Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Rekonstrukcja historyczna .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:41, 27 Sie 2014    Temat postu: Rekonstrukcja historyczna .

Próbują odtworzyć starożytne metody wytopu żelaza

Około 50 badaczy starożytnego hutnictwa z kilku krajów Europy próbuje w Nowej Słupi (Świętokrzyskie) odtworzyć procesy wyto­pu żelaza sprzed tysięcy lat. Do tej pory pozostaje tajemnicą, jak dokładnie wyglądał proces metalurgiczny w starożytności.

- Przyjechały do nas ekipy z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii. Wszyscy od dzisiaj ostro pracują nad budową pieców. Od czwart­ku powinien ruszyć proces wytopów dymarskich – powiedział w środę PAP dyrektor miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło.

Sympozjum oraz eksperymenty trwają na terenie Centrum Kultu­rowo-Archeologicznego w Nowej Słupi tuż u podnóża Łysogór. Według Sepioły, naukowców intryguje fakt, że do tej pory niko­mu nie udało się dotąd odtworzyć w pełni procesu wytopu żela­za, jaki był stosowany tysiące lat temu, m.​in. w Górach Święto­krzyskich. "Po to są te spotkania, aby rozwikłać tę tajemnicę staro­żytnych hutników". Dodał, że spotkanie badaczy jest także atrak­cją dla turystów odwiedzających Nową Słupię – są to zajęcia otwarte, każdy może przyjść i zobaczyć przebieg eksperymentu.

Jak powiedział Marcin Marciniewski z kieleckiego zespołu "Hut­nia" idea skupiająca badaczy-rekonstruktorów starożytnego hut­nictwa pojawiła się wiele lat temu. Rok rocznie wiodące zespoły organizują sympozjum w różnych częściach Europy. Podczas ubiegłorocznego spotkania w Grube Fortuna w Niemczech zdecy­dowano, że gospodarzem jedenastej edycji warsztatów będzie Nowa Słupia. To drugie tego typu wydarzenie w Polsce. Jedna z edycji kilka lat temu miała miejsce w Biskupinie (Kujawsko-Po­morskie).

Sympozjum zakończy się w sobotę. Wtedy zostaną podsumowane uzyskane rezultaty prac w piecach dymarskich.

Corocznie od 1967 roku w Nowej Słupi u podnóża Świętego Krzy­ża organizowana jest historyczna impreza plenerowa "Dymarki Świętokrzyskie". Ma ona przybliżyć turystom antyczną metalur­gię żelaza. Badania nad starożytnym hutnictwem, które rozpoczę­ły się w 1955 roku wykazały, że na tym terenie w starożytności funkcjonował największy w Europie Środkowej okręg górniczo-hutniczy.

...

Rekonstrukcja historyczna to nie tylko młodzi z karabinami ... Dawniej wręcz znaczyło to co innego . Np. eksperymenty z dawna technologia ... Też dużo wiedzy przynosił ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:39, 29 Sty 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:15, 18 Lut 2016    Temat postu: Rekonstrukcja historyczna .

Miłośnicy historii budują replikę łodzi Wikingów z XI wieku

Wiele osób fascynuje historia Wikingów -

Elbląscy miłośnicy historii Wikingów budują replikę wiosłowo-żaglowej łodzi z XI wieku. Pomysłodawcy ze Stowarzyszenia Elbląg Europa liczą, że możliwość popłynięcia taką jednostką stanie się w sezonie atrakcją turystyczną miasta.

Prezes stowarzyszenia Paweł Kulasiewicz, zrekonstruowana łódź zostanie zwodowana na wiosnę i ma cumować w jednym z ośrodków wodnych w Elblągu. Jako przykład dawnej techniki szkutniczej będzie wykorzystywana przez grupę rekonstrukcyjną, która odtwarza tradycję pobliskiego emporium wikińskiego Truso.

- Chcemy, żeby była dostępna dla turystów przez cały sezon wakacyjny. Liczymy, że stanie się jedną z atrakcji miasta i wizytówką organizowanego przez nas festiwalu Wikingów na Wyspie Spichrzów - powiedział.
Chcemy, żeby była dostępna dla turystów przez cały sezon wakacyjny. Liczymy, że stanie się jedną z atrakcji miasta i wizytówką
Paweł Kulasiewicz

Stowarzyszenie uzyskało 140 tys. zł dotacji z Programu Litwa-Polska-Rosja na budowę dwóch replik wczesnośredniowiecznych łodzi - większa będzie stacjonować w Elblągu, mniejsza zostanie przekazana do skansenu w obwodzie kaliningradzkim.

Wykonaniem jednostek zajęło się dwóch doświadczonych szkutników: Zbigniew Gorący i Przemysław Kamiński - uczeń Marka Szablińskiego "Jarmeryka", który od początku lat 70. ub. wieku budował pierwsze w Polsce repliki wikińskich statków.

Kamiński powiedział, że łódź dla Rosjan jest już gotowa, a druga zostanie skończona w połowie lutego. Będzie miała blisko 12 m długości i 2,6 m szerokości, dębowe ożebrowanie, poszycie z sosny, pięć ław wioślarskich i maszt z żaglem o pow. 25 m kw. Obsadę tej łodzi będzie tworzyło 10 wioślarzy i sternik. - Powinna osiągać prędkość ok. 10 węzłów, ale do końca nie mamy pewności, jak będzie zachowywała się na wodzie - mówił Kamiński.

Jak wyjaśnił będzie to pierwsza replika zabytkowej łodzi z Bągartu, której oryginał się nie zachował. Dlatego elbląscy szkutnicy odtwarzają ją na podstawie archiwalnych dokumentów i szkiców.

Łódź jest rekonstrukcją tzw. wraku spod Bągartu, wsi na Pomorzu Gdańskim. W 1894 r. przy kopaniu rowów melioracyjnych znaleziono tam kadłub dużej łodzi z XI wieku. Miała konstrukcję klepkową, 11,9 m długości, 2,6 m szerokości i maszt osadzony w środkowej części łodzi. Była wykonana z drewna dębowego, a klepki poszycia łączono kołkami i żelaznymi nitami.

W ocenie archeologów konstrukcja była zbliżona do łodzi Wikingów, ale została wykonana przez szkutników któregoś z plemion pruskich. Znalezisko trafiło prawdopodobnie do muzeum w Królewcu i zaginęło w czasie II wojny.

Mniejsza z budowanych jednostek jest kopią XII-wiecznej skandynawskiej łodzi, znalezionej podczas wykopalisk w 1993 r. w Gislinge. Oryginał zbudowany z drewna dębowego i sosnowego miał 7,7 m długości i 1,6 m szerokości. Prawdopodobnie służył do przewozu ludzi, ładunku i owiec. Łódź poruszała się dzięki użyciu żagla i sześciu wioseł.

...

Piekne zainteresowanie !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:39, 06 Kwi 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:17, 18 Lut 2016    Temat postu:

Zrekonstruowana twarz prehistorycznego wojownika w hrubieszowskim muzeum

Rekonstrukcję twarzy człowieka z II tysiąclecia p.n.e. będzie można zobaczyć na wystawie "Wojownik i Księżniczka", która zostanie otwarta 25 kwietnia w muzeum w Hrubieszowie (Lubelskie). W rekonstrukcji pomogli specjaliści w zakresie medycyny sądowej.

Wystawa w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica będzie prezentowała efekty archeologicznych wykopalisk w Rogalinie pod Hrubieszowem, gdzie odkryto groby ludzi z wczesnej epoki brązu, należących do tzw. kultury strzyżowskiej, z pierwszej połowy II tysiąclecia p.n.e.

- Na wystawie pokażemy manekin mężczyzny, odtworzony na podstawie dobrze zachowanego szkieletu, wraz z rekonstrukcją jego twarzy wykonaną przez specjalistów w zakresie medycyny sądowej – powiedziała kuratorka wystawy, Anna Hyrchała z hrubieszowskiego muzeum, która też kierowała wykopaliskami w Rogalinie.

W grobie tego człowieka archeolodzy znaleźli bogate wyposażenie z elementami broni, m.in. krzemienne groty strzał i noża bądź włóczni, dlatego nazwali go Wojownikiem-Myśliwym. Jego manekin na wystawie będzie uzbrojony w łuk, kołczan ze strzałami, krzemienny nóż oraz sierp. Dobrze zachowana czaszka pradawnego człowieka pozwoliła specjalistom z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na odtworzenie jego twarzy. Włosy, brodę, zmarszczki na twarzy zrekonstruowano na podstawie jego wieku.

„Na wystawie będzie można zobaczyć wydruk czaszki wojownika na drukarce 3D, wykonany z dokładnością do tysięcznych części milimetra, a także prezentację, jak się robi taki trójwymiarowy wydruk” – powiedziała Hyrchała.

Dzięki badaniom zębów naukowcy ustalili, że wojownik miał 47 lat. Badania jego szkieletu, przy użyciu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, pozwoliły wykryć w piszczeli zmiany nowotworowe, łagodną postać kostniaka śródkostnego. Nie udało się jednak ustalić przyczyny jego śmierci, mogły ją spowodować obrażenia, które nie pozostawiły śladów w szkielecie.

Na wystawie będzie portret młodej kobiety, której kości odkryto w jednym z grobów. Archeolodzy nazwali ją Księżniczką, bo jej grób miał najbogatsze wyposażenie. Było w nim m.in. kilkanaście miedzianych ozdób, zausznice, opaska na głowę spięta z tyłu okuciem z miedzianej blachy, 90 paciorków fajansowych, a także pięć zawieszek z muszli pochodzących z Morza Śródziemnego lub Czarnego.

Kobieta miała około 20 lat. W jej grobie, w pobliżu głowy znaleziono fragmenty szkieletu 7-9 letniego dziecka, którego jednak nie była matką. Portret pokazuje przypuszczalny wygląd Księżniczki, gdyż jej czaszka miała zniszczoną część twarzową podczas obrzędów pogrzebowych z użyciem ognia.

Na wystawie pokazane będą zabytki archeologiczne znalezione w grobach: naczynia gliniane, narzędzia krzemienne, ozdoby z miedzi i kości, paciorki fajansowe. W okularach 3D będzie można oglądać trójwymiarowe fotografie części szkieletów. Zaprezentowane zostaną rysunki, przedstawiające zwyczaje pogrzebowe ludzi kultury strzyżowskiej, wykonane przez artystę Mirosława Kuźmę na podstawie dokumentacji opracowanej przez archeologów.

Wystawę będzie można oglądać do końca lipca.

Archeolodzy przebadali dotychczas kilkanaście pochówków kultury strzyżowskiej w Rogalinie. Ich odkrywanie rozpoczęło się w 2008 r., gdy miejscowy rolnik przypadkowo natrafił na polu na fragmenty ludzkich kości i glinianych naczyń.

Osadnictwo kultury strzyżowskiej skupiało się głównie na terenach Wyżyny Wołyńskiej i wschodniej części Wyżyny Lubelskiej. Osady zakładano w dolinach rzek. Domostwa ziemiankowe odkryto na Ukrainie, były to budowle, czasem dwuizbowe, o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, z paleniskami wewnątrz. Natomiast cmentarzyska szkieletowe liczące od kilku do kilkunastu pochówków lokowano na stokach wzniesień. Zmarłym do grobów wkładano głównie naczynia z charakterystycznym ornamentem odciśniętego sznura, przecierane wiechciem traw oraz narzędzia krzemienne, ozdoby miedziane, kościane, paciorki fajansowe. Najwięcej ciekawych stanowisk archeolodzy znaleźli w okolicach Hrubieszowa.

...

Znakomite pomysly !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:45, 25 Kwi 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:18, 18 Lut 2016    Temat postu:

W Hrubieszowie można oglądać rekonstrukcję twarzy człowieka z II tysiąclecia p.n.e

Rekonstrukcję twarzy człowieka z II tysiąclecia p.n.e. można zobaczyć na wystawie zatytułowanej 'Wojownik i Księżniczka' otwieranej dziś w muzeum w Hrubieszowie.

Wystawa w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica będzie prezentowała efekty archeologicznych wykopalisk w Rogalinie pod Hrubieszowem, gdzie odkryto groby ludzi z wczesnej epoki brązu, należących do tzw. kultury strzyżowskiej, z pierwszej połowy II tysiąclecia p.n.e.

- Na wystawie pokażemy manekin mężczyzny, odtworzony na podstawie dobrze zachowanego szkieletu, wraz z rekonstrukcją jego twarzy wykonaną przez specjalistów w zakresie medycyny sądowej - poinformowała kuratorka wystawy, Anna Hyrchała z hrubieszowskiego muzeum, która też kierowała wykopaliskami w Rogalinie.

Na wystawie będzie można zobaczyć wydruk czaszki wojownika na drukarce 3D, wykonany z dokładnością do tysięcznych części milimetra, a także prezentację dotyczącą wykonywania takich trójwymiarowych wydruków. Będzie też portret młodej kobiety, której kości odkryto w jednym z grobów. Archeolodzy nazwali ją Księżniczką, bo jej grób miał najbogatsze wyposażenie.

Wystawie towarzyszy prezentacja rysunków przedstawiających zwyczaje pogrzebowe ludzi kultury strzyżowskiej, wykonane przez artystę Mirosława Kuźmę.

Wystawa będzie czynna od dziś do końca lipca.

...

Świetna sprawa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:38, 28 Maj 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:22, 18 Lut 2016    Temat postu:

W Karpackiej Troi zrekonstruowano kolejny obiekt z epoki brązu


W skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła powstała wiata edukacyjna w stylu chat żyjącej tam 3,5 tys. lat temu ludności kultury Otomani-Fuzesabony. Obiekt z początku epoki brązu zrekonstruowano ze środków unijnych.

- Poza ścianami, obiekt, o wymiarach piętnaście na sześć metrów, jest wierną rekonstrukcją chat budowanych w Trzcinicy na początku epoki brązu - powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.
REKLAMA


Wiata edukacyjna będzie miejscem spotkań, prelekcji, lekcji muzealnych, a także organizowanych w skansenie warsztatów dla miłośników historii i archeologii. - Chcemy tam pokazywać m.in. wytwarzanie żywności w czasach współczesnych ludności kultury Otomani-Fuzesabony czy wczesnego średniowiecza. Zamierzamy też prezentować tam sztukę walki tamtych czasów – dodał dyrektor muzeum.

Budowę sfinansowano ze środków Unii Europejskiej; powstała w ramach projektu współpracy transgranicznej Polska-Słowacja. Partnerem Muzeum Podkarpackiego było muzeum w słowackich Hanusovcach nad Toplou. Przedsięwzięcie kosztowało 50 tys. euro.

W latach 90. ubiegłego stulecia w Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed czterech tys. lat oraz grodzisko wczesnośredniowieczne. W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów.

W 2011 r. w miejscu odkryć powstał skansen archeologiczny. Na powierzchni ośmiu hektarów odtworzono m.in. ponad 150 metrów wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do wczesnośredniowiecznego grodu.

- W skansenie uprawiamy już zboża i rośliny, które występowały w czasach prasłowiańskich, m.in. trzy odmiany pszenicy, soczewicę, proso. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć hodowlę bydła, owiec, kóz i koni – powiedział Gancarski.

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem, żyła tam ludność zakarpackiej kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

...

Ciekawa pasja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:37, 15 Cze 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:24, 18 Lut 2016    Temat postu:

Powrót do tradycji. Ślub w realiach średniowiecza

W Szczecinie odbył się niezwykły ślub Katarzyny Klimowicz i Igora Górewicza - Wojewody Drużyny Grodu Trzygłowa. Cała uroczystość została osadzona w realiach wczesnego średniowiecza. Zarówno państwo młodzi, jak i zaproszeni goście weselni wystąpili w strojach historycznych.

9Zobacz zdjęcia

Jednocześnie odbył się ślub cywilny i słowiański obrzęd zwany "swadźbą" - ściągnięcie wianka i oczepiny, tj. założenie białego czepca noszonego przez mężatki. Obrączki średniowiecznym obyczajem podane zostały na mieczu, a młodzi złożyli przysięgę małżeńską, trzymając rękojeść miecza.

Goście - współcześni Słowianie i wikingowie z Polski, Anglii, Szwecji, Niemiec, Włoch, Francji, USA, Danii, Rosji - byli zachwyceni niezwykłą ceremonią, która nawiązywała do tradycji.

Zobaczcie, jak wyglądała ta niecodzienna ceremonia ślubna.

>>>

Podziwiac fantazje! :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:52, 17 Lip 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:25, 18 Lut 2016    Temat postu:

Rekonstrukcja wydarzeń z 1944 r. - obroną pracy magisterskiej

UMCS - Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Wkroczenie wojsk radzieckich na Lubelszczyznę w lipcu 1944 r. pokażą w niedzielę rekonstruktorzy w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Inscenizacja będzie jednocześnie obroną pracy magisterskiej studenta UMCS.

W inscenizacji zaprezentowane będą wydarzenia z lata 1944 r. na Lubelszczyźnie, które miały olbrzymi wpływ na późniejsze losy Polski – powiedział Grzegorz Antoszek, student V roku historii UMCS, autor pracy magisterskiej "Lubelszczyzna 1944 – wyzwolenie czy druga niewola?".
REKLAMA


Rekonstruktorzy pokażą epizody odzwierciedlające starcia nacierających żołnierzy radzieckich z Niemcami, udział w nich partyzantów Armii Krajowej, proces wprowadzania nowej władzy i losy polskiego podziemia. W widowisku weźmie udział około 50 osób z bronią i wyposażeniem z tamtego okresu, użyte zostaną trzy motocykle i dwa samochody terenowe, środki pirotechniczne pozorujące walki.

Antoszek od kilku lat jest członkiem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Grenadiere, pasjonatem takich widowisk. Jego praca magisterska składa się z historycznego wstępu, scenariusza widowiska oraz opisu około 50 rekwizytów, które będą w nim użyte. - Przykładałem szczególną wagę do wierności historycznej broni, sprzętu, wyposażenia, różnych detali, tak żeby przy mundurze były właściwe guziki i odpowiednia ich liczba. Podobnie, jeśli chodzi o postępowanie rekonstruktorów, żeby odpowiadało historycznym realiom – podkreślił Antoszek.

- Opracowanie takiego widowiska wymaga dobrego przygotowania, przeczytania wielu książek, wspomnień, dokumentów archiwalnych. Uważam, że rekonstrukcje mogłyby być traktowane jako nauki pomocnicze historii, tak jak archeologia eksperymentalna. Chciałbym pójść na historyczne studia doktoranckie, pracować na UMCS i specjalizować się w rekonstrukcjach – dodał student.

Koszty rekonstrukcji wyniosą 7,5 tys. zł – podał Antosz. - Zebranie tych pieniędzy było najtrudniejsze. Udało mi się uzyskać grant z urzędu miasta, dołożył się uniwersytet i znalazłem sponsorów – wyjaśnił.

Promotor jego pracy magisterskiej, dziekan Wydziału Historii UMCS, prof. Robert Litwiński powiedział, że obrona pracy w formie rekonstrukcji to dobra forma popularyzacji wiedzy.

- To będzie wyjście poza akademicki dyskurs naukowy, możliwość upowszechnienia wiedzy i dziedzictwa narodowego, zależy nam, aby jak najwięcej osób mogło oglądać to widowisko. Rekonstrukcji historycznych jest teraz bardzo dużo, one są na różnym poziomie. To będzie – z tego, co wiem – wierne realiom, co też oceni komisja – zaznaczył Litwiński.

- Taka rekonstrukcja to przedsięwzięcie logistyczne na dużą skalę. Trzeba umieć zebrać fundusze, wykazać się przedsiębiorczością. Tego też musimy uczyć studentów – dodał Litwiński.

...

Tylko chwalić połączenie historii z nowoczesnoscia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:04, 11 Wrz 2015
PRZENIESIONY
Czw 17:26, 18 Lut 2016    Temat postu:

Zapomniane obrzędy Słowian w Karpackiej Troi

Zapomniane obrzędy Słowian w Karpackiej Troi - Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Kilka grup rekonstrukcyjnych przez kilkanaście godzin w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) przypomni jutro obrzędy i zwyczaje Słowian. Między VIII a XI w. był tam centralny gród jednego z plemion słowiańskich.

Przedsięwzięcie jest jedną z imprez 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa "Utracone dziedzictwo".
REKLAMA


- Hasło tegorocznej edycji pozwoliło na zaprezentowanie dawno zapomnianych tradycji, związanych z obrzędowością i zwyczajami Słowian. Wkraczając na arenę dziejów na przełomie V i VI w . po Chrystusie lud ten zajmował znaczne terytoria Europy – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski; skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

Zwrócił uwagę, że o systemie wierzeń Słowian wiemy z nielicznych źródeł pisanych oraz badań archeologicznych. - Archeolodzy odkrywając relikty świątyń, posążki bogów, przedmioty kultowe odtwarzają dawną obrzędowość słowiańską – zauważył.

W Karpackiej Troi grupy rekonstrukcyjne podejmą próbę inscenizacji zapomnianych obrzędów i tradycji. Zaprezentowane zostaną m.in. obrzędy związane z życiem codziennym, czyli dotyczące narodzin dziecka, zaślubin i śmierci.

Zaplanowano także święto wojowników oraz pochówek wodza słowiańskiego. Spotkanie ze Słowianami z czasów wczesnego średniowiecza zakończy Noc Kupały. - Całość dopełni śpiew, taniec i muzyka obrzędowa – dodał Gancarski.

Według niego, "uczestnicy imprezy będą mogli przekonać się, ile elementów z tradycji słowiańskiej jest obecnych w dzisiejszym świecie".

W poprzednich latach w Karpackiej Troi przypominano już m.in. życie codzienne ludności epoki kamienia, Wikingów, Rzymian, Madziarów.

Skansen w Trzcinicy powstał w 2011 r. Zlokalizowano go w miejscu, gdzie na początku lat 90. XX w. odkryto najstarsze w Polsce, ufortyfikowane osady sprzed ponad czterech tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.

Zajmuje powierzchnie 8 ha; znajduje się na niej ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem, żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei od VIII do XI stuleciu w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

...

Fajne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:26, 18 Lut 2016    Temat postu:

Wehikuł czasu w smartfonie. Na targach pokażą aplikację, która przenosi na XIV-wieczny rynek
Dzięki aplikacji można zobaczyć Rynek z 1364 r. - Materiały prasowe

Wystarczy jedno zdjęcie wykonane na krakowskim rynku, aby przenieść się o kilkaset lat wstecz, a dokładnie do 1364 r. To za sprawą aplikacji Pastguide, pozwalającej na wizualizację wirtualnej rzeczywistości w realnych miejscach. Pastguide zostanie zaprezentowana podczas rozpoczynających się jutro w EXPO Kraków 3. Targów Rozwiązań IT, E-commerce i Urządzeń Mobilnych Mobile-IT.

Aplikacja została zbudowana za pomocą autorskiej technologii Emb3d. Sprawdza się w turystyce, architekturze, rynku nieruchomości, budownictwie oraz projektowaniu wnętrz. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Pierwszym miejscem, które zostało wcielone w Pastguide, jest Rynek Główny, gdzie został odwzorowany jego wygląd z 1364 roku (Zjazd Monarchów).
REKLAMA


To jednak nie wszystkie atrakcje wydarzenia. Na stoiskach Wystawców prezentowane będą urządzenia mobilne, od tych noszonych na co dzień, poprzez akcesoria z zakresu m-Health, na Internecie Rzeczy kończąc. Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in.: akcesoria do urządzeń mobilnych, nowoczesne pulsometry sterowane przy pomocy smartfona, głośniki domowe oraz do zastosowań outdoor, akcesoria medyczne współpracujące ze smartfonami, systemy bezpieczeństwa do mieszkania lub domu, mobilnie sterowaną elektronikę użytkową czy okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Nie zabraknie również najnowszych tabletów i smartfonów, a na stoisku firmy KreaTech będziemy świadkami walki robotów!

Nowością na targach będzie Strefa Kariery, zatem tegoroczni wystawcy nie tylko będą prezentować swoje produkty i usługi, ale także przedstawią aktualne oferty pracy.

...

Ciekawy pomysl.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:10, 21 Kwi 2016    Temat postu:

Replika mumii sprzed 5 tys. lat, wykonana w technice 3D
po/
2016-04-20, 23:08



Skomentuj
0
Replika Oetziego, człowieka sprzed 5300 lat, którego zmumifikowane ciało znalazło dwoje Niemców w 1991 r. w dolinie Oetztal w Tyrolu, została wykonana dzięki technice 3D. Naukowcy zaprezentowali ją w środę w muzeum w Bolzano.
PAP/EPA/Augustin Ochsenreiter

Wyjątkowo dobrze zakonserwowana mumia Oetziego została wiernie zrekonstruowana w żywicy dzięki tomografii komputerowej, a następnie wydrukowano ją w technologii 3D. "Całość pomalował amerykański artysta Gary Staab" - poinformowało Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu w Bolzano.



"Rekonstrukcja rąk, których skaner nie mógł dokładnie uchwycić, była prawdziwym wyzwaniem" - podało kierownictwo Muzeum, gdzie Oetzi przebywa od 1998 roku.



Pozostałe repliki trafią do USA



Wykonano trzy repliki mumii Oetziego; jedna z nich zostanie zaprezentowana na wędrownej wystawie w USA. W pierwszym etapie będzie ona wystawiona w Muzeum Nauk Naturalnych Karoliny Północnej w Raleigh w październiku 2017 roku.



Dwie inne repliki będą wykorzystane w celach naukowych w Laboratorium Badań DNA w Cold Spring Harbor w stanie Nowy Jork.







Odkrycie zamrożonej mumii na wysokości 3210 m przez niemieckich turystów na alpejskim lodowcu pomiędzy Austrią a Włochami było sensacją archeologiczną.



Mumia stała się źródłem wielu odkryć naukowych. Ostatnia analiza bakterii znajdujących się w jej żołądku potwierdziła wielką falę migracji do Europy z Bliskiego Wschodu, później niż szacowano.



To było morderstwo



Gdy zbadano jej genom w 2012 roku, uznano, że Oetzi miał brązowe oczy, czarne włosy, a jego przodkowie pochodzili z Sardynii i Kaukazu.



Oetzi miał 40-50 lat, gdy zginął. Zdaniem naukowców, którzy w jego ciele znaleźli grot strzały, został on zamordowany.



PAP
...

Rozmaite sa rekonstrukcje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:32, 06 Paź 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Na krakowskim Rynku odtworzono Hołd Pruski
Na krakowskim Rynku odtworzono Hołd Pruski

1 godz. 32 minuty temu

Hołd Pruski odtworzony w Krakowie! Na Rynku Głównym odbyła się inscenizacja tego historycznego wydarzenia na podstawie słynnego obrazu Jana Matejki. Chodzi o stworzenie serialu edukacyjnego "Historia w ożywionych obrazach "
Na krakowskim Rynku odtworzono Hołd Pruski (17 zdjęć)




+ 14

Produkcja reżyserowana przez Marka Brodzkiego pokazuje momenty historii Polski w formie inscenizacji obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.

W Krakowie odtworzono Hołd Pruski z 10 kwietnia 1525 roku, w wyniku którego Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski, w Księstwo Pruskie.

Aktorzy przez kilka godzin pozowali tak, żeby wiernie odtworzyć słynne dzieło Jana Matejki. Zobaczcie rozmowę z reżyserem:
Reżyser Marek Brodzki opowiada o serialu "Historia w ożywionych obrazach"

...

Ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:15, 08 Paź 2016    Temat postu:

Przenieś się do Warszawy lat 30.!

Wtorek, 4 października (13:4Cool

Wystawa "Wirtualna Podróż" od piątku 7 października będzie czynna w stołecznym Parku Miniatur przy ul. Senatorskiej. Dzięki najnowszej technologii - goglom 360 stopni - można zwiedzić Warszawę lat 30. i przenieść się na Plac Piłsudskiego z tamtego okresu.
Wystawa "Wirtualna podróż"
/Katarzyna Sobiechowska-Szuchta /RMF FM


Trzy lata temu powstał film "Warszawa 1935" w technologii 3D stereo, który przybliżył widzom atmosferę dawnej stolicy. Teraz jego twórcy idą krok dalej: na wystawie "Wirtualna podróż" widz sam stanie się częścią filmu. Dzięki najnowszej technologii odbędzie podróż w czasie i tylko od niego, a nie od obiektywu kamery, będzie zależało, w którą stronę spojrzy. Przeniesiemy się na przedwojenny plac Piłsudskiego i zobaczymy, jak wtedy wyglądało to tętniące życiem miejsce. Zapewniamy Was, wrażenie będzie imponujące - podkreślają twórcy wystawy.

Na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądał w tych latach Pałac Saski, Hotel Europejski, salon Fiata lub Citroena. Każdy zwiedzający może przyłożyć do twarzy specjalne gogle VR 3D - 360 stopni i stanąć pośrodku Placu Piłsudskiego. Można również pobrać bezpłatne aplikacje i sprawdzić, jak zmieniały się mapy tego miejsca na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na wystawie znajdzie się również animacja, która każdego kto założy gogle, zabierze w podróż bryczką z lat 30.

Dodatkowo na wystawie zobaczymy ponad trzydzieści specjalnych grafik prezentujących plac oraz będziemy mogli pobrać bezpłatnie aplikacje, które umożliwią wszystkim zwiedzającym oglądanie Warszawy "dawniej i dziś".
Na wystawie będzie można użyć specjalnych gogli 360
/Katarzyna Sobiechowska- Szuchta /RMF FM

...

Rozne sa rekonstrukcje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:54, 18 Paź 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy
Rekonstruują samoloty, które 100 lat temu przejęli powstańcy wielkopolscy

Wczoraj, 17 października (20:29)

Wielkopolska Eskadra Niepodległości powstaje w Poznaniu. Stworzą ją trzy latające repliki samolotów Fokker D.VII. Projekt jest realizowany m.in. z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i dlatego ma być gotowy w grudniu 2018 roku.
FOKKER D.VII
/wielkopolskaeskadraniepodleglosci.pl /

Pierwsze Fokkery D.VII powstańcy wielkopolscy zdobyli na lotnisku Ławica, i w Hali Zeppelina na Winiarach (wtedy) pod Poznaniem, także na lotniskach polowych w Ostrowie Wielkopolskim i Jarocinie. W sumie polskie szachownice trafiły na 50 takich maszyn, które brały udział i w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie z bolszewikami.

Marszałek województwa wielkopolskiego przekazał 400 tys. zł na projekt realizowany przez Politechnikę Poznańską. Tam powstają trzy samoloty, które będą sprawnymi latającymi maszynami z zachowaniem kształtu, ale w skali 0,8:1. Użyte zostaną nowoczesne technologie i materiały, ale z zewnątrz zachowane zostanie nawet wygląd, z ówczesnym kształtem polskiej szachownicy włącznie (czerwono-białej, dziś jest biało-czerwona).

Gotowe samoloty mają pojawić się nad niebie nad Poznaniem 27 grudnia 2018 roku, dokładnie sto lat po wybuchu powstania.

(j.)

Adam Górczewski

...

Cenny pomysl.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:47, 10 Lut 2018    Temat postu:

RYCERSKA KADRA POLSKI ZBIERA NA WYJAZD NA MISTRZOSTWA ŚWIATA – MOŻESZ POMÓC I TY!

10 lutego 2018 Piotr Celej 0 Sporty walki,
Rycerska Kadra Polski w maju bierze udział w mistrzostwach świata dwóch federacji: IMCF i HMB. Sportowi rycerze zbierają środki na wyjazd kadry na zawody.

LINK DO AKCJI NA SERWISIE POLAKPOTRAFII

Od 2009 rozgrywane są mistrzostwa świata w rycerskim sporcie. Polacy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na ostatnich mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na świecie ustępujemy jednak Ukrainie i Rosji, które nie wzięły udziału w malborskich mistrzostwach. Za to Polacy stoczyli znakomitą serię walk z…USA, czyli krajem niespecjalnie kojarzonym z średniowiecznymi tradycjami.




Rycerski sport bowiem jest popularny na całym świecie. Zawodnicy z Japonii, Australii czy Argentyny nikogo już nie dziwią. Co roku selekcjoner kadry wybiera on 50 najlepszych zawodników po rozgrywkach Polskiej Ligi Walk Rycerskich, czyli cyklu imprez gdzie ścierają się kluby rycerskie z całego kraju. W tym roku mistrzostwa federacji IMCF odbędą się w Danii na zamku Spøttrup w Jutlandii, zaś federacji HMB w Barcelonie.

Problemem często jednak są pieniądze – ze względu na historyczną oprawę sportu zawodnicy nie są „obrandowani” logami sponsorskimi. Dlatego już, po raz kolejny, zbierają środki na wyjazd na dwa na serwisie polakportari.pl. Link do zbiórki dostępny jest TUTAJ

Rycerska Kadra Polski

– Tym razem mamy aż 7 tysięcy kilometrów co wiąże się z dużymi nakładami, żeby opłacić za paliwo dla przejeżdżających 40 do 50 zawodników. Dlatego też prosimy o wsparcie i dla każdego znajdzie się nagroda – dla nas będą to medale, a dla wpłacających będą to nagrody, gadżety kadry – opowiada Damian Lakomski, jeden z najbardziej doświadczonych zawodników, wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwach świata obydwu federacji, zarówno w dyscyplinach bojowych 5 vs 5, 16 vs 16, 21 vs 21.

...

To jest styl!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:27, 28 Cze 2018    Temat postu:

Tak wyglądał Juliusz Cezar

Trójwymiarowa, realistyczna rekonstrukcja głowy Juliusza Cezara pokazuje, jak wyglądał słynny rzymski przywódca. Okazuje się, że charakteryzował się on dziwnymi proporcjami głowy.

W Narodowym Muzeum Starożytności w Lejdzie w Holandii odsłonięto zrekonstruowaną twarz Juliusza Cezara. Trójwymiarowa, niezwykle real... PS. Trochę przypomina te zdjęcia piłkarzy z telewizora Wink

...

Łeee. To ma byc Cezar?


Do tej pory patrzac na rzezby to mial byc tytan



A tu urzedas ze sztabu wyborczego! Na pewno to ten? Co to za rekonstrukcja?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy