Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Telewizja w Polsce .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:37, 07 Paź 2013    Temat postu: Telewizja w Polsce .

Telewizja w Polsce ma 75 lat

Mija 75 lat od pierwszej emisji telewizyjnej w Polsce. Swój jubileusz TVP świętowała w poniedziałek. Mówiono m.in. o przyszłości małego ekranu - według jednej z prognoz widzowie niedługo sami będą mogli wybierać, z której kamery chcą oglądać nadawany program.

Pierwszy próbny sygnał telewizyjny nadano 5 października 1938 r. z anteny zainstalowanej na dachu budynku Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential, najwyższego przedwojennego gmachu w Polsce.

Pierwszą publiczną emisję przeprowadzono rok później - 26 sierpnia 1939 r. - na Dorocznej Wystawie Radiowej. Pokazano występ aktorki Ireny Zaleskiej i film promujący Polskie Radio. Pierwszym filmem fabularnym wyemitowanym w telewizji była "Barbara Radziwiłłówna" w reż. Józefa Lejtesa. Prace przerwał wybuch II wojny światowej.

W wydanej z okazji jubileuszu publikacji Wanda Trzebunia-Siwicka (od 1950 r. pracującą przy konstruowaniu i obsłudze sprzętu telewizyjnego) pisze, że pierwsze pomysły wykorzystania fal elektromagnetycznych do przesyłania obrazów na odległość pojawiły się w końcu XIX w. W 1884 r. Paul Nipkow opracował sposób przekazywania obrazów na odległość za pomocą wirujących tarcz po stronie nadawcy i odbiorcy. Osiągnięcia na tym polu mieli też dwaj polscy naukowcy Jan Szczepanik i Mieczysław Wolfke (doktorant Alberta Einsteina).

Regularne prace nad przekazywaniem obrazu na odległość rozpoczęto w 1935 r. w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym, badania prowadził inż. Lesław Kędzierski. Rok później w prace włączyło się Polskie Radio - inż. Władysław Cetner rozpoczął budowę nadajników telewizyjnych.

Według prof. Józefa Modelskiego z Politechniki Warszawskiej w okresie międzywojennym odbiorników telewizyjnych było w Polsce kilkanaście, ich posiadaczami byli najbardziej znamienici obywatele, np. prezydent Polski Ignacy Mościcki, prezydent Warszawy Stefan Starzyński oraz śpiewak Jan Kiepura.

....

Ale oczywiscie to by szybko poszlo . W 1940 juz by bylo duzo wiecej odbiornikow . Tak zadziwia technika przedwojenna bo to byla Polska w zupelnie innych granicach . A Kresy Wschodnie nalezaly do najbiedniejszych regionow Europy . Poziom Afryki . PKB wynosil moze 2500 $ teraz 25.000 . A mimo to Polska byla jednym z pierwszych krajow z telewizja !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:24, 07 Paź 2018    Temat postu:

80 lat telewizji w Polsce. Zrodziła się dzięki radiowcom
ostatnia aktualizacja:
05.10.2018 05:00

80 lat temu, 5 października 1938 roku, nadano eksperymentalny sygnał telewizyjny z wieżowca Prudential w Warszawie. Polska znalazła się w światowej czołówce pionierów telewizji.

Wysłanie eksperymentalnego sygnału wymagało specjalnego przygotowania budynku. Na dachu budynku wybudowano specjalny maszt, którego antena zwiększała wysokość Prudentialu do 86 metrów. Dzięki temu sygnał telewizyjny można było odbierać w odległości 20 km, a sygnał radiowy w odległości 30 km od nadajnika. Obok fragmentu filmu Józefa Lejtesa "Barbara Radziwiłłówna" nadano fragment występu Mieczysława Fogga.
W światowej czołówce
Najwcześniej ze stałym nadawaniem telewizji eksperymentowano w ZSRR. Sowieci dostrzegli, że audiowizualne medium, którego odbiornik docelowo mógł znaleźć się w każdym domu, było idealnym przekaźnikiem propagandy. W regularnej emisji wyprzedzili Rosjan Brytyjczycy, którzy w 1936 roku uruchomili studio BBC. Rok później dołączyli do nich Niemcy. Przed II wojną światową Polska obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, ZSRR, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Włoch i Australii znalazła się w elitarnym gronie pionierów telewizji.
Warto zaznaczyć, że rok po pierwszej eksperymentalnej emisji programu telewizyjnego na świecie (która miała miejsce w Londynie, w 1928 roku), polski inżynier Stefan Manczarski otrzymał patent na nadajnik i odbiornik telewizyjny. System Manczarskiego nie wszedł co prawda nigdy do powszechnego użytku, ale pokazuje, jak wcześnie wśród polskich inżynierów zrodziły się telewizyjne aspiracje.
Młodsza siostra radia
Dziś, 80 lat po tych wydarzeniach, widok dziennikarza Polskiego Radia w towarzystwie operatora kamery nadal niekiedy wzbudza zdziwienie. "Radio z kamerą?" pytają niejednokrotnie rozmówcy Portalu Polskieradio.pl i Polskieradio24.pl.
Tymczasem Polskie Radio niemal od samego początku współuczestniczyło w rozwoju telewizji w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszej oficjalnej transmisji z 5 października 1939 roku wyemitowany został też specjalnie przygotowany na tę okazję film propagandowy Polskiego Radia.
Pionierami telewizji w Polsce byli inżynierowie Fryderyk Dyrna i Edward Twardow z oddziału Polskiego Radia w Katowicach, którzy w 1931 roku zbudowali aparaturę telewizyjną. Inżynierowie byli także założycielami Towarzystwa Telewizyjnego w Rudzie Śląskiej. Inicjatywa szybko upadła z powodu braku funduszy.
Dopiero cztery lata później rozpoczęły się poważne prace nad nadawaniem telewizji w Polsce. To wówczas powstał Państwowy Instytut Telekomunikacyjny. Dzięki współpracy Instytutu i Polskiego Radia udało się uruchomić Eksperymentalne Studio Telewizyjne przy ul. Ratuszowej 11.
Wkładem radia była przede wszystkim praca inżynierów, którzy konstruowali na potrzeby rodzącej się telewizji wszelkie potrzebne przyrządy. Konstruktorem pierwszej kamery dla polskiej telewizji był Władysław Cetner, człowiek odpowiedzialny za uruchomienie radiostacji we Lwowie.
Plany pokrzyżowała wojna
Studio w Prudentialu miało rozpocząć regularną emisję w 1940 roku. Plany pokrzyżowała wojna. Wrzesień 1939 brutalnie przerwał również ambitne plany utworzenia nowego gmachu Polskiego Radia na Placu Unii Lubelskiej. Na szczycie kolosalnego budynku o wysokości 70 m miało znajdować się studio telewizyjne o powierzchni 400 metrów kwadratowych.
Powrót telewizji do Polski miał miejsce dopiero w 1951 roku. To wówczas w warszawskim Domu Nauczyciela zaprezentowano pierwszy półgodzinny program. 25 października 1952 roku został wyemitowany pierwszy, półgodzinny program, który był odbierany na 24 odbiornikach. Prawdziwym początkiem Telewizji Polskiej było stworzenie 1 lipca 1958 Zespołu Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu.
Bartłomiej Makowski

...

Czas leci! Juz 80 lat!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:55, 24 Sie 2019    Temat postu:

80 lat telewizji w Polsce zaczęło się od Fogga.Byliśmy przed większością Europy!

Emisja filmu „Barbara Radziwiłłówna” i krótki występ Fogga. W Pruszkowie obraz, w Sulejówku dźwięk. Wydarzenie sprzed 80 lat pozwoliło Polsce wejść do telewizyjnej elity, w której podówczas było niespełna 10 państw.

...

Co pokazuje jak jestesmy cofnieci w rozwoju! Jeszcze pare lat a w ogole bylibysmy czolowka technologii... Bo wtedy wladza nie zajmowala sie propaganda tylko dzialaniem. Np. Eugeniusz Kwiatkowski Stefan Starzynski itd. Oczywiscie nie wszyscy byli od razu tacy ale wielu.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:35, 17 Wrz 2023    Temat postu:

45 lat temu odbyła się premiera serialu telewizyjnego Lalka.

45 lat temu, 17 września 1978 r., Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu Lalka. Twórcom tego obrazu udało się przenieść na ekran telewizorów świat taki, jaki był w książce. Myślę, że dziś ten serial jest nadal atrakcyjny mówi krytyk filmowy Marcin Radomski.

...

Czyli klasyka skoro się sprawdza i dziś. Zresztą serial z przeszłości mówiący o jeszcze dalszej przeszłości! To daje ten plus że nie musi być nowoczesny w wyglądzie bo przecież tym bardziej nie było nowocześnie w realiach Lalki. Starość filmu wręcz daje dodatkowy efekt. Odwrotnie filmy o przyszłości sprzed 50 lat jak będzie się żyło w 2025 dziś często wyglądające kuriozalnie. To co tu szkodzi tam pomaga! Jednak serial z roku 1970 o czasach z 1885 też jest fikcją bo nikt już nie czul tamtych czasów. Oczywiście Lalka to proza z czasów gdy modne były opisy zatem dość dobrze tam jest klimat oddany. Częściowo powieść ta oddaje ducha tych czasów jednak jest fikcją literacką!
Czyli powieść fikcyjna zekranizowana po 85 latach czyli jeszcze bardziej fikcyjnie i nasz odbiór po 45 latach jeszcze bardziej fikcyjny! Gdzie nasze czasy internetu i wtedy gdy niewielu nawet gazety czytało a informacje rozchodziły się w karczmach!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy