Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Sztuka polityki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:00, 12 Maj 2014    Temat postu: Sztuka polityki

Sztuka wojny jak juz raczej wiele osob wie najlepiej zostala opisana w Chinach ! A NIE W EUROPIE ! Tak ! Slynne medrzec Sun Tzu . Tworca teorii porownywalnej tylko z Einsteinem .
Ale malo kto wie ze nie tylko w w wojnie teoria osiagnela tam szczyty . Takze w polityce osiagneli szczyty .
Oto zasady wyciagniete z tekstow o starożytnych chińskich koncepcjach polityki :

1 .Obserwujcie chłodno i spokojnie (冷静观察)

Genialne ! Pamietajcie o tym ze polityka czesto wyglada na hazard . I ci ktorzy sie nia sie zajmuja ulegaja emocjom . A to blad ! To zacmiewa rzeczywistosc .

Zabezpieczajcie pozycje (站稳脚跟)

Wielu pedzi naprzod gdy ma sukces . Nie pamieta o zabezpieczeniu !

Zdobywajcie zaufanie (沉着应付)

Tutaj jasna sprawa komu ufaja dalej zajdzie . Kto budzi nieufnosc czy strach bedzie mial problemy .

Ukrywajcie własne możliwości (韬光养晦)

To juz wrecz wojenne . Lepiej gdy cie nie doceniaja niz przeceniaja ! Bo wtedy sie pilnuja .

Czekajcie na swój czas, nie wychodząc przed szereg (善于守拙)

Genialne ! Wielu glupcow gdy tylko zyskaja jakies znaczenie pcha sie na czolo i leb skreca . Trzeba umiec czekac to i w Europie tez politycy odkryli

Nie podnoście głowy, żądając przywództwa (绝不当头)

Czyli powtorka tego samego . Wtedy gdy pchacie sie na czolo to budzicie zawisc i macie problemy .

Absolutnie genialne . Trudno o lepsze przyklady mysli ludzkiej w dziedzinie praktyki politycznej . A jak z realiami ?

Realia byly takie ze Europejczycy nie znali tych zasad a pidbili Chiny i robili co chcieli . Dlaczego ? Bo 1900 lat chrzescijanstwa dalo im taka potege ze zaden ludzki geniusz nie mogl poradzic . Bo wobec Boga nikt nie poradzi . Ale Europejczycy Zachodni ! okryli sie hanba bo wykorzystali potege cywilizacji wyniklej z Ewangelii do diabelstwa . Do podboju i ponizen innych ludow ! Tak potezne narzedzie moze czynic wielkie dobro ale wielkie zlo . Ale gdyby wtedy dali tym ludom Boga to nie bylo by XX potwornego wieku .

Oczywiscie szanujmy wybitne osiagniecia chinskiej mysli i uczmy sie . Rozum im dal Bóg i dobrze go wykorzystali . Ale pamietajmy ze nie ma wiekszej madrosci niz Biblia ! Te zasady mozna tam znalezc !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133178
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:18, 28 Gru 2014    Temat postu:

Dziennikarz "Spiegla": Merkel zagraża demokracji

Angela Merkel zgromadziła w swoich rękach ogromną władzę, lecz zamiast wykorzystać ją do przewodzenia Niemcom i Europie, jest bierna i reaguje jedynie na wydarzenia. Jej taktyka "usypiania" Niemców jest groźna dla demokracji - ostrzega dziennikarz "Spiegla" Dirk Kurbjuweit.

Kurbjuweit określił postępowanie Merkel mianem "cynicznej formy" sprawowania władzy. Kanclerz sprawia wrażenie, jakby miała ogromną władzę, lecz zupełnie nie wykorzystuje tego potencjału - ocenia. - Merkel umacnia swoją władzę tylko po to, by ją mieć, a nie po to, by ją wykorzystać. Chodzi tylko i wyłącznie o utrzymanie władzy - twierdzi niemiecki dziennikarz, autor książki "Bez alternatywy. Merkel, Niemcy i koniec polityki".

Kurbjuweit od lat analizuje politykę Merkel na łamach najbardziej prestiżowego niemieckiego magazynu politycznego "Der Spiegel". Jego książka należy do nielicznych publikacji krytycznych wobec szefowej niemieckiego rządu, cieszącej się zarówno w Niemczech, jak i na świecie ogromnym prestiżem.

Merkel od dziewięciu lat zasiada w fotelu kanclerskim. Jej pozycja w Niemczech jest niezagrożona, a większość jej rodaków pragnie, by po kolejnych wyborach w 2017 roku nadal rządziła krajem. Brytyjski dziennik "The Times" przyzna ostatnio niemieckiej kanclerz tytuł "Osobistości roku 2014", podkreślając jej rolę w kontaktach Zachodu z Rosją.

Płynące z zagranicy pochwały nie robią na dziennikarzu "Spiegla" żadnego wrażenia. Jego zdaniem Merkel nie ma żadnego "politycznego fundamentu", a jedyną wartością, do której jest przywiązana, jest "bardzo ogólnie rozumiane pojęcie wolności". W RFN już od dawna nie trzeba walczyć o wolność – zauważa Kurbjuweit. Jak podkreśla, jedyną siłą napędową kariery Merkel jest jej "ambicja, by wspiąć się na szczyt".

Kurbjuweit porównuje Merkel, która jego zdaniem nie zasługuje na miano polityka wybitnego, z jej poprzednikami. Jak zaznacza, większość z nich wykazywała polityczną odwagę i potrafiła "iść pod prąd:. Chwali pierwszego kanclerza RFN Konrada Adenauera, który wybrał dla RFN sojusz z Zachodem kosztem zjednoczenia kraju na warunkach ZSRR - wbrew stanowisku dużej części zachodnioniemieckiego społeczeństwa.

Wymienia też Willy’ego Brandta – twórcę "Ostpolitik" czyli polityki pojednania z krajami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polską – napotykającej w latach 60. i 70. sprzeciw Niemców. Podziwia Helmuta Kohla jako twórcę jedności Niemiec i wspólnej waluty euro. Gerhard Schroeder, pomimo protestów społeczeństwa, przeforsował reformy rynku pracy i systemu zabezpieczeń socjalnych – "Agendę 2010".

Każdej z tych decyzji towarzyszyły długie i zacięte dyskusje. - To dobrze, bo paliwem demokracji jest spór – mówi Kurbjuweit, dodając, że przez dziesięciolecia polityczne spory były "kwintesencją zachodnioniemieckiej kultury politycznej".

Przejęcie władzy przez Merkel rozpoczęło epokę "wielkiej ciszy". Jej rządy nazywa "nowym biedermeierem" - określenie nawiązujące do odpolitycznienia życia publicznego po Kongresie Wiedeńskim (1815 r.)

- Merkel nie ogranicza debat – zastrzega dziennikarz, zaznaczając, że szefowa rządu "nie odważa się, by iść aż tak daleko". Merkel nie inicjuje dyskusji publicznych, co oznacza, że ich nie ma, gdyż to politycy w warunkach niemieckich są inicjatorami takich debat.

Za poważny mankament uznaje brak dyskusji o rosnącej liczbie uchodźców czy też o programie ratowania waluty euro, co doprowadziło do powstania w Niemczech partii i ruchów obywatelskich eurosceptycznych i antyislamskich.

Merkel unika sporów, co jest jej świadomym wyborem – twierdzi Kurbjuweit. Zrozumiała, jacy w istocie są Niemcy, i wspaniale potrafi się im "podlizywać".

Szefowa rządu "w sposób niemal budzący trwogę" odpowiada politycznym pragnieniom Niemców. Można wręcz mówić o symbiozie między kanclerzem a obywatelami. Merkel ucieleśnia ten kraj w stopniu dotąd niespotykanym. Niemieckie społeczeństwo pragnące zgody i wyrozumiałości odnalazło się w osobie Merkel, będącej symbolem konsensusu i wyrozumiałości - ocenia dziennikarz.

Analizując strategię stosowaną przez Merkel w działaniach politycznych, Kurbjuweit wymienia na pierwszym miejscu "akcyjność". Jako przykład podaje nagłą decyzję o rezygnacji z energii atomowej, podjętą bez żadnej dyskusji i wbrew jej wcześniejszym poglądom pod wpływem zdjęć z katastrofy w Fukushimie. Autor ponadto wytyka pani kanclerz kierowanie się sondażami, działania pozorne, unikanie decyzji zgodnie z zasadą – kto nic nie robi, ten nie popełnia błędów.

Oceniając politykę Merkel wobec Europy, Kurbjuweit nie zostawia na niemieckiej kanclerz suchej nitki, wytykając jej, że zachowuje odziedziczoną po poprzednikach międzynarodową pozycję kraju na świecie – "ekonomicznego mocarstwa, które od innych Europejczyków domaga się ofiar, lecz samo tuczy się i nie miesza w sprawy polityczno-wojskowe, ponieważ nie chce samo ponosić ofiar".

- To wygodne, lecz niegodne stanowisko, a w dodatku nie jest ono fair - ocenia Kurbjuweit.

Jego zdaniem Merkel nie jest Europejką z potrzeby serca, tak jak Kohl, lecz kieruje się racjonalnymi przesłankami, opierając się na niemieckich interesach. -Chce stworzyć polityczną osłonę niemieckiemu eksportowi – tłumaczy dziennikarz. Jak dodaje, Merkel, "chłodna Niemka”, wynalazła "chłodny nacjonalizm”. Nie ma on nic wspólnego z szowinizmem, nie jest ekspansywny, lecz pasywny – zastrzega.

Najcięższym zarzutem, jaki Kurbjuweit formułuje wobec Merkel, jest "demobilizacja” wyborców. Jej kampanie wyborcze są „celowo łagodne, niewzbudzające emocji i zainteresowania”. Celem szefowej rządu jest zniechęcenie do udziału w wyborach zwolenników SPD, którzy nie uczestniczą w wyborach, chyba że "coś ich wkurzy”.

- Ta demobilizacja wyborców zamiast wzywania ich do głosowania to największy grzech wobec demokracji - ocenia Kurbjuweit, nazywając to postępowanie "podłą strategią".

Kurbjuweit przewiduje, że Merkel pozostanie po 2017 roku na stanowisku kanclerza, chyba że zwolni się ważne międzynarodowe stanowisko, które uzna ona za atrakcyjne. Taką ofertą mogłoby być stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Jeżeli Merkel uzna, że ma szansę na to stanowisko, to zrezygnuje z fotela kanclerskiego – przepowiada Dirk Kurbjuweit.

...

Co w tym dziwnego ? Koncentruje wladze ? Kazdy u wladzy ja koncentruje . Czlowiek jest zachlanny bierze co sie da ?
Nie wykorzystuje ? Bo boi sie bledu i jej utraty . Jednak jest demokracja . Jedno glosowanie i koniec jej kariery .
Balansuje . To typowe . Kazdy u wladzy nie ma wiekszego celu niz trwac ! Wiec trwa .
Merkel nie jest sama . Otaczaja ja funkcjonariusze partii ktorzy CHCA TRWAC ! Zaden przywodca nie jest w prozni . Nie odetnie sie przeciez od zaplecza .
Tak dziala spoleczenstwo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Co się kryje we wnętrzu człowieka. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy