Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Tatuaż

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88538
Przeczytał: 170 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:48, 30 Lip 2017    Temat postu: Tatuaż

Jerozolima. Średniowieczna tradycja tatuaży, która przetrwała do dziś
Daniel Esparza | Wrz 13, 2016

Komentuj


Udostępnij
Komentuj


Od blisko 700 lat rodzina Razzouk wykonuje tatuaże chrześcijańskim pielgrzymom przybywającym do Ziemi Świętej.


Ś
więte miasto Jerozolima do połowy XIX wieku zamykało się w granicach tzw. Starego Miasta. Obecnie jego teren to zaledwie 0,9 kilometra kwadratowego we Wschodniej Jerozolimie.

Stare Miasto wciąż jednak obejmuje kluczowe miejsca dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, takie jak: Wzgórze Świątynne, Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Świętego oraz Kopuła na Skale.


Tatuaż z tradycjami

Właśnie tam, gdy przejdziemy przez Bramę Jafy, po drugiej stronie zawsze zatłoczonego głównego placu, znajdziemy studio tatuażu, należące do egipskich Koptów z rodziny Razzouk.

Szyld nad drzwiami wejściowymi reklamuje „tatuaż z tradycjami od 1300 roku”. Zgodnie z informacjami podanymi na turystycznym portalu „Atlas Obscura”, chrześcijańska tradycja tatuażu liczy ponad 1000 lat. Jako pierwsi tatuaże nosili chrześcijanie urodzeni właśnie w Ziemi Świętej, a świadectwo o tym znajdziemy w pismach Prokopa z Gazy, jednego z najważniejszych greckich retorów chrześcijańskich, przedstawiciela nurtu Drugiej Sofistyki.
Czytaj także: Rysunek jak wyznanie wiary, czyli po jasnej stronie tatuażu

Zwyczaj tatuowania sobie krzyży oraz imienia Chrystusa dotarł z Bliskiego Wschodu do Egiptu, gdzie przyjął się na stałe wśród koptyjskich chrześcijan.


Wieczna pamiątka z pielgrzymki

W krótkim czasie tę praktykę przejęli również chrześcijańscy pątnicy odbywający pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Nie tylko po to, by podkreślić swoją religijną tożsamość, ale przede wszystkim jako dowód przebytej podróży.

Aktualnie rodzinną tradycję w studiu Razzouk Tattoo podtrzymuje Wassim. Korzysta z oryginalnych narzędzi, wykorzystywanych w zakładzie od wieków, takich jak np. drewniane stemple, które nasącza się tuszem, a następnie odciska na skórze, jako wzór końcowego tatuażu.

Niektóre stemple z motywami zmartwychwstania, ukrzyżowania, krzyża jerozolimskiego czy postaci św. Jerzego zachowały się od 1700 roku.
Czytaj także: Archeolodzy odkryli, co spożywano podczas Ostatniej Wieczerzy

Przed laty każda rodzina zajmująca się tatuażami w Ziemi Świętej, a przeważali w tej sztuce Ormianie, posiadała własną kolekcję drewnianych symboli, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Dziś jednak takie oryginalne stemple – jedyne, jakie zachowały się na świecie – są w posiadaniu rodziny Razzouk. W tym właśnie studiu nie brakuje pielgrzymów, którzy zaglądają tam w poszukiwaniu „wiecznej pamiątki” z podróży do Ziemi Świętej, w myśl tradycji zapoczątkowanej przez rzesze ich poprzedników już w VI wieku.

Artykuł opublikowany w hiszpańskiej edycji portalu Aleteia.

...

Wydrapywany na stale tatuaz byl nieco ekstremalny. Dzid gdy mamy chemiczny ktory mozna usunac łatwo nie ma juz takiej ostatecznosci. Moze byc to po prostu sztuka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88538
Przeczytał: 170 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:33, 04 Kwi 2018    Temat postu:

Franciszek napisał wstęp do albumu o tatuażach
KAI / pk data01.12.2016 13:04
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
Franciszek napisał wstęp do albumu pt. "Cristo dentro" (Chrystus w zamknięciu) o tatuażach o tematyce religijnej w świecie więziennym. Autorem fotografii wydanych przez bolońską oficynę "Castel Bolognese" jest Pina Rampolli.

Publikacji towarzyszą świadectwa więźniów.

- Drodzy przyjaciele, święty Piotr i święty Paweł, założyciele Kościoła w Rzymie, którego jestem Biskupem, doświadczyli więzienia. Byli więźniami. Za każdym razem, kiedy przekraczam bramę więzienia, patrząc na twarze osób, które spotykam, myślę zawsze: dlaczego oni, a nie ja? Wszyscy jesteśmy grzesznikami, potrzebujemy miłosierdzia Bożego, które podnosi nas na duchu, przebacza nam i daje nadzieję. Dziękuję za dar tej książki. Ściskam was, jestem z wami, jesteście w moim sercu, błogosławię was, modlę się za was i za wasze rodziny. Proszę was o modlitwę za mnie - napisał Franciszek.

<<Tatuaż. Dlaczego powinniśmy się bać?>>

W albumie pod redakcją Franceski Sadowskiej i Eugenia Nembriniego opublikowanym w ostatnich dniach we Włoszech zamieszczono m.in. fotografie więźniów, którzy na plecach lub klatce piersiowej mają wytatuowane krzyże lub wizerunki Maryi.

Na początku listopada w ramach obchodów Jubileuszu Miłosierdzia odbyła się w Watykanie pielgrzymka więźniów.

Franciszek odprawił dla ok. tysiąca osadzonych i byłych więźniów Mszę św. w bazylice św. Piotra. Papież zachęcał ich do życia nadzieją na możliwość przemiany życia i wezwał by dążyli do osiągnięcia prawdziwej wolności oraz by ufali w możliwość przebaczenia win i powierzyli się Bożemu miłosierdziu.

...

Papiez pisze oczywiscie o milosierdziu dla skazanych nie o tatuazu ale tutaj zamieszczam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88538
Przeczytał: 170 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:37, 07 Kwi 2018    Temat postu:

Wpływ tatuażu na zdrowie. Najnowsze badania, naukowcy biją na alarm

Dla niektórych "dziara" może być wyrokiem śmierci. Oto poradnik i pomoc jak bezpiecznie zrobić tatuaż.

Czy tatuaże szkodzą, są niebezpieczne? Czy powodują raka? Francuscy i niemieccy naukowcy z Europejskiego Ośrodka Synchrotronu Atomowego w Grenoble zbadali wpływ tatuażu na zdrowie. To nie tylko znamię na skórze. Jak podaje radiozet.pl, tatuaże oznaczają trwałe zmiany we krwi i węzłach chłonnych.

Już wcześniej potwierdzono, że mikrocząsteczki z tatuażu wraz z krwią trafiają do węzłów chłonnych i zostają w nich na całe życie. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Węzły chłonne zabarwiają się pigmentem z tatuażu. Teraz wiemy, że to kwestia nanocząsteczek. Nie wiemy jednak jak wpływają na organizm w dłużej perspektywie czasu – powiedział Bernhard Hesse, który jest jednym z autorów badań. (phys.org)

Wyniki najnowszych badań na temat tatuaży opublikowano na łamach „Nature”. Uzyskano je za pomocą promieniowania synchrotronowego. Wykorzystuje się je w astronomii i podczas badań nad nowymi lekami.

Mikroskopijne nanocząsteczki wnikają w węzły chłonne będące częścią układu odpornościowego. Przed zabiegiem koniecznie trzeba dowiedzieć się jaki tusz wybrać i w którym salonie zrobić "dziarę". Zdarzało się, że w tuszach z Azji wykrywano np. pozostałości tonerów do drukarek komputerowych. Trzeba więc sprawdzić w internecie opinie o salonach tatuażu, tatuażystach, gdzie najlepiej zrobić sobie tatuaż oraz jak wybrać salon tatuażu.

Zabieg usuwania tatuażu:

Czy tusz z tatuażu jest szkodliwy?

Istotną kwestią jest skład chemiczny tuszu i unikanie tańszych zamienników. Mogą zawierać m.in. nikiel, mangan, kobalt oraz chrom. W dużym stężeniu stają się rakotwórcze i powodują alergie. Potwierdza to chociażby Hiram Castillo ze wspomnianego zespołu naukowców. Które tusze wybierać? Zaleca te z naturalnymi pigmentami, bo są mniejszym zagrożeniem.

Większość osób, które chcą zrobić sobie tatuaż, sprawdza głównie sterylność igieł i czy nie były używane wielokrotnie. Niestety, nikt nie zwraca uwagi na skład chemiczny tuszu do tatuażu – powiedział Castillo. (phys.org)

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) w 2016 roku biła na alarm, że tusze do tatuaży mogą zawierać szkodliwe chemikalia. Powodują alergie i zwiększają ryzyko raka. Najgroźniejszy kolor tatuażu to czerwony, bo zawiera siarczek rtęci.

...

Pewnie byle gdzie byle czym to robi tylko idiota. Nie zuzyta strzykawa narkomana!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88538
Przeczytał: 170 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:20, 22 Cze 2018    Temat postu:

To miał być tylko niewinny tatuaż. Zapadła po nim na nietypową chorobę

Tatuaże dla niektórych są szczytem ekspresji artystycznej, dla innych wspomnieniem przeszłości, a dla małej garstki osób źródłem problemów medycznych.

..

Trzeba rozsadku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 88538
Przeczytał: 170 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:46, 15 Wrz 2018    Temat postu:

Tatuażysta, który odmawia wykonania diabła na ramieniu i modli się przed każdą pracą
Katarzyna Szkarpetowska | 07/09/2018

Udostępnij 788
Jak to wyglądałoby w oczach Pana Boga, gdybym najpierw się pomodlił, a chwilę później tatuował diabła na ludzkim ciele? Wierzę, że nie po to Bóg dał mi talent, abym malował demony.

Kliknij tutaj, by przejrzeć galerię

Katarzyna Szkarpetowska: Daniel, cieszę się, że zaproponowałeś, byśmy spotkali się w miejscu Twojej pracy, bo dzięki temu będę mogła poczuć klimat tego, co robisz.

Daniel Przygoda*: Bardzo lubię to miejsce i to, czym na co dzień się zajmuję, bo uważam, że nie ma nic piękniejszego niż dawać ludziom radość.

A Ty, wykonując tatuaże, dajesz ludziom radość?

Kiedy rano wstaję, to wiem, że jadę do pracy właśnie po to. Kiedy przychodzi do mnie młoda osoba, która ma na ciele blizny, na przykład po wypadku, i kryjemy te blizny jakimś pięknym wzorem – kwiatami lub inną grafiką – to jest to realna zmiana w świecie. I nie jest to zmiana, która dotyczy jedynie ciała; tego, co „na zewnątrz” (choć mogłoby się tak wydawać), ale jest to zmiana, która obejmuje również wnętrze człowieka.

Taka osoba staje przed lustrem i akceptuje swoje ciało, którego do tej pory nie akceptowała. Nabiera wewnętrznego blasku, bo odtąd nie ma już blizny – „pamiątki” traumatycznego wydarzenia. I to jest niesamowite, bo tego nie można wycenić. To jest coś, czego nie da się przełożyć na żadne pieniądze.


Czytaj także:
Młodzi zapytali papieża o jego opinię na temat tatuaży. Franciszek odpowiedział
Traktujesz swój zawód bardzo serio.

Bo to jest zawód, do którego należy podejść poważnie i który trzeba przede wszystkim zrozumieć. Jeszcze niedawno tatuaż kojarzył się bardziej z więźniami, z grypserą itp.

Miałem jakiś czas temu okazję rozmawiać z paniami, które pracowały jako psycholożki przy jednym z sądów rejonowych. Te starsze już kobiety mówiły, że brały udział w szkoleniach, na których uczyły się symboliki tatuaży; tego, co znaczą poszczególne wzory. Teraz tatuaże ma większość ludzi i – jeśli zostały potraktowane tuszem precyzyjnie i starannie – są to wręcz dzieła sztuki.

Dlaczego tatuaże stały się dziś tak bardzo popularne?

Jeden z powodów to ten, który wymieniłem – ktoś chce zakryć jakiś defekt zewnętrzny, który wpływa na samopoczucie, samoakceptację itd. Czasami za decyzją o wykonaniu tatuażu stoi potrzeba zrobienia czegoś dla siebie, potrzeba sprawienia sobie przyjemności.

Czasami tatuaż ma coś odzwierciedlać – utożsamiamy się z tatuażem, poniekąd tatuaż utożsamia się z nami. A czasami nic nie musi znaczyć.

Uważam, że jeśli człowiek decyduje się na tatuaż, to powinien być określony, wiedzieć, czego chce. Najgorzej, gdy ktoś przychodzi i mówi: „Sylwia ma tatuaż, Paulina ma tatuaż, więc i ja będę miała”. Widać wtedy, że taka osoba, nie rozumie tej sztuki.

Zobacz przykłady prac Daniela:

Galeria zdjęć


Daniel, umówiliśmy się na wywiad, ale równie dobrze mogłabym tu przyjść w charakterze Twojej klientki. Wiem, że gdybym poprosiła, abyś wytatuował mi na ciele wizerunek diabła albo inny mroczny tatuaż, odmówiłbyś. Dlaczego?

Tatuaż jest na całe życie. Często wykonujemy go pod wpływem impulsu. I jeśli jest to dobry impuls – jak zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka, przełomowy, ale dobry moment w życiu – to fajnie. To OK.

Ale bywa, że do studia przychodzą osoby po jakichś traumatycznych przeżyciach – gdzieś coś poszło nie tak: ktoś umarł, ktoś się z kimś rozstał – i taki klient mówi: „Poproszę diabła na ramieniu”. Wtedy mówię, że nie tędy droga. Tłumaczę, że tatuaż powinien być symbolem czegoś dobrego, pozytywnego, powinien kojarzyć się z czymś optymistycznym. To po pierwsze.

Po drugie: odmówiłbym, bo przed każdym wykonaniem tatuażu modlę się, po prostu – jako wolny człowiek i osoba wierząca mam do tego prawo, prawda?

Oczywiście. A jak na wieść o modlitwie poprzedzającej wykonanie tatuażu reagują klienci?

Wiem, że różnie mogłoby to być odebrane, więc klienci zazwyczaj o tym nie wiedzą. Najczęściej po prostu na chwilę wychodzę i się modlę. Jak to wyglądałoby w oczach Pana Boga, gdybym najpierw się pomodlił, a chwilę później tatuował diabła na ludzkim ciele? Wierzę, że nie po to Bóg dał mi talent, abym malował demony.


Czytaj także:
Dlaczego Kamil Grosicki zrobił sobie tatuaż z Maryją?
Zamówienia na diabła pod skórą byś nie zrealizował. Ale świętych też nie tatuujesz.

Nie tatuuję. Powiem tak: nie jestem godzien. Bo jak, na przykład, mogę wytatuować Maryję? Święta Bernadetta, która miała osiemnastokrotną wizję Matki Boskiej, powiedziała, że Maryja była tak piękną kobietą, że „chciałoby się umrzeć, aby Ją znowu zobaczyć”. Dotychczas nie widziałem takiego portretu… Nie widziałem zarysu takiej postaci.

Czasami przeglądam social media, bo lubię popatrzeć na fajne tatuaże, czymś się zainspirować. I jakiś czas temu trafiłem w sieci na zdjęcie dziewczyny – pięknej, ale… ubrana była w skąpą bieliznę, przybrała jednoznaczną pozę. Na jednym udzie miała wytatuowaną Matkę Bożą, a na drugiej Jezusa. Same prace zrobione były na bardzo wysokim poziomie, pozazdrościć. Jednak przekaz… Ja, jako odbiorca, zgorszyłem się.

Jak bym się czuł, gdyby to były moje prace? Czy chciałabyś, Kasiu, żebym wytatuował twarz Twojej mamy obcemu dla Ciebie człowiekowi, który tutaj jutro przyjdzie?

Raczej nie.

Ja też nie. Dlaczego więc miałbym to robić? Znam świetnych, pięknych wewnętrznie i zewnętrznie ludzi, którzy mają wytatuowany wizerunek Matki Boskiej, wizerunek Jezusa, krzyż… To są naprawdę wspaniali ludzie, ale ja, jako wolny człowiek – do wolności wyswobodził nas Chrystus! – mam wolność wyboru.

Mówisz o swojej wierze dość otwarcie.

Wiara wypełnia mnie całego, nie wstydzę się o niej mówić. Możemy o niej rozmawiać do rana. Wszystko, co mam, zawdzięczam Bogu.

Zawsze tak było?

Nie zawsze. Kiedyś byłem ateistą, szydziłem z Kościoła. I w którymś momencie, chyba mogę tak powiedzieć, dorosłem do wiary. Nie odbyło się to na zasadzie: „jak trwoga to do Boga”, ale – pamiętam – otworzyłem kiedyś Pismo Święte i natrafiłem na słowa z Listu do Tesaloniczan: „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” (1 Tes 5,1Cool.

Odkryłem, że jeśli człowiek naprawdę to zrozumie i w pełni zaakceptuje, to tak naprawdę do życia i do tego, by już tu, na ziemi, być szczęśliwym, nie potrzeba nic więcej. Zobacz, jakie to proste – wdzięczność jako droga do raju.

Naprawdę uważasz, że to proste?

I proste, i możliwe. Jeśli robimy coś, co choćby odrobinę przybliża innych do tego, co nazywamy dobrem, to chyba mamy tam, na górze, plus. I nie chodzi o to, żeby budzić się każdego dnia z myślą: co mam zrobić, żeby drugi człowiek był na tyle szczęśliwy, żeby pamiętał to do końca życia. Ale żeby budzić się z intencją: co mogę zrobić, żeby ktoś się dzisiaj uśmiechnął?

Pożyczmy miłego dnia kasjerce w supermarkecie. Powiedzmy „dzień dobry” do samotnie spacerującego człowieka, który mija nas na chodniku. Powinniśmy obdarowywać siebie nawzajem – radością, pomocą, życzliwym słowem. Warto być dalekim od oceniania innych ludzi: „ty masz tatuaż na szyi, to na pewno jesteś złym człowiekiem”. Być dobrym – to naprawdę proste.

*Daniel Przygoda – artysta, tatuator w Sarna Tattoo Studio. Tata dziewięcioletniego Dominika.

...

Zdecydowanie strzezcie sie satanizmu w tej dziedzinie! Trzeba poznac wszelkie demoniczne symbole aby ich nie robic!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy