Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Bestialski reżim w Birmie!
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:41, 21 Lip 2018    Temat postu:

"U nas ciągle ulewy, proszę módl się za nas"

BARTOSZ RUMIEŃCZYK wczoraj 11:51

Takie wiadomości dostaję z obozów w Bangladeszu. Piszą do mnie Rohingjowie - jedna z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie. Z sąsiadującej Birmy uciekli przed brutalnymi czystkami etnicznymi. Dziś koczują w tzw. megacampach - gdzie jest ich niemal 700 tysięcy. W Bangladeszu trwa właśnie pora monsunowa. I każdy jej dzień przynosi olbrzymie zagrożenie dla rodzin, samotnych matek i dzieci - jak informuje Aleksandra Zabłocka z Polskiej Akcji Humanitarnej.


Pomóż Rohingya w Bangladeszu wpłacając pieniądze: przelewem na konto PAH: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "SOS Rohingya". Lub wchodząc na stronę internetową PAH.

1/18
AFP
Birma nigdy nie uznawała Rohingjów za mniejszość etniczną. Dla Birmańczyków Rohingjowie to emigranci z Bangladeszu - nie mają obywatelstwa, są pozbawieni praw obywatelskich i wielokrotnie byli celem ataków.
2/18
AFP
Ten ostatni - z sierpnia ubiegłego roku wywołał prawdziwy eksodus i doprowadził do tego, że w Birmie Rohingjów praktycznie już nie ma.


3/18
AFP
Podczas ataków, birmańska armia, ale także i ludność cywilna dopuszczała się barbarzyńskich aktów ludobójstwa. Lista hańby jest długa: mordy mężczyzn, kobiet i dzieci, palenie całych wiosek, palenie ludzi żywcem, gwałty zbiorowe na dziewczynkach i kobietach.
4/18
AFP
Okrutnym paradoksem jest fakt, że na czele rządu Birmy stoi laureatka pokojowej nagrody nobla Aung San Suu Kyi, która przewodziła przemianom odsuwającym od władzy wojskową juntę.
5/18
AFP
Rohingjowie, z którymi jestem w kontakcie, potwierdzają to, co podają światowe agencje informacyjne. I za każdym razem podkreślają - we are stateless - nie mamy państwa, nie mamy żadnych praw, nie mamy niczego.
6/18
AFP
Koczują w zatłoczonych obozach w Bangladeszu, które rozrastają się do granic możliwości i są zdani na pomoc organizacji humanitarnych.
7/18
AFP
Prowizoryczne namioty stoją na piaszczystych i pagórkowatych terenach, które w porze monsunowej zamieniają się w błoto. Dodatkowym niebezpieczeństwem są silne monsunowe wiatry, lawiny błotne i osunięcia ziemi.
8/18
AFP
To kolejne śmiertelne niebezpieczeństwo.
9/18
AFP
- Tymczasowe schronienia, w których przebywają Rohingya mają niepewną strukturę, wykonane są z materiałów, które nie wytrzymują aktualnych warunków pogodowych. Każdy dzień pory monsunowej to więcej narażonych rodzin – mówi Aleksandra Zabłocka, koordynatorka zespołu pomocy natychmiastowej PAH.
10/18
AFP
– Rozpoczęliśmy pierwsze działania i jesteśmy gotowi na rozszerzenie naszej pomocy i objęcie nią dodatkowych osób, potrzebujemy jednak pilnego finansowego wsparcia.
11/18 BANGLADESH-MYANMAR-UNREST-REFUGEE-ROHINGYA
BANGLADESH-MYANMAR-UNREST-REFUGEE-ROHINGYAAFP
12/18
AFP
PAH rozpoczęła zabezpieczanie schronień uchodźców przed deszczem i zapewnia jedzenie w obozach Ukhia i Teknaf Upazila. Pracownicy alarmują jednak, że kolejne osoby potrzebują pilnego wzmocnienia schronień.
13/18
AFP
Fundacja dociera do najbardziej potrzebujących i jest gotowa do niesienia pomocy w Bangladeszu. Skala działań zależy od środków finansowych, jakie uda się uzbierać w odpowiedzi na kryzys.
14/18
AFP
Pomóż Rohingya w Bangladeszu wpłacając pieniądze: przelewem na konto PAH: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "SOS Rohingya". Lub wchodząc na stronę internetową PAH.

...

Koszmarna zbrodnia. Ale ci ludobojcy klamliwie zwani wojskiem juz zaludniaja pieklo. Jak znalazlem w pewnym ciekawym tekscie o buddyzmie. Wszystko sie zgadza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:15, 03 Wrz 2018    Temat postu:

Sąd w Mjanmie (dawna Birma) skazał dwóch dziennikarzy za pisanie o łamaniu praw człowieka w tym kraju i ludobójstwie muzułmanów Rohingya dokonanym przez armię.

Dwaj dziennikarze Reutera Dwaj dziennikarze Reutera skazani na 7 lat więzienia z ciężkimi robotami.

...

Satanistyczne bestie. Ich kolesie juz gnija w piekle ale oni jeszcze musza sobie zasluzyc jak widac. Co za imbecyle. Tuz przed powrotem Jezusa zalapac sie na pieklo...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:13, 04 Mar 2019    Temat postu:

Rohindża: Trudna sztuka przetrwania
MARZEC 4, 2019
07:00
KAROLINA ANNA KUTA

W wyniku fali przemocy w Mjanmie do Bangladeszu uciekło kilkaset tysięcy Rohindżów (DAR YASIN / AP /EAST NEWS)
Na scenie około miliona ludzi, ale nie wiadomo, jak ich nazwać i gdzie umieścić. W interaktywnym przedstawieniu padnie decyzja, czy mają zostać w bardzo biednym, przeludnionym kraju, wrócić tam, gdzie byli zabijani lub wylądować na bezludnej wyspie, na której mogą utonąć

Dramat rozgrywa się od kilkudziesięciu lat. Ale na międzynarodowych scenach zagościł na dobre dopiero w 2015 r. Trzymał w napięciu i zwrócił na siebie uwagę zagranicznej publiczności. Jest niezwykle absorbujący: pływające łodzie-trumny na morzu, masowe groby na granicach, które Rohindżowie próbowali przekroczyć, żeby uniknąć śmierci.

Przedstawienie dopiero nabierało tempa. W 2017 r. ok. 700 tys. muzułmanów uciekło z buddyjskiej Mjanmy (dawniej Birma), głównie do sąsiedniego Bangladeszu. Pod pretekstem odpowiedzi na ataki terrorystyczne tamtejsza armia zaczęła palić ich wioski, gwałcić kobiety, mordować.

W 2018 r. ONZ kilkakrotnie przyznała, że ciągle nie wiadomo, jak zakończyć dramat, mimo że wszyscy, którzy biorą w nim udział, chcieliby ustawić się już do wyjścia. Teraz niektórzy widzowie i aktorzy będą mogli wybierać spośród przedstawionych scenariuszy, szukając długoterminowego rozwiązania.

Miejsca akcji:

Mega camp, Cox Bazar, Bangladesz

Jeden z największych obozów na świecie, uchodźcza metropolia.


Tysiące prowizorycznych domów w największym na świecie obozie dla uchodźców Kutupalong, które dają schronienie ponad 1 mln uchodźców, sfotografował dronem fotograf- amator Azim Khan Ronnie w Cox Bazar w Bangladeszu (AZIM KHAN RONNIE / SOLENT NEWS & PHOTO AGENCY UK / EAST NEWS)
Stan Rakhine, Mjanma (Birma)

Dziesięć lat temu: „Panowała tam niewyobrażalna bieda. Stolicą Rakhine jest port Sittwe zamieszkany nie przez Rohindżów, ale miejscową większość – wyznających buddyzm Arakanów. Sittwe też był niezwykle biedny, nawet nie w kategoriach azjatyckich, ale afrykańskich. Ludzie żyli tam jak w Darfurze – bez nadziei, że następnego dnia będzie lepiej” – mówi prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog, były ambasador Polski m.in. w Mjanmie.

Teraz: „Jeden z obrazów, którego nigdy nie zapomnę, to hordy pali wystających z ziemi. Właściwie wyglądają jak drzewa kokosowe, tyle że bez koron. Powiedziano nam, że to pozostałości po domach i wioskach spalonych podczas zamieszek w ubiegłym roku. Niekiedy mijasz setki takich, czasem to jedyne dowody, że wioski się tutaj w ogóle znajdowały. Uderzający jest też stopień zniszczeń i zmian krajobrazu. Przejechaliśmy np. przez miejscowość, w której – według Human Rights Watch – przynajmniej 700 budynków zostało zniszczonych, ale naprawdę nie ma żadnych śladów. Wiedzieliśmy o istnieniu tej wioski tylko dlatego, że patrzyliśmy na mobilną mapę” – podkreśla dziennikarka kanadyjskiej telewizji CBS Nahlah Ayed, która jako jedna z nielicznych odwiedziła stan Rakhine w 2018 r. w ramach organizowanego przez rząd Mjanmy, propagandowego objazdu.


Jedna z wiosek opuszczonych przez Rohindżów w stanie Rakhine, maj 2018 r. (MICHELLE NICHOLS / REUTERS / FORUM)
Występują:

– Rohindżowie

– Rząd Bangladeszu

– Władze Mjanmy i buddyści

– Środowisko międzynarodowe i organizacje humanitarne

Rohindżowie – główny, zbiorowy bohater, choć nie do końca wiadomo, jak ich nazwać. Rząd Bangladeszu mówi: „nieudokumentowani obywatele Mjanmy”, a władze Mjanmy podkreślają, że to nielegalni uchodźcy z Bangladeszu i że żadnymi obywatelami nie są. Podobno w Birmie nazywani również oficjalnie „ogrami”. Pytani o zdanie mówią, że chcieliby, żeby tytułować ich „Rohindża”, ewentualnie „uchodźcy Rohindża”.

To muzułmanie wypędzani z Birmy przez buddyjską większość już kilkukrotnie: w 1978 r. i w latach 1991–1992. Nie posiadają tam obywatelstwa ani praw do pracy, edukacji czy opieki zdrowotnej.

***

Rohindżowie, dziesięć lat temu, rys postaci: „Egzystowali na granicy przeżycia. W ich oczach widziałem brak jakiejkolwiek nadziei na polepszenie losu. Władza birmańska traktowała Rohindżów jako nieludzi. Robili wszystko, żeby ich stamtąd wypchnąć. Część wcale nie protestowała, bo nie widziała w Birmie żadnych szans na przetrwanie. Niektórzy nie mieli swoich domów, musieli już wcześniej uciekać do Bangladeszu. Kiedy wrócili, ich wioski były zasiedlone przez Birmańczyków” – tłumaczy prof. Bogdan Góralczyk.

Rząd Bangladeszu – ofiara obowiązku, która stara się zapanować nad sytuacją. Bohater wielowymiarowy, a czasem nieudolny. Próbuje wykorzystać kryzys uchodźczy nie tylko do zbudowania swojego międzynarodowego, humanitarnego wizerunku, ale też wzmocnienia autorytarnej władzy w kraju.

„W każdym obozie osobą głównodowodzącą jest funkcjonariusz wyznaczony przez rząd Bangladeszu i często zupełnie nieprzygotowany do działalności humanitarnej. Ale oni wydają się wiedzieć lepiej: »To nie jest Sudan Południowy, my mamy funkcjonujący rząd! Nie możecie robić, co wam się podoba. My dowodzimy, a wy jesteście gośćmi« – słyszą pracownicy międzynarodowych organizacji. Rząd Bangladeszu jednak zupełnie nie radzi sobie z sytuacją” – mówi pracownica organizacji humanitarnej w Bangladeszu.


Jeden z uchodźców w prowizorycznym obozie w Teknaff w Bangladeszu (ZAKIR HOSSAIN CHOWDHURY / ANADOLU AGENCY /EAST NEWS)
Władze Mjanmy i buddyści – wojskowa junta przebrana w cywilne ubrania i nacjonaliści w strojach buddystów. Pomiędzy nimi pokojowa noblistka – Aung San Suu Kyi, kiedyś ikona demokracji i obrony praw człowieka, dziś marionetka sterowana przez armię i radykalnych mnichów. Jest też Ashin Wirathu, który wylądował na okładce magazynu „Time” z podpisem „Twarz buddyjskiego terroru”, łamiąc zachodnie stereotypy o pokojowych mnichach. W Birmie pod koniec XX w. religia zaczęła stawać się coraz potężniejszym narzędziem w rękach nacjonalistów.

„Po rytualnej modlitwie przebłagalnej za przeszłe grzechy Ashin Wirathu usiadł przed tłumem tysięcy wielbicieli (…) »Możesz być pełen dobroci i miłości, ale nie dasz rady usnąć obok wściekłego psa« – powiedział Wirathu, odnosząc się do muzułmanów” – pisał dziennik „The New York Times” w lipcu 2013 r.


Członkowie indonezyjskiego Frontu Obrony Islamu protestują przeciwko mnichowi Ashinowi Wirathu przed ambasadą Mjanmy w Dżakarcie, maj 2015 r. (BEAWIHARTA / REUTERS / FORUM)
Środowisko międzynarodowe i organizacje humanitarne – towarzystwo bierne, które znacznie ożywiło się w 2015 r., wcześniej zasiadało na końcu sali. „Sprawa była znana, ale absolutnie nikt się nią nie zajmował. Pierwszy raz wzbudziła zainteresowanie, kiedy dowiedzieliśmy się, że ludzie wypłynęli na morze. Okazało się np., że tajska policja jest skorumpowana i wysyła ich dalej – np. do Malezji” – uważa prof. Góralczyk.

„Szybko zorientowałam się, że wszystko jest rozgrywką polityczną. UNHCR (wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców) i IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji) kłócą się o zakres obowiązków, bo stoją za tym ogromne pieniądze. Na przykład spotkanie koordynacyjne w obozie prowadzą trzy osoby, a każda reprezentuje inną agendę ONZ. Większość czasu mija na ich sprzeczkach – o to, która ma co powiedzieć i kto jest najważniejszy” – podkreśla pracownica organizacji humanitarnej w Bangladeszu.

Język dialogów:

Trudny do ustalenia.

„Rohindżowie mówią w języku bengalskim. Widziałem, jak rozmawiał z nimi ambasador Bangladeszu i się dogadywali. Wyjaśnił, że to jak pomiędzy Polakiem a Słowakiem – mówią trochę innym językiem, ale rozumieją się wzajemnie” – tłumaczy prof. Bogdan Góralczyk.

„Może dialekt z Bangladeszu jest podobny do tego z Mjanmy, ale w ok. 60–80 proc. Wystarcza, kiedy tłumaczysz drogę, ale do wyjaśnienia kobiecie, jak przenoszą się zarazki czy dlaczego powinna karmić piersią już nie” – zaznacza Karolina Rasińska, pracownica organizacji humanitarnej Terre des hommes w Bangladeszu.


Minister spraw zagranicznych Bangladeszu Shahidul Haque uczestniczy w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu pomocy dla Rohindżów (XINHUA / LI MUZI / EAST NEWS)
Scenariusz pierwszy

Rohindżowie zostają w Bangladeszu na kolejne kilka lat

To najtrudniejszy scenariusz, bo w bangladeskim dystrykcie Cox Bazar dzieci mieszkają na ulicach.

„Doświadczenie kilku dekad i trzech fal Rohindżów dowodzi, że Bangladesz jest zbyt biedny, żeby przyjąć milion dodatkowych ludzi, którzy nie mają naprawdę niczego. To obciążenie, którego rząd chętnie by się pozbył” – mówi prof. Bogdan Góralczyk.

Wokół obozów widać zmiany. Bardzo dużo Banglijczyków przeprowadziło się ze stołecznej Dhaki, próbując szukać pracy z organizacjami humanitarnymi. Są też minusy: ceny, chociażby mieszkań, poszły znacząco w górę, a ludzi mieszkających w Cox Bazar od pokoleń nie stać teraz na utrzymanie.

Premier kraju Hasina Wajed, której partia pod koniec 2018 r. wygrała ponownie wyborach parlamentarnych, ogranicza demokrację, ale wzmacnia stabilność gospodarczą kraju – średnio o 6,3 proc. rocznie, przeganiając tempo rozwoju innych państw w regionie.


Premier Bangladeszu Hasina Wajed przemawia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku (FRANK FRANKLIN II / AP / EAST NEWS)
Jak informuje brytyjski raport z końcówki 2017 r., dotychczas opanowywanie kryzysu uchodźczego raczej wzmacniało pozycję Hasiny i przynosiło jej partii popularność. Społeczeństwo Bangladeszu generalnie popiera decyzję premier o przyjęciu Rohindżów.

„Oni tutaj przecież nie zostają, wszystko jest czasowe. Dłuższa perspektywa budzi wielką panikę” – zauważa Karolina Rasińska.

Raport organizacji humanitarnej Refugees International z maja 2018 r. stwierdza, że rząd Bangladeszu „nakłada limity na stosowanie trwałego materiału do budowania schronień, ogranicza ziemię przyznawaną na obozy i utrudnia międzynarodowym pracownikom humanitarnym uzyskanie wizy i pozwoleń koniecznych do udzielenia pomocy Rohindżom.”

„Schronienia są z bambusa, rząd nie zgadza się na żadne struktury stałe. Tylko Lekarze bez Granic i policja mogą np. budować szpitale czy posterunki z cegły. Jeśli my stawiamy szpital, to bambusowy” – wyjaśnia Rasińska.

Rząd nie zgadza się też na żadną pracę zarobkową uchodźców. Około miliona ludzi polega wyłącznie na pomocy humanitarnej. Caroline Gluck, rzeczniczka UNHCR, powiedziała dziennikowi „The Guardian”, że im dłużej Rohindża przebywają w zamkniętych obozach, tym bardziej rośnie ryzyko ekstremizmu, szczególnie wśród młodych mężczyzn pozbawionych możliwości pracy.


Brutalne starcia między wyznawcami buddyzmu i islamu w stanie Rakhine trwają od lat. Zdjęcie z 2012 roku przedstawia płonącą wioskę zamieszkiwaną przez Rohindżów (SOE ZEYA TUN / REUTERS / FORUM)
„Trochę nam zajęło zorientowanie się, co w ogóle robimy”

„Warunki w obozie są tragiczne: kobiety boją się wychodzić. Dopiero teraz dowiadujemy się, że nie korzystają z latryn, wstrzymując się przez trzy dni i płacząc z bólu, bo nie chcą być zgwałcone. W wielu sytuacjach nie wzięliśmy pod uwagę aspektu kulturowego. Informacje o nim pochodziły od ludzi z Bangladeszu, którzy są bardziej postępowi. Myślenie: »to wszystko muzułmanie« było błędem” – mówi pracowniczka organizacji humanitarnej w Bangladeszu.

„Ale największy błąd popełniliśmy na samym początku. Cała pomoc humanitarna i komunikacja odbywały się przez Banglijczyków. To nie tylko nie ten sam język. Bardzo długo nie rozumieliśmy też, że ludzie z Bangladeszu traktują Rohindżów bardzo źle. Dla nich to niewykształceni, biedacy, podludzie. Trochę nam zajęło zorientowanie się, co w ogóle robimy” – dodaje.

Podobno najgorsze w obozie są osuwiska ziemi. Kiedy przyjdą deszcze, ludzie się nie utopią. Ziemia osunie się i zginą pod nią. Jednak w 2018 r. w Cox Bazar nie było huraganu ani cyklonu. Czy zdarzy się tego lata?


W maju 2017 roku w Bangladesz uderzył cyklon Mora, który zniszczył tysiące prowizorycznych domów zamieszkiwanych przez Rohindżów (ZEPPELINNETWORK / EAST NEWS)
Scenariusz drugi

Jak najszybsza repatriacja Rohindżów

„Pewnej nocy zaczęły się telefony: »znikają ludzie, podobno gdzieś są transportowani, powiedziano nam, że do Mjanmy«. Następnego ranka panowało przerażenie i wielkie zamieszanie, bo nikt nie chciał wracać” – opowiada Karolina Rasińska.

Cztery ciężarówki i trzy autobusy stoją gotowe, aby przewieźć uchodźców do obozu przejściowego na granicy. Ale większość z tych, którzy mieli wejść na pokład, ukrywa się.

W listopadzie 2018 r. Mjanma i Bangladesz na podstawie wzajemnej umowy chciały rozpocząć repatriację. Nic nie wskazywało na to, żeby sytuacja w stanie Rakhine uległa znaczącej poprawie – w ciągu 2018 r. 15 tys. Rohindżów ciągle próbowało uciekać, a nie wracać.

ONZ i ponad 40 organizacji humanitarnych alarmowało, że ich powrót jest niebezpieczny i przedwczesny. Ostatecznie Bangladesz wycofał się z planów.

***

„Historia może niestety świadczyć o tym, że nie mieliby do czego wracać: wioska, z której wyszli, będzie spalona albo zasiedlona przez inną narodowość” – przypomina prof. Bogdan Góralczyk. „Nie zapowiada się, by po wyborach w Mjanmie w 2020 r. zaszły duże zmiany. Formalnie osobą numer jeden w państwie jest Aung San Suu Kyi, ale nie ma żadnych narzędzi. Musi słuchać realnie rządzącej armii i hierarchii buddyjskiej, które zgodnie stoją przeciwko uznaniu tożsamości Rohindżów w ogóle” – dodaje.

Czy uchodźcy powinni wrócić do Mjanmy, to nie jest najważniejsze pytanie. Środowisko międzynarodowe i sami Rohindżowie uważają, że powinniśmy się raczej zastanawiać, na jakich warunkach miałoby się to odbyć.


Rohindżowie protestują w obozie dla uchodźców w Unchiprang przeciwko planom repatriacji do Mjanmy, listopad 2018 r. (DIBYASHI SARKAR / AFP / EAST NEWS)
„Tamtejszy rząd ma nie tylko możliwość ich stworzenia, ale też jasny plan, jak to zrobić” – zaznacza na łamach „Fair Observer” Daniel P. Sullivan, adwokat z organizacji humanitarnej Refugees International. Komisja doradcza ds. stanu Rakhine, kierowana przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, opublikowała w sierpniu 2017 r. specjalny raport. Zawiera on zalecenia dotyczące swobody przemieszczania się, podstawowych praw i ścieżki do obywatelstwa dla Rohindżów w Birmie.

Jednak wygląda na to, że przed nadchodzącymi wyborami politycy będą raczej starać się budować swoje poparcie na nastrojach społecznych, które są zdecydowanie antymuzułmańskie. Z drugiej strony zależy im na uspokojeniu środowiska międzynarodowego – dlatego chcą rozpocząć jakąkolwiek repatriację.

„Oni bardzo boją się wrócić. Znajdują się mniej więcej w takiej samej sytuacji w obozie i Mjanmie: żyją w enklawie, nie mają statusu obywateli czy dostępu do edukacji. Uciekli, ale w Bangladeszu przynajmniej nikt ich nie zabija, ktoś próbuje pomoc. Wcale nie mówią, że Mjanma to ich dom. Podobno nie czują domu” – komentuje Rasińska.

Scenariusz trzeci

Przeniesienie Rohindżów na bezludną wyspę

Wybudowano już betonowe baraki, rząd mówi, że wszystko gotowe. Bashan Char jest wyspą w Zatoce Bengalskiej, która zmienia powierzchnię zależnie od przypływów i odpływów: kurczy się z 55 do 40 km kw. Podczas pory deszczowej nawiedzaną ją cyklony i powodzie, zimą podobno jest dostępna, stając się schronieniem dla piratów. To całkiem nowa wyspa – została uformowana w ciągu ostatnich 20 lat przez muł z rzeki Meghna. Od stałego lądu dzielą ją ponad trzy godziny podróży łódką.

„Obywatele Bangladeszu wiedzą, że wyspy tam leżące nie są bezpieczne do zamieszkania, dlatego wykorzystywane są głównie do wypasu bydła” – mówiła w rozmowie z radiem TOK FM dr Weronika Rokicka, indolożka i politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rząd początkowo zapowiadał relokację ok. 25 tys. uchodźców Rohindża na wyspę już w październiku 2018 r. Później plany odłożono, tłumacząc się przygotowaniami do wyborów parlamentarnych.

„Pomysł przeniesienia setek tysięcy Rohindżów z ich obecnego miejsca pobytu na wyspę, która w ciągu ostatnich 15 lat zmieniła sześciokrotnie kształt, wydaje się być bardziej eksperymentem niż ofertą pomocy rządu Bangladeszu” – skomentował dla dziennika „The Guardian” Mabrur Ahmed, jeden z założycieli organizacji Restless Beings zajmującej się prawami człowieka.

Obecnie mówi się o ponad 100 tys. ludzi. Uchodźcy boją się cyklonów, powodzi czy izolacji od pomocy międzynarodowej. Bangladeski dziennik „Dhaka Tribune” uspokaja Rohindżów: rząd ma już dla nich rozwiązanie. Niewielka liczba uchodźców zostanie zabrana na wyspę na wycieczkę, aby wcześniej przeżyć ten scenariusz naprawdę.

...


To proste. Kawalek terenu Birmy musi byc oderwany i zamieniony w kraj Rohirindża. Tam ich przesiedlic. Nie moze byc tak ze ludobojcy zyskuja na ludobojstwie. A to ich kraj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:19, 14 Mar 2019    Temat postu:

Bangladesz chce wysiedlić Rohingjów z obozów na wyspę.

Bangladesz zacznie w kwietniu przenosić dziesiątki tysięcy Rohingjów z przepełnionych obozów dla uchodźców w pobliżu granicy z Birmą na wyspę w Zatoce Bengalskiej - poinformował w środę przedstawiciel rządu w Dhace. Projekt ten uchodzi za kontrowersyjny.

....

Musi byc wykrojony z terenu Birmy kraj dla nich! LUDOBOJSTWO MUSI PRZESTAC SIE OPLACAC! Nie moze byc tak ze jak ograbimy jakis lud to bierzemy ich wlasnosc i jestesmy na plusie! Tracimy kawalek kraju i jestesmy NA MINUSIE! Ludobojstwo musi przestac sie oplacac!

Potomkowie Chama z Azji! Nie tylko Murzyni sa czarni! Chamici rozeszli sie po calym swiecie! I jak mowi Biblia ich lps bedzie ciezki. Niewolnictwo przesladowania. I widzicie jak sie sprawdza?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:34, 25 Cze 2019    Temat postu:

Milion ludzi pozbawionych internetu. Władze Birmy zarządziły blokadę

Na polecenie rządu Birmy ponad milion mieszkańców zachodnich stanów Arakan i Czin zostało odciętych od internetu - pisze dpa. Obrońcy praw człowieka protestują przeciw blokadzie, ONZ obawia się, że birmańska armia dopuszcza się tam przemocy wobec ludności.

!!!!

Szok! To wyglada na trwajace ludobojstwo! Zbombardowac ich!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:10, 15 Gru 2019    Temat postu:

CNN: Zachód uznał ze doklejenie Suu Kyi do rezimu konczy sprawe; od Birmy odwrócono wzrok

Świat "odwrócił wzrok" od Birmy po wyborach w 2015 roku, uznając, że ,kompromis' opozycji z rezimem rozwiąże problemy tego kraju .

...

Rezim od razu zrobil ludobojstwo! Pieklo wam sie rysuje za takie ,zalatwianie" sprawy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:22, 08 Wrz 2020    Temat postu:

300 uchodźców z birmańskiej prowincji Rohingya zostało odnalezionych w Indonezji

Wśród uchodźców jest 181 kobiet, 100 mężczyzn i 14 dzieci. Otrzymali pomoc medyczną, wyżywienie oraz schronienie od władz i okolicznych mieszkańców. W Birmie mniejszości tej odmawia się obywatelstwa, ograniczeniami przemieszczania się, prześladowaniem i brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.

...

Po prostu ludobojstwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:22, 11 Wrz 2020    Temat postu:

Żołnierze Birmy przyznają się do masowego morderstwa muzułmanów Rohingya.

„Zniszczyliśmy muzułmańskie wioski w pobliżu wioski Taung Bazar. Przeprowadziliśmy operacje odprawy celnej w nocy, zgodnie z poleceniem„ strzelać do wszystkiego, co widzisz i co słyszysz ”. W jednym grobie pochowaliśmy łącznie 30 martwych ciał ”- powiedział Myo Win Tun w swoim oświadczeniu wideo."
KOMENTARZE (15) : najstarszenajnowszenajlepsze

kotbehemoth 14 godz. temu +1
Przyznam, że strasznie to kontrastuje z tym co właściwie każda osoba która była w Birmie (Mjanmnie) z którą rozmawiałem mi powiedziała: że ludzie tam są jednymi z najmilszych jakich w życiu spotkali.
udostępnij

furelsom 14 godz. temu +15
@kotbehemoth: W Maymiarze rządzi wojsko marionetkowy rząd nic nie znaczy. Mili są zwykli ludzie to poniekąd bardzo religijny kraj.

...

Prosci ludzie sa zwykle najlepsza czescia spoleczenstwa.

Warto wam sie uczyc innych ,cywilizacji'. Jak to rzekomo biali mezczyzni najgorsi. Jada ordynarnie na chrzescijanskim milosierdziu tak jak oni pojmuja przeciw nam.

A sami? Nie! Oni nie maja takiego pojecia!
Jeszcze dumnoe wyliczaja.
Spalismy 35677 wiosrk.
Zgewalcilismy 34678999 kobiet.
Rozbilismy glowy 34689054 dzieciom
Z czaszek 23578999 mezczyzn usypalismy piramidy!
Duma statystyczna.
Cywilizacja łacińska najgorsza nie? Ajwaj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:46, 01 Lut 2021    Temat postu:

Birma: Armia przejęła władzę. Aung San Suu Kyi aresztowana.

Birmańska armia ogłosiła stan wyjątkowy i przejęcie na okres roku władzy w kraju. Wojskowi aresztowali laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, liderkę rządzącej w Birmie Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD) Aung San Suu Kyi i innych czołowych polityków tej partii.

...

Koniec okraglego stolu. To porozumienie z ludobojcami bylo bez sensu!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:48, 03 Lut 2021    Temat postu:

Przewrót w Birmie: Pingi blokują potępienie przez ONZ.

Los Suu Kyi pozostaje niejasny, ponieważ nieposłuszeństwo ludności cywilnej nabiera tempa.
KOMENTARZE (1) : najstarszenajnowszenajlepsze

MisiuMajonez 1 godz. temu 0
A co na to Biden? Biden na to nic. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
..

Jaki Biden?! :0))) Tu USA jeszcze istnieja?!
Niestety rezim jest uwieszony na Pekinie.
CHRL upadnie dopiero po ataku na Polskę. Jeszcze kilka lat to potrwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:30, 09 Lut 2021    Temat postu:

Protest w Birmie: trzej policjanci przyłączają się do protestujących

...

Ludzie walcza ale oczywiscie rezim jest zwyrodnialy to nie Europa to dzicz wyrafinowana w sadyzmie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:13, 15 Lut 2021    Temat postu:

Birma: Wojsko otworzyło ogień do protestujących

Birmańskie siły bezpieczeństwa otworzyły w poniedziałek ogień do protestujących w Mandalaj w środkowej części kraju.

...

Niestety morduja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:12, 28 Lut 2021    Temat postu:

Krwawe protesty w Majnmie (Birmie), policja brutalnie je tłumi
Mjanma (Birma): ofiary śmiertelne podczas starć z policją

Gdy próby rozproszenia tłumu gazem nie powiodły się, zaczęto strzelać do ludzi. Policja używała ostrej amunicji

...

U wladzy sa osobnicy pokroju Hitlera bez zadnej przesady! Nie myslcie ze to jak u nas ktos mędzi o hitlerach. Tam naprawde sa tacy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:28, 05 Mar 2021    Temat postu:

Służby Mjanmy podczas demonstracji zamordowały 38 ludzi

W środę podczas demonstracji przeciwko przejęciu władzy w Mjanmie przez wojsko, siły porządkowe brutalnie rozpędziły ludzi, używając między innymi broni palnej, granatów ogłuszających i gazu łzawiącego. W ciągu jednego dnia zastrzelono 38 osób.

...

Zwyrole.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:30, 13 Mar 2021    Temat postu:

Niemcy żądają uwolnienia polskiego dziennikarza.

Ambasada RFN w Mjanmie żąda natychmiastowego dostępu do aresztowanego polskiego dziennikarza. Fotoreporter Robert Bociaga został zatrzymany przez oddziały specjalne tłumiące antyrządowe demonstracje.

...

Polak pracujacy w mediach niemieckich takich prawdziwych nie tych wg. PiSu. Dziennikarz to jest niemiecki ale urodzil sie w Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:19, 14 Mar 2021    Temat postu:

Birma. Policjanci strzelają do demonstrantów, ponad 80 ofiar

W kolejnym dniu trwających od sześciu tygodni protestów birmańska służba bezpieczeństwa zastrzeliła pięć osób. Od lutego, gdy w Birmie zaczęły się protesty, życie straciło ponad 80 osób. Stojący na czele działającego w podziemiu cywilnego rządu...

...

Dzien po dniu masakra. Tak tam wyglada ten koszmar.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:43, 15 Mar 2021    Temat postu:

Najkrwawszy dzień protestów w Mjanmie. Siły bezpieczeństwa zastrzeliły 38...

To był najkrwawszy dzień protestów trwających w Mjanmie od początku lutego. Służby bezpieczeństwa zastrzeliły 38 protestujących przeciwko przewrotowi wojskowemu w tym kraju. Demonstranci w Mjanmie od kilku tygodni wychodzą na ulice, domagając się ustąpienia junty, która przejęła władzę w...

...

To sa tepi mordercy!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:35, 27 Mar 2021    Temat postu:

Dziś w trakcie protestów w Birmie zginęło aktualnie 114 cywili w 44 miastach.

O godzinie 21:30 czasu Birmańskiego (27 marca), Otrzymano potwierdzenie, że 114 cywilów zginęło w 44 miastach w całej Birmie z rąk sił zbrojnych rządu puczu. Liczby te obejmują 40 zgonów w Mandalay i 27 zgonów w Rangunie i resztę zgonów w pozostałych miejscach.

...

Horror trwa niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:27, 30 Mar 2021    Temat postu:

Birma: ponad 500 cywilów zabitych od zamachu stanu

Ponad 500 cywilów, w tym wielu studentów i nastolatków, zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa od zamachu stanu 1 lutego w Birmie, informuje Stowarzyszenie Pomocy Więźniom Politycznym.

...

Zwyrole u koryta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:09, 31 Mar 2021    Temat postu:

Chaos w Birmie. USA ewakuują pracowników rządowych

Stany Zjednoczone ewakuują z Birmy swoich pracowników rządowych wraz z rodzinami. Departament Stanu od połowy lutego umożliwiał im dobrowolny wyjazd, teraz zarządzono wyjazd wszystkich urzędników, których obowiązki nie dotyczą sytuacji kryzysowych.

...

Kraj upadły.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:26, 02 Kwi 2021    Temat postu:

Birma: AAPP: 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zabitych od czasu zamachu stanu.

Co najmniej 543 cywilów, w tym 44 nieletnich, zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa w Birmie, które od czasu zamachu stanu z 1 lutego rozprawiają się z wszelką opozycją wobec nowego reżimu wojskowego – poinformował Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP).

...

To sa zwyrodnialcy. Ale kara juz blisko.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:35, 08 Kwi 2021    Temat postu:

Już 600 ofiar zamieszek w Birmie. Sekretne szpitale i broń domowej roboty

Siły bezpieczeństwa Birmy zabiły w środę w regionach Sikong i Bago co najmniej 20 kolejnych przeciwników wojskowego puczu z 1 lutego. Od tego dnia z rąk policji i wojska zginęło w kraju już ponad 600 osób – podał w czwartek portal Myanmar Now.

...

Powstalo panstwo podziemne wrecz bo rezim naprawde paskudny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:29, 23 Kwi 2021    Temat postu:

Birma. Ćwierć mln ludzi bez domu, wojna domowa wisi na włosku

ONZ podała, że w Birmie w wyniku puczu z 1 lutego 250 tys. ludzi uciekło ze swoich domów. Armia atakuje mniejszości etniczne, co grozi powrotem do wojny domowej. Na sobotni szczyt ASEAN w Indonezji zaproszono przywódcę junty, a pominięto...

....

Zwyrodniale monstra wpadly w szal mordu! Co za scierwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:56, 25 Kwi 2021    Temat postu:

Mjanma(Birma)Mijają trzy miesiące od siłowego przejęcia władzy przez wojsko.

Setki zabitych, tysiące zamknięte w więzieniach, jednak ich los pozostaje obojętny dla świata. Kraje zachodnie pozostają głuche na wezwania pomocy przez obywateli Mjanmy, a kraje sąsiednie z dużym oporem przedstawiają swoje opinie na temat działań wojskowych.

...

Typowe azjatyckie okrucienstwo. Zycie w cywilizacjach poza Kościolem naprawde jest straszne. My juz od 1000 lat ZAPOMNIELISMY JAK POGANIE MAJA!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:04, 02 Sie 2021    Temat postu:

Rohingja zagrożeni przez ulewy.

Uchodźcy należący do grupy etnicznej Rohingja uciekają z Birmy przed prześladowaniami. Teraz ich problemem są ulewy, które zalewają ośrodki dla uchodźców.

!!!

Ile oni przechodza!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:13, 06 Gru 2021    Temat postu:

Obalona w wojskowym zamachu stanu demokratyczna przywódczyni Mjanmy, noblistka Aung San Suu Kyi została skazana na cztery lata więzienia za podżeganie do buntu i łamanie restrykcji epidemicznych - poinformowały władz.

Noblistka skazana na więzienie. "Wyrok wydany na podstawie fikcyjnych oskarżeń"

...

Wrobili ja w okragly stol i dogadanie sie z rezimem a teraz ja opuscili.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:15, 10 Sty 2023    Temat postu:

(2021) Myanmar: Mnisi zaatakowali protestujących

Grupa buddyjskich mnichów zaatakowała uczestników protestu przeciwko przejęciu władzy w Mjanmie przez wojsko - podały miejscowe media. Według świadków mnisi z metalowymi prętami wybijali szyby w samochodach blokujących ruch i pobili jedną osobę.

...

Kolejna ,religia pokoju'. Buddyzm też jest mocno ,polityczny' wbrew bajkowym wyobrażeniom o medytujących mnichach. Co się wyrabiało choćby w Wietnamie!
Religie są po prostu takie jak ludzie tylko Kościół ma element Boga!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy