Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Grabież dzieł sztuki z Polski !
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:30, 12 Sie 2011    Temat postu: Grabież dzieł sztuki z Polski !

Grabiez dziel sztuki z Polski i ich niszczenie ! To pradziwy koszmar ! Najpierw Szwedzi ! Do dzis zabytki w Szwecji skladaja sie z obiektow zagrabionych w Polsce za dwoma obrotami... Zreszta poniekad mialy szczescie bo teraz przynajmniej mozna je ogladac !

Pozniej zabory i okres prawie 150 lat grabienie i nisczenia ostatnio jeszcze bolsewicy w 1920 ...

A z tego co zostalo ... II to juz byla orgia ...

A potem komunizm !!! I bestialskie niszczenie ,,burzuazyjno-obszarniczej kultury''... KOSZMAR ...

Teraz zostaly resztki:

Dzieła Wojciecha Gersona w Muzeum Śląskim Obraz Wojciecha Gersona „Odpoczynek w szałasie” został udostępniony Muzeum Śląskiemu przez Zamek Królewski w Warszawie w zamian za replikę „Żydówki z cytrynami” Aleksandra Gierymskiego – poinformowało w biuro prasowe muzeum. - Rozmowy w sprawie wymiany Gierymskiego na Gersona zakończyły się w tym tygodniu. Muzeum dostanie Gersona, a Zamek Królewski Gierymskiego, którego z kolei wypożyczy na wystawę do galerii Martin-Gropius-Bau w Berlinie – poinformowała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Berlińska wystawa, pt. „1000 lat sąsiedztwa w Europie”, na której zostanie zaprezentowany obraz pochodzący z Muzeum Śląskiego, będzie poświęcona współpracy polsko-niemieckiej.

Z kolei wypożyczony do Katowic obraz Wojciecha Gersona będzie można oglądać od 16 sierpnia w muzealnej Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945.

Z każdym z tych obrazów wiążą się niezwykłe historie, które oczywiście będzie można poznać odwiedzając Muzeum Śląskie w Katowicach.

Obraz Gersona uważany jest jedno z najlepszych dzieł tego artysty. Znany jest także pod tytułami: „Zaczarowane dźwięki”, „W góralskiej chacie”, „Góralski koncert”.

Początkowo był własnością rodziny Kronnenbergów, magnatów finansowych pochodzenia żydowskiego i kolekcjonerów dzieł sztuki, którzy od początku XIX wieku mieszkali w Warszawie. Jednak w czasie II wojny światowej znaczna część kolekcji rodziny zaginęła.

W 2004 r. dzieło pojawiło się w katalogu aukcyjnym firmy Sothebys, jako zakup od kolekcjonera z Republiki Południowej Afryki. Zostało jednak odzyskane i przekazane do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Z kolei, historia śląskiej repliki jest powiązana z losami słynnej „Pomarańczarki”.

Oba obrazy są sygnowane przez Gierymskiego, ale śląskie dzieło jest repliką słynnego obrazu. „Zdarzało się już w przeszłości, że artyści sami robili repliki własnych dzieł. Gierymski namalował dwa, niemal identyczne obrazy funkcjonujące pod tytułami „Żydówka z cytrynami” i „Pomarańczarka”, które różnią się szczegółami” – powiedziała Piękoś.

Przed II wojną światową jeden z tych obrazów znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i w czasie wojny zaginął. Drugi natomiast – datowany przez autora na rok 1881 – został zakupiony w 1929 roku przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

O dziele Aleksandra Gierymskiego zrobiło się głośno w listopadzie 2010 roku, gdy obraz o tym samym tytule trafił do jednego z hamburskich domów aukcyjnych. Został jednak wycofany z aukcji po interwencji polskiego resortu kultury i Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Po kilkudziesięciu latach "Pomarańczarka" - tak jak obraz Gersona - również wróciła do Polski. W lipcu została zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie .

>>>>>

Słynna pomarańczarka ! Jest nie tylko swiadectwem kultury i sztuki ale np. dla żydów to bezcenna pamiątka w końcu ich tradycji a wiec nie tylko dla Polski ...
Generalnie dziela te trzymaja gdzies w Niemczech po piwnicach po dziadkach hitlerowcach ...
Gdzies po Agrentynach Brazyliach czy USAch ... A takze u radzieckich po roznych schowkach... Wypuszczaja cos od czasu do czasu na rynek jak widac i trzeba ODKUPYWAC ! Tu jak sie okazuje nie mamy praw wlasnosci ... Wszyscy maja prawa wlasnosci i trzeba im zwracacac tylko nie Polakom !

Pomarańczarka to styl hiperrealistyczny - wyglada jak zdjecie :


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:33, 18 Sie 2011    Temat postu:

Zrabowane, a czasami nawet odzyskane

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalną publikację "Zagrabione - odzyskane", prezentującą polskie dobra kultury zrabowane i wywiezione poza granice Polski w czasie II wojny światowej, a które udało się odzyskać w ciągu ostatnich dziesięciu lat - donosi "Rzeczpospolita".

Autorami publikacji są prof. Wojciech Kowalski i dr Monika Kuhnke, którzy ujawnili dziennikarzom gazety trudny proces odzyskiwania zrabowanych dzieł. Jak dowodzą, najłatwiej odzyskać te, które znalazły się na terenie USA i Wielkiej Brytanii. Najtrudniej zaś z Rosji, gdzie jest najwięcej utraconych w czasie wojny polskich dóbr kultury. Powojenne statystyki wskazują, że na terenie obecnej Polski w czasie II wojny światowej zostało zniszczonych lub zaginęło ok. 500 tys. cennych przedmiotów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak przekonują specjaliści, publikacja "Zagrabione - odzyskane" ma zachęcić do pracy nad poszukiwaniem dokumentacji utraconych obiektów. Ma być ona także swego rodzaju apelem do osób prywatnych, aby dzieliły się informacjami o miejscu przechowywania dzieł sztuki, które mogą być polską własnością.

>>>>>

500 tys obiektow zabytkowych utraconych ! Ciekaw jestem jaki to procent ! Ile bylo takich obiektow w ogole ???? przynjamniej ile teraz ich mamy ? To by mozna dodac i ocenic procent strat ...
A w ogole to bilans jest trudny bo trzeba podzelic na :

Ziemie Centralne utracone/odzyskane
Ziemie Odzyskane utarcone/odzyskane

Tutaj trzeba oszacowac ile Niemcy wywiezli z Ziem Odzyskanych i sa w Niemczech ...

Ziemie Utracone - to jest najtrudniejsze bo nie wiadomo ile tam zniszczyli i ukradli sowieci PO 1945 ...

Widzimy jak skomplikowana jest sytucja...

Najlatwiej bedzie okreslic stan na tych ziemiach ktore byly i do dzis sa w Polsce . Dopiero pozniej mozna pokusic sie o szacunki Ziem Odzyskanych a na koncu Wschodnich bo tam najtrudniej dojsc ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:35, 23 Wrz 2011    Temat postu:

Polska odzyskała dwa cenne obrazy.
2011-09-23 (09:29)
IAR


(fot. PAP / Jacek Turczyk)

Dwa zrabowane w czasie wojny obrazy Juliana Fałata wróciły do prawowitego właściciela: Muzeum Narodowego w Warszawie. Uroczystość przekazania dzieł sztuki odbyła się w konsulacie w Nowym Jorku. Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że szczególnie jeden, zatytułowany "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" jest przełomowy w twórczości artysty.

Po 67 latach obrazy wracają do Polski, między innymi dzięki pomocy federalnej agencji dochodzeniowej. - Pierwszy raz zastosowaliśmy procedurę aresztowania obrazów, okazała się słuszna, nie prowadziliśmy negocjacji z właścicielkami - relacjonował minister kultury. Podkreślił, że dzięki pomocy amerykańskich służb celnych udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

Obrazy przylecą później, bo jak poinformował minister kultury, jest specjalna procedura przewożenia dzieł sztuki. Ministerstwo kultury szuka ponad 60 tysięcy dzieł sztuki, które zaginęły lub zostały zniszczone. Minister zdradził, że jest szansa na odzyskanie kolejnych obrazów. Nowy trop prowadzi znów do Stanów Zjednoczonych.

>>>>

No wreszcie wrocily ! Jeszcze ,,tylko'' 60 tysiecy ! Tyle ukradli !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:29, 26 Wrz 2011    Temat postu:

W Rosji odnalazł się skarb polskiej kultury

MSZ za­po­wia­da notę dy­plo­ma­tycz­ną w spra­wie od­na­le­zio­ne­go w Mo­skwie skar­bu pol­skiej kul­tu­ry – ujaw­nia "Rzecz­po­spo­li­ta".

Za­gi­nio­ny rę­ko­pis "Dzien­ni­ka po­dró­ży na Wschód" Ju­liu­sza Sło­wac­kie­go od­na­lazł w Ro­syj­skiej Bi­blio­te­ce Pań­stwo­wej (daw­niej Le­ni­na) dr Hen­ryk Głę­boc­ki, hi­sto­ryk z Uni­wer­sy­te­tu Ja­giel­loń­skie­go. - To epo­ko­we wy­da­rze­nie. Od­na­lazł się skarb na­szej kul­tu­ry – nie ma wąt­pli­wo­ści prof. An­drzej Waśko z UJ, fi­lo­log, znaw­ca epoki ro­man­ty­zmu. Zna­le­zi­sko dr Głę­boc­kie­go to 74 karki za­pi­sków z po­dró­ży do m.​in. Egip­tu i Ziemi Świę­tej, szki­ców i idei przy­szłych utwo­rów, dro­bia­zgo­we ra­chun­ki poety i wiele pięk­nych ry­sun­ków. Li­te­ra­tu­ro­znaw­cy byli prze­ko­na­ni, że no­tat­nik wiesz­cza spło­nął pod­czas II wojny świa­to­wej. Rę­ko­pis prze­trwał praw­do­po­dob­nie dla­te­go, że tuż przed wy­bu­chem wojny zo­stał wy­po­ży­czo­ny na wy­sta­wę do Krze­mień­ca – ro­dzin­ne­go mia­sta poety.

Nie wia­do­mo jakie są szan­sę na od­zy­ska­nie rę­ko­pi­su z Rosji. Mo­ni­ka Kuhn­ke z ze­spo­łu ds. re­sty­tu­cji dóbr kul­tu­ry w MSZ uważa, iż trze­ba for­mal­nie wy­stą­pić do Rosji o zwrot dzie­ła. - Już w naj­bliż­szych dniach po­sta­ra­my się przy­go­to­wać notę dy­plo­ma­tycz­ną w tej spra­wie – za­po­wia­da i jed­no­cze­śnie ostrze­ga, że "takie za­bie­gi mogą trwać la­ta­mi".

Od­kry­te dzie­ło wy­ko­rzy­sta­ła już prof. Maria Ka­li­now­ska z Uni­wer­sy­te­tu Mi­ko­ła­ja Ko­per­ni­ka w To­ru­niu, znaw­czy­ni li­te­ra­tu­ry ro­man­ty­zmu. Na pod­sta­wie rę­ko­pi­su po­wsta­ło nowe opra­co­wa­nie po­ema­tu "Po­dróż do Ziemi Świę­tej z Ne­apo­lu" Ju­liu­sza Sło­wac­kie­go. Ma się ono uka­zać jesz­cze w tym roku.

Wię­cej w "Rzecz­po­spo­li­tej".

>>>>>

A to sensacja ! I to Slowacki jeden z gigantow poezji !
Dzielo BEZCENNE !!!
Widzicie ile radzieccy nakradli ! A wczesniej kradli carowie...
Maja cale nagrabione magazyny ! To sie niszczy plesnieje . Bez sensu...
Ukradli i zniszcza ...
Dlatego wlasnie Rosja jest takim syfiastym krajem namordowali nakradli i zadnej pokuty... Dlatego kraj ten gnije od srodka i sie rozpada ... Z przyczyn moralnych...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:33, 27 Wrz 2011    Temat postu:

Odnaleziono zbiór 200 zabytkowych dzieł sztuki

Po­li­cjan­ci ze Szcze­ci­na za­bez­pie­czy­li ko­lek­cję 200 za­byt­ko­wych dzieł sztu­ki. Znaj­du­je się wśród nich po­szu­ki­wa­na przez Pol­skę, jako stra­ta wo­jen­na, li­to­gra­fia Jó­ze­fa Czaj­kow­skie­go z 1903 r. za­ty­tu­ło­wa­na "Cmen­tarz Ojców Re­for­ma­tów w Kra­ko­wie".
Fot. Fran­ci­szek Mazur / Agen­cja Ga­ze­ta

Jak po­in­for­mo­wał rzecz­nik Ko­men­dy Wo­je­wódz­kiej Po­li­cji w Szcze­ci­nie Prze­my­sław Kimon, ko­lek­cja znaj­do­wa­ła się w spe­cjal­nym, wy­bu­do­wa­nym na ty­łach jed­nej ze szcze­ciń­skich willi, be­to­no­wym "bun­krze" ze ścia­na­mi o gru­bo­ści 70 cm. Zgro­ma­dzo­ne tam dzie­ła sztu­ki były prze­cho­wy­wa­ne w złych wa­run­kach. Po­miesz­cze­nie było za­wil­go­co­ne i za­ku­rzo­ne. Pro­wa­dzi­ły do niego ry­glo­wa­ne me­ta­lo­we drzwi, w środ­ku znaj­do­wa­ły się prze­su­wa­ne ścia­ny i spe­cjal­ne skryt­ki na an­ty­ki.

Za­bez­pie­czo­na ko­lek­cja w więk­szo­ści skła­da się z ob­ra­zów, z któ­rych część po­cho­dzi z okre­su wcze­sne­go wło­skie­go re­ne­san­su - datę po­wsta­nia naj­star­sze­go z nich wstęp­nie usta­lo­no na rok 1532 - oraz rzeź­by ko­ściel­ne i por­ce­la­na. Li­to­gra­fia Jó­ze­fa Czaj­kow­skie­go jest na razie je­dy­nym w pełni zi­den­ty­fi­ko­wa­nym ele­men­tem za­bez­pie­czo­ne­go zbio­ru.

Od­na­le­zio­ny­mi dzie­ła­mi sztu­ki zaj­mu­ją się obec­nie spe­cja­li­ści z Mu­zeum Na­ro­do­we­go w Szcze­ci­nie. Rzecz­nik za­chod­nio­po­mor­skiej po­li­cji po­wie­dział, że trwa iden­ty­fi­ka­cja po­zo­sta­łych przed­mio­tów. Ba­da­ne są rów­nież oko­licz­no­ści, w ja­kich pry­wat­na osoba stała ich wła­ści­cie­lem.

Z do­tych­cza­so­wych usta­leń po­li­cji wy­ni­ka, że zbiór tra­fił do 90-let­nie­go dziś An­to­nie­go M., u któ­re­go go zna­le­zio­no, mniej wię­cej w 1960 roku. Męż­czy­zna wy­ko­nu­jąc wów­czas ja­kieś prace bu­dow­la­ne, wy­ko­pał z ziemi zbiór dzieł sztu­ki, który mógł być de­po­zy­tem mu­ze­al­nym.

Spra­wą za­bez­pie­czo­ne­go zbio­ru dzieł sztu­ki po­li­cja zaj­mu­je się od lipca br. Do kie­row­ni­ka ze­spo­łu zaj­mu­ją­ce­go się zwal­cza­niem prze­stęp­czo­ści prze­ciw­ko za­byt­kom z Wy­dzia­łu Kry­mi­nal­ne­go KWP w Szcze­ci­nie zgło­si­ła się wów­czas żona An­to­nie­go M., która twier­dzi­ła, że zo­sta­ła okra­dzio­na z an­ty­ków.

Ko­bie­ta prze­ka­za­ła po­li­cjan­to­wi płytę DVD, na któ­rej znaj­do­wa­ły się zdję­cia po­sia­da­nych przez jej ro­dzi­nę dzieł sztu­ki. Z ka­ta­lo­gu wy­ni­ka­ło, że uwiecz­nio­ne na nich przed­mio­ty mogą po­cho­dzić ze zbio­rów mu­ze­al­nych, o czym świad­czy­ły wi­docz­ne na fo­to­gra­fiach sy­gna­tu­ry.

Zdję­cia zo­sta­ły prze­sła­ne do Kra­jo­we­go Ze­spo­łu ds. Za­byt­ków Ko­men­dy Głów­nej Po­li­cji. Stam­tąd tra­fi­ły do Na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu Mu­ze­al­nic­twa i Ochro­ny Zbio­rów, Na­ro­do­we­go In­sty­tu­tu Dzie­dzic­twa, Mi­ni­ster­stwa Spraw Za­gra­nicz­nych, pla­có­wek In­ter­po­lu oraz spe­cjal­nej grupy ka­ra­bi­nie­rów z Rzymu, któ­rzy ana­li­zu­ją za­pi­sa­ne na pły­cie DVD fo­to­gra­fie ob­ra­zów i gra­fik ma­lar­stwa wło­skie­go. Pierw­szym efek­tem tych dzia­łań była iden­ty­fi­ka­cja za­gi­nio­nej li­to­gra­fii Jó­ze­fa Czaj­kow­skie­go.

Po­wsta­ły w 1903 r. "Cmen­tarz Ojców Re­for­ma­tów w Kra­ko­wie" do 1945 r. znaj­do­wał się w Mu­zeum Ślą­skim w Ka­to­wi­cach. Potem za­gi­nął. Obraz był wpi­sa­ny do re­je­stru pol­skich strat wo­jen­nych. Józef Czaj­kow­ski two­rzył w stylu se­ce­sji. Ten ma­larz, ar­chi­tekt, a także gra­fik, był jed­nym z za­ło­ży­cie­li To­wa­rzy­stwa Pol­skiej Sztu­ki Sto­so­wa­nej, które przed I wojną świa­to­wą zaj­mo­wa­ło się upo­wszech­nia­niem wzor­nic­twa ar­ty­stycz­ne­go.

W spra­wie za­bez­pie­czo­ne­go zbio­ru Pro­ku­ra­tu­ra Re­jo­no­wa Szcze­cin – Za­chód pro­wa­dzi obec­nie dwa śledz­twa. - Jedno do­ty­czy zgło­szo­nej kra­dzie­ży dzieł sztu­ki, dru­gie pa­ser­stwa dzieł sztu­ki. Oba po­stę­po­wa­nia pro­wa­dzo­ne w spra­wie. Ni­ko­mu nie po­sta­wio­no za­rzu­tów – po­in­for­mo­wa­ła rzecz­nicz­ka Pro­ku­ra­tu­ry Okrę­go­wej w Szcze­ci­nie Mał­go­rza­ta Woj­cie­cho­wicz.

>>>>>

No i brawo ! To cieszy !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:28, 04 Paź 2011    Temat postu:

Cenne księgi w garażu krakowskiego bombera

25 cen­nych ksiąg, w tym dzie­ła po­cho­dzą­ce z XVI i XVII wieku zna­leź­li po­li­cjan­ci w ga­ra­żu wy­naj­mo­wa­nym przez za­trzy­ma­ne­go pod ko­niec lipca Ra­fa­ła K., po­dej­rza­ne­go o pod­kła­da­nie ła­dun­ków wy­bu­cho­wych w Kra­ko­wie.

Po­li­cjan­ci usta­la­ją, czy książ­ki i sta­ro­dru­ki po­cho­dzą z kra­dzie­ży i w jaki spo­sób zna­la­zły się w po­sia­da­niu męż­czy­zny.Jak po­in­for­mo­wał rzecz­nik ma­ło­pol­skiej po­li­cji Da­riusz Nowak, więk­szość dzieł jest po­świę­co­na te­ma­ty­ce bi­blij­nej; jest na­pi­sa­na w jęz. nie­miec­kim i wę­gier­skim. - Wśród ksią­żek jest na­pi­sa­ne w wer­sji ła­ciń­sko-grec­kiej dzie­ło Ho­me­ra. Na kar­tach i okład­kach nie­któ­rych znaj­du­ją się zro­bio­ne od­ręcz­nie za­pi­ski w ję­zy­ku nie­miec­kim - po­wie­dział PAP Nowak.

Na razie trud­no osza­co­wać war­tość zna­le­zio­nych ksiąg, naj­cen­niej­sze są te po­cho­dzą­ce z XVI wieku. We­dług po­li­cjan­tów jedna z nich może być warta ok. 10 tys. euro.

Po­li­cja prosi wszyst­kich, któ­rzy mogą pomóc w usta­le­niu po­cho­dze­nia ksiąg o kon­takt z nu­me­rem tel. 0126154239.

>>>>>

No i prosze znowu sie poniewieraja obiekty zabytkowe !!! Ile takich jeszcze gdzies jest z Polski !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:36, 21 Paź 2011    Temat postu:

Utracone dzieła sztuki na pocztowych znaczkach

Re­pro­duk­cje ry­sun­ku Je­ana-An­to­ine'a Wat­te­au, pła­sko­rzeź­by Wita Stwo­sza i pa­ste­lu Sta­ni­sła­wa Wy­spiań­skie­go zna­la­zły się na znacz­kach z serii "Utra­co­ne Dzie­ła Sztu­ki” wy­da­nych przez Mi­ni­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go i Pocz­tę Pol­ską.

Jak po­in­for­mo­wał rzecz­nik mi­ni­stra kul­tu­ry Ma­ciej Bab­czyń­ski, w pią­tek druga edy­cja znacz­ków "Utra­co­ne Dzie­ła Sztu­ki" wcho­dzi do obie­gu. Ko­lek­cja znacz­ków jest swego ro­dza­ju li­stem goń­czym, który ma za za­da­nie uła­twić od­na­le­zie­nie za­gi­nio­nych dzieł, bę­dą­cych kie­dyś w pol­skich zbio­rach.

Trzy znacz­ki przed­sta­wia­ją dzie­ła sztu­ki utra­co­ne pod­czas II wojny świa­to­wej: ry­su­nek fran­cu­skie­go ma­la­rza, ry­sow­ni­ka Je­ana-An­to­ine'a Wat­te­au "Sto­ją­ca ko­bie­ta zwró­co­na tyłem" (po­czą­tek XVIII w.), pła­sko­rzeź­bę Wita Stwo­sza "Scena z le­gen­dy o Teo­fi­lu z Adany" (ko­niec XV w.) z pra­we­go skrzy­dła Tryp­ty­ku z Lu­si­ny oraz pa­stel Sta­ni­sła­wa Wy­spiań­skie­go "Po­dwój­ny por­tret Elizy Pa­reń­skiej" (1905 r.).

Przed wojną obiek­ty na­le­ża­ły do: Ga­bi­ne­tu Rycin Bi­blio­te­ki Uni­wer­sy­tec­kiej w War­sza­wie, Pol­skiej Aka­de­mii Umie­jęt­no­ści w Kra­ko­wie oraz pry­wat­nej ko­lek­cji Zofii i Ta­de­usza Że­leń­skich w War­sza­wie.

Na to­wa­rzy­szą­cych znacz­kom ko­per­tach zna­la­zły się utra­co­ne dzie­ła tych sa­mych ar­ty­stów.

Są to: "Dama wspar­ta o cokół pod­trzy­mu­ją­cy wazę" au­tor­stwa Wat­te­au - ry­su­nek (1709-1710) przed­sta­wio­ny na jed­nej z akwa­fort z serii „Modne fi­gu­ry”, stra­ty wo­jen­nej z Mu­zeum Miej­skie­go w Gdań­sku; pła­sko­rzeź­ba "Świę­ta Ro­dzi­na" Wita Stwo­sza ze zbio­rów Pol­skiej Aka­de­mii Umie­jęt­no­ści w Kra­ko­wie oraz pa­stel "Lu­dwik Sol­ski w roli króla Wła­dy­sła­wa Ja­gieł­ły w «Na­woj­ce»" S. Ros­sow­skie­go (1904) z ko­lek­cji Ireny i Lu­dwi­ka Sol­skich. Pierw­szą serię znacz­ków z serii „Utra­co­ne Dzie­ła Sztu­ki” wy­emi­to­wa­no w 2009 r. Wzbu­dzi­ła ona duże za­in­te­re­so­wa­nie za­rów­no w kraju, jak i w świe­cie. Na znacz­kach zna­la­zły się wów­czas: ry­su­nek Al­brech­ta Du­ere­ra "Exli­bris Wil­li­bal­da Pirc­khe­ime­ra" z 1513 r., obraz Pe­te­ra Paula Ru­ben­sa "Chry­stus upa­da­ją­cy pod krzy­żem" (ok. 1612-1615 r.) oraz akwa­for­ta Rem­brand­ta van Rijna "Józef opo­wia­da­ją­cy sen" z 1638 r.

>>>>>

Sluszna inicjatywa ! Zreszta znaczki to tez dziela sztuki . Tez zreszta zbieram od dziecka :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:21, 09 Mar 2012    Temat postu:

Zaginiony, cenny obraz powrócił do Polski

Do Polski powróci kolejny obraz, który zaginął podczas II wojny światowej. To płótno Witolda Wojtkiewicza "Orszak" z 1908 roku. Ambasada RP w Waszyngtonie zaprezentowała obraz na zakończenie wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w USA.

Obraz "Orszak" był od 40 lat w posiadaniu amerykańskiej rodziny. Gdy ludzie ci zorientowali się, że dzieło znajduje się w katalogach sztuki zrabowanej z Polski podczas II wojny światowej, skontaktowali się z ambasadą RP w Waszyngtonie.

Pierwszy sekretarz ambasady RP w Waszyngtonie Anna Perl podkreśla, że obraz jest bardzo cenny, ponieważ Wojtkiewicz jest jednym czołowych malarzy Młodej Polski. Anna Perl nie podejmuje się jednak oszacowania wartości obrazu. Podkreśliła, że jest to zadanie dla fachowców.

Przed wojną, obraz "Orszak" był własnością prywatnych kolekcjonerów z Krakowa i po powrocie do Polski powróci do ich spadkobierców. Anna Perl jednak wyraziła nadzieję, że na pewien czas zostanie on wypożyczony do jakiegoś muzeum i będzie dostępny dla publiczności.

>>>>

No brawo ! I barwo tym ludziom za uczciwosc !

Wreszcie zobaczymy go w kolorze !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:49, 19 Mar 2012    Temat postu:

Odnaleziony po latach obraz "Murzynka" wraca do Muzeum Narodowego

Skra­dzio­ny z pol­skich zbio­rów w cza­sie II wojny świa­to­wej i od­na­le­zio­ny w Niem­czech obraz "Mu­rzyn­ka" Anny Bi­liń­skiej-Boh­da­no­wi­czo­wej wraca, dzię­ki sta­ra­niom re­sor­tu kul­tu­ry, do ko­lek­cji Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie.

W środę w Mu­zeum Na­ro­do­wym ma odbyć się w tej spra­wie kon­fe­ren­cja pra­so­wa i prze­ka­za­nie dzie­ła. Obraz olej­ny "Mu­rzyn­ka", o wy­mia­rach 63 x 48,5 cm, zo­stał na­ma­lo­wa­ny w 1884 roku. Dzie­ło było wła­sno­ścią Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie. Zo­sta­ło zra­bo­wa­ne w la­tach 1939-1945.

Mi­ni­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go zo­sta­ło po­in­for­mo­wa­ne o od­na­le­zie­niu ob­ra­zu Anny Bi­liń­skiej-Boh­da­no­wi­czo­wej "Mu­rzyn­ka" we wrze­śniu ub.​roku.

Obraz od­na­lazł się w ze­szłym roku w domu au­kcyj­nym Villa Gri­se­bach w Ber­li­nie. Z pu­bli­ka­cji domu au­kcyj­ne­go Villa Gri­se­bach, za­po­wia­da­ją­cej je­sien­ne au­kcje, wy­ni­ka­ło, że "Mu­rzyn­ka" ma być wy­sta­wio­na na sprze­daż 25 li­sto­pa­da.

Mi­ni­ster kul­tu­ry Bog­dan Zdro­jew­ski po­le­cił wów­czas De­par­ta­men­to­wi Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­we­go w re­sor­cie kul­tu­ry przy­go­to­wa­nie wnio­sku re­sty­tu­cyj­ne­go za­wie­ra­ją­ce­go pełną do­ku­men­ta­cję po­twier­dza­ją­cą po­cho­dze­nie dzie­ła. Jed­no­cze­śnie zor­ga­ni­zo­wa­ny zo­stał wy­jazd eks­per­tów z Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie, m.​in. w celu po­twier­dze­nia jego au­ten­tycz­no­ści.

Spra­wą od­zy­ska­nia ob­ra­zu - na zle­ce­nie Mi­ni­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go - za­ję­ła się jedna z nie­miec­kich kan­ce­la­rii praw­nych. Pro­wa­dzo­ne za jej po­śred­nic­twem roz­mo­wy za­koń­czy­ły się ugodą, zgod­nie z którą stro­na pol­ska wy­pła­ci­ła re­kom­pen­sa­tę do­tych­cza­so­we­mu po­sia­da­czo­wi dzia­ła. Kwota ta zo­sta­ła wy­pła­co­na przez Fun­da­cję Ban­ko­wą im. Le­opol­da Kro­nen­ber­ga przy City Han­dlo­wy.

Pier­wot­nie "Mu­rzyn­ka" znaj­do­wa­ła się w zbio­rach zna­ne­go pol­skie­go me­ce­na­sa i ko­lek­cjo­ne­ra sztu­ki, Do­mi­ni­ka Wit­ke-Je­żew­skie­go, który w 1933 r. prze­ka­zał płót­no w de­po­zyt do Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie. Do 1937 r. obraz był eks­po­no­wa­ny w sali IX w gma­chu Mu­zeum przy ul. Pod­wa­le 15, a na­stę­pie w Ga­le­rii Ma­lar­stwa Pol­skie­go w nowym bu­dyn­ku przy Ale­jach Je­ro­zo­lim­skich. 12 kwiet­nia 1939 r. obraz za­ku­pio­no do zbio­rów MNW i wpi­sa­no do in­wen­ta­rza mu­ze­al­ne­go.

Losy obiek­tu w cza­sie wojny nie są do końca znane. Można je­dy­nie przy­pusz­czać, że obraz po­zo­stał w mu­zeum do wy­bu­chu Po­wsta­nia War­szaw­skie­go w 1944 roku. W trak­cie Po­wsta­nia i po jego upad­ku, wiele ze znaj­du­ją­cych się jesz­cze w ob­rę­bie mia­sta zbio­rów, padło ofia­rą gra­bie­ży lub ule­gło znisz­cze­niu, inne wy­wie­zio­no do skład­nic na Dol­nym Ślą­sku, w Au­strii i w Niem­czech. Wśród nich naj­praw­do­po­dob­niej znaj­do­wał się obraz Anny Bi­liń­skiej-Boh­da­no­wi­czo­wej.

Od 1945 r. obraz był po­szu­ki­wa­ny przez stro­nę pol­ską. Zna­lazł się m.​in. w wy­da­nym przez re­sort kul­tu­ry ka­ta­lo­gu strat wo­jen­nych ma­lar­stwa pol­skie­go. Obraz za­re­je­stro­wa­no też w bazie da­nych obiek­tów utra­co­nych w wy­ni­ku II wojny świa­to­wej pro­wa­dzo­nej przez mi­ni­ster­stwo, w bazie Sto­len Works of Art Se­kre­ta­ria­tu Ge­ne­ral­ne­go In­ter­po­lu.

"Mu­rzyn­ka" to ko­lej­ne dzie­ło za­gi­nio­ne w okre­sie II wojny świa­to­wej, które w ciągu ostat­nich mie­się­cy wraca do kraju, dzię­ki sta­ra­niom pol­skie­go mi­ni­ster­stwa kul­tu­ry. To rów­nież ko­lej­ne dzie­ło, które tra­fia do zbio­rów Mu­zeum Na­ro­do­we­go w War­sza­wie.

W roku 2009 mi­ni­ster Bog­dan Zdro­jew­ski prze­ka­zał pla­ców­ce środ­ki na wykup ob­ra­zu Jacka Mal­czew­skie­go pn. "Śmierć El­le­nai".

W lipcu ub.​roku, po kil­ku­dzie­się­ciu la­tach, do kraju wró­ci­ła "Po­ma­rań­czar­ka" Alek­san­dra Gie­rym­skie­go.

Od­zy­ska­ne dzie­ła Ju­lia­na Fa­ła­ta - "Na­gan­ka na po­lo­wa­niu w Nie­świe­żu" i "Przed po­lo­wa­niem w Ry­twia­nach", pre­zen­to­wa­no w War­sza­wie na po­cząt­ku paź­dzier­ni­ka ub.​roku. Z kolei "Por­tret Laszcz­ki" Jó­ze­fa Me­hof­fe­ra zo­stał ku­pio­ny na war­szaw­skiej au­kcji za ponad 260 tys. zł przez Mu­zeum Na­ro­do­we w War­sza­wie - zakup sfi­nan­so­wa­ło w ca­ło­ści Mi­ni­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go.

>>>>

No super . Znow znakomita wiadomosc !
Znana polska malarka.
Tutaj jej auroporteret .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:02, 22 Maj 2012    Temat postu:

Starodruki odzyskane

De­tek­ty­wi z Ko­men­dy Po­wia­to­wej Po­li­cji w Cho­dzie­ży od­zy­ska­li bez­cen­ny sta­ro­druk skra­dzio­ny w 2005 roku z bi­blio­te­ki klasz­to­ru oo. Ka­me­du­łów w Kra­ko­wie.

Dzie­ło Św. To­ma­sza z Akwi­nu „Opera Mo­ra­lia” z 1597r. od­ku­pił an­ty­kwa­riusz, który po­pro­sił po­li­cjan­tów o spraw­dze­nie jego po­cho­dze­nia.

Sen­sa­cyj­ne­go od­kry­cia do­ko­na­li po­li­cjan­ci z Ko­men­dy Po­wia­to­wej Po­li­cji w Cho­dzie­ży, któ­rzy zo­sta­li po­pro­sze­ni przez miej­sco­we­go an­ty­kwa­riu­sza o spraw­dze­nie po­cho­dze­nia sta­ro­dru­ku z 1597 roku. Dzie­ło Św. To­ma­sza z Akwi­nu wy­da­ne w An­twer­pii oka­za­ło się ory­gi­na­łem skra­dzio­nym w 2005 roku z bi­blio­te­ki klasz­tor­nej oo. Ka­me­du­łów w Kra­ko­wie po­szu­ki­wa­nym od lat przez pol­ską Po­li­cję i In­ter­pol.

Cho­dzie­scy de­tek­ty­wi wspie­ra­ni przez spe­cja­li­stów z Ko­men­dy Wo­je­wódz­kiej Po­li­cji w Po­zna­niu za­bez­pie­czy­li księ­gę w miej­sco­wym an­ty­kwa­ria­cie. W tej spra­wie wy­ko­na­li też czyn­no­ści zmie­rza­ją­ce do usta­le­nia w jaki spo­sób bez­cen­ne dzie­ło zna­la­zło się w rę­kach trzech cho­dzie­żan i wcze­śniej miesz­kań­ca Obor­nik. Pod­czas prze­szu­ka­nia miesz­ka­nia i ga­ra­żu w Obor­ni­kach, dokąd pro­wa­dził trop, po­li­cjan­ci od­na­leź­li ponad 300 sztuk amu­ni­cji do pi­sto­le­tów i ka­ra­bi­nów. De­tek­ty­wi mają już ko­lej­ne ślady w tej spra­wie.

>>>>

Brawo . To wspaniale !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:13, 23 Maj 2012    Temat postu:

Odzyskano Dzieło Św. Tomasza z Akwinu "Opera Moralia" z 1597 r.

Funk­cjo­na­riu­sze z Cho­dzie­ży od­zy­ska­ła bez­cen­ny sta­ro­druk skra­dzio­ny w 2005 roku z bi­blio­te­ki klasz­to­ru oo. Ka­me­du­łów w Kra­ko­wie. Dzie­ło Św. To­ma­sza z Akwi­nu "Opera Mo­ra­lia" z 1597r. od­ku­pił an­ty­kwa­riusz, który po­pro­sił po­li­cjan­tów o spraw­dze­nie jego po­cho­dze­nia.

Cho­dzie­scy de­tek­ty­wi wspie­ra­ni przez spe­cja­li­stów z Ko­men­dy Wo­je­wódz­kiej Po­li­cji w Po­zna­niu 11 maja 2012 r. za­bez­pie­czy­li księ­gę w miej­sco­wym an­ty­kwa­ria­cie. W ciągu kilku dniu bie­gli po­twier­dzi­li au­ten­tycz­ność księ­gi. Sta­ro­druk wy­da­ny w An­twer­pii oka­zał się ory­gi­na­łem po­szu­ki­wa­nym od lat przez pol­ską po­li­cję i In­ter­pol.

Trwa­ją usta­le­nia w jaki spo­sób bez­cen­ne dzie­ło zna­la­zło się w rę­kach trzech cho­dzie­żan i wcze­śniej miesz­kań­ca Obor­nik. Spra­wa na obec­nym eta­pie wy­ma­ga dal­szej pracy al­bo­wiem de­tek­ty­wi mają ko­lej­ne ślady w tej spra­wie.

Przy­po­mi­na­my, że kra­kow­ska Po­li­cja pro­wa­dzi­ła śledz­two w spra­wie znik­nię­cia sta­ro­dru­ków. Zo­stał wów­czas za­trzy­ma­ny ów­cze­sny prze­or klasz­to­ru, a wła­dze ko­ściel­ne wpro­wa­dzi­ły wtedy za­rząd ko­mi­sa­rycz­ny w klasz­to­rze. Cho­ciaż spra­wa za­koń­czy­ła się wy­ro­kiem ska­zu­ją­cym, nie udało się wtedy od­zy­skać wszyst­kich skra­dzio­nych dzieł, a klasz­tor nie po­sia­dał ich ka­ta­lo­gu i opisu. Nadal po­szu­ku­je­my jesz­cze inne dzie­ła, które w tam­tym cza­sie za­gi­nę­ły.

>>>>

Faktycznie ! Bardzo cenne !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:34, 28 Lip 2012    Temat postu:

Polska odzyskała obraz "Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha

"Madonna pod jodłami", obraz Lucasa Cranacha starszego z początku XVI w., po prawie 70 latach powrócił do kraju. Dzieło po drugiej wojnie światowej ukradł z katedry wrocławskiej i wywiózł do Berlina niemiecki duchowny.

>>>>

Tutaj jednak nie wiemy jakie byly motywy duchownego . Moze chcial ratowac ? Wszak wiemy ze szlo sowieckie bydlo . Co oni robili z miastami ? Nie musze mowic . Subiektywnie moze chcial ratowac . Zreszta nie wiadomo czy by przetrwalo gdyby zostalo ... Ale niewatpliwie powinno byc w miejcu gdzie sie znajdowalo historycznie .

Obraz został odzyskany staraniem MSZ. Minister Radosław Sikorski zaprezentował dzieło Cranacha w Warszawie. Przekazał je katedrze św. Jana we Wrocławiu, gdzie obraz znajdował się od początku XVI w. do 1943 r.

- Przekazujemy władzy kościelnej najcenniejszy zabytek odzyskany w wolnej Polsce od 1990 r. - podkreślił Sikorski przekazując obraz biskupowi wrocławskiemu Andrzejowi Siemieniewskiemu. Według ministra dzieło Cranacha jest jednym z dziesięciu najcenniejszych obrazów znajdujących się obecnie w naszym kraju.

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy ukryli obraz celem zabezpieczenia go przed działaniami wojennymi, po ich zakończeniu obraz powrócił do katedry złamany na dwie części. Jego naprawę zlecono niemieckiemu duchownemu Zygfrydowi Zimmerowi. W latach 1946-1947 powstała kopia obrazu Cranacha pędzla Georga Kupke, wspólnika duchownego. Następnie falsyfikat podmieniono w katedrze, oryginał "Madonny pod jodłami" Zimmer wywiózł do Berlina.

Oryginalność dzieła znajdującego się we wrocławskiej katedrze podważył w 1961 r. polski konserwator.

"Obraz odbył później bardzo długą i złożoną podróż z rąk do rąk" - powiedział pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury prof. Wojciech Kowalski. Jak wyjaśnił, obraz próbowano sprzedać za wielkie pieniądze, jednak z powodu znanej proweniencji nie mógł znaleźć nabywcy. Dzieło Cranacha trafiło w końcu do kolekcji w Szwajcarii, po śmierci kolekcjonera przekazano je diecezji w Sankt Gallen.

Od marca MSZ prowadziło rozmowy na temat odzyskania obrazu z władzami szwajcarskiej diecezji, które rozważały również sprzedaż obrazu i przekazanie dochodu z niej na cele dobroczynne. Jak tłumaczył prof. Kowalski, strona polska musiała m.in. wykazać, że obraz stanowi wciąż własność Parafii Katedralnej we Wrocławiu w świetle zarówno prawa cywilnego, jak i kanonicznego. Specjaliści musieli również potwierdzić, że obraz przechowywany w Szwajcarii namalował Cranach.

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego obowiązuje zasada więzi terytorialnej dzieł sztuki - wyjaśnia prof. Kowalski. Oznacza to, że zagrabione obiekty mają wrócić na to miejsce skąd zostały zabrane, niezależnie od tego, czy dokonały się tam w międzyczasie jakiekolwiek zmiany polityczne.

Lucas Cranach starszy (1472-1553) to niemiecki malarz i grafik epoki renesansu. Artysta jest autorem ponad 400 dzieł, głównie o tematyce religijnej. Cranach zyskał sławę jako autor obrazów: "Św. Hieronim" (1502), "Ukrzyżowanie" (1503), "Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu" (1504). Po spotkaniu z Marcinem Lutrem przeszedł na luteranizm. Wykonał wiele portretów niemieckiego reformatora i tworzył ikonografię luterańską na podstawie Pisma Św. Po jego śmierci działalność Cranacha starszego kontynuował jego syn.

>>>>

Tuatj mamy ciekawe zagadnienie bo to nie byla Polska przed wojna . Ale Polska ma prawo do wszelkiej kultury na tych ziemiach przez cala historie . Trudno mowic ze Niemcy ,,kradli'' bo to bylo ich panstwo . Raczej mamy rewindykacje ... A oczywiscie sa dziela ukradzione z Polski ktora przed wojna byla Polska . No i nie zapominajmy o radziecich . Oni maja cale piwnice zagrabionego to plesnieje psuje sie . Koszmar !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:27, 01 Sie 2012    Temat postu:

Słynny obraz Rafaela Santiego odnaleziony. MSZ jest na jego tropie
"Por­tret mło­dzień­ca" Ra­fa­ela

Słyn­ny obraz "Por­tret mło­dzień­ca" pędz­la Ra­fa­ela San­tie­go zo­stał od­na­le­zio­ny - in­for­mu­je radio TOK FM. Do tej pory po­wszech­nie uwa­ża­no, że wart mi­lio­ny do­la­rów obraz z ko­lek­cji Czar­to­ry­skich, zo­stał znisz­czo­ny pod­czas II wojny świa­to­wej, kiedy to za­gi­nął. MSZ jest jed­nak na jego tro­pie.

Obraz ma znaj­do­wać się w sej­fie w jed­nym z kra­jów, "w któ­rym prawo nam sprzy­ja" - po­wie­dział TOK FM prof. Woj­ciech Ko­wal­ski, peł­no­moc­nik mi­ni­stra spraw za­gra­nicz­nych ds. re­sty­tu­cji dóbr kul­tu­ry .

"Por­tret mło­dzień­ca" (naj­pew­niej) wy­szedł spod pędz­la Ra­fa­ela San­tie­go w pierw­szym dwu­dzie­sto­le­ciu XVI wieku. Na po­cząt­ku XIX wieku tra­fił do ko­lek­cji ro­dzi­ny Czar­to­ry­skich i był jedną z pereł zbio­rów Mu­zeum w Kra­ko­wie.

Obraz pod­czas wojny zo­stał za­re­kwi­ro­wa­ny przez hi­tle­row­ców i wy­wie­zio­ny do Nie­miec. Po woj­nie nie od­na­le­zio­no go i są­dzo­no, że mógł ulec znisz­cze­niu.

>>>>

A to sensacja stulecia ! Njaslynniejsze dzielo zagraniczne ukradzione w Polsce po hitlerowsko-stalinowskiej agresji . NR 1 NA LISCIE POSZUKIWANYCH !!! ODNALAZL SIE !!! :O ))))



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:08, 07 Wrz 2012    Temat postu:

Słynny obraz Lucasa Cranacha "Madonna pod jodłami", zaginiony kilka dziesięcioleci temu, został odnaleziony w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.

Przez ponad czterysta lat Madonna o pełnym miłości uśmiechu wisiała w katedrze we Wrocławiu. Prawdziwe dzieło sztuki: podziwiane, opisane przez naukowców i czczone zarówno przez wrocławian, jak i przyjezdnych. Obraz "Madonna pod jodłami" został namalowany przez Lucasa Cranacha Starszego i w 1510 r. podarowany biskupowi wrocławskiemu. Od tego czasu zaliczany był do najchętniej oglądanych zabytków regionu.

Jednak prawdopodobnie od 1946 r. w kościele we Wrocławiu wisiała kopia obrazu - przez wiele lat nierozpoznana. Latem tego roku oryginał nieoczekiwanie wrócił do ojczyzny. Polski minister kultury przekazał go obecnemu biskupowi wrocławskiemu.

Oficjalnie nikt nie wie, gdzie obraz był przechowywany przez te wszystkie lata. Kościół katolicki, obecnie znowu strażnik tego skarbu, również milczy zasłaniając się "tajemnicą duszpasterską". Historia Madonny Cranacha do dziś pozostaje tyleż zaskakująca, co zagmatwana.

Odyseja obrazu rozpoczęła się w czasie drugiej wojny światowej, kiedy to w 1943 r. wraz z innymi dziełami sztuki z miasta trafił on na przechowanie do klasztoru cystersów. Trzy lata później artysta malarz Georg Kupke na zlecenie księdza Siegfrieda Zimmera wykonał wierną kopię oryginału – tak przynajmniej opowiadał później. W 1985 r. twierdził, że Zimmer miał plan wywiezienia obrazu. "Jeśli uda nam się zrobić kopię, może uratujemy obraz przed komunistami. Pozostawimy im kopię, a oryginał przeszmuglujemy na Zachód", miał powiedzieć wtedy Zimmer. A Kupke, jak przyznaje, był "pijany z zachwytu".

Na wykonanej przez niego kopii Madonna ma lekkiego zeza. Nikt jednak nie zorientował się, że to kopia, kiedy Zimmer - który w 1947 r. wyjechał na Zachód - zawiesił fałszywą Madonnę na ścianie wrocławskiego kościoła. Sprawa wyszła na jaw dopiero w 1961 r., kiedy paryska agencja fotograficzna poprosiła o zdjęcie słynnego obrazu.

Gdzie więc znajdowała się w tym czasie prawdziwa Madonna? Do niedawna można było na ten temat tylko snuć domysły. Co Zimmer zrobił z obrazem, nie wiadomo. Były kapłan, później nauczyciel religii, zamieszkał w bawarskiej miejscowości Traunstein, a "Madonna" ponoć wisiała na ścianie w jego salonie. Kiedy Zimmer zmarł w 1979 r. okazało się, że był zaskakująco bogatym człowiekiem. Pozostawił staroegipskie skarby, mumię i kolekcję monet, ale nie było ani testamentu, ani Madonny. Oferty zakupu obrazu pojawiały się jednak od czasu do czasu na rynku antykwarycznym.

Znany szwajcarski historyk sztuki i ekspert od Cranacha Dieter Koepplin przypomina sobie jedną z takich dziwnych ofert: "W 1969 r. zakup Madonny zaproponowano pewnemu niemieckiemu kolekcjonerowi sztuki w Szwajcarii, który miał już w swoich zbiorach obrazy Cranacha". Dwa lata później na zlecenie pewnego kolekcjonera Koepplin pojechał do Genewy, gdzie w jednym z hoteli spotkał się z dwoma mężczyznami. Poszli razem do domu w sąsiedztwie, gdzie zobaczył oryginał obrazu "Madonna pod jodłami". - Tego byłem i nadal jestem zupełnie pewny – mówi Koepplin dzisiaj. - Pewny byłem także wtedy, gdy odmówiłem tym mężczyznom poświadczenia, że to oryginał.

Po tym zdarzeniu obraz na kilka lat ponownie zniknął z rynku antykwarycznego.

Przez całe dziesięciolecia nie zamieszczono nigdy żadnego anonsu o poszukiwaniach obrazu. Stało się to dopiero w 1981 r., kiedy to Kościół katolicki zasygnalizował zainteresowanie odkupieniem swojej własności. Jednak prawdopodobnie oferta Kościoła opiewająca na 1,5 mln marek niemieckich była niewystarczająco wysoka – pośrednicy oczekiwali jej dziesięciokrotności. W latach 70. obraz był podobno oferowany państwowym muzeom w Berlinie i Monachium.

W 1985 r. niemiecki magazyn "Stern" donosił, że obraz jest od 1973 r. w posiadaniu maklera nieruchomości z Regensburga: miał on wymienić krajobraz Rubensa, który okazał się kopią, na Madonnę Cranacha. Rok później inny niemiecki magazyn "Bunte" napisał, że poszukiwany obraz jest w Szwajcarii, a redakcja sama prowadzi negocjacje z pośrednikami. Madonna pozostawała jednak cały czas w ukryciu. Aż do momentu przekazania go tego lata władzom Polski, kiedy to ofiara uprowadzenia – jak poinformowało polskie ministerstwo spraw zagranicznych – wreszcie wróciła do domu.

Oficjalne wyjaśnienie tego skomplikowanego przypadku jest tyleż niewiarygodnie proste co piękne. Spadkobiercy szwajcarskiego kolekcjonera podarowali dzieło Cranacha diecezji w St. Gallen, a ta zdecydowała o przekazaniu go z powrotem do katedry we Wrocławiu. Nazwisko zmarłego w ubiegłym roku właściciela jest – jak informuje rzecznik szwajcarskiej diecezji – "duszpasterską tajemnicą".

Teraz pozostaje wierzyć, że obraz Madonny, który od 27 lipca 2012 znajduje się znowu we Wrocławiu, rzeczywiście jest oryginałem. To zbada specjalna komisja, podobnie jak i miejsca, w których przebywała "Madonna pod jodłami" podczas swojej długiej wędrówki. Domaga się tego historyk sztuki z Heidelbergu Michael Hofbauer, kierownik jednostki badawczej cranach.net, według którego oficjalna wersja pozostawia zbyt wiele wątpliwości. "Również w tym spektakularnym przypadku okazuje się, że historia sztuki i wątki kryminalne czasem się zazębiają".

Kopia obrazu "Madonna pod jodłami" autorstwa malarza Kupkego zniknęła z katedry wrocławskiej, ale pozostała w mieście. W posiadaniu Kościoła. Na wszelki wypadek.

>>>>

Kopia niech wisi a oryginal trzeba najpierw obudowac zabezpieczeniami i pomyslec gdzie ma wisiec ... Moze i w katedrze ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:47, 21 Sty 2013    Temat postu:

Nagroda za pomoc w odnalezieniu zabytkowych dzwonów

Po­li­cjan­ci z ko­men­dy po­wia­to­wej w Świe­ciu szu­ka­ją spraw­ców kra­dzie­ży za­byt­ko­wych dzwo­nów z dzwon­ni­cy w Sar­to­wi­cach. Osoby, które mo­gły­by pomóc w zła­pa­niu spraw­ców oraz od­na­le­zie­niu za­byt­ków pro­szo­ne są o kon­takt z naj­bliż­szą jed­nost­ką po­li­cji. Ko­men­dant Wo­je­wódz­ki Po­li­cji wy­zna­czył na­gro­dę w wy­so­ko­ści 3000 zło­tych za pomoc w zła­pa­niu spraw­ców i od­na­le­zie­niu skra­dzio­ne­go mie­nia.

>>>>

Niestety znow grabiez .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:36, 24 Sty 2013    Temat postu:

Kradzież w poznańskiej Farze. Zniknął obraz z XVIII wieku

Z kościoła farnego w Poznaniu skradziono w czwartek osiemnastowieczny obraz "Epitafium biskupa Józefa Pawłowskiego".

Według wstępnych ustaleń policji do kradzieży doszło między godziną 13 a 15. Na razie nieznana jest wartość dzieła.

Płótno o wymiarach 85 na 60 centymetrów znajdowało się w ramie o wymiarach ok. 1 metr na 2 metry. - Obraz w drewnianej, rzeźbionej i złoconej ramie, datowany na 1759 rok wisiał w lewej nawie kościoła. Niestety, był na wyciągnięcie ręki - powiedział rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Na miejscu procują policyjni eksperci, którzy badają okoliczności kradzieży. Policjanci zabezpieczyli wszystkie ślady w kościele. Skorzystają także z nagrań, które zarejestrował kościelny monitoring.

....

Koszmar ! Jedno ze sztandarowych dziel sztuki w Polsce !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:46, 23 Lut 2013    Temat postu:

"Rzeczpospolita": Bezkarni rabusie

Szwecja powinna zwrócić nam zrabowane podczas potopu archiwa i biblioteki, m.in. Bibliotekę Królewską. Nie ma jednak kto wydać w tej sprawie wyroku, pisze "Rzeczpospolita".

Szwecja zobowiązała się do tego w zawartym w 1660 r. pokoju oliwskim. Traktat wciąż obowiązuje. Zgodnie z jego postanowieniami zwrot polskich książek i archiwaliów miał nastąpić w ciągu trzech miesięcy od ratyfikacji. Po 353 latach wciąż znajdują się one jednak w szwedzkich archiwach i bibliotekach, w tym m.in. w Uppsali.

W prawie międzynarodowym roszczenia o zwrot zagrabionych dóbr kultury nie ulegają przedawnieniu. Nie ma jednak trybunału, który mógłby dziś wydać wyrok nakazujący wykonanie traktatu oliwskiego.

- Nie znam na świecie współczesnego przypadku, by udało się odzyskać jakiekolwiek dobra kultury na drodze postępowania sądowego, w którym powód domagałby się wypełnienia postanowień traktatu pokojowego sprzed I wojny światowej, powiedział "Rz" prof. Wojciech Kowalski, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury.

....

Nie tylko Szwedzi . Ale tu akurat jest dobro ! Gdyby zwrocili to w obu wojnach swiatowych i zaborach by zniszczyli a tak sa !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:36, 13 Maj 2013    Temat postu:

Z Muzeum Zagłębia zniknęły strony z dokumentu Stanisława Augusta Poniatowskiego

Urząd Miejski w Będzinie złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po trwającej trzy miesiące kontroli w Muzeum Zagłębia - poinformowała rzeczniczka urzędu Agnieszka Siemińska. Zwolniono dyrektorkę muzeum.

W trakcie kontroli odkryto m.in., że brakuje dwóch z czterech stron w dokumencie z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którym pod koniec XVIII wieku monarcha potwierdził wolności i przywileje będzińskich Żydów.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie Agnieszka Siemińska, na zarządzenie prezydenta miasta została powołana trzyosobowa komisja, w tym "historyk z zewnątrz". - Kontrola trwała trzy miesiące. Zostało wykrytych wiele uchybień i nieprawidłowości. W dokumencie - przywileju króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - brakowało dwóch z czterech stron. Dokument stracił na wartości historycznej. To jedna z najcięższych nieprawidłowości, ponieważ w Polsce są tylko dwa takie dokumenty - powiedziała Siemińska.

Dodała, że pozostała część osiemnastowiecznego dokumentu - podobnie jak wiele innych - wymaga natychmiastowej konserwacji.

Wśród uchybień rzeczniczka Urzędu Miejskiego wymieniła również m.in.: brak nadzoru nad wejściami i wyjściami z magazynu, brak aktualnej wyceny muzealiów, brak konserwacji zabytków lub złe ich przechowywanie.

- W muzeum znajdowały się także przedmioty niezinwentaryzowane oraz takie, które miały karty inwentarzowe, ale nie było ich w muzeum - powiedziała Siemińska. Dodała, że "dyrektor muzeum została zwolniona dyscyplinarnie". - Nasze dziedzictwo powinno być traktowane w sposób szczególny. Złożyliśmy do prokuratury rejonowej w Będzinie doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - powiedziała rzeczniczka.

....

Koszmar . Trzeba bedzie dawac skany .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:33, 01 Lip 2013    Temat postu:

Policjanci odzyskali skradziony obraz K. Alchimowicza

Policjanci odzyskali skradziony w 1991 roku obraz "Portret Józefa Chełmońskiego" Kazimierza Alchimowicza. Warte ok. 100 tys. zł dzieło, którego właścicielem jest Muzeum Sztuki w Łodzi, odnaleziono w Gdańsku.

W związku z tą sprawą zarzuty usłyszały dwie osoby - 64-letnia kobieta, w której mieszkaniu znaleziono obraz oraz 44-letni artysta plastyk, który usiłował wyłudzić za jego zwrot 24 tys. zł - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka.

Obraz Kazimierza Alchimowicza "Portret Józefa Chełmońskiego" pochodzący z 1913 roku został skradziony w maju 1991 r. Wówczas to dzieło zostało wypożyczone z Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawę w Pałacu Prymasowskim w Skierniewicach. Od tamtego czasu ślad po nim zaginął.

Kilka tygodni temu skierniewiccy policjanci natrafili na trop dotyczący tej sprawy, który zaprowadził ich do Gdańska.

Skradziony obraz znaleziono w mieszkaniu 64-letniej kobiety, która do niedawna prowadziła w Gdańsku galerię sztuki. Podczas przeszukania jej mieszkania znaleziono w sumie 36 obrazów, których pochodzenie jest obecnie ustalane.

Wartość dzieła Alchimowicza - według różnych wycen - szacuje się na około 100 tys. zł. - Obraz zostanie poddany szczegółowym badaniom, natomiast według wstępnej oceny ekspertów uznany został za oryginał z 1913 roku - wyjaśniła Kącka.

64-latka usłyszała zarzut paserstwa, za co grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Kobieta utrzymuje, że kupiła portret w 1996 roku w Warszawie od spotkanego na licytacji dzieł sztuki mężczyzny za okazyjną cenę 30 tys. zł. Bezpośrednio po zakupie rzeczoznawca wycenił jego wartość na 120 tys. zł - poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Według śledczych kobieta zdawała sobie sprawę, że kupiła kradzione dzieło sztuki, a portret figurował w ogólnodostępnym wykazie skradzionych zabytków.

Zarzuty w tej sprawie usłyszał także 44-letni artysta plastyk z Gdańska. Jak ustalono mężczyzna w ostatnim czasie skontaktował się z dyrektorem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, do którego należy pałac, gdzie odbywała się wystawa. Zaproponował, że wskaże miejsce, gdzie znajduje się obraz w zamian za 24 tys. zł.

- Z jego wyjaśnień wynika, że zdecydował się na ujawnienie miejsca, gdzie znajduje się skradziony obraz, bowiem jego 64-letnia znajoma nie rozliczyła się z nim ze zobowiązań finansowych - wyjaśnił Kopania.

44-latek był już karany za podobne przestępstwa, tym razem za oszustwo odpowie w warunkach recydywy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Obraz wrócił już do Muzeum Sztuki w Łodzi.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach.

>>>>

Brawo ! To cieszy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:42, 25 Paź 2013    Temat postu:

Policja odnalazła cenne zabytki

Zachodniopomorscy policjanci odnaleźli długo poszukiwane zabytki: srebrną koronę i barokowe epitafia. We wrześniu tego roku kontrolerzy z delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie stwierdzili, że z kościoła w Iwięcinie zginęły dwa epitafia z początku XVIII wieku. Znajdowały się one w zamkniętym pomieszczeniu na strychu świątyni jeszcze w 2009 roku.

- Konserwator zawiadomił nas o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dlatego zajęliśmy się tą sprawą - wyjaśnia aspirant sztabowy Marek Łuczak z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Pojechaliśmy na miejsce wykonać standardowe czynności, czyli ustalić chronologię zaginięcia. Przy okazji sprawdziliśmy dokładnie cały kościół. Udało się odnaleźć w schowku nad zakrystią. O tyle było to nie typowe, że do schowka wchodziło się przez fragment podnoszonego sufitu, do którego nikt nie zaglądał. Były tam dwa epitafia z zawiadomienia konserwatora oraz jeszcze jedno z 1730 roku - mówi Marek Łuczak.

W tym samym czasie została również odnaleziona srebrna korona z figury Matki Boskiej w kościele w Darłowie. Została ona skradziona 23 sierpnia 1993 roku. Okazało się, że kilka miesięcy po kradzieży ktoś zostawił koronę owiniętą w gazetę przy konfesjonale. Parafia nie zgłosiła tego faktu. Srebrna korona, wykonana w pracowni poznańskich jubilerów, była poszukiwana przez 20 lat przez policję i figurowała w Krajowym Wykazie Skradzionych Zabytków.

Według ustaleń Marka Łuczaka z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie około 250 zabytków w województwie zachodniopomorskim wciąż czeka na odnalezienie.

....

To wspaniala wiadomosc !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:05, 05 Lis 2013    Temat postu:

Odnaleziona w mieszkaniu 79-letniego emeryta w Monachium kolekcja dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów w czasach III Rzeszy zawiera nie tylko obrazy modernizmu klasycznego, lecz także dzieła z wcześniejszych epok. Niektóre były dotychczas nieznane.

Prokurator Reinhard Nemetz poinformował we wtorek w Augsburgu, że podczas akcji w lutym 2012 roku funkcjonariusze służb celnych zabezpieczyli w mieszkaniu kolekcjonera Corneliusa Gurlitta w monachijskiej dzielnicy Schwabing 1406 obrazów. Obrazy były w bardzo dobrym stanie, przechowywane były zgodnie z zasadami - zaznaczył prokurator.

Były wśród nich dzieła najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu Picassa, Chagalla, Noldego, Macke'a, Matissa, Liebermanna i Dixa. Jak podkreśliła historyk sztuki z Freie Universitaet w Berlinie, Meike Hoffmann, w kolekcji były także obrazy z wcześniejszych epok, w tym nawet z 16. wieku. Część znalezionych obrazów nie figuruje w katalogach i była dotychczas nieznana. "Jestem niesamowicie szczęśliwa" - powiedziała Hoffman, której zadaniem jest zbadanie kolekcji. Zdaniem mediów wartość obrazów może sięgać 1 mld euro.

Według Hoffmann kolekcja składa się głównie z dzieł sztuki zrabowanej przez nazistów po dojściu Hitlera do władzy, są w niej jednak także obrazy innego pochodzenia. "Ustalanie pochodzenia obrazów będzie długim i skomplikowanym procesem" - powiedziała Hoffmann.

Cornelius Gurlitt odziedziczył bezcenną kolekcję po swoim ojcu, historyku sztuki i handlarzu działami sztuki Hildebrandzie Gurlitcie. Na polecenie władz III Rzeszy sprzedawał uznane przez nazistów za przejaw sztuki "zdegenerowanej i narodowo obcej" dzieła, skonfiskowane wcześniej prawowitym właścicielom, za granicę, by zapewnić państwu dopływ dewiz. Część obrazów przeznaczona była dla planowanego przez Hitlera muzeum sztuki w Linzu. Najwidoczniej Gurlitt zabezpieczył - bez wiedzy swoich mocodawców - część kolekcji na własne potrzeby - pisze dziennik "Der Tagesspiegel".

Z informacji prokuratury wynika, że niektóre obrazy mogą pochodzić z krajów okupowanych w czasie II wojny światowej przez Niemcy.

Po śmierci Hildebranda Gurlitta w 1956 roku zbiory odziedziczył jego syn. Mężczyzna utrzymywał się ze sprzedaży przejętych dzieł sztuki. Jak twierdzi monachijska policja, emeryt nie figurował w żadnych kartotekach - nie był zameldowany, nie płacił żadnych świadczeń i nie miał numeru podatkowego.

Służby celne wpadły na trop właściciela obrazów po znalezieniu u niego większej sumy pieniędzy podczas powrotu ze Szwajcarii do Niemiec. Wdrożono przeciwko niemu postępowanie podatkowe. Jak okazało się podczas śledztwa, Cornelius Gurlitt posiada także mieszkanie w Austrii. Prokuratura nie dysponuje informacjami, gdzie obecnie znajduje się emeryt.

Władze III Rzeszy przystąpiły w 1937 roku do generalnej rozprawy ze sztuką uznaną przez nich za "zdegenerowaną" lub "narodowo obcą". Na podstawie dekretu wydanego przez Hitlera z muzeów i prywatnych kolekcji skonfiskowano najczęściej bez odszkodowania ponad 21 tys. obrazów, rzeźb i innych obiektów. Uchwalona rok później ustawa usankcjonowała konfiskaty. Ustawa nie została anulowana do dzisiaj i uniemożliwia odzyskanie obrazów na drodze prawnej.

W 1937 roku w Monachium zorganizowano wielką wystawę "sztuki zdegenerowanej", by ośmieszyć ją i ostrzec społeczeństwo przed zgubnym wpływem "narodowo obcych" artystów. Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, zwiedziło ją dwa miliony osób, co zaniepokoiło władze i spowodowało jej zamknięcie.

Niezależnie od tego powszechne były przypadki kupowania za bezcen lub po znacznie zaniżonych cenach dzieł sztuki od niemieckich Żydów emigrujących z Niemiec w obawie przed prześladowaniami. Większość przypadków uległa przedawnieniu.

W 1998 roku władze w Berlinie zobowiązały się, podpisując jako jeden z 44 krajów Deklarację Waszyngtońską, do poszukiwania zrabowanych dzieł sztuki i do zwrotu ich prawowitym właścicielom lub odszkodowania. W praktyce w takich przypadkach dochodzi do trwających latami kosztownych procesów sądowych.

Niemiecki adwokat Markus Stoetzel reprezentujący spadkobierców żydowskiego kolekcjonera sztuki Alfreda Flechtheima ostro skrytykował niemieckie władze za utrzymywanie przez niemal dwa lata w tajemnicy faktu odnalezienia kolekcji.

Prokuratura w Augsburgu zapowiedziała, że nie zamieści w internecie zdjęć odnalezionych obrazów, lecz oczekuje zgłoszeń od osób, które utraciły w czasie wojny dzieła sztuki.

Prokuratura zdementowała informacje o przechowywaniu kolekcji w pomieszczeniach urzędu celnego w Garching pod Monachium. Obrazy są w bezpiecznym miejscu - powiedział prokurator, odmawiając podania adresu.

?????

Czysa tam nasze ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:26, 07 Lis 2013    Temat postu:

MKiDN: część obiektów odnalezionych w Monachium może pochodzić z PolskiCzwartek, 7 listopada 2013, źródło:PAP


fot.PAP/EPA / Marc Mueller
Z najnowszych ustaleń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że istnieją przesłanki, by twierdzić, że część obiektów odnalezionych w Monachium pochodzi z terenów Polski - poinformował rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.


W mieszkaniu 79-letniego mieszkańca Monachium Corneliusa Gurlitta, policja znalazła 1 500 uważanych dotychczas za zaginione dzieł sztuki, w tym obrazy Picassa, Matisse'a i Chagalla - podały w niedzielę media. Kolekcja dzieł sztuki, zrabowanych przez nazistów w czasach III Rzeszy, zawiera nie tylko obrazy modernizmu klasycznego, lecz także dzieła z wcześniejszych epok.

Część obiektów odnalezionych w Monachium może pochodzić z Polski - informuje resort kultury.

- Z najnowszych ustaleń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że istnieją przesłanki, by twierdzić, że część obiektów odnalezionych w Monachium pochodzi z terenów Polski. W 1937 roku z muzeów Wrocławia, Bytomia i Szczecina zostały wysłane do Monachium dzieła "sztuki zwyrodniałej" na wystawę "Entartete Kunst". Zarekwirowane przez nazistów jeszcze w tym samym roku obiekty, zostały przeznaczone do sprzedaży. Wśród upoważnionych do sprzedaży detalicznej antykwariuszy znajdował się Hildebrand Gurlitt. Obecnie ministerstwo czeka na potwierdzenie ze strony niemieckiej, że wśród odnalezionych obiektów znajdują się dzieła sztuki z terenów Polski - poinformował rzecznik ministra kultury.

Konsulat RP w Monachium wystąpił w poniedziałek do prokuratury o przekazanie władzom polskim pełnej listy zabezpieczonych obiektów.

Cornelius Gurlitt odziedziczył bezcenną kolekcję po swoim ojcu, historyku sztuki i handlarzu działami sztuki Hildebrandzie Gurlitcie. Na polecenie władz III Rzeszy sprzedawał uznane przez nazistów za przejaw sztuki "zdegenerowanej i narodowo obcej" dzieła, skonfiskowane wcześniej prawowitym właścicielom. Jak twierdzi monachijska policja, nie figurował on w żadnych kartotekach - nie był zameldowany, nie płacił żadnych świadczeń i nie miał numeru podatkowego.

Rząd za ujawnieniem listy odnalezionych dzieł

W odpowiedzi na krytykę z zagranicy niemiecki minister stanu ds. kultury Bernd Neumann opowiedział się za opublikowaniem listy ponad 1 400 dzieł sztuki mogących pochodzić z kolekcji zagrabionych w czasie wojny przez władze III Rzeszy.

- Opowiadamy się zdecydowanie za upublicznieniem informacji o obrazach wszędzie tam, gdzie istnieją poważne przesłanki wskazujące na niejasne pochodzenie danego dzieła - powiedział rzecznik Neumanna, Hagen Philipp Wolf. Takie informacje powinny zostać jego zdaniem ujawnione niezależnie od postępowania karnego przeciwko Corneliusowi Gurlittowi, w którego mieszkaniu w Monachium znaleziono kolekcję dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów.

O uspokojenie nastrojów zabiegają także władze Bawarii. Rzecznik bawarskiego ministerstwa sprawiedliwości powiedział agencji dpa, że resort rozmawia z prokuraturą w Augsburgu o wypracowaniu zasad, które pozwoliłyby na zaspokojenie zainteresowania odkrytymi zbiorami, nie narażając równocześnie na szwank śledztwa.

Prowadząca postępowanie prokuratura w Augsburgu wykluczyła wcześniej opublikowanie zabezpieczonych dzieł sztuki w internecie, argumentując, że taki krok ułatwiłby wysuwanie roszczeń przez osoby podszywające się pod właścicieli.

Stanowisko prokuratury zostało ostro skrytykowane przez ekspertów sztuki, adwokatów w Niemczech, Izraelu i USA oraz media. Większej otwartości domagają się USA. "Niemcy muszą postarać się o to, by obrazy wróciły do prawowitych właścicieli" - napisał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na źródło w amerykańskim MSZ. Listy zarekwirowanych przedmiotów domaga się też konsulat RP w Monachium.

79-letni Monachijczyk ukrywał w swoim mieszkaniu unikalną kolekcję obrazów, zawierającą nieznane prace twórców modernizmu klasycznego, a także dzieła pochodzące z wcześniejszych epok. Były wśród nich dzieła Picassa, Chagalla, Noldego, Mackego, Matisse'a, Liebermanna i Dixa. Ich wartość zdaniem mediów może sięgać 1 mld euro.

Cornelius Gurlitt odziedziczył zbiory po swoim ojcu, historyku sztuki Hildebrandzie Gurlitcie, który na polecenie władz III Rzeszy sprzedawał dzieła uznane przez nazistów za przejaw sztuki "zdegenerowanej i narodowo obcej", skonfiskowane wcześniej prawowitym właścicielom, za granicę, by zapewnić państwu dopływ dewiz.

Badająca pochodzenie kolekcji historyk sztuki Meike Hoffmann twierdzi, że składa się ona głównie z dzieł zrabowanych przez nazistów po dojściu Hitlera do władzy, są w niej jednak także obrazy innego pochodzenia. Eksperci uważają, że zakwestionowanie praw własności Gurlitta do obrazów będzie procesem skomplikowanym.

...

A w ogole to nawet jak nie ma dowodu ze cos bylo w Polsce a NIE MA PRAWIE NIGDY DOWODU GDY COS BYLO PRYWATNE !!! Tylko panstwowe instytucje mialy katalogi KTORE TEZ CZESTO ULEGLY ZAGLADZIE !!! to czesc dziel o niezodentyfikowanym pochodzeniu powinna w ramach REKOMPENSATY za dziela zniszczone i nieskatalogowane PRZYJSC DO POLSKI !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:26, 13 Lis 2013    Temat postu:

XV-wieczne rzeźby sakralne trafiły do Muzeum Narodowego

Pochodzące z XV w. rzeźby sakralne trafiły na stałe do zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego. Zabytki najprawdopodobniej wywieziono z wrocławskich kościołów w trakcie II wojny światowej.

Do zbiorów wrocławskiej placówki trafiły: Ukrzyżowanie tęczowe (z początku XV w.), które przed wojną znajdowało się w kościele św. Marii Magdaleny, rzeźby świętych Piotra i Pawła z poliptyku złotników wrocławskich z 1473 r. oraz popiersia św. Andrzeja i biskupa z retabulum kuśnierzy wrocławskich z 1497 r.

Rzeźby trafiły do wrocławskiej placówki dzięki prowadzonej od lat przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Warszawie polityce łączenia zespołów zabytkowych, rozbitych w czasie i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej – poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Najcenniejszą rzeźbą jest Ukrzyżowanie tęczowe, którego powstanie datuje się na lata 1410-1420. Na rzeźbę składają się figury: Chrystusa na krzyżu, św. Marii Magdaleny, Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty oraz Longinusa i setnika. W trakcie II wojny światowej cześć tych figur zostało wywiezionych z Wrocławia przez Niemców do klasztory Franciszkanów w Prudniku. W 1948 r. zespół tych rzeźb został podzielony pomiędzy dwa muzea – we Wrocławiu i w Warszawie. W tym roku grupa Ukrzyżowania tęczowego powróciła na stałe do Wrocławia. Będzie pokazywana w całości po raz pierwszy po 1945 r. na wystawie "Sztuka Śląska XIV-XVI w."

Kowalów poinformowała także, że wrocławskie Muzeum Narodowe wzbogaciło się o pochodzący z początku XX w. rysunek wrocławskiego artysty Paula Fegeler-Felkendorffa. Rysunek przedstawiający portret mężczyzny przed wojną znajdował się w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Niedawno został odnaleziony w Berlinie i za sprawą Niemieckiej Fundacji im. Ferdinanda Moellera przekazany wrocławskiej placówce.

...

Brawo ! W miare moznosci trzeba naprawiac koszmarna dewastacje sztuki w okresie wojny i komuny .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:53, 19 Lis 2013    Temat postu:

Obraz "Dwóch jeźdźców na plaży", znaleziony w kolekcji Gurlitta, należał do wrocławskiego fabrykanta

W mieszkaniu Corneliusa Gurlitta w Monachium odnaleziono tzw. "kolekcję hańby", wycenianą na 1 miliard euro. Był wśród nich obraz Liebermanna, który należał do żydowskiego fabrykanta z Breslau.

"Odkrycie stulecia" - tak o kolekcji 80-letniego Gurlitta piszą media z całego świata. W jego piwnicy w Monachium znaleziono 1406 obrazów, z których co najmniej 960 - jak podają specjaliści - mogło pochodzić z kradzieży, konfiskaty lub wojennych łupów. Są wśród nich dzieła Picassa, Chagalla, Canaletta czy impresjonisty Liebermanna (w portalu lostart.de zamieszczono na razie listę 25 obrazów). Cornelius odziedziczył kolekcję po swoim ojcu, Hildebrandzie, który handlował sztuką na polecenie Hitlera i Goebblsa.

Obraz "Dwóch jeźdźców na plaży" Liebermanna powstał w 1901 roku. Od 1939 roku był w posiadaniu Davida Friedmana, żydowskiego kolekcjonera sztuki i właściciela cukrowni w przedwojennym Wrocławiu. Do Hildebranda Gurlitta obraz trafił jedenaście lat później, już po śmierci Friedmanna. Willa właściciela cukrowni przy al. Jaworowej (wówczas Ahornalee) na wrocławskich Krzykach została zlicytowana przez urzędników III Rzeszy. Córka i żona przemysłowca trafiły do obozu w Auschwitz, gdzie zginęły. Natomiast "Dwaj jeźdźcy nad brzegiem morza" zostali uznani za tzw. "sztukę zdegenerowaną". Dziś wartość dzieła szacuje się na 1 milion euro.

"Kolekcję hańby" odnaleziono w domu Corneliusa Gurlitta w 2012 r., ale odkrycie było trzymane w tajemnicy. Lista dzieł została upubliczniona dopiero 3 listopada 2013. Był wśród nich obraz "Dwaj jeźdźcy na plaży". Dzieło zobaczyli w telewizji krewni Friedmanna - 92-letni David i jego starszy o cztery lata brat - cioteczni wnukowie przemysłowca z Breslau (ich rodzice zginęli w Auschwitz). Obaj mieszkają w USA. Według nich obraz wisiał niegdyś na ścianie jednego z wrocławskich mieszkań. Spadkobiercy, jak podaje "Der Spiegel", zgłosili sprawę do niemieckiej prokuratury i domagają się zwrotu obrazu.

Cornelius Gurlitt zapowiada, że nie odda żadnego z dzieł. Teraz sąd musi rozstrzygnąć, czy obrazy faktycznie zostały zagrabione przez nazistów. Nie będzie to jednak łatwy proces, ponieważ Hildebrand Gurlitt twierdził, że był ofiarą prześladowań. Na korzyść Corneliusa Gurlitta przemawiają też wspomnienia niektórych osób, które znały jego ojca.

..

Jest juz jeden obraz z Wroclawia !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:55, 19 Lis 2013    Temat postu:

Rosja odzyskała część księgozbioru zrabowanego przez Niemców

Rosja odzyskała niewielką część księgozbioru zrabowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej z pałacu w Pawłowsku pod Petersburgiem. 125 tomów przekazała w poniedziałek Rosjanom arystokratyczna rodzina von der Schulenburgów, w której posiadaniu się znajdowały.

Podczas uroczystości w Lipsku książki, w tym 30-tomowe wydanie dzieł Gottholda Lessinga z 1771 roku, przekazał kustoszowi muzeum w Pawłowsku Stephan von der Schulenburg.

- Po 70 latach książki te wracają na swoje miejsce. To tylko próba zadośćuczynienia - powiedział von der Schulenburg.

Podczas II wojny światowej Niemcy zrabowali z pałacu w Pawłowsku tysiące tomów. Część z nich otrzymał były ambasador Niemiec w Moskwie Friedrich Werner von der Schulenburg, który później, w listopadzie 1944 roku, został stracony za udział w spisku na życie Adolfa Hitlera.

Księgozbiór pozostał jednak posiadaniu rodziny von der Schulenburgów i był przechowywany na zamku Falkenburg w Bawarii. Gdy w tym roku Stephan von der Schulenburg dowiedział się o pochodzeniu książek, podjął decyzję o ich zwrocie Rosjanom.

...

SKANDAL !!! NIE WOLNO IM NIC ZWRACAC DOPOKI NIE ODDADZA TEGO CO UKRADLI POLSCE !!! PROSZE DO NAS DAWAC ICH RZECZY BEDZIE ZASTAW !!! TO MUSI BYC JEDNAKOWE TRAKTOWANIE I SOWIETOW I HITKEROWCOW !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:53, 30 Lis 2013    Temat postu:

Kolejne obrazy z Wrocławia odnalezione w kolekcji Gurlitta

W słynnej "kolekcji hańby" Gurlitta, znalezionej w Monachium, odkryto kilka dzieł z Breslau, w tym obrazy ze zbiorów wrocławskiego prawnika - Ismara Littmana - informuje portal mmwroclaw.pl.

Dzieła odnalezione w Monachium wycenia się na 1 miliard euro. Pisaliśmy niedawno o obrazie "Dwóch jeźdźców na plaży" Maxa Liebermanna, odnalezionym w "kolekcji hańby" (czytaj: Obraz "Dwóch jeźdźców na plaży", znaleziony w kolekcji Gurlitta, należał do wrocławskiego fabrykanta). Okazuje się jednak, że dzieł pochodzących z Breslau, było tam więcej. Kolejne odkrycie dotyczy akwareli Otto Dixa, pochodzących z kolekcji Ismara Littmana (1878-1934).

Zagrabione obrazy

Zafascynowany impresjonizmem Littman urodził się w Strzelcach Opolskich. Do Wrocławia przyjechał w 1906 roku i tu zamieszkał. Był prawnikiem, miał swoje biuro notarialne na ulicy Świdnickiej. Uzbierał 347 obrazów oraz 5 814 grafik (stan przed jego śmiercią). Wśród nich były obrazy wspomnianego wcześniej Liebermanna, Heckela czy Dixa. W 1933 roku Littman dostał od hitlerowców zakaz wykonywania zawodu i popadł w długi. Rok później popełnił samobójstwo, a jego majątek i kolekcję skonfiskowali naziści.

W kolekcji Gurlitta w Monachium odnaleziono obrazy Otto Dixa, należące do Littmana. Chodzi o "Dame in der Lage" oraz "Dompteuse". Obydwa powstały w 1922 roku. Dix doskonale wpisywał się w zainteresowania Littmana - w twórczości malarza nietrudno zauważyć inspiracje takimi nurtami, jak kubizm, dadaizm czy impresjonizm.

To nie koniec

Warto jednak dodać, że na obrazach z kolekcji Littmana i Friedmana raczej się nie skończy. - W świetle badań Wrocław miał bardzo bogate kolekcje. Większość tych dzieł udało się wywieźć przed okresem nazistowskich represji. Jednak nie wszystkie - mówi prof. Jan Harasimowicz, historyk sztuki. - Cały świat jest dzisiaj zszokowany tajemnicą, jaka spowiła te obrazy. Są one przecież niebywale cenne.

...

Kolejne . Coraz wiecej !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:07, 18 Gru 2013    Temat postu:

Do Polski powróciły dzieła sztuki skradzione antykwariuszom

Trzy dzieła sztuki - szesnastowieczny obraz "Zwiastowanie" i dwie rzeźby z brązu - powróciły do Polski. W środę MSZ przekazał je Prokuraturze Generalnej. Zrabowane w 2006 r. z krakowskich antykwariatów prace odnalazły się na Ukrainie.

Wiceszef MSZ Bogusław Winid, przekazując cenne prace Prokuraturze Generalnej, wyraził nadzieję, że szybko wrócą one do właścicieli. Przestrzegł antykwariuszy, aby dobrze zabezpieczali swoje zbiory.

Przekazane w środę dzieła sztuki należą do krakowskich antykwariuszy. Najbardziej cenny jest obraz "Zwiastowanie" ze szkoły nadreńskiej - wartość tego dzieła sztuki datowanego na początek XVI w. szacowano przed kradzieżą na 40 tys. zł. Obie niewielkich rozmiarów rzeźby z brązu - jedna z bażantami i druga przedstawiająca chłopca trzymającego dwie gęsi - mogą kosztować od 8 do 10 tys. zł.

Ci sami sprawcy, którzy obrabowali krakowskie antykwariaty, ukradli również bezcenne pamiątki z okresu napoleońskiego prezentowane na wystawie "Napoleon i Polacy" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zaginęły wówczas Gwiazda do Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari i Wielki Krzyż Orderu Legii Honorowej oraz srebrna czara z Kremla, będąca trofeum z wyprawy napoleońskiej na Moskwę. Cenne pamiątki należały do Muzeum Narodowego w Krakowie i Fundacji Książąt Czartoryskich. W 2006 r. na Zamku w Kórniku dostrzeżono także brak Orderu św. Stanisława.

Jeszcze w tym samym roku podczas rutynowej kontroli drogowej w okolicach Charkowa ukraińska milicja zatrzymała samochód, w bagażniku odnaleziono skradzione przedmioty. W miejscu zamieszkania właściciela samochodu, Ukraińca milicjanci znaleźli dużą liczbę zabytkowych przedmiotów, niemalże domowe muzeum. Wszystko wskazywało na to, że była to kradzież na zamówienie.

We wrześniu 2008 r. grupa specjalistów z polskich muzeów zidentyfikowała w Kijowie skradzione obiekty. Wkrótce władze ukraińskie, mimo wciąż toczącego się śledztwa, zdecydowały o zwrocie eksponatów skradzionych z polskich muzeów do kraju. W przypadku dzieł należących do antykwariuszy ich identyfikacja trwała dłużej; zakończyła się dopiero w tym roku.

...

Brawo Ukraina ! To nie Rosja ! Kradzione trzeba oddac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:16, 10 Sty 2014    Temat postu:

Skradziony obraz Witkiewicza odzyskany w toku narkotykowego śledztwa

Gang przemycił z Holandii do Polski m.in. ponad 2,5 tony marihuany
Siedem osób oskarżyła krakowska Prokuratura Apelacyjna o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem z Holandii do Polski narkotyków o łącznej wartości 42 mln zł – poinformowano w prokuraturze. W toku śledztwa prokuratura odzyskała obraz olejny autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

- Jest to kolejny akt oskarżenia kończący trwające blisko 5 lat śledztwo, w ramach którego zlikwidowano zorganizowaną grupę przestępczą przemycającą do Polski narkotyki w latach 2003-2008 – poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty.

Według ustaleń prokuratury, gang przemycił z Holandii do Polski ponad 2,5 tony marihuany, 20 kg haszyszu oraz ćwierć miliona tabletek ekstazy - o łącznej wartości 42 mln zł.

W toku śledztwa prokuratura odzyskała obraz olejny autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza "Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów" o wartości pół mln zł, skradziony w październiku 2005 roku z Muzeum A. J. Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej pod Warszawą. Jak ustalono, obraz ten stanowił zapłatę za część przemyconych z Holandii narkotyków.

Przełom w śledztwie nastąpił w 2010 r., kiedy jeden z członków grupy otrzymał status świadka koronnego i pomógł rozpracować jej strukturę i przedmiot działalności.

W sprawie zostało oskarżonych łącznie 60 osób, które dokonywały zakupu narkotyków głównie na terenie Holandii i przerzucały je do Polski. Według prokuratury, znaczną część narkotyków na terenie Krakowa odbierali przedstawiciele zorganizowanych grup pseudokibiców.

Narkotyki przemycane były w specjalnych skrytkach samochodowych (np. w bakach na paliwo), lub w uszkodzonych samochodach sprowadzanych do Polski na lawetach pod pozorem naprawy. Narkotyki, przyklejone plastrami do ciała, przewoziły także młode kobiety w rejsowych autobusach.

Członkowie grupy stworzyli również tzw. "kanał wiedeński", dzięki któremu przemycali narkotyki z Holandii przez Niemcy do Wiednia. Próbowali także przemycać narkotyki z Holandii do Anglii, ale zostali zatrzymani na terenie Francji.

Większość z podejrzanych przyznała się do stawianych im zarzutów i złożyła wyjaśnienia.

Jak ustaliła prokuratura, członkowie gangu w latach 1998-2004 dokonali także szeregu włamań do szkół, hurtowni, zakładów pracy, szpitali, piekarń oraz zakładów użyteczności publicznej na terenie Małopolski, kradnąc mienie wartości ponad 1 mln zł.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Prokuratura poszukuje jeszcze w kraju i poza granicami kilkunastu ukrywających się członków grupy.

....

Swietna wiadomosc !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:17, 10 Sty 2014    Temat postu:

Zrabowane w czasie wojny grafiki wróciły do Polski

Zrabowane w czasie wojny grafiki wróciły do Polski -
ZTM/MM

Niemal 80 rysunków, które zostały zrabowane podczas wojny, zostało przekazanych Muzeum Narodowemu. - To cud - mówi dyrektorka instytucji.

- To jest wielka chwila i wielkie wzruszenie, kiedy tak ulotne rzeczy, na dość łatwo dającym się zniszczyć papierze, nie tylko przetrwały, ale w niezwykły sposób znalazły swoja drogę do muzeum. Bardzo dziękuję panu ministrowi i wszystkim jego współpracownikom – mówiła Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego.

Dzieła przekazane podczas uroczystości, to niemal 80 grafik i rysunków Ignacego Łopieńskiego i Alberta Schouppe.

Dzieła wróciły do Warszawy dzięki stawaniom ambasady polskiej i konsulatu w Wiedniu. Istotną rolę w procesie odegrało także środowisko austriackich historyków. W uroczystości wziął udział również Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski. - Bardzo się cieszę, że mogę przekazać Muzeum Narodowemu kolekcję cennych rysunków i grafik artystów polskich – stwierdził minister.

Odzyskane grafiki miały stanowić wystawę jubileuszową dzieł Ignacego Łopieńskiego we wrześniu 1939 roku. Niestety plany wystawowe pokrzyżował wybuch wojny. Minister zaznaczył, że jest uradowany tym, że wystawa w końcu będzie mogła dojść do skutku.

Przypuszcza się, że grafiki zostały zrabowane po Powstaniu Warszawskim. Następnie zostały przewiezione do okrytego złą sławą Zamku Fischhorn w Austrii. To właśnie tam Niemcy gromadzili zrabowane w Europie dzieła sztuki. Co ciekawe, większość z trzymanych tam polskich dzieł wróciła do kraju w 1946 roku. Części z nich nie udało się jednak odzyskać. Kolekcje zostały rozproszone po całej Europie.

...

Wspaniala widomosc oby takich wiecej .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:29, 25 Sty 2014    Temat postu:

Niemcy: Polska może liczyć na zwrot zagrabionego obrazu

Sekretarz stanu w ministerstwie kultury Badenii-Wirtembergii Juergen Walter powiedział w piątek stacji telewizyjnej 3sat, że Polska może liczyć na zwrot obrazu "Schody pałacowe" pędzla Francesco Guardiego, zagrabionego w czasie wojny przez Niemców.

"Obraz został skradziony przez nazistów" - powiedział szef resortu kultury w rządzie niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. "Nie mamy prawa do zatrzymywania tego dzieła sztuki" - dodał polityk partii Zieloni w programie "Czas dla kultury" stacji 3sat. Jego zdaniem Polska może liczyć na to, że Niemcy "w najbliższym czasie" zwrócą obraz.

Obraz Guardiego (1712-1793), ucznia Canaletta, zrabowany w czasie niemieckiej okupacji Polski, znajduje się obecnie w magazynach Galerii Państwowej w stolicy landu - Stuttgarcie. Jak pisał w zeszłym tygodniu dziennik "Der Tagesspiegel", władze Badenii-Wirtembergii chciałyby zwrócić płótno Polsce, jednak niemiecki MSZ traktuje obraz jako kartę przetargową w negocjacjach dotyczących kompleksowego zwrotu dzieł sztuki przemieszczonych w czasie wojny.

Strona niemiecka domaga się zwrotu zbiorów pochodzących z Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, wywiezionych pod koniec wojny w obawie przed bombardowaniami na Dolny Śląsk i przejętych po wojnie przez władze polskie. Obecnie zbiory nazywane "Berlinką" znajdują się jako depozyt w Bibliotece Jagiellońskiej i są własnością Skarbu Państwa. Berlin domaga się zwrotu cennych zbiorów, w których znajdują się rękopisy, grafiki oraz manuskrypty muzyczne Bacha, Mozarta czy Beethovena. Prowadzone od początku lat 90. negocjacje nie przyniosły rezultatów.

Walter wskazał na "pierwsze sygnały z Berlina" sugerujące możliwość porozumienia. Dotychczas niemiecki rząd hamował zabiegi strony polskiej o zwrot obrazu. Rzecznik MSZ powiedział 3sat, że nowy szef resortu Frank-Walter Steinmeier (urzędujący od 17 grudnia 2013 r. - PAP) chciałby "nadać nowy impuls rozmowom o zwrocie dzieł sztuki". Z tego powodu porozumienie w sprawie zwrotu obrazu nie jest zdaniem rzecznika wykluczone.

...

Dobra wiadomosc !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy