej się na placu apelowym na terenie byłego obozu Auschwitz I.


Papież modlił się w miejscu gdzie zazwyczaj stała orkiestra obozowa. Chwile gdy grała były jednymi z trudniejszych dla więźniów - towarzyszyły im gdy byli wyprowadzani do przymusowej pracy i kiedy powracali do obozu. Ci, którzy często ze zmęczenia zatrzymywali się byli okrutnie karani.


Ojciec Święty zapalił świecę i lampę przy Ścianie Straceń


Przy bramie wejściowej na dziedziniec bloku 11., zwanego Blokiem Śmierci, powitała papieża premier Beata Szydło. W piwnicy bloku znajduje się cela, w której zginął polski franciszkanin Maksymilian Kolbe po tym jak dobrowolnie zgodził się na śmierć głodową wybawiając od niej współwięźnia Franciszka Gajowniczka.


Papież Franciszek zapalił świecę i odmówił w ciszy modlitwę przed Ścianą Straceń. Świecę przekazał mu jeden z byłych więźniów Eugeniusz Gruszczyński, bohater głośnego filmu "Zapamiętaj imię swoje".


Ojciec Święty pod Ścianą Straceń zapalił także lampę - swój dar dla muzeum. Znajduje się na niej herb papieski, a jej konstrukcja nawiązuje do dramatu obozu.


Podstawa ok. 30-cm lampy wykonana jest z drewna; jej konstrukcja jest inspirowana ogrodzeniem obozu. Odwzorowano na niej fragmenty ruin, z których wyłaniają się elementy flory i fauny, co - jak wyjaśniono w opisie daru papieża - oznacza "odkupienie historii ludzkiej dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa".


Na samej lampie znajduje się też symboliczne serce Jezusa, z którego wyłania się ogień miłosierdzia. To - jak wyjaśniono - oznacza "wezwanie do głoszenia chrześcijańskiego świadectwa na świecie".


Papież wpisał się także do księgi pamiątkowej Muzeum. "Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!" - napisał.



Franciszek w Auschwitz II-Birkenau



Papież odwiedził także były niemiecki obóz Auschwitz II-Birkenau. Pieszo przeszedł wzdłuż monumentu, upamiętniającego ofiary obozu. Ustawił przed nim znicz i modlił się.



Przy pomniku, rozpostartym między ruinami dwóch największych obozowych komór gazowych i krematoriów, nie zostały wygłoszone żadne przemówienia. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich po hebrajsku zaśpiewał Psalm 130, zatytułowany „Z otchłani grzechu ku Bożemu miłosierdziu”.



W uroczystości, która przebiegała w milczeniu, uczestniczyło ok. tysiąca osób. Wśród nich są m.in. byli więźniowie obozu, a także Sprawiedliwi wśród Narodów Świata lub ich bliscy.



Pomnik składa się ze spiętrzonych kamiennych bloków. Umieszczonych na nim zostało ponad 20 tablic. Na każdej z nich w innym języku widnieje napis: "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau - 1940-1945".


Blok 11. i Ściana Straceń


Blok 11, zwany blokiem śmierci, był szczelnie odizolowaną od reszty obozu siedzibą aresztu.


Na dziedzińcu bloku 11. Niemcy ustawili specjalną ścianę, przy której przez dwa lata od jesieni 1941 r. rozstrzeliwali ludzi. Zgładzono w ten sposób wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Na dziedzińcu wymierzano także inne kary, m.in. chłostę.


Ściana Straceń jest miejscem tragicznym i symbolicznym. W czasie działania obozu Niemcy rozstrzelali tu wiele tysięcy osób. Ginęli tu przede wszystkim Polacy. To miejsce jest symbolem męczeństwa. Głowy państw podczas swoich wizyt składają tutaj wieńce i znicze, będące wyrazem pamięci o ofiarach.



PAP
...

Miejsce upadku Niemcow ale wyniesienia ofiar!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133614
Przeczytał: 65 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:35, 29 Lip 2016    Temat postu:

Były więzień Auschwitz o spotkaniu z papieżem. „W duszy grało”
wyślij
drukuj
do, kaien | publikacja: 29.07.2016 | aktualizacja: 13:05 wyślij
drukuj
Byli więźniowie podczas spotkania z papieżem Franciszkiem. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
– Papież był wyciszony, a dla nas to było wielkie przeżycie – powiedział TVP Info Eugeniusz Goszczyński, były więzień obozu Auschwitz. Wraz z jedenastoma innymi ocalałymi spotkał się w piątek z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty w obozie.

Bramę „Arbeit macht frei” Franciszek przekroczył sam
Goszczyński trafił do obozu w Auschwitz, gdy miał zaledwie dwa lata. Po miesiącu został odebrany matce, którą przydzielono do pracy.

W piątek Goszczyński wrócił na teren obozu, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem. – Wszystko odbyło się w milczeniu, tylko w duszy grało – powiedział Goszczyński.

Podczas spotkania wręczył papieżowi znicz, który Franciszek później zapalił pod Ścianą Śmierci. – Papież wie, że tu stała się straszna rzecz. Pokazał, że widzi tragedię ludzi – dodał.
#wieszwiecej | Polub nasTVP Info

...

Nie trzeba slow.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy