Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Przestępczość ekonomiczna w Polsce!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:59, 14 Paź 2015    Temat postu:

CERT: ponad 40 proc. internautów pobrało złośliwie oprogramowanie
Środa, 14 października 2015, źródło:PAP
Tylko w drugiej poł. sierpnia br. ponad 40 proc. internautów, którzy otrzymali e-maile od cyberprzestępców podszywających się pod Pocztę Polską, pobrało na swoje komputery złośliwe oprogramowanie - poinformował w środę w Warszawie Łukasz Siewierski z zespołu CERT Polska.


Zespół CERT Polska działa w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) od 19 lat i monitoruje zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem użytkowników internetu w Polsce. Regularnie przygotowuje także raport będący podsumowaniem zagrożeń w internecie w danym roku.



Siewierski wspólnie z pozostałymi pracownikami zespołu CERT Polska przeprowadził analizę działań cyberprzestępców, a wyniki zaprezentował w środę na XIX Konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego Secure 2015.

Pierwsze informacje o nowym ataku prowadzonym przez cyberprzestępców, w której wykorzystywany był logotyp i nazwa Poczty Polskiej, pojawiły się w mediach w maju br. E-maile informowały o rzekomo nieodebranej przesyłce, ale tak naprawdę zawierały link, który po przekierowaniach prowadził użytkowników, w zależności od wykorzystywanej przez nich przeglądarki internetowej, do pliku o rozszerzeniu .exe bądź .apk. Następnie komunikat zawarty na stronie internetowej prosił o pobranie pliku w wersji pdf, uruchomienie go na komputerze, a w dalszej kolejności zaniesienie wydrukowanej wersji dokumentu do punktu odbioru przesyłek. W rzeczywistości internauci pobierali na swoje urządzenia złośliwe oprogramowanie o nazwie TorrentLocker, które szyfrowało pliki na dysku użytkownika, a za ich odszyfrowanie żądało okupu.

"Tylko w drugiej połowie sierpnia z fałszywą stroną połączyło się ponad 15 tysięcy unikalnych adresów IP, z których większość pochodziła z Polski. Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że liczba 15 tys. dotyczy poszczególnych użytkowników. Spośród nich, aż 6388 pobrało szkodliwe oprogramowanie" - powiedział Siewierski.

Oznacza to, że prowadzone ataki miały skuteczność powyżej 41 proc. "Stanowi to niezwykle wysoką liczbę jak na atak tego typu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że już w maju media szeroko informowały o występowaniu takiego zagrożenia w internecie" - wskazał ekspert.

Dodał, że w tym przypadku, - co było pewną nowością - atakowani byli zarówno użytkownicy urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Siewierski powiedział PAP, że za atakami najprawdopodobniej stoi międzynarodowa grupa przestępcza, która odpowiada za podobne działania przeprowadzone m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Australii. Eksperci z CERT-u roboczo nazwali ją "Grupą Pocztową".

"Nazwa grupy jest pochodną przyjętego przez nią schematu atakowania, który był podobny w wielu innych krajach. W każdym z państw cyberprzestępcy podszywali się pod przedsiębiorstwo świadczące usługi pocztowe, wykorzystując jego logo, i inne charakterystyczne elementy" - wyjaśnił ekspert. Wskazał, że o tym, iż ataki wydają się być dokonane przez tę samą grupę świadczy nie tylko sposób działania, lecz także wykorzystanie podobnej infrastruktury sieciowej i podobnego złośliwego oprogramowania.

Siewierski dodał, że grupa jest aktywna, co najmniej od 2013 roku i pozostaje odpowiedzialna za przeprowadzenie w wielu państwach kampanii rozprzestrzeniających złośliwe oprogramowanie. Ekspert podkreślił, że przed tego typu atakami można się jednak uchronić. "Wystarczy przed otwarciem załącznika sprawdzić, skąd przyszedł do nas mail, jaki jest adres, czy zamawialiśmy jakąś paczkę czy firma, która przesyła nam w załączniku fakturę świadczy dla nas usługi"- wyliczył Siewierski.

Organizatorem konferencje Secure poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu jest NASK.

...

Wszedzie oszusci...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:33, 19 Paź 2015    Temat postu:

Jak się oszukuje na żywności? Raport IJHARS nie pozostawia złudzeńPoniedziałek, 19 października 2015, źródło:Sebastian Ogórek

fot.Fotolia / gui yong nian
Producenci kurczaków nastrzykują mięso większą ilością wody niż to dozwolone, a olejów kłamią w informacjach o składzie. Z kolei w napojach jest za dużo konserwantów - to tylko kilka opinii o producentach żywności. Raport ze swoich badań opublikowała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).


Inspekcja odpowiedzialna jest za przeprowadzenie badań produktów sprzedawanych nam w sklepach. Co miesiąc wybiera inną żywność i sprawdza, czy jest zgodna z normami i deklaracjami producentów. W II kwartale 2015 roku przebadano m.in. pieczywo, napoje bezalkoholowe, mięso drobiowe czy przyprawy. Jedyną kategorią, do której IJHARS nie miała żadnych uwag, była oliwa z oliwek.



- W zakresie cech organoleptycznych (czyli w uproszczeniu smaku, wyglądu i zapachu - przyp. red.) zakwestionowano pojedyncze partie pieczywa. Wykryte nieprawidłowości dotyczyły nierównomiernej porowatości miękiszu pieczywa bezglutenowego, a zgodnie z deklaracją producenta powinna być ona równomierna - podaje IJHARS.

Gorzej było z właściwościami fizykochemicznymi. Inspekcja stwierdziła, że w coraz większym stopniu oszukują nas producenci przypraw, olejów roślinnych i mięsa drobiowego. Nie podano jednak, jaką liczbę partii zakwestionowano.

IJHARS znalazła w przyprawach zanieczyszczenia, a nawet szkodniki. Oszukiwano także na datach przydatności do spożycia. Część tego typu produktów spożywczych była też złej jakości, bo miała za dużo wody. Podobnie było z mięsem drobiowym. Inspekcja odkryła, że niektórzy producenci zawyżali w nim zawartość wody. Jej ilość przekraczała unijne normy.

Poza tym w przypadku napojów bezalkoholowych (gazowane i niegazowane) ich producenci dodawali więcej konserwantów, niż było to wskazane na etykiecie. Zdarzały się też przypadki zaniżania ilości dwutlenku węgla.

- Wystąpienie nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych oraz parametrów fizykochemicznych wynika z błędów popełnionych podczas procesu produkcyjnego (np. nieprzestrzegania receptur, stosowania surowców o niewłaściwej jakości). Obecność niedozwolonych i niezadeklarowanych składników jest świadomym fałszowaniem wyrobów gotowych – pisze Inspekcja w raporcie.

Jak dodała, nadal sporo jest też błędów w nazewnictwie produktów i informacjach na etykietach. Piekarniom zdarza się nie informować, z chlebem z jakiej mąki mamy do czynienia. Inny przykład: chleby miały na torebce nadruk z bochenkiem wyjmowanym z pieca opalanego drewnem. Tymczasem w piekarni nigdy takich pieców nie było. Zdarzają się także problemy z odpowiednim oznakowaniem alergenów (brak podkreśleń lub pogrubień w składzie).

Choć zasady marketingu opracowano niemal do perfekcji, to przedsiębiorcy nadal mają problemy z geografią. Na produktach pisano, że pochodzą z Bułgarii, choć przywieziono je z Rosji. Innym razem wpisywano Chiny zamiast Indie.

IJHARS w sumie nałożyła kary pieniężne na kwotę ponad 100 tys. zł, rozkłada się ona jednak na 79 firm. Do tego dochodzą jeszcze mandaty na sumę 24 tys. zł. Zapłacić ma je 111 przedsiębiorstw. Tradycyjnie Inspekcja nie informuje, które dokładnie firmy oszukują swoich klientów.

...

Podstawa wszystkiego jest moralnosc.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:40, 22 Paź 2015    Temat postu:

Nowy atak na użytkowników serwisu iPKO i błyskawiczna reakcja banku

Nowy atak na użytkowników serwisu iPKO i błyskawiczna reakcja banku - Materiały prasowe

Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu się nowej fali ataków phishingowych na użytkowników serwisu bankowego iPKO. Cyberprzestępcy próbują nakłaniać odbiorców sfałszowanej wiadomości e-mail do kliknięcia odsyłacza otwierającego podrobioną stronę logowania do serwisu iPKO. Wprowadzone tam dane logowania i kody jednorazowe trafiają w ręce atakujących. Bank postarał się już o zablokowanie fałszywych stron, ale niepokojące jest to, że sfałszowana strona została przygotowana bardzo starannie i mogła stanowić potencjalne zagrożenie dla danych finansowych wielu użytkowników.

Wiadomości docierające do potencjalnych ofiar ataku posiadają temat „Ograniczone konto” i mimo błędów językowych na pierwszy rzut oka nie wzbudzają podejrzeń. Cyberprzestępcy wykorzystali logo iPKO i styl charakterystyczny dla wiadomości wysyłanych przez instytucje finansowe.
REKLAMA


W treści atakujący informują, że do konta użytkownika mogły zalogować się osoby nieupoważnione i dlatego – ze względów bezpieczeństwa – dostęp klienta został ograniczony. W dalszej części sfałszowanej wiadomości cyberprzestępcy informują, że do przywrócenia pełnego dostępu do konta konieczne jest kliknięcie odnośnika i przeprowadzenie weryfikacji. Odnośnik znajdujący się w phishingowej wiadomości e-mail kieruje ofiarę na sfałszowaną stronę logowania do serwisu iPKO. Strona ta jest wierną kopią prawdziwej witryny logowania iPKO i nic nie wskazuje na niej na oszustwo. Jeżeli użytkownik poda dane logowania, na ekranie komputera pojawi się kolejna witryna, gdzie cyberprzestępcy nakłaniają do wprowadzenia kodów jednorazowych autoryzujących transakcje bankowe.

...

W sumie stary numer.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:45, 28 Paź 2015    Temat postu:

Rośnie liczba ataków na sklepy internetowe

Rośnie liczba ataków na sklepy internetowe - istock

Laboratorium antywirusowe G DATA SecurityLabs odnotowało trzeci największy w tym roku atak realizowany za pomocą odkrytego przez hakerów błędu w systemie. Tysiące sklepów internetowych z niezaktualizowaną wersją platformy służacej do przeprowadzania interentowych transakcji zostało zaatakowanych przez złośliwe oprogramowanie, inwazja rozpoczęła się 18 października bieżącego roku i trwa do dziś!

Zainfekowane sklepy internetowe dystrybuują wirusy, które przechwytują płatności oraz dane do logowania użytkowników. To trzecia pod względem wielkości fala ataków przy użyciu exploit kit, wykrytych przez ekspertów G DATA w tym roku. Co gorsza, są one wciąż kontynuowane, a z wrażliwej na ataki wersji platformy Magento korzysta w Polsce 5% wszystkich sklepów internetowych.
REKLAMA


Jak malware przenika na strony sklepów?

Cyberprzestępcy atakują sklepy, które posiadają nieaktualizowane oprogramowanie, wykorzystując luki w systemie. Dlatego użytkownicy platform internetowych bazujących na Magento, powinni natychmiast dokonać aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji.

Czym jest exploit kit

Exploit kit jest narzędziem, zawierającym dane lub kod wykonywalny, który może wykorzystać jedną lub wiele luk w oprogramowaniu działającym na komputerze lokalnym lub zdalnym. Kiedy użytkownik odwiedza zaatakowaną stronę, w tym przypadku są to sklepy wykorzystujące platformę Magento, exploit kit skanuje jego system, poszukując luk w aplikacjach, przeglądarce czy systemie operacyjnym. Następnie wykorzystuje odkrytą lukę bezpieczeństwa i potajemnie wprowadza dodatkowy kod złośliwego oprogramowania do komputera ofiary.

...

Nowe czasy nowe formy przestepstw.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:15, 29 Paź 2015    Temat postu:

Kradzieże z ciężarówek. Nowe metody, policja rozkłada ręceCzwartek, 29 października 2015, źródło:PAP, PAP

fot.Fotolia / Fotolia/Volker Muether
Tradycyjne metody kradzieży ładunków ciężarówek odchodzą do lamusa. Złodzieje coraz częściej korzystają z nowych technologii i już w świecie wirtualnym starają się przechwycić transport - pisze "Puls Biznesu".


Według szacunków ofiarami fałszywych przewoźników na giełdach transportowych padła przez 5 lat niemal połowa firm. I choć metoda jest już dobrze znana, nadal jest skuteczna.

Prosty biznes z ofertą firmową
Tańsze o VAT = Auto bez KRAT






Roczne straty z powodu kradzieży towarów z ciężarówek szacuje się w Europie na ponad 8 mld euro. A proceder jest tak sprytny, że przewoźnik często nie może liczyć na pomoc policji.

Przestępcy nie zrezygnowali całkowicie z tradycyjnych metod. Nadal firmy tracą miliardy euro rocznie w wyniku napadów na ciężarówki.

Złodzieje podszywają się także pod legalnie działające firmy, podstawiają swoje tiry, ładują towar z magazynu, auto odjeżdża i znika.

Korzystają też z firm "słupów", które często mają profesjonalnie wyglądające strony internetowe, a nawet licencje. Większość zdarzeń wygląda tak samo: podstawiony przewoźnik zabiera transport, który gdzieś się rozmywa, a ślad kończy się na magazynie wynajętym na kilka dni.

....

Niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:06, 30 Paź 2015    Temat postu:

Rosną gangsterskie łupy
akt. 30 października 2015, 06:31
Przestępcy okradli w zeszłym roku budżet i obywateli na ponad 4,7 mld zł. Odzyskać udało się niewiele - pisze "Rzeczpospolita".

Rosną straty spowodowane aktywnością przestępców - zarówno tych, dla których sposobem na życie są typowo kryminalne czyny, jak i białych kołnierzyków okradających głównie budżet państwa. Z "Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce" opracowanego przez MSW wynika, że w zeszłym roku straty będące efektem przestępczości wzrosły o ponad 1 mld zł - z 3,7 mld zł do ponad 4,7 mld zł.

- Jesteśmy zamożniejsi, jest duża kumulacja bogactwa, więc i straty, jakie powoduje przestępczość, rosną - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Brunon Hołyst, kryminolog. I dodaje, że faktyczna liczba przestępstw i strat jest kilkakrotnie większa.

Nielegalne papierosy

W 2014 r. przez nielegalny obrót paliwami, alkoholem, tytoniem oraz wyłudzenia VAT i innych podatków państwo straciło - jak podliczył resort na podstawie danych z policji - 1 mld 290 mln zł. Był to poziom najwyższy od 2009 r. Całość strat spowodowanych przestępczością gospodarczą to 2,5 mld. zł.

- Niewątpliwie przestępczość ekonomiczna przynosi największe straty. Zauważalny jest zwłaszcza wzrost przypadków nielegalnej produkcji papierosów, ujawniamy ich coraz więcej - przyznaje Katarzyna Balcer, rzeczniczka CBŚ Policji, które w tym roku zlikwidowało pięć ogromnych fabryk papierosów.

Ponad 1 mln zł miał stracić budżet na podróbkach z nielegalnej fabryki pod Warszawą. Produkowano w niej 150 paczek na minutę. Z kolei 330 mln zł - na działalności międzynarodowego gangu, który nielegalnie sprowadził do kraju 500 mln l paliwa i obracał nim na papierze przez sieć spółek, które po transakcji znikały.

Przykład z innej kategorii: kilkanaście firm komputerowych fikcyjnie handlowało między sobą licencjami na oprogramowanie dla szkół. Jak obliczyli gdańscy prokuratorzy, zarobiły na tym 73 mln zł.

Przestępców gospodarczych przyciągają zyski porównywalne z tymi z narkobiznesu i kary niższe niż za przestępstwa kryminalne. - Koszt nielegalnej produkcji paczki papierosów to ok. 80 gr. W Polsce zarobek jest rzędu 4 zł na paczce, a na Wyspach ok. 30 zł - mówi oficer CBŚ Policji.

Kryminalne też kuszą

Jednak także pozostający w odwrocie przestępcy kryminalni okradają nas z niemałych sum. Sprawcy m.in. kradzieży, włamań i innych czynów kryminalnych w 2014 r. spowodowali 2 mld 240 mln zł strat, czyli o 137 mln zł więcej niż w 2013 r.

Rosnący trend jest tym bardziej widoczny, że ogólna liczba przestępstw kryminalnych spada. W ubiegłym roku było ich 628 tys. (o ok. 14 proc. mniej niż rok wcześniej). To oznacza, że na jednym skoku sprawca zyskał więcej, ale i stanowi dowód, że łupy odbierane poszkodowanym są większej wartości.

Z pozbawianiem sprawców owoców przestępstwa jest lepiej, ale do ideału daleko. Wciąż udaje się zabezpieczyć jedynie niewielką część zagarniętych sum. W 2014 r. policjanci zajęli mienie podejrzanych (w sprawach gospodarczych i kryminalnych) na kwotę 398 mln zł (rok wcześniej ok. 268 mln zł). Z kolei odzyskali - w tych dwóch kategoriach przestępstw - 205 mln zł.

W głośnej aferze Amber Gold, gdzie straty sięgnęły 851 mln zł, a realna szkoda - to, co klienci powinni otrzymać ze spółki na podstawie umów - ok. 550 mln zł, udało się zająć majątek oskarżonych wart 7,5 mln zł i 250 tys. zł w gotówce. Majątek spółki, jaki znaleźli śledczy, to złoto warte ok. 10 mln zł i ok. 1 mln zł w gotówce. Gdzie podziała się reszta?

- Większość wydatków, ok. 300 mln zł, przeznaczono na budowę linii lotniczych OLP, ponadto na zakup nieruchomości, bieżącą działalność spółki, reklamę i wynagrodzenia - mówi prok. Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Ale zaznacza, że udaje się też zabezpieczyć duże sumy. - W jednej ze spraw dotyczącej wyłudzeń VAT w elektronice zajęliśmy majątek spółki wartości 1 mln dol. - mówi. Z kolei CBŚ Policji niedawno zajęło 117 mln zł w sprawie wyłudzenia z AR i MR w Gdyni 213 mln zł.

Grażyna Zawadka

...

Takie sa realia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:21, 06 Lis 2015    Temat postu:

Portal Spożywczy

W Polskich sklepach kradną coraz mniej

- Shutterstock

Globalny koszt przestępstw w handlu detalicznym w latach 2014–2015 osiągnął wartość 214,3 miliarda dol. Europa jako jedyny region miała najniższe procentowo straty względem sprzedaży spośród pozostałych – wynika z badania Światowy Barometr Kradzieży w Handlu Detalicznym (The Global Retail Theft Barometer).

Wyniki badań wskazują, że straty powstające w europejskim handlu detalicznym kosztują średnio 351 dol. rocznie każde gospodarstwo domowe.
REKLAMA


Polska zajmuje wysoką 4 pozycję wśród krajów o najniższym odnotowanym poziomie strat w handlu detalicznym mimo zmniejszonych o 25 proc. budżetów i najniższych wydatków na zapobieganie stratom. Jednak o 28 proc. zwiększył się koszt kradzieży w handlu detalicznym w polskich placówkach handlowych.

Wyniki badań zamieszczone w najnowszym wydaniu Barometru, opracowane na podstawie ankiet rozesłanych do przedstawicieli sieci handlowych na całym świecie, wskazują, że straty spowodowane przez nieuczciwych klientów, pracowników lub dostawców oraz błędy administracyjne i logistyczne, zmalały w Europie z poziomu 1,02 proc. sprzedaży w 2013-2014 do 0,96 proc. w 2014-2015. W ujęciu globalnym odnotowano jednak znaczny wzrost strat w analogicznych okresach z 0,94 proc. do 1,42 proc.

Detaliści w Europie zwrócili uwagę, że mimo niesprzyjających warunków w handlu ogólnoświatowym i ograniczonych inwestycji w zakresie rozwiązań zapobiegających stratom udało im się powstrzymać wzrost strat, a nawet, w niektórych krajach, odwrócić tendencję.

Polska, mimo najniższych w Europie wydatków na działania prewencyjne i ograniczonych o 25 proc. budżetów na ten cel, uplasowała się na chlubnej 4 pozycji wśród krajów o najniższym poziomie strat w handlu detalicznym. Tylko Norwegia, Szwajcaria i Francja mogły poszczycić się mniejszymi wskaźnikami. Ponadto, dzięki wysiłkom detalistów i poczynionym wcześniej inwestycjom w nowoczesne technologie, w tym RFID, oraz w szkolenia personelu udało się zatrzymać wzrost strat. Odnotowano jednak, w stosunku do poprzedniego okresu badawczego, wzrost o 28 proc. kosztów kradzieży z poziomu 0,92 proc. w latach 2013-2014 do 1,18 proc. w 2014-2015.

Straty w handlu detalicznym miały swoje bezpośrednie przełożenie na skutki społeczne. W Polsce każde gospodarstwo domowe obarczone zostało „podatkiem” w wysokości prawie 354 zł (112 dol.) rocznie, podczas gdy średnia europejska oscylowała w okolicach 351 dol.

Barometr został opracowany przez The Smart Cube oraz Erniego Deyle, specjalistę w zakresie zapobiegania stratom w handlu, dzięki wsparciu finansowemu Checkpoint Systems. Informacje uzyskano na podstawie pogłębionych badań telefonicznych oraz pisemnych ankiet, które swym zasięgiem objęły ponad 200 detalistów prowadzących działalność w 24 krajach, reprezentujących sprzedaż na poziomie 1 biliona dol. w latach 2014-2015.

Europejscy uczestnicy ankiet wskazali, że najniższe straty odnotowali jesienią oraz wiosną, które jednak ulegało wzrostowi w czasie wyprzedaży, a najwyższe w zimie, szczególnie w okresie przedświątecznym. Podobna tendencję zaobserwowano w pozostałych badanych regionach. Wyjątkiem jest Azja z Pacyfikiem, gdzie największe straty rejestruje się w lecie.

Najwyższy poziom strat w Europie w okresie 2014–2015 odnotowały apteki i drogerie (2,25 proc.), sprzedawcy biżuterii i zegarków (1,66 proc.) oraz domy towarowe (1,47 proc.). Sklepy ogólnospożywcze (0,20 proc.), inni sprzedawcy towarów niespożywczych (0,62 proc.) oraz markety elektroniczne (0,79 proc.) były na drugim końcu stawki rejestrując najniższe poziomy strat. Również w ujęciu globalnym apteki i drogerie są w czołówce pokrzywdzonych (1,99 proc.), jednak tuż za nimi plasują się sklepy odzieżowe (1,80 proc.) przesuwając sprzedawców biżuterii i zegarków na trzecią pozycję (1,73 proc.). Najniższe straty odnotowują natomiast sklepy zoologiczne (0,48 proc.), hurtownie dla posiadaczy kart członkowskich (0,77 proc.) i perfumerie (0,80 proc.).

W polskich placówkach handlowych głównym powodem strat w handlu są niestety nieuczciwi klienci, którzy powodują aż 50 proc. (średnia europejska) strat, podczas gdy nieuczciwi pracownicy niemal 34 proc. co plasuje ich w czołówce najmniej uczciwych w Europie. Pocieszającym jest fakt, że straty administracyjne i niewynikające z przestępstw są na najniższym europejskim poziomie.

Wśród kradzieży sklepowych poważnym problemem są zorganizowane grupy przestępcze, których aktywność powoduje znaczące straty. Sprzyjają im ograniczone inwestycje w rozwiązania chroniące produkty przed kradzieżami, łatwość odsprzedaży skradzionych przedmiotów w handlu elektronicznym i postrzeganie kradzieży sklepowych jako czynów o niskiej szkodliwości społecznej.

Złodzieje sklepowi oraz nieuczciwi pracownicy obierają sobie za cel produkty w małych opakowaniach, stosunkowo łatwe do ukrycia, których późniejsza odsprzedaż jest wyjątkowo prosta i szybka.

Najczęściej kradzionymi produktami były elektronarzędzia, akcesoria mobilne i modowe, baterie, alkohole oraz golarki.

W branży odzieżowej najczęstszym łupem złodziei w ujęciu globalnym padało obuwie. Niemniej w Europie niechlubny prym przypadł akcesoriom modowym. W kategorii żywność i napoje najchętniej kradzionym towarem były wina i wyroby spirytusowe – czasem konsumowane jeszcze na terenie sklepu. Spośród innych często kradzionych towarów wskazano kosmetyki do makijażu, smartfony, baterie oraz sery.

Zdaniem Erniego Deyle, tegoroczne wyniki badań podkreślają trwałe czynniki mające bezpośredni wpływ na poziom strat i zmniejszenie zyskowności przedsięwzięć prowadzonych przez detalistów. - Jeżeli, mimo zwrócenia większej uwagi na wszystkie aspekty problemu strat nie poczynią odpowiednich inwestycji w strategie, narzędzia i szkolenia zapobiegające ich powstawaniu, mogą nie osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Wyrażamy nadzieję, że wyniki tego raportu pomogą im zrozumieć złożoną problematykę strat w handlu oraz odnaleźć efektywne sposoby na osiągnięcie zamierzonych celów – mówi Ernie Deyle.

Michał Wesołowski, Sales Manager Central Europe w Checkpoint Systems zauważa, że detaliści coraz chętniej stosują rozwiązania w oparciu o technologię RFID, która oprócz ochrony towarów przed kradzieżą umożliwia ich monitorowanie na każdym etapie łańcucha dostaw, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie przychodów detalistów i zwiększenie satysfakcji konsumentów.

- Już czternasty rok z rzędu publikujemy jedyne w swoim rodzaju badania statystyczne o zasięgu globalnym – zaznaczył Per Levin, Prezes Merchandise Availability Solutions w Checkpoint Systems. – Walka z rosnącymi stratami wymaga od detalistów spojrzenia na problem strat z szerszej perspektywy, zaangażowania całej organizacji, na każdym jej poziomie oraz aktywnej współpracy w dostawcami i partnerami handlowymi. Wykorzystując odpowiednie rozwiązania technologiczne, zasoby ludzkie i procesy mogą skutecznie poprawić dostępność towarów w placówkach handlowych, zwiększając tym samym zadowolenie klientów i zyskowność sprzedaży – dodaje.

Wyniki najnowszych badań wskazują, że w ponad połowie z badanych europejskich krajów detaliści zredukowali inwestycje w rozwiązania zapobiegające stratom. Na efekty tych działań nie trzeba było długo czekać. W Portugalii, gdzie redukcja wyniosła ponad połowę dotychczasowych wydatków zaobserwowano niemal natychmiastowy 13 proc. wzrost poziomu strat.

W okresie 2014-2015 najczęściej stosowanymi środkami do zapobiegania stratom w sklepach były monitoring CCTV/DVR (72 proc.), pracownicy ochrony (59 proc.) oraz alarm w połączeniu z monitoringiem (52 proc.).

Produkty najczęściej zabezpieczano z wykorzystaniem elektronicznych systemów antykradzieżowych (EAS, 78 proc.), specjalistycznych rozwiązań typu pająki i przezroczyste pudełka (46 proc.) oraz zabezpieczenia kabelkowe ekspozycji (28 proc.).

...

Skutki rozbiorow nazizmu i komunizmu zanikaja. Wracaja polskie cechy jak uczciwosc. PRZED ROZBIORAMI NIE BYLO W POLSCE POLICJI TAKI BYL PORZADEK! SKUTEK CHRZTU POLSKI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:46, 15 Lis 2015    Temat postu:

Karty kredytowe skanowane na potęgę
Mariusz Sokołowski
doktor nauk humanistycznych, ekspert public relations, były wieloletni rzecznik policji

Skimming wciąż niebezpieczny, fot. biznes.onet.pl

Nakładki umożliwiające skimming kart bankowych przez dwa tygodnie sczytywały dane klientów tylko na jednym bankomacie. A mogło być ich znacznie więcej i to w całym kraju.

Na zamontowane na jednym z bydgoskich bankomatów urządzenie skanujące policjanci trafili pod koniec października. Specjalne nakładki umożliwiały sczytanie danych z kart klientów wypłacających pieniądze, czyli na tzw. skimming.
REKLAMA


Funkcjonariusze nie zdecydowali się jednak na ich natychmiastowe usunięcie i zabezpieczenie do prowadzonej sprawy. Skoro ktoś założył takie urządzenia na bankomat, to musiał również pojawić się po to, by je w końcu zdemontować wraz ze zgromadzonymi tam danymi. Zorganizowano zatem zasadzkę.

Przestępcy prawdopodobnie byli bardzo pewni tego, że nikt nie wykryje zainstalowanych dodatkowych urządzeń na bankomacie, skoro pojawili się po nie dopiero po dwóch tygodniach. W tym czasie z bankomatu mogły korzystać setki osób, a informacje umożliwiające skorzystanie z ich kart znalazłyby się w niepowołanych rękach.

12. listopada, w południe pod bankomatem stanęły dwie osoby majstrujące przy nim dłuższy czas. Do akcji wkroczyli wówczas działający po cywilnemu policjanci. Nastąpiło to w chwili, gdy podejrzani w swoich dłoniach trzymali nakładki umożliwiające skimming. Na gorącym uczynku zatrzymano dwóch obywateli Bułgarii (25 i 30 lat). Jak ustalono, zatrzymali się oni w jednym z bydgoskich hoteli. W trakcie przeszukania ich pokoju odnaleziono narzędzia służące do kopiowania danych z kart bankomatowych i kodów PIN, karty służące do zakładania urządzeń skimmingujących oraz sprzęt komputerowy.

Tym razem dane użytkowników kart nie zostały wykradzione, ale niestety w wielu innych wypadkach tak mogło być. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, zatrzymani mogli działać na terenie całego kraju i niejeden bankomat mógł paść ich ofiarą.

Obaj zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Na podstawie zebranych materiałów usłyszeli zarzuty nielegalnego uzyskania danych kart płatniczych oraz przygotowania do ich fałszowania. Za te przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

..

Nowe metody przestepstw.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:39, 23 Gru 2015    Temat postu:

Rada nadzorcza dla nielicznych

- Shutterstock

Egzaminy, pozwalające na pełnienie funkcji członka rady nadzorczej. zdaje jedna osoba na 150. To efekt wprowadzonych zmian - informuje "Puls Biznesu".

Przez ostatnie lata około 80 proc. ze 150 pytań egzaminacyjnych pochodziło z puli ponad 1,1 tys. pytań publikowanych na stronach internetowych MSP. Pozostałe 20 proc. pochodziło spoza puli. To dość szczegółowe pytania z zakresu ponad 30 aktów prawnych, a do wyboru są cztery odpowiedzi. Jesienią proporcje znanych pytań z puli i spoza puli uległy odwróceniu.
REKLAMA


Jak pisze "Puls Biznesu" przed zmianami pisemną część egzaminu zdawało 20-40 proc. jego uczestników.

Okazuje się że urzędnicy którzy mają wpływ na kształt egzaminu, często są równocześnie wykładowcami na kursach przygotowawczych oaz członkami komisji egzaminacyjnych. Koszt egzaminu wraz odbyciem kursu może łącznie sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

...

TO JUZ JEST MAFIA! To ta demokracja broniona przez Agore.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:25, 22 Sty 2016    Temat postu:

Podrobione czeskie winiety zalewają rynek
Czwartek, 21 stycznia 2016, źródło:IAR
fot. / PAP/Jerzy Ochoński
Uwaga kierowcy wyjeżdżający do Czech! W sprzedaży znalazły się podrobione winiety. Za ich używanie grożą drakońskie kary.


Mimo iż naklejki poświadczające uiszczenie opłaty za przejazd czeskimi autostradami miały być lepiej zabezpieczone, już w trzecim tygodniu nowego roku policja i celnicy ujawnili setki podróbek.

Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Ale okazuje się, że bardzo łatwo odróżnić je od oryginału. Na przykład na odwrocie w instrukcji w języku niemieckim w słowie "für", nad literą "u" brakuje charakterystycznego umlautu. Również niektóre elementy graficzne różnią się od tych, jakie znajdziemy na oryginalnych winietach.


Podrobione naklejki najczęściej są sprzedawane przez osoby prywatne na przydrożnych parkingach i stacjach benzynowych po niższej cenie. Warto jednak unikać tego typu transakcji, bowiem posiadanie podrobionej winiety jest traktowane na równi z jej fałszowaniem, a za to grozi kara grzywny o równowartości nawet 15 tys. zł.


Ceny oryginalnych czeskich winiet od kilku lat pozostają bez zmian. Za najtańszą - dziesięciodniową - zapłacimy około 55 zł, zaś za najdroższą - roczną - niespełna 250 zł.

...

Mozna dostac po glowie nieswiadomie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:08, 04 Lut 2016    Temat postu:

Zachodniopomorskie: Ile jest baraniny w baraninie? Mniej niż drobiu
Alicja Wirwicka
Dziennikarka Onetu

Zachodniopomorskie: Ile jest baraniny w baraninie? Mniej niż drobiu - Shutterstock

Kebab z baraniną, a w składzie mięso drobiowe, burger lżejszy niż w opisie. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej skontrolował kilkanaście lokali typu fast food w naszym województwie. We wszystkich stwierdzono nieprawidłowości.

Pod lupę inspekcji handlowej trafiło 12 lokali z popularnym jedzeniem typu fast food. Kontrole przeprowadzono u przedsiębiorców w: Szczecinie, Policach, Białogardzie, Darłowie, Koszalinie. - W wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości u wszystkich 12 skontrolowanych przedsiębiorców. Ogółem zbadano 107 partii potraw i półproduktów, z czego zakwestionowano 46 partii - mówi Beata Manios z Państwowej Inspekcji Handlowej.
REKLAMA


W wyniku kontroli okazało się, że zamawiając kebaba z mięsem baranim, dostajemy mięso wieprzowo-drobiowe z niewielką ilością baraniny. Podobne przekłamania wykazały kontrole kebabów wołowych oraz cielęcych.

Nieprawidłowości dotyczyły również zawyżania zawartości mięsa w burgerach. W wyniku kontroli okazało się, że kupując burgera otrzymujemy średnio o 50 gram mięsa mniej niż możemy przeczytać w menu. - W odpowiedzi na wystąpienie pokontrolne przedsiębiorcy poinformowali, że wykazane nieprawidłowości zostały usunięte - mówi Manios i zapowiada, że kontrole będą powtarzane.

Częstym problemem jest również brak podanego składu potraw, a także informacji o alergenach, które są niezbędne według ustawy o jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych. Państwowa Inspekcja Handlowa zapowiada kary finansowe dla nieuczciwych przedsiębiorców.

...

To zakrawa na przestepstwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:13, 18 Lut 2016    Temat postu:

"Rzeczpospolita": Liczba i wartość pustych faktur biją kolejne rekordyCzwartek, 18 lutego 2016, źródło:PAP

W 2015 roku urzędy kontroli skarbowej ujawniły 360 tys. fikcyjnych faktur, wartych w sumie 81,1 mld zł. Rok temu było ich 207 tys. na kwotę 33,7 mld zł. - informuje "Rzeczpospolita".

Najwięcej budżet traci jednak na tzw. karuzelach, którymi kierują zorganizowane grupy przestępcze. Ich celem jest wyłudzanie nienależnych zwrotów VAT z tytułu eksportu lub dostaw wewnątrzwspólnotowych. Według MF kontrola skarbowa ukierunkowana jest głowie na zwalczanie tego procederu.

Według doradcy podatkowego Grzegorza Mularczyka, znaczny wzrost liczby wykrywanych fikcyjnych faktur to prawdopodobnie skutek większej ilości prowadzonych kontroli skarbowych. Jego zdaniem ministerstwo powinno podjąć działania nakierowane bardziej na zapobieganie niż wykrywanie przestępstw podatkowych.

...

To sa sprawy znane wiec trudno mowic o odkrywaniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:28, 22 Lut 2016    Temat postu:

Przekręt prawie idealny. Stworzyli fikcyjną firmę, żeby wyłudzać paliwo
Katarzyna Kołodziejska
Dziennikarka Onetu
Na podstawie fikcyjnej dokumentacji oszuści świadczyli usługi transportowe - istock

Dwóch mieszkańców Gdańska otworzyło filię jednej ze znanych firm transportowych. Działali pod jej szyldem. Prowadzili biuro na Suchaninie. Działali od kilku miesięcy. W tym czasie wyłudzili paliwo od kilku spółek zajmujących się hurtową sprzedażą paliw. Od jednej z nich na 240 tysięcy złotych.

Kryminalni z Suchanina postanowili przyjrzeć się jednej z firm transportowych, która w grudniu ubiegłego roku otworzyła oddział w ich rejonie. Siedziba tej firmy znajduje się w innym mieście na terenie kraju. Pracownicy gdańskiego oddziału oferowali usługi transportowe i sprzedaż paliwa. Policjanci zaczęli jednak podejrzewać, że mają do czynienia z przestępczą działalnością. Sprawdzili u kierownictwa firmy i okazało się, że nikt nie wiedział o istnieniu firmy w Gdańsku. Tymczasem sprawcy podawali się za prezesa firmy, która faktycznie istnieje. Podrobili nawet jego dowód osobisty. Oszuści podrobili też dokumentację firmy.
REKLAMA


- Na podstawie fikcyjnej dokumentacji świadczyli usługi transportowe. Co więcej, policjanci zebrali materiał dowodowy, z którego wynika, że oszuści wyłudzili paliwo od kilku spółek zajmujących się hurtową sprzedażą paliw – poinformowała Onet Aleksandra Siewert z biura prasowego policji w Gdańsku.

Gdańszczanie jedną z firm oszukali na kwotę prawie 240 tys. zł. Obaj zostali już zatrzymani i usłyszeli zarzuty dotyczące sfałszowania dokumentów i oszustw. Mężczyźni są w wieku 30 i 39 lat. Starszy z nich był w przeszłości notowany na kradzieże i rozboje. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Sprawa ze względu na swój charakter jest rozwojowa. Policjanci w trakcie przeszukania pomieszczeń firmy i mieszkań zatrzymanych zabezpieczyli wiele sfałszowanych dokumentów.

Oszuści są już w areszcie. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

...

Znow ohydni oszusci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:45, 24 Mar 2016    Temat postu:

Uwaga na „darmowe” SMSy z życzeniami! Możesz stracić majątek.
23 marca 2016, 17:15
• Oszuści żerują na głównie w trakcie świąt okolicznościowych
• Ofiara oszustwa otrzymuje SMSa z życzeniami, który okazuje się być wstępem do płatnej subskrypcji
• Wysłanie SMSa o treści „STOP” uruchamia subskrypcję

Oszuści znaleźli nowy sposób na naciąganie ludzi. Wysyłają SMSa z życzeniami, po czym w drugiej wiadomości informują, że był to płatny SMS i należy wysłać wiadomość o treści „STOP”, aby anulować subskrypcję. Jest to jednak kłamstwo, ponieważ dopiero wtedy ofiary oszustwa rozpoczynają płatną subskrypcję SMSów z życzeniami

Nie należy się przejmować fałszywymi informacjami, które podają oszuści w drugiej wiadomości. Nie zostanie pobrana żadna opłata za pierwszego SMSa, a SMS o treści STOP dopiero uruchamia płatną subskrypcję, dlatego nie należy go wysyłać!

Aby uchronić się przez próbami oszustwa oraz płatnymi subskrypcjami SMS, należy skontaktować się ze swoim operatorem i poprosić o całkowite wyłączenie opcji SMS Premium. Dzięki temu, możemy być pewni, że nigdy nie padniemy ofiarą takich oszustw.

TVN24 Biznes i Świat

...

Kolejne... Ile tego jest?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:59, 26 Mar 2016    Temat postu:

Zabezpiecz się przed utratą oszczędności całego życia

41 proc. Polaków otrzymało mail wyłudzający hasło do konta bankowego, a 32 proc. – przez nieuwagę pobrało za pośrednictwem takiego maila szkodliwe oprogramowanie lub plik. Bankowcy przestrzegają – taki błąd może kosztować nas utratę wszystkich oszczędności. Jak się przed nim zabezpieczyć?

- Przestępcy usiłują wyłudzić hasła do kont, podszywając się pod instytucje finansowe albo firmy kurierskie. Wysyłają fałszywe maile, przekierowujące do niebezpiecznych stron lub zawierające w załączniku zawirusowane pliki. Ich pobranie może skutkować zainstalowaniem oprogramowania szpiegującego, które udostępni hakerom nasze dane – ostrzega w rozmowie z serwisem infoWire.pl Magdalena Lejman z PKO Banku Polskiego.

Banki nigdy nie proszą o podanie żadnych danych drogą mailową ani SMS-ową. Również otrzymanie informacji o konieczności zalogowania się do banku od razu powinno wzbudzić naszą czujność.

- Podczas logowania upewniajmy się, że adres strony internetowej jest poprawny i rozpoczyna się literami https, które oznaczają szyfrowanie. Obok powinien znajdować się symbol kłódki świadczący o tym, że połączenie jest zabezpieczone certyfikatem – podkreśla specjalistka.

Warto też ustawić powiadomienia informujące o ruchu na naszym koncie. W przypadku gdy jako narzędzia autoryzacyjnego używamy kodów SMS, koniecznie sprawdzajmy, czy treść zlecanej dyspozycji zgadza się z treścią wiadomości tekstowej.

Jeśli już weszliśmy w niebezpieczny link lub korzystaliśmy z konta na zawirusowanym komputerze, jak najszybciej powiadommy o tym zdarzeniu bank oraz policję.

...

Uwazajmy. Procedury z bankami sa jasne. Zadne tajemicze smsy maile telefony nie sluza przekazywaniu danych. TO SIE ROBI W PLACOWCE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:53, 12 Lip 2016    Temat postu:

GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON
wyślij
drukuj
az, kaien | publikacja: 12.07.2016 | aktualizacja: 15:04 wyślij
drukuj
Uwaga na fałszywe strony z rejestrem REGON (fot. pixabay.com/kpgolfpro)
Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON. Jest ona łudząco podobna do oryginalnej, lecz dane firm, które się na niej znajdują są nieprawdziwe.

Uwaga na fałszywe strony o 500 plus. Ministerstwo: nie odpowiadajcie na maile i SMS-y!
Zasada działania oszustów jest prosta – w ogłoszeniu pojawia się firma, której dane można sprawdzić w rejestrze REGON, czyli Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej prowadzonym przez prezesa GUS.

Tyle, że oszuści odsyłają na fałszywą stronę REGON, a dane na niej zawarte są nieprawdziwe. Potencjalny klient, który nie zorientował się, że ma do czynienia z fałszywką i na podstawie oszukańczej strony REGON zawierzył ogłaszającej się firmie i kupił od niej np. sprzęt elektroniczny, musi się pożegnać i ze sprzętem i pieniędzmi.
#wieszwiecej | Polub nas
„Główny Urząd Statystyczny uprzejmie informuje, że dane udostępniane pod adresem [link widoczny dla zalogowanych] nie pochodzą z rejestru REGON. Wyszukiwarka rejestru REGON jest dostępna pod adresem: [link widoczny dla zalogowanych] – napisano środowym w ostrzeżeniu Urzędu.
PAP

...

Znowu przestepcy...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:48, 19 Lip 2016    Temat postu:

Gang zarobił pół miliarda złotych na podatku VAT. CBŚP złapało szefa
wyślij
drukuj
bz, kaien | publikacja: 19.07.2016 | aktualizacja: 09:28 wyślij
drukuj
Grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w ponad 400 cystern paliwa miesięcznie (fot. Miguel Villagran/Getty Images)
CBŚP zatrzymało dwie osoby, w tym szefa gangu handlującego nielegalnym paliwem. Grupa w ciągu pięciu lat wyłudziła nie mniej niż 500 mln zł z podatku VAT; 400 mln zł „wyprała”.

Paliwo do aut służbowo-prywatnych z odliczeniem połowy VAT. Skorzysta większość firm
Z ustaleń policjantów wynika, że gang przez pięć lat sprowadzał olej napędowy z Niemiec i w Polsce i sprzedawał go nie odprowadzając podatku VAT. W sprawę zaangażowane były firmy „słupy” rozmieszczone na terenie całego kraju. – Grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w ponad 400 cystern miesięcznie, czysty zysk grupy na jednej cysternie sprowadzonego paliwa wynosił 10-12 tys. zł – powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jeden z nich kierowania tą grupą. – Zarzucono im też pranie pieniędzy i przestępstwa karnoskarbowe – dodała Hamelusz.
#wieszwiecej | Polub nas
Sprawą zajmuje się gdański CBŚP i tamtejsza prokuratura. Do tej pory, w tej sprawie, zatrzymano w sumie 34 osoby, którym przedstawiono 106 zarzutów.
PAP

....

Brawo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:53, 27 Lip 2016    Temat postu:

Uwaga na fałszywe e-maile o kontroli podatkowej. Ministerstwo Finansów ostrzega
Dodano dzisiaj 19:09
Komputer / Źródło: Fotolia / Picture-Factory
Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o „ukrywaniu dochodów" lub „wyznaczonej kontroli dochodów”.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika, który zawiera kod złośliwy. Resort zamieścił na swojej stronie internetowej przykładową treść fałszywej wiadomości dotyczącej „wyznaczonej kontroli dochodów”.

„Dzień dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodow, w związku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o składaniu fałszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego również jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa NIP: 526-025-02-74 REGON: 000002217”.

Ponadto opublikowano przykładową treść fałszywej wiadomości dotyczącej „ukrywania dochodów":

„Dzien dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.

W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansow

ul. Swietokrzyska 12

00-916 Warszawa

NIP: 526-025-02-74

REGON: 000002217"

Znamy również treść fałszywej wiadomości dotyczącej „kontroli podatkowej":

„Dzien dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w związku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.

W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansow

ul.Swietokrzyska 12

00-916 Warszawa

NIP: 526-025-02-74

REGON: 000002217"
/ Źródło: mf.gov.pl

...

Znowu przestepcy...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:33, 29 Lip 2016    Temat postu:

Oszuści wykorzystują obowiązek rejestracji kart SIM
wyślij
drukuj
acis, kaien | publikacja: 29.07.2016 | aktualizacja: 14:21 wyślij
drukuj
Karty kupione wcześniej muszą zostać zarejestrowane do lutego 2017 roku (fot. Domena Publiczna)
Ze względu na wejście w życie ustawy antyterrorytycznej, każdy kto kupi prepaidową kartę SIM, musi ją zarejestrować, aby zaczęła działać. Nie wszyscy wiedzą, jak przebiega proces rejestracji, co już zaczęli wykorzystywać oszuści. Pojawiły się m.in. telefony z prośbą o podanie danych pod groźbą zablokowania numeru.

Zarejestruj kartę prepaid. Rusza akcja informacyjna
Nowy obowiązek rejestracji kart prepaid może na wiele sposobów pobudzić oszustów do działania. Telefony z prośbą o podanie danych to zapewne dopiero początek. Można się spodziewać także e-maili z prośbą o wpisanie danych na stronie rejestracji albo z prośbą o zalogowanie się do biura obsługi klienta operatora.

Najlepiej jest ignorować takie próby ułatwiania rejestracji karty SIM, którą bezpiecznie najlepiej zarejestrować, udając się do salonu. Urząd Komunikacji Elektronicznej także doradza rejestrowanie ich osobiście i zauważa, że skan czy ksero dowodu to nie jest dokument wystarczający do rejestracji. Karty kupione wcześniej muszą zostać zarejestrowane do lutego 2017 r.
#wieszwiecej | Polub nasNiebezpiecznik

...

Przestepcy nie proznuja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:24, 12 Sie 2016    Temat postu:

Fałszywe grupy na Facebooku. Oszuści oferują bony do drogerii
Dodano dzisiaj 13:04
Blokada internetowa / Źródło: Fotolia / Tomasz Zajda
Na Facebooku pojawiły się grupy oferujące bony do drogerii lub sklepów odzieżowych. W ten sposób hakerzy chcą wyłudzić dane do kont użytkowników portalu.

Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się fikcyjna grupa oferująca bony do drogerii. Korzystając z oferty, można stracić nie tylko swoje konto na Facebooku, ale również kilkadziesiąt złotych na SMS-y. Z informacji RMF wynika, że na pułapkę hakerów mogło się nabrać nawet kilka tysięcy osób. W jednej z grup o nazwie „Najlepsza jakosc w Polsce, odbierz bony na kosmetyki” jest prawie 10 tysięcy członków.
Na czym polegała pułapka?

Mechanizm jest prosty: z kont znajomych przesyłane są zaproszenia do zamkniętych grup, na których oferowane są warte tysiąc złotych kupony do znanych drogerii. Strona grupy przekierowuje do witryny, która umożliwia hakerom kradzież loginu i hasła. Następnie pod pozorem wyboru oferty drogerii mamy wysłać dwa SMS-y. Koszt każdego z nich to ponad 30 złotych.

Wpisanie danych do logowania na fałszywej stronie umożliwia oszustom pełną kontrolę nad kontem użytkownika. W jego imieniu mogą dodawać znajomych do grup oferujących bony. Spirala sama się nakręca. Grupa wydaje się wiarygodna, ponieważ jest zamknięta i pojawiają się na niej posty, wyrażające pozytywne opinie. Przykładowo: „No w końcu za drugim razem dopiero mi się udało wygrać, hihi, najważniejsze że mam”, „Serio to działa mi - też się udało wygrać, ale mega dzięki!”, „Bon zrealizowany - możecie korzystać, świetna okazja”.


/ Źródło: RMF 24

...

Znpwu przestepcy...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:36, 26 Sie 2016    Temat postu:

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami. Fałszywki dotyczą „kontroli dochodów”
wyślij
drukuj
adom,az | publikacja: 26.08.2016 | aktualizacja: 13:00 wyślij
drukuj
„Nie należy otwierać załączników, gdyż mogą zawierać kod złośliwy” (fot. pixabay.com/Firmbee)
Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których nadawca podszywa się pod resort, zapowiada kontrolę podatkową i prosi o stawienie się z danymi. Należy zwrócić uwagę na adres nadawcy wiadomości i nie otwierać załączników.

Uwaga na fałszywe e-maile Poczty Polskiej. W środku groźny wirus
Resort finansów wyczula szczególnie na adres, z którego wysyłane są wiadomości e-mail. Przypomina, że MF posługuje się adresami poczty elektronicznej w domenie: mf.gov.pl., a tego adresu nie ma w mailach podszywających się pod adres e-mailowy MF.

„Nie należy otwierać załączników, gdyż mogą zawierać kod złośliwy, jak również nie należy stawiać się osobiście w Ministerstwie Finansów” – apeluje o ostrożność resort.

Resort podaje również przykład fałszywej wiadomości dotyczącej „wyznaczonej kontroli dochodów”. Nadawca informuje w mailu, że wykryto w trakcie kontroli ukrycie niektórych dochodów, dlatego konieczne jest przeprowadzenie kontroli podatkowej. Autor wiadomości prosi m.in. o stawienie się ze wszystkimi dochodami podatnika za rok 2016. Ponadto zamieszcza załącznik. Podaje także dane adresowe MF.
#wieszwiecej | Polub nas
Oto przykład fałszywego maila, który MF udostępnia ku przestrodze:

„Dzień dobry, W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodów, w związku z czym będzie przeprowadzona kontrola podatkowa. Dokument wskazujący na naruszenia o składaniu fałszywego dochodów załączony w e-maile. Sankcja na przeprowadzenie ściągania podatkowego również jest załączona do dokumentu. Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajdują się poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy »PL37467426« i osobisty kod. Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa NIP: 526-025-02-74 REGON: 000002217”. PAP

...

Przestepcy nie spia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:13, 16 Wrz 2016    Temat postu:

Miliony za doradzanie spółkom Skarbu Państwa. „Nikt nie wie za co”
wyślij
drukuj
Adam Domagała | publikacja: 16.09.2016 | aktualizacja: 15:28 wyślij
drukuj
Firmom doradzającym spółkom SP brakuje transparentności (fot.Don Arnold / Stringer / Getty Images)
– Firmy doradcze i consultingowe zarabiają na umowach ze spółkami Skarbu Państwa kwoty, których prywatne firmy nigdy by za podobne usługi nie zapłaciły – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prof. Witold Modzelewski, specjalista ds. praw podatkowego. Ocenił, że firmy, które świadczą te usługi, nie są transparentne i nie ma żadnej gwarancji, że nie sprzedają informacji konkurencji.

Koordynator służb sprawdzi umowy zawarte przez spółki Skarbu Państwa
W czwartek premier Beata Szydło odwołała ze stanowiska ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. Dzień później rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że Mariusz Kamiński wystąpił do resortów, którym podlegają spółki Skarbu Państwa, o informacje w sprawie umów zawieranych przez te spółki. Lista spółek, które mają udzielić informacji, zawiera 66 pozycji. Są wśród nich m.in. Enea, Energa, PGE, spółki węglowe, Lotos, Orlen, PGNiG, PKP, Poczta Polska, Polska Grupa Zbrojeniowa, PKO, BGK.

Według profesora Witolda Modzelewskiego patologiczny związek ośrodków władzy i biznesu jest dostrzegany w całej Europe, nie tylko w Polsce, ale w Polsce zaczął szczególnie narastać w ciągu ostatnich 8 lat. Zdaniem Modzelewskiego „od nowej ekipy rządzącej wszyscy oczekiwali naprawy sytuacji”.

„To jest absolutnie nie do naprawy”

– Nawet były jakieś sygnały na wiosnę tego roku, ale później się okazało, że sprawę wyciszono. W tym kształcie, w jakim teraz Ministerstwo Skarbu Państwa jest obecnie, to jest absolutnie nie do naprawy i trzeba to zamknąć, posprzątać i stworzyć nowy, nieuwikłany w stare interesy organ nadzorczy – zaznaczył Modzelewski.
„ Mechanizm główny polega na tym, że powstaje związek polityków i wysokich urzędników z tzw. biznesem doradczym, za którym kryją się często niejawni lobbyści ”

Jackiewicz odwołany z funkcji ministra skarbu. Premier Szydło: spełnił swoją misję
Profesor w rozmowie z portalem tvp.info opisał schemat „drenażu” spółek Skarbu Państwa, a także wyjaśnił, dlaczego współpraca z firmami doradczymi może być niebezpieczna.

– Mechanizm główny mniej więcej polega na tym, że związki polityków i wysokich urzędników z tzw. biznesem doradczym, za którym kryją się często niejawni lobbyści, doprowadziły do tego, że na szczeblu spółek Skarbu Państwa wyznaczani byli tzw. doradcy, audytorzy etc. To były tzw. ciche wskazania – mówił Modzelewski.

Wianuszek klientów

Profesor wyjaśnił, że wokół spółek SP został stworzony „wianuszek klientów”, którzy za swoje usługi kazali sobie słono płacić. – Dla spółek Skarbu Państwa są opracowywane gigantyczne ekspertyzy, ale gigantyczne tylko jeśli chodzi o kwoty. Jeżeli ktokolwiek chciał się dowiedzieć, co znajduje się w środku, to okazywało się, że to jest tajemnica zawodowa – mówił Modzelewski. Dodał, że „nie wiadomo, czy ta praca jest komuś do czegokolwiek potrzebna, bo żadna prywatna firma takich pieniędzy w ogóle nie wydaje”.

– A już najbardziej haniebnym paradoksem jest to, że te spółki SP dają najwięcej zarobić firmom, które zajmują się doradzaniem w sprawie unikania płacenia podatków. To wszystko jest na głowie postawione – mówił.

Modzelewski o budżecie: nie da się na tym koniu dojechać do końca roku. Trzeba nałożyć obowiązki na tych, którzy nie płacą
„Doradztwo” i polska konkurencja za granicą

Największy problem polega na tym, że firmy doradcze nie są transparentne, w związku z tym nie ma, jak uważa Modzelewski, żadnej gwarancji, że nie przekażą zebranych informacji konkurencji. – Kontrahent pełni podwójną rolę, ponieważ jest kryptolobbystą, czyli świadczy usługi doradcze, ale jednocześnie zbiera informacje o firmie, dla której pracuje – mówił.

– Nie wiadomo, gdzie zbierane w spółkach Skarbu Państwa informacje wyciekają. A może do konkurentów? – zastanawia się profesor. – To jest jeden z paradoksów, że do interesów Skarbu Państwa, które reprezentuje ten rząd, dopuszcza się firmy, które z oczywistych względów są światowo powiązane z konkurencją. Ale jakoś to nikomu nie przeszkadza – podkreślił ekspert w rozmowie z tvp.info. tvp.info

...

Wyprowadzanie kasy przez spolki to stary numer z konca PRL. I ciagle trwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:45, 28 Wrz 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Wyłudzili ponad 5 mln zł podatku VAT
Wyłudzili ponad 5 mln zł podatku VAT

Dzisiaj, 28 września (10:47)

Fałszywe faktury na sumę ponad 26 milionów złotych i ponad 5,5 miliona wyłudzonego podatku VAT. Policja w Cieszynie zatrzymała 5-osobowę grupę oszustów, którzy działali w całym kraju. Jeszcze dziś do sądu ma trafić wniosek o tymczasowy areszt dla głównego podejrzanego. Ponad 100 kolejnych osób może usłyszeć zarzuty.


Podejrzani prowadzili na Śląsku kilka firm, które oferowały przygotowywanie prezentacji multimedialnych na strony internetowe. Mogła to być na przykład reklama jakiegoś produktu. Z tych usług miało skorzystać ponad 100 firm z całego kraju. Ale, jak się okazało, takich prezentacji nie robiono. Wystawiano natomiast za nie fikcyjne faktury, dzięki którym oszuści wyłudzili ponad 5,5 miliona złotych. Jednej z firm wystawiono np. aż 20 takich faktur.

Główny podejrzany może zostać dziś tymczasowo aresztowany. Czworo kolejnych zatrzymanych zwolniono po wpłaceniu kaucji. Zarzuty może usłyszeć jeszcze ponad sto osób z firm, dla których miały być przygotowywane fikcyjne prezentacje.

Oszuści działali w latach 2010-2013. Sprawą zajęliśmy się po informacji przekazanych nam przez Urząd Skarbowy - mówi Rafał Domagała z cieszyńskiej policji.

Podejrzanym w tej sprawie grozi do 8 lat więzienia.
Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli biżuterię i markowe zegarki o łącznej wartości blisko 60 tys. zł
/Policja /

(mal)
Marcin Buczek

...

5 kolesi i takie numery? Kto za nimi stoi?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:31, 30 Wrz 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Zatrzymano 14 podejrzanych o wyłudzenie prawie 50 mln zł
Zatrzymano 14 podejrzanych o wyłudzenie prawie 50 mln zł

1 godz. 6 minut temu

14 osób, podejrzanych o wyłudzenie ok. 40 mln zł i 9 mln zwrotu podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował prok. Włodzimierz Krzywicki - rzecznik prasowy prokuratury Regionalnej w Krakowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.
zdjęcie ilustracyjne
/Michał Dukaczewski /RMF FM


Zdaniem prokuratury, zatrzymane osoby brały udział lub były zaangażowane w działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę.

Polegały one na wyłudzaniu środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów o innowacyjnym charakterze oraz nienależnego zwrotu podatku VAT. Środki te następnie transferowane były na konto wielu powiązanych spółek, w tym również mających siedziby w krajach stanowiących tzw. raje podatkowe. Celem tego procederu było ukrycie ich przestępczego pochodzenia i ponowne wprowadzanie do obrotu - informuje prokuratura.

Zatrzymani stanęli pod zarzutami doprowadzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych, uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa, a także prania brudnych pieniędzy - poinformował prok. Krzywicki.

Z uwagi na fakt, iż śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie.

APA

...

Gangi vatowe musza zniknac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:57, 06 Paź 2016    Temat postu:

Grupa przestępcza wyłudzała podatek akcyzowy i opłatę paliwową. Straty to co najmniej 35 mln zł

Wczoraj, 5 października (19:4Cool

Dziewięć osób zajmujących się wyłudzeniami podatku akcyzowego, podatku VAT i opłaty paliwowej usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Skarb Państwa miał stracić z tego powodu co najmniej 35 mln zł.
zdjęcie ilustracyjne
/Michał Dukaczewski /Archiwum RMF FM


Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie Polski oraz poza granicami kraju przedstawiono dziewięciu osobom. Jednej z nich zarzucono także założenie grupy i kierowanie nią - poinformowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Grupa kupowała olej napędowy i estry, a następnie wytwarzała produkt, mający służyć do czyszczenia instalacji paliwowych i zwolniony od podatku akcyzowego, który był faktycznie olejem napędowym. Następnie sprzedawano go w kraju - ustalili śledczy.

W celu wyłudzenia podatku akcyzowego, podatku VAT i opłaty paliwowej wykazywany był - na podstawie podrobionych faktur - fikcyjny obrót w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych do firm mających siedziby na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.

Jak oszacowała prokuratura, Skarb Państwa stracił z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego i opłaty paliwowej co najmniej 35 mln zł.

Członków grupy przestępczej zatrzymano 20 i 21 września podczas akcji prowadzonej w całym kraju. Zabezpieczono wtedy także m.in. dokumenty, pieczątki i 500 tys. zł.

Cztery osoby zostały tymczasowe aresztowane, a w stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Według prokuratury, sprawa ma charakter rozwojowy.

APA

pap

...

Trzeba to wytepic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:01, 30 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Ekonomia
Nowa metoda oszustów. Nie dajcie się nabrać!
Nowa metoda oszustów. Nie dajcie się nabrać!

26 minut temu

Uwaga przedsiębiorcy! Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie od was pieniędzy. Nie tylko wysyłają e-maile z wezwaniami do zapłaty, które wyglądają, jak urzędowe, ale korzystają nawet z oficjalnych adresów internetowych różnych instytucji.
Zdj. ilustracyjne
/Archiwum RMF FM


Oszuści wykorzystują proste narzędzie internetowe. To ono umożliwia wysłanie e-maila i podpisanie go dowolnym adresem. Można podszyć się pod każdego - nawet przedstawicieli najwyższych władz.

Jak nie dać się naciągnąć? Pamiętajmy, że urzędnicy nigdy nie wyślą nam wezwania do zapłaty e-mailem - chyba, że o to poprosimy i się tego spodziewamy. Jeżeli dostaniemy jakieś dziwne wezwanie do zapłaty - nie reagujmy na nie. Jeżeli chcemy mieć 100 proc. pewność, zawsze możemy zadzwonić do danego urzędu i dopytać, czy coś do nas wysłano.
Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy [link widoczny dla zalogowanych] albo skorzystać z formularza [link widoczny dla zalogowanych]

(mn)
Krzysztof Berenda

..

To juz mamy ,,przemysl" tego typu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:12, 31 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Za 30 tys. zł kupił prawa do kamienicy wartej kilka milionów. Śledczy chcą unieważnienia umowy
Za 30 tys. zł kupił prawa do kamienicy wartej kilka milionów. Śledczy chcą unieważnienia umowy

1 godz. 17 minut temu

Prawa do atrakcyjnej kamienicy na warszawskiej Pradze wartej co najmniej 8 milionów złotych odkupiono za 30 tysięcy złotych. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, taką transakcję wykrył zespół prokuratorów badających nieprawidłowości przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Śledczy już wysłali pozew o unieważnienie tej umowy.
Zdj. ilustracyjne
/Archiwum RMF FM


Jak ustalił reporter RMF FM, przedsiębiorca działający na rynku nieruchomości odnalazł dwie starsze kobiety - spadkobierczynie kamienicy przy ulicy Stalowej. Zaoferował im 30 tysięcy za zbycie praw do działki wynikających z tzw. dekretu Bieruta. Jeszcze wtedy nie podjęto decyzji o zwrocie kamienicy, jednak w krótkim czasie ona zapadła.

Biznesmen stał się jedynym właścicielem trzypiętrowej kamienicy stojącej na działce o powierzchni prawie 1900 metrów. Prokuratura Regionalna w Warszawie chce unieważnienia tej umowy, zakazu zbycia nieruchomości, a także wpisu ostrzeżenia w księgę wieczystą.

(MN)
Krzysztof Zasada

...

Z automatu to jest niewazne. Prawem rzadzi logika. Wszystkie smieszne ceny sa przekretem. Jesli ktos chce podarowac to daje a nie ,,sprzedaje" za zlotowke.... Logika. ,,Dziwne" ceny to wylacznie skutek jakiegos swinstwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:05, 05 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Przekręt na olej smarowy. Gigantyczne straty Skarbu Państwa
Przekręt na olej smarowy. Gigantyczne straty Skarbu Państwa

40 minut temu

26 mln zł wyłudziła od Skarbu Państwa grupa przestępcza rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Oszuści zajmowali się handlem olejem smarowym. Trzej mężczyźni, w tym organizator procederu, zostali zatrzymani w Kołobrzegu i Trzebiatowie.
Jeden z zatrzymanych mężczyzn
/CBŚP /Policja


Zatrzymani sprowadzali z Niemiec i Belgii olej smarowy i deklarowali, że wysyłają go na Łotwę. W rzeczywistości zostawał w Polsce i był sprzedawany jako olej napędowy.

Trzy osoby, które wpadły w ręce zielonogórskiego CBŚP, w tym organizator wyłudzeń, do swojej działalności wykorzystywały kilkanaście firm założonych do sprowadzania i handlu olejem.

Grupa działała rok. Wielomilionowe straty Skarbu Państwa wynikają z tego, że nie odprowadzali podatku VAT.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych. Liderowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podało CBŚP, do tej pory w całej sprawie 13 podejrzanym przedstawiono 30 zarzutów, w tym prania pieniędzy. Sześć osób zostało aresztowanych, a pozostałe wpłaciły poręczenia majątkowe. Mają dozór policji. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

...

Za nieplacenie podatkow kara... ALE! Za wyludzanie zwrotow JESZCZE WIEKSZA KARA! Gorzej niz nie placa. Kradna zaplacone przez innych!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:43, 31 Maj 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Ekonomia
Wyłudzili ponad sto mln zł. Odkryto międzynarodową karuzelę podatkową
Wyłudzili ponad sto mln zł. Odkryto międzynarodową karuzelę podatkową

Dzisiaj, 31 maja (07:59)

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wykrył karuzelę podatkową, w której uczestniczyło 170 podmiotów polskich i 55 zagranicznych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wartość wyłudzonego podatku VAT to ponad 108 mln zł.
Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł
/Monika Kamińska /RMF FM


W karuzeli podatkowej brało udział co najmniej 170 podmiotów polskich oraz 55 firm zagranicznych, m.in. z Cypru, Słowenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Estonii oraz Niemiec.

Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, oszacowano na 570 mln zł. Jeden podmiot tylko jednego dnia, uczestnicząc w karuzeli, mógł powodować straty budżetu państwa w podatku VAT na ponad 400 tys. zł.

W warszawskim MUCS powstała specjalna grupa, która opracowała plan wykrycia i ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia towaru, który był w obrocie karuzelowym. Przy wykryciu sprawców grupa ściśle współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Działania podzielono na dwie fazy. W pierwszej Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował rachunki bankowe w 12 podmiotach podejrzewanych o pranie brudnych pieniędzy, które pochodziły z wyłudzania VAT. Blokadami objęto środki finansowe w złotówkach, euro i dolarach o łącznej wartości ok. 4 mln zł. Jednocześnie u pięciu podmiotów zabezpieczono towar o szacowanej wartości ponad 920 tys. zł.

W drugiej fazie funkcjonariusze i pracownicy MUCS, wspomagani przez pracowników urzędów skarbowych województwa mazowieckiego, zabezpieczyli towary w 15 podmiotach podejrzewanych o udział w karuzelach VAT. Łączna wartość zabezpieczonego towaru wyniosła ponad 16,5 mln zł. To głównie artykuły elektroniczne: dyski twarde, tonery, pamięci przenośne typu flash, monitory, drony, a także ponad 8,5 tys. telewizorów. Całość odzyskanego mienia zapakowano na 300 paletach.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował również rachunki bankowe podmiotów objętych śledztwem na łączną kwotę ponad 3,6 mln zł.

Większość towaru wykorzystywanego w karuzelach podatkowych zabezpieczono u podmiotów zagranicznych, które prowadziły działalność w Polsce.

...

Niestety tacy sa ,,ludzie"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:04, 23 Cze 2017    Temat postu:

"Gazeta Wyborcza": Przeprowadzono operację uwikłania M. Tuska w sprawę Amber Gold

Dzisiaj, 23 czerwca (10:36)

Według dzisiejszej "Gazety Wyborczej", latem 2012 r. właściciel tygodnika "Wprost" Michał Lisiecki wspólnie z szefem Amber Gold Marcinem P. mieli przeprowadzić "operację uwikłania" Michała Tuska w aferę gdańskiego parabanku. Gazeta, która powołując się na materiały operacyjne ABW, pisze, że Marcin P. chciał "przykryć skandale upadającej piramidy finansowej rozgłaszając, że Michał Tusk pracował dla OLT Express".
Michał Tusk
/Marcin Obara /PAP


Linie lotnicze OLT Express ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 r. Z kolei w połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

"Gazeta Wyborcza" powołuje się na rozmowę z lipca 2012 roku, gdy do Marcina P. zadzwonił Michał Lisiecki i zapytał: "Cześć Marcin, jak mogę pomóc balansować to, co macie w mediach?". Tego samego dnia w internecie opublikowano tekst "KNF próbuje zniszczyć Amber Gold?". Zawiera on głównie wypowiedzi informatora, z których ma wynikać, że wokół Amber Gold KNF zawiązała spisek.

3 sierpnia Marcin P. - według "GW" - miał wysłać Lisieckiemu pierwsze materiały o swoich relacjach z Michałem Tuskiem, m. in e-maile Tuska z prośbą o spotkanie. We "Wprost" opublikowano później artykuł dotyczący współpracy syna Tuska z OLT.

Michał Tusk w środę składał wyjaśnienia przed sejmową komisją ds. Amber Gold. Syn byłego premiera współpracował z linią OLT związaną z założycielami Amber Gold.

Spółka ta powstała na początku 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 roku ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Wiedziałem, że Amber Gold, która inwestowała w linie lotnicze OLT Express jest firmą, która budzi wiele wątpliwości; wokół tej firmy była podejrzana otoczka - powiedział przed komisją śledczą syn byłego premiera.

Obaj z ojcem wiedzieliśmy, że Amber Gold, mówiąc kolokwialnie, to lipa - mówił Michał Tusk. Dodał, że podejmując współpracę z OLT Express, podjął pewne ryzyko. Zwyciężyła ciekawość, chęć realizowania siebie w zakresie, jaki mnie interesował - zaznaczył.

W trakcie przesłuchania Tusk poinformował, że szefa Amber Gold poznał w listopadzie 2011 r., kiedy jako dziennikarz "Gazety Wyborczej" spotkał się z nim, by porozmawiać na temat inwestycji jego spółki w biznes lotniczy. Była to zgłoszona inicjatywa, tekst, który chciałem napisać i go napisałem - powiedział.

"Gazeta Wyborcza"

...

Akurat bardzo logiczne. Aferzysci podchodza rodziny wladzy. Bo z tego sa korzysci. Chocby takie ze jak syn jest w czyms takim to ojcu moze zalezec aby zatuszowac smrod. I są kryci. Teraz Pisiarstwo z kolei chce mlodego Tuska wykorzystac do swoich celow. To tez oszusci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Następny
Strona 2 z 14

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy