Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Zagłada ,,żydów" .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:28, 13 Mar 2013    Temat postu: Zagłada ,,żydów" .

70. rocznica likwidacji krakowskiego getta

Dziś przypada 70. rocznica likwidacji krakowskiego getta. 13 i 14 marca 1943 r. na ulicach getta i na placu Zgody, obecnie noszącym nazwę Bohaterów Getta, hitlerowcy rozstrzelali około dwa tysiące osób.

Mieszkańcy getta zdolni do pracy trafili do obozu w Płaszowie, a pozostali zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Uroczystości upamiętniające rocznicę odbędą się w sobotę, kiedy w Aptece pod Orłem otwarta zostanie nowa wystawa stała i w niedzielę, gdy ulicami Krakowa przejdzie Marsz Pamięci.

Przed wojną społeczność żydowska stanowiła jedną czwartą mieszkańców Krakowa. Według spisu, który niemieccy okupanci zarządzili we wrześniu 1939 r. w Krakowie i okolicznych gminach żyło 68,4 tys. Żydów. Jak podaje prof. Andrzej Chwalba w "Dziejach Krakowa" według danych niemieckich w czasie akcji przesiedleń przeprowadzonej w roku 1940 Kraków opuściło 32 tys. Żydów.

Getto w Krakowie - jedno z pięciu największych w Generalnym Gubernatorstwie - zostało utworzone na mocy rozporządzenia gubernatora dystryktu krakowskiego Otto Waechtera z 3 marca 1941 r. Do dzielnicy wytyczonej w Podgórzu na prawym brzegu Wisły przesiedlonych zostało blisko 12 tys. osób, zamieszkało tam także kilka tysięcy osób, które nie miały zezwolenia - w sumie ok. 17 tys. ludzi. Mieszkańcom doskwierała ciasnota i brak żywności.

Getto liczyło 15 ulic lub ich fragmentów i około 320 domów. Dzielnica była otoczona drutem kolczastym, który z czasem został zastąpiony drewnianym parkanem, a w kilku miejscach - murem. Do getta wchodziło się przez cztery bramy: przy pl. Zgody, Rynku Podgórskim, na ul. Limanowskiego i na ul. Lwowskiej. Żadna z nich się nie zachowała. Przez dzielnicę przejeżdżały tramwaje linii 3 i 6, ale nie zatrzymywały się w getcie, a pasażerom zabraniano nawet patrzenia przez okna.

Jedynym aryjczykiem, który pozostał w krakowskim getcie do końca jego istnienia, był Tadeusz Pankiewicz, właściciel Apteki pod Orłem przy placu Zgody. Dla żydowskich mieszkańców dzielnicy apteka była punktem zaopatrzenia w lewe dokumenty i wymiany informacji, a także miejscem spotkań.

W 1942 r. podczas dwóch akcji - czerwcowej i październikowej - Niemcy przeprowadzili w getcie masowe aresztowania. Osoby niezdolne do pracy, chorzy i starcy zostali rozstrzelali, a ok. 11 tys. mieszkańców zostało wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. W grudniu 1942 r. krakowskie getto podzielono na dwie części - "A", gdzie przebywali zdolni do pracy, i "B", której mieszkańcy byli skazani na zagładę.

Do ostatecznej likwidacji krakowskiego getta Niemcy przystąpili rankiem 13 marca 1943 r. Mężczyzn oddzielono od kobiet, a dzieci od matek. Około 100 niemowląt zamordowano. Na placu Zgody przeprowadzono selekcję, zdrowych mężczyzn skierowano do obozu w Płaszowie, pozostałych rozstrzelano lub wywieziono do obozu Auschwitz. Cała akcja likwidacji żydowskiej dzielnicy trwała około pół roku. We wrześniu 1943 zdjęto drut kolczasty i zburzono mur.

Z krakowskiego getta dzięki ucieczce lub pomocy niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera uratowali się m.in. Roman Polański, Ryszard Horowitz ze swoją siostrą Niusią, Roma Ligocka, Stella Mueller i Miriam Akavia.

Na placu Bohaterów Getta w Krakowie stoi 68 różnej wielkości krzeseł-rzeźb z metalu, upamiętniających ofiary Holokaustu. Nawiązują one do mebli porzuconych podczas likwidacji getta.

...

Brak slow aby to opisac . Jakkolwiek ludobojstw bylo wiele to bylo dokonane przez najbardziej wyksztalcony narod swiata ... Widzimy ze nauka bez moralnosci konczy sie bestialstwem .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Sob 21:34, 23 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:15, 08 Maj 2013    Temat postu:

"Życie w słoiku" - książka o ocaleniu pamięci o Irenie Sendlerowej

"Życie w słoiku" to opowieść o trzech amerykańskich nastolatkach, które przywróciły pamięć o Irenie Sendlerowej i o tym, jak szkolne przedstawienie zmieniło obraz historii i ich własne życie. - One ocaliły ocalającą - powiedział autor książki Jack Mayer.

Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa wraz z grupą przyjaciół uratowała 2500 żydowskich dzieci od śmierci w warszawskim getcie. W PRL jej postawa nie została doceniona i przez 60 lat znana była tylko wąskiemu gronu naukowców. Aż do czasu, kiedy w 1999 roku amerykańskie licealistki z Uniontown, maleńkiej mieściny w stanie Kansas liczącej zaledwie 270 mieszkańców, natknęły się na notatkę w "U.S. News and World Report" dotyczącą historii Sendlerowej. Na jej podstawie przygotowały na olimpiadę historyczną przedstawienie zatytułowane "Życie w słoiku", bo Irena Sendlerowa ażeby ocalić tożsamość dzieci, zapisywała ich prawdziwe nazwiska na kartkach papieru, które następnie zakopywała w słoikach w ogrodzie.

Szkolne przedstawienie trzech nastolatek zrobiło oszałamiającą karierę. Dziewczyny nie tylko wygrały olimpiadę historyczną w Kansas, ale wystawiły swoją sztukę ponad 200 razy w całej Ameryce - w parafiach, szkołach, synagogach. Za każdym razem publiczność reagowała bardzo emocjonalnie - okazało się, że historia Ireny Sendlerowej porusza ludzi na całym świecie.

- Ta opowieść odwołuje się do naszych najlepszych instynktów, do tego, co w ludziach najszlachetniejsze. Jest uniwersalna, przywraca wiarę w ludzi. Historia Ireny Sendlerowej w kontekście holocaustu stanowi przeciwwagę dla ogromu cierpienia, jakie wtedy się wydarzyło. Pokazuje, że jeden człowiek swoimi działaniami może zmienić świat - mówił Jack Mayer, autor książki "Życie w słoiku".

- To magiczne, ale Irena Sendlerowa nie tylko odmieniła los 2500 żydowskich dzieci, ale też kilku amerykańskich nastolatek. Każda z dziewczynek miała własne bolesne problemy - rozpad rodziny, chorobę matki i każda na własny sposób łączyła swoje problemy z historią Ireny. Siła przedstawienia zasadzała się na tym, że dziewczynki włożyły w nie bardzo wiele swoich emocji. Zdobyło ono duży rozgłos w mediach amerykańskich i doprowadziło w końcu do powstania fundacji "Life in a Jar" promującej bohaterską postawę Ireny Sendler. Po roku przedstawień znalazł się sponsor, który sfinansował przylot dziewcząt do Warszawy, gdzie spotkały się z Ireną Sendlerową, to było jedno z ich wielkich marzeń - opowiadał Mayer.

- To był w gruncie rzeczy łut szczęścia, zupełny przypadek, że dziewczęta trafiły akurat na historię Ireny Sendlerowej. Gdyby nie one, opowieść o matce dzieci Holokaustu pozostałaby znana wąskiemu gronu historyków, a sama bohaterka umarłaby zapomniana, niedoceniona. Upór nastolatek sprawił, że udało im się "ocalić ocalającą" przypominając światu o jej odwadze - podkreślił pisarz.

- Ludzie często zastanawiają się, jak to się stało, że w Polsce przez ponad pół wieku nie mówiło się o Irenie Sendlerowej. Ja sam tłumaczę to sobie faktem, że II wojna światowa przyniosła Polsce i Polakom tak wiele cierpień i traum, że aby budować po wojnie nowe życie trzeba było o wielu sprawach zapomnieć, nie pogrążać się w martyrologii. Oczywiście wielki wpływ na przemilczanie tej historii miała polityka władz PRL-u wobec ludzi zaangażowanych, jak Irena Sendlerowa, w polski podziemny ruch oporu. Matka dzieci Holokaustu przez większą część życia była we własnym kraju sekowana, prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa, miała problemy ze znalezieniem pracy, a jej dzieci - z dostaniem się na studia. Sama Irena Sendlerowa nie uważała się za bohaterkę, nie szukała honorów. Ale w historii o pół wieku milczenia wokół jej czynów jest też coś optymistycznego - można się zastanawiać, jak wiele jeszcze takich opowieści czeka na odkrycie - dodał Mayer.

Inspirowana historią życia Sendlerowej sztuka teatralna, która wystawiały dziewczynki, czyli tytułowe "Życie w słoiku" - po raz pierwszy w szkole w Kansas, później grano ją w środkowych stanach USA, w Nowym Jorku, Los Angeles i Montrealu, a wreszcie w Polsce - rozpoczęła światowy renesans zainteresowania Sendlerową i stała się bezpośrednią inspiracją do nakręcenia w Hollywood głośnego filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Szkolne przedstawienie z amerykańskiego Midwestu spowodowało zainteresowanie Irena Sendlerową także w Polsce. W 2003 roku została ona odznaczona przez prezydenta RP Orderem Orła Białego, w 2006 podjęto starania o zgłoszenie jej kandydatury do pokojowej nagrody Nobla, została także laureatką Orderu Uśmiechu.

Irena Sendler zmarła pięć lat temu, 12 maja 2008 roku, w Warszawie.

Książka "Życie w słoiku" ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa AMF.

...

Piekna postac .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:49, 25 Maj 2013    Temat postu:

"Na przekór wszystkiemu" Żydzi amerykańscy pomagali braciom w Europie

Tylko niewielkiej części Żydów europejskich udało się wyemigrować przed II wojną światową do USA, gdyż rząd amerykański ograniczał imigrację. Wystawa w Nowym Jorku odsłania kulisy tej polityki i pokazuje, jak pomagali imigrantom Żydzi amerykańscy.

Multimedialna wystawa "Against All Ods" (Na przekór wszystkiemu) w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego na Manhattanie prezentuje setki dokumentów obrazujących podszytą antysemityzmem niechęć Ameryki do przyjęcia żydowskich uchodźców i starania ich rodaków w USA, by im pomóc.

W USA obowiązywały wówczas wąskie limity (kwoty) przyjęć imigrantów wprowadzone po I wojnie światowej. Na mocy ustawy z 1920 r. wpuszczano taką liczbę przybyszów z danego kraju, która odpowiadała 3 procentom stałych mieszkańców USA w 1910 r. pochodzących z tego kraju. W praktyce oznaczało to, że gros imigrantów pochodziła z północnej Europy, bo stamtąd wywodziła się wtedy zdecydowana większość ludności Ameryki. Polityka ta miała powstrzymać napływ cudzoziemców z południowej i wschodniej Europy uważanych za "niższych kulturowo", w tym Żydów.

Dojście do władzy Adolfa Hitlera w 1933 r. zbiegło się w czasie z Wielkim Kryzysem w USA, co zwiększyło nacisk na ograniczenie imigracji. W latach 30. nasiliły się nastroje ksenofobiczne - bezrobotni demonstrowali pod hasłami: "Skoro uchodźcy dostają pracę, dlaczego nie ma jej 100 procent Amerykanów?". Na manifestacjach - jak pokazują zdjęcia na wystawie - wznoszono szturmówki: "Odesłać Żydów tam, skąd przyjechali".

Tymczasem w samej Trzeciej Rzeszy mieszkało 525 000 Żydów, a w krajach, które pod koniec lat 30. znalazły się pod jej okupacją - począwszy od wcielonej do niej w 1938 r. Austrii - łącznie kilka milionów.

Uzyskanie wizy wjazdowej do USA wymagało zaproszenia od obywatela amerykańskiego lub stałego mieszkańca, z zaświadczeniem, że będzie zaproszonego utrzymywał. Sponsorzy obcokrajowca musieli przedstawić dowody swego majątku. Konsulaty w Niemczach i innych krajach mnożyły biurokratyczne przeszkody, co wydłużało kolejki po wizy.

Polityka ta miała przytłaczające poparcie społeczeństwa. Przytoczony na wystawie sondaż z 1938 r. pokazał, że 83 procent Amerykanów było przeciwnych wpuszczaniu większej liczby imigrantów, niż na to pozwalały limity. W 1939 r. senator Robert Wagner i kongresmanka Edith Rogers wnieśli projekt ustawy pozwalającej na przyjęcie ponadlimitowych 20 000 uchodźców-dzieci. Nie poddano jej nawet pod głosowanie. Nie poparł jej także prezydent Franklin. D.Roosevelt(FDR).

FDR - na co zwracają uwagę organizatorzy wystawy - starał się pomóc uchodźcom, ale inicjatywę oddał Departamentowi Stanu, gdzie dominowały postawy antysemickie. Prezydent zorganizował w 1938 r. międzynarodową konferencję w Evian na temat uchodźców, jednak nie przyniosła ona żadnego rozwiązania. Historycy tłumaczą FDR jego trudną sytuacją - miał przeciw sobie większość społeczeństwa i Kongresu, gdzie panowały nastroje izolacjonizmu i ksenofobii.

Sami przywódcy żydowscy - o czym przypomina wystawa - byli podzieleni w sprawie polityki pomocy Żydom europejskim. Część była przeciwna naciskom na rozluźnienie przepisów imigracyjnych, aby nie oskarżono ich o podwójną lojalność. - Nie uważam za pożądane, ani praktyczne, zalecać jakichkolwiek zmian w przepisach o kwotach w prawie imigracyjnym - powiedział Samuel Rosenman z Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC).

Wielu prominentnych Żydów amerykańskich wzywało do szerszego otwarcia granic. Założyciel wytwórni filmowej Universal Pictures, Carl Laemmle, pisał - pokazane na wystawie - listy do sekretarza stanu Cordella Hulla. Rodzina gubernatora stanu Nowy Jork, Herberta Lehmana, założyła fundację dobroczynną pomagającą uchodźcom. O wstawiennictwo u prezydenta Roosevelta apelował w liście do jego żony Eleanor sam Albert Einstein, który od 1933 r. przebywał na stałe w USA.

Zwykli Żydzi pomagali jak mogli swym rodakom w Europie. Na wystawie pokazano dziesiątki dokumentów z zaproszeniami, składanych przez nich w konsulatach amerykańskich. Były one wystawiane niekiedy przez krewnych starających się o wyjazd z Niemiec, ale częściej przez obce osoby. Zdesperowani Żydzi nie posiadający bliskich w USA wysyłali listy do osób o tych samych nazwiskach, jak kompozytor Erich Zeisel, który napisał do Morrisa Zeisela z Nowego Jorku. Morris, który był hydraulikiem, wysłał do niego zaproszenie.

- Zwykle nie znaliśmy nawet ludzi, dla których wystawialiśmy zaproszenia. Pisaliśmy, że to nasi "kuzyni" - wyjaśniała we wspomnieniach Enid Aussenberg Boxer. Niektórzy ryzykowali sporządzając zaproszenia - gwarantujące utrzymanie uchodźców - dla wielu osób.

Inni wykazywali się pomysłowością, jak biznesman z Wirginii, William Talhimer, który sprowadzał Żydów jako pracowników sezonowych w rolnictwie. Pozwalało to ich wpuszczać poza normami kwotowymi.

W Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego można zobaczyć fragment filmu z przybycia uchodźców statkiem do portu w Nowym Jorku w 1939 r. Na zdjęciu jeden ze starych przybyszów całuje ziemię amerykańską.

Jak przypomniano na wystawie, w 1941 r. drzwi Ameryki całkowicie zamknęły się przed uciekinierami. Departament Stanu poinstruował konsulaty, aby odmawiały wiz wszystkim, którzy pozostawiali w kraju krewnych. Jak wyjaśniał, obawiano się, że naziści mogą szantażować uchodźców, zmuszając ich do współpracy jako szpiedzy.

Wiosną 1941 r., kiedy USA zaczęły się szykować do przystąpienia do wojny, konsulaty w Europie zamknięto, przenosząc załatwianie spraw wizowych do Waszyngtonu. Oznaczało to, że ludzie, których podań nie rozpatrzono, musieli zaczynać procedurę od nowa.

Jak oświadczyła wicedyrektor wystawy Anita Kassof, ma ona "rozproszyć błędne mniemanie o bierności Żydów amerykańskich w epoce hitleryzmu".

Ekspozycja kończy się jednak konkluzją: "Nawet nie zmieniając kwot imigracyjnych, w latach 1933-1941 Stany Zjednoczone mogły przyjąć tysiące więcej uchodźców, niż ich wpuściły".

....

Jak widzicie kolejna proba pisania historii na nowo ! Fakty byly jakie byly ! I mimo ze zawsze znajda sie dobrzy ludzie to caloksztalt jest upiorny . USA byly po wielkim kryzysie i z olbrzymim bezrobociem . Ale oczywiscie takie problemy sa nieporownywalne z tymi jakie mieli Polacy po 1939 .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:22, 21 Lip 2013    Temat postu:

Wielka akcja likwidacyjna getta warszawskiego

22 lipca 1942 r. Niemcy rozpo­częli likwidację warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy akcji 254 tys. Żydów wywiezio­no do obozu zagłady w Treblin­ce, 11 tys. skierowano do obo­zów pracy, na miejscu rozstrze­lano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

Warszawskie getto było naj­większym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warsza­wie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Ich liczba zwiększyła się po za­rządzeniu wydanym 30 paź­dziernika 1939 r. przez Heinri­cha Himmlera, które nakazywa­ło przesiedlenie ludności pol­skiej i żydowskiej do Generalne­go Gubernatorstwa z ziem włą­czonych do Rzeszy. W jego wyni­ku od listopada 1939 r. do paź­dziernika 1940 r. do Warszawy przybyło ok. 90 tys. Żydów.

Mimo że liczba mieszkańców getta na skutek wysokiej śmier­telności i ucieczek pozornie ma­lała, to kolejne migracje wciąż zagęszczały getto, którego tery­torium kurczyło się. Od stycznia do marca 1941 r. przybyło do niego ok. 50 tys. Żydów z za­chodniej części dystryktu war­szawskiego. Wtedy też liczba mieszkańców getta osiągnęła maksimum i wynosiła ok. 460 tys.

Żydzi przebywający w getcie żyli w strasznych warunkach. Marek Stok tak opisywał war­szawskie getto w zimie 1941 r.: "Tysiące nędzarzy, żebraków stale biwakuje na ulicy. To nie są ludzie - jakieś straszliwe mary. Upiorne postacie w brud­nych łachmanach, szmatach, wychudzone twarze o rozgo­rączkowanych oczach i spuch­niętych z głodu nogach. Są wszędzie. Na podwórkach, na chodnikach, pod murami i na jezdniach, zawodzą, krzyczą proszą o jałmużnę. (...) Nie można przejść dłuższego odcin­ka ulicami, by nie spotkać tru­pów ludzkich. Leży trup w łach­manach na chodniku, a ludzie spiesznie, starając się nie pa­trzeć, przechodzą obok, aż jakaś litościwa dusza przykryje go gazetami. Trupy mężczyzn, kobiet, dzieci. Na wszystkich uli­cach".

Wielka akcja likwidacji war­szawskiego getta rozpoczęła się 22 lipca 1942 r. Była ona częścią operacji o kryptonimie "Reinhard", która, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami RSHA (Głównego Urzędu Bez­pieczeństwa Rzeszy), zakładała fizyczną likwidację Żydów.

Przeprowadzały ją dwie grupy. Pierwszą z nich był sztab spe­cjalnej jednostki dowodzony przez SS, przybyłej do Warsza­wy z Lublina i mającej już za sobą doświadczenia w akcjach wysiedleńczych na Lubelszczyź­nie. Dowodził nią SS-Sturmban­frer Hermann Hoefle.

Druga składała się z warszaw­skich esesmanów i gestapow­ców. Wyróżniali się wśród nich decydujący o przebiegu akcji SS-Untersturmfrher Karl Brandt i SS-Oberscharfhrer Gerhard Mende - pracownicy Urzędu Po­licji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa.

Dzień przed rozpoczęciem akcji Niemcy aresztowali około 60 zakładników, m.​in. część Rady Żydowskiej. Zatrzymani mieli być rozstrzelani w przypadku niepodporządkowania się lud­ności getta niemieckim zarzą­dzeniom.

22 lipca 1942 r. na ulicach getta pojawiły się obwieszcze­nia podpisane przez Radę Ży­dowską, informujące o decyzji władz niemieckich , dotyczącej przesiedlenia na Wschód wszystkich Żydów zamieszka­łych w Warszawie, bez względu na wiek i płeć. Wyłączeni z prze­siedleń mieli być zatrudnieni przez władze niemieckie oraz niemieckie przedsiębiorstwa, członkowie i pracownicy Rady Żydowskiej, funkcjonariusze Ży­dowskiej Służby Porządkowej, personel żydowskich szpitali i wszyscy Żydzi będący członka­mi najbliższych rodzin (żony, dzieci) wyżej wymienionych. Punkt 3 powyższego obwiesz­czenia stwierdzał: "Każdy prze­siedleniec Żyd ma prawo za­brać ze swojej własności 15 kg jako bagaż podróżny. Bagaż o wadze powyżej 15 kg będzie skonfiskowany. Wszystkie przedmioty wartościowe, jak pieniądze, biżuteria, złoto itd. mogą być zabrane. Należy za­brać żywność na 3 dni".

Pierwszego dnia akcji wywiezio­no 6250 osób.

23 lipca Adam Czerniaków, przewodniczący Rady Żydow­skiej, nie zgodził się na podpisa­nie szczegółowego zarządzenia o deportacji, przewidującego dzienne limity osób doprowa­dzanych na Umschlagplatz, w tym również dzieci. Wieczorem tego samego dnia popełnił sa­mobójstwo. W liście pozosta­wionym do żony Czerniaków pisał: "Żądają ode mnie bym własnymi rękami zabijał dzieci mego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć".

Reakcją przedstawicieli ruchów młodzieżowych na likwidację getta było powołanie 28 lipca 1942 r. Żydowskiej Organizacji Bojowej. Brak broni uniemożli­wiał wówczas stawienie zbroj­nego oporu. Pod koniec sierp­nia organizacja przeprowadziła nieudany zamach na komen­danta Służby Porządkowej Józe­fa Szeryńskiego, który w jego wyniku został ranny. Dwa mie­siące później, kolejna akcja za­kończyła się powodzeniem. Zli­kwidowano jego zastępcę Jaku­ba Lejkina.

Sytuacja panująca w getcie wy­woływała dezorientację wśród ludności żydowskiej. Większość Żydów nie chciała wierzyć, że możliwy jest najgorszy scena­riusz, czyli wymordowanie całej społeczności getta. Przypuszcza­no, że dojdzie do deportacji, która obejmie "nieproduktyw­ną" część jego mieszkańców, natomiast zdolni do pracy będą mieli szansę przeżycia. Byli i tacy, którzy dobrowolnie zgła­szali się na Umschlagplatz. Marek Edelman tak opisuje tę sytuację: "Niemcy, nie przebie­rając w środkach, stosują nowy chwyt propagandowy. Przyrze­kają i dają każdemu ochotniczo zgłaszającemu się do wyjazdu 3 kg chleba i 1 kg marmolady. To wystarcza. Dalej już propa­ganda i głód robią swoje. Pierw­sza daje do ręki niezbity argu­ment przeciwko wszelkim +baj­kom+ o komorach gazowych (+bo po cóż by dawali chleb, gdyby chcieli mordować+), głód - jeszcze mocniejszy przesłania wszystko obrazem trzech brązo­wych, wypieczonych bochen­ków".

5 sierpnia Janusz Korczak i jego wieloletnia współpracowniczka Stefania Wilczyńska ze swoimi wychowankami z Domu Sierot doprowadzeni zostali na Umschlagplataz. Naoczny świa­dek tej sceny Nachum Remba pisał: "Na czele pochodu szedł Korczak. Nie! Tego obrazu nigdy nie zapomnę. To nie był marsz do wagonów, to był zor­ganizowany, niemy protest przeciwko bandytyzmowi! (...) Były to pierwsze żydowskie sze­regi, które szły na śmierć z god­nością, ciskając barbarzyńcom spojrzenia pełne pogardy (...) Gdy Niemcy zobaczyli Korcza­ka, pytali: +Kim jest ten czło­wiek?+". W ślad za nimi poszły dzieci z innych sierocińców i domów opieki, razem z opieku­nami i wychowawcami.

Wywózki trwały przez cały sier­pień do pierwszych dni wrze­śnia. "Pętla dookoła getta zaci­ska się coraz bardziej - wspomi­nał Marek Edelman. (...) Ludzie z plecakami uciekają z ulicy na ulicę, starają się ominąć przewi­dywany teren blokady. Zgodnie biorą w niej udział żandarmi, Ukraińcy i żydowska policja. Role są podzielone, składnie, porządnie: żandarmi otaczają ulice. Ukraińcy przed nimi cia­snym łańcuchem oplatają domy, policja żydowska wcho­dzi na podwórze i zwołuje wszystkich mieszkańców, - +Wszyscy Żydzi schodzą na dół, 15 kg bagażu. Kto nie zejdzie będzie rozstrzelany+ (...) Po kolei ze wszystkich klatek zbie­gają ludzie. Nerwowo w biegu narzucają na siebie co się da. Niektórzy idą tak, jak stali, cza­sem prosto z łóżek, inni mają na sobie wszystko co możliwe, plecaki, tłumoki, garnki. Idąc rzucają trwożne spojrzenia wo­koło. Stało się".

Osoby chore i w podeszłym wieku najczęściej zabijano na miejscu, ci, którzy posiadali "dobre" dokumenty przez jakiś czas mogli pozostać jeszcze w getcie. Pozostałą ludność pro­wadzono na Umschlagplatz. Tam w wielkim tłoku, często go­dzinami, Żydzi czekali na wago­ny, którymi wywożono ich do obozu zagłady w Treblince.

Świadek tych tragicznych scen pisał: "Wagony bydlęce nie miały stopni. Wyznaczeni przez Lejkina policjanci po dwóch na każdy wagon otrzymali rozkaz liczenia ludzi, po sto osób na wagon. W ciągu niecałej godzi­ny przy akompaniamencie krzy­ku bitych (...), lamentu matek, które pogubiły swe dzieci, zała­dowano sześćdziesiąt wago­nów. (...) Przez małe, zakrato­wane drutem okienka przedo­stał się ostatni krzyk rozpaczy ciasno stłoczonych ludzi".

Akcję likwidacyjną przeprowa­dzały obok SS, jednostki pomoc­nicze złożone z Litwinów, Ukra­ińców i Łotyszy.

Ważną rolę w akcji odegrała Ży­dowska Służba Porządkowa, która jako bezpośredni wyko­nawca niemieckich poleceń stała się obiektem powszech­nej nienawiści w getcie. W sierpniu 1942 r. jej funkcjona­riusze otrzymali rozkaz, ażeby każdy z nich doprowadzał na Umschlagplataz pięć osób dziennie. Za niewykonanie roz­kazu groziło rozstrzelanie lub wysiedlenie z getta wraz z ro­dziną. Pod koniec akcji, we wrześniu 1942 r., liczba funkcjo­nariuszy Żydowskiej Służby Po­rządkowej zredukowana zosta­ła przez Niemców z 2400 do 380 osób. Ostatecznie więk­szość żydowskich policjantów podzieliła los pozostałych mieszkańców getta.

21 września 1942 r. z Umschlagplatzu odszedł ostatni transport do obozu zagłady w Treblince.

Trzy dni później SS-Untersturm­fhrer Karl Brandt poinformował Radę Żydowską, że akcja likwi­dacyjna w getcie warszawskim dobiegła końca.

W czasie akcji likwidacji war­szawskiego getta ok. 254 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince, ponad 11 tys. do bliżej nieokreślonych obozów pracy, a ponad 10 tys. zmarło lub zostało zastrzelo­nych w getcie. Podczas trwania deportacji około 8 tys. Żydów uciekło na tzw. aryjską stronę.

W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

Dowodzący Wielką Akcją likwi­dacji warszawskiego getta SS-Sturmbanfrer Hermann Hoefle przeżył wojnę i przez wiele lat żyjąc w Austrii pozostawał bez­karny. Dopiero proces Adolfa Eichmanna jasno ukazał jego zbrodnie. Aresztowany w 1961 r. początkowo przebywał w wię­zieniu w rodzinnym Salzburgu.

Szymon Wiesenthal, zaangażo­wany w proces Hoeflego, pisał, iż jego stanowisko wobec zarzu­tów dawało się streścić nastę­pująco: "+Akcja ewakuacyjna, przynajmniej kiedy ja nią dowo­dziłem, przebiegała całkowicie bez zakłóceń i w sposób huma­nitarny. Nie spostrzegłem żad­nego okrucieństwa lub morder­stwa popełnionego na ewaku­owanej ludności żydowskiej. Nie tylko ja sam nie popełni­łem żadnego okrucieństwa, lecz nie słyszałem również o żadnych okrucieństwach lub za­bójstwach ze strony innych członków SS+. (...) Nie wiedział również, że +ewakuowaną lud­ność żydowską czekała śmierć w obozie zagłady+. Nigdy tych obozów zagłady nie widział. (...) O zagazowywaniu i rozstrzeli­waniach dowiedział się Hoefle, szef sztabu akcji +Reinhard+, dopiero z gazet po wojnie".

SS-Sturmbanfhrer Hermann Ho­efle, człowiek o którym Wiesen­thal pisał, że "w hierarchii naro­dowosocjalistycznego syndyka­tu zbrodni można go postawić na równi z Globocnikiem (do­wódcą akcji "Reinhard"), tuż za Adolfem Eichmannem, po prze­wiezieniu go do Wiednia 20 sierpnia 1962 r. powiesił się w swojej celi.

.....

Zaglada nastapila szybko w pare miesiecy . Uzyli metod ,,przemyslowych" i osiagniec nauki .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:26, 03 Lis 2013    Temat postu:

Mija 70. rocznica akcji "Erntefest" - masowej egzekucji 42 tys. Żydów

Pamięć ofiar akcji "Erntefest" - jednej z największych masowych egzekucji II wojny światowej, dokonanej w niemieckim obozie zagłady na Majdanku, uczczono w niedzielę w Lublinie. Jednego dnia, 3 listopada 1943 r. hitlerowcy zastrzelili tu ponad 18 tys. Żydów.

W 70. rocznicę tej zbrodni pracownicy Muzeum na Majdanku oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary mordu i przy rowach egzekucyjnych, w których rozstrzeliwano Żydów.

-Nie sposób sobie wyobrazić tego, co się tu działo 70 lat temu. Ludzie stali tu w kolejce do rowów egzekucyjnych. To było coś niewyobrażalnego. Więźniowie, którzy obserwowali tę akcję, nie byli w stanie uwierzyć w to, co tu się dzieje, że można w tak usystematyzowany, zaplanowany sposób doprowadzić do zagłady ponad 18 tysięcy ludzi - powiedziała za-ca dyrektora Muzeum na Majdanku Danuta Olesiuk.

Muzeum na Majdanku z okazji 70. rocznicy akcji "Erntefest: wydało książkę pt. "Krwawa środa", w której zamieszczono relacje świadków tamtych wydarzeń i ocalonych z zagłady. Publikacja zostanie zaprezentowana 7 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W masowej egzekucji na Majdanku 3 listopada 1943 r. zginęło ponad 18 tys. Żydów - więźniów tego obozu jak też spędzonych tu więźniów z podobozów funkcjonujących na terenie Lublina.

Przygotowania do akcji na Majdanku podjęto już pod koniec października 1943 r. – na tyłach obozu w pobliżu krematorium zatrudniono więźniów do kopania trzech rowów o długości 100 metrów i głębokości od 1,5 m do 3 m. 3 listopada podczas porannego apelu nakazano wystąpić więźniom żydowskim, których następnie poprowadzono na pole piąte obozu. Tam zmuszono ich, aby się rozbierali, a następnie wpędzano do wykopanych dołów, gdzie nakazywano im układać się twarzą do ziemi. Wtedy zabijani byli strzałem w tył głowy. Gdy zwłoki wypełniły dno rowu, następnym ofiarom kazano układać się na plecach zabitych, i tak kolejno aż do wypełnienia się dołu po brzegi trupami.

Egzekucja rozpoczęła się o 6. rano i trwała do zapadnięcia zmroku. Dla zagłuszenia odgłosów strzałów z głośników umieszczonych na samochodach nadawano muzykę marszową i taneczną.

Akcja "Erntefest" objęła także inne obozy na Lubelszczyźnie. Tego samego dnia 3 listopada 1943 r. – według podobnego scenariusza jak na Majdanku - w obozie w Trawnikach Niemcy zamordowali ok. 10 tys. Żydów, a następnego dnia w obozie w Poniatowej - ponad 14 tys. Żydów. Mordowani byli też Żydzi w pomniejszych obozach pracy w regionie.

Masakra dokonana 3 i 4 listopada 1943 r. należy do największych masowych egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Niemcy nazwali ją kryptonimem "Erntefest", czyli "Dożynki" - miała na celu wymordowanie resztek ludności żydowskiej na Lubelszczyźnie.

Egzekucje stanowiły zakończenie operacji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej żyjącej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Żydów mordowano głównie w trzech obozach śmierci - w Bełżcu, gdzie zgładzono ok. 440 tys. ludzi, w Sobiborze - 250 tys., w Treblince - ok. 900 tys. Wiele osób, zwłaszcza chorych i takich, których nie można było transportować do obozów, zamordowano w masowych egzekucjach przeprowadzanych w miejscowościach, w których mieszkali.

W wyniku akcji Reinhard - prowadzonej od marca 1942 r. do listopada 1943 r. - Niemcy wymordowali ponad 1,5 mln Żydów z Polski, ale też deportowanych tu z innych państw Europy m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Holandii, Francji.

...

Kolejny koszmar tych lat .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:29, 03 Lis 2013    Temat postu:

Mija 70. rocznica akcji "Erntefest" - masowej egzekucji 42 tys. Żydów

Pamięć ofiar akcji "Erntefest" - jednej z największych masowych egzekucji II wojny światowej, dokonanej w niemieckim obozie zagłady na Majdanku, uczczono w niedzielę w Lublinie. Jednego dnia, 3 listopada 1943 r. hitlerowcy zastrzelili tu ponad 18 tys. Żydów.

W 70. rocznicę tej zbrodni pracownicy Muzeum na Majdanku oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary mordu i przy rowach egzekucyjnych, w których rozstrzeliwano Żydów.

-Nie sposób sobie wyobrazić tego, co się tu działo 70 lat temu. Ludzie stali tu w kolejce do rowów egzekucyjnych. To było coś niewyobrażalnego. Więźniowie, którzy obserwowali tę akcję, nie byli w stanie uwierzyć w to, co tu się dzieje, że można w tak usystematyzowany, zaplanowany sposób doprowadzić do zagłady ponad 18 tysięcy ludzi - powiedziała za-ca dyrektora Muzeum na Majdanku Danuta Olesiuk.

Muzeum na Majdanku z okazji 70. rocznicy akcji "Erntefest: wydało książkę pt. "Krwawa środa", w której zamieszczono relacje świadków tamtych wydarzeń i ocalonych z zagłady. Publikacja zostanie zaprezentowana 7 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W masowej egzekucji na Majdanku 3 listopada 1943 r. zginęło ponad 18 tys. Żydów - więźniów tego obozu jak też spędzonych tu więźniów z podobozów funkcjonujących na terenie Lublina.

Przygotowania do akcji na Majdanku podjęto już pod koniec października 1943 r. – na tyłach obozu w pobliżu krematorium zatrudniono więźniów do kopania trzech rowów o długości 100 metrów i głębokości od 1,5 m do 3 m. 3 listopada podczas porannego apelu nakazano wystąpić więźniom żydowskim, których następnie poprowadzono na pole piąte obozu. Tam zmuszono ich, aby się rozbierali, a następnie wpędzano do wykopanych dołów, gdzie nakazywano im układać się twarzą do ziemi. Wtedy zabijani byli strzałem w tył głowy. Gdy zwłoki wypełniły dno rowu, następnym ofiarom kazano układać się na plecach zabitych, i tak kolejno aż do wypełnienia się dołu po brzegi trupami.

Egzekucja rozpoczęła się o 6. rano i trwała do zapadnięcia zmroku. Dla zagłuszenia odgłosów strzałów z głośników umieszczonych na samochodach nadawano muzykę marszową i taneczną.

Akcja "Erntefest" objęła także inne obozy na Lubelszczyźnie. Tego samego dnia 3 listopada 1943 r. – według podobnego scenariusza jak na Majdanku - w obozie w Trawnikach Niemcy zamordowali ok. 10 tys. Żydów, a następnego dnia w obozie w Poniatowej - ponad 14 tys. Żydów. Mordowani byli też Żydzi w pomniejszych obozach pracy w regionie.

Masakra dokonana 3 i 4 listopada 1943 r. należy do największych masowych egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Niemcy nazwali ją kryptonimem "Erntefest", czyli "Dożynki" - miała na celu wymordowanie resztek ludności żydowskiej na Lubelszczyźnie.

Egzekucje stanowiły zakończenie operacji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej żyjącej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Żydów mordowano głównie w trzech obozach śmierci - w Bełżcu, gdzie zgładzono ok. 440 tys. ludzi, w Sobiborze - 250 tys., w Treblince - ok. 900 tys. Wiele osób, zwłaszcza chorych i takich, których nie można było transportować do obozów, zamordowano w masowych egzekucjach przeprowadzanych w miejscowościach, w których mieszkali.

W wyniku akcji Reinhard - prowadzonej od marca 1942 r. do listopada 1943 r. - Niemcy wymordowali ponad 1,5 mln Żydów z Polski, ale też deportowanych tu z innych państw Europy m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Holandii, Francji.

...

Kolejny koszmar tych lat .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:39, 12 Gru 2013    Temat postu:

Szef MON na uroczystościach przy Pomniku Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków

Szef MON Tomasz Siemoniak uczestniczył wieczorem w uroczystościach przy Pomniku Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków na warszawskiej Woli, stojącym w miejscu, gdzie 25 lat temu odkryto szczątki osób pomordowanych w latach 1941-43, m.in. przy likwidacji getta.

Wojsko otacza szczególną opieką to miejsce - powiedział minister.

Szczątki ze zbiorowej mogiły, gdzie pochowano ok. 7000 ludzi odkryto w 1988 r. podczas budowy osiedla mieszkaniowego; roboty przerwano po interwencji Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Wydobyte szczątki osób pomordowanych w latach 1941-43, m.in. przy likwidacji getta, przewieziono na cmentarz na Wólce Węglowej. Dzięki staraniom organizacji żydowskich przeniesiono je najpierw na kirkut na Bródnie. 13 grudnia 1988 r. złożono w miejscu, gdzie zostały znalezione. W uroczystościach wzięli udział rabini z całego świata oraz duchowni katoliccy z bp. Henrykiem Muszyńskim, wówczas delegatem Episkopatu Polski do spraw kontaktów z judaizmem.

Dzięki staraniom władz lokalnych, Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, Fundacji Nissenbaumów i Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego jesienią 1989 r. na terenie, który pozostał niezabudowany, wzniesiono Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków.

- Wciąż w różnych miejscach Polski i Europy odkrywamy groby Polaków i Żydów. To bardzo trudna praca, ale jesteśmy to winni tym, którzy zostali pomordowani - powiedział Siemoniak.

- To jest miejsce unikatowe, leżą tu razem Polacy i Żydzi. Zdecydowaliśmy jako wojsko, jako MON, że otaczamy to miejsce szczególną opieką, a szczególnie predestynowani do tego będą podchorążowie, młodzi żołnierze i kandydaci na żołnierzy - dodał. - Nie możemy zapomnieć o ofiarach, nie możemy wymazać z pamięci tego, co się wydarzyło. Każda inicjatywa - Muzeum Historii Żydów Polskich, obchody rocznicy powstania w getcie dobrze służą tej wspólnej pamięci - powiedział.

- Oprócz rodziny Nissenbaumów jestem pewnie jednym z niewielu świadków tamtego wydarzenia - powiedział abp Muszyński. - Było to wydarzenie unikalne. Nad grobem pomordowanych, ofiar nie tyle wojny, ile opętańczej ideologii, stanęliśmy razem z modlitwą. Tę modlitwę jesteśmy dłużni tym, którzy z modlitwą wchodzili w śmierć. Wtedy było to wydarzenie wyjątkowe. Trzeba było wielu wysiłków, żebyśmy mogli stanąć razem. Po 25 latach staje się to sprawą normalną - dodał.

Gideon Nissenbaum z zarządu Fundacji Rodziny Nissenbaumów, syn zmarłego w 2001 r. Zygmunta Nissenbauma, który zaangażował się w zachowanie zbiorowej mogiły i ponowne pochowanie już wydobytych szczątków, powiedział: "Mój ojciec, ocalały z warszawskiego getta, przed 70 laty na Umschlagplatzu uratował się, ukrywając się między ciałami tych, którzy zostali tam zamordowani. Gdy martwych przewieziono tutaj, udało mu się ujść z życiem. Uratowały go dusze ludzi tu pochowanych i przed 25 laty te dusze wezwały go, by je chronił i zadbał, aby powróciły tu, gdzie znalazły grób" - mówił.

W uroczystości wzięli udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabini z Londynu i Nowego Jorku, ambasador USA Stephen Mull i RFN Ruediger Freiherr von Fritsch, attache obrony Izraela, słuchacze Wojskowej Akademii Technicznej, przedstawiciele władz miasta i młodzież szkolna.

...

Bardzo wazny pomnik . Jeden z madrzej przemyslanych i postawionych .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:08, 28 Kwi 2014    Temat postu:

70 lat temu Niemcy dokonali zagłady węgierskich Żydów

70 lat temu Niem­cy zgła­dzi­li więk­szość wę­gier­skich Żydów. W ciągu kilku ty­go­dni do obozu Au­schwitz de­por­to­wa­li około 430 tys. osób za­ga­zo­wa­li w ko­mo­rach w Bir­ke­nau. Żydzi z Wę­gier sta­no­wi­li naj­licz­niej­szą grupę ofiar Au­schwitz.

Hi­sto­ryk z Mu­zeum Au­schwitz Fran­ci­szek Piper w mo­no­gra­fii "Au­schwitz 1940-1945. Wę­zło­we za­gad­nie­nia z dzie­jów obozu" za­zna­czył, że de­por­ta­cje z Wę­gier, kraju so­jusz­ni­cze­go III Rze­szy, na­stą­pi­ły w po­ło­wie 1944 roku, gdy nie­mal wszyst­kie sku­pi­ska Żydów w Eu­ro­pie prze­sta­ły ist­nieć. Sprze­ci­wiał się im wę­gier­ski przy­wód­ca Mi­klos Hor­thy.

Gdy klę­ska Niem­ców na Wscho­dzie stała się oczy­wi­sta Hor­thy za­czął ne­go­cjo­wać trak­tat po­ko­jo­wy z alian­ta­mi, co za­ostrzy­ło re­la­cje z III Rze­szą. 19 marca 1944 roku We­hr­macht wkro­czył na Węgry, a wła­dzę objął pro­na­zi­stow­ski rząd Doeme`go Szto­jaya. Sprzy­jał on dą­że­niom Niem­ców do wy­wie­zie­nia Żydów.

Do­wo­dze­nie akcją de­por­ta­cyj­ną objął szef re­fe­ra­tu ży­dow­skie­go w Głów­nym Urzę­dzie Bez­pie­czeń­stwa Rze­szy Adolf Eich­mann. Jego celem była wy­wie­zie­nie wszyst­kich Żydów do Au­schwitz, gdzie więk­szość miała zo­stać zgła­dzo­na. Ofi­cjal­nie w roz­mo­wach z przed­sta­wi­cie­la­mi Wę­gier i ży­dow­skich or­ga­nów sa­mo­rzą­do­wych mowa była o prze­sie­dle­niu i pracy w Rze­szy. Eich­mann współ­pra­co­wał m.​in. z wę­gier­skim mi­ni­strem spraw we­wnętrz­nych An­do­rem Ja­ros­sem oraz se­kre­ta­rza­mi stanu w tym re­sor­cie Lasz­lo Baky`m i Lasz­lo Endre`m.

Pod­czas przy­go­to­wań do de­por­ta­cji spo­rzą­dzo­na zo­sta­ła ewi­den­cja osób po­cho­dze­nia ży­dow­skie­go nie­za­leż­nie od wy­zna­wa­nej re­li­gii. Mu­sie­li nosić żółte Gwiaz­dy Da­wi­da i zo­sta­li od­izo­lo­wa­ni w obo­zach przej­ścio­wych i get­tach. Wszel­kie dzia­ła­nia re­gu­lo­wa­ło za­rzą­dze­nie szefa wę­gier­skie­go MSW, które zo­sta­ło uzgod­nio­ne z Eich­man­nem.

Obo­wią­zek zor­ga­ni­zo­wa­nia tym­cza­so­wych po­miesz­czeń dla Żydów spo­czął na lo­kal­nych wła­dzach. Po­wo­ły­wa­ły też ko­mi­sje, które miały się zająć nie­ru­cho­mo­ścia­mi po­zo­sta­wio­nym przez de­por­to­wa­nych. Pie­nią­dze i kosz­tow­no­ści miały tra­fić dla od­dzia­łów wę­gier­skie­go banku na­ro­do­we­go. De­por­to­wa­ni mogli za­brać tylko odzież na sobie, dwie zmia­ny bie­li­zny i żyw­ność na dwa ty­go­dnie.

Pierw­sze trans­por­ty wę­gier­skich Żydów skie­ro­wa­no Au­schwitz 28 i 29 kwiet­nia z obozu przej­ścio­we­go Ki­star­ca koło Bu­da­pesz­tu i z mia­sta To­po­lya w Woj­wo­di­nie. Do­tar­ły 2 maja. Po se­lek­cji 2698 Żydów tra­fi­ło wprost do komór ga­zo­wych. 1102 osoby zo­sta­ły więź­nia­mi.

Zda­niem szefa mu­ze­al­ne­go Cen­trum Badań Pio­tra Set­kie­wi­cza wła­dze obo­zo­we na­tych­miast prze­ko­na­ły się, że Au­schwitz nie jest go­to­wy na przy­ję­cie tak dużej licz­by de­por­to­wa­nych. Wstrzy­ma­no je do czasu ukoń­cze­nia bu­do­wy rampy ko­le­jo­wej we­wnątrz obozu Bir­ke­nau. Niem­cy uru­cho­mi­li też wy­ko­rzy­sty­wa­ne na po­cząt­ku ma­so­wej za­gła­dy pro­wi­zo­rycz­ne ko­mo­ry ga­zo­we oraz wy­ko­pa­li doły do spa­la­nia zwłok.

Głów­na faza de­por­ta­cji roz­po­czę­ła się 14 maja i trwa­ła do 9 lipca 1944 r. Do obozu de­por­to­wa­nych zo­sta­ło ok. 420 tys. osób. Kilka mniej­szych trans­por­tów do­tar­ło jesz­cze z koń­cem lata i je­sie­nią. W wa­go­nach ko­le­jo­wych pa­no­wał nie­wy­obra­żal­ny ścisk i żar wy­wo­ła­ny przez pa­nu­ją­ce upały. Do gra­ni­cy wę­gier­skiej, gdzie je otwie­ra­no i usu­wa­no zmar­łych, trans­por­ty były kon­wo­jo­wa­ne przez tam­tej­szych żan­dar­mów. Dalej nad­zo­ro­wa­ło je SS.

- Z do­ku­men­tów z ma­ga­zy­nu odzie­żo­we­go w Bir­ke­nau wia­do­mo, że w wy­ni­ku se­lek­cji trans­por­tów Żydów z Wę­gier es­es­ma­ni skie­ro­wa­li do obozu 52 tys. męż­czyzn i — tu już tylko przy­pusz­czal­nie – po­dob­ną licz­bę ko­biet. Ozna­cza to, że bez­po­śred­nio po przy­jeź­dzie do Au­schwitz w ko­mo­rach ga­zo­wych życie stra­ci­ło 325–330 tys. osób, czyli ponad 75 proc. de­por­to­wa­nych — pod­kre­ślił Set­kie­wicz.

Spo­śród około 800 tys. Żydów na Wę­grzech wojnę prze­ży­ło nie­speł­na 200 tys. Znacz­na część z nich życie za­wdzię­cza szwedz­kie­mu dy­plo­ma­cie Ra­oulo­wi Wal­len­ber­go­wi, który or­ga­ni­zo­wał pomoc, m.​in. wy­da­jąc pasz­por­ty swego kraju. Po­ma­ga­ła także Nun­cja­tu­ra Apo­stol­ska w Bu­da­pesz­cie. Abp An­ge­lo Rotta zgo­dził się na wy­sta­wie­nie kilku ty­siąc­om Żydów pasz­por­tów Wa­ty­ka­nu. W po­łą­cze­niu z dzia­łal­no­ścią Czer­wo­ne­go Krzy­ża oca­la­ło w ten spo­sób ok. 100 tys. Żydów.

>>>

Tak REGENT URATOWAL ŻYDÓW ! MIKLOS HORTHY DE NAGYBANYA ! Zapamietajmy go bo jest zniewazany ! A naprawde uczynil duzo dobra !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:01, 03 Lip 2014    Temat postu:

Justin Huggler | Daily Telegraph
Idealnie aryjskie dziecko pochodzenia żydowskiego

Hessy Taft jako sze­ścio­mie­sięcz­na dziew­czyn­ka zo­sta­ła uzna­na przez na­zi­stów za wzór aryj­sko­ści. NSDAP z en­tu­zja­zmem wy­ko­rzy­sty­wa­ła jej zdję­cie w ce­lach pro­pa­gan­do­wych, nie wie­dząc, że ide­al­nie aryj­skie dziec­ko to Ży­dów­ka.

- Dziś mogę się z tego śmiać – po­wie­dzia­ła 80-let­nia pro­fe­sor Taft w roz­mo­wie z nie­miec­kim dzien­ni­kiem "Bild". – Gdyby na­zi­ści do­wie­dzie­li się, kim na­praw­dę byłam, nie by­ło­by mnie dziś na świe­cie.

Jej zdję­cie tra­fi­ło na pro­pa­gan­do­we pla­ka­ty i okład­ki cza­so­pism. Jedno z nich, po­pu­lar­ny na­zi­stow­ski ma­ga­zyn ro­dzin­ny ze swoim por­tre­tem na okład­ce, 80-let­nia pro­fe­sor Taft spre­zen­to­wa­ła wła­śnie Jad Va­shem, In­sty­tu­to­wi Pa­mię­ci Mę­czen­ni­ków i Bo­ha­te­rów Ho­lo­cau­stu w Izra­elu.

Ro­dzi­ce pani Taft, Jacob i Pau­li­ne Le­vin­so­no­wie, wy­kształ­ce­ni śpie­wa­cy, prze­nie­śli się do Ber­li­na z Litwy w 1928 roku, by robić ka­rie­rę w świe­cie mu­zy­ki kla­sycz­nej. W tym cza­sie w Niem­czech do wła­dzy za­czę­li do­cho­dzić na­zi­ści. Z po­wo­du ży­dow­skie­go po­cho­dze­nia oj­ciec stra­cił pracę w ope­rze i zmu­szo­ny był za­ra­biać na utrzy­ma­nie ro­dzi­ny jako do­mo­krąż­ca.

W 1935 roku pani Le­vin­son przy­pro­wa­dzi­ła pół­rocz­ną có­recz­kę do za­kła­du fo­to­gra­ficz­ne­go, by sfo­to­gra­fo­wał ją słyn­ny ber­liń­ski ar­ty­sta. Kilka mie­się­cy póź­niej ze zdu­mie­niem od­kry­ła, że zdję­cie małej Hessy zdobi okład­kę po­czyt­ne­go cza­so­pi­sma ro­dzin­ne­go "Sonne ins Hause", wy­da­wa­ne­go przez sym­pa­ty­ków na­ro­do­we­go so­cja­li­zmu.

Prze­ra­żo­na per­spek­ty­wą ujaw­nie­nia, że dziec­ko z nie­miec­kiej okład­ki jest Ży­dów­ką, pani Le­vin­son po­bie­gła po radę do fo­to­gra­fa, Hansa Bal­li­na. Ten przy­znał, że wie­dział o ży­dow­skim po­cho­dze­niu ro­dzi­ny i ce­lo­wo po­słał fo­to­gra­fię na kon­kurs na naj­pięk­niej­sze aryj­skie dziec­ko. "Chcia­łem ośmie­szyć na­zi­stów" – oświad­czył.

Zdję­cie wy­gra­ło kon­kurs. Po­dob­no oso­bi­ście wy­brał je Jo­seph Go­eb­bels, mi­ni­ster pro­pa­gan­dy w rzą­dzie Adol­fa Hi­tle­ra i na­czel­ny ide­olog na­ro­do­we­go so­cja­li­zmu.

W oba­wie, że ktoś może roz­po­znać dziew­czyn­kę ze słyn­nej fo­to­gra­fii, ro­dzi­ce nie wy­pusz­cza­li jej z domu. W 1938 roku oj­ciec pani Taft zo­stał aresz­to­wa­ny przez ge­sta­po pod fał­szy­wym pre­tek­stem prze­stępstw po­dat­ko­wych. Wy­szedł na wol­ność, gdy w jego obro­nie sta­nął jego księ­go­wy, czło­nek NSDAP.

Ro­dzi­na po­sta­no­wi­ła opu­ścić Niem­cy i wró­cić na Litwę, a stam­tąd prze­nieść się do Pa­ry­ża, który nie­dłu­go póź­niej wpadł w ręce na­zi­stów. Z po­mo­cą fran­cu­skie­go ruchu oporu Le­vin­so­no­wie zbie­gli na Kubę, skąd w 1949 roku osta­tecz­nie wy­emi­gro­wa­li do USA.

Dziś Heffy Taft jest pro­fe­so­rem che­mii w Nowym Jorku. – To taka moja mała ze­msta – po­wie­dzia­ła, prze­ka­zu­jąc swoje zdję­cie in­sty­tu­to­wi Jad Va­shem. – Mam z tego sa­tys­fak­cję.

>>>

Tak to oni decydowali kto jest rasowy a kto nie . Widzimy tutaj ze potwornosc laczy sie z jakims dziwnym absurdem . U Barei to jest lagodniutkie ale te systemy nie sa zabawne tylko zbrodniczo groteskowe .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:54, 28 Lip 2014    Temat postu:

Stanisław Likiernik:

Czuje się pan żydowskim "Kolumbem"? Barbara Engelking i Dariusz Libionka uczynili pana jednym z bohaterów swojej książki "Żydzi w powstańczej Warszawie".

- Pokłóciłem się z nimi o to, tłumaczyłem, że nie chcę figurować w tej książce, bo nie jestem Żydem. To, że moi pradziadkowie i dziadkowie byli takiego wyznania, nie oznacza, że należy wobec mnie stosować prawa pana Alfreda Rosenberga. Jestem Polakiem, katolikiem od urodzenia, mój ojciec był katolikiem, w mojej rodzinie panowały silne tradycje patriotyczne, a do Izraela mam stosunek bardzo krytyczny. Nie rozumiem jak ludzie, których zamykali za murami, mogą tak teraz postępować z Palestyńczykami. Dyskutowałem z panią Engelking na temat stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny. Naturalnie, byli w Polsce antysemici, działał ONR, ale nie uważam, że Polacy powinni się wstydzić, przeciwnie zachowywaliśmy się znakomicie, bo nie było żadnego kraju, gdzie całe rodziny byłyby rozstrzeliwane za pomoc Żydom, a polskich drzewek w Yad Vashem jest najwięcej.

Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa?

- Zawsze powtarzam, że gdyby do mnie przyszedł przyjaciel i powiedział: "Schowaj mnie u siebie do końca wojny, ale jak mnie znajdą to cię zastrzelą z całą rodziną", to nie wiem, co bym zrobił. To było potworne ryzyko, we Francji sytuacja wyglądała zupełnie inaczej - Francuzi, u których znaleziono Żydów, zostawali w swoim domu. Takiej organizacji jak Rada Pomocy Żydom "Żegota" w żadnym innym kraju nie było. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy badacze skupiają się tylko na czarnych kartach naszej wspólnej historii.

....

Widzicie tutaj ważna sprawę . ,,Żydzi" którzy ginęli z rąk hitlerowców byli nimi w myśl ich zbrodniczych teorii . Wielu w ogóle było innej narodowości ale naziole wiedzieli lepiej . My decydujemy kto jest żydem . Szczytem obłędu byli ,,honorowi aryjczycy" czyli uznani za żydów ale za zasługi dla Rzeszy mianowani aryjczykami . Tak to jest jak gender . Też można być mianowanym kobieta czy mężczyzna . Gdzie nie ma Boga jest też obłęd ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:33, 09 Sie 2014    Temat postu:

70 lat temu Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta w Łodzi

Mija 70. rocznica ostatecznej likwidacji przez Niemców getta w Łodzi, co do wielkości drugiego po warszawskim na okupowa­nych ziemiach polskich.

W wyniku akcji rozpoczętej 9 sierpnia do Auschwitz trafiło 67 tys. osób, z czego 45 tys. wprost do komór gazowych.

- Jedynie nieco ponad 3 tys. Żydów deportowanych z getta zosta­ło zarejestrowanych w Auschwitz jako więźniowie, a 19 tys. prze­niesiono do innych obozów. Ogółem z ponad 200 tys. więzionych w getcie wojnę przeżyło 7-10 tys. – przypomniał Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński zaznaczył, że wśród deportowa­nych do Auschwitz z getta łódzkiego byli m.​in. Marian Turski, Noah Flug i Roman Kent.

- Marian Turski dziś mieszka w Warszawie, jest historykiem (…). Noah Flug zmarł niedawno w Jerozolimie. Roman Kent w Sta­nach Zjednoczonych zasiada m.​in. w zarządzie Claims Conferen­ce. To trzej koledzy z łódzkiej szkoły, z jednej klasy, z jednej nie­malże ławki. (…) Po latach każdy z nich był członkiem Międzyna­rodowej Rady Oświęcimskiej — powiedział.

Getto zostało utworzone w lutym 1940 r. w Łodzi, której nazwę Niemcy zmienili na Litzmannstadt. Uwięzili w nim miejscowych Żydów, ale też z tzw. Kraju Warty, Niemiec, Austrii, Protektoratu Czech i Moraw oraz Luksemburga. W sumie trafiło tam ponad 200 tys. osób.

W początkach 1942 r. 70 tys. Żydów zostało zamordowanych w niemieckim ośrodku zagłady w Kulmhof (Chełmno nad Nerem). Później deportacje zostały wstrzymane, a getto stało się ośrod­kiem niewolniczej pracy na potrzeby Rzeszy.

We wrześniu tego roku rozpoczęto akcję wywożenia do obozu za­głady osób nieprzydatnych do pracy - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych i chorych. Dzień wcześniej przełożony Starszeństwa Żydów Mordechaj Chaim Rumkowski wygłosił przemówienie, w którym wezwał rodaków, by oddali dzieci dla ratowania innych.

Decyzję o likwidacji getta podjął zwierzchnik SS Heinrich Himm­ler w 1944 r. Od końca czerwca do połowy lipca 1944 r. do Kulm­hof deportowanych zostało ponad 7 tys. Żydów. Kolejne transpor­ty kierowane były już do Auschwitz.

Jak wspomina historyk z Muzeum Auschwitz Andrzej Strzelecki w książce "Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada" 1 sierpnia Niemcy poinformowali o "wznowieniu ewakuacji ludności żydowskiej w głąb Rzeszy".

9 sierpnia niemiecka policja blokowała kolejne kwartały getta. Nakazali członkom żydowskiej policji wyprowadzić ludzi z domów. Byli później konwojowani do punktów zbiorczych, a na­stępnie koleją ze stacji Radegast (Radogoszcz) wywiezieni do Au­schwitz. Część Żydów próbowała się ukryć, ale większość została odnaleziona i rozstrzelana.

18 sierpnia Niemcy ogłosili kolejne "zmniejszenie" getta. Lud­ność żydowska – jak podaje Strzelecki – "zaprzestała wówczas sta­wiać bierny opór, poddała się swemu losowi".

23 sierpnia getto zajmowało już tylko dziesiątą część swej pier­wotnej wielkości. Cztery dni później Niemcy zapowiedzieli na 29 sierpnia ostatni transport do Auschwitz.

Wywózki uniknęło 1,4 tys. osób. Sześciuset spośród nich to osoby zajmujące prominenckie stanowiska w getcie oraz ich rodziny. Przebywali w Łodzi do 22 października i zostali wywiezieni do obozów Sachsenhausen oraz Ravensbrueck.

Z ośmiuset osób Niemcy sformowali brygadę porządkową, która m.​in. przygotowywała mienie do wywózki. W 1945 r. naziści pró­bowali ich zgładzić, ale Żydzi zdołali się ukryć i doczekali nadej­ścia Armii Czerwonej.

W granicach getta Niemcy utworzyli także obóz dla Romów oraz dla dzieci i młodzieży polskiej. Pierwszy z nich powstał w poło­wie września 1941 r. Zamknięto w nim ponad 5 tys. Romów z Au­strii. Wszyscy zmarli w wyniku chorób lub zostali zgładzeni w Kulmhof.

Obóz dla dzieci polskich utworzono 1 grudnia 1942 r. Do stycznia 1945 r. trafiło tam kilkanaście tysięcy dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Wiele z nich zmarło z głodu, w wyniku chorób czy pobicia przez niemieckich funkcjonariuszy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjo­nowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

...

Kolejne kupione rocznice ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:08, 29 Sie 2014    Temat postu:

Obchody 70. rocznicy likwidacji łódzkiego getta

Mo­dli­twa­mi na Cmen­ta­rzu Ży­dow­skim roz­po­czę­ły się w pią­tek w Łodzi głów­ne ob­cho­dy 70. rocz­ni­cy li­kwi­da­cji Lit­zman­n­stadt Getto. Wcze­śniej w Parku Oca­la­łych uho­no­ro­wa­no 13 ko­lej­nych oca­la­łych, któ­rzy mają w nim swoje drzew­ka; w sumie w parku ro­śnie ich już 594.

W uro­czy­sto­ściach bie­rze udział m.​in. ok. 50 oca­la­łych z łódz­kie­go getta i ich ro­dzi­ny, grupa mło­dzie­ży z Izra­ela, prze­wod­ni­czą­cy Gminy Wy­zna­nio­wej Ży­dow­skiej w Łodzi, rabin Sym­cha Kel­ler, do­rad­ca pre­zy­den­ta RP ds. spo­łecz­nych Hen­ryk Wujec, wła­dze mia­sta i re­gio­nu, przed­sta­wi­cie­le am­ba­sad m.​in. Izra­ela, Nie­miec, Au­strii Luk­sem­bur­ga i Czech w Pol­sce.

Przy po­mni­ku upa­mięt­nia­ją­cym ofia­ry łódz­kie­go getta mo­dli­twy od­mó­wi­li oca­la­ły z łódz­kie­go getta Je­hu­da Wi­daw­ski, me­tro­po­li­ta łódz­ki abp Marek Ję­dra­szew­ski i bi­skup die­ce­zji war­szaw­skiej ko­ścio­ła ewan­ge­lic­ko-au­gs­bur­skie­go Jan Cie­ślar. Pod po­mni­kiem za­pa­lo­no zni­cze i zło­żo­no kwia­ty. Po mo­dli­twach uczest­ni­cy uro­czy­sto­ści prze­szli w Mar­szu Pa­mię­ci na teren Me­mo­ria­łu Ra­de­gast, byłej sta­cji ko­le­jo­wej skąd w la­tach 1941-44 przy­wo­żo­no do getta Żydów z Eu­ro­py, a póź­niej wy­wo­żo­no ich do obo­zów za­gła­dy.

Po­mnik to in­sta­la­cja skła­da­ją­ca się z bu­dyn­ku sta­cji, gdzie obec­nie mie­ści się mu­zeum, 140-me­tro­we­go Tu­ne­lu De­por­to­wa­nych, sym­bo­li­zu­ją­ce­go nie­uchron­ność losu wy­wo­żo­nych Żydów oraz Holu Miast i Ko­lum­ny Pa­mię­ci, we­wnątrz któ­rej pło­nie znicz.

Na za­koń­cze­nie uro­czy­sto­ści pod ma­ce­wa­mi upa­mięt­nia­ją­cy­mi wszyst­kich, któ­rzy prze­szli przez Lit­zman­n­stadt Getto, zło­żo­ne zo­sta­ną kwia­ty i za­pa­lo­ne zni­cze.

Na te­go­rocz­ne ob­cho­dy przy­je­cha­ło bli­sko 50 oca­la­łych i 120 osób z ro­dzin oca­la­łych. Park Oca­la­łych, któ­re­go po­my­sło­daw­czy­nią była zmar­ła w ub. roku Ha­li­na El­czew­ska, po­wstał kilka lat temu na te­re­nie przy­le­ga­ją­cym w okre­sie II wojny świa­to­wej do gra­nic Lit­zman­n­stadt Getto. Oca­le­ni lub ich ro­dzi­ny sadzą w nim drzew­ka - sym­bol życia.

Na te­re­nie Parku znaj­du­ją się też Po­mni­ki Po­la­ków Ra­tu­ją­cych Żydów, na któ­rym znaj­du­ją się ta­blicz­ki z na­zwi­ska­mi wszyst­kich pol­skich Spra­wie­dli­wych Wśród Na­ro­dów Świa­ta, obe­lisk upa­mięt­nia­ją­cy Radę Po­mo­cy Żydom "Że­go­ta", Ko­piec Pa­mię­ci, na szczy­cie któ­re­go stoi po­mnik-ław­ka Jana Kar­skie­go oraz Cen­trum Dia­lo­gu im. Marka Edel­ma­na.

Wie­czo­rem od­bę­dzie się kon­cert Kwar­te­tu Czte­rech Kul­tur z Or­kie­strą i Chó­rem Fil­har­mo­nii Łódz­kiej oraz po­wi­ta­nie Sza­ba­tu z udzia­łem zna­nych kan­to­rów z Izra­ela i USA. Rocz­ni­co­we ob­cho­dy za­koń­czą się w nie­dzie­lę.

Za datę li­kwi­da­cji Lit­zman­n­stadt (nazwa Łodzi w okre­sie oku­pa­cji) Getto przyj­mu­je się 29 sierp­nia 1944 r. - tego dnia od­szedł ostat­ni trans­port do obozu Au­schwitz-Bir­ke­nau.

W mo­men­cie wy­bu­chu II wojny świa­to­wej Żydzi sta­no­wi­li 30 proc. po­pu­la­cji Łodzi.

Niem­cy utwo­rzy­li getto w lutym 1940 r. - było ono dru­gim co do wiel­ko­ści w Pol­sce - po war­szaw­skim - i naj­dłu­żej ist­nie­ją­cym get­tem na zie­miach pol­skich. Po­cząt­ko­wo za­mknę­li w nim 160 tys. osób. Póź­niej tra­fi­ło do niego wielu ży­dow­skich in­te­lek­tu­ali­stów z Czech, Nie­miec, Au­strii i Luk­sem­bur­ga oraz 5 tys. Romów z Au­strii. Łącz­nie za­mknię­to w nim ok. 220 tys. osób.

Przez pięć lat z głodu i wy­czer­pa­nia zmar­ło pra­wie 45 tys. osób. W stycz­niu 1942 r. roz­po­czę­ły się ma­so­we de­por­ta­cje miesz­kań­ców getta do obozu za­gła­dy w Chełm­nie nad Nerem, gdzie za­mor­do­wa­no w sumie 70 tys. osób. Naj­bar­dziej tra­gicz­nym mo­men­tem tych de­por­ta­cji był okres Wiel­kiej Szpe­ry - akcji wy­wo­że­nia do obozu osób nie­przy­dat­nych do pracy - dzie­ci po­ni­żej 10 lat, osób star­szych i cho­rych.

Cał­ko­wi­ta li­kwi­da­cja Lit­zman­n­stadt Getto na­stą­pi­ła w sierp­niu 1944 roku. We­dług róż­nych źró­deł, oca­la­ło z niego je­dy­nie od 7 do 13 tys. osób.

>>>

Przpomnijmy ze getta utworzyli hitlerowcy . To pojecie bylo w Polsce nieznane . Samo tworzenie gett bylo zbrodnia bo nalezalo wypedzic Polakow i na to miejsce spedzic zydow bo oczywiscie nie bylo zadnych jednolitych obszarow . Kazdy mieszkal gdzie chcial . Kolejny koszmar ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:45, 30 Kwi 2015    Temat postu:

Łódź: 75 lat temu zamknięto getto dla ludności żydowskiej

30 kwietnia mija 75. rocznica od zamknięcia getta dla ludności żydowskiej w Litzmannstadt (niemiecka nazwa Łodzi). Dla upamiętnienia tego wydarzenia Centrum Dialogu im.. Marka Edelmana w Łodzi pokaże wieczorem film "Łódzkie getto".

Jak poinformowała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu obraz, który w 1989 roku zrealizowali Kathryn Taverna i Alan Adelson, to kompilacja archiwalnych materiałów z getta, fragmentów nazistowskich kronik filmowych i zdjęć zrealizowanych przez autorów dokumentu pod koniec lat 80. ub. wieku.

Dodała, że w miejsce klasycznego komentarza wykorzystano fragmenty dzienników pisanych w getcie. - Tak jak fotografie Mendela Grossmana wykorzystane w filmie, dzienniki powstały potajemnie, pozostawione dla potomnych jako świadectwo. Wspomnienia ofiar odczytywane w filmie ekspresyjnie przez kobiece i męskie (m.in. pisarza Jana Kosińskiego) głosy składają się na to subiektywne świadectwo historyczne, opowieść o życiu w łódzkim getcie - wyjaśniła.

Litzmannstadt Getto było pierwszym gettem na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. W czasie jego funkcjonowania łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Według różnych źródeł ocalało jedynie ich 7-13 tys.

Litzmannstadt Getto było wielkim ośrodkiem przemysłowym, w którym działało prawie 100 fabryk produkujących na potrzeby Rzeszy. Żydzi z łódzkiego getta szyli mundury, czapki, obuwie i plecaki dla armii niemieckiej. Produkowali też bieliznę, meble, a nawet zabawki. Gotowe wyroby Niemcy wywozili i sprzedawali. Z tego powodu łódzkie getto było najdłużej istniejącym na ziemiach polskich.

O konieczności utworzenia w Łodzi odrębnej dzielnicy dla Żydów Niemcy mówili już w grudniu 1939 r. Władze okupacyjne dążyły do całkowitego wyodrębnienia i wyłączenia ich ze społeczności oraz ograniczenia im swobody poruszania się. 8 lutego 1940 r. władze niemieckie zadecydowały o powstaniu w Łodzi wydzielonej dzielnicy mieszkaniowej dla Żydów, którzy po opuszczeniu swych mieszkań, sklepów czy fabryk zamieszkali w najbardziej zaniedbanej części Bałut i Starego Miasta.

Trzy miesiące później 30 kwietnia 1940 r. nastąpiło całkowite odizolowanie getta od reszty miasta; na obszarze ponad 4 km kw. zamknięto ponad 160 tys. ludzi. Łódź nosiła już wówczas nadaną przez Niemców nazwę Litzmannstadt. Getto otoczono zasiekami z drutów kolczastych. Wyburzono wiele domów przylegających do jego terenu. Na przełożonego Starszeństwa Żydów hitlerowcy wybrali Chaima Mordechaja Rumkowskiego, ze strony niemieckiej gettem zarządzał kupiec z Bremy - Hans Biebow.

Jesienią 1941 r. przywieziono do getta około 20 tys. Żydów z Europy Zachodniej. Później przywieziono jeszcze 17 tys. Żydów z okolicznych miast m.in. Brzezin, Pabianic i Ozorkowa. Łącznie w czasie istnienia "dzielnicy zamkniętej" przebywało w niej ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Więziono tutaj m.in. dwie siostry Franza Kafki, które później zagazowano w Chełmnie nad Nerem.

Żydzi żyli w fatalnych warunkach. Umierali z wycieńczenia i chorób, ale przede wszystkim z głodu. Od stycznia 1942 rozpoczęły się masowe deportacje Żydów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Do maja 1943 zagazowano tam ponad 57 tys. osób. Kolejne deportacje nastąpiły we wrześniu. Wywieziono wówczas do Chełmna ponad 15 tys. osób - dzieci do 10 lat i osoby powyżej 65. roku życia. Transporty wznowiono w czerwcu 1944 - najpierw do Chełmna, później do obozu Auschwitz-Birkenau.

Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944. Ostatni transport wyjechał z Łodzi do KL Auschwitz 29 sierpnia 1944 r. Z ponad 70 tys. osób, które jeszcze w lipcu były w Łodzi, ponad 60 tys. zamordowano w komorach gazowych Auschwitz, a setki trafiły do obozów pracy na terenie Rzeszy.

W granicach getta Niemcy utworzyli również obóz dla Romów oraz dla dzieci i młodzieży polskiej. Pierwszy z nich powstał w połowie września 1941. W kwadracie obecnych ulic: Wojska Polskiego, Głowackiego, Starosikawskiej i Obrońców Westerplatte zamknięto ponad 5 tys. Romów z Austrii. Warunki, w których przebywali, spowodowały wybuch epidemii tyfusu. Zmarło wówczas lub zostało straconych ponad 700 osób.

W styczniu 1942 r. władze niemieckie podjęły decyzję o likwidacji obozu, co dla Romów oznaczało śmierć. Od 5 do 12 stycznia 1942 r. 4300 mężczyzn, kobiet i dzieci z łódzkiego getta wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Tam zostali zagazowani w przystosowanych do masowych mordów samochodach.

Obóz dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej zaczął funkcjonować w grudniu 1942. Więźniowie mieli od 8 do 16 lat. Byli to m.in. bezdomni, małoletni z sierocińców i zakładów wychowawczych. Sporą grupę stanowili małoletni oskarżeni o współdziałanie z ruchem oporu, nielegalny handel. Warunki pobytu w obozie były ciężkie i prowadziły do biologicznego wyniszczenia. Wielu przebywających tam więźniów zmarło z powodu głodu, chorób czy pobicia przez niemieckich funkcjonariuszy.

Getto łódzkie było drugim co do wielkości gettem w Polsce - po getcie warszawskim.

...

Pewnie było jeszcze gorsze niż to w Warszawie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:14, 31 Sty 2016    Temat postu:

IAR

Mija 75 lat od likwidacji gett pod Warszawą


Mija 75 lat od likwidacji gett w miastach Mazowsza Zachodniego. Razem z wywózką Żydów do getta w Warszawie skończyła się na tym terenie ich kilkuwiekowa historia.

Decyzję o wywiezieniu Żydów hitlerowcy podjęli w styczniu 1941 roku. Getta likwidowano systematycznie od stycznia do lutego. W wielu miastach, jak Grójec, Sochaczew, Mszczonów czy Grodzisk Mazowiecki, Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców. W niektórych okresach w tych miastach ludność żydowska zdecydowanie dominowała, stanowiła nawet ponad 80 procent, jak w Sochaczewie czy Grodzisku Mazowieckim.

Z powiatów Mazowsza Zachodniego wywieziono wówczas do gett ponad 70 tysięcy Żydów. Holocaust przeżyło niewielu, ocaleni wyemigrowali. Dziś na Mazowszu Zachodnim jedynymi śladami po ludności żydowskiej są cmentarze, zbiory muzealne lub upamiętniające ją uroczystości. Historię swoich Żydów od kilku lat przypomina Grodzisk Mazowiecki, gdzie właśnie rozpoczęły się Sploty - miesiąc pamięci o narodach tworzących dawne miasto.

..

Ponury koszmar.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:32, 02 Lip 2016    Temat postu:

Elie Wiesel nie żyje. To on stworzył termin Holocaust
jak/
2016-07-02, 22:16
W Nowym Jorku zmarł w sobotę wieczorem w wieku 87 lat prof. Elie Wiesel, żydowski pisarz, twórca terminu Holocaust i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował w sobotę instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Wikimedia Commons/Remy Steinegger

Kraj
Zmarł Samuel Willenberg. Był ostatnim żyjącym...

Wiesel, który pochodził z Rumunii, przeżył niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz i jest jednym z najbardziej znanych żydowskich pisarzy. W Auschwitz zginęły jego matka i najmłodsza z trzech jego sióstr.



Spośród ponad 50 książek Wiesela za najważniejszą uważana jest "Noc". Jest to napisana prostym językiem relacja z tego, co działo się w Auschwitz-Birkenau.



Wielokrotnie angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski określił go mianem "posłańca ludzkości". Został nagrodzony za działalność na rzecz pokoju i "przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i godności ludzkiej".



W latach 1980-1986 był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W 2005 r. przyznano mu odznaczenie "Dignitas Humana Award".



W ubiegłym roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.



Otrzymał też honorowe doktoraty wielu uczelni na całym świecie. Uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu". Jest także kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

PAP

...

Zastosowal raczej to pojecie bo z tego co slyszalem to ono juz bylo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:11, 01 Sty 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
To historia nieznana: "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” ustalano na Mazurach
To historia nieznana: "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” ustalano na Mazurach

Dzisiaj, 1 stycznia (09:50)

Decyzje dotyczące "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", które oficjalnie zapadły na konferencji w podberlińskim Wannesee w 1942 r. poprzedziły uzgodnienia poczynione w ośrodku wypoczynkowym Hegewaldheim na Mazurach. Historia ta nie jest znana.
Heinrich Himmler
/Heinrich Himmler /PAP/EPA

Konferencja w Wannesee na przedmieściach Berlina odbyła się 20 stycznia 1942 r. Tam najważniejsi niemieccy urzędnicy i najwyżsi funkcjonariusze SS zatwierdzili plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", który w praktyce oznaczał zamordowanie 11 mln ludzi.

Mało kto wie, że spotkanie w Berlinie było poprzedzone tzw. prekonferencją w Hegewaldheim na terenie Prus Wschodnich. To tam pod kierunkiem m.in. Himmlera dokonano drastycznych w skutkach ustaleń. Dziś Hegewaldheim to część wsi Żabinka nad jeziorem Gołdapiwo. Ośrodek wypoczynkowy nadal działa w tym samym miejscu. A wydarzenia te nie są powszechnie znane - powiedział PAP historyk i regionalista dr Jerzy Łapo.

Spotkanie dotyczące "rozwiązania kwestii żydowskiej" rozpoczęło się w Hegewaldheim 14 stycznia 1942 r. i trwało dwa dni. W ośrodku zebrali się niemal wszyscy szefowie głównych departamentów SS, o czym wzmiankuje współczesny niemiecki historyk Jan Erik Schulte. Pod okiem Himmlera dopracowywano szczegółowe przepisy dotyczące m.in. organizacji przesiedlania Żydów na Wschód. Jak się później okazało przesiedleńcy trafiali bezpośrednio do obozów zagłady albo do gett w Rydze, Tallinie czy Mińsku, gdzie umierali z głodu i chorób lub też byli zabijani po kilku dniach pobytu - wyjaśnił dr Łapo.
Popularne miejsce wypoczynku Niemców w l. 20 i 30

Mazury na przełomie lat 20. i 30. XX w. stały się popularnym miejscem wypoczynku Niemców. Zbudowano tu szereg ośrodków wypoczynkowych i schronisk turystycznych. Później część tych placówek włączono w sieć ośrodków szkoleniowych Hitlerjugend i Bund Deutsche Mädel (Związek Niemieckich Dziewcząt) - powiedział dr Łapo.

Jedno ze schronisk powstało nad jeziorem Gołdapiwo, opodal wsi Żabinka. W końcu lat 20. Landrat (starosta) Streicher wykupił 45 morgów lasu Hochwald (Wysoki Las) i polecił zbudować na skarpie nad jeziorem Żabinki, odnogą Gołdapiwa, restaurację ze schroniskiem młodzieżowym. Miejsce nazwano Hegewaldheim - od pobliskiej leśniczówki Hegewald. Jej nazwę można tłumaczyć jako dozorowany las, rezerwat albo ostoja - wyjaśnił historyk.

Okolice wschodniej części Mazur upatrzył sobie Himmler. Kwatera kierującego wymordowaniem europejskich Żydów, Reichsführera SS i szefa niemieckiej policji Heinricha Himmlera, składała się z trzech obiektów rozmieszczonych w sąsiedztwie Puszczy Boreckiej. W Hegewaldheim znajdowała się główna część biurowa, a zarazem reprezentacyjna. W pałacyku w pobliskiej Brożówce znajdowało się zacisze Himmlera - Friedrichsruh. Tutaj zbrodniarz odpoczywał i spotykał się z najbardziej zaufanymi współpracownikami. Masywny bunkier z zapleczem w Pozezdrzu - Hochwald - został wzniesiony dopiero jesienią 1942 r. i stanowił kwaterę polową, miejsce schronienia na wypadek jakichś zmasowanych nalotów aliantów - wyliczył w rozmowie z PAP dr Łapo.
"Urokliwe Mazury w czasie II wojny splotły się z najczarniejszymi kartami historii"

O tym, że to w Hegewaldheim przygotowano konferencję w Wannesee, że w odludnym mazurskim ośrodku w czasie II wojny światowej zapadały polityczne i gospodarcze decyzje o losach państw i narodów, a gościli tu m.in. Kurt Daluege, Reinhard Heydrich, czy Joachim von Ribbentrop; traktuje także artykuł dr Łapo i dr Cezarego Tryka "Mazurski raj Himmlera", opublikowany w portalu historycznym histmag.org.

Himmler nie był jedynym wysokiej rangi członkiem władz III Rzeszy, który lubił Mazury. Swoje kwatery mieli tu również Hermann Göring, Joachim von Ribbentrop oraz sam Hitler, który rezydował w Wilczym Szańcu w Gierłoży.

Niektórzy wielbiciele Mazur do dziś twierdzą, że Pan Bóg śpi na Mazurach. Niestety urokliwe Mazury w czasie II wojny splotły się z najczarniejszymi kartami historii - przyznał dr Łapo.

Dziś w miejscu dawnego kurortu Hegewaldheim znajduje się ośrodek wypoczynkowy. Dawne mieszkanki Żabinki opowiadały mi, że jako młode dziewczyny były proszone na potańcówki z żołnierzami, że chętnie przychodziły dzieci, bo sprzedawano tu lody. Ale o zagładzie Żydów nikt nie mówił, nic o tym nie wiem, nikt o to nie pyta - powiedziała PAP właścicielka ośrodka.

...

Co wy z tymi Mazurami. NIE MA JUZ NIEMIECKICH ANI PRUSKICH MAZUR! Bóg oglosil wyrok na Prusy. Dzicz sowiecka ich zmiotla w sposob bestialski. Dzis sa Mazury te z Gierzwałdu. Matki. Wielka rocznica.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:54, 21 Lis 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Ma 102 lata, przeżył Holocaust. Żył w przekonaniu, że stracił całą rodzinę
Ma 102 lata, przeżył Holocaust. Żył w przekonaniu, że stracił całą rodzinę

Dzisiaj, 21 listopada (11:17)

Eliahu Pietruszka mieszka w domu opieki w Izraelu. Tuż po wybuchu II wojny światowej udało mu się uciec z Polski. Przez blisko 70 lat żył w przekonaniu, że hitlerowcy i sowieci zabili całą jego rodzinę. Teraz w wieku 102 lat Eliahu Pietruszka dowiedział się, że jego młodszy brat przez wiele lat po wojnie mieszkał na Uralu. Zmarł zaledwie 6 lat temu, ale pozostawił po sobie syna. Obaj panowie spotkali się. Nie było widać końca uścisków i łez.

Eliahu miał 24 lata, kiedy w 1939 roku opuścił Warszawę, rodziców i młodszych o 9 lat braci bliźniaków Volfa i Zeliga.

Rodzice i Zelig zostali przewiezieni z warszawskiego getta do obozu koncentracyjnego, gdzie potem zmarli. Drugiemu bliźniakowi udał się uciec przed hitlerowcami, ale wpadł w ręce sowietów, a ci wywieźli go do łagru na Syberii. Eliahu był przekonany, że także ten młodszy brat nie przeżył wojny i syberyjskiej zimy. On sam w 1949 roku wyjechał do Izraela, aby tam rozpocząć nowe życie.

Dwa tygodnie temu mający dziś 102 lata mężczyzna otrzymał niesamowitą wiadomość. Jego wnuk dostał maila od mieszkającej w Kanadzie kuzynki, która badała drzewo genealogiczne rodziny. Twierdziła, że odnalazła w archiwach instytutu Yad Vashem oświadczenie z 2005 roku wypełnione przez niejakiego Volfa Pietruszkę. Okazało się, że Volf przeżył Holokaust, syberyjskie łagry i przez dłuższy czas mieszkał w Magnitogorsku na Uralu. Tam się ożenił, tam też urodził mu się syn Aleksander.

Volf zmarł dopiero 2011 roku, ale jego syn, mający dziś 66 lata Aleksander, nadal mieszka w tym samym mieście. Krewni nawiązali kontakt z Aleksandrem i powiedzieli mu, że jego liczący sobie dziś 102 lata stryj żyje, mieszka w Izraelu i chętnie by się z nim spotkał - choć jeszcze nie wie o jego istnieniu.

Aleksander Pietruszka postanowił kupić bilet lotniczy, żeby poznać starszego brata swojego nieżyjącego już ojca.

Ich spotkanie było bardzo serdeczne. Było wiele łez, padło wiele wzruszających słów.

Jestem taki szczęśliwy, że cię widzę, że mogę z tobą porozmawiać. Od dwóch dni, kiedy dowiedziałem się o twoim przyjeździe, nie mogłem spać. Cały czas myślałem tylko o naszym spotkaniu - powiedział starszy pan. Jesteś kopią swojego taty, macie takie same oczy - mówił zwracając się do bratanka.

...

W tych czasach takich historii bylo duzo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:47, 05 Lut 2018    Temat postu:

75 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną getta białostockiego
Chanajki – Dzielnica żydowska w Białymstoku, 1942 r. Źródło: IPN
Chanajki – Dzielnica żydowska w Białymstoku, 1942 r. Źródło: IPN
75 lat temu, 5 lutego 1943 r., rozpoczęła się akcja likwidacyjna w getcie białostockim. W ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi. 2000 osób zamordowali na miejscu. Białostoccy Żydzi podjęli próbę samoobrony i wyprowadzili z getta kilkudziesięciu bojowników.

Wojska niemieckie wkroczyły do Białegostoku 27 czerwca 1941 r. Wcześniej, tzn. od 22 września 1939 r., miasto znajdowało się w sowieckiej strefie okupacyjnej. Mieszkało w nim wówczas ok. 56 tys. Żydów.

Już pierwszego dnia po zajęciu Białegostoku Niemcy zamordowali ok. 2 tys. Żydów. Część z nich, co najmniej 700, uwięziono w Wielkiej Synagodze, a następnie spalono.

2 lipca 1941 r. Niemcy zamordowali 300 przedstawicieli żydowskiej inteligencji. Tydzień później wywieźli z Białegostoku i rozstrzelali w okolicy tzw. Pietraszy ok. 4 tys. Żydów.

Białostockie getto zamknięte zostało 1 sierpnia 1941 r., znalazło się w nim ok. 50 tys. ludzi, których poddawano planowej eksterminacji.

W sierpniu 1942 roku działacze Haszomir Hacair i Bundu utworzyli podziemną lewicową organizację ruchu oporu znaną pod nazwą "Blok A".

W październiku 1942 r. z Warszawy przybył do Białegostoku Mordechaj Tenenbaum.

Odpowiedzialny za likwidację białostockiego getta i nazywany jego katem, szef białostockiego gestapo Fritz Gustaw Friedl, skazany został w 1949 r. przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku na karę śmierci. Wyrok wykonano w listopadzie 1952 r. Według świadków Friedl osobiście dowodził akcjami deportacyjnymi w lutym i sierpniu 1943 r., mordując własnoręcznie rewolwerem setki mężczyzn, kobiet i dzieci.
Z kilku młodzieżowych ugrupowań udało mu się stworzyć organizację znaną pod nazwą "Blok B". Oba ugrupowania nie posiadając jednak żadnej broni, były właściwe pozbawione możliwości stawienia jakiegokolwiek oporu okupantowi.

5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji białostockiego getta. W ciągu ośmiu dni wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi. 2000 osób zamordowali na miejscu.

W czasie trwania akcji deportacyjnej białostoccy Żydzi podjęli próbę samoobrony. Dr Szymon Datner, uczestnik ruchu oporu w białostockim getcie, pisał: „Wypadki oporu były sporadyczne i nieskoordynowane (...). Przy ulicy Kupieckiej rodzina Kuriańskich oblewa Niemców wrzątkiem i ginie wkrótce z ręki oprawców. Przy Ciepłej obrzuca Fryda Feld i Bluma Laks Niemców granatami ręcznymi. Obie bohaterskie dziewczęta giną tuż po zamachu. Przy ulicy Smolnej grupa złożona z dwudziestu kilku młodych chłopców pod dowództwem Edka Boraksa, instruktora wojskowego Haszomeru, stawiła krótki lecz gwałtowny opór Niemcom i poniosła ciężkie straty”.

8 lutego w trakcie wysiedlania mieszkańców ulicy Kupieckiej Icchak Malmed oblał kwasem solnym jednego z esesmanów, który choć oślepiony wyjął broń i zaczął strzelać. Od kul zginął jeden z niemieckich żołnierzy. Icchak Malmed korzystając z zamieszania uciekł.

Niemcy w ramach odwetu rozstrzelali natychmiast 100 osób i zagrozili kolejnymi egzekucjami, jeżeli sprawca ataku na Niemca nie ujawni się. Malmed oddał się w ręce nazistów. 9 lutego, po straszliwych torturach, został powieszony w bramie Judenratu przy ul. Kupieckiej.

Ostatecznej likwidacji białostockiego getta Niemcy dokonali w sierpniu 1943 r. Około 40 tysięcy białostockich Żydów wywiezionych zostało do obozów zagłady w Treblince i na Majdanku.

W trakcie przeprowadzanej akcji deportacyjnej doszło do kilkudniowego zbrojnego wystąpienia żydowskich bojowników, które po powstaniu w warszawskim getcie było największą akcją militarną podjętą przez Żydów polskich.

Odpowiedzialny za likwidację białostockiego getta i nazywany jego katem, szef białostockiego gestapo Fritz Gustaw Friedl, skazany został w 1949 r. przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku na karę śmierci. Wyrok wykonano w listopadzie 1952 r. Według świadków Friedl osobiście dowodził akcjami deportacyjnymi w lutym i sierpniu 1943 r., mordując własnoręcznie rewolwerem setki mężczyzn, kobiet i dzieci.

Oskarżony Friedl nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Twierdząc, iż nie przeprowadzał w białostockim getcie deportacji, oświadczył: „Byłem tylko urzędnikiem, nigdy nie rozstrzeliwałem nikogo, czyniła to policja (...). Nigdy w życiu nie uderzyłem ani nie znieważyłem żadnego Żyda”.

Mariusz Jarosiński (PAP)

...

Tam tez byl opor! Icchak Malmed okazal sie szczegolnym bohaterem!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:30, 16 Maj 2018    Temat postu:

75 lat temu, 16 maja 1943 r., na znak stłumienia powstania w warszawskim getcie i końca obecności Żydów w Warszawie i w Polsce Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem w Warszawie.

Wielka Synagoga powstała w 1878 r. według projektu znanego warszawskiego architekta Leandra Marconiego. Znakomicie wpisywała się w architekturę dawnej Warszawy jako budynek z klasycznym frontonem wzorowanym na fasadzie Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Wspaniałe wnętrza wykonano ze szlachetnych materiałów, np. miejsce przechowywania zwojów Tory zbudowano z drzewa cedrowego specjalnie sprowadzonego z Libanu. Oprócz ceremonii religijnych miały tam miejsce uroczystości patriotyczne z okazji polskich świąt narodowych.

Jak mówiła PAP kierowniczka Działu Edukacji i Projektów Kulturalnych ŻIH Anna Chylak była to "synagoga żydowskiej społeczności postępowej", a kazania były tam od początku wygłaszane po polsku, nawet w okresie zaborów. "Rabin uprosił jakoś gubernatora. Zawsze czczono tam rocznice 3 maja i 11 listopada. Odbyły się także wielkie uroczystości związane ze śmiercią marszałka Piłsudskiego. Była to więc bardzo wtopiona w polską historię i kulturę społeczność" - mówiła.

Wielka Synagoga w Warszawie była najokazalszym żydowskim domem modlitwy w Polsce. "Miała wielki chór i 2,2 tys. miejsc siedzących, jak spora sala operowa. Zresztą koncerty kantorów w Synagodze przyciągały tłumy nie tylko Żydów. Bywali tu premierzy - Felicjan Sławoj Składkowski czy Ignacy Paderewski, śmietanka towarzyska, melomani. To było miejsce tętniące życiem" - mówiła Chylak.

Przy Wielkiej Synagodze powstała Główna Biblioteka Judaistyczna. "Naród żydowski modlitwę łączy zawsze ze studiami. Bibliotekę otwarto w 1936 r. i na całym świecie, także w USA pojawiły się o tym informacje, ponieważ jej nowoczesność była porównywana z Biblioteką Kongresu. To powód do dumy z przedwojennej Warszawy, bo pokazuje, jak prężnie działała tu społeczność, która była w stanie stworzyć tak nowoczesną placówkę. Było tam np. 100 miejsc w czytelni, co wskazuje, jak wielka była ta społeczność" - opowiadała Anna Chylak.

Trzy lata po otwarciu Głównej Biblioteki Judaistycznej wybuchła wojna, a Niemcy po zajęciu Warszawy prawie natychmiast zaczęli przygotowania do utworzenia w niej getta dla ludności żydowskiej.

Było ono największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów. Ich liczba zwiększyła się po zarządzeniu wydanym 30 października 1939 r. przez Heinricha Himmlera, które nakazywało przesiedlenie ludności polskiej i żydowskiej do Generalnego Gubernatorstwa z ziem włączonych do Rzeszy. W jego wyniku od listopada 1939 r. do października 1940 r. do Warszawy przybyło ok. 90 tys. Żydów. W marcu 1941 r. liczba mieszkańców getta osiągnęła maksimum i wynosiła ok. 460 tys.

W 1940 r. Bibliotekę wraz z Synagogą włączono do getta. W budynku biblioteki mieszkali przesiedleńcy, w Synagodze Niemcy przetrzymywali rabowane przedmioty.

22 lipca 1942 r. naziści przystąpili do akcji wysiedleńczej w getcie warszawskim, w którym przebywało ok. 380 tys. Żydów. W ciągu dwóch miesięcy wywieziono do Treblinki i zagazowano ponad 250 tys. osób. W Warszawie pozostało ok. 60 tys. osób narodowości żydowskiej, z czego połowa nielegalnie. 20 tys. przedostało się na „aryjską” stronę miasta.

Rankiem 19 kwietnia 1943 r. 850 żołnierzy Waffen-SS uzbrojonych w karabiny maszynowe, miotacze płomieni, działka, wozy pancerne i czołgi wkroczyło na teren getta bramą od strony Nalewek. Zostali oni zaatakowani przez żydowskich powstańców, którzy w pierwszym starciu odnieśli sukces. Po południu tego samego dnia, liczniejsze i lepiej uzbrojone oddziały niemieckie ponownie wkroczyły na teren getta. Dowodził nimi gen. SS Juergen Stroop.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhofa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie posuwali się w głąb getta. Paląc i niszcząc dom po domu zmuszali ludność cywilną do opuszczania bunkrów i schronów.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Ładunki wybuchowe odpalił osobiście. W trakcie wybuchu opisywanego jako wielki fajerwerk w powietrzu latał gruz i elementy wyposażenia. Do dziś przetrwał z Synagogi właściwie tylko numerek do szatni, który jest w posiadaniu ŻIH, oraz kilka książek.

Ogromnie poruszającym śladem zniszczeń są "języki ognia" na posadzce w budynku, gdzie obecnie mieści się ŻIH. "Ogień, jaki wybuchł w Synagodze dotarł do tego budynku, który mieścił wówczas Główną Bibliotekę Judaistyczną i wkroczył, ale jej nie zniszczył. Do dzisiaj jednak możemy zobaczyć jego ślady w postaci zniszczeń posadzki" - mówił dyrektor ŻIH prof. Paweł Śpiewak.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka. (PAP)

...

Wlasciwie trudno wzruszac sie budynkiem po zagladzie ludzi. Byl on jak widzimy calkowicie wytworem cywilizacji łacińskiej i po prostu elementem stylu architektonicznego stolicy! Wtedy umieli budowac! Teraz szpeca.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:35, 09 Lis 2018    Temat postu:

Mordowanie Żydów, palenie synagog. Dziś 80. rocznica Nocy Kryształowej


Dzisiaj, 9 listopada (09:17)
9 listopada 1938 r. w Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej zorganizowanego przez nazistów - tzw. Kristallnacht ("Noc Kryształowa"). Zamordowano 91 Żydów, spalono 171 synagog, splądrowano 8 tys. sklepów, a ok. 30 tys. Żydów deportowano do obozów koncentracyjnych.

Kristallnacht była pierwszym tak widomym znakiem fizycznej rozprawy z Żydami. Grunt przygotowały rasistowskie ustawy norymberskie wprowadzone 15 września 1935 r. - "o obywatelstwie Rzeszy" i "o ochronie czci i krwi niemieckiej", które pozbawiły Żydów podstawowych praw i rozpoczęły proces oddzielania Żydów od reszty społeczeństwa.
Ustawy norymberskie całkowicie odrzuciły obowiązujące od XIX wieku akty prawne o równouprawnieniu Żydów na terenie Niemiec. Ustawa "o ochronie krwi niemieckiej i honoru niemieckiego" zabraniała m.in.: zawierania małżeństw między Żydami a obywatelami "krwi niemieckiej lub pokrewnej", współżycia pozamałżeńskiego między Żydami a "obywatelami krwi niemieckiej lub pokrewnej". Na mocy ustawy "o barwach i fladze Rzeszy" Żydzi nie mogli wywieszać flag Rzeszy i flag narodowych.
Co było pretekstem do wywołania pogromu?

Za pretekst do wywołania pogromu posłużył nazistom zamach dokonany przez Herszela Grynszpana na niemieckiego dyplomatę Ernsta vom Ratha. 17-letni Grynszpan dostał się do budynku ambasady Niemiec w Paryżu rano 7 listopada 1938 roku pod pretekstem przekazania ważnego dokumentu. Zaprowadzony przez woźnego do sekretarza ambasady Ernsta vom Ratha, oddał do siedzącego za biurkiem dyplomaty pięć strzałów z rewolweru, wołając, że działa w imieniu prześladowanych Żydów. Dwie kule trafiły 29-letniego dyplomatę w ramię i żołądek. Po zamachu Grynszpan odrzucił broń i dał się obezwładnić pracownikom ambasady.

Do zamachu popchnęła Grynszpana wiadomość, którą otrzymał 3 listopada od swej siostry. Dowiedział się, że cała jego rodzina ze względu na brak niemieckiego obywatelstwa została deportowana przez władze niemieckie z Hanoweru do Polski. Między 27 a 29 października naziści odstawili do granicy z Polską blisko 17 tys. Żydów mających polskie obywatelstwo.

Szef hitlerowskiej propagandy Joseph Goebbels natychmiast zorientował się, że zamach na vom Ratha, który zmarł 9 listopada po południu, może stanowić pretekst do rozprawy z Żydami.

Gdy wiadomość o śmierci vom Ratha dotarła do Niemiec, uznano go natychmiast za nazistowskiego męczennika. W Monachium naziści obchodzili akurat w tym dniu rocznicę nieudanego puczu z 1923 roku. W przemówieniu do funkcjonariuszy NSDAP Goebbels dał wyraźnie do zrozumienia, że partia nie będzie się sprzeciwiała "spontanicznym" wybuchom gniewu ludu. W Rzeszy mieszkało wówczas jeszcze około pół miliona Żydów.
Tragiczny bilans Nocy Kryształowej

W nocy z 9 na 10 listopada zamordowano 91 Żydów, spalono i splądrowano 171 synagog. Co najmniej 8 tys. żydowskich sklepów zostało obrabowanych i zniszczonych przez motłoch. Ulice wielu miast pokryły się szkłem stłuczonych witryn sklepowych. Około 30 tys. Żydów deportowano do obozów koncentracyjnych.

Jedna ze spalonych synagog stała przy ul. Grune Schanze (Dworcowa) w niemieckim wówczas Szczecinie. Świadek wydarzeń, ośmioletni wtedy Bodo Andree urodzony w Szczecinie syn Żydówki i niemieckiego żołnierza, wspominał: "Przed synagogą usypano górę książek, które zostały wyniesione przez esesmanów z synagogi. Ta góra książek została podpalona - to był ogromny płomień. Z synagogi wynoszono też inne przedmioty, które wrzucano w płomienie. - Stało tutaj 500, 600 a może nawet tysiąc osób, wielu z nich było bardzo zadowolonych z tego, co się tutaj działo".

Podpaloną w nocy szczecińską synagogę udało się ugasić 10 listopada w południe. Straż pożarna dostała wcześniej wytyczne, które mówiły, żeby zabezpieczać budynki sąsiadujące z synagogami i innymi żydowskimi zabudowaniami, natomiast powstrzymać się od ich gaszenia. Szczecińska policja porządkowa zamknęła jedynie ruch uliczny w rejonie palącej się synagogi oraz skierowała ruch tramwajów objazdem.

Tej samej nocy, obok szczecińskiej synagogi, podpalono także inne budynki należące do gminy żydowskiej: dom przedpogrzebowy cmentarza żydowskiego oraz zabudowania żydowskich klubów wioślarskiego i tenisowego. Ruiny szczecińskiej synagogi stały do 1941 r., kiedy wysadzono je w powietrze.
Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów. Prawie 5 milionów z nich zgładzono na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Blisko 3 miliony ofiar to polscy Żydzi.

...

Oczywiscie to drobiazg wobec tego co zaczelo sie pozniej... Jednak pierwszy duzy szal nienawisci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:24, 29 Sie 2019    Temat postu:

75. rocznica likwidacji łódzkiego getta przez Niemców

Łódzkie getto było najdłużej funkcjonującym i drugim co do wielkości gettem utworzonym przez Niemców na ziemiach polskich. (...) Ze strony niemieckiej gettem kierował przedwojenny biznesmen Hans Biebow, a wskazanym przez Niemców szefem administracji żydowskiej został Mordechaj Chaim Rumkowski (...)

...

Wielka tragedia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133444
Przeczytał: 57 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:50, 08 Paź 2019    Temat postu:

80 lat temu Niemcy utworzyli w Piotrkowie Tryb. pierwsze getto w okupowanej...

...Europie. 8 października 1939 r. Niemcy utworzyli w Piotrkowie Trybunalskim, liczącym ok. 50 tys. mieszkańców mieście w centralnej Polsce, pierwsze w okupowanej Europie żydowskie getto. Stłoczenie Żydów na niewielkim obszarze stanowiło wstęp do nazistowskiej polityki eksterminacyjnej.

...

Scisle rzecz biorac eksterminacje postanowili pozniej ale niewatpliwie nic dobrego ich nie czekalo. Tragiczna data. Nie ma Polski z żydami juz mozna robic co sie chce...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy