Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Rodzina Kossaków .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133168
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:17, 24 Sty 2014    Temat postu: Rodzina Kossaków .

Spuścizna po rodzinie Kossaków w Archiwum Narodowym w Krakowie

Archiwum znanej artystycznej rodziny Kossaków, zawierające m.in. fotografie, korespondencję, rachunki i dwie palety malarskie trafiło do Archiwum Narodowego w Krakowie.

Do najcenniejszych archiwaliów, które udało się nabyć na rynku antykwarycznym, należy korespondencja z lat 1908-1945. Są to listy pisane do Ewy Kossakowej przez męża Jerzego Kossaka, listy Magdaleny Samozwaniec do córki Teresy Starzewskiej oraz listy z okresu okupacji hitlerowskiej z podziękowaniami dla Marii z Kossaków Woźniakowskiej za dobroczynność.

Wśród nadawców listów są m.in. Lucjan Rydel, Antoni Puget, Anna Dzieduszycka, Franciszek Mączyński. - Wartość tych materiałów podnosi fakt, iż na niektórych dokumentach znajdują się szkice i odręczne rysunki członków rodziny Kossaków oraz drobne utwory poetyckie – podkreśliła dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie dr Barbara Berska.

- Bardzo cieszymy się, że oprócz zdjęć i dokumentów udało się nam przejąć metalowy napis "Kossakówka" umieszczony dawniej nad bramą wejściową willi należącej do rodziny oraz dwie palety malarskie Wojciecha Kossaka i Marii Kossak – dodała.

W pozyskanej przez Archiwum kolekcji znajdują się fotografie rodziny Kossaków, Starzewskich i Woźniakowskich wykonane od końca XIX wieku do lat 60. wieku XX oraz świadectwa szkolne Jerzego Kossaka.

Jednym z nabytków jest księga rachunkowa, w której zapisane zostały zestawienia zwierzyny upolowanej w Tyńcu w latach 1911-14 oraz dochody i wydatki rodziny Kossaków w latach 1920-31.

Obraz codziennego życia Kossaków wyłania się z zachowanych wśród archiwaliów kwitów, rachunków, recept, przepisów kulinarnych oraz korespondencji urzędowej. Spuścizna Kossaków została zakupiona dzięki staraniom ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, naczelnego dyrektora archiwów państwowych Władysława Stępniaka i krakowskiego Archiwum. Środki na ten cel - kilkadziesiąt tys. zł - przekazał minister kultury.

Obecnie trwają prace zabezpieczające i ewidencyjne, tak by wkrótce zespół mógł zostać udostępniony badaczom.

Archiwum Narodowe w Krakowie ma już w swoich zasobach materiały dotyczące Kossaków, m.in. korespondencję, dokumentację spraw sądowych oraz dokumentację związaną z posiadanymi przez rodzinę nieruchomościami.

...

Tak . Ta rodzina to ewenement ! Zreszta moi ulubieni malarze . Arcypolscy . Charateryzujacy sie niezwykla lekkoscia tworcza ! Robili to co lubili i ich lubili z kolei odbiorcy . Wzor funkcjonowania artysty i odbioru jego sztuki . I na moim przykladzie widac ze nadal sa lubiani a zatem przetrwali probe czasu SmileSmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133168
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:00, 07 Lis 2015    Temat postu:

Wystawa poświęcona bogatej twórczości rodziny Kossaków


Bogaty dorobek artystyczny utalentowanej malarsko i literacko rodziny Kossaków przypomni wystawa, która jutro zostanie otwarta w Stalowej Woli (Podkarpackie). Znajdą się na niej dzieła malarskie męskiej części rodu i dzieła literackie kobiet z Kossaków.

Na ekspozycji "Kossakowie - co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów" przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pokazana zostanie twórczość artystyczna: Juliusza, protoplasty dynastii artystycznej; jego syna i kontynuatora jego sztuki – Wojciecha; a także syna Wojciecha - Jerzego; i wreszcie drugiego wnuka Juliusza, syna Stefana – Karola.
REKLAMA


Wraz z dziełami malarskimi pokazana zostanie twórczość wybitnych kobiet z rodziny Kossaków. Będzie można zobaczyć dzieła literackie obu córek Wojciecha - poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Starzewskiej-Niewidowskiej znanej jako Magdalena Samozwaniec, oraz córki Tadeusza, brata bliźniaka Wojciecha - powieściopisarki Zofii Kossak-Szczuckiej (później Kossak-Szatkowskiej).

- Wystawa podejmuje dyskurs na temat fenomenu artystycznego rodu Kossaków, których twórczość od ponad 150 lat jest źródłem nieustających emocji i dyskusji, a także przedmiotem westchnień ogromnej rzeszy kolekcjonerów – zauważyła kuratorka wystawy dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.

Według niej dorobek twórczy rodziny jest tak ogromny, że nie sposób pokazać wszystkiego na jednej ekspozycji. Jak przyznała, ilość prac Kossaków jest niemal nieograniczona, a na stalowowolskiej wystawie pokazano zaledwie około 120 ich prac malarskich. W związku z tym ekspozycja nie prezentuje, a jedynie "anonsuje bogaty artystyczny dorobek tej niezwykle uzdolnionej familii".

- Wojciech tworzył bardzo dużo. W pewnym momencie powstała nawet taka mała fabryczka malarska, o której pisał w listach do żony, że jest mu kością w gardle. Była to taka skaza na honorze rodziny – przyznała kuratorka wystawy.

Dodała, że niektóre z dzieł sygnowanych przez Wojciecha Kossaka, czy Juliusza, w rzeczywistości mają więcej autorów. Juliusz bowiem do niektórych swoich dzieł angażował swojego syna, wówczas bardzo młodego Wojciecha, aby mu "podmalowywał obraz", a on sam później wykańczał dzieło. Taką samą praktykę stosował później Wojciech w stosunku do swojego syna – Jerzego, a niekiedy angażował do takiej czynności bezrobotnych artystów. Następnie rozpoczęte w ten sposób obrazy wykańczał Wojciech i sygnował je własnym nazwiskiem.

Ekspozycja zostanie podzielona na kilka części według pokoleń. Akwarele Juliusza Kossaka, czołowego kontynuatora romantycznej tradycji polskiego malarstwa, zostaną pokazane samodzielnie. Wśród jego prac znajdują się portrety jeźdźców i ich koni, sceny batalistyczno-historyczne i historyczno-obyczajowe, przedstawienia stadnin na tle rozległych krajobrazów kresowych. Będzie można zobaczyć także ilustracje jego autorstwa do dzieł polskiej literatury, m.in. do sienkiewiczowskiej powieści "Ogniem i mieczem".

W osobnej sali zaprezentowane zostaną prace Wojciecha Kossaka "spadkobiercy idei historycznych połączonych z romantyczną tradycją, ilustratora epopei napoleońskiej, powstań polskich, insurekcji kościuszkowskiej, legionów", który w niepodległej Polsce stał się – jak napisała w katalogu wystawy jej kuratorka - "malarzem nadwornym wojska polskiego". Wśród jego dzieł na wystawie będzie można zobaczyć m.in. uznawaną za arcydzieło tak zwaną "Małą Panoramę Racławicką" autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

Wraz z dziełami malarskimi Wojciecha w kilku gablotach będzie można zobaczyć także dzieła jego córek, m.in. powieść satyryczno-obyczajową "Komu dziecko, komu?" Magdaleny Samozwaniec, jej "Błękitną krew", czy "Moja wojna trzydziestoletnia", a także zbiory wierszy i dramaty jej siostry - Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Wraz w nimi pokazanych zostanie kilkanaście powieści ich siostry stryjecznej - Zofii Kossak-Szczuckiej, w tym autobiograficzna "Pożoga", którą zadebiutowała jako pisarka; historyczna "Krzyżowcy", czy też przedwojenne wydania jej dzieł.

Ekspozycja zaprezentuje także prace Jerzego Kossaka, w tym głównie obrazy o tematyce folklorystycznej czy prezentujące sceny polowań i amerykańskich kowbojów, oraz jego stryjecznego brata - Karola Kossaka zafascynowanego Huculszczyzną i krajobrazem Karpat Wschodnich, autora akwarelowych ilustracji scen z życia tamtejszych górali.

Uzupełnieniem części malarskiej wystawy będzie pokaz heliograwiur (rodzaj techniki druku, polegający na fotograficznym przeniesieniu obrazu na metalową płytę) wykonanych według obrazów Juliusza Kossaka oraz kolekcja pocztówek z reprodukcjami obrazów zarówno Juliusza, jak i Wojciecha, Jerzego i Karola Kossaków.

Ekspozycja potrwa do 14 lutego 2016 roku.

...

To jest rodzina! Ewenement.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy