Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Henryk Mikołaj Górecki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133560
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:07, 16 Sty 2015    Temat postu: Henryk Mikołaj Górecki

Polska premiera IV Symfonii Góreckiego - 15 lutego w Filharmonii Łódzkiej

Pełną wersję przeznaczoną na orkiestrę symfoniczną, organy i fortepian wykonał zgodnie ze wskazówkami Góreckiego, jego syn Mikołaj .
15 lutego w Filharmonii Łódzkiej zabrzmi IV Symfonia "Tansman Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego. Będzie to polska premiera tego dzieła, które po śmierci kompozytora dokończył jego syn - Mikołaj. Światowe prawykonanie odbyło się w kwietniu w Londynie.

Po raz pierwszy w Polsce IV Symfonię "Tansman Epizody" na wielką orkiestrę, organy i fortepian wykonają muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie koncertu znajdą się także utwory Aleksandra Tansmana: IV Tańce polskie i IV Mouvements na orkiestrę.

Światowa premiera IV Symfonii Góreckiego miała miejsce w kwietniu w londyńskim Royal Festival Hall w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Premiera polska będzie finałem światowej prezentacji tego dzieła w cyklu "czterech premier". Odbędzie się dzień po prezentacji w Amsterdamie i miesiąc po premierze w Los Angeles. To także specjalne wydarzenie Tansman Festival 2015 - poinformowała Matylda Kamińska z biura festiwalu.

Do powstania dzieła przyczynił się szef Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, Andrzej Wendland - twórca tansmanowskiego festiwalu w Łodzi, a historia powstania IV Symfonii sięga 1998 r. W 2002 r. Górecki odebrał w Łodzi nagrodę Tansman 2002 przyznaną za "wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości".

Kompozytor bardzo cenił twórczość Tansmana, a w następnych latach doszło do porozumienia, w którym utwór określono jako dowolną formę na orkiestrę symfoniczną. W ostatnim liście do Wendlanda z 2007 r., Górecki napisał, że utwór istnieje na razie jako wyciąg fortepianowy i nie zrobił jeszcze partytury, bo chorował. Liczył jednak, że szybko się z tym upora, ale już nie zdążył jej zorkiestrować - kompozytor zmarł w listopadzie 2010 roku.

Pełną wersję przeznaczoną na orkiestrę symfoniczną, organy i fortepian wykonał zgodnie ze wskazówkami Góreckiego, jego syn Mikołaj.

Premiera tam, gdzie inspiracja

Jak poinformowała Kamińska, w porozumieniu z londyńskim wydawcą, rodziną kompozytora i śląskim środowiskiem muzycznym ustalono, że premiera polska IV Symfonii "Tansman Epizody" powinna odbyć się w Łodzi - miejscu, skąd wyszła inspiracja do napisania dzieła i które nieprzypadkowo nosi taki właśnie tytuł.

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) pochodził z Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną. Był profesorem tej uczelni, a w latach 1975-1979 pełnił funkcję rektora.

Zadebiutował w 1958 r. "Epitafium" do słów Juliana Tuwima na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Światową sławę przyniosła mu skomponowana w 1976 r. III Symfonia "Pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich.

Jednak dopiero po 18 latach od powstania dzieło osiągnęła wielki sukces komercyjny. Dzięki nagraniu symfonii przez zespół London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie i weszła do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX w.

Kompozytor był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią, na szpitalnym łóżku, otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą m.in. "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Muzyka staropolska", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Recitativa i ariosa - Lerchenmusik", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha" i II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia".

...

Prosze bardzo ! Syn kontynuuje !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133560
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:47, 09 Lis 2015    Temat postu:

III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego - od 13 listopada


Koncerty muzyki patrona festiwalu oraz kompozytorów przez niego cenionych odbędą się podczas III Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Rozpoczną się one 13 listopada w Filharmonii Śląskiej. Dzień wcześniej - 12 listopada, przypada piąta rocznica śmierci Góreckiego.

Koncerty poświęcone Góreckiemu potrwają do 6 grudnia – czyli do dnia urodzin tego związanego z Katowicami artysty. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Filharmonia Śląska, której kompozytor jest patronem.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią symfonicy oraz chórzyści Filharmonii Śląskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Michaela Zilma (m.in. zwycięzcy organizowanego w Katowicach Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 1987 r.). Muzycy wykonają "Ein Deutsches Requiem" Johannesa Brahmsa.

Kompozycje samego Góreckiego oraz jego syna – Mikołaja, który poszedł w muzyczne ślady ojca m.in. kończąc u niego studia w klasie kompozycji, będzie można wysłuchać 21 listopada podczas koncertu muzyki kameralnej. Mikołaj Górecki po śmierci ojca m.in. dokończył jego IV Symfonię, której światowa premiera odbyła się w Londynie w kwietniu ub. r.

Ostatni z koncertów – 6 grudnia – odbędzie się w ramach cyklu "Filharmoniczne wieczory organowe". Na trzymanuałowym instrumencie liczącym 36 głosów, który znajduje się w odnowionej przez paroma laty tamtejszej sali koncertowej zagra włoski muzyk Alessandro Bianchi.

Jak poinformowała Elżbieta Huzior z biura marketingu filharmonii, w ramach trzeciej edycji Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego zorganizowano także konkurs dla młodzieży. - Jest to konkurs na teledysk w dowolnej formie do "Koncertu na fortepian i orkiestrę" Góreckiego. W jury zasiądą m.in. jego córka Anna Górecka oraz reżyser Lech Majewski, który wykorzystywał muzykę Góreckiego w swoich filmach – powiedziała Huzior. Wyniki konkursu, który rozpoczyna się w poniedziałek, zostaną ogłoszone 6 grudnia w katowickim kinie Światowid.

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) pochodził z Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną m.in. jako jej profesor i rektor. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Został również odznaczony Orderem Orła Białego.

Zadebiutował w 1958 r. "Epitafium" do słów Juliana Tuwima na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Jednak najbardziej znane dzieło Góreckiego to III Symfonia Pieśni żałosnych, która rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie i weszła do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX w.

Na początku listopada br. w Krakowie odbyła się światowa premiera niewykonywanego dotąd oratorium Góreckiego "Sanctus Adalbertus".

...

Pieknie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy