Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
100 - lecie Ronalda Regana !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:55, 04 Lut 2011    Temat postu: 100 - lecie Ronalda Regana !

W niedzielę przypada 100. rocznica urodzin byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Reagan wypowiedział wojnę imperium zła i nadał nowy wymiar ruchowi konserwatywnemu - przypomnieli uczestnicy konferencji naukowej w Krakowie.

Konferencję "Krucjata wolności Ronalda Reagana", podczas której mówiono o jego zasługach dla upadku komunizmu i dla rozwoju konserwatyzmu w USA zorganizował Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

-
Ronald Reagan zdelegitymizował komunizm moralnie, przywrócił polityce kategorię zła - prof. Andrzej Bryk

Ronald Reagan zdelegitymizował komunizm moralnie, przywrócił polityce kategorię zła - mówił prof. Andrzej Bryk kierownik Katedry Studiów Amerykańskich na Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. - Komunizm był zniewoleniem narodów, był złem, któremu Zachód się poddawał poprzez próby racjonalizacji komunizmu. Reagan rzucił wyzwanie takiemu myśleniu przede wszystkim na poziomie moralnym w imię ideologii wolności - podkreślił prof. Bryk.


Jego zdaniem, Reagan wyzwolił w polskiej świadomości pokłady sympatii nie tylko dlatego, że sprzeciwiał się imperium zła, ale dlatego, że najważniejszą cechą polskiej tradycji jest tradycja wolności. - Reagan odpowiedział nie tylko na pewien problem polityczny, ale na pewną tęsknotę polskiej kultury i dlatego był niepodatny na żadne odczarowywanie przez komunistyczną propagandę - mówił prof. Bryk.

Andrzej Rozpłochowski - były działacz "Solidarności", który w sierpniu 1980 r. przewodniczył Międzyzakładowemu Komitetowi Strajkowemu w Hucie Katowice, jest wdzięczny Ronaldowi Reaganowi za solidarność, jaką okazał Polakom w stanie wojennym -

Pamiętam, jak prezydent Reagan zapalił w oknie Białego Domu świeczkę na znak solidarności z naszą walką z komuną - Andrzej Rozpłochowski

Pamiętam, jak prezydent Reagan zapalił w oknie Białego Domu świeczkę na znak solidarności z naszą walką z komuną. Reagan przysłużył się temu, że mamy dzisiaj wolność, choć częściowo nie spełnioną tak, jak wielu by chciało - mówił Rozpłochowski.

O Reaganie postanowili przypomnieć organizatorzy akcji obywatelskiej "Ofensywa wolności". W różnych miastach kraju odbywają się wydarzenia poświęcone zmarłemu w 2004 r. czterdziestemu prezydentowi USA. W niedzielę w Lublinie stowarzyszenie KoLiber zaplanowało happening, który ma skłonić radnych do nazwania imieniem Reagana jednej z lubelskich ulic, z kolei w Krakowie w kościele św. Barbary odprawiona zostanie msza św.

- Upadek komunizmu ma trzech bohaterów: Jana Pawła II, Ronalda Reagana i zrodzony na początku lat 80. ruch Solidarności. Pamięć o Reaganie jest wręcz naszym moralnym zobowiązaniem wobec człowieka, któremu tyle zawdzięczamy. To Reagan w czasach, gdy wolny świat pogodził się z dwubiegunowym układem i nie dopuszczał nawet myśli, że komunizm może upaść, wypowiedział temu systemowi wojnę, uważając, że komunizm jest moralnie zły - mówił jeden z inicjatorów akcji ofensywa wolności Tomasz Balon-Mroczka.

Na stronie internetowej akcji (www.ofensywawolnosci.pl) w hołdzie Reaganowi zbierane są wpisy do Księgi Pamiątkowej, która pod koniec roku zostanie wydrukowana i przekazana do Biblioteki Ronalda Reagana.

12 stycznia rezolucję w sprawie uczczenia setnej rocznicy urodzin Ronalda Reagana w Polsce przyjęła Rada Miasta Krakowa. Reagan jest honorowym obywatelem Krakowa, jego imieniem nazwano też plac Centralny w Nowej Hucie.

Ronald Reagan (1911-2004) był gubernatorem Kalifornii oraz dwukrotnie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jako prezydent wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu. Za zgodą Reagana CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. Reagan wspierał też akcję pomocy dla działaczy Solidarności po wprowadzeniu stanu wojennego i doprowadził do nałożenia na PRL sankcji gospodarczych. W 2007 r. przebywający w Kalifornii prezydent Lech Kaczyński wręczył wdowie po Ronaldzie Reaganie - Nancy przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi Order Orła Białego.

>>>>>>

Tak Regan jedna z najwybitniejszych postaci Ameryki... Co do Polski to odegral role podobna jak Napoleon...
Niestety w Polsce powstal mit Regana.To znaczy ze Regan byl typowym przedstawicielem USA i NORMA w tym kraju...Nic podobnego!Regan robil tam ZA EKSTREMISTE!NIEBEZPIECZNEGO FANATYKA KTORY ZNISZCZY SWIAT WOJNA JADROWA!
Wiekszosc miala mentalnosc typu ,,Z SOWIETAMI TRZEBA ROZMAWIAC''...
Trzeba pokoju za wszelka cene...
Postac Regana stworzyla mit ,,antykomunistycznego'' zachodu wspierajacego wolnosc...Przy okazji czesc skapnela na Europe Zachodnia jako tez wolnosciowo-antykomunistyczna co jest abberacja totalna gdyz ANTYREGANOWSKIE DEMONSTRCJE pod haslem ,,Better red than dead'' czyli lepiej zostac komunista niz martwym gromadzily MILIONY EUROPEJCZYKOW!To byly najwiekszedemostracje w historii Europy!Przeciw Reganowi...
Jednakze obled ten trwa do dzis i masy w Polsce maja obraz dobrego kapitalistycznego wolnosciowego zachodu i zlego komunistycznego wschodu...
Regan byl osamotniony wsrod REPUBLIKANOW.Doslownie byl jednym jedynym.Nacisk byl tak silny ze i on ulegl i w koncu USA zaczely pompowac w Sowietow miliardy pozyczek.Cos ze 40 mld $ im pozyczyli zanim to dziadostwo padlo.Nadzis to 120 mld $ a na przyklad Polsce nawet dlugow nie darowali!
Jest to jeden z mitow pokazujacy czym jest nieporozumienie masowej swiadomosci.Ludzie z koniecznosci malo kompetentni w wiedzy ogolnej posluguja sie mitami i uproszczeniami.I skoro ,,przywodca zachodu'' Prezydent USA ( w istocie nie jest on zadnym przywodca zachodu ) stosuje ostra retoryke antykomunistyczna to znaczy ze zachod jest ostro antykomunistyczny.
A jaka jest prawda?
Prezydent USA nie jest przywodca zachodu.
USA nie sa panstwem w ktorym rzadzi prezydent.
Retoryka prezydenta nie oznacza ze on robi to co mowi.Wiemy ze w demokracji mamy CIAGLA RETORYKE i zero realnych dzialan...
Czyli co zostaje?Jak to w demokracji NIC!
Ot byl Regan chcial dobrze ale niewiele mogl bo byl osamotniony.
Do wladzy dzoszedl z powodu KRYZYSU najwiekszego w USA od 1929 roku.Gdyby nie to to ludzie NIGDY by takiego ,,ekstremisty'' nie wybrali.
Wygral by jakis misiek bez wyrazu...No ale na szczescie!
Zarzad Rezerwy Federalnej zrobil gigantyczny kryzys dzieki czemu wygral ,,ekstremista'' dzieki czemu kurs polityki USA ulegl zaostrzeniu a aukrat w Polsce byla Solidarnosc i to jej pomoglo i byl tez Papiez Jan Pawel II i komuna nie miala szan.Padla...
A wiec brawo dla Regana bo dobrze chcial niezbyt wielki zachwyt dla USA i kompletny minus dla Europejczykow...Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:21, 22 Lis 2011    Temat postu:

Pomnik Reagana stanął w Alejach Ujazdowskich

W Ale­jach Ujaz­dow­skich nie­da­le­ko am­ba­sa­dy Sta­nów Zjed­no­czo­nych i Sejmu od­sło­nię­to po­mnik by­łe­go pre­zy­den­ta Sta­nów Zjed­no­czo­nych, zmar­łe­go w 2004 roku. Obec­ny na uro­czy­sto­ści od­sło­nię­cia mo­nu­men­tu był m.​in. Lech Wa­łę­sa.

Lech Wa­łę­sa po­wie­dział, że nie by­ło­by współ­cze­snej, wol­nej Pol­ski bez pre­zy­den­ta Ro­nal­da Re­aga­na. Pod­czas uro­czy­sto­ści były pre­zy­dent przy­po­mniał, że 30 lat temu wy­da­wa­ło się, iż upa­dek sys­te­mu ko­mu­ni­stycz­ne­go nie bę­dzie moż­li­wy bez wojny nu­kle­ar­nej. Były przy­wód­ca "So­li­dar­no­ści" mówił, że trans­for­ma­cja udała się dzię­ki wspól­ne­mu dzia­ła­niu ta­kich osób, jak pa­pież Jan Paweł II i wła­śnie Ro­nald Re­agan. Ini­cja­ty­wę wznie­sie­nia po­mni­ka pod­ję­ła utwo­rzo­na w 2007 roku Fun­da­cja Ro­nal­da Re­aga­na w Pol­sce, która za cel po­sta­wi­ła sobie przy­bli­że­nie po­li­tycz­nych i eko­no­micz­nych do­ko­nań pre­zy­den­ta.

Au­to­rem mo­nu­men­tu jest kra­kow­ski rzeź­biarz Wła­dy­sław Dudek. Po­mnik skła­da się z dwóch czę­ści: mów­ni­cy wy­ko­na­nej ze spe­cjal­nie spro­wa­dzo­ne­go ze Szwe­cji gra­ni­tu i fi­gu­ry z brązu, przed­sta­wia­ją­cej prze­ma­wia­ją­ce­go pre­zy­den­ta. Gra­nit jest tak twar­dy, że przy jego ob­rób­ce ponoć pę­ka­ły tar­cze. Brąz zo­stał po­kry­ty sza­ro­zie­lo­ną pa­ty­ną.

In­spi­ra­cją dzie­ła były zdję­cia ze słyn­ne­go prze­mó­wie­nia Ro­nal­da Re­aga­na przy Bra­mie Bran­den­bur­skiej w 1987 roku, kiedy ape­lo­wał do Gor­ba­czo­wa: "Jeśli pra­gnie pan po­ko­ju i do­bro­by­tu dla Związ­ku Ra­dziec­kie­go i Wschod­niej Eu­ro­py, jeśli pra­gnie pan li­be­ra­li­za­cji, niech pan po­dej­dzie, otwo­rzy tę bramę i zbu­rzy ten mur!".

>>>>>

Tak to jest jeden z najlepszych Amerykanów . Czlowiek dobrej woli . A malo jest takich . Mial idealy a nie tylko kasa ... Niewatpliwie dzieki takim ludziom swiat jest lepszy i lepiej robi sie na sercu . A pomnik bardzo dobry ! Teraz jeszcze propnuja AUTOMATYCZNIE wszystkie ulice Ruswelta zamienic na Regana . To bedzie symboliczny koniec Jałty !

Po­mnik Ro­nal­da Re­aga­na, fot. PAP/An­drzej Hre­cho­ro­wicz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:19, 23 Maj 2012    Temat postu:

Licytują krew prezydenta Ronalda Reagana. "Obrzydlistwo".

Pod młotek trafiła krew byłego amerykańskiego prezydenta USA Ronalda Reagana. Fiolka z zasuszonym preparatem już osiągnęła cenę prawie 10 tysięcy dolarów - informuje RMF FM.

Właścicielem fiolki z krwią prezydenta jest syn laborantki, która badała Ronalda Reagana w szpitalu po tym, jak w 1981 został on postrzelony w Waszyngtonie przez niepoczytalnego zamachowca.

Ten nietypowy przedmiot na aukcji wywołał istną burzę w USA. Przedstawiciel fundacji imienia Ronalada Ragana nazwał licytacje "obrzydlistwem". Zapowiedział też wystąpienie na drogę sądowa.

Ronald Wilson Reagan urodził się w 1911, zmarł w 2004 r. Był 40. prezydentem USA oraz 33. gubernatorem stanu Kalifornia. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy "Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu "Time”.

30 marca 1981 roku zaledwie 69 dni po rozpoczęciu pierwszej kadencji miał miejsce zamach na prezydenta. Kiedy Reagan opuszczał Hotel Hilton w Waszyngtonie został postrzelony przez Johna Hinckleya Juniora. Oprócz prezydenta ranny został jego rzecznik James Brady, agent United States Secret Service oraz policjant. Chirurdzy poddali Reagana operacji, aby usunąć kulę, która o kilka centymetrów ominęła jego serce.

Ronald Reagan był pierwszym prezydentem USA który przeżył zamach (w czasie sprawowania urzędu prezydenta), mimo iż został trafiony pociskiem. We wszystkich innych przypadkach nieudanych zamachów, prezydenci nie odnieśli żadnych obrażeń.

????

Handel relikwiami swietych ??? Choc zjawisko nie nowe to jednak brzydkie . Relikwie sie podarowuje a nie na nich zarabia .Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:28, 06 Mar 2016    Temat postu:

Nancy Reagan nie żyje. Była pierwsza dama USA miała 94 lata
Nancy Reagan - AFP

Nie żyje Nancy Reagan. Była pierwsza dama USA, żona prezydenta Ronalda Reagana, zmarła dziś w wieku 94 lat w swoim domu w Bel Air. O jej śmierci poinformował amerykański serwis TMZ.

Reagan urodziła się 6 lipca 1921 roku w Nowym Jorku jako Anne Frances Robbins. Była aktorką, występowała m.in. na Broadwayu. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w filmie "Shadow on the Wall" w 1949 roku. W filmach występowała do roku 1958. W ostatnim z nich wystąpiła u boku swojego męża, Ronalda Reagana.

To właśnie jako pierwsza dama USA, żona 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Nancy Reagan zapisała się w historii. Ślub wzięli w 1952 roku. Pozostali małżeństwem aż do śmierci Reagana w 2004 roku. Funkcję pierwszej damy pełniła w latach 1981-1989.

Gdy u jej męża, w 1994 roku, zdiagnozowano chorobę Alzheimera, poświęciła się całkowicie opiece nad nim. Wspierała też aktywnie badania z wykorzystaniem komórek macierzystych.W ostatnich latach sama zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi, m.in. dwukrotnie, w 2008 i 2012, miała groźne upadki w swoim domu w Bel Air.

Nancy Reagan, razem z mężem byli rodzicami dwójki dzieci - Patti oraz Rona.

...

Cierpienia tego wybitnego czlowieka to jawny znak ze mily jest on Bogu. Zona jak widac rowniez. Najwiekszy prezydent USA! Tacy ludzie podnosza na duchu. Niestety jeden na 250 lat...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:33, 12 Mar 2016    Temat postu:

Nancy Reagan pochowana w Kalifornii obok swego męża
12 marca 2016, 03:00
• Żona byłego prezydenta USA Ronalda Reagana spoczęła w Simi Valley w Kalifornii
• W ceremonii pogrzebowej wzięło udział ponad tysiąc osób

Nancy Reagan spoczęła na wzgórzu koło Biblioteki Prezydenckiej imienia Ronalda Reagana w Simi Valley. Na jej pogrzeb przyjechali m.in. były prezydent USA George W. Bush, były premier Kanady Brian Mulroney i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyły także pierwsze damy USA: obecna - Michelle Obama i byłe - Laura Bush, Rosalynn Carter i Hillary Clinton.

Nancy Reagan zmarła w ubiegłą niedzielę w swoim domu w Los Angeles z powodu niewydolności serca. Miała 94 lata.

W młodości była aktorką. W 1952 roku poślubiła Ronalda Reagana, również aktora, który później, w latach 1981-1989, był prezydentem USA. Obowiązki małżeńskie zmusiły ją do porzucenia kariery aktorskiej. Zawsze podkreślała, że Ronald Reagan był największą miłością jej życia.
PAP

...

Swieci ludzie! OCZYWISCIE NA MIARE ANGLOSASOW! NIE POLSKI! Z polskimi swietymi naprawde trudno sie porownac ludom Swiata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:55, 05 Sie 2016    Temat postu:

Strzelał do Reagana. Po 35 latach wychodzi na wolność
wyślij
drukuj
do, kaien | publikacja: 05.08.2016 | aktualizacja: 09:22 wyślij
drukuj
Hinckley próbował zastrzelić Reagana 30 marca 1981 r. (fot. FBI/HANDOUT)
Po 35 latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym John Hinckley odzyska wolność. Amerykański sąd zgodził się na warunkowe zwolnienie sprawcy nieudanego zamachu na byłego prezydenta USA Ronalda Reagana.

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana
Do niedanego zamachu doszło 30 marca 1981 r. przed hotelem Hilton w Waszyngtonie. Reagan został trafiony w klatkę piersiową. Przez prawie da tygodnie spędził w szpitalu. Hinckley po aresztowaniu zeznał, że zdecydował się na zamach, aby zaimponować aktorce Jodie Foster. Napastnik przyznał, że miał obsesję na jej punkcie.

Sąd uniewinnił zamachowca z powodu jego niepoczytalności. Hinckley trafił do szpitala psychiatrycznego Świętej Elżbiety w Waszyngtonie. W ostatnich latach rygor jego pobytu w szpitalu został obniżony.

W ubiegłym tygodniu sąd uznał, że mężczyzna nie stanowi zagrożenia dla siebie i innych. Zgodził się, aby Hinckley mieszkał z matką.
#wieszwiecej | Polub nasTVP Info

...

Najwiekszy prezydent USA tez mial Ali Agcze... Widzimy tutaj oczywista zbieznosc postaci...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:38, 11 Wrz 2016    Temat postu:

Chciał zabić prezydenta USA, wyszedł na wolność. Zamachowiec czekał na to 35 lat
wyślij
drukuj
pw | publikacja: 11.09.2016 | aktualizacja: 00:09 wyślij
drukuj
John W. Hinckley Jr.wyszedł na wolność (fot. twitter.com/mic)
John W. Hinckley Jr., który 35 lat temu usiłował zabić ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana, odzyskał wolność. W sobotę rano, czasu lokalnego, został zwolniony ze szpitala psychiatrycznego, w którym od swego procesu przebywał na przymusowym leczeniu.

Strzelał do Reagana. Po 35 latach wychodzi na wolność
31 marca 1981 r. 25-letni Hinckley postrzelił prezydenta Reagana i trzy osoby z jego otoczenia pod hotelem Hilton w Waszyngtonie. Tłumaczył, że chciał zabić prezydenta, żeby zaimponować aktorce Jodie Foster, w której był obsesyjnie zakochany.

Był niepoczytalny?

W czasie procesu nie został uznany za winnego usiłowania morderstwa z powodu orzeczonej przez psychiatrów niepoczytalności. Wyrok spotkał się z oburzeniem znacznej części społeczeństwa.

Kula, która trafiła Reagana, tylko o milimetry minęła jego serce. Fakt, że przeżył, uznawano za cud. Prezydent wyzdrowiał po kilkutygodniowym pobycie w szpitalu.

W zamachu najciężej ranny został jego sekretarz prasowy James Brady. Doznał uszkodzenia mózgu, został sparaliżowany i od czasu zamachu poruszał się na wózku inwalidzkim. W 2014 r. zmarł w wyniku odniesionych 33 lata wcześniej ran postrzałowych.
#wieszwiecej | Polub nas
W zamachu ranny został także jeden z członków osobistej ochrony Reagana oraz jeden policjant.

Powrót do matki

Po zwolnieniu ze szpitala 61-letni Hinckley będzie mieszkał ze swoją 90-letnią matką w Williamsburgu, w stanie Wirginia. Eksperci sądowi orzekli, że nie stanowi zagrożenia dla innych, ani dla samego siebie.

Będzie musiał regularnie chodzić na psychoterapię i pracować co najmniej trzy dni w tygodniu. Ma zakaz komunikowania się z innymi na portalach społecznościowych i udzielania wywiadów mediom. PAP

....

Czy sie nawroci jak Agca?
Nie trzeba mowic ze za tym stal szatan. To jest wojna duchowa. Jak pisalem podobnie jak Jan Pawel II. W TYM SAMYM CZASIE! Tu nie ma przypadkow!
Dla nas to juz Regan! Czytany doslownie. Nie zaden Reagan. Jest bardziej znany od Wayszyngtona na ktorego nie mowimy Washington. Regan jest scisle zwiazany z historia Polski. Nie da sie cokolwiek napisac o historii Polski 1980-1989 bez tego nazwiska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90896
Przeczytał: 190 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:48, 29 Maj 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Szef renomowanego think tanku: Brzeziński był powiernikiem wszystkich prezydentów USA od '81
Szef renomowanego think tanku: Brzeziński był powiernikiem wszystkich prezydentów USA od '81

7 minut temu

Republikański prezydent USA Ronald Reagan chciał, by Zbigniew Brzeziński - doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów demokraty Jimmy'ego Cartera - pełnił tę funkcję także w jego administracji - ujawnił prezes renomowanego, ponadpartyjnego think tanku - Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) - John Hamre. Stwierdził również, że Brzeziński był "powiernikiem wszystkich kolejnych prezydentów" USA, łącznie z Barackiem Obamą.
Prof. Zbigniew Brzeziński na zdjęciu archiwalnym z 18 kwietnia 2013 roku
/Paweł Supernak /PAP

Brzeziński stał się sławny, kiedy prezydent Jimmy Carter wybrał go na swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. Mniej znane jest jednak to, że prezydent Ronald Reagan poprosił Brzezińskiego, by został także jego doradcą w tej dziedzinie - ujawnił Hamre we wspomnieniu o Brzezińskim, zamieszczonym na portalu CSIS.
Jimmy Carter o Brzezińskim: Był błyskotliwy, oddany i lojalny

Brzeziński był związany z tym think tankiem od 1981 roku aż do śmierci.

Zbigniew Brzeziński odmówił Ronaldowi Reaganowi objęcia tego stanowiska nie z braku szacunku dla Reagana, ale z przekonania, że nowy prezydent potrzebuje świeżej perspektywy, by ukształtować własny program polityki zagranicznej - uważa Hamre.

Po odmowie Brzezińskiego pierwszym z sześciu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Reagana (1981-1989) został mianowany Richard V. Allen.

Hamre, który przed objęciem funkcji prezesa CSIS był m.in. wiceszefem Departamentu Obrony w administracji demokratycznego prezydenta Billa Clintona, wskazał, że Brzeziński po rezygnacji z pracy w amerykańskim rządzie federalnym w 1981 roku został "powiernikiem wszystkich kolejnych prezydentów, łącznie z Barackiem Obamą", który sprawował urząd od 2009 do stycznia 2017 roku.

W okresie rządów Reagana, uważanego za jednego z najwybitniejszych prezydentów w historii Stanów Zjednoczonych, Brzeziński był członkiem wielu powołanych przez niego komisji, w tym Komisji ds. Broni Chemicznej (Chemical Warfare Commission), Wspólnej Komisji Długoterminowego Planowania Strategicznego Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Departamentu Stanu (The National Security Council-Defense Department Commission on Integrated Long-Term Strategy) oraz członkiem Rady Doradczej Wywiadu Zagranicznego (The Foreign Intelligence Advisory Board).

Jeśli istniał jeden architekt upadku Związku Radzieckiego, to był nim Zbigniew Brzeziński. Uważał, że jest to moralny imperatyw naszych czasów i najważniejszy punkt jego zawodowej kariery - ocenił prezes CSIS.
Urok, prezencja i… pieniądze ojca. 100 lat temu urodził się John F. Kennedy

Jako trwałe dziedzictwo Brzezińskiego Hamre wskazał również utworzony przez niego w roku 2014 przy CSIS Instytut Geostrategii im. Brzezińskiego (The Brzezinski Institute on Geostrategy). Jednym z doradców (dosł. wybitnym mężem stanu - "distinguished statesman") tej instytucji jest były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

W ostatnich miesiącach Brzeziński często wyrażał obawę, że świat wchodzi w nawet bardziej niebezpieczną fazę (niż w okresie zimnej wojny). Nie będzie go z nami, aby przeprowadzić nas przez te groźne czasy, jednak pozostawił setki analityków i następców, którzy podejmą wyzwanie kierowania Ameryką. Będzie nam go bardzo brakowało, jednak dzięki jego uczniom i kolegom będzie zawsze z nami - napisał Hamre.

Zbigniew Brzeziński - doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w administracji prezydenta Jimmy’ego Cartera, sowietolog, wykładowca Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku i Szkoły Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie, do śmierci członek zarządu CSIS - zmarł w piątek w szpitalu w miejscowości Falls Church w stanie Wirginia. Miał 89 lat.

Do tej pory ani rodzina zmarłego, ani zarząd CSIS nie poinformowały, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe.

...

Bo to tylko komunistyczne media przdstawialy Regana jako fanatyka. Widocznie podobalo mu sie realistyczne podejscie do Moskwy. Ze to jest wrog a nie ,,partner z ktorym razem trzeba urzadzic Swiat". Ten Swiat razem to by przypominal oboz koncentracyjny. Trudno zeby osoba urodzona w Polsce nie rozumiala Moskwy. Urodzona w Arizonie owszem ale nie w Polsce...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy