Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Iran - widmo śmierci krąży nad reżimem !
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:55, 08 Gru 2015    Temat postu:

USA: Iran przeprowadził test rakiety balistycznej

USA: Iran przeprowadził test rakiety balistycznej, naruszając rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - Thinkstock

W zeszłym miesiącu Iran przeprowadził test rakiety balistycznej średniego zasięgu, naruszając rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - poinformowały wczoraj źródła rządowe w Waszyngtonie.

Według stacji telewizyjnej Fox News, powołującej się na zachodnie źródła wywiadowcze, test odbył się 21 listopada w pobliżu portowego miasta Czabahar, przy granicy z Pakistanem.
REKLAMA


Zdaniem Zachodu irańskie próby rakietowe naruszają m.in. rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 9 czerwca 2010 roku zakazującej Iranowi prowadzenia jakiejkolwiek działalności związanej z rakietami zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej, m.in. przeprowadzania prób z użyciem pocisków balistycznych.

...

A zachodnie glupki zniosly sankcje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:14, 09 Gru 2015    Temat postu:

USA sprawdzają doniesienia o testach rakiety balistycznej w Iranie

Samantha Power - AFP

USA sprawdzają doniesienia o testach rakiety balistycznej w Iranie - poinformowała dziś ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Samantha Power. Wczoraj pojawiły się informacje, że Iran przeprowadził test rakiety balistycznej średniego zasięgu.

- USA prowadzą poważne dochodzenie w sprawie tego incydentu - powiedziała dziennikarzom Power. Dodała też, że jeśli doniesienia w sprawie próby rakiety balistycznej potwierdzą się, to Waszyngton przedłoży tę sprawę Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
REKLAMA


Również Departament Stanu poinformował, że w sprawie tej podjęto "poważne śledztwo".

...

Skutki zbrodni obamizmu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:51, 18 Gru 2015    Temat postu:

100 białych nocy
Emilia Padoł
Dziennikarka Onetu

Roxana Saberi - Materiały prasowe

Białe tortury to połączenie zastraszania i manipulacji. Nie zostawiają fizycznych śladów, ale dewastują umysł i świadomość. Ich celem jest ograbienie człowieka z godności – mówi w rozmowie z Onetem dziennikarka Roxana Saberi, która po nielegalnym uprowadzeniu była przez ponad trzy miesiące więźniarką irańskiego reżimu.

Ta Amerykanka japońsko-irańskiego pochodzenia rankiem 31 stycznia 2009 roku, w szóstym roku swojego pobytu w kraju przodków, padła ofiarą napaści ze strony czterech agentów irańskiego wywiadu. Mężczyźni przetrząsnęli jej mieszkanie, po czym brutalnie aresztowali. Oskarżona o szpiegostwo na rzecz USA, trafiła do Evin – osławionego teherańskiego zakładu karnego dla więźniów politycznych. Przez 100 dni Saberi toczyła walkę – ze swoimi oprawcami i samą sobą. O prawdę i godność, którą wszelkimi sposobami próbowano jej odebrać. W pokazowym, rojącym się od absurdów procesie, została skazana na 8 lat więzienia. Jednak dzięki własnej determinacji, pomocy najbliższych, wsparciu licznych organizacji międzynarodowych i polityków, na czele z Hillary Clinton i Barackiem Obamą, skrajnie wyczerpana Saberi wyszła z tej batalii zwycięsko.
REKLAMA


Wiele osób, które spotkała w Evin wciąż pozostają bez szans na wolność i sprawiedliwość. Dołączają do nich nowe ofiary reżimu. Dlatego Roxana Saberi mówi dzisiaj: "żaden więzień nie chce zostać zapomniany".

Emilia Padoł: To, co wydarzyło się w ostatnim dniu stycznia 2009 roku, było dla ciebie kompletnym zaskoczeniem?

Roxana Saberi*: Zdałam sobie sprawę, że dziennikarze są w Iranie więzieni na podstawie spreparowanych zarzutów, także tych dotyczących szpiegostwa. Zrozumiałam, że może to spotkać każdego. Słyszałam od kolegów, że jeśli wpadłeś w tarapaty, to prawdopodobnie najpierw będziesz przesłuchany lub ostrzeżony. W ciągu sześciu lat, na przestrzeni których żyłam w Iranie, nic takiego mnie nie spotkało – aż do czasu aresztowania. Wiedziałam, że prawdopodobnie jestem obserwowana, jak większość pochodzących z Zachodu dziennikarzy. Na pewno opuściłabym Iran wcześniej, gdybym przypuszczała, że zostanę aresztowana – choć oczywiście teraz, z perspektywy czasu, łatwo się tak mówi…

Jednak trzy lata wcześniej twoja oficjalna przepustka prasowa została anulowana. Nie nabrałaś podejrzeń, nie bałaś się, że coś złego może cię spotkać?

Niektórzy dziennikarze obcego pochodzenia i ci o podwójnym obywatelstwie, także mieli odbierane przepustki, szczególnie po tym, jak Mahmud Ahmadineżad w 2005 roku został prezydentem kraju. Dlatego nie zaskoczyło mnie to. Miałam irański paszport, mogłam więc przebywać tam legalnie. Zdecydowałam się pracować nad książką, która nie wymagała ode mnie posiadania przepustki prasowej. Inni dziennikarze robili dokładnie to samo, ich książki były później publikowane, choć oczywiście zagrożenie pozostawało, musieliśmy być go świadomi.

Moi porywacze twierdzili, że przeprowadzałam wywiady ze zbyt dużą liczbą ludzi – dlatego uznali, że praca nad książką była przykrywką, a tak naprawdę jestem szpiegiem pracującym dla CIA.

Przeprowadziłaś około 60 rozmów z różnymi osobami, zebrałaś obszerny materiał. Piszesz, że chciałaś pokazać pełen obraz Iranu – kraju, który, jak przypuszczam, jest ważną częścią twojej tożsamości.

Pisałam o różnych ludziach, których spotkałam w Iranie, reprezentantach odmiennych grup społecznych, osobach mających rozmaite poglądy. Robiłam wywiady z małoletnimi, kobietami, młodymi ludźmi, biednymi i bogatymi. Chciałam opowiedzieć ich historie i przez nie pokazać nie tylko życie codzienne Irańczyków, ale też różnorodność, która tworzy ten kraj. Patrząc z zewnątrz, często widzimy coś zupełnie innego. Jeszcze nie opublikowałam tej książki, odłożyłam ją na bok, bo w międzyczasie na pełen etat wróciłam do pracy jako dziennikarka. Mam nadzieję, że pewnego dnia uda mi się skończyć tę książkę, tylko wtedy będzie ona chyba bardziej przypominać książkę historyczną!
a4dcfa2d-2b7f-4f4e-ab61-2008326c5d33 Okładka książki "Między Światami" - Materiały prasowe
Okładka książki "Między Światami"

W Evin, zakładzie karnym dla więźniów politycznych, spędziłaś 100 dni. Dręczono cię psychicznie, w książce szeroko piszesz o "białych torturach", którym byłaś poddawana.

Białe tortury to połączenie zastraszania i manipulacji. Nie zostawiają fizycznych śladów, ale dewastują umysł i świadomość. Ich częścią mogą być brutalne przesłuchania, przetrzymywanie w odosobnieniu i wywieranie ogromnej presji, której celem jest ograbienie człowieka z godności.

To bardzo powszechna forma tortur w Iranie, choć niektórzy więźniowie są także torturowani fizycznie. Wielu osadzonych doświadczyło znacznie bardziej brutalnego traktowania niż ja.

Pod naporem białych tortur przyznałaś się do fałszywych zarzutów. Po czasie jednak wyznałaś, że wszystko, co dotychczas powiedziałaś, było kłamstwem. Co więcej, później zaczęłaś strajk głodowy. Jak znalazłaś w sobie siłę, żeby stawić opór?

Na początku bardzo się bałam i dałam się zastraszyć groźbom moich oprawców, uległam presji, którą na mnie wywarli.

Z czasem pomogły mi trzy kwestie. Moje współwięźniarki nauczyły mnie, że posiadanie czegoś, w co można wierzyć, daje odwagę i siłę, by wytrzymać i wyjść z nieszczęścia. Wiara przypomniała mi, że mimo niesprzyjających okoliczności nie jestem sama. Ta siła dała mi nadzieję na zwycięstwo, pomagając też zrozumieć, że każde cierpienie ma sens, choć znalezienie go często wymaga wielu zmagań. Po trzecie pomogło mi wsparcie, które szczęśliwie otrzymałam nie tylko od rodziny, ale też od nieznajomych i przyjaciół. Wzmocniło mnie ono i uświadomiło, że w obliczu tej niesprawiedliwości nie muszę stać samotnie. Zrozumiałam też, że ludzie, którym odebrano głos, potrzebują innych, żeby ci mogli mówić za nich.

Zdecydowałam się na rozpoczęcie strajku głodowego, ponieważ wokół mnie zabrakło sprawiedliwości i czułam, że to jedyne narzędzie, które mi zostało, żeby spróbować wywrzeć nacisk na moich porywaczach. Moi rodzice dzielili się informacjami o mojej głodówce z mediami. Oprawcy z kolei przeczyli tym doniesieniom – dla nich oznaczały one negatywny rozgłos.

Twoje uwięzienie było bardzo szeroko nagłośnione, a twojego zwolnienia domagała się nawet ówczesna sekretarz stanu - Hillary Clinton. Myślałaś o tym, co mogłoby cię spotkać, gdyby twoja tragedia rozgrywała się w ciszy, poza medialnymi doniesieniami?

Nadal jestem bardzo wdzięczna za to wsparcie. Przypuszczam, że byłabym więziona znacznie dłużej. Może do dzisiaj byłabym w Evin? Żaden więzień nie chce zostać zapomniany.

W Evin uwięzionych jest wiele różnych grup osób; ich głosu często nie słucha nikt. Co się z nimi dzieje? Z twojej książki dowiadujemy się, że podległy reżimowi system sądowniczy w Iranie jest po prostu okrutny, a do tego pełen absurdów.

Co najmniej dwie z moich współwięźniarek, Mahvash Sabet i Fariba Kamalabadi, wyznawczynie mniejszości religijnej – brahaizmu – wciąż są za kratami. Po procesie, który rozpoczął się w styczniu 2010 roku, one i ich pięciu współwyznawców, zostali skazani na 20 lat więzienia. Ich odważny adwokat Abdolfattah Soltani, który reprezentował także wielu innych więźniów politycznych, odsiaduje 13-letni wyrok. T

o ludzie, którzy są prześladowani za pokojowe korzystanie z podstawowych praw człowieka. Nie otrzymali sprawiedliwości. A takich przypadków jest więcej. Jason Rezaian – korespondent "The Washington Post" w Teheranie - jest przetrzymywany na podstawie spreparowanych zarzutów. Wierzę, że dogmatycy obawiają się ludzi takich, jak on, reprezentujących siłę jednostki – przez wspieranie wymiany idei, wolności wyznania czy wstawiania się za innymi.
a4dcfa2d-2b7f-4f4e-ab61-2008326c5d33 Roxana Saberi - Materiały prasowe
Roxana Saberi

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów, rozmów z ludźmi, których widywałaś na irańskich ulicach, doświadczeń kobiet, które spotkałaś w Evin – co możesz powiedzieć o mieszkańcach Iranu, jako społeczeństwie – jego religijności, różnorodności, problemach?

Trudno to zsumować, bo Iran jest bardzo zróżnicowanym krajem. Jestem wdzięczna za każdy przejaw życzliwości, który otrzymałam w ciągu tych sześciu lat, które przeżyłam w tym kraju – zarówno przed tym, jak zostałam uwięziona, jak i w Evin, od kobiet, które spotkałam w więzieniu. Irańczycy znani są ze swojej gościnności. Uwielbiają zapraszać ludzi do swoich domów i traktować ich z największą szczodrością, niezależnie od własnej zamożności. Wielu Irańczyków lubi obcokrajowców, szczególnie Amerykanów. Chcą dowiedzieć się więcej o innych kulturach, mają otwarte umysły. Przypuszczam, że większość Irańczyków pragnie otoczenia bardziej postępowego, liberalnego. Mają łączność ze światem – dzięki technologii, mediom społecznościowym, podróżom, studiom za granicą.

Wielu mieszkańców kraju to ludzie religijni lub uduchowieni, choć nie brakuje też tych, którzy nie są wierzący. Ci, dla których wiara jest ważna, traktują ją jako coś własnego, nie łączą wyznania z reżimem.

Chciałabym pewnego dnia wrócić do Iranu, jeśli tylko byłoby to możliwe bez groźby uwięzienia lub otrzymania zakazu opuszczenia kraju.

....

I Z TAKIM REZIMEM POKOJOWY NOBLISTA OBAMA PODPISAL UKLAD!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:56, 18 Gru 2015    Temat postu:

Boom mieszkaniowy w Teheranie. Zagrożone historyczne perełki


Aglomeracja Teheranu liczy ponad 16 milionów mieszkańców. Ostatnio w stolicy Iranu powstaje coraz więcej nowoczesnych budynków, ale w różnych zakątkach miasta można jeszcze natrafić na prawdziwe historyczne perełki. Jednak postępujący boom mieszkaniowy zagraża ich istnieniu.

...

Niszcza zabytki?!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:14, 23 Gru 2015    Temat postu:

Irańskie cyberataki na tamę w Nowym Jorku. Czy Amerykanie są zagrożeni?


Irańscy hakerzy dwa lata temu włamali się do komputerów sterujących zaporą w Rye Brook, położoną ponad 30 km od Nowego Jorku. Obawy o bezpieczeństwo systemów sterujących amerykańskimi zaporami wodnymi pojawiły się już od pewnego czasu. Czy Amerykanie powinni czuć się zagrożeni?

...

Nagroda za zniesienie sankcji. Obama to kretyn.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:21, 28 Gru 2015    Temat postu:

„Smog nad Teheranem przyczyną odwołania meczów piłki nożnej”
Tomasz Borejza
publicysta i dziennikarz. Pisze m. in. dla tygodników Cooltura oraz Przegląd

Smog w Teheranie, fot. Klára Nováková/Wikimedia Commons

Podczas porannej lektury papowskich depesz, moją uwagę przykuł jeden z nagłówków. Polska Agencja Prasowa donosiła: „Smog nad Teheranem przyczyną odwołania meczów piłki nożnej”. Okazało się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza – w trosce o zdrowie piłkarzy oraz widzów - odwołano tam dwa mecze piłkarskiej ekstraklasy. Do tego zamknięto szkoły oraz odwołano imprezy masowe.

Nie działały też banki oraz urzędy. Ludziom zalecono pozostanie w domach, a służby ratunkowe – przede wszystkim medyczne – postawiono w stan gotowości. I nie był to pierwszy taki alarm. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni po środki nadzwyczajne sięgnięto tam już po raz trzeci*. Nie jest to też nowość dla miasta, które od lat zmaga się z ogromnym smogiem, za który ponoć w 80 proc. odpowiada ruch samochodowy i pięć milionów aut, które codziennie wyjeżdżają na tamtejsze ulice.
REKLAMA


Władze Teheranu nie wahają się, sięgać po środki nadzwyczajne, bo bardzo poważnie traktują zdrowotne konsekwencje tego, co wisi w powietrzu. Minister zdrowia Iranu tłumaczył niedawno zagranicznym mediom, że jest to konieczne, bo z powodu zanieczyszczenia środowiska w samej stolicy umiera przedwcześnie 4,5 tys. ludzi rocznie, a w całym kraju jest to olbrzymia liczba 80 tys. osób.

Ale na Teheranie się nie skończyło. Po przeczytaniu PAP-owskich depesz, wpadła mi w oczy informacja, którą rozpowszechniał Krakowski Alarm Smogowy. Informacja o tym, że także Sarajewo działa bardziej zdecydowanie od Krakowa. Oto stolica Bośni w odpowiedzi na utrzymujący się od miesiąca w powietrzu smog, także zamknęła szkoły, a na ulicach zaczęto rozdawać przeciwsmogowe maski.

Od razu przypomniało mi się, że jeszcze przed świętami z powodu smogu podjęto w Mediolanie decyzję, o daleko idących ograniczeniach dla poruszających się po mieście samochodem. Wliczając w to całkowity zakaz ruchu w określonych godzinach oraz tańsze bilety na komunikację publiczną. A alarm smogowy ogłoszono, ponieważ stężenia pyłu PM10 w powietrzu osiągnęły 90 mikrogramów na metr sześcienny. To poziom, który w Krakowie zimą i jesienią utrzymuje się niemal bez przerwy. Znacznie mniej niż polski poziom alarmowy i mniej niż potrzeba, żeby kierowcy mogli bezpłatnie jeździć krakowskimi tramwajami.
d7419d7e-59f8-5ad0-ad81-7e7f8842d48a Poziom alarmowy dla zanieczyszczeń powietrza we Włoszech i w Polsce, fot. Polski Alarm Smogowy
Poziom alarmowy dla zanieczyszczeń powietrza we Włoszech i w Polsce, fot. Polski Alarm Smogowy

A skoro już zacząłem wspominać, jak reaguje się na smog w różnych miejscach, to nie sposób było nie przypomnieć sobie, jak na początku listopada - w czasie potężnego epizodu smogowego, który przydusił miasto - magistrat przez wiele dni chował głowę w piasek. Nie sposób sobie nie przypomnieć, bo kontrast jest ogromny. Zrobiono wtedy niewiele, by nie powiedzieć nic. Taka reakcja magistratu wynikała - moim zdaniem - z tego, że bano się, by nie wystraszyć z Krakowa turystów i dalej móc swobodnie wędzić obcokrajowców.

Najpierw mówiono, że doszło do awarii pyłomierzy. Później prezydent Jacek Majchrowski wsiadł do tramwaju. Raz. W międzyczasie pomysły zamknięcia centrum miasta dla samochodów określano jako "ruch z pogranicza histerii." Do informowania zabrano się dopiero po kilku dniach, wcześniej więcej energii poświęcając na tłumaczenia dlaczego się nie da lub nie trzeba tego robić. Jednak wciąż nie tylko nie zamykano szkół oraz przedszkoli i bez trudu dało się zauważyć, krążące po mieście wycieczki dzieciaków, które wraz z wychowawcami zażywały „świeżego powietrza”.

Tymczasem potrzebne były i będą metody wyjątkowe.

Z tych wszystkich przykładów płynie bowiem wniosek, że w sytuacji wyjątkowej da się i należy szukać wyjątkowych rozwiązań. Zamiast mówić o histerii i chować głowę w piasek, trzeba reagować z odwagą i niesztampowo. Także sięgając po rozwiązania nowe i w Polsce – zdawałoby się, ale to tylko pozór – nie do pomyślenia. Zamykając szkoły. Odwołując mecze. Ograniczając ruch. Ostrzegając ludzi.

Dlatego w nowym roku wypada krakowskiemu magistratowi życzyć więcej odwagi, wyobraźni oraz determinacji w walce ze smogiem. Skoro da się coś zrobić w Teheranie oraz Sarajewie, to da się też w Krakowie. Chociaż osobiście wolałbym, żeby naszym władzom za wzór służył raczej Mediolan. Albo Paryż, Madryt, Londyn i Oslo. Lub z ich przykładu wyciągnęły wnioski i poszukały własnych rozwiązań.

Wiadomo wszak, że krakusi nie gęsi i swój rozum mają.

* Smog w Teheranie osiągnął w ostatnich dniach mniej więcej poziom krakowski. Indeks jakości powietrza utrzymywał się tam przez kilka dni w okolicach 150 punktów (ten bierze pod uwagę nie tylko poziom pyłów, ale też innych zanieczyszczeń). To mniej więcej trzykrotne przekroczenie normy i jeżeli wierzyć zagranicznym stronom przeliczającym dane naszych stacji monitoringu na Indeks Jakości Powietrza, jest to też wskazanie, które dziś w ciągu dnia zarejestrowaliśmy np. na Alei Krasińskiego. A dziś przecież oddychamy... pełną piersią. Albo tak nam się wydaje.

...

Wojny z naturą nikt nie wygra.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:51, 30 Gru 2015    Temat postu:

Drastyczne działania w Teheranie z powodu zanieczyszczenia powietrza

Smog w Teheranie - PAP

Zamknięte szkoły, żłobki i fabryki oraz ograniczenia w ruchu samochodów - takie drastyczne środki obowiązują w stolicy Iranu, Teheranie, gdzie od ponad dwóch tygodni utrzymuje się niebezpiecznie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.

Od 18 dni poziom ten w zamieszkanej przez 14 mln ludzi aglomeracji jest wyjątkowo wysoki. W środę ponad trzykrotnie, a w niektórych miejscach stolicy prawie pięciokrotnie przewyższał on normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
REKLAMA


Choć zanieczyszczenie może być groźne dla wszystkich mieszkańców, to władze odradzają wychodzenie na zewnątrz tylko najbardziej narażonym osobom, jak ludzie starsi, mający problemy sercowo-naczyniowe, dzieci.

W środę piąty raz od 13 grudnia zamknięte były szkoły podstawowe i żłobki w Teheranie. Wcześniej uczniowie wszystkich szkół zostali w domach trzy dni z rzędu - od 20 do 22 grudnia.

Urząd kontrolujący zanieczyszczenie powietrza w Teheranie domagał się, aby w środę znowu zamknięto wszystkie szkoły, ale "ministerstwo oświaty nalegało, by licea i gimnazja były otwarte z powodu egzaminów na koniec trymestru" - oświadczył przedstawiciel tego urzędu Mohammad Hejdarzade. Zabroniono lekcji wychowywania fizycznego na zewnątrz.

Zanieczyszczenie doprowadziło też do zamknięcia szkół podstawowych w innych dużych irańskich miastach, m.in. Isfahanie, Kom czy Arak. Władze Teheranu wprowadziły również ograniczenia w ruchu samochodów. Mogą one jeździć po drogach stolicy tylko co drugi dzień, w zależności od numerów tablic rejestracyjnych.

Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że jego rząd opracuje krótko- i długoterminowe działania dotyczące walki z zanieczyszczeniem powietrza, ale zastrzegł, że ich zakres jest ograniczony. - Problem istnieje od lat i nie da się go szybko rozwiązać - oświadczył podczas rady ministrów prezydent, cytowany przez agencję IRNA.

Powodem zanieczyszczenia w 80 proc. są spaliny z ok. 5 milionów pojazdów i ok. 5 milionów motocykli, które codziennie jeżdżą po ulicach prawie nieustannie zakorkowanej stolicy Iranu. Skutki zanieczyszczenia pogarszają się zimą.

W 2012 roku zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do przedwczesnej śmierci 4,5 tys. ludzi w Teheranie i 80 tys. w całym kraju - wynika z danych ministerstwa zdrowia.

...

Biada biada...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:05, 31 Gru 2015    Temat postu:

Iran zaprzecza, jakoby wystrzelił rakietę obok amerykańskiego lotniskowca

Irański prezydent Hassan Rouhani - AFP

Irańska Gwardia Rewolucyjna zaprzeczyła dziś, jakoby wystrzeliła rakietę w pobliżu amerykańskiego lotniskowca USS Harry S. Truman i innych okrętów wojennych, gdy w sobotę wpływały one do Zatoki Perskiej. O zdarzeniu takim informowały media w USA.

- Siły morskie Gwardii nie prowadziły żadnych ćwiczeń w ostatnim tygodniu, podczas gdy Amerykanie twierdzą, że wystrzelono pocisk lub rakietę w okolicach cieśniny Ormuz - oświadczył rzecznik Gwardii generał Ramezan Szarif.
REKLAMA


Dodał, że "publikacja takich fałszywych informacji w obecnych okolicznościach przypomina wojnę psychologiczną".

Zadaniem sił morskich Gwardii jest ochrona irańskich interesów w cieśnienie Ormuz, strategicznym dla tranzytu ropy szlaku. Jest on patrolowany przez Gwardię, która regularnie przeprowadza tam ćwiczenia.

Amerykańska telewizja NBC News, cytując anonimowe źródła w armii USA, podała, że podczas manewrów Gwardii rakieta przeleciała w odległości 1,5 km od lotniskowca USS Harry S. Truman.

Wczoraj przedstawiciel amerykańskich władz potwierdził, że w ubiegłym tygodniu irańska marynarka wojenna przeprowadziła kilka testów rakietowych w pobliżu trzech amerykańskich i francuskich okrętów. - Uważamy, że strzelanie w pobliżu okrętów jest bardzo prowokacyjne - powiedział.

...

I co znowu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:10, 10 Sty 2016    Temat postu:

Szefowie MSZ krajów Ligi Arabskiej: Iran zagraża bezpieczeństwu regionu


Podczas nadzwyczajnego spotkania Ligi Arabskiej zwołanego dzisiaj w związku z narastającym napięciem między Rijadem a Teheranem szefowie dyplomacji krajów arabskich oskarżyli Iran o podważanie systemu bezpieczeństwa regionalnego.

Narastające napięcia między szyickim Iranem i sunnickim Królestwem Saudyjskim są wynikiem egzekucji wpływowego szyickiego duchownego Nimra al-Nimra, który został stracony w Arabii Saudyjskiej 2 stycznia.
REKLAMA


Iran i Saudyjczycy rywalizują o wpływy w regionie, angażując się w wojny w Syrii i Jemenie; oba kraje są wielkimi eksporterami ropy.

Otwierając nadzwyczajną sesję Ligi Arabskiej w Kairze, szef dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abd Allah ibn Zajed an-Nahajan powiedział, że spotkanie to zostało zorganizowane "ze względu na niebezpieczną eskalację" napięć w regionie.

- Zdecydowanie potępiamy ataki Iranu na misje dyplomatyczne i absolutnie odrzucamy uprawianą przez Iran politykę ingerencji w sprawy królestwa (Saudyjskiego) i innych państw arabskich - powiedział Nahajan, odnosząc się do ataków na saudyjskie placówki dyplomatyczne, do jakich doszło w Iranie po śmierci al-Nimra.

Nahajan dodał też, że Iran "nie waha się wykorzystywać napięć na tle religijnym, by zyskać kontrolę nad regionem".

Saudyjski minister spraw zagranicznych Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir powiedział, że ataki na placówki dyplomatyczne "są odzwierciedleniem polityki Iranu" wobec świata arabskiego; dodał, że Teheran wznieca "konflikty religijne i wstrząsa (systemem) bezpieczeństwa i stabilności regionu".

Szef pakistańskich sił zbrojnych gen. Raheel Sharif, który w niedzielę przyjął następcę tronu Arabii Saudyjskiej i zarazem jej ministra spraw zagranicznych, księcia Muhammada ibn Nadżifa as-Sauda, ostrzegł, że Pakistan odpowie na wszelkie zagrożenia dla integralności terytorialnej saudyjskiego królestwa.

Agencja AP zwraca uwagę, że jest to już druga wizyta, jaką książę as-Saud złożył w Pakistanie od początku kryzysu związanego z zabiciem al-Nimra.

W sobotę podczas nadzwyczajnego spotkania poświęconego temu kryzysowi Arabię Saudyjską poparły kraje Zatoki Perskiej, zrzeszone w Radzie Współpracy Zatoki.

Szef saudyjskiej dyplomacji powiedział po tym spotkaniu, że Rijad może podjąć kolejne działania wymierzone w Iran. Nie sprecyzował jednak, na jakie kroki może zdecydować się Królestwo Saudyjskie.

Rada Współpracy Zatoki - w skład której wchodzą Saudowie, Bahrajn, Katar, Oman, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie - potępiła to, co określiła jako ingerencje Iranu w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej i innych krajów regionu.

W Teheranie szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif oskarżył Arabię Saudyjską o to, że wykorzystuje konflikt dyplomatyczny z jego krajem, by "negatywnie wpłynąć" na negocjacje pokojowe w Syrii.

Konflikt syryjski nazywany jest wojną, jaką Rijad i Teheran prowadzą między sobą poprzez pośredników.

Iran wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada; dostarcza mu broń i pieniądze, a także zapewnia szkolenia. Zapleczem politycznym Asada jest alawicka mniejszość w Syrii, a alawici to odłam szyizmu.

Kraje sunnickie, a zwłaszcza Arabia Saudyjska, liczą na upadek Asada. W Syrii rozgrywa się walka o hegemonię w bogatym w ropę regionie, ważnym dla Iranu również ze względu na dostęp do regionu Morza Śródziemnego.

W minioną niedzielę Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Iranem. Teheran odpowiedział zerwaniem stosunków handlowych z saudysjkim królestwem, a także wydał zakaz pielgrzymowania do Mekki.

W liście do Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki Muna - opublikowanym w sobotę przez irańskie media - szef irańskiej dyplomacji oskarżył Arabię Saudyjską o "bezpośrednie prowokacje" wymierzone w Iran.

"Większość członków Al-Kaidy, talibowie, Państwo Islamskie i Front al-Nusra to saudyjscy obywatele albo ludzie, których umysły zostały wyprane przez demagogów opływających w pieniądze z ropy naftowej" - głosi list irańskiego ministra.

Egzekucja al-Nimra, oskarżanego przez władze saudyjskie o terroryzm, wywołała protesty szyitów na całym Bliskim Wschodzie. Szyicki Iran jest najważniejszym rywalem Arabii Saudyjskiej; państwa te walczą o hegemonię w regionie. Obawy Saudyjczyków o powrót irańskiej ropy na światowe rynki, po zniesieniu zachodniego embarga podsycają prawdopodobnie niechęć Rijadu do Teheranu.

56-letni al-Nimr został skazany przez saudyjskie władze za nieposłuszeństwo wobec władzy i podważanie jedności narodowej. Podczas procesu w 2014 roku nie zaprzeczył zarzutom o charakterze politycznym, jednak zapewnił, że nie nawoływał do przemocy. Zdaniem jego zwolenników oraz obrońców praw człowieka jego proces był próbą uciszenia dysydentów, zwłaszcza szyickich.

...

Przede wszystkim to dzieci Syrii przez nich umieraja z glodu! KONIEC Z NIMI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:30, 17 Sty 2016    Temat postu:

USA ogłosiły sankcje w związku z programem rakietowym Iranu


Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych - poinformowało w niedzielę ministerstwo finansów USA. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

Według źródeł we władzach USA cytowanych przez agencję Reutera, administracja prezydenta Baracka Obamy zwlekała z ogłoszeniem nowych sankcji od końca grudnia ze względu na prowadzone w tym czasie intensywne negocjacje z Iranem w sprawie jego programu atomowego i wymiany więźniów, w tym korespondenta "Washington Post" w Teheranie Jasona Rezaiana.
REKLAMA


Na czarnej liście amerykańskich władz znalazła się firma Mabrooka Trading z siedzibą w Dubaju oraz jej szef Hossein Pournaghshband za pomoc udzieloną Iranowi w produkcji włókna węglowego dla programu rakietowego. Instytucje finansowe i przedsiębiorstwa mają zakaz handlowania z podmiotami umieszczonymi na amerykańskiej liście.

- Irański program pocisków balistycznych stanowi znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu i świata - podkreślił podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam Szubin dodając, że program ten "będzie nadal objęty międzynarodowymi sankcjami". Iran wciąż "wspiera terroryzm, destabilizuje region, narusza prawa człowieka i realizuje program pocisków balistycznych" - oświadczył Szubin.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad, który zdolny jest do przenoszenia głowicy jądrowej. Zdaniem USA miesiąc później Iran przeprowadził kolejny test.

Oenzetowski panel ekspertów uznał to za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, która zakazuje Iranowi prób z pociskami balistycznymi i miała pozostać w mocy do czasu wdrożenia porozumienia atomowego. Zgodnie z późniejszą rezolucją uchwaloną 20 lipca Iran miał powstrzymać się od prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić bron jądrową przez okres do ośmiu lat.

Pod koniec grudnia prezydent Iranu Hasan Rowhani polecił ministerstwu obrony rozwijanie programu rakietowego mimo ostrzeżeń, że USA mogą nałożyć sankcje w związku z przeprowadzonym w październiku testem pocisku Emad.

W sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, że Iran wywiązał się z podjętych w ubiegłorocznym porozumieniu zobowiązań dotyczących ograniczenia programu nuklearnego, a USA i UE zniosły sankcje nałożone na ten kraj. Porozumienie, zawarte 14 lipca 2015 roku między Iranem a szóstką mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy), przewiduje stopniowe znoszenie sankcji w zamian za ograniczenie przez Iran programu nuklearnego.

W niedzielę sekretarz stanu John Kerry poinformował w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone i Iran zawarły ugodę w sprawie 400 mln dolarów w irańskich rialach, zamrożonych przez USA po rewolucji islamskiej w Iranie i zerwaniu stosunków dyplomatycznych przez oba kraje. Były to środki, z których rząd w Teheranie korzystał wcześniej przy kupowaniu w USA sprzętu wojskowego. Strona irańska otrzyma ponadto 1,3 mld dolarów odsetek.

...

Oszustwo i obluda bo przeciez sankcje zniesli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:54, 19 Sty 2016    Temat postu:

"Puls Biznesu": Irańczycy stawiają na Polaków
Wtorek, 19 stycznia 2016, źródło:PAP
Pierwsza misja irańska po zniesieniu sankcji jest już w Warszawie. Do zrobienia jest sporo, bo obroty spadły 14-krotnie - pisze "Puls Biznesu".


Eksporterzy pistacji, szafranu, suszonych owoców i granatów, producenci: nabiału, automatyki przemysłowej, części samochodowych, maszyn do wypieku chleba, kabli, karmy dla zwierząt i wyrobów skórzanych, firma transportowa i petrochemiczna - oto irańskie przedsiębiorstwa, który przyjechały z irańskiej prowincji Chorasan i właśnie spotykają się z polskimi partnerami - informuje "Puls Biznesu".



"Mam nadzieję, że to moment, który będzie przełomem w bilateralnych relacjach. Mamy dużo do nadrobienia, bo w 2015 r. obroty handlowe między Polską a Iranem wyniosły tylko 50 mln USD, podczas gdy w najlepszym okresie było to 700 mln USD. I to jest ten minimalny poziom, do którego musimy dążyć" - zapowiada Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju.

Jeszcze ambitniejsze plany, szacowane na 1 mld USA, ma Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu. "Delegacja wsiadła do samolotu w Chorasanie w momencie ogłoszenia zniesienia sankcji. To dobry omen. Mam nadzieję, że niebawem Polska stanie się jednym z trzech głównych partnerów Iranu w Europie, dzięki któremu zdobędziemy dostęp do krajów Europy Zachodniej - powiedział Ramin Mehmanparast.

...

POPIEPRZYLO WAS! NIE BEDZIEMY ROBIC BIZNESU Z BESTIAMI KYORE ZAMIENIAJA DZIECI W SYRII W SZKIELETY!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:23, 27 Sty 2016    Temat postu:

AP: Francja chce, by UE rozważyła nowe sankcje wobec Iranu

AP: Francja chce, by UE rozważyła nowe sankcje wobec Iranu - Thinkstock

Francja zwróciła się do UE o rozważenie nowych sankcji wobec Iranu w związku z jego niedawnymi próbami rakietowymi - informuje w środę AP, powołując się na dwie "osobistości oficjalne" z UE. Z kolei Reuters pisze, że zaprzeczyli temu unijni dyplomaci.

Strona francuska wystąpiła z tym wnioskiem na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 18 stycznia - twierdzą źródła AP. Dwa dni wcześniej Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły sankcje wobec Iranu po potwierdzeniu przez MAEA, że kraj ten zgodnie z porozumieniem ograniczył swój program nuklearny.

Reuters poinformował wieczorem z Brukseli, że według unijnych dyplomatów Francja nie występowała do UE o rozważenie nowych sankcji wobec Iranu. - Nie było takiego wniosku - powiedział jeden z dyplomatów UE, zastrzegając sobie anonimowość.

Z kolei według źródeł AP francuska propozycja jest w UE rozpatrywana, ale większość państw członkowskich uważa ją za sprzeczną ze staraniami o ożywienie kontaktów politycznych i gospodarczych z Iranem.

AP odnotowuje, że do środy wieczorem nie udało się jej uzyskać komentarza w tej sprawie od rządu francuskiego ani od UE.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani przybył do Paryża. Jego wizyta służy odbudowie więzi biznesowych i dyplomatycznych po zniesieniu sankcji.

Już 18 stycznia szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiadał, że Unia Europejska rozważy, czy na Teheran należy nałożyć nowe sankcje w związku z testem rakiety balistycznej, jaki przeprowadzili Irańczycy.

Irańska telewizja państwowa pokazała na początku bm. podziemną bazę rakietową, w której znajdują się pociski balistyczne Emad. 17 stycznia resort finansów USA poinformował o nałożeniu sankcji na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku Emad, który jest zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Według USA miesiąc później Irańczycy przeprowadzili kolejny test.

Oenzetowski panel ekspertów uznał to za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, która zakazuje Iranowi prób z pociskami balistycznymi i miała pozostać w mocy do czasu wdrożenia porozumienia atomowego. Zgodnie z późniejszą rezolucją uchwaloną 20 lipca 2015 roku Iran miał powstrzymać się od prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić bron jądrową przez okres do ośmiu lat.

...

POROZUMIENIA Z ZACHODEM TEHERAN WRZUCIL DO KIBLA I SPUSCIL WODE! ZADAM TRYBUNALOW KARNYCH DLA ZACHODNICH NEGOCJATOROW! PACYFISCI TO NAZISCI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:20, 18 Lut 2016    Temat postu:

Władze USA: sprzedaż Iranowi rosyjskich Su-30 naruszałaby embargo
18 lutego 2016, 19:00
• Amerykanie: transakcja wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ
• Iran zapowiedział, że planuje współprodukcję rosyjskich maszyn
• Sankcje utrzymano mimo porozumienie ws. programu nuklearnego Iranu

Władze Stanów Zjednoczonych oświadczyły, że sprzedaż rosyjskich samolotów bojowych Su-30 Iranowi naruszałaby oenzetowskie embargo na broń, wciąż obowiązujące wobec Teheranu.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner podkreślił, że sprzedanie Irańczykom rosyjskich wielozadaniowych samolotów Su-30, porównywalnych z amerykańskimi F-15E, wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Toner zapowiedział, że Stany Zjednoczone poruszą tę kwestię w kontaktach z Rosją. Dodał, że wszystkie sześć państw, które negocjowały porozumienie w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego (USA, Rosja, W. Brytania, Chiny, Francja i Niemcy), "powinno w pełni zdawać sobie sprawę z tych ograniczeń".

Irański minister obrony Husejn Dehkan powiedział w zeszłym tygodniu, że Iran kupi rosyjskie samoloty. Nie sprecyzował, jak duży miałby to być zakup i kiedy maszyny miałyby zostać dostarczone. Podkreślił natomiast, że Iran będzie uczestniczył w ich produkcji.

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zakłada m.in. stopniowe znoszenie sankcji ONZ dotyczących sprzedaży broni Iranowi; na razie sankcje te pozostają w mocy.

Agencja Associated Press odnotowuje, że USA są też zaniepokojone dostarczeniem przez Rosję Iranowi nowoczesnego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-300. Waszyngton przyznaje jednak, że w odróżnieniu od samolotów bojowych, ten system ma charakter obronny i nie jest objęty oenzetowskim zakazem.
PAP

...

SKUTKI WASZYCH ZBRODNICZYCH PAKTOW!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:11, 21 Lut 2016    Temat postu:

Media ufundowały nagrodę za głowę Salmana Rushdiego
21 lutego 2016, 16:32
• Irańskie media państwowe ufundowały nagrodę za zabicie Rushdiego
• Pisarz został obłożony fatwą w 1989 r. za "Szatańskie wersety"
• To już kolejna nagroda finansowa za głowę kontrowersyjnego autora

Irańskie media państwowe zaoferowały 600 tys. dolarów za głowę Salmana Rushdiego, brytyjskiego pisarza indyjskiego pochodzenia. Informację o nagrodzie podała agencja Fars News, która do nagrody dołożyła 30 tys. dolarów.

Autor "Szatańskich wersetów" nieco ponad 27 lat temu został obłożony fatwą. 14 lutego 1989 r. ajatollah Chomeini ogłosił, że każdy muzułmanin ma moralny obowiązek dążyć do zabicia Salmana Rushdiego oraz wszystkich, którzy przyczynili się do wydania książki "obrażającej islam". Włoskiego tłumacza "Szatańskich wersetów" Ettore Capriolo kilkukrotnie pchnięto nożem, norweskiego wydawcę Williama Nygaarda postrzelono, japoński tłumacz książki - Hitoshi Igarashi - został zasztyletowany, w budynkach kilku wydawnictw podłożono bomby.

Sam Rushdie wożony był pancernym samochodem, nie miał prawa samodzielnie zrobić kroku, wykonać telefonu. Musiał wymyślić nazwisko, pod którym zameldują go w przydrożnym motelu. Przez ponad 10 lat żył pod pseudonimem Joseph Anton. Wielka Brytania, której był obywatelem, nie podjęła w jego obronie żadnych kroków dyplomatycznych, choć zapewniała mu ochronę, której koszty wypominały mu co jakiś czas brukowce.

Były prezydent Iranu Mohammad Chatami w 1998 r. mówił, że Rushdie nie ma się już czego obawiać, ale fatwa oficjalnie nie została odwołana. W lutym 2002 r. brytyjskie służby uznały, że pisarzowi nie jest już potrzebna stała obecność ochroniarzy. Ajatollah Ali Chamenei w 2005 r. stwierdził jednak, że nakaz zabicia pisarza nadal obowiązuje.

600 tys. dolarów to nie pierwsza nagroda finansowa za głowę Rushdiego. W 1997 r. za zabicie pisarza można było otrzymać 2,5 mln dolarów, W 2012 r. niezależna od rządu w Teheranie religijna fundacja zwiększyła kwotę do około 3,3 mln dolarów.

...

A Zachod z takimi goscmi uprawia porozumienia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:25, 07 Mar 2016    Temat postu:

Sankcje Zachodu wobec Iranu zniesiono, a banki i firmy nie chcą tu robić interesów
Irańskie riale - AFP

Sankcje krajów Zachodu wobec Iranu zostały zniesione już w styczniu, a tymczasem zachodnie banki i firmy nie chcą tu robić interesów.

Ani europejskie, ani amerykańskie banki nie spieszą się z tym, aby zacząć swoją działalność w Iranie bezpośrednio lub pośrednio, bo amerykańskie władze oskarżają teraz Iran o "wspieranie terroryzmu".
REKLAMA


"W zachodnim sektorze bankowym nadal jest »Iranofobia«" - wskazuje Hamid Tehranfar, wicegubernator banku centralnego Iranu, cytowany przez irańską agencję prasową IRNA.

W lutym większość irańskich banków uzyskała dostęp do sieci międzynarodowych płatności SWIFT, co umożliwia wznowienie transakcji z zagranicznymi bankami. Jednak te obawiają się wejścia na irański rynek - stąd bardzo mała aktywność w irańskim sektorze bankowym.

Alex Thursby, prezes narodowego banku Abu Zabi, największego banku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podaje, że realia wyglądają tak, iż żaden zagraniczny bank nie chce przeprowadzać transakcji z Iranem w dolarach amerykańskich.

Dla administracji prezydenta Iranu Hassana Rouhani'ego to zarówno polityczny, jak i ekonomiczny "ból głowy", bo jego parlamentarni krytycy wskazują, że ustępstwa Iranu w sprawie jego programu nuklearnego i zawarcie porozumienia z Zachodem o zniesieniu sankcji póki co nie przynoszą Iranowi oczekiwanych korzyści.

...

To zbrodniczy rezim zadnych biznesow.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:36, 08 Mar 2016    Temat postu:

Iran przeprowadził testy rakiet balistycznych. Złamał rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ
8 marca 2016, 17:32
• Iran wystrzelił rakiety balistyczne
• Według irańskich mediów miały one pokazać zdolność Iranu do odpierania zagrożeń
• Jedna z rakiet miała przelecieć 700 km
• Irańskim testom przyglądają się Amerykanie
• Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ zabrania Iranowi przeprowadzanie takich testów

Iran przeprowadził kolejne testy rakietowe. Państwowa telewizja poinformowała o wystrzeleniu kilku rakiet balistycznych z różnych miejsc w kraju. Powołała się przy tym na informacje Gwardii Republikańskiej.

Dzisiejsze próby balistyczne miały według irańskich mediów pokazać zdolność Teheranu do odstraszania przeciwników i do odpierania zagrożeń. Irańska telewizja nie poinformowała z jakich dokładnie miejsc zostały wystrzelone rakiety, choć pojawiła się informacja, że jedna z nich przeleciała 700 kilometrów.

Telewizja pokazała natomiast wystrzelenie pocisku Emad, najbardziej zaawansowanego spośród produkowanych przez Iran. Eksperci, którzy oceniali próbę w zachodnich mediach zgodnie uznali jednak, że stacja pokazała wystrzelenie rakiety, jakiego dokonano w październiku ubiegłego roku. Za ówczesny test Stany Zjednoczone nałożyły na Iran nowe sankcje.

Wszystko dzieje się w czasie, gdy w życie weszło porozumienie nuklearne Zachodu z Iranem. Ma ono znieść sankcje na Teheran, który z kolei ma ograniczyć program atomowy. Według przyjętej niedawno rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, testy balistyczne Iranu także są zabronione. Iran wielokrotnie podkreślał jednak, że żaden z pocisków balistycznych nie jest przystosowany do przenoszenia głowic atomowych.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że uważnie przyglądają się rozwojowi zdarzeń. Pragnący zachować anonimowość urzędnik amerykańskiej administracji poinformował, że sprawa może zostać przekazana Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
IAR

...

TAK SIE PODPISUJE UKLADY Z BESTIAMI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:05, 26 Mar 2016    Temat postu:

PAP

Sankcje dla dwóch firm z Iranu za udział w programie rakietowym
- Shutterstock

Amerykańskie ministerstwo skarbu nałożyło w czwartek sankcje na dwie irańskie firmy za ich udział w programie rakiet balistycznych prowadzonym przez Teheran. Kara dotknęła również dwóch brytyjskich biznesmenów za pomoc dla Gwardii Rewolucyjnej.

Stany Zjednoczone wpisały na czarną listę firmy Shahid Nuri Industries i Shahid Movahed Industries, odcinając je od międzynarodowych źródeł finansowania. Według Waszyngtonu współpracowały one z innym podmiotem, Shahid Hemmat Industrial Group (SHIG), który zdaniem Amerykanów odpowiada za irański program balistyczny.
REKLAMA
REKLAMA


Sankcjami objęto także Jeffreya Johna Jamesa Ashfielda i Johna Edwardsa za udzielanie wsparcia irańskim liniom lotniczym Mahan Air. USA podkreśliły, że z zysków przewoźnika finansowane są zakupy broni dla Gwardii Rewolucyjnej.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazuje Iranowi prób z rakietowymi pociskami balistycznymi.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad, który jest zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Zdaniem USA miesiąc później Iran przeprowadził kolejny test. Władze w Teheranie podkreślają, że żaden z krajowych pocisków rakietowych nie jest przystosowany do przenoszenia broni atomowej.

W styczniu br. ministerstwo finansów USA poinformowało o nałożeniu sankcji na 11 firm i osób powiązanych z irańskim programem pocisków balistycznych. Podmioty objęte tymi sankcjami nie mogą korzystać z amerykańskiego systemu bankowego.

...

TO NIE SA KWESTIE BIZNESOWE!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:48, 30 Mar 2016    Temat postu:

Iran działa wbrew rezolucjom ONZ
30 marca 2016, 01:20
• Przez wystrzeliwanie pocisków zdolnych przenosić broń jądrową Iran postąpił wbrew rezolucji RB ONZ
• Takie słowa pojawiły się we wspólnym liście USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wysłanym m.in. do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna

Najnowsze próby balistyczne Teheranu testowały pociski "z natury zdolne do przenoszenia broni jądrowej" i zostały przeprowadzone wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 - widnieje w liście.


Mocarstwa zaproponowały, by RB podjęła dyskusje ws. udzielenia "stosownej odpowiedzi" na niewypełnienie przez Iran swoich zobowiązań - pisze Reuters.

Dokument wysłano także do ambasadora Hiszpanii przy ONZ Romana Oyarzuna Marchesiego, jako że to Hiszpania była wyznaczona do koordynowania dyskusji ws. omawianej rezolucji.

W liście dodano, że wspomniane próby balistyczne nie naruszały samego porozumienia nuklearnego między Iranem, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Rosją i USA, ale odpowiednie postanowienia cytowanej rezolucji.

Uchwalona w lipcu ubiegłego roku rezolucja nr 2231 jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż programu nuklearnego. "Wzywa" Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale według zaangażowanych w działalność RB dyplomatów Chiny oraz inne państwa członkowskie zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac nie zakazano.


W zawartym 14 lipca 2015 roku porozumieniu Iran zobowiązał się do ograniczenia swojego programu nuklearnego i zrezygnowania z dążenia do uzyskania broni nuklearnej. Teheran przystał wówczas także na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. W zamian rozpoczął się proces znoszenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Teheran przez Zachód.

Jednak po przeprowadzonej na jesieni ubiegłego roku serii prób irańskich pocisków balistycznych USA nałożyły sankcje na 11 spółek i pojedynczych osób wspierających program rakietowy Teheranu. Ale w marcu b.r. Iran przeprowadził kolejne testy tego typu pocisków. Zdaniem irańskiego MSZ próby te nie naruszają rezolucji ONZ.
PAP

....

Taki to zescie ,,pokoj" wynegocjowali...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:49, 09 Kwi 2016    Temat postu:

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24
Drukuj

Iran porzuca tradycyjną metodę wyceniania ropy naftowej
08.04.2016r. 11:28

Jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na agencję Bloomberg, Iran porzuca tradycyjną metodę wyceniania ropy naftowej, aby uskutecznić walkę o udziały rynkowe utracone w wyniku zdjętych w tym roku sankcji. Mieszanka Forozan Blend od Iranu ma być wyceniona w maju taniej od oferty Arab Medium od saudyjskiego Saudi Aramco – głównego rywala Irańczyków z NIOC na rynku.
Podczas gdy producenci ropy z OPEC – Arabia Saudyjska, Katar i Wenezuela, a także Rosja niebędąca w kartelu, mają się spotkać 17 kwietnia w Doha, aby omówić perspektywy skoordynowanej polityki na rzecz ustabilizowania cen ropy, Iran zamierza dalej pompować jak najwięcej surowca na rynek.
Saudyjczycy już zapowiedzieli, że bez udziału Teheranu „i innych producentów” porozumienie o zamrożeniu wydobycia nie zostanie wdrożone. Do inicjatywy nie zamierzają się także przyłączać Amerykanie, którzy zostawiają regulację cen rynkowi - przypomina BiznesAlert.pl.
Wojciech Jakóbik

...

Tu ciekawy serwis iformacyjny, Czyli beda rzucac rope za bezcen...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:33, 11 Kwi 2016    Temat postu:

Rosja dostarczyła Iranowi wyrzutnie rakietowe
2016-04-11 14:28
Wyrzutnia rakietowa S-300 (fot. Wikmedia commons/Kremlin.ru)

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Hossein Jaberi-Ansari , poinformował, że Rosja dostarczyła Iranowi pierwszą partię przeciwlotniczych wyrzutni rakietowych S-300.

Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 w 2007 roku. Rzecznik resortu poinformował, że "pierwszy etap porozumienia został właśnie zrealizowany". Na razie nadal nie wiadomo ile dokładnie wyrzutni ma otrzymać Iran w ramach umowy.
REKLAMA




Kontrowersyjne porozumienie dostało zielone światło po tym jak sześć państw, w tym m.in. USA, Rosja czy Chiny zawarły umowę, która ma na celu ograniczenie potencjału nuklearnego kraju. Umowa zakłada, że Iran miałby zrezygnować ze swojego arsenału, w zamian za co sankcje wobec tego kraju zostałyby zniesione.

Władimir Putin uchylił podjął jednak decyzję o uchyleniu zakazu, co wywołało krytykę ze strony Unii Europejskiej oraz USA. Jednocześnie władze Iranu twierdzą, że budowany przez nich arsenał broni nuklearnej ma mieć "charakter pokojowy". Izrael i USA obawiają pociski mogłyby być wykorzystywane do ochrony irańskich obiektów jądrowych. S-300, wykonany przez Rostec, może być używany przeciwko wielu celom, w tym do zestrzelania innych pocisków.

BBC News

...

Dziekujemy Zachodowi za ,,pokoj" z Teheranem. WY BYDLAKI POWINNISCIE WISIEC!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:48, 23 Kwi 2016    Temat postu:

Rosyjski tankowiec spłonął w drodze do Iranu
wyślij
drukuj
kf, pszl | publikacja: 23.04.2016 | aktualizacja: 18:25 wyślij
drukuj
Na pokładzie tankowca było 11 marynarzy (fot. Igor Garin/Epsilon/Getty Images)
Rosyjski marynarz zginął w pożarze tankowca na Morzu Kaspijskim. Jednostka „Palflot2” zapaliła się 110 kilometrów od wybrzeża Azerbejdżanu i 800 kilometrów od najbliższego rosyjskiego portu w Astrachaniu.

Iran zwiększa wydobycie ropy. Będą kolejne spadki cen paliw
Jak informują w sobotę po południu rosyjskie agencje, ogień zlokalizowano, ale wciąż trwa akcja gaśnicza. Tankowiec – zapewniają – nie miał w zbiornikach paliwa, ale wodę.

Na pokładzie było 11 marynarzy. Jeden zginął w płomieniach, a dziesięciu zdołano ewakuować. W akcji ratowniczej uczestniczyły jednostki azerbejdżańskie.

Według agencji Interfax, Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie w związku z ewentualnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu morskim. „Palflot2” jest zarejestrowany w rosyjskim porcie Taganrog. Płynął z Azerbejdżanu do Iranu.
IAR

...

Łotrom sie nie udaja ich matactwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:43, 16 Cze 2016    Temat postu:

USA ma tajną umowę z Iranem? Chodzi o podział Iraku
Dodano wczoraj 17:16
USA, Iran / Źródło: Fotolia / TR
Stany Zjednoczone mają z Iranem umowę, dotyczącą podziału stref walki z Państwem Islamskim w Iraku – dowiedziała się Wirtualna Polska.

Źródła w irackiej administracji potwierdzają, że za wyzwalanie północnej części kraju odpowiadają Amerykanie, którzy wsparcie maja głównie od kurdyjskich Peszmergów. Z kolei Iran ma grać czołową rolę w środkowej części, przede wszystkim w prowincji Anbar.

Irakijczycy mówią zatem wprost, że to Amerykanie wyzwolą Mosul. Centrum operacji przeciwko Państwu Islamskiemu znajduje się jednak teraz w Faludży na obrzeżach Bagdadu. Tam Amerykanie angażują się tylko w walkę z IS z powietrza. – Faludża jest dla Państwa Islamskiego ważniejsza nawet niż Mosul. Bo oni wiedzą, że w Mosulu są gośćmi, podczas gdy w Faludży czują się jak u siebie – mówi anonimowy informator w rozmowie z Wirtualną Polską. To z kolei jednak powoduje, iż szyickie siły doprowadzają do jeszcze większego rozlewu krwi na tym terenie.

– Jeśli Bagdad chce wyzwolić tereny sunnickie zajęte przez kalifat, to musi się posługiwać formacjami szyickimi, które są obecnie najbardziej efektywnymi siłami jakie ma do dyspozycji – tłumaczy w rozmowie z WP Tomasz Otłowski, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i Bliskiego Wschodu. – To wszystko oznacza z kolei milczące przyzwolenie na “akty przemocy” wobec sunnitów ze strony szyickich bojowników, i to się właśnie zaczyna dziać i w Faludży – dodaje.
Państwo Islamskie

Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego – red.) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).

Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Bagdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie "Państwa Islamskiego". Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.

Tzw. Państwo Islamskie jest uznawane za jedną z najbogatszych organizacji terrorystycznych na świecie. Majątek, którym dysponują jest szacowany na ponad 2 miliardy dolarów. Głównym źródłem dochodów dżihadystów pochodzi z handlu ropą naftową. Mimo tego, że w wyniku amerykańskich nalotów środki ze sprzedaży ropy spadły ostatnio o niemal 3 procent, nadal jest to najważniejsze źródło utrzymania bojowników. Ponadto, na podległą ludność członkowie IS nałożyli specjalne podatki. Cennym źródłem dochodów jest również działalność przestępcza oraz darowizny.

Po ekspansji IS na terytoria Syrii i Iraku, Stany Zjednoczone podjęły 8 sierpnia 2014 roku na terenie Iraku interwencję lotniczą przeciwko dżihadystom. 23 września 2014 roku, po ogłoszeniu „strategii Obamy” i uformowaniu koalicji międzynarodowej, rozszerzono operację lotniczą na Syrię.
wprost.pl

SKANDAL! JAK STALIN Z HITLEREM!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:27, 04 Sie 2016    Temat postu:

USA wysłały do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce
Dodano dzisiaj 14:56
Dolary (fot. Lightboxx/fotolia.pl)
W środę „Wall Street Journal” poinformował, że nieoznakowany samolot w styczniu przywiózł ze Stanów Zjednoczonych do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce.

„Wall Street Journal” poinformował o tej operacji powołując się na amerykańskich i europejskich urzędników oraz pracowników Kongresu. Dziennik podkreślił, że w czasie, kiedy samolot z gotówką lądował na irańskim lotnisku, rząd w Teheranie zwolnił z więzienia czterech obywateli USA. Wśród nich był dziennikarz „Washington Post” Jason Rezaian. Ponadto wypuszczono Jasona Rezaiana, kaznodzieję Saeeda Abediniego, wojskowego Amira Hekmatiego oraz Nosratollaha Hospaui.

Jak poinformował John Kirby, rzecznik Departamentu Stanu, pieniądze były pierwszą ratą kwoty, którą Stany Zjednoczone zgodziły się zapłacić Iranowi w związku z sądowym sporem dotyczącym zakupu broni przez ten kraj. Pojawiły się jednak opinie, że rząd USA postanowił zapłacić Iranowi za uwolnienie czterech Amerykanów.

Głos w tej sprawie zabrał m.in. kandydat na prezydenta USA Donald Trump. "Nasza niekompetentna sekretarz stanu Hillary Clinton jako pierwsza rozpoczęła rozmowy, aby wypłacić Iranowi, w gotówce, 400 milionów dolarów. Skandal!" - napisał na Twitterze. Zdaniem Republikanów, pieniądze zapłacone Iranowi były okupem, który zachęci ten kraj do kolejnych zatrzymań amerykańskich obywateli. "WSJ" podkreślił, że prezydent Barack Obama nie poinformował obywateli o wysłaniu pieniędzy do Iranu.


/ Źródło: Wall Street Journal, usatoday.com

...

Zaplacili okup?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:49, 05 Sie 2016    Temat postu:

400 milionów dolarów okupu dla Iranu? Biały Dom odpiera zarzuty
Dodano dzisiaj 08:04
Biały Dom / Źródło: Fotolia / Orhan Çam
Biały Dom w środę zdementował informacje o tym, że Stany Zjednoczone zapłaciły Iranowi okup za uwolnienie pięciu amerykańskich więźniów.

Sekretarz prasowy Białego Domu Josh Earnest stwierdził, że pieniądze, które wysłano do Iranu to rozliczanie toczącego się od dawna sporu, dotyczącego zakupu broni. To sprawa jeszcze sprzed rewolucji islamskiej z 1979 roku. Sekretarz stanu USA John Kerry zaprzeczył z kolei, że USA zapłaciły okup w zamian za uwolnienie więźniów. Przekonywał, że „to nie jest polityka Stanów Zjednoczonych”.

Przypomnijmy, w środę „Wall Street Journal” poinformował, że nieoznakowany samolot w styczniu przywiózł ze Stanów Zjednoczonych do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce. Dziennik napisał o tej operacji powołując się na amerykańskich i europejskich urzędników oraz pracowników Kongresu. Podkreślono, że w czasie, kiedy samolot z gotówką lądował na irańskim lotnisku, rząd w Teheranie zwolnił z więzienia czterech obywateli USA. Wśród nich był dziennikarz „Washington Post” Jason Rezaian. Ponadto wypuszczono Jasona Rezaiana, kaznodzieję Saeeda Abediniego, wojskowego Amira Hekmatiego oraz Nosratollaha Hospaui.

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby przekonywał, że pieniądze były pierwszą ratą kwoty, którą Stany Zjednoczone zgodziły się zapłacić Iranowi za niedostarczoną broń zakupioną przed 1979 r. Po rewolucji islamskiej USA anulowały tę transakcję, a pieniądze, które z powrotem należały się Iranowi były zamrożone w amerykańskich bankach. Ponieważ instytucje finansowe Iranu zostały całkowicie odcięte od globalnego systemu bankowości elektronicznej, pieniądze musiały być wysłane w gotówce.

Głos w tej sprawie zabrał m.in. kandydat na prezydenta USA Donald Trump. "Nasza niekompetentna sekretarz stanu Hillary Clinton jako pierwsza rozpoczęła rozmowy, aby wypłacić Iranowi, w gotówce, 400 milionów dolarów. Skandal!" - napisał na Twitterze. Zdaniem Republikanów, pieniądze zapłacone Iranowi były okupem, który zachęci ten kraj do kolejnych zatrzymań amerykańskich obywateli.


/ Źródło: Wall Street Journal, BBC

...

Jak zwał tak zwał a fakty sa faktami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:42, 16 Sie 2016    Temat postu:

Iran: były prezydent z zakazem wychodzenia do teatru
zdr/
2016-08-16, 17:37
Były prezydent Iranu Mohammad Chatami otrzymał sądowy zakaz uczęszczania do teatru - poinformowały irańskie media. Od lat prasa w tym kraju jest objęta zakazem informowania o popularnym polityku związanym z obozem reformatorskim i publikowania jego zdjęć.
Flickr/thierry ehrmann

Świat
W Iranie zatrzymano osobę podejrzaną o...

Świat
Iran: zabili fizyka. Wyjawił atomowe...

Według relacji mediów w Teheranie 72-letniemu Chatamiemu wymiar sprawiedliwości zakazał w ubiegłym tygodniu wizyty w jednym ze stołecznych teatrów.



We wtorek prokurator Abbas Dżafari Dolatabadi potwierdził w rozmowie z agencją prasową ILNA medialne doniesienia; zastrzegł, że decyzję w tej sprawie podjął nie on, lecz sądowy wydział ds. islamskich duchownych.



Zakaz wywołał w kraju falę krytyki wobec władz. - Jak można zakazywać wizyty w teatrze tak poważanej osobie jak Chatami? - podkreślił związany z obozem reformatorów deputowany Elias Hazrati w rozmowie z portalem informacyjnym Borna. - Wymiar sprawiedliwości będzie musiał w końcu wytłumaczyć się ze swoich absurdalnych decyzji w sprawie byłego prezydenta - dodał.



Zarzucił oszustwa wyborcze



Chatami, prezydent Iranu w latach 1997-2005, w 2009 roku zarzucił oszustwa wyborcze w wyborach prezydenckich twardogłowemu Mahmudowi Ahmadineżadowi, późniejszemu szefowi państwa. Od tego czasu obowiązuje sądowy zakaz informowania o Chatamim i publikowania jego zdjęć. Stosują się do niego praktycznie wszystkie krajowe media - ocenia agencja dpa. W zeszłym roku władze zakazały byłemu szefowi państwa udziału w weselu.



Obecny prezydent, uznawany za polityka umiarkowanego i pragmatyka Hasan Rowhani, i przedstawiciele opcji reformatorskiej wielokrotnie krytykowali zakaz. Rowhani określił go wręcz jako "pozbawiony podstaw prawnych żart", ale - jak pisze dpa - nawet on nie był w stanie zlikwidować nałożonych restrykcji.



PAP

..

Takiemu obozowi koncenracyjnemu zahut zniosl sankcje...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:33, 19 Sie 2016    Temat postu:

USA potwierdziły przekazanie Iranowi pieniędzy po uwolnieniu więźniów. „Okupu nie było!”
wyślij
drukuj
łz,az | publikacja: 19.08.2016 | aktualizacja: 08:07 wyślij
drukuj
Amerykańskie władze mają przekazać Iranowi łącznie 1,7 mld dolarów (fot. The White House)
Waszyngton przyznał, że uzależnił przekazanie Iranowi 400 milionów dolarów od uwolnienia amerykańskich zakładników. Zdaniem Departamentu Stanu nie można tego traktować w kategorii okupu, ponieważ były to dwie osobne sprawy.

Okupu nie było? Kerry zaprzecza, by USA zapłaciły Iranowi
W styczniu doszło do wymiany zakładników między Waszyngtonem a Teheranem. Iran uwolnił 5 Amerykanów, Stany Zjednoczone – 7 Irańczyków. Jeszcze tego samego dnia Amerykanie wysłali do Iranu samolot wyładowany 400 milionami dolarów w gotówce.

Pieniądze były oficjalnie pierwszą ratą zapłaconą przez USA Iranowi z łącznej kwoty 1,7 mld dolarów w ramach ugody kończącej 35-letni spór prawny. Spór dotyczył niedostarczenia zamówionego przez Teheran amerykańskiego sprzętu wojskowego. Biały Dom wycofał się z umowy po wybuchu irańskiej rewolucji w 1979 roku.

Republikanie demaskują

Republikanie zarzucali prezydentowi Barackowi Obamie przekazanie Teheranowi pieniędzy było de facto zapłaceniem okupu. Dowodem na to miał być fakt, że amerykański odrzutowiec z pieniędzmi wytarował dopiero gdy samolot Swiss Air z zakładnikami opuścił przestrzeń powietrzną Iranu.

W czwartek rzecznik Departamentu Stanu John Kirby potwierdził, że przekazanie gotówki władzom w Teheranie zostało opóźnione do momentu gdy zakładnicy byli bezpieczni. Przekonywał jednak, że było to działanie celowe.
#wieszwiecej | Polub nas
– Byłoby niemądre, nierozważne i nieodpowiedzialne nie skorzystanie z takiej formy nacisku – wyjaśnił Kirby. Zapewnił również, że sprawa zwrotu pieniędzy była przedmiotem osobnych negocjacji związanych z porozumieniem nuklearnym i nie był to okup za zakładników.

– Gdy zawarliśmy porozumienie nuklearne, więźniowie zostali uwolnieni i był to dobry moment, aby w ten sposób rozwiązać zaistniały spór – uciął sprawę sekretarz stanu John Kerry. – USA nie płacą okupów – zaznaczył. IAR

...

Nie okup tylko ,,przekaznie pieniedzy". Dialektyka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:22, 28 Sie 2016    Temat postu:

Członek zespołu negocjacyjnego Iranu podejrzany o szpiegostwo
zdr/
2016-08-28, 16:10
W Iranie aresztowano pod zarzutem szpiegostwa członka zespołu negocjacyjnego tego kraju, który wynegocjował z sześcioma mocarstwami porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformował w niedzielę rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Flickr/Nick Taylor

Świat
Incydent między okrętami USA i Iranu. Mowa o...

Świat
Iran: były prezydent z zakazem wychodzenia do...

Aresztowanego zwolniono po kilku dniach za kaucją, ale śledztwo przeciwko niemu trwa. Rzecznik nie ujawnił jego tożsamości. Powiedział jedynie, że to szpieg, który zinfiltrował irańską ekipę negocjacyjną.



W lipcu 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.



Stopniowe znoszenie sankcji



Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.



Dogmatyczni politycy irańscy byli temu porozumieniu przeciwni, twierdząc, iż Iran skapitulował wobec żądań Stanów Zjednoczonych.

PAP

...

Absurd jak za Stalina. Na stanowiskach sami ,,zdrajcy".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:33, 29 Sie 2016    Temat postu:

Iran: rosyjskie rakiety wokół obiektu nuklearnego Fordo
prz/
2016-08-29, 11:08
Wojsko irańskie przystąpiło do rozmieszczania dostarczonego przez Rosję rakietowego systemu obrony powietrznej S-300 wokół podziemnego obiektu nuklearnego Fordo - poinformowały państwowe media irańskie.
Zdj. ilustracyjne, Fot. commons.wikimedia.com/Yuriy Lapitskiy/CC BY-SA 2.0

Świat
Amerykanie nie są pewni, czy Rosjanie...

Na nagraniu wideo pokazanym w niedzielę wieczorem przez państwową telewizję widać ciężarówki jadące w kierunku Fordo, ok. 100 km na południe od Teheranu, i ustawione już wyrzutnie pocisków rakietowych. Nie ujawniono, czy system osiągnął już pełną zdolność operacyjną.


Irańska agencja prasowa Fars informuje, że Iran wykorzysta rosyjskie rakiety S-300 także do ochrony innych obiektów nuklearnych.


Pokojowy program nuklearny


Rosja rozpoczęła dostarczanie Iranowi pocisków rakietowych S-300 w tym roku, kiedy zniesione zostały sankcje wobec tego kraju po zawarciu przez rząd w Teheranie w lipcu 2015 roku porozumienia z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie to przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.


Putin krytykowany przez Zachód


Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 jeszcze w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Moskwa miała dostarczyć Teheranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Iranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia.


W kwietniu 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostaw wyrzutni S-300 do Iranu. Kontrakt ma zostać w pełni zrealizowany do końca bieżącego roku. Decyzja Putina wywołała krytykę ze strony USA, Izraela i Unii Europejskiej.



PAP

..

KERRY I MĘTY Z EUROPKI POD SAD ZA ZBRODNIE ZNIESIENIA SANKCJI! PRZYWROCIC MI JE NATYCHMIAST!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:25, 26 Paź 2016    Temat postu:

Irański minister krytykowany w parlamencie. Bo zaprosił do kraju homoseksualnego polityka

Dzisiaj, 26 października (17:10)

Szef irańskiego wywiadu pod ostrzałem krytyki ze strony parlamentu. Na jaw wyszło, że w sekrecie zaprosił do islamskiej republiki amerykańskiego polityka, który jest gejem.
Mahmud Alavi
/Abedin Taherkenareh /PAP/EPA


Minister wywiadu Mahmud Alavi przyznał, że senator amerykańskiego stanu Utah Jim Dabakis odwiedził Iran we wrześniu i był "pod ciągłą obserwacją podczas swojej wizyty". Problem tylko taki, że Dabakis jest gej i otwarcie przyznaje się do swojej orientacji. Z kolei homoseksualizm w Iranie jest karalny.

Alavi zaznaczył, że nikt nie sprzeciwiał się wizycie Dabakisa w Iranie w 2010 roku, kiedy u władzy był znacznie bardziej konserwatywny prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Cała sprawa wyszła na jaw, kiedy Dabakis podczas wywiadu z lokalną telewizją w Salt Lake City przyznał, że był w delegacji w Iranie. Ludzie w Iranie kochają Amerykanów. Kiedy wyszliśmy na ulicę, wszyscy nas zaczepiali i zapraszali do domów - powiedział.

Polityk powiedział, że chce znów pojechać do islamskiej republiki w maju.

....

Biznes to biznes. Tacy oni ,,religijni" ze jak trzeba to religia idzie w kąt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133167
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:41, 31 Paź 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Iran: Ustawa o karze śmierci zostanie zmieniona? Nie przeciwdziała narkomanii
Iran: Ustawa o karze śmierci zostanie zmieniona? Nie przeciwdziała narkomanii

Wczoraj, 30 października (18:55)

Minister sprawiedliwości Iranu Mustafa Pur-Mohammadi wystąpił z propozycją zrewidowania szeroko stosowanej w tym kraju ustawy o karze śmierci, ponieważ mimo wzrostu liczby wyroków za handel narkotykami, zjawisko narkomanii przybiera tam coraz większy zasięg.
zdjęcie ilustracyjne
/CBŚP /


Wymiar sprawiedliwości nie ujawnia liczby wykonanych wyroków śmierci, ale według danych ONZ w ubiegłym roku stracono tam około tysiąca osób.

93 proc. wyroków dotyczyło, według oficjalnych danych, osób skazanych za handel narkotykami. Pozostałe - za morderstwa, gwałty i rabunek z bronią w ręku.

Szef resortu sprawiedliwości oświadczył, że należy się zastanowić nad zastosowaniem w walce z narkotykami innych niż wyrok śmierci kar, które okazałyby się skuteczniejsze. Pur-Mohammadi nie widzi jednak możliwości całkowitego zniesienia tej kary jako niezbędnej w przypadku korupcji.

W Iranie rola ministra sprawiedliwości sprowadza się w praktyce do pośredniczenia między rządem a władzą sądowniczą, która ma wszelkie prerogatywy w tej dziedzinie. W kwestii rewizji stosowania kary śmierci wobec handlarzy narkotyków ma on jednak jej całkowite poparcie.

Znaczna część narkotyków produkowanych w Afganistanie dociera do Europy i na Bliski Wschód właśnie przez Iran.

89 proc. osób skazanych stracono w roku ubiegłym w trzech krajach: Arabii Saudyjskiej, Iranie i Pakistanie. Brak danych dotyczących Chin.

Karę śmierci stosuje oficjalnie 25 państw na świecie.

APA

...

Mozna zniesc kare dla narkomanow ktorzy zbieraja handlem na narkotyki. Ci ludzie ,,musza". Sa chorzy. Nie rzadza soba. Natomiast cyniczni zbrodniarze ktorzy sami nie zazywaja bo ,,nie sa debilami" ale wciagaja ludzi w nalog powinni spotkac kata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Następny
Strona 10 z 19

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy