Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Walka o wolność i niepodległość Węgier !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:16, 20 Sty 2014    Temat postu:

Powstanie pomnik w 60. rocznicę rewolucji węgierskiej

Szczecińscy radni wyrazili zgodę na wzniesienie przez Węgrów pomnika upamiętniającego węgierską rewolucję 1956 r. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 23 października 2016 r., w 60. rocznicę wybuchu rewolucji węgierskiej, na terenie należącym do IPN.

W październiku ub.r. Rada Gminy XXI Dzielnicy Budapesztu – Csepel podjęła decyzję o zamiarze wzniesienia w Szczecinie pomnika upamiętniającego zryw rewolucyjny. Węgrzy zdecydowali też, że poniosą koszty projektu pomnika i jego wzniesienia.

W 1956 r. mieszkańcy Szczecina w geście solidarności z uczestnikami krwawo stłumionego przez Sowietów powstania na Węgrzech zorganizowali pomoc mieszkańcom zbombardowanej dzielnicy Csepel. Oddawano krew, zbierano medykamenty, środki opatrunkowe, żywność. Wartość tej pomocy przekroczyła 1 mln zł.

W grudniu 2011 r. odsłonięto w Szczecinie tablicę upamiętniającą pomoc szczecinian dla Węgrów podczas tamtych wydarzeń 1956 r. Na tablicy, która zawisła na murze okalającym obecną siedzibę Oddziału IPN w Szczecinie, a wówczas konsulat radziecki, wspomniano przede wszystkim tych, którzy w tamtych dniach przekazywali Węgrom dary.

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie, zorganizowanego na znak solidarności z wydarzeniami Polskiego Października 1956. Demonstracje zamieniły się w próbę uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Zryw został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada. Podczas walk zginęło ponad 2500 Węgrów, a około 20 tys. zostało rannych. Po zdławieniu rewolucji ponad 200 tys. osób opuściło kraj.

Uchwałę w sprawie zgody na budowe pomnika w Szczecinie poparło na poniedziałkowej sesji rady miasta 23 spośród obecnych na sali 25 radnych. Dwóch radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. Rada liczy 31 osób.

....

Brawo ! Tak trzeba a nie uklady z bolszewikami .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:44, 29 Sty 2014    Temat postu:

Stopa bezrobocia na Węgrzech spadła w X-XII 2013 r. do 9,1 proc.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie październik-grudzień 2013 r. wyniosła średnio 9,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik bezrobocia wyniesie w tym okresie 9,4 proc.

Wcześniej, w IX-XI 2013, stopa bezrobocia wyniosła średnio 9,3 proc.

Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.

....

Brawo ! I widzicie ! Wegrzy tam emigrowac nie musza bo dobrze wybrali . I dlatego UE ich zwalcza bo powinni miec jak w Grecji .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:53, 31 Sty 2014    Temat postu:

Węgry: Orban zachęca UE do "pragmatycznych" więzi z Rosją

Premier Węgier Viktor Orban zachęcał dzisiaj Unię Europejską do odbudowania "pragmatycznych" więzi z Rosją. Mówił o tym na konferencji szefów banków centralnych państw europejskich, która odbyła się w Budapeszcie.

- UE powinna odbudować więzi z Rosją w sposób pragmatyczny, ponieważ Unia potrzebuje nośników energii dla trwałego rozwoju swej gospodarki. Wiecie, że ja osobiście jestem od dawna antykomunistą. Jednak jeśli Europa nie uczyni tego co możliwe, by pozyskać zasoby energetyczne, które znajdują się w Rosji, to nie wiem, gdzie będzie szukać zaopatrzenia dla swej gospodarki - powiedział Orban.

Przekonywał, że jeśli Europa nie zdoła pozyskać nośników energii po konkurencyjnej cenie, to nie odniesie sukcesu. Wskazał, że trzeba też "przemyśleć na nowo rolę energii nuklearnej".

Orban został skrytykowany na Węgrzech za podpisanie niedawno z Rosją kontraktu na rozbudowę elektrowni atomowej w Paks - jedynej węgierskiej siłowni nuklearnej. Uczyniono to bez przetargu, w drodze umowy międzyrządowej. Krytycy wypominają też szefowi rządu, że gdy był w opozycji, sprzeciwiał się przyjmowaniu pragmatycznej postawy wobec Rosji.

Węgry są uzależnione od rosyjskich dostaw ropy i gazu - stamtąd pochodzi 80 proc. zużywanej przez nie ropy i 75 proc. gazu.

...

Diabel Orbana skusil tym gazem ... I bredzi .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:13, 07 Lut 2014    Temat postu:

Spór o udział Węgier w II wojnie światowej

W ostatnim czasie Węgry pochłonięte są debatą polityczną na temat udziału ich kraju w II wojnie światowej. Punktem wyjścia do dyskusji jest rządowa propozycja wystawienia pomnika upamiętniającego okupację niemiecką z marca 1944 – informuje BBC News.

Propozycja rządowa spotkała się z niechęcią ze strony społeczeństwa oraz specjalistów. Mówi się o przekształcaniu historii oraz chęci ukrycia niemiłych wydarzeń z życia państwa.

Projekt pomnika - niemieckiego orła, symbolu Trzeciej Rzeszy atakującego anioła utożsamianego z Węgrami, został oficjalnie potępiony przez opozycję oraz przedstawicieli społeczności żydowskiej. Mówią oni o zatajeniu prawdy historycznej, jaką był udział Węgrów w zbiorowych mordach na mniejszości żydowskiej, kiedy to za rządów Miklosa Hothy’ego w latach 1920-1944 uchwalano wiele antyżydowskich ustaw, a także dokonano wielu deportacji Żydów.

Krytycy mówią o podkreślaniu przez rząd wagi ostatniego roku wojny, gdy Rzesza okupowała Węgry po ich chęci znalezienia porozumienia z aliantami po latach współpracy z nazistami. Była to próba wybielenia kart historii kraju.

Niezależna stacja telewizyjna ATV uważa, że kampania rządu skierowana jest do wyborców skrajnej prawicy, których głosy są bardzo ważne.

Cała sytuacja spotkała się również z potępieniem ze strony historyków. Grupa 26 z nich opublikowała otwarty list na znanym portalu informacyjnym, w którym protestują mówiąc, że "pomnik fałszuje ważny okres naszej historii oraz upraszcza kwestię holokaustu".

Jeszcze dalej w komentarzach posunął się znany ekspert czasów II wojny światowej Krisztian Ungvary, który publicznie ogłosił pomysł budowy pomnika „marnowaniem społecznych pieniędzy” oraz „wybielaniem czarnych kart kraju”.

Informację o pomyśle postawienia pomnika podano do wiadomości publicznej dzień po oficjalnym ogłoszeniu daty wyborów (zaplanowane na 6 kwietnia – red.). Niektórzy oskarżają rządzącą partię Fidesz o głoszenie nastrojów nacjonalistycznych, sprzecznych z ideą integracji europejskiej.

Pomnik ma powstać w miejsce obecnie stojącego monumentu postawionego w 1945 roku będącego wyrazem wdzięczności dla ZSRR za wyzwolenie kraju.

...

Potepiamy ten belkot . Wegry nie sa odpowiedzialne za nazizm ! Co mial zrobic regent Horthy ? Zaatakowac III Rzesze ? IMBECYLE ! Wywijal sie jak mogl . Na wojne z sowietami wyslal 4 !brygady czyli 30 tys. ludzi a nie np . 300 tys . gdyby oglosil pelna mobilizacje . To jest polityka i dzialal w warunkach jakie byly . Odpowiedzialnosc ponosi w tej sytuacji kazdy indywidualnie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:50, 26 Lut 2014    Temat postu:

Stopa bezrobocia na Węgrzech spadła w XI-I do 8,9 proc.

Shutterstock

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie listopad 2013 - styczeń 2014 r. wyniosła średnio 8,9 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik bezrobocia wzrośnie i wyniesie w tym okresie 9,3 proc.

Wcześniej, w X-XII 2013, stopa bezrobocia wyniosła średnio 9,1 proc.

Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.

....

Brawo ! Lepiej niz w Polsce !A niby to byl bankrut !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:20, 05 Kwi 2014    Temat postu:

Orban o UE: kto nie siedzi przy stole, ten trafi do jadłospisu

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Unii Europejskiej nie trzeba kochać, ale związek Węgier z tą organizacją nie jest kwestią uczucia. - Kto nie siedzi przy stole, szybko trafi do jadłospisu – oznajmił w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet".

Nawiązując do niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech, w których sondaże przepowiadają rządzącej centroprawicowej partii Fidesz zdecydowane zwycięstwo, Orban oświadczył, że za rywali w tym głosowaniu uważa zarówno Węgierską Patię Socjalistyczną, jak i skrajnie prawicowy Jobbik, który w programie wyborczym zapowiada przeprowadzenie referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE.

- Oni (Jobbik) są jedyną partią, która podniosła kwestię wystąpienia z UE do rangi obietnicy wyborczej. (…) Ale związek Unii z naszym państwem to nie kwestia miłości. Europa może być naszą miłością – i dla mnie osobiście jest – a Unia Europejska nie – oświadczył Orban.

Podkreślił, że UE powstała po to, by po konfliktach XX wieku państwa rozwiązywały kwestie sporne nie poprzez wojny, tylko pokojowo.

???? A skad to Orban wie ? UE to raczej powstala po to aby budowac ,,mocarstwo" pomiedzy Sowietami a USA . To byly sny o potedze ktore zakonczyly sie tragedia . UE zniszczyla Europe .

- Tej instytucji nie trzeba kochać i wielu jej nie kocha, słusznie uważając, że często zwraca się do nas w formie dyktatu. (…) Nie wolno nam jednak tracić zdrowego rozsądku i uderzać w ścianę głową, jak to robi Jobbik.

...

To Orban bije glowa w sciane usilujac byc w UE i dzialac dla dobra Wegier . Nie da sie .

Jak zwykłem o tym mówić, kto nie siedzi przy stole, ten szybko trafi do jadłospisu – oświadczył Orban.

... Regent tez tak probowal siedziec przy stole Hitlera i nic z tego . Wegry nie maja heroicznej historii II Wojny jak Polska ...

Skrytykował przy tym również postawę lewicy wobec Unii. Według niego węgierscy socjaliści patrzą dziś na Brukselę tak samo, jak kiedyś na Moskwę: "z bezwarunkowym oddaniem". - Wszystko, co powstało na gruncie narodowym i na szczeblu narodowym, jest dla nich albo niebezpieczne, albo zacofane – ocenił.

... To sa zwyrodnialcy .

W czasie rządów Fideszu, który dysponując większością 2/3 w parlamencie wprowadził liczne zmiany do konstytucji. Komisja Europejska kilkakrotnie kwestionowała część tych zapisów jako niezgodne z zasadami unijnymi. Zmuszało to Budapeszt do wycofywania się z niektórych posunięć. Np. we wrześniu 2013 r. parlament Węgier usunął restrykcje dotyczące kampanii politycznych w mediach prywatnych oraz zapis umożliwiający rządowi wprowadzanie nowych podatków z powodu "nieoczekiwanych zobowiązań płatniczych" wynikających z orzeczeń sądów międzynarodowych w sprawie finansów publicznych.

Orban twierdzi, że uratował Węgry przed upadkiem gospodarczym "w stylu Grecji", a jego reformy są demokratyczne, ponieważ rządząca partia Fidesz zdobyła ogromną większość w wyborach z 2010 roku. Według premiera jego rząd jest atakowany, ponieważ zagraża zagranicznym grupom interesów.

Według opublikowanych w czwartek wyników ankiety instytutu badania opinii publicznej Meridian, na Fidesz zamierza głosować 36 proc. wszystkich respondentów, a na opozycyjną lewicową koalicję wokół Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) 18 proc. Jobbik może liczyć na poparcie 15 proc. ankietowanych.

...

Uratowal kraj i zwyciezy . Wcale nie kamikaze mimo ze sytuacja byla beznadziejna .
W ogole nie rozumiem jednak sensu co teraz robi ? Nie wyszli z UE a uzaleznili sie od Putina ? Biora co najgosze ze wschodu i zachodu ? Debilizm kompletny .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:22, 08 Kwi 2014    Temat postu:

Trybunał UE: Orban złamał prawo unijne ws. inspektora ochrony danych

Premier Węgier Viktor Orban złamał unijne przepisy, zwalniając w 2012 roku inspektora ochrony danych przed upływem jego kadencji - orzekł dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości UE. Ten wyrok najpewniej po raz kolejny wywoła napięcie między Brukselą a Budapesztem.

We wrześniu 2008 r. Andras Jori został na sześć lat mianowany inspektorem ochrony danych. Jednak węgierski parlament postanowił zreformować system ochrony danych i od 2012 r. w miejsce stanowiska inspektora ustanowić krajowy urząd ochrony danych i wolności informacji. Kandydata na szefa tego organu zgłasza premier, a mianuje go prezydent.

Dlatego Jori musiał zakończyć sprawowanie funkcji przed końcem kadencji. Prezesem nowego organu na dziewięć lat został Attila Peterfalvi.

Skargę w tej sprawie do Trybunału wniosła Komisja Europejska, która uznała, że skrócenie kadencji Joriego naruszyło unijną dyrektywę w sprawie ochrony danych osobowych z 1995 r.

Trybunał przyznał rację KE i orzekł, że Orban, którego konserwatywna partia Fidesz zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych, ograniczył niezależność organu odpowiedzialnego za ochronę danych osobowych.

- Skracając kadencję organu nadzorczego ochrony danych osobowych, Węgry uchybiły zobowiązaniom wynikającym z dyrektywy - czytamy w komunikacie. Dodano w nim, że "niezależność organu nadzorczego obejmuje w sposób konieczny obowiązek poszanowania kadencji owego organu i kończenie jej jedynie z poszanowaniem właściwych przepisów".

W reakcji na decyzję Trybunału komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding oceniła, że brak niezależnego inspektora danych osobowych na Węgrzech oznaczał "zaniżenie poziomu ochrony danych".

Rzeczniczka węgierskiego ministerstwa sprawiedliwości nie skomentowała wyroku. Powiedziała, że przedtem rząd musi mu się dokładnie przyjrzeć.

W ciągu ostatnich czterech lat kilkakrotnie dochodziło do spięć między Komisją Europejską a węgierskim premierem z powodu wprowadzanych przez niego kontrowersyjnych przepisów. Spory dotyczyły nie tylko ochrony danych, ale też niezależności banku centralnego i sądownictwa czy reform, które według KE mogą być niezgodne z demokratycznymi ideałami UE, a także ryzykowne ekonomicznie.

Rząd Orbana odrzucał krytykę, argumentując, że przygniatające zwycięstwo Fideszu w wyborach z 2010 roku dało partii demokratyczny mandat do przeprowadzania reform. Orban wprowadził m.in. nadzwyczajne opodatkowanie banków i znacjonalizował prywatne fundusze emerytalne.

Orzeczenie Trybunału UE oznacza, że Węgry powinny przywrócić Joriego, którego kadencja mija we wrześniu br. Jednak w praktyce KE nie ma narzędzi, by szybko wyegzekwować wyrok.

...

Kara bo wygral wybory . Wasza ,,dobra" UE jest dobra tylko dla Kremla . Slabych w jej pojeciu niszczy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:06, 13 Kwi 2014    Temat postu:

Reszka w "TP": Orban przynajmniej nie owija w bawełnę

Dziennikarz Paweł Reszka przypomina na łamach "Tygodnika Powszechnego" swoje pierwsze spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Jak czytamy, 15 lat temu zaskoczył go "bystrością umysłu i otwartością", jednak teraz wiele się zmieniło. Wyliczając ostatnie decyzje premiera Węgier, dziennikarz konkluduje: "to paskudne". Zaznacza jednak, że Orban, w odróżnieniu od innych polityków, "przynajmniej nie owija w bawełnę".

Partia Viktora Orbana ze zdecydowaną przewagą wygrała ostatnie wybory parlamenterne na Węgrzech. Choć w swoim kraju premier jest oceniany bardzo dobrze, jego polityka budzi kontrowersje wśród europejskich polityków. Zarzuca się mu ograniczanie swobód obywatelskich i zasad rynkowych.

Sprawę na łamach "Tygodnika Powszechnego" komentuje dziennikarz Paweł Reszka. Jak pisze, wszyscy, również w Polsce, zazdroszczą Orbanowi. "Wyliczam: jego Fidesz jest jak zaciśnięta pięść. Swoich Schetynów pozbył się już dawno. Fidesz nie musi oglądać się na żadne tam PSL-e czy LPR-y" - czytamy.

Reszka przypomina też jego "romantyczną legendę" - Orban w 1989 roku ostro domagał się wycofania armii radzieckiej z Węgier. "Nie bał się mówić tego, o czym inni lękali się myśleć" - podkreśla. Czytamy również o pierwszym spotkaniu Reszki z obecnym premierem Węgier. Jak przekonuje dziennikarz, polityk zaskoczył go 15 lat temu m.in. bystrością umysłu.

Teraz wiele się jednak zmieniło. "Orban jest znaczniej mniej »sophisticated«. Ostro bierze kurs na wschód. Za moskiewski kredyt remontuje elektrownię atomową. (...) I mówi otwarcie, że europejskie sankcje dla Rosji (...) nie leżą w interesie Węgier. To paskudne" - podkreśla Reszka.

Dziennikarz stwierdza jednak choć nie zgadza się z jego polityką, "nie odmawia mu szacunku". "Lepszy jest od polityków, którzy opowiadają o demokracji, prawach człowieka i europejskich wartościach rano, a wieczorem oglądają mecz z Janukowyczem i przybijają piątkę z Łukasenką" - czytamy.

...

I tu mamy porytą pseudomoralnosc TP pseudokatolickiego pisma . Jak zlo moze byc ,,lepsze" od innego zla? To juz nie absurd teologiczny a logiczny . Hitler byl ,,lepszy" od obecnych ,,politykow" bo mowil ,,wprost" . Mowienie zla wprost to zadna cnota .
I co niby takiego uzyskal Orban ? Jakis nedzny kredyt od mafii Gazpromu w zamian sprzedal sumienie ? TFU ! RZYGAC SIE CHCE ! KOMPLETNA GLUPOTA ! Umali by bez tego kredytu ? Rozum stracil . Juz dawno go nie popieram ... I TO NAWET MIMO ZBRODNI ZACHODU KTORY WYPOWIEDZIAL WEGROM WOJNE BO NIE POZWOLIL OKRADAC WEGIER ! BEDZIE KARA NA ZACHOD ALE TO NIE TLUMACZY ORBANA ! MOGL WZIAC KREDYT W POLSCE JAPONII CZY INNYM MIEJSCU Z DALA OD ZACHODU !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:29, 14 Kwi 2014    Temat postu:

Produkcja przemysłu Węgier w II wzrosła mdm o 1,6 proc., o 8,1 proc. rdr

Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w lutym o 1,6 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 3,2 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie w końcowych danych.

W ujęciu rdr także zanotowano wzrost produkcji przemysłowej, po uwzględnieniu dni roboczych. Wyniósł on 8,1 proc. wobec wzrostu o 6,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformowali statystycy.

Jakie są przyczyny sukcesu premiera Węgier?

- Rząd Victora Orbana to rząd, który działa przede wszystkim dla społeczeństwa; zabiera bogatym i daje biednym: obniża podatki dla obywateli, zwiększa daniny od banków i dużych międzynarodowych korporacji - ocenia Mateusz Adamkiewicz z XTB.

...

Orban postawil na populizm i wygral . Wojna z UE byla wielkim sukcesem . Bo kto slucha UE ginie jak Grecja . Podobnie z wielkimi koncernami .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:38, 25 Kwi 2014    Temat postu:

Stopa bezrobocia na Węgrzech spadła w I-III do 8,3 proc.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie styczeń-marzec 2014 r. wyniosła średnio 8,3 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik bezrobocia wyniesie w tym okresie 8,6 proc.

Wcześniej, w XII 2013 - II 2014, stopa bezrobocia wyniosła średnio 8,6 proc.

Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.

...

Orban naprawde ten kraj uratowal . Tym smutniej ze kuma sie ze zbrodniarzami Kremla . Zaczal od oddania kraju Bogu . Nastapil niezwykly ratunek i teraz co diabel ? Juz Bogu hie ufamy ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:58, 05 Maj 2014    Temat postu:

Orban: najważniejszym filarem jest Polska

- Pro­si­łem o wi­zy­tę, żeby po­ka­zać, iż na­stęp­ny rząd wę­gier­ski jest głę­bo­ko przy­wią­za­ny do hi­sto­rycz­nej przy­jaź­ni pol­sko-wę­gier­skiej - po­wie­dział po spo­tka­niu z Do­nal­dem Tu­skiem pre­mier Wę­gier Vik­tor Orban. - Mo­to­rem wzro­stu go­spo­dar­cze­go UE bę­dzie Eu­ro­pa Środ­ko­wa i naj­waż­niej­szym fi­la­rem jest Pol­ska, ale ostat­nio rów­nież Węgry się do tego przy­czy­nia­ją - dodał.

- Z wiel­ką sa­tys­fak­cją go­ści­li­śmy wę­gier­skie­go pre­mie­ra, na­sze­go przy­ja­cie­la. Wi­zy­ta ta pod­kre­śla przy­ja­ciel­skie re­la­cje mię­dzy Po­la­ka­mi i Wę­gra­mi i świet­ną współ­pra­cę mie­dzy ich rzą­da­mi. Chcę pod­kre­ślić, że ta współ­pra­ca da­wa­ła dobre re­zul­ta­ty w Gru­pie Wy­szeh­radz­kiej. I dzię­ki za­an­ga­żo­wa­niu Or­ba­na Grupa Wy­szeh­radz­ka jest klu­czo­wym for­ma­tem w Unii Eu­ro­pej­skiej - stwier­dził pre­mier Tusk.

Szef pol­skie­go rządu przy­znał, że roz­mo­wy z pre­mie­rem Wę­gier do­ty­czy­ły także sy­tu­acji na Ukra­inie. - Przy­ją­łem z sa­tys­fak­cją sta­no­wi­sko wspie­ra­ją­ce unię ener­ge­tycz­ną. Zwięk­sze­nie nie­za­leż­no­ści ener­ge­tycz­nej i dy­wer­sy­fi­ka­cji dla na­szych państw i UE. Każdy mo­no­pol jest nie­ko­rzyst­ny i na­le­ży go prze­ła­my­wać - po­wie­dział Tusk.

- Nasza hi­sto­ria jest hi­sto­rią sy­me­trycz­ną. Gra­tu­lu­jąc po­now­ne­go zwy­cię­stwa w wy­bo­rach, chcę po­wie­dzieć, że jest to zwy­cię­stwo pew­ne­go sys­te­mu war­to­ści. Nasze za­in­te­re­so­wa­nia, losy oso­bi­ste są dość po­dob­ne. Także war­to­ści, przez które star­tu­je­my w wy­bo­rach, są po­dob­ne. Współ­pra­ca pol­sko-wę­gier­ska po­win­na przy­czy­nić się do roz­ła­do­wa­nia na­pię­cia na Ukra­inie. Mamy po­dob­ne wy­zwa­nia, po­nie­waż gra­ni­czy­my z Ukra­iną i na jej te­re­nie miesz­ka­ją nasze mniej­szo­ści. Mamy iden­tycz­ne po­wo­dy, żeby nie­po­ko­ić się tym, co dzie­je się na Ukra­inie i razem chce­my po­ko­jo­wo roz­wią­zać ukra­iń­ski dra­mat. To rów­nie nie­po­koi War­sza­wę, jak i Bu­da­peszt - oce­nił Tusk.

Vik­tor Orban po­dzię­ko­wał Tu­sko­wi za wspar­cie na prze­strze­ni ostat­nich czte­rech lat. - Nasza przy­jaźń wy­trzy­ma­ła próbę czasu nawet w naj­trud­niej­szych chwi­lach. Mało jest na­ro­dów na świe­cie, które mają taką hi­sto­rię - pod­kre­ślił pre­mier Wę­gier.

Pre­mier Orban py­ta­ny o ostat­ni rok pracy Grupy Wy­szeh­radz­kiej i jej przy­szłość pod prze­wod­nic­twem Sło­wa­cji od­parł, że jest prze­ko­na­ny, że kwe­stia unii ener­ge­tycz­nej bę­dzie jed­nym z głów­nych te­ma­tów, któ­ry­mi zaj­mie się grupa. Pod­su­mo­wu­jąc ostat­ni rok, uznał, że po­zy­cja Eu­ro­py Środ­ko­wej nie­zwy­kle wzro­sła i dzia­ło się to przede wszyst­kim za cza­sów wę­gier­skiej pre­zy­den­cji.

- Naj­bliż­szy rok bę­dzie bar­dzo skom­pli­ko­wa­ny dla państw Grupy Wy­szeh­radz­kiej. Wy­da­rze­nia ze wschod­nich gra­nic znacz­nie wpły­wa­ją na nasze dzia­ła­nia i my­śle­nie. Spra­wia­ją też, że sta­je­my przed du­ży­mi wy­zwa­nia­mi i mam na­dzie­ję, że sło­wac­ka pre­zy­den­cja je prze­zwy­cię­ży - po­wie­dział Orban.

>>>

Tak filarem jest Polska ! Filarem Boga !
Tak Orban prorokuje nawet nie wie jak trafnie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:31, 08 Maj 2014    Temat postu:

Produkcja przemysłu Węgier w III wzrosła mdm o 0,4 proc.

Pro­duk­cja prze­my­sło­wa Wę­gier wzro­sła w marcu o 0,4 proc. mdm, po wzro­ście mie­siąc wcze­śniej o 1,4 proc., po uwzględ­nie­niu zmian se­zo­no­wych i dni ro­bo­czych, po ko­rek­cie - po­in­for­mo­wa­ło w ko­mu­ni­ka­cie Cen­tral­ne Biuro Sta­ty­stycz­ne w Bu­da­pesz­cie we wstęp­nych da­nych.

W uję­ciu rdr także za­no­to­wa­no wzrost pro­duk­cji prze­my­sło­wej, po uwzględ­nie­niu dni ro­bo­czych. Wy­niósł on 8,1 proc. wobec wzro­stu o 8,2 proc. mie­siąc wcze­śniej, po ko­rek­cie - po­in­for­mo­wa­li sta­ty­sty­cy.

Ana­li­ty­cy spo­dzie­wa­li się wzro­stu pro­duk­cji rdr o 7,2 proc.

>>>

Wegry kwitna az milo :O))) JEDYNA SZANSA NA ROZWOJ TO STARCIE Z UE ! UCZCIE SIE BARANY ! KTO IDZIE WBREW UE WYGRYWA JAK NORWEGIA WEGRY BRYTANIA !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:32, 08 Maj 2014    Temat postu:

Premier Węgier krytykuje kopiowanie zachodnioeuropejskich wzorów

Kon­ser­wa­tyw­ny pre­mier Wę­gier Vik­tor Orban wy­po­wie­dział się w Ber­li­nie prze­ciw­ko ko­pio­wa­niu przez kraje Eu­ro­py Środ­ko­wej i Wschod­niej po­li­tycz­nych wzo­rów z Eu­ro­py Za­chod­niej; bro­nił chrze­ści­jań­skich war­to­ści, kry­ty­ko­wał po­li­ty­kę imi­gra­cyj­ną UE.

W prze­mó­wie­niu wy­gło­szo­nym na kon­fe­ren­cji mię­dzy­na­ro­do­wej, zor­ga­ni­zo­wa­nej przez nie­miec­ką te­le­wi­zję pu­blicz­ną WDR oraz in­sty­tu­cje UE, Orban skry­ty­ko­wał do­mi­nu­ją­cy w Eu­ro­pie Środ­ko­wej w la­tach 90. po­gląd, iż sko­pio­wa­nie roz­wią­zań po­li­tycz­nych wy­pró­bo­wa­nych w Eu­ro­pie Za­chod­niej roz­wią­że wszyst­kie pro­ble­my kra­jów sta­ra­ją­cych się o wstą­pie­nie do UE.

"Wcze­śniej ocze­ki­wa­li­śmy od Eu­ro­py Za­chod­niej po­par­cia w za­bie­gach o wej­ście do UE. Dziś ocze­ku­je­my od Za­cho­du uzna­nia faktu, iż nie je­ste­śmy je­dy­nie kon­sul­tan­ta­mi w po­szu­ki­wa­niu no­wych roz­wią­zań, lecz że Eu­ro­pa Środ­ko­wa i Węgry mają wła­sne roz­wią­za­nia i ofer­ty dla całej Eu­ro­py" - po­wie­dział Orban. "Ocze­ku­je­my, że Za­chód za­ak­cep­tu­je, że to, co re­pre­zen­tu­je­my, nie jest głu­po­tą, od­stęp­stwem od or­to­dok­sji, lecz jest wkła­dem Eu­ro­py Środ­ko­wej, który po­wi­nien być oce­nia­ny na pod­sta­wie sku­tecz­no­ści i re­zul­ta­tów" - dodał wę­gier­ski pre­mier.

Orban opo­wie­dział się za zrów­no­wa­żo­ną po­li­ty­ką fi­nan­so­wą kra­jów UE. "Nie mo­że­my żyć za pie­nią­dze in­nych kra­jów" - pod­kre­ślił, przy­po­mi­na­jąc, że jego kraj przed­ter­mi­no­wo spła­cił po­życz­kę za­cią­gnię­tą w MFW. Wę­gier­ski po­li­tyk ostrzegł, że ma­so­wa imi­gra­cja nie może sta­no­wić pa­na­ceum na pro­ble­my de­mo­gra­ficz­ne Eu­ro­py. "Hi­sto­ria po­ka­zu­je, że cy­wi­li­za­cje, które nie są w sta­nie prze­trwać bio­lo­gicz­nie, zni­ka­ją" - po­wie­dział, ostrze­ga­jąc, że na­pływ imi­gran­tów pro­wa­dzi do kon­flik­tów re­li­gij­nych i po­li­tycz­nych.

Skry­ty­ko­wał nie­do­sta­tecz­ne jego zda­niem uwzględ­nie­nie chrze­ści­jań­skiej tra­dy­cji w dzia­łal­no­ści in­sty­tu­cji unij­nych. "Chrze­ści­jań­stwo nie jest je­dy­nie re­li­gią, jest kul­tu­rą, na któ­rej zbu­do­wa­li­śmy cy­wi­li­za­cję" - po­wie­dział i sprze­ci­wił się pró­bom re­la­ty­wi­zo­wa­nia chrze­ści­jań­skie­go po­ję­cia ro­dzi­ny.

Par­tia Or­ba­na - Fi­desz - po czte­rech la­tach rzą­dów po­now­nie wy­gra­ła w ze­szłym mie­sią­cu wy­bo­ry par­la­men­tar­ne. Węgry zmniej­szy­ły de­fi­cyt fi­nan­sów pu­blicz­nych do 3 proc. PKB, ale uczy­ni­ły to kosz­tem m.​in. nad­zwy­czaj­ne­go opo­dat­ko­wa­nia ban­ków oraz firm z in­nych sek­to­rów go­spo­dar­ki: te­le­ko­mu­ni­ka­cji, ener­ge­ty­ki i sieci su­per­mar­ke­tów, a także upań­stwo­wie­nia pry­wat­nych fun­du­szy eme­ry­tal­nych.

Za­chod­ni po­li­ty­cy oraz media wie­lo­krot­nie za­rzu­ca­ły Or­ba­no­wi ogra­ni­cza­nie swo­bód oby­wa­tel­skich i zasad ryn­ko­wych.

>>>

Oczywiscie to zboczency i dewianci . JAKA TRZEBA MIEC BEZCZELNOSC ZEBY NAS UCZYC O UNII SAMEMU NIE MAJAC POJECIA CO TO ! Gdy tymczasem juz w XIV wieku Polska byla w unii z Wegrami . Nie mowiac o Litwie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:39, 10 Maj 2014    Temat postu:

Viktor Orban premierem Węgier na kolejną kadencję

Parlament węgierski zgodnie z oczekiwaniami zatwierdził Vikto­ra Orbana na urzędzie premiera na drugą z rzędu, a w sumie trzecią kadencję. 130 deputowanych rządzącej partii Fidesz głoso­wało za Orbanem, 57 deputowanych opozycyjnych było przeciw.

W kwietniu Fidesz wygrał wybory parlamentarne, zdobywając 45 proc. głosów, co - zgodnie z zasadami ordynacji wyborczej - dało tej partii ponownie konstytucyjną większość dwóch trzecich.

Pierwsza kadencja Orbana jako premiera przypadła na lata 1998-2002. Na urząd premiera powrócił w 2010 roku.

Węgierskie media spekulują, że nowy rząd Orbana będzie podob­ny do ustępującego, ale że nie znajdzie się w nim dotychczasowy szef dyplomacji Janos Martonyi.

50-letni Orban deklaruje się jako obrońca węgierskich interesów narodowych, a polityka jego rządu wywołała konflikty z banka­mi i znaczną częścią działających na Węgrzech zagranicznych spółek. Jak twierdzi premier, zdecydowane działania, w tym na­cjonalizacja należących do prywatnych funduszy emerytalnych środków o równowartości 14 mld dolarów, pozwoliły ustabilizo­wać finanse państwa i uratować je przed kryzysem na miarę grec­kiego.

Przed kwietniowymi wyborami Orban zapowiadał, że w razie re­elekcji będzie kontynuował obniżanie cen energii i rozwiązywa­nie problemu kredytów hipotecznych w obcych walutach, co we­dług banków może je narazić na dalsze straty. Krytycy twierdzą również, że w ciągu ubiegłych czterech lat na Węgrzech doszło do zachwiania równowagi między uprawnieniami poszczególnych instytucji państwowych i osłabienia niezależności mediów.

Węgry zmniejszyły deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB, ale uczyniły to kosztem m.​in. nadzwyczajnego opodatkowania banków oraz firm z innych sektorów gospodarki: telekomunika­cji, energetyki i sieci supermarketów, a także upaństwowienia prywatnych funduszy emerytalnych. Dzięki temu kraj wyszedł z unijnej procedury nadmiernego deficytu i ma najniższy deficyt budżetowy od 10 lat.

...

Jest sukces jest reelekcja . Mi jednak sie nie nazbyt podoba bo :
zrobil glupi numer z Kremlem ...

NIE WYPROWADZIL KRAJU Z UE A OKAZJA BYLA OLBRZYMIA ! JAK MOZNA JA BYLO ZMARNOWAC !!! SKANDAL !!!

Najlepsze co zrobil to oddal kraj Bogu i BÓG ZADZIAŁAŁ ! Ten kraj to byla Grecja !

10 % PKB deficytu !!! Z odsetkami oznaczalo to wzrost dlugu o 11 % rocznie ! I to kmulujaco ! Teraz jest zero deficytu !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88592
Przeczytał: 167 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:11, 13 Maj 2014    Temat postu:

Niespodziewany atak. Węgrzy wbijają Ukrainie nóż w plecy

Węgrzy, którzy mieszkają na terytorium Ukrainy, powinni otrzymać autonomię i podwójne obywatelstwo - oświadczył w parlamencie węgierskim premier Viktor Orban.

Stwierdził, że "Węgrzy, którzy żyją na Zakarpaciu, mają prawo do podwójnego obywatelstwa, do narodowej wspólnoty, do autonomii". - To nasze jasne oczekiwania wobec nowej Ukrainy, która właśnie powstaje - dodał Orban.

Na Ukrainie żyje od 160 do 200 tys. Węgrów. Jak zauważa serwis zik.ua dużo większe węgierskie mniejszości mają inni sąsiedzi Węgier: Serbia (250-290 tys.), Słowacja (500 tys.), Rumunia (ponad 1 mln).

Wcześniej MSZ Węgier zapewniało, że Budapeszt nie będzie naruszał terytorialnej integralności Ukrainy i nie będzie próbował przyłączyć Zakarpacia.

Jednak media przypominają, że na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, węgierski delegat stwierdził, że "na Ukrainie działają skryte siły, które próbują przejąć władzę" oraz, że "Ukraina to sztuczne państwo w skład którego, w szczególności, wchodzi Zakarpacie, które przez wiele lat należało do Węgier".

Tusk: ta wypowiedź musi budzić niepokój

Donald Tusk za niefortunną i budzącą niepokój uznał sobotnią wypowiedź szefa rządu Węgier Viktora Orbana.

Poinformował, że będzie musiał o tym otwarcie powiedzieć podczas czwartkowego szczytu bezpieczeństwa GLOBSEC w Bratysławie. Oprócz Tuska i Orbana weźmie w nim udział także m.in. premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

- Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami rozbierania Ukrainy i próby demontażu państwa ukraińskiego, taka wypowiedź musi budzić niepokój. Rozumiejąc troskę o rodaków poza granicami własnego kraju premiera Orbana, w wypadku Węgrów może to być szczególnie zrozumiałe (...), jednocześnie musimy zwracać uwagę, żeby w żaden sposób - czy była taka intencja, czy nie - nie wspierać tych działań separatystów wspieranych przez Rosję, których celem jest ewidentnie demontaż państwa ukraińskiego - powiedział Tusk.

Jak dodał, Polska będzie wpływać na zachowania naszych sąsiadów, tak aby żadne z nich nie szkodziło integralności i suwerenności Ukrainy.

- Jestem przekonany, że nasze rozmowy w Bratysławie mogą przynieść pewien efekt. Nie mam żadnych wątpliwości, że takie państwa jak Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, a więc państwa graniczące z Ukrainą, powinny być solidarne i bezwzględnie zainteresowane integralnością i suwerennością państwa ukraińskiego. Jeśli ktokolwiek w Europie myśli, że rozpad państwa ukraińskiego może przynieść jakieś doraźne korzyści zachodnim sąsiadom Ukrainy, ten popełnia dramatyczny błąd i kompletną nieznajomość historii - zaznaczył Tusk.

Rosja: ograniczenia dla węgierskich produktów mięsnych, w tym salami

Rosja wpro­wa­dza od środy cza­so­we ogra­ni­cze­nia wwozu pro­duk­tów naj­więk­szej wę­gier­skiej firmy mię­snej Pick Sze­ged, zna­nej przede wszyst­kim z sa­la­mi. Jako powód po­da­no na­ru­sze­nie norm sa­ni­tar­nych i zasad Unii Cel­nej - in­for­mu­je we wto­rek agen­cja ITAR-TASS.

Naj­bar­dziej zna­ny­mi w Rosji to­wa­ra­mi Pick Sze­ged, która obej­mu­je marki Pick, Del­hus i Ringa, są różne ro­dza­je sa­la­mi i bekon w opa­ko­wa­niu próż­nio­wym.

Ro­syj­ska Fe­de­ral­na Służ­ba Nad­zo­ru We­te­ry­na­ryj­ne­go i Fi­to­sa­ni­tar­ne­go (Ros­siel­cho­zna­dzor) po­sta­no­wi­ła wpro­wa­dzić ogra­ni­cze­nia do­staw z 14 wę­gier­skich firm, w tym z 13 za­kła­dów prze­two­rów mię­snych i jed­ne­go za­kła­du prze­two­rów mlecz­nych, po nie­za­do­wa­la­ją­cych wy­ni­kach in­spek­cji.

Jak po­da­je Ros­siel­cho­zna­dzor, in­spek­cje prze­pro­wa­dzo­ne od po­ło­wy lu­te­go do 1 marca przez jego eks­per­tów w 21 przed­się­bior­stwach wę­gier­skich, zaj­mu­ją­cych się pro­duk­cją po­cho­dze­nia zwie­rzę­ce­go, ujaw­ni­ły na­ru­sze­nie norm sa­ni­tar­nych i zasad Unii Cel­nej (two­rzą ją Rosja, Bia­ło­ruś i Ka­zach­stan). Ros­siel­cho­zna­dzor nie spre­cy­zo­wał, na czym po­le­ga na­ru­sze­nie norm sa­ni­tar­nych przez wę­gier­skie przed­się­bior­stwa, z któ­rych do­staw cza­so­wo zre­zy­gno­wa­no.

Kor­po­ra­cja Pick Sze­ged to jeden z naj­star­szych wy­twór­ców pro­duk­tów mię­snych na Wę­grzech. Firma pro­du­ku­je luk­su­so­we wę­dli­ny, w tym sa­la­mi zi­mo­we (węg. téliszálami).

W roku 2013 Węgry do­star­czy­ły do Rosji 8 tys. ton pro­duk­tów mię­snych za 12,5 mln do­la­rów.

>>>

HAHAHA ! No i co ? Orban sie osmieszyl tak jak Tusk :O)) Glosili teorie ,,dobrych stosunkow z Rosja" i w nagrode maja sankcje :O)))
Putin wykorzysal ich od tylu a nastepnie dal po mordzie i kaazal isc won jak to u nich w zwyczaju .

GLUPCY !
MOSKWE TYLKO PO RYJU ! TAKA JEST METODA ,,ROZMOW" Z GANGSTERAMI !


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Wto 18:15, 13 Maj 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 9 z 16

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy