Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Pielgrzymowanie .
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:26, 05 Sie 2014    Temat postu:

Warszawa rusza na Jasną Górę, dziś dwie pielgrzymki

Sier­pień to czas piel­grzy­mek, a Po­la­cy to jedna z naj­chęt­niej piel­grzy­mu­ją­cych na­ro­do­wo­ści na świe­cie -

Sześć róż­nych piel­grzy­mek wy­ru­szy w sierp­niu z War­sza­wy na Jasną Górę. Ze sto­li­cy do Czę­sto­cho­wy pójdą mię­dzy in­ny­mi stu­den­ci, ro­dzi­ny i bez­dom­ni.

Dwie pierw­sze piel­grzym­ki wy­cho­dzą już dziś. To 34 Aka­de­mic­ka Piel­grzym­ka Me­tro­po­li­tal­na i 23 Pie­sza Piel­grzym­ka Nie­peł­no­spraw­nych. Na tej dru­giej opie­ku­na­mi na tra­sie będą bez­dom­ni. Piel­grzy­mi z oby­dwu grup mają do po­ko­na­nia około trzy­sta ki­lo­me­trów. Każdy, kto wy­ru­sza w drogę, ma jakąś in­ten­cję. W więk­szo­ści są to różne proś­by. Jo­lan­ta bę­dzie się mo­dlić o zdro­wie dla naj­bliż­szych, dobry wynik na obro­nie pracy ma­gi­ster­skiej i zna­le­zie­nie do­bre­go męża.

Wy­jąt­ko­wą grupą pąt­ni­ków będą bez­dom­ni, któ­rzy na czas wę­drów­ki wcie­lą się w opie­ku­nów nie­peł­no­spraw­nych. Dla Ro­ber­ta, który od dwu­na­stu lat żyje na ulicy ta piel­grzym­ka to dobra mo­ty­wa­cja na to, aby coś w swoim życiu zmie­nić i pomóc komuś po­trze­bu­ją­ce­mu.

Sier­pień to czas piel­grzy­mek, a Po­la­cy to jedna z naj­chęt­niej piel­grzy­mu­ją­cych na­ro­do­wo­ści na świe­cie. Co dwu­dzie­sty piel­grzym to nasz rodak.

>>>>

Tak Warszawa obecna to miasto zwyrodniale plugawe . To tu koncentruje sie kasa wladza slawa . Stad opetani tymi pozadliwosciami sciagaja masowo . To prawo socjologii . Tak jest w kazdej metropolii . W USA np. jest to Nowy York . Ale sa tez nieliczni dobrzy w tych Babilonach i tacy ida na pielgrzymki stad sa takie cenne .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:19, 23 Sie 2014    Temat postu:

Prawie 30 tys. pątników dojdzie w najbliższych dniach do Częstochowy

Prawie 30 tys. pieszych pielgrzymów przybędzie w najbliższych kilku dniach na Jasną Górę, przed przypadającym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Do sanktuarium zbliżają się m.​in. pątnicy z Łodzi, Opola i Tarnowa.

To drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze, po­przedni miał miejsce przed uroczystością Wniebowzięcia Naj­świętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

Jak podał częstochowski magistrat od 23 do 26 sierpnia na Jasną Górę dotrze blisko 60 zorganizowanych pieszych pielgrzymek. Najliczniejszą grupą będzie już tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska. 25 sierpnia przybędzie w niej do Częstochowy około 9 tys. pątników.

Wielu pielgrzymów pozostanie w Częstochowie do wtorku, by wziąć udział w święcie Matki Bożej Częstochowskiej. Głównym punktem uroczystości będzie suma pontyfikalna pod przewodnic­twem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Całodnio­we uroczystości zakończy wieczorny Apel Jasnogórski.

Częstochowski samorząd szacuje, że w całym sierpniu do miasta przybędzie ponad 110 tys. pieszych pątników w 163 grupach zor­ganizowanych. Do tej liczby trzeba doliczyć osoby przybywające do sanktuarium autokarami, samochodami, rowerami, pociąga­mi. Aby przygotować się do wzmożonego ruchu pielgrzymkowe­go miasto musiało zabezpieczyć trasy przemarszu. Samorząd za­dbał też o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz porządkową.
Wakacyjny szczyt pielgrzymkowy otworzył w połowie lipca na Ja­snej Górze m.​in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki, a nawet tysiące pątników.

W sierpniu 2012 roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych piel­grzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób, w ubie­głym roku - 153 grupy z ok. 100 tys. osób.

....

Tak tu jest Polska Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:29, 25 Wrz 2014    Temat postu:

15. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy już w weekend

Jedna z największych w Polsce imprez turystyki pieszej – 15. Świę­tokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbędzie się 27 września. W ubie­głym roku piętnastoma trasami prowadzącymi do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu pielgrzymowało 5,7 tys. osób

Uczestnicy rajdu mają do wyboru jedną z 15 tras o różnym pozio­mie trudności. - Każdy znajdzie coś dla siebie, wyznaczone zosta­ły trasy zarówno dla zaawansowanych piechurów jak i rodzin z małymi dziećmi – powiedział rzecznik prasowy imprezy Łukasz Zarzycki.

Jak dodał, oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznaw­czych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. - To tak na­prawdę pielgrzymka do relikwii drzewa Krzyża Świętego – za­znaczył.

Impreza zawsze odbywa się w ostatnią sobotę września. - Pier­wotnie miał to być jednorazowy rajd z okazji Wielkiego Jubile­uszu 2000 lat chrześcijaństwa, tymczasem mamy już piętnastą edycję - powiedział Zarzycki.

Najdłuższy tegoroczny szlak - nazwany "mocarnym" - liczy 40 km. Prowadzi z centrum Kielc, przez górę Otrocz, Brzechów, Sko­rzeszyce i Bieliny. Świętokrzyscy przewodnicy szacują, że na przebycie trasy potrzeba około 9 godzin, dlatego ci, którzy wybra­li ten wariant, wyruszą o godz. 5.30 rano.

Najkrótszy, "rodzinny" szlak, liczy zaledwie dwa kilometry i pro­wadzi znaną wśród turystów asfaltową drogą z Przełęczy Huckiej na Święty Krzyż.

Wśród piętnastu wyznaczonych tras jedna ma charakter autobu­sowo-pieszy. To szlak "partyzancki" wiodący przez miejsca walk z czasów powstania styczniowego (1863) oraz II wojny świato­wej.

Zarzycki zwrócił uwagę, że to pierwszy rajd, podczas którego uczestnicy zobaczą świętokrzyski klasztor w pełnej okazałości. W tym roku zakończyła się bowiem odbudowa 50-metrowej wieży zburzonej w 1914 roku przez wojska austriackie.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo bene­dyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobre­go. Z badań historyków (m.​in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wska­zują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.

W lutym ub.r. ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nada­niu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki.

...

Bardzo cenne .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:21, 28 Wrz 2014    Temat postu:

Ponad 5 tys. osób w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym

5127 osób wzięło udział w 15. Jubileuszowym Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym - poinformował rzecznik rajdu Łukasz Zarzycki. Od lat, jest to jedna z największych imprez turystyki pie­szej w Polsce.

- To mniej niż w ubiegłym roku, ale sądzimy, że ludzi przestraszy­ła pogoda, która nad ranem nie zachęcała do wyjścia na szlak – ocenił Zarzycki. Dodał, że mimo tego, z frekwencji można się cie­szyć, a rajd nadal utrzymuje się w gronie najważniejszych wyda­rzeń turystyki pieszej w naszym kraju. W rekordowej, ubiegło­rocznej edycji wzięło udział 5677 osób.

Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z 15 tras o różnym pozio­mie trudności. Jak powiedziała komandor rajdu Martyna Suto­wicz, najdłuższy czterdziestokilometrowy szlak z Kielc na Święty Krzyż przemierzyło 28 śmiałków. Dużą popularnością cieszyły się kilkukilometrowe odcinki dla mniej zaawansowanych piechu­rów, w tym dwukilometrowy szlak rodzinny.

Zarzycki podkreślił, że oprócz ogromnych walorów turystycz­nych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. Jego punktem kulminacyjnym jest msza koncelebrowana przez biskupów trzech diecezji – kieleckiej, sandomierskiej i radom­skiej. To właśnie w pobliżu Świętego Krzyża zbiegają się granice tych trzech kościelnych jednostek administracyjnych.

Jak co roku na Świętym Krzyżu odbyła się uroczystość wręczenia odznak dla osób, które udokumentowały zdobycie najwyższych szczytów 28 pasm Gór Świętokrzyskich. W tym roku odebrało je 11 turystów.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo bene­dyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobre­go. Z badań historyków (m.​in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wska­zują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.

W lutym ub.​roku ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyli­ki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki, która jest wierną repliką tej, która została znisz­czona przez wojska austriackie w 1914 r.

...

Warto podejmowac wyzwania Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:58, 20 Mar 2015    Temat postu:

91-letnia Włoszka przeszła 1 200 km, pielgrzymując do sanktuarium

91-letnia Włoszka, Emma Moronsini, dotarła w czwartek, po przejściu pieszo 1 200 km, do sanktuarium Matki Bożej z Lujan, narodowego sanktuarium Argentyny. Włoszkę powitało przed bazyliką kilkaset osób.

Emmę Moronsini, która odbyła w życiu kilka pielgrzymek do różnych krajów, spotykani po drodze Argentyńczycy ostrzegali, że samotna piesza pielgrzymka w obcym kraju może być niebezpieczna. Jednak wędrówka minęła bez przygód, ludzie wszędzie jej pomagali.

Drobnej postury, w sportowym obuwiu i pomarańczowej kamizelce z "odblaskami", przez całą drogę prowadziła przed sobą maleńki wózek, w którym miała wodę, mleko w proszku i chleb na cały dzień.

Pielgrzymkę rozpoczęła 27 grudnia w mieście Tucuman. Zaledwie 35 kilometrów przed celem potknęła się i upadła, łamiąc sobie palec wskazujący i nos. Dwa dni później podjęła pielgrzymkę na nowo i dotarła do celu.

Zanim wyruszyła do Argentyny, Emma Morosini przemierzyła w czasie swych pielgrzymek Meksyk, Brazylię, Ziemię Świętą i Polskę.

...

Prosze jaki wyczyn !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:49, 23 Mar 2015    Temat postu:

Marek Kamiński idzie pieszo do Santiago de Compostela

Zaopatrzony w kopie plakietek, jakie w średniowieczu nosili pielgrzymi, w niedzielę wyruszył z Gdańska do hiszpańskiego Santiago de Compostela podróżnik Marek Kamiński. Przed nim prawie cztery tysiące kilometrów pieszej wędrówki wiodącej szlakiem św. Jakuba.

Wyprawa, nazwana przez Kamińskiego wędrówką na trzeci biegun, rozpoczęła się 16 marca w Kaliningradzie, przy grobie Immanuela Kanta znajdującym się przy tamtejszej katedrze. Jak wyjaśnił podróżnik, trasa wędrówki wiedzie pomiędzy dwoma biegunami: grób filozofa to symboliczny biegun rozumu, z kolei cel podróży - Santiago de Compostela, gdzie pochowano św. Jakuba, to biegun wiary.

W sobotę - po pokonaniu około 200 pierwszych kilometrów, podróżnik dotarł do Gdańska, skąd następnego dnia wyruszył w dalszą drogę.

W niedzielę, tuż przed startem, w gdańskiej Piwnicy Romańskiej (pozostałości po średniowiecznym klasztorze) podróżnik spotkała się z gdańszczanami oraz dyrektorką miejscowego Muzeum Archeologicznego, Ewą Trawicką, która wręczyła Kamińskiemu kopie dwóch średniowiecznych plakietek pielgrzymich znalezionych w trakcie prac archeologicznych na terenie miasta.
ea0d6d10-0aa3-4008-9b8f-d810c3372ea0
Marek Kamiński idzie pieszo do Santiago de Compostela - Adam Warżawa / PAP
Marek Kamiński idzie pieszo do Santiago de Compostela

Jak powiedziała PAP Life Trawicka, w średniowieczu plakietki były czymś w rodzaju pamiątek, które pielgrzymi otrzymywali w miejscach kultu - u celu swoich religijnych wypraw. "Niemal każde centrum kultu wytwarzało swoje plakietki. Służyło one nie tylko jako symbol wiary, pełniły też rolę czegoś w rodzaju legitymacji pielgrzymiej. Wędrowcy przyczepiali je na kapeluszach czy w innych widocznych miejscach i dzięki temu mogli liczyć czy to na pomoc w postaci noclegu lub posiłku, czy na ochronę - złoczyńcy na pielgrzymów starali się nie napadać" - powiedziała PAP Life Trawicka.

Jak wyjaśniła, gdańskie muzeum ma jedną z najbogatszych w Europie kolekcję oryginalnych plakietek, a Kamiński otrzymał kopie plakietek związanych z bazyliką w Santiago de Compostela oraz z Bazyliką Mariacką w Gdańsku. "Chcemy, aby - podobnie, jak w średniowieczu, plakietki te chroniły pana czasie podróży" - powiedziała Kamińskiemu Trawicka.

Wędrujący z plecakiem podróżnik ma do pokonania około 3,8 tysiąca kilometrów. Noclegów i posiłków Kamiński ma szukać u spotkanych po drodze ludzi, ale też w klasztorach i innych miejscach związanych z patronem szlaku, który przemierza. Zgodnie z tą regułą, mieszkający na stałe w Trójmieście podróżnik, po tym jak w sobotę przybył z Kaliningradu do Gdańska, noc spędził w gościnie u gdańskich kapucynów, którzy opiekują się miejscowym kościołem św. Jakuba.

W trakcie podróży Kamiński planuje też otwarte spotkania. Jedno z nich odbył już w Braniewie, gdzie w miejscowym zakładzie karnym rozmawiał z przebywającymi tam więźniami. "Także po drodze spotkałem wielu ludzi, z których część - czego się nie spodziewałem, powierzyło mi różne intencje z prośbą o dostarczenie ich do Santiago de Compostela" - powiedział Kamiński.

Wyprawa Kamińskiego potrwa około stu dni. Do Santiago de Compostela podróżnik chce dotrzeć w pierwszych dniach lipca. Niezbędne w czasie drogi wyposażenie podróżnik dźwiga w plecaku. "Dziś waży on około 15 kilogramów, wiem już jednak, że muszę go odchudzić" - zdradził w czasie niedzielnego spotkania podróżnik.

Wyprawie Kamińskiego towarzyszy projekt społeczny, w ramach którego w szkołach, które zgłoszą się do fundacji podróżnika, organizowane będą zajęcia mające nauczyć młodych ludzi pozytywnej motywacji, radzenia sobie z porażkami itp. W trakcie trwania wyprawy fundacja zbiera też pieniądze na - organizowane regularnie dla chorych i potrzebujących dzieci, Obozy Zdobywców Biegunów. "Są to obozy przeznaczone dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej, a uczą one wytrwałości, motywacji i tego, jak uwierzyć w samego siebie" - powiedział w niedzielę Kamiński.

Dodał, że już w trakcie pierwszych dni wędrówki otrzymał dwa przedmioty, które zostaną wystawione na aukcjach, a dochód zasili fundusz na organizację obozów. "Spotkany w Niedźwiedzicy ksiądz podarował nam autentyczny kij pielgrzymi z Santiago de Compostela, z kolei pewna pani ze Szwecji chce przekazać średniowieczną cegłę z kościoła św. Jakuba" - powiedział w niedzielę podróżnik.

Kamiński znany jest m.in., z tego, że jako pierwszy w ciągu jednego roku zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Podróżnik ma też na swoim koncie bardzo wiele wypraw, ktorym towarzyszyły projekty społeczne. Choćby w 2004 r. wziął udział w wyprawie na oba bieguny Ziemii w towarzystwie niepełnosprawnego nastolatka.

>>>

Brawo za podjecie wyzwania .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:09, 12 Kwi 2015    Temat postu:

Zjazdem gwiaździstym do Częstochowy motocykliści zainaugurowali sezon

Motocykliści z całego kraju i zagranicy przyjechali w niedzielę na Jasną Górę, by oficjalnie rozpocząć sezon i modlić się o bezpieczeństwo na drogach. W Motocyklowym Zjeździe Gwiaździstym uczestniczyło kilka tysięcy miłośników jednośladów.

Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy pielgrzymki świętowali jubileusz – mija właśnie 80-lecie zjazdów gwiaździstych organizowanych przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów.

Przed południem motocykliści zgromadzili się na parkingu przy stadionie żużlowym, skąd wyruszyli paradą na Jasnogórskie Błonia. Po południu rozpoczęła się tam msza, podczas której zostały poświęcone motory. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk. Mszy św. przewodniczył ks. duszpasterz motocyklistów Mariusz Jędrzejczyk, a koncelebrował ją m.in. o. Botond Bator, paulin, który przybył ze 110-osobową grupą motocyklistów z Węgier.

- My dzisiaj prosimy jako ta grupa motocyklistów z Częstochowy, z okolic, z Polski, z Węgier, przyjeżdżamy pod szczyt jasnogórski, aby prosić Maryję, by nas wspomagała w tym, by nowy sezon motocyklowy był bezpieczny i szczęśliwy, był radosny, abyśmy mogli dobrze przeżywać naszą codzienność – mówił w homilii ks. Jędrzejczyk. Kaznodzieja zaapelował o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. - Moi drodzy, starajmy się myśleć o drugim człowieku. Starajmy się odrzucić od siebie niechęć i jakąkolwiek formę agresji, której przecież tak bardzo dużo również jest na naszych drogach - powiedział.

Sekretarz Stowarzyszenia Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy Janusz Jadczyk przekonywał, że motocykliści powinni kierować się zdrowym rozsądkiem i nie poddawać emocjom, bo to one są częstą przyczyną wypadków.

Kolejna grupa motocyklistów pojawi się w Częstochowie za tydzień. Odbędzie się wtedy zlot motocyklowy im. księdza Zdzisława Peszkowskiego.

...

I widzicie różnice Polski i Rosji. W Rosji zaczynają od Kremla w Polsce od Matki Bożej. Też na motorach a jaką różnica.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:27, 13 Maj 2015    Temat postu:

Radio Lublin

Pątnicy szykują się na drogę św. Jakuba

Na lubelską drogę św. Jakuba wracają pątnicy. W tym roku sezon rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Szlak przebiega z Lublina do Sandomierza (woj. świętokrzyskie).

- Chętny po pierwszy paszport zgłosił się do lubelskich Dominikanów jeszcze w lutym - mówi Marlena Wronka z duszpasterstwa przy klasztorze ojców Dominikanów.

- Zdarza się, że ci którzy przejdą drogę, wracają do klasztoru - dodaje Wronka. Lubelska droga św. Jakuba przebiega z Lublina do Sandomierza. Odcinek ten został oznakowany w latach 2011-2012.

W Sandomierzu przy kościele pw. św. Jakuba - droga lubelska łączy się z małopolską drogą św. Jakuba, która wiedzie z Sandomierza do Krakowa. W Krakowie łączy się z droga tzw. Via Regia wiodącej z Korczowej przez Kraków, Wrocław do Zgorzelca gdzie dalej łączą się z Ekumenicznym Szlakiem Pątniczym wiodącym przez Niemcy lub Żytawską Drogą wiodącą przez Czechy. W ten sposób "polskie drogi" łączą się w europejskie szlaki pątnicze wiodące do Santiago de Compostela.

....

Pięknie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:32, 12 Cze 2015    Temat postu:

Pielgrzymi popłyną tradycyjnymi łodziami Wisłą do Płocka


Pielgrzymka Rzeczna św. Zygmunta wyruszy w sobotę Wisłą z okolic Konstancina-Jeziorny do Płocka, gdzie w katedrze spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Jej uczestnicy płynąć będą tradycyjnymi drewnianymi łodziami wiślanymi.

To jedyna w Polsce pielgrzymka odbywająca się drogą wodną. Jej uczestnicy popłyną sześcioma dużymi łodziami wiślanymi, na czele z galarami: Św. Barbara i Św. Elżbieta, należącymi do parafii Św. Zygmunta w Słomczynie w gm. Konstancin-Jeziorna. Parafia przy wsparciu fundacji Szerokie Wody organizuje rzeczną pielgrzymkę po raz trzeci.

Jak mówi szefowa rady fundacji Grażyna Leśniak, pielgrzymka ma przede wszystkim wymiar religijny; odbywa się pod hasłem "Deus lo volt", czyli "Bóg tak chce". Jednak - jak podkreśla Leśniak – organizatorom chodzi także o integrację środowiska miłośników łodzi drewnianych, których jest w Polsce około 100.

Pielgrzymi wyruszą w sobotę z miejscowości Gassy w gminie Konstancin-Jeziorna. W XX wieku znajdowała się tutaj przeprawa promowa przez Wisłę, zlikwidowana w latach 70. Jej wschodni przyczółek leży w pobliżu Karczewa. Obok zachodniego przyczółku stoi pomnik poświęcony pamięci 23 poległych obrońców promu z września 1939 roku. W lipcu 2014 wznowiono przeprawę promową z Gassów do Karczewa. Od 2011 r. na ostrodze wiślanej organizowany jest Flis Festiwal – impreza poświęcona Wiśle i tradycjom flisackim.

Leśniak podkreślił, że z Gassów do Płocka płynie się malowniczym szlakiem. - Prowadzi on nie tylko wśród bujnej nadwiślańskiej przyrody, ale także zahacza o ważne miejsca historyczne, m.in. trzy tysiącletnie miasta: Czerwińsk, Wyszogród i docelowy Płock oraz zasłużoną Twierdzę Modlin z fortyfikacjami z XVII wieku, zabytkowe kościoły i klasztory – wyliczyła przedstawicielka Fundacji Szerokie Wody.

Miejscem docelowym pielgrzymów rzecznych jest Płock. Tam w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP, której patronem jest św. Zygmunt, spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Bazylika została wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Uwieńczeniem pielgrzymki będzie msza święta odprawiona w katedrze specjalnie dla pielgrzymów rzecznych.

Po raz pierwszy łodzie z pielgrzymami wypłynęły z Gassów na swój szlak w maju 2013 roku. Ich celem było przewiezienie z Płocka relikwii św. Zygmunta, które teraz znajdują się w kościele parafialnym w Słomczynie.

Św. Zygmunt, w latach 516-524 król Burgundii, jest patronem Płocka od XII wieku. Jest również patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Rządy Zygmunta w Burgundii przerwało zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego małżeństwa, do czego namówiła króla jego druga żona. W akcie pokuty Zygmunt wstąpił do klasztoru, który opuścił, by bronić swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki - dziadek Sigeryka - wypowiedział Burgundii wojnę.

Po przegranej wojnie Zygmunt został schwytany; zginął wrzucony do studni wraz ze swoją rodziną. Według tradycji woda w studni nabrała cudownej mocy uzdrawiania chorych, a samego Zygmunta zaczęto porównywać do starotestamentowego króla Dawida, który również odpokutował popełnione czyny.

Męczeńską śmierć Zygmunta upowszechnił zakon benedyktyński, doprowadzając w XII wieku do jego kanonizacji.

Relikwie św. Zygmunta do stolicy swego biskupstwa w Płocku sprowadził w 1166 r. biskup Roch Werner. W 1370 r. Kazimierz Wielki, jako dziękczynienie za uzdrowienie z ciężkiej choroby, ufundował na szczątki świętego relikwiarz, który jest przechowywany w skarbcu płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Relikwiarz zdobi piastowski, złoty diadem.

Współcześnie kult św. Zygmunta, oprócz Polski i Francji, jest szczególnie pielęgnowany także w Szwajcarii i w Czechach.

...

Piekne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:11, 14 Cze 2015    Temat postu:

Wisłą płynie jedyna w Europie pielgrzymka wodna

Wisłą płynie jedyna w Europie pielgrzymka wodna - Piotr Halicki / Onet

Sezon pielgrzymkowy rozpoczęty. Jako pierwsza ze Słomczyna koło Warszawy do Płocka wyruszyła jedyna w Europie pielgrzymka rzeczna.

56 osób Wisłą płynie z parafii świętego Zygmunta do katedry płockiej, gdzie są relikwie tego świętego, burgundzkiego króla.
REKLAMA


Pątnicy płyną pięcioma tradycyjnymi łodziami z czasów króla Jana Kazimierza. Za nimi pierwszy dzień pielgrzymki, walka z mieliznami i wirami. Dziś - drugi etap wyprawy z Czerwińska do Płocka. Organizatorem pielgrzymki są parafia świętego Zygmunta w Słomczynie i fundacja Szerokie Wody.

Taka wyprawa odbywa się już po raz trzeci. Za pierwszym razem płynięto po relikwie świętego Zygmunta. Każdy z pielgrzymów płynie z własną intencja. Modlą się głównie za najbliższych.

Najmłodszy pielgrzym, Mikołaj, ma dwa lata. Po dopłynięciu do Płocka, w katedrze zostanie ochrzczony.

...

Niezwykle przezycie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:17, 19 Cze 2015    Temat postu:

Piekary Śląskie: pielgrzymka młodzieży na hulajnogach i rolkach


Pielgrzymka na hulajnogach i rolkach rozpocznie trzecie Archidiecezjalne Święto Młodych, które odbędzie się w sobotę m.in. w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Pielgrzymi przejadą kilkanaście kilometrów – z Katowic do Piekar Śląskich. Jak poinformował duszpasterz młodzieży i koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji katowickiej ks. Marcin Wierzbicki nie trzeba mieć swojego sprzętu, będzie można go wypożyczyć.
REKLAMA


Pielgrzymka na rolkach i hulajnogach odbędzie się pod hasłem "S(h/l)alom Młodym".

Duszpasterz dodał, że do tej pory zgłosiło się ponad 50 uczestników; w sobotę organizatorzy spodziewają się ok. 100 osób.

W programie sobotniego spotkania, które odbędzie się w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej oraz na piekarskim Kopcu Wyzwolenia, znalazły się m.in. warsztaty formacyjne, modlitwy oraz ćwiczenia jazdy na rolkach czy trickboardzie (desce na wałku służącej m.in. do ćwiczenia równowagi).

Pielgrzymka, jak wskazał ks. Wierzbicki, będzie zakończeniem pewnego etapu przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Polsce. - W większości parafii w archidiecezji katowickiej udało się zorganizować parafialne centra ŚDM oraz zebrać wstępne deklaracje rodzin, które przyjmą ok. 20 tys. przyjezdnych – dodał. Następnym etapem będzie oficjalna rejestracja pielgrzymów oraz rozdzielanie przyjezdnych do konkretnych diecezji, parafii i rodzin.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej.

...

Różne są formy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:32, 06 Lip 2015    Temat postu:

Ruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę
Janusz Ludwiczak
Dziennikarz Onetu


Uczestnicy 81. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki wyruszyli z Ostrowa Tumskiego. Codziennie ponad dwa tysiące pątników będzie musiało przemierzyć pieszo od 20 do 50 kilometrów.

10Zobacz zdjęcia




Wierni idą w osiemnastu grupach. Hasłem przewodnim pielgrzymki jest: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

– To moja ósma pielgrzyma, każda mnie uduchowia. Niosę intencje własne, ale również od przyjaciół, rodziny i sąsiadów. Pielgrzymka to nie tylko modlitwa i nie tylko marsz. Jest również czas na zabawę i czas wolny. Wśród uczestników są zarówno ludzie starsi, jak i młodzież, to nas podbudowuje. Warto pielgrzymować. Na szlaku spotykamy wiele ciekawych ludzi – powiedział Janusz Piwak.

– Pielgrzymuję od piętnastu lat, po raz pierwszy idę z córką. Pielgrzymka pozwala zbliżyć się do Boga, odnawia się wiarę. Najlepsze przygody jakie mają miejsce na pielgrzymce, to brak noclegu, wtedy śpi się po szopach i stodołach – opowiada Krzysztof, uczestnik pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

W ubiegłorocznej pielgrzymce wzięło udział 2024 osób. W tym roku liczba pątników będzie podobna.

– Zawsze idziemy w osiemnastu grupach. Najdłuższy odcinek, który będziemy mieli do pokonania będzie miał ponad 50 kilometrów. Trasa pielgrzymki prowadzi w różnych wariantach, każda grupa idzie inną trasą. Na pewno odwiedzimy Jarocin, Ostrów Wlkp. i Kępno. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, poczucie wspólnoty ludzi wierzących. Można dziękować Bogu i prosić o nowe łaski – przekonuje ks. Tomasz Kulka, kapelan 81. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Część pielgrzymów wyruszyli już w piątek z Czarnkowa, a wczoraj pątnicy z Buku, Opalenicy, Grodziska Wielkopolskiego i Kościana. Jutro dołączą mieszkańcy Leszna, a w środę Pudliszek. Wszyscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca. Część z nich pójdzie jeszcze dalej, do krakowskich Łagiewnik.

...

Przy takich upalach to pokuta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:21, 22 Lip 2015    Temat postu:

Radio PiK

Pielgrzymi z Bydgoszczy ruszyli na Jasną Górę

Jasna Góra - Thinkstock

Wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. W tym roku towarzyszy jej hasło "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Przed wymarszem odprawiona została uroczysta msza święta w katedrze. Przewodniczył jej biskup Jan Tyrawa.
REKLAMA


- Pielgrzymka jest dzisiaj potrzebna każdemu człowiekowi. Jest potrzebna wam, ale i tym, których będziecie mijać - dlatego że współczesny świat jakby się cofa, gubiąc przy tym pewne idee i myśli - mówił do pątników.

Pielgrzymi z Bydgoszczy dotrą na Jasną Górę 31 lipca, mają do pokonania ponad 300 km.

...

Pięknie,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:22, 25 Lip 2015    Temat postu:

IAR

Z Pustkowa wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę. Mają do przebycia najdłuższą trasę pątniczą w Polsce

Pątnicy dotrą do klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie 13 sierpnia - Thinkstock

669 kilometrów przed pątnikami Szczecińskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wyruszą o 9:00 z Pustkowa spod repliki krzyża z Giewontu.

- 28 lipca dotrą do Szczecina, skąd dalej pójdą na południowy-wschód - mówi ksiądz Karol Łabęda, dyrektor pielgrzymki. Jak podkreśla duchowny, trasa do Częstochowy jest niezmienna od lat.

Szczecińska Pielgrzymka to najdłuższa trasa pątnicza w Polsce. Pątnicy dotrą do klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie 13 sierpnia.

...

Tak to Polska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:26, 28 Lip 2015    Temat postu:

Za dwa tygodnie dotrą na Jasną Górę. Prawie pół tysiąca pielgrzymów wyruszyło z Gdańska
28 lipca 2015, 14:14
450 pielgrzymów wyruszyło o świcie z Gdańska na Jasną Górę. Wcześniej uczestniczyli w pożegnalnej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Na szlak odprowadził ich biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka.

Wiele osób wspomina pierwsze gdańskie pielgrzymki jako wyjątkowy czas modlitwy, miłości i wiary. - Tyle wspólnoty i zrozumienia ile otrzymałam na szlaku nie dostałam potem już nigdzie - opowiada Wanda z grupy biało-żółtej. - W latach 80. było nas tu kilka tysięcy - wspomina proboszcz parafii z Brętowie Tadeusz Chajewski.

Na początkowych odcinkach grupa niesie pielgrzymkowy krzyż, odpowiedzialny za niego jest przewodnik pierwszej grupy. Średni dzienny dystans do pokonania to 30-40 kilometrów. Zdaniem pielgrzymujących, najtrudniejszy jest pierwszy dzień marszu. - Wielu walczy ze sobą. Jeśli ktoś opadnie z sił, może skorzystać z samochodu, który wiezie bagaże pielgrzymów. Ja w tym roku idę z zabandażowaną ręką. Najważniejsze, że pozwolił mi na to lekarz - opowiada pani Halina.

- Co roku jest obawa o nogi, o to czy wytrwam tyle kilometrów. Co roku wszyscy w dobrym zdrowiu docieramy do Częstochowy. Motywujemy się nawzajem - dodaje pani Zofia.

(fot. Radio Gdańsk / Anna Rębas)



Pielgrzymi niosą do Częstochowy różne intencje. Jedni modlą się o zdrowie dla całej rodziny, inni dziękują za pomyślne zdanie egzaminów. - Trzy ostatnie pielgrzymki były modlitwą w intencji mojego wnuka. Zdawał na studia i wymodliłam, że chłopak dostał się na medycynę na wymarzony wydział lekarski - mówi jedna z rozmówczyń. Za to 80-letnia Alina z Przymorza idzie w intencji chorych na raka koleżanek.

Po raz czwarty na pielgrzymkę wyruszył pan Łukasz z Tarnowa. Co roku przyjeżdża na Wybrzeże pociągiem z południa Polski. - W ten sposób mam więcej dni na rozmyślanie i pokutę - mówi Radiu Gdańsk.

Jeszcze kilkanaście lat temu pielgrzymujących było znacznie więcej. W 1991 roku na spotkanie z Janem Pawłem II w Częstochowie szło ponad 1000 osób. Od tej pory grupa się zmniejsza, ale co roku wędrującymi kierują podobne wartości. - Prowadzi nas wiara i modlitwa. Z tej wspólnej drogi czerpiemy radość i siły duchowe. Opatrzność czuwa - podsumowuje inna pielgrzymująca, idąca do Częstochowy z 7-letnim synem.

Na Jasną Górę pielgrzymi z Gdańska dotrą 12 sierpnia.
radiogdansk.pl

...

Tak srodek lata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:01, 03 Sie 2015    Temat postu:

Wyruszyła 37. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę


Postawa ludzi wierzących może być zaproszeniem do wspólnoty wiary dla osób stojących z dala od Kościoła – powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy św. rozpoczynającej 37. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy mają do pokonania ok. 320 km.

- Ludzie stojący z dala od Kościoła, ludzie chwiejący się w wierze obserwują pilnie wierzących, obserwują ich postawę. Kiedy po wyjściu z kościoła, z Eucharystii żyjesz Słowem Bożym, oni to widzą. To stanowi dla nich zaproszenie do naśladowania Chrystusa, do przyjścia do kościoła – powiedział metropolita lubelski do pielgrzymów zgromadzonych na placu archikatedralnym w Lublinie.
REKLAMA


Abp Budzik wzywał do braterskiej i siostrzanej służby oraz chrześcijańskiej postawy na co dzień, odwołując się do opisanego w Ewangelii cudu rozmnożenia chleba i nakarmienia nim tłumów. Jezus – jak podkreślił abp Budzik – mówiąc wtedy do apostołów: »Wy dajcie im jeść«, stawia wobec wierzących ważne wymaganie.

- Bóg, który w Chrystusie zechciał być chlebem łamanym dla braci i sióstr, pragnie, abyśmy go umiłowali w człowieku. To On w człowieku jest dzisiaj głodny, spragniony, bezrobotny, chory – powiedział metropolita lubelski.

- Nie wystarczy być z Jezusem. Nie wystarczy przyglądać się temu, co on czynił. On poszukuje ludzi, którzy będą żyli jego słowem. Nie zadawala się wielbicielami, on szuka naśladowców - dodał abp Budzik.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest "Uwierzcie w Ewangelię".

W ostatnich latach w pielgrzymce bierze udział ok. 3 tys. pątników, wielu z nich dołącza na trasie marszu - zapisy są prowadzone także w trakcie pielgrzymki.

Przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak powiedział, że lubelska pielgrzymka ma w tym roku dwie podstawowe intencje: dziękczynienie za dar Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, (który w 2018 r. będzie świętował 100-lecia istnienia) oraz o owoce duchowe zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Każdy z pielgrzymów - jak zaznaczył - ma swoje osobiste intencje.

Jedna z pątniczek - pani Agnieszka - w tym roku idzie na pielgrzymkę po raz 14. Chce modlić się o pomyślne leczenie swojego męża i podziękować za wieloletnią posługę kapłańską swojego proboszcza. - Co roku nie mogę się doczekać pielgrzymki. Jest to dla mnie ogromna radość, że zawsze spotykam osoby, które regularnie chodzą na pielgrzymkę. Pielgrzymka jest dla mnie rekolekcjami w drodze, dzięki którym można na chwilę zapomnieć o rzeczywistości i zacząć inaczej myśleć o swoim życiu – powiedziała.

Dla pani Oli tegoroczna pielgrzymka jest trzecią. - Nigdy nikomu nie zdradzam, z jaką prośbą idę do Częstochowy, ponieważ intencja jest dla mnie czymś bardzo osobistym – powiedziała. Dodała, że nie obawia się wielokilometrowej drogi ani upałów, które mają być w tym tygodniu.

Pątnicy z Lublina idą w 19 grupach. Mają do pokonania ok. 320 km, które przejdą w 12 dni. Każdego dnia trasa liczy od kilkunastu do ponad 30 km. Część pielgrzymów wyszła już w sobotę z Chełma. W jednej z grup jest kilkanaście osób pielęgnujących tradycje Pułku Ułanów Lubelskich, którzy jadą konno. Do Częstochowy pątnicy z Lublina mają dotrzeć 14 sierpnia.

Lubelskiej pielgrzymce od kilku lat towarzyszy akcja "Idę z Tobą", której celem jest wsparcie i umożliwienie udziału w pielgrzymce najuboższym. Osoby, które z różnych powodów nie mogą iść z pielgrzymką, na specjalny fundusz wpłacają równowartość kosztu uczestnictwa, a pielgrzymi, którzy korzystają z tej pomocy finansowej, modlą się w intencjach zgłoszonych przez ofiarodawców. Każdego roku fundusz wspiera kilkaset osób.

Koszt uczestnictwa w lubelskiej pielgrzymce to 75 zł. Opłata uwzględnia m.in. transport bagaży, prom przez Wisłę, kupno lekarstw i materiałów opatrunkowych, informatory oraz ubezpieczenie NW.

Wydarzenia na lubelskiej pielgrzymce można śledzić w internecie na stronie - pielgrzymka.lublin.pl.

...

Kolejna Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:06, 09 Sie 2015    Temat postu:

Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę

Rok temu o tej porze na Jasną Górę dotarło blisko 75 tys. pątników - istock

Tysiące litrów kompotu i wody, niezliczone ilości owoców, kanapek, ciast, porcji obiadowych. W ten sposób mieszkańcy miejscowości na szlaku sierpniowych pielgrzymek na Jasną Górę spontanicznie organizują pomoc dla pątników.

Wszędzie tam, gdzie pielgrzymi przechodzą, zatrzymują się na posiłki lub nocleg czekają mieszkańcy wsi. Po drodze częstują wodą, kanapkami, owocami lub ogórkami. Słowem wszystkim, czym szybko można się posilić i ugasić pragnienie. Parafie na szlaku przygotowują obiady, w sumie w promieniu kilkunastu kilometrów nawet dla kilku tysięcy osób.
REKLAMA


W prawie 40 stopniowym upale, w wielu miejscach na pielgrzymów czekają węże ogrodowe, konewki lub strażacy z wodą do ochłody. Za wszystko pątnicy odwdzięczają się modlitwą.

Największe piesze pielgrzymka z całej Polski przybywają na Jasną Górę 14 i 15 sierpnia. Rok temu o tej porze na Jasną Górę dotarło blisko 75 tys. pątników.

...

To jest pokuta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:43, 09 Sie 2015    Temat postu:

Z Kalisza wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę

Z Kalisza wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę - Thinkstock

Ponad 800 pątników z Kalisza wyruszyło dzisiaj w 378. pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Kaliska pielgrzymka jest jedną z nielicznych, której uczestnicy wędrują pieszo w obie strony, niewykluczone też, że to najstarsza pielgrzymka w Polsce.

Pątnicy mają do pokonania w obie strony ponad 300 kilometrów. Do Częstochowy dotrą 13 sierpnia, 19 sierpnia wrócą do Kalisza. Pierwsze grupy z terenu diecezji wyruszyły już w połowie tygodnia.
REKLAMA


Na Jasną Górę wejdzie - podobnie jak w poprzednich latach - ok. 2,5 tys. osób.W związku z tym, że kaliska pielgrzymka wyrusza z miasta sanktuarium św. Józefa i do niego wraca, jej stałym hasłem są słowa: "Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa". - Wielu zadaje to pytanie: po co wracać pieszo? My idziemy do św. Józefa – naszego wielkiego patrona, orędownika, opiekuna, pielgrzyma, bo on wie, czym jest wędrówka, niewygody, upał, odciski, bolące nogi, niepewny dach nad głową. Poza tym, to ciągle czas rekolekcji w drodze, bycie z Bogiem i drugim człowiekiem. Człowiek odkrywa, jak piękne jest życie, kiedy pokłada ufność w Bogu. To w ciągu tych dni na nowo odkrywamy, jak wielką pomocą i troską otacza nas Matka Boża i jej mąż św. Józef - powiedział kierownik pielgrzymki ks. Rafał Kopis.

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". - Hasło jest kontynuacją trzech błogosławieństw, które wskazał nam papież Franciszek. W ubiegłym roku rozważaliśmy, co znaczy być »ubogim w duchu…«, w tym roku - jak walczyć o czyste serce - powiedział ks. Kopis.

Kaliska pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce, po raz pierwszy wyruszyła w 1637 r. Jest jedyną pieszą pielgrzymką w kraju, która od początku istnienia nieprzerwanie przychodzi na Jasną Górę. Według niektórych dokumentów kaliscy pielgrzymi pojawili się w Częstochowie już w 1607 roku.

Niewykluczone więc, że Kalisz jest miejscem, skąd wychodzi najstarsza pielgrzymka w Polsce. Oficjalnie najstarszą polską pielgrzymką do Częstochowy jest pielgrzymka z Gliwic, która - według kronik - po raz pierwszy wyruszyła we wrześniu 1626 roku.

...

Najstarsze znane miasto w Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:03, 10 Sie 2015    Temat postu:

Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie przed Wniebowzięciem NMP
10 sierpnia 2015, 13:45
Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy, poprzedzający obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W najbliższych kilku dniach do Częstochowy dotrze kilkadziesiąt grup pątników ze wszystkich części kraju.

Według szacunków częstochowskiego magistratu, w całym sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 100 tys. pątników. Dołączą do nich pielgrzymki oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami, pociągami i na rowerach.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w poniedziałek rano do sanktuarium doszła 35. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która zgromadziła 1,8 tys. osób. Pątnicy przemierzyli 220 km. W poprzednich dniach do Częstochowy dotarła m.in. 24. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa i 12. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej.

Miasto, jak co roku, opracowało plan zabezpieczeń pielgrzymek. Dla przybywających do Częstochowy pielgrzymów przygotowano m.in. miejsca parkingowe, przenośne kabiny WC, punkty czerpania wody pitnej, dodatkowe kontenery i kosze na śmieci, drogi ewakuacji medycznej. Miejski Zarząd Dróg i Policja zapewnią bezpieczną organizację ruchu w okolicach Jasnej Góry, a policja i strażnicy miejscy bezpieczeństwo na trasach wejścia oraz podczas uroczystości.

Najwięcej pieszych pielgrzymów, ok. 50 tys., przybywa co roku na Jasną Górę od 12 do 14 sierpnia. W tych dniach do Częstochowy dotrą m.in. pątnicy z Gdańska, Białegostoku, Warszawy i Torunia.

Część pątników zostanie w Częstochowie do sobotnich uroczystości Wniebowzięcia NMP. Ich najważniejszym punktem będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

..

Zbliza sie ten dzien...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:20, 17 Sie 2015    Temat postu:

Opole: wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę

Opole: wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę - Thinkstock

Udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę to etap przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – mówił pątnikom, którzy dziś wyruszyli z Opola do Częstochowy, biskup opolski Andrzej Czaja. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 22 sierpnia.

Biskup Czaja spotkał się z wyruszającymi w trasę wiernymi pod kościołem św. Jacka w Opolu. "Ta pielgrzymka, te rekolekcje w drodze, to wasz bardzo konkretny wkład w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży" – mówił i prosił, by pątnicy modlili się m.in. o to, by jak najwięcej młodych ludzi zaangażowało się w ŚDM i by diecezja opolska jak najlepiej przyjęła uczestników zaplanowanego na lipiec przyszłego roku wydarzenia.
REKLAMA


Zaapelował także o modlitwę za rodziny oraz osoby konsekrowane. Zapowiedział też, iż liczy, że uda mu się na jeden dzień – na trasie Strzelce Opolskie – Zawadzkie (opolskie) - dołączyć do pielgrzymów.

Z Nysy uczestnicy 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę wyruszyli już wczoraj. Dziś swoją trasę rozpoczęli wierni z Opola, Głubczyc i Raciborza, a we wtorek wyjdą pielgrzymi z Kluczborka.

Przewodnik opolskiej pielgrzymki ks. Marcin Ogiolda powiedział, że trudno jeszcze określić, ilu w sumie wiernych z diecezji opolskiej wyszło do Częstochowy. "Będziemy to dopiero zliczać. W ubiegłym roku było nas około 2,6 tys., w tym zanosi się na podobną liczbę" – dodał. Zaznaczył, że w trasę ruszają zarówno młodsi, jak i starsi czy całe rodziny. "Mamy pielgrzymów, którzy chodzą z nami po 30 lat" - podkreślił.

Jak informuje opolska diecezja na swojej stronie internetowej, tematyka tegorocznej pielgrzymki jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2015 "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" z przygotowaniami do Światowych Dni Młodych w Krakowie w roku 2016. Mają się podczas niej pojawić nawiązania do przyszłorocznego jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, a na Górze Świętej Anny (opolskie) wspominana będzie 50. rocznica wysłania Listu Episkopatu Polski do biskupów niemieckich.

...

Piekne rocznice Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:01, 22 Sie 2015    Temat postu:

KAI
Bp Czaja do opolskich pielgrzymów: nie gubmy Chrystusowego stylu życia

Bp Czaja do opolskich pielgrzymów: nie gubmy Chrystusowego stylu życia - istock

Nie gubmy Chrystusowego stylu życia – zaapelował na Jasnej Górze bp Andrzej Czaja do pielgrzymów z 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej. Wskazał na potrzebę nieustannej troski o "zdrowie umysłu i serca", by chrześcijanie nie poddawali się "współczesnym stylom świata". W Eucharystii wieńczącej pielgrzymkę wzięło udział ok. 2,5 tys. pątników.

Uczestnicy 39. Pielgrzymki Opolskiej przybyli "w strumieniach": opolskim, nyskim, kluczborskim, raciborskim oraz głubczyckim. Wszyscy spotkali się na Mszy św. o godz. 11.00 na błoniach przed jasnogórskim Szczytem. Eucharystii przewodniczył ordynariusz opolski, bp Andrzej Czaja.
REKLAMA


W kazaniu bp Czaja podkreślił potrzebę nawrócenia serca i umysłu. Przestrzegł, że największym zagrożeniem dla naszego rozwoju duchowego jest nie tylko niedowiarstwo i obojętność serca, ale też "nieużywany, tępy bądź ciasny umysł", który prowadzi do skrajnego subiektywizmu, zaniku dialogu, jedności, współpracy i autentycznej solidarności.

To właśnie skrajny subiektywizm wchodzi w miejsce prawego, rzetelnego sumienia. - Ufam, żeście tego doświadczyli, jak bardzo wspólnota, troska o relacje, bycie z sobą, dialog, solidarność, rozwijają nasze horyzonty i rozwijają pojemność serca. Weźcie to doświadczenie drogi pielgrzymiej w swoja codzienność - zachęcał bp Czaja.

Kaznodzieja wskazał na wielką potrzebę rozwoju dzieła modlitwy wobec tak wielu trudnych spraw w naszej Ojczyźnie i w świecie jak: brak pokoju, liczne konflikty zbrojne, prześladowania chrześcijan i ludzi dobrej woli czy plaga głodu.

- Jest też – mówił bp opolski - i to narastające napięcie społeczne w naszej Ojczyźnie, niektórzy mówią wręcz o wojnie polsko – polskiej, które rozwija się i nasila. Wiele jest biedy w naszych rodzinach, wiele nieszczęścia w pożyciu małżeńskim, zagubienia młodych ludzi, także wiele kryzysów najróżniejszych, i w gronie osób konsekrowanych, i w gronie nas, kapłanów. Trzeba wiec tym bardziej więcej wołać do Boga – nawoływał bp Czaja.

Kaznodzieja mocno podkreślił: - Trzeba dziś rozwoju dzieła modlitwy. Tak, tego dzieła rozwoju modlitwy za Ojczyznę. Dzieła - powtarzam – nie krucjaty, bo nie mamy z nikim walczyć. Dzieła modlitwy – ufnej. Nie chodzi o walkę, o antagonizowanie, lecz o dialog, jedność, współpracę.

Ordynariusz opolski zachęcał: - Podejmujmy stale trud nawrócenia umysłu i serca wpatrując się w świetlany przykład Bożej Rodzicielki Maryi, otwierajmy się na działanie Bożego Ducha, który woła w nas ‘Abba’, i to On zdolny jest przemieniać nasz umysł i serca, to do Ducha Świętego trzeba się dziś wiele modlić i Go przywoływać, On jest Duchem ożywicielem, Duchem Święty - uświęca, dla Niego nie ma nic niemożliwego.

Uczestnicy 39. pieszej pielgrzymki diec. opolskiej wędrowali z hasłem: "Metanoia – umysłu i serca. Ewangelicznymi ścieżkami nawrócenia – w kierunku Światowych Dni Młodych Kraków 2016".

Nad pielgrzymką czuwał tradycyjnie ks. Marcin Ogiolda, wieloletni przewodnik, który przyszłym roku obchodzić będzie 40-lecie pieszego wędrowania na Jasna Górę. Na rasie wspierało go w tym roku: 57 księży, 33 kleryków, 4 diakonów oraz 46 sióstr zakonnych.

...

Subiektywizm jest dobry jako cwiczenie umyslu. Ale postepowac wedlug niego z zyciu to obled a stanowic prawa panstwa to zbrodniczy obled. Rzeczywistosc ma charakter obiektywny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:49, 23 Sie 2015    Temat postu:

30. Pielgrzymka Energetyków na Jasną Górę

30. Pielgrzymka Energetyków na Jasną Górę - istock

Byli i obecni pracownicy firm energetycznych z całej Polski, wraz z rodzinami, pielgrzymowali na Jasną Górę. 30. Pielgrzymka Elektryków, Energetyków i Elektroników zgromadziła w częstochowskim sanktuarium kilka tysięcy osób.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę po południu spotkaniem w sali o. Kordeckiego. Najważniejszą jej częścią była niedzielna msza odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Przewodniczył jej częstochowski arcybiskup senior Stanisław Nowak.
REKLAMA


Wcześniej pielgrzymi przeszli pod jasnogórski szczyt sprzed częstochowskiej katedry – szli przez miasto w grupach reprezentujących poszczególne firmy energetyczne czy organizacje związkowe. Wielu z nich miało koszulki w barwach swoich koncernów.

W homilii abp Nowak mówił o potrzebie Boga i wartości w życiu. - Bóg chce, byśmy byli nasyceni, byśmy nie byli głodni. Bóg docenia doczesny porządek, pracę ludzką, miłość ludzką – to, co jest najpiękniejsze w człowieku. Bóg to widzi i ceni. Ale na tym wszystkim człowiek nie może zakończyć. Człowiek potrzebuje Boga – miłości na wieki - wskazał hierarcha.

- Słusznie, że akcentujecie, że zaczęło się to (tradycja pielgrzymowania środowiska na Jasnę Górę) 30 lat temu. Zmieniły się czasy. Przyszedł czas (…) zła, które niby akceptuje nawet Boga, ale rozwadnia wartości, lekceważy przykazania boskie, odchodzi od moralności chrześcijańskiej, od rodziny, od małżeństwa, próbuje stwarzać nowe wartości - zaznaczył abp Nowak.

- Powiedzmy sobie: ta wydawałoby się bogata, wolna, wspaniała, demokratyczna, liberalna Europa naprawdę, naprawdę się gubi. Za nią też gubi się Polska. Przeżyliśmy w tym półroczu bardzo nieludzkie ustawy – zaistnienie ustaw, które są przeciwko człowiekowi, bo są przeciwko Bogu - podkreślił, nawiązując m.in. do ustawy o in vitro i konwencji antyprzemocowej.

- Brońmy wartości, brońmy przykazań, brońmy też i Polski, która krew przelewała za wartości. I nasze duszpasterstwo prowadźmy w tę stronę; czujmy się odpowiedzialni za świat, za energię - bo Bóg jest panem świata. Mówi się o tym, że kiedyś nastąpił wielki wybuch i tak się to wszystko układa. Tak, ale tym wielkim wybuchem jest miłość Boża – stwórcza, mądrość Boża - podkreślił.

Energetycy pielgrzymują na Jasną Górę po przypadającym 14 sierpnia święcie swego patrona św. Maksymiliana Marii Kolbe, który był jednym z pierwszym założycieli elektrowni w Polsce. Skonstruował agregat prądotwórczy, który choć nieużywany, wciąż sprawny przechowywany jest w Niepokalanowie. O. Kolbe pasjonował się radiem, interesował badaniami nad przekazywaniem za pomocą fal radiowych obrazu.

...

Wszystkich ludzi niezaleznie od roznic zawodow itp. Ojcem jest Bóg.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:41, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Świętokrzyskie: trwają zapisy na 16. Rajd Pielgrzymkowy na Św. Krzyż

Świętokrzyskie: trwają zapisy na 16. Rajd Pielgrzymkowy na Św. Krzyż - Thinkstock

Trwają zapisy na jedną z największych w Polsce imprez turystyki pieszej. 16. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę września. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 5 tys. osób.

Jak powiedział przewodnik świętokrzyski i członek sztabu rajdu Łukasz Zarzycki, w tym roku uczestnicy wydarzenia będą mieli do wyboru jedną z 14 tras pieszych. - Począwszy od dwukilometrowego szlaku ze Szklanej Huty dedykowanego rodzinom z dziećmi, kończąc na liczącym 40 km "Mocarnym Szlaku" spod kieleckiej bazyliki katedralnej na Święty Krzyż". - Zależy nam, aby każdy znalazł trasę dla siebie i w zależności od własnych sił i kondycji wziął udział w tym wydarzeniu – dodał.
REKLAMA


Komandor rajdu Mirosław Kubik przypomniał, że "rajd początkowo miał być jednorazowym przedsięwzięciem zorganizowanym z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Nikt wtedy nie przypuszczał, że impreza rozrośnie się do rozmiarów jednego z największych w Polsce wydarzeń związanych z turystyką pieszą” – przyznał.

Dodał, że oprócz pątników z trzech diecezji, których granice zbiegają się pod Świętym Krzyżem (kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej), w rajdzie biorą udział osoby z odległych stron Polski, m.in. z Warszawy czy Wrocławia.

Jak tłumaczył Zarzycki, niemal wszystkie trasy biorą swój początek przy kościołach oraz kaplicach, miejscach ważnych dla historii i kultu religijnego. Każda z grup rajdowych będzie pod opieką przewodników świętokrzyskich. - Z pewnością odpowiemy na wszelkie pytania i pokażemy wiele ciekawych znanych i mniej znanych miejsc na trasie – zapewnił komandor Kubik.

Zarzycki dodał, że to także ważne wydarzenie dla samych przewodników i "jedna z nielicznych okazji do spotkania się w tak dużym gronie.

Wydarzenie ma przede wszystkim charakter religijny. Wśród celów tegorocznej edycji rajdu wymieniono m.in. duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku zostaną zorganizowane w Krakowie oraz inaugurację obchodów 25-lecia pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej papieża Jana Pawła II.

Zapisy na 16. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy potrwają do wtorku, 22 września. Całkowity koszt udziału w wydarzeniu (nie licząc dojazdu do miejsca rozpoczęcia wędrówki) wynosi symboliczne 2 zł. Każdy z uczestników otrzyma rajdową odblaskową plakietkę, której będzie mógł używać w czasie pieszych wędrówek przez cały rok.

Tradycyjnie podczas finału rajdu, PTTK wręczy odznaki zdobywców "Korony Gór Świętokrzyskich” dla osób, które potwierdzą wejście na najwyższe wzniesienia 28 pasm najstarszych gór Polski.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo benedyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Z badań historyków, m.in. prof. Marka Derwicha wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce. Do dzisiaj przechowywane są tam relikwie Krzyża Świętego, od których swą nazwę biorą nie tylko najstarsze góry w Polsce, ale także od 1999 roku jedno z szesnastu województw.

W lutym 2013 r. ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji jego pontyfikatu. 7 września ub.r. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki zburzoną sto lat temu w czasie I wojny światowej.

...

Ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:18, 27 Wrz 2015    Temat postu:

Świętokrzyskie: ponad 4 tys. osób pielgrzymowało na Święty Krzyż

Świętokrzyskie: ponad 4 tys. osób pielgrzymowało na Święty Krzyż - Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Mimo niesprzyjającej pogody ponad 4 tys. osób zdecydowało się dzisiaj wyruszyć na trasę 16. Pielgrzymkowego Rajdu na Święty Krzyż. Według przewodników świętokrzyskich, biorąc pod uwagę ciągłe opady deszczu, to doskonała frekwencja.

W tym roku nie udało się pobić rekordu z 2013 roku, kiedy w rajdzie wzięło udział 5677 osób. - W tym roku mieliśmy 4056 uczestników, ale patrząc na fatalną pogodę i ciągłe opady deszczu, to i tak niezły wynik – powiedział członek sztabu rajdu Łukasz Zarzycki. Zaznaczył, że to dopiero drugi przypadek w 15-letniej historii, aby pogoda tak bardzo utrudniała marsz.
REKLAMA


Uczestnicy rajdu mieli do wyboru jedną z 14 tras o długości od 2 km z Huty Szklanej u podnóża Łysej Gry do 40 km z centrum Kielc. Na Święty Krzyż prowadziło ich łącznie 95 przewodników.

- Mimo deszczu, udział w rajdzie będę miło wspominała, to już kolejna moja wyprawa i z pewnością nie ostatnia – powiedziała 13-letnia Marta z Włoszczowy, która w tym roku wędrowała m.in. razem z młodszą siostrą na liczącym 13 kilometrów szlaku.

Wydarzenie ma przede wszystkim charakter religijny. Wśród celów tegorocznej edycji rajdu wymieniono m.in. duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku zostaną zorganizowane w Krakowie oraz inaugurację obchodów 25-lecia pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej papieża Jana Pawła II.

Tradycyjnie podczas finału rajdu, PTTK wręczy odznaki zdobywców "Korony Gór Świętokrzyskich" dla osób, które potwierdzą wejście na najwyższe wzniesienia 28 pasm najstarszych gór Polski. W tym roku odebrało je siedmiu turystów.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo benedyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Z badań historyków, m.in. prof. Marka Derwicha wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce. Do dzisiaj przechowywane są tam relikwie Krzyża Świętego, od których swą nazwę biorą nie tylko najstarsze góry w Polsce, ale także od 1999 roku jedno z szesnastu województw.

W lutym 2013 r. wczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji jego pontyfikatu. 7 września ub.r. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki zburzoną sto lat temu w czasie I wojny światowej.

...

Kolejne polskie sanktuarium.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:05, 13 Lis 2015    Temat postu:

Pomorzanin pobiegnie do Santiago de Compostela. "Chcę motywować ludzi poprzez własny przykład"
Tomasz Gdaniec
12 listopada 2015, 10:26
3,5 tys. km potu, 50 dni wyrzeczeń - tak w liczbach wyglądać będzie bieg Pawła Aubrechta z Gdańska do Santiago de Compostela. W ten sposób biegacz chce motywować innych do pokonywania ograniczeń nakładanych przez własne ciało.

- Chcę motywować ludzi poprzez własny przykład. Pokazać, że każdy może przekraczać ograniczenia nakładane przez własny organizm. Ludzie patrząc na mnie, mogą zrozumieć, że sami mogą też wymagać więcej od siebie. Trening i bieg traktuję jako sposób na lepsze poznanie i zrozumienie samego siebie. Wyzwanie to podejmuje również w intencji mojego brata, który jest uzależniony od alkoholu - mówi Wirtualnej Polsce Paweł Aubrecht, biegacz.

Jak wyglądać będzie podróż? Pomorski biegacz chce w ciągu 50 dni pokonać 3,5 tys. kilometrów z Gdańska do hiszpańskiego Santiago de Compostela - miejsca spoczynku św. Jakuba. Aubrechtowi towarzyszyć będzie m.in. trener oraz fizjoterapeuta. Noclegi oraz miejsca do odpoczynku zabezpieczy specjalnie przygotowany kamper. Biegacz założył, że każdego dnia pokonywać będzie 60-70 km.

W ramach przygotowań Paweł narzucił sobie bardzo restrykcyjny reżim treningowy. Trenuje sześć dni w tygodniu. Ćwiczenia obejmują zajęcia związane ze wzmacnianiem ciała na drążku, treningiem stabilizacyjnym, siłowym, wytrzymałościowym oraz, co oczywiste, biegowym. Kiedy planowany jest start?

- Bieganie zajmuję się bardzo krótko, od września zeszłego roku. Z tego względu też z dystansem szacuję dzień rozpoczęcia wyprawy. Bieganie wytrzymałościowe to lata pracy i odpowiedni wiek. Obu tych rzeczy jeszcze mi brakuje - dodaje Aubrecht.

Jak zaznacza biegacz już raz przeszacował datę startu. Początkowo był on wyznaczony na sierpień przyszłego roku. Jednak jest już jasne, że termin ten ulegnie opóźnieniu. Paweł deklaruje, że chciałby wyruszyć w połowie 2017 roku. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po konsultacjach z trenerami oraz bardziej doświadczonymi zawodnikami. Wówczas ustalona zostanie sztywna data. Wszyscy, którzy chcą kibicować biegaczowi mogą śledzić jego postępy na profilu społecznościowym akcji "Biegaj ze mną".

Podobne wyzwanie podjął w tym roku znany podróżnik Marek Kamiński. Pokonanie 4 tys. km trasy z Kaliningradu do Santiago zajęło mu ponad 100 dni. W tym czasie odwiedził sześć państw leżących na trasie przemarszu. Polarnik swoje wspomnienia z podróży do grobu świętego Jakuba zamierza spisać w książce. Jednym z celów pielgrzymki była zbiórka pieniędzy na szkolenie dzieci i młodzieży.

...

Tez pielgrzymowanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:54, 05 Sie 2016    Temat postu:

300 km z otwartym sercem. Warszawska pielgrzymka w drodze na Jasną Górę
wyślij
drukuj
zpk, kaien | publikacja: 05.08.2016 | aktualizacja: 08:35 wyślij
drukuj
W tym roku na Jasną Górę wyruszyło prawie trzy tysiące młodych ludzi (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prawie trzy tysiące młodych ludzi – głównie uczniów, studentów i harcerzy – wyruszyło w piątek ze stolicy na Jasną Górę. To już 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.

Eksperci o sukcesie transmisji z ŚDM. „Głód wartości i języka miłości”
W wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny homilii biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha nawiązał do zakończonych pod koniec lipca w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

– Myślę, że większość z nas niesie w sobie ten entuzjazm Światowych Dni Młodzieży. Całe przesłanie papieża Franciszka to były słowa:
otwórz swoje serce, bo tylko wtedy staniesz się w pełni człowiekiem – powiedział bp Janocha.

Przypomniał, że młodzież licznie uczestniczyła w pielgrzymce także w 1991 roku podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie. Podkreślił, że był to okres po upadku Związku Radzieckiego.
#wieszwiecej | Polub nas
– Szło z nami dużo Litwinów, Białorusinów, Ukraińców i Rosjan. Ta młodzież ze wschodu miała dużo entuzjazmu, ale ten entuzjazm szybko wygasł. Oni byli pierwszy raz w Polsce, nigdy nie doświadczyli pielgrzymki. Wielu z nich nie miało żadnego doświadczenia Kościoła, tylko niejasne pragnienie wiary – dodał biskup Janocha.

Duchowny wspominał też zmarłego we wtorek w wieku 89 lat kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego w latach 1979-2005.

Pielgrzymi! Otwórzcie się

Trasa pielgrzymki, pod hasłem „Effatha” (Otwórz się), wynosi prawie 300 km. Każdego dnia pielgrzymi muszą przejść około 35 km. Pielgrzymka przechodzi przez kilkadziesiąt parafii w kilku diecezjach. Pątnicy idą podzieleni na grupy liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osób – każda z nich ma swój własny „znaczek grupowy” i przypisany kolor.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół. PAP, tvp.info

...

Kolejna...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:07, 10 Sie 2016    Temat postu:

Miłośnicy dwóch kółek ruszyli na Jasną Górę
wyślij
drukuj
kawi, kaien | publikacja: 10.08.2016 | aktualizacja: 11:47 wyślij
drukuj
Pielgrzymi przejadą ponad 315 km (fot. Pexels)
W środę rano po raz jedenasty ruszyła do Częstochowy Warszawska Pielgrzymka Rowerowa. Podobnie jak w ubiegłych latach przedział wiekowy jest bardzo zróżnicowany. Jadą młodzi, małżeństwa z dziećmi, a także osoby starsze.
Zanim rowerzyści wyruszyli na Jasną Górę, modlili się na mszy w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Przewodniczył jej abp Henryk Hoser. Żegnając pątników, biskup warszawsko-praski zachęcał ich do hojności serca wobec Boga i drugiego człowieka.

300 km z otwartym sercem. Warszawska pielgrzymka w drodze na Jasną Górę
Wyjechało 400 osób

– Pomimo wysiłku i trudności, nie traćcie Ducha. Pamiętajcie, że idziecie do Matki Bożej, niosąc Jej nasze intencje. Niech czas pielgrzymki otwiera was również na siebie nawzajem – życzył pątnikom rowerowym abp Hoser.

Na pątniczy szlak na Jasną Górę wyjechało ponad 400 osób. W ciągu pięciu dni pielgrzymi przejadą ponad 315 km, średnio ok. 65 km dziennie. Mimo to, jak podkreślają organizatorzy, tempo będzie dostosowywane do możliwości pątników, zwłaszcza tych najsłabszych, którzy nie mają doświadczenia w pokonywaniu dużych odległości.
Przez Piaseczno i Mogielnicę

Trasa pielgrzymki biegnie przez Piaseczno, Belsk Duży, Mogielnicę, Nowe Miasto, Drzewicę, Górkowice. Ostatni większy postój zaplanowany jest w Gidlach. Plan dnia podzielony jest na 5-8-kilometrowe odcinki. Zaplanowane są również przerwy na wspólną modlitwę, w tym m.in. Anioł Pański, koronkę do Bożego Miłosierdzia czy Eucharystię. Noclegi zorganizowane będą w szkołach.

– Chcieliśmy w ten sposób dać pielgrzymom okazję do budowania pątniczej wspólnoty oraz dać trochę czasu na oddech od codziennego zgiełku, jaki spotyka ich na trasie. Biegnie ona bowiem w większości wzdłuż normalnego ruchu samochodowego – powiedział Michał Robaszewski, jeden z organizatorów pielgrzymki.
#wieszwiecej | Polub nas
Podobnie jak w latach ubiegłych przedział wiekowy pątników jest bardzo zróżnicowany. Obok młodzieży pojechały małżeństwa z małymi dziećmi oraz osoby starsze.

– W chwilach kryzysowych można liczyć na ludzkie wsparcie i Boże błogosławieństwa – wyjaśniają pątnicy. Na Jasną Górę rowerowi pątnicy wkroczą 14 sierpnia, wraz z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Ostatnie 10 km będą iść pieszo, prowadząc swoje rowery. KAI

...

Fajny pomysl.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:35, 12 Sie 2016    Temat postu:

Auto wjechało w grupę pielgrzymów. 7 osób rannych
Dodano dzisiaj 15:06
Pogotowie / Źródło: Fotolia / pixelaway
W miejscowości Zawady w powiecie kłobuckim samochód wjechał w grupę pielgrzymów. Siedem osób zostało rannych – informuje RMF FM.

Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej 491, którą pielgrzymi szli do Częstochowy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że za kierownicą samochodu, który wjechał w pielgrzymów, siedział kierownik tej grupy. Mężczyzna był trzeźwy.

Stan rannych osób jest stabilny. Zostali przewiezieni do szpitala na badania.

Na miejscu zdarzenia pracuje już policja, która bada przyczyny wypadku.

/ Źródło: RMF 24

...

Pielgrzymka to ofiara a czesto najlepszy dzien aby odejsc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:51, 14 Sie 2016    Temat postu:

Jasna Góra: ostatnie pielgrzymki przed świętem Wniebowzięcia NMP
kan/
2016-08-14, 17:41
Jedenaście pielgrzymek przybyło do niedzielnego popołudnia na Jasną Górę przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podczas kulminacji największego „szczytu pielgrzymkowego” nadeszli m.in. żołnierze i uczestnicy pielgrzymek ze stolicy.
Pielgrzymka krakowska dotarła już 11 sierpnia. Fot. PAP/Waldemar Deska

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.



13 sierpnia do jasnogórskiego sanktuarium zwyczajowo nadchodzą m.in. pątnicy z najodleglejszych części Polski, którzy w drodze do Częstochowy pokonują pieszo ponad 600 km (np. z Łukęcina czy Świnoujścia).



Dzień przed świętem - w tym roku w niedzielę- do Częstochowy docierają grupy m.in. z Podlasia, diecezji płockiej, Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, archidiecezji lubelskiej, diecezji łowickiej, Pielgrzymki Praskiej Rodzin, Pieszej Pielgrzymki Strażaków czy mającej ponad 300-letnią tradycję Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.



Pielgrzymka ta, nazywana matką polskich pielgrzymek, jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.



Apel Jasnogórski



Liczącą równo ćwierć wieku tradycję ma natomiast Piesza Pielgrzymka Wojskowa, w której najczęściej bierze udział po kilkuset żołnierzy. W 1991 r. przybyli oni do Częstochowy jako część Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W 1996 r. dołączyli do nich żołnierze z innych państw. Obok wojskowych maszerują przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. straży granicznej czy służby celnej.



W poniedziałek, w Święto Wojska Polskiego, wieczorem w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego. Udział w nim mają wziąć kompanie honorowe Wojska Polskiego oraz dowódcy Polskich Sił Zbrojnych.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) - zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.

PAP

...

Nadchodzi wielkie swieto...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:32, 20 Sie 2016    Temat postu:

Porwali pielgrzymów z Lichenia. Chcieli „tylko” ukraść przyczepę kempingową
wyślij
drukuj
bz, pw | publikacja: 19.08.2016 | aktualizacja: 20:21 wyślij
drukuj
Złodzieje ukradli pzyczepę razem ze śpiącymi w niej ludźmi (fot. Flickr/Helmuts Gulgo)
Dwoje pielgrzymów na długo zapamięta wakacje w Licheniu Starym. Ktoś ukradł przyczepę, w której spali. To była dla nich noc grozy. O sprawie informuje „Głos Wielkopolski”.

Policja wojewódzka na nogach, a porwanie było dla zabawy
Nad ranem 16 sierpnia do dyżurnego komendy policji w Koninie zadzwonił ktoś z informacją, że został porwany i w przyczepie kempingowej jedzie w nieznanym kierunku.

Turyści, małżeństwo w wieku 45 i 41 lat z woj. świętokrzyskiego, przyjechali do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Obudził ich hałas. Szybko zorientowali się, że ich przyczepa mknie drogą.

Turyści wieczorem dzień wcześniej odpięli przyczepę od swojego samochodu, a potem spokojnie poszli spać.

Samochód ciągnący przyczepę z przypadkowo porwaną parą zatrzymał się w Piotrkowicach, między Licheniem, a Ślesinem. Gdy złodzieje zorientowali się, że w przyczepie ktoś jest, odczepili ją od auta i uciekli. Za chwilę na miejsce przyjechała policja.

Turystom nic się nie stało, odzyskali przyczepę, a ich samochód czekał na nich w miejscu, gdzie go zostawili.
#wieszwiecej | Polub nas„Głos Wielkopolski”

..

Pielgrzymka to ofiara bez przenosni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy