Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Odkrycia archeologiczne .
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:49, 29 Lip 2015    Temat postu:

Chiny: badacze znaleźli prawie 100 ciał w zabytkowym domu

Chiny: badacze znaleźli prawie 100 ciał w zabytkowym domu - livescience.com

Szczątki 97 ciał znaleziono w 5000-letnim zabytkowym domu w północno-wschodnich Chinach. Eksperci mówią, że ułożenie zwłok może wskazywać na to, że kiedyś w tym miejscu doszło do katastrofy.

Ciała dzieci, młodzieży i dorosłych ułożono na zaledwie 20 metrach kwadratowych. Eksperci twierdzą, że scena mogła być wynikiem "prehistorycznej katastrofy", być może epidemii. Zwłoki pozostały nietknięte przez 5000 lat.

Wioska powstała jeszcze przed wynalezieniem pisma, kiedy ludzie żyli w małych osiedlach, zajmowali się rolnictwem i polowaniami. Wskazują na to zachowane naczynia i strzały. Jak mówią archeolodzy, to największa i najlepiej zachowana prehistoryczna wioska w północno-wschodnich Chinach.

...

Znakomite odkrycia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:20, 29 Lip 2015    Temat postu:

USA: odnaleziono szczątki najstarszych kolonistów

USA: odnaleziono szczątki najstarszych kolonistów - AFP

Archeolodzy natrafili w Jamestown, najstarszej osadzie angielskich przybyszów do Ameryki, na szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodbniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów. Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko w USA - poinformowano na konferencji prasowej.

Na szczątki natrafiono pod posadzką chóru pierwszego anglikańskiego kościoła w Jamestown, który użytkowany był w latach 1608-1616. Jamestown znajduje się w odległości ok. 200 km na południe od stołecznego Waszyngtonu.
REKLAMA


Właśnie tutaj, niedaleko ujścia rzeki, która później nazwano James River, 14 maja 1607 r. wylądowała pierwsza grupa ok. 100 osadników, którzy założyli najstarszą kolonię angielską na kontynencie amerykańskim.

Archeolodzy ustalili za pomocą najnowocześniejszych metod badania kodu DNA, że natrafiono na szczątki Roberta Hunta, pierwszego duchownego anglikańskiego w osadzie, który dał się poznać jako rozjemca w sporach między przywódcami kolonistów; kpt. Gabriela Archera, zaciętego wroga pierwszego przywódcy kolonistów Johna Smitha, sir Ferdinando Wainmana, prawdopodobnie pierwszego szlachcica pochowanego w Ameryce i kpt. Williama Westa, który zginął w potyczce z Indianami z plemienia Powhatan. Wszystkich pochowano w latach 1608 - 1610.

Naukowcy wskazują, na miejsce pochówków, w pobliżu chóru kościoła, co wskazuje na wysoką pozycję społeczną zmarłych.

- To bardzo ważne odkrycie. Ci czterej mężczyźni to pierwsi przywódcy (osadników) w Ameryce - powiedział historyk James Horn, prezes Jamestown Rediscovery Foundation. Horn porównał znalezisko do niedawnego odnalezienia grobu króla Ryszarda III w Anglii.

Poza szczątkami ludzkimi, natrafiono na liczne przedmioty, w tym na tajemniczy, zamknięty szczelnie, pojemnik zawierający najprawdopodobniej relikwie.

W kościele w Jamestown odbył się słynny ślub indiańskiej księżniczki Pocahontas z Anglikiem Johnem Rolfe, który przypieczętował pokój między kolonistami i Indianami Powhatan. Pocahontas zmarła już 2 lata później w Anglii w wieku - jak oceniają historycy - zaledwie 21 lat. Wytwórnia filmowa Disneya poświęciła jej film animowany.

Pozostałości kościoła w Jamestown oraz sama osada badane są przez archeologów od 1994 r. 2 lata temu natrafili oni na ślady kanibalizmu wśród osadników, co świadczy o warunkach ich życia i niezwykle ciężkich wyzwaniach, jakim nie zawsze potrafili sprostać.

...

Ciekawe...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:58, 08 Sie 2015    Temat postu:

Wyjątkowe znalezisko w Jerozolimie. Ma dwa tys. lat i rodzi mnóstwo pytań

ISRAEL-ARCHAEOLOGY-MIKVEH - AFP

W komnacie, która przed dwoma tysiącami lat służyła jako rytualna łaźnia, odnaleziono ścianę pełną zagadkowych rysunków i napisów - donosi amerykański portal ''The Blaze''.

Serwis podaje, że hebrajskie i aramejskie napisy pochodzą z okresu nazywanego w żydowskiej historii okresem ''Drugiej Świątyni'' (520-20 r. p.n.e.). Odkrycia, które zostało wczoraj potwierdzone przez Izraelski Urząd Starożytności, dokonano dwa miesiące temu w trakcie inspekcji archeologicznej. Miała ona poprzedzić budowę przedszkola tuż nad starożytną komnatą.
Takie odkrycia rzucają światło na życie naszych przodków i historię miasta
Moshe (Kinley) Tur-Paz

Jak zaznacza portal, podobne inspekcje są normą w Jerozolimie, której historia sięga 3 tys. lat p.n.e. Cytowani naukowcy uważają, że w sekretnej komnacie rytualne kąpiele odbywały się w I wieku.

''Ściany mykwy (rytualna łaźnia - dop. red.) zostały ozdobione licznymi rysunkami i napisami, stworzonymi przy użyciu błota i sadzy, a częściowo wyryte. Znaki pochodzą z języków aramejskiego i hebrajskiego pisanego kursywą - taka była tradycja w okresie Drugiej Świątyni. Wśród symboli jest łódź, palmy, różne gatunki roślin, a nawet menora. Nie ma wątpliwości, że to wyjątkowe znalezisko'' - głosi opublikowany wczoraj na stronie fragment oświadczenia dyrektorów wykopaliska - Royee Greenwalda i Alexandra Wiegmanna.

''Taka ilość symboli i napisów pochodzących z tamtego okresu to intrygujące i unikatowe odkrycie, tym bardziej że utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Mogły mieć znaczenie głęboko religijne, niewykluczone jednak, że mają charakter świecki'' - cytuje portal dyrektorów wykopaliska.

Piętrzą się znaki zapytania

Zdaniem ''The Blaze'' Izraelski Urząd Starożytności pragnie rozwikłać kilka zagadek związanych ze znaleziskiem. Nie wiadomo na przykład, jaki jest związek między napisami i symbolami oraz dlaczego znalazły się akurat w rytualnej łaźni.

Równie intrygująca jest kwestia autorstwa - czy zostały stworzone przez jednego człowieka, czy przez grupę. Jaki mają cel - stanowią rodzaj ''graffiti'', mają znaczenie duchowe, czy może są rodzajem wołania o pomoc po jakimś traumatycznym wydarzeniu (tajemna komnata uległa zniszczeniu ok. 70 r. n.e.)? - zastanawia się serwis.

Choć znaczenie napisów pozostaje niejasne, jak podaje ''The Blaze", nie ma wątpliwości, że pochodzą z okresu Drugiej Świątyni - wskazuje na to ich tematyka. Najbardziej zagadkowy jest fragment przedstawiający menorę - ówczesna tradycja zabraniała bowiem malowania świętych przedmiotów.

Historyczne i archeologiczne znaczenie odkryć takich jak te jest bardzo duże - rzucają światło na życie naszych przodków i historię Jerozolimy - powiedział cytowany przez stronę Moshe (Kinley) Tur-Paz, kierujący wydziałem edukacji gminy Jerozolima.

...

Piekne Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:14, 11 Sie 2015    Temat postu:

Grobowiec królowej Nefertiti odnaleziony?

Popiersie królowej Nefretiti - John Macdougall / AFP

Według relacji "Daily Mail", dr Nicholas Reeves z Uniwersytetu w Arizonie, odkrył sekretne drzwi do pogrzebowej komnaty królowej Nefertiti w grobie Tutanchamona, czyli jej przybranego syna. Gdyby okazało się to prawdą, byłoby to przełomowe odkrycie.

"Daily Mail" wskazuje, że naukowiec z USA analizował wysokiej rozdzielczości skany ścian grobu Tutanchamona. Za północnymi drzwiami do grobowca miał zostać odnaleziony "niezakłócony" pochówek pierwotnego "gospodarza" grobowca.
REKLAMA


Grobowiec Tutanchamona został odkryty 4 listopada 1922 roku. Teraz, 93 lata po tym wydarzeniu, ciągle pasjonuje naukowców. Co więcej, może być miejscem kolejnego historycznego odkrycia. Dr Nicholas Reeves twierdzi, że odnalazł w nim tajne drzwi, które mają prowadzić do grobu macochy Tutanchamona – królowej Nefertiti.

Szansa na wyjaśnienie wątpliwości naukowców

Mały rozmiar grobowej komnaty Tutanchamona od lat budził dyskusje naukowców. Teoria dr. Reeves'a sugeruje, że nie mógł być większy ze względu na to, iż został "doklejony" do już istniejącego grobowca. "Daily Mail" zaznacza, że jego komnata jest rozmiarów jedynie przedsionka, a nie królewskiego grobowca.

Na zewnątrz tego, co jest uważane za grobowiec Nefertiti, mają znajdować się malowidła przedstawiające sceny religijne, które mogły zostać stworzone, aby zapewnić bezpieczeństwo komnacie. – Tylko jedna kobieta z królewskiej XVIII Dynastii otrzymywała takie honory, to Nefertiti – tłumaczy dr Reeves.

Jeśli najnowsze odkrycie okazałoby się prawdziwe, wyjaśnione zostałyby wieloletnie wątpliwości dotyczące grobowca Tutanchamona.

"Piękność Atona"

Żona faraona Echnatona – Nefertiti była określana jako "piękność Atona". Jej pochodzenie do dziś nie jest oczywiste. Niektórzy badacze uważają ją za mitannijską księżniczkę Taduhepę, która miała przybyć do Egiptu do ojca Echnatona, Amenhotepa III. Inni badacze sądzą, że była siostrą Echnatona. Najprawdopodobniej Nefertiti była córką Eje (Aje), urzędnika dworskiego, późniejszego króla, i być może jego małżonki Teje.

Nefertiti miała ogromny wpływ na Echnatona. Razem z władcą była zwolenniczką reform religijnych. We wszystkich scenach przedstawiających dwór w Achetaton (Tell el-Amarna) Nefertiti występuje zawsze wraz z córkami przy boku króla. Nefertiti była matką córek Echnatona: Meritaton – małżonki Semenkharego, Maketaton, Anchesenpaaton – żony Tutanchamona oraz trzech córek znanych jedynie z imienia, które przypuszczalnie nie zostały zrodzone ze związku z Echnatonem.

...

Zobaczymy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:18, 07 Wrz 2015    Temat postu:

Turcja: archeolodzy odkryli ślady cywilizacji sprzed trzech tysięcy lat

Turcja: archeolodzy odkryli ślady cywilizacji sprzed trzech tysięcy lat - istock

Archeologowie odkryli w Turcji groby, które najprawdopodobniej należały do mieszkańców starożytnego państwa Urartu. Odkrycia sprzed blisko trzech tysięcy lat dokonano w pobliżu miasta Wan. O sprawie pisze brytyjski dziennik "Daily Mail".

Naukowcy odnaleźli w ziemi duże, ceramiczne naczynia, które, jak przypuszczają, służyły do chowania ciał zmarłych. Odkrycie to było możliwe dzięki mozolnej pracy archeologów w trudnych warunkach. Posługują się oni bowiem jedynie małymi narzędziami, m.in. kielniami.
REKLAMA


Celem pracujących w Wan naukowców jest odsłonięcie pozostałości starożytnej cywilizacji oraz zabezpieczenie tych znalezisk sprzed tysięcy lat. Co roku do tego miejsca przyjeżdża i pracuje kilkudziesięciu archeologów.

Urartu było starożytnym państwem zlokalizowanym na terenie Wyżyny Armeńskiej. Było ono jednym z najsilniejszych państw na obszarze Bliskiego Wschodu. Jego upadek nastąpił w VI wieku przed naszą erą.

...

Slynne Urartu...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:25, 08 Paź 2015    Temat postu:

"Popular Archaeology"
Niezwykłe odkrycie. Archeolodzy: to szczątki Sodomy
Archeolodzy donoszą, że odkryli szczątki Sodomy
Archeolodzy donoszą, że odkryli szczątki Sodomy - Thinkstock

Na łamach "Popular Archaeology" ukazał się artykuł, w którym grupa archeologów, prowadzona przez Stevena Collinsa, opisuje odkryte struktury starożytnego państwa-miasta z epoki brązu. Naukowcy przyznają, że Górne el-Hammam może być biblijną Sodomą.

Wykopaliska na tzw. Górnego el-Hammam, Collins prowadził od 2005 roku. - Bardzo niewiele było wiadomo na temat południowej Doliny Jordanu w czasie epoki brązu przed naszymi pracami - mówił Collins. - To, co mamy w naszych rękach to główne miasto-państwo, które było praktycznie nieznane uczonym przed rozpoczęciem naszego projektu - dodał.

Według Collinsa, kiedy porównamy Górne el-Hammam z innymi starożytnymi miastami w okolicy, wydaje się, że odnalezione miasto to najlepszy kandydat na Sodomę - sławne miasto, które według Biblii zostało zniszczone przez Boga ze względu na panujące tam nieprawości.

- Górne el-Hammam wydaje się pasować. Bazując na podstawie tekstów, Sodoma była największym z miast Jordanu. Jeśli ktoś chciałby je znaleźć, to powinien szukać największego miasta, które istniało w czasach Abrahama i Lota. Wybór Górnego el-Hammam był praktycznie oczywisty. Miasto było przynajmniej pięć razy większe niż wszystkie inne w okolicy - przyznał naukowiec.

Collins uważa, że historia tych ruin to znacznie więcej niż tylko możliwe odkrycie biblijnego miasta. To przede wszystkim opowieść o starożytnych ludziach, którzy zbudowali olbrzymie miasto epoki brązu i które rozkwitło i rozwijało się w strategicznym miejscu, z dostępem do wody, przy kluczowych drogach handlowych, stając się dominującym państwem-miastem między 3500 r. p.n.e. a 1540 r. p.n.e.

Na podstawie wykopanych dowodów miało jednak dojść do niewytłumaczalnej zapaści pod koniec środkowej epoki brązu, a starożytne miasto było opuszczone w przeciągu 700 lat. Stosunkowo mały lub brak materiałów z późnej epoki brązu jest świadectwem tego. - Dziwny rozwój tego wielkiego miasta-państwa został prawdopodobnie zatrzymany przez zmiany klimatyczne około 2350 r. p.n.e. - uważa Collins. Naukowiec liczy, że dalsze badania i wykopaliska mogą dać więcej światła na tę tajemnicę.

>>>

Znakomite odkrycie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:08, 27 Paź 2015    Temat postu:

Na Peloponezie odkryto grobowiec wojownika z epoki mykeńskiej

Na Peloponezie odkryto grobowiec wojownika z epoki mykeńskiej - istock

Amerykańscy archeolodzy odkryli latem na Peloponezie nietknięty grób wojownika pochowanego ponad 3 500 lat temu wraz ze skarbami z epoki mykeńskiej - poinformowało greckie ministerstwo kultury.

Wysoki rangą wojownik w wieku 30-35 lat został pochowany w drewnianej trumnie na terenie słynnego Pałacu Nestora w Pylos, nazwanego tak od jednego z władców z czasów wojny trojańskiej.
REKLAMA


Wojownika pochowano w złotej biżuterii, w łańcuchu ozdobionym perłami, z mieczem z brązu z rękojeścią wysadzaną kością słoniową i złotem. W grobie znaleziono także srebrne wazy i grzebienie z kości słoniowej, a także złote pierścienie i fragmenty półszlachetnych kamieni.

Ta prehistoryczna fortuna, ozdobiona zgodnie z minojską modą postaciami bóstw, motywami roślinnymi i zwierzęcymi, takimi jak lwy, byki i orły, "jest największym od 65 lat odkryciem archeologicznym" w Grecji kontynentalnej - podaje ministerstwo.

Archeolodzy zidentyfikowali w grobie ponad 1000 przedmiotów. - Ich jakość świadczy o wpływie pochodzącej z Krety epoki minojskiej na cywilizację mykeńską, która rozwinęła się w II tysiącleciu przed naszą erą na Peloponezie i we wschodniej części Morza Śródziemnego - czytamy w komunikacie.

- Umieszczenie tak wielu elementów biżuterii w grobie mężczyzny stoi w sprzeczności z rozpowszechnionym przekonaniem, że tylko kobiety chowano wraz z biżuterią - podało greckie ministerstwo kultury, powołując się na wypowiedź archeologów Jacka L. Davisa i Sharon R. Stocker z uniwersytetu w Cincinnati.

Grób, o długości 2,4 m i szerokości 1,5 m, znaleziono podczas prac wykopaliskowych, które rozpoczęły się w maju w pobliżu Pylos, na miejscu Pałacu Nestora zbudowanego między 1300 a 1200 rokiem p.n.e. i którego ruiny odkryto w 1939 roku. Odkrywca nazwał pozostałości dużego mykeńskiego pałacu od Nestora, który władał Pylos w poematach Homera.

...

Tak czasy opisane przez Homera.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:29, 06 Lis 2015    Temat postu:

Odkrycie starożytnej fortecy Akra


Położenie starożytnej fortecy Akra, z okresu greckiego panowania nad Jerozolimą, pozostawało nieznane przez wiele dziesięcioleci. Dzięki wieloletnim pracom archeologicznym zagadka została wreszcie rozwiązana. Ukoronowaniem prac, które trwały dziesięć lat, było odnalezienie ruin ufortyfikowanego obozu.

Pozostałości fortecy znajdowały się pod jednym z parkingów w Jerozolimie. Archeolodzy znaleźli w tym miejscu m.in. ołowiane pociski miotane z proc.

...

Czyli czasy po Aleksandrze Wielkim. Okres HELLENISTYCZNY! Nie mylic z pojeciem Hellenski ktory oznacza okres PRZED ALEKSANDREM i dotyczy tylko Grecji. Hellenistycznosc rozciaga sie od Italii po Indie!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:19, 25 Lis 2015    Temat postu:

Rzym: wymiana rury gazowej zakończyła się odkryciem komnaty z freskami

W Rzymie odkryto komnatę sprzed około dwóch tysięcy lat - Shutterstock

W Rzymie wymiana rury gazowej pod nawierzchnią ulicy zakończyła się odnalezieniem udekorowanej freskami komnaty sprzed około dwóch tysięcy lat. Wyjątkowość tego odkrycia polega też na tym, że przywołuje podobną scenę z filmu "Rzym" Federico Felliniego.

Cennego archeologicznego odkrycia dokonano na głębokości 4 metrów przy ulicy La Marmora w dzielnicy Esquilino w rejonie, w którym według archeologów w czasach Cesarstwa Rzymskiego znajdowała się bogata rezydencja.
REKLAMA


- W tej okolicy już wcześniej znaleziono wiele ważnych pozostałości z czasów antycznych, wśród nich piękne posągi - przypomniała archeolog Mirella Serolorenzi z miejskiego urzędu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi.

Zupełnie przypadkowe odkrycie może sprawić, że ponownie rozpoczną się tam wykopaliska. Archeolodzy powiedzieli prasie, że mają pewność, iż ziemia w okolicy, gdzie znajdowały się Horti Lamiani - czyli bogato udekorowane rzeźbami ogrody konsula Lamii - może kryć jeszcze wiele niespodzianek.

Włoskie media, informując o znalezisku, zauważyły, że wydarzenie to przypomina słynną scenę z filmu Felliniego "Rzym" z 1972 roku, w której podczas wiercenia tunelu odkryto doskonale zachowaną komnatę z freskami i rzeźbami.

...

Znow znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:04, 09 Mar 2016    Temat postu:

Znaleziono skarb etruskiej księżniczki
Znaleziono skarb etruskiej księżniczki - Shutterstock

Skarb etruskiej księżniczki znaleziono w grobowcu w parku archeologicznym na terenie starożytnego miasta Vulci koło Rzymu. Nietknięty skarb niemal w ostatniej chwili zdołano uratować przed złodziejami, prowadzącymi tam nielegalne poszukiwania.

Archeolodzy poinformowali, że w miejscu pod nazwą "Grobowiec złotego skarabeusza", gdzie zakończyli właśnie prace, znajdowały się takie precjoza, jak naszyjnik z bursztynu, dwa egipskie amulety ze skarabeuszem - w tym jeden właśnie ze złota - ozdobne zapinki oraz wyjątkowo rzadkie naczynia stołowe.

Bogactwo znaleziska świadczy zdaniem naukowców o tym, że jest to grób księżniczki z czasów rodzącej się arystokracji Etrusków. W grobowcu było też kilka kości owiniętych w cenne płótno.

Odkrycie to uznano za tak ważne, że – jak ogłosił zarząd znanego terenu wykopalisk na obszarze etruskiej metropolii - na początku kwietnia przybędzie tam międzynarodowa grupa archeologów, by kontynuować prace w nadziei na dalsze znaleziska.

Etruskowie zamieszkiwali w starożytności głównie północną część Półwyspu Apenińskiego, co najmniej od VII w. p.n.e. aż do I w. n.e. Następnie zostali podporządkowani i wchłonięci przez rozwijającą się kulturę łacińską, z którą graniczyli od południa.

...

Cenne,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:38, 17 Maj 2016    Temat postu:

Izrael: antyczne znalezisko odkryte przez nurków we wraku statku
az/
2016-05-16, 22:28



Skomentuj
0
Brązowe figury i tysiące monet pochodzące z rozbitego 1,6 tys. lat temu statku handlowego odkryto u wybrzeży historycznego portu Cezarea w Izraelu. Izraelski urząd ds. starożytności (IAA) podał w poniedziałek, że to największe takie znalezisko od 30 lat.
PAP/EPA/ABIR SULTAN

IAA poinformował, że kilka tygodni temu dwaj nurkowie przypadkowo dokonali niezwykłego odkrycia, o którym powiadomili władze. Podczas kolejnych zejść pod wodę znaleziono wiele przedmiotów z późnego okresu rzymskiego pochodzących z ładunku zatopionego statku.




Wśród znalezionych obiektów jest lampa z brązu z wizerunkiem boga Słońca - Sola, a także figura bogini Luny, fragmenty brązowych posągów, kran w kształcie dzika, kotwice i inne elementy wyposażenia, a także dwa zbiory tysięcy monet z wizerunkiem m.in. cesarza Konstantyna.



Według izraelskich władz szczątki statku "leżały niezauważone na dnie morza", a lokalizacja znaleziska wskazuje, że duża "jednostka handlowa przewoziła ładunek przeznaczony do przetopienia" i najprawdopodobniej podczas wejścia do portu została zaskoczona przez burzę, po czym dryfowała, aż roztrzaskała się o skały.



W oświadczeniu IAA podkreślono, że podobnych zbiorów morskich nie odnotowano w Izraelu w ciągu minionych 30 lat. Jak napisano, "wykonane z metali posągi są rzadkim archeologicznym znaleziskiem, ponieważ w starożytności były one przetapiane i wykorzystywane powtórnie".



PAP

...

Kolejne cenne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:15, 27 Maj 2016    Temat postu:

Grób Arystotelesa odnaleziony. Wkrótce pozna ją świat
wyślij
drukuj
łz, kaien | publikacja: 27.05.2016 | aktualizacja: 14:33 wyślij
drukuj
Arystoteles był jednym z najwybitniejszych filozofów w historii (fot. Wikipedia)
Po ponad dwudziestu latach prac wykopaliskowych grecki archeolog Kostas Sismanidis oświadczył, że odnalazł grób Arystotelesa. Odkryciem pochwalił się podczas konferencji na uniwersytecie im starożytnego uczonego w Salonikach.

Nastolatek dokonał odkrycia archeologicznego. Nawet nie ruszył się od biurka
Sismanidis, który kierował badaniami, stwierdził, że ponad wszelką wątpliwość znalezione ruiny na terenie antycznej Stagiry na Chalkidiki, to miejsce spoczynku jednego z największych filozofów starożytnej Grecji.

– Odkryłem ołtarz, o którym wspominano w antycznych tekstach, podobnie jak drogę prowadzącą do grobu, który był bardzo blisko dawnego rynku – opowiadał.

Archeolog przekonywał, że grób Arystotelesa odkrył już w 1996 roku, ale postanowił poczekać z oficjalnym ogłoszeniem. Wkrótce ma zostać opublikowany szczegółowy trzytomowy opis jego wieloletnich prac archeologicznych.

Uczeń Platona

Arystoteles był uczniem Platona i nauczycielem Aleksandra Wielkiego oraz założycielem szkoły filozoficznej w Atenach zwanej Liceum, konkurencyjnej wobec platońskiej Akademii. Stworzył własny system filozoficzny, na którym w znacznej mierze oparli się filozofowie chrześcijańscy. Wniósł też ogromny wkład w rozwój logiki i nauk przyrodniczych, zwłaszcza astronomii i biologii.
#wieszwiecej | Polub nas
Arystoteles zmarł 7 marca 322 roku przed naszą erą w wieku 62 lat w Chalkis na wyspie Eubeja, a został pochowany w kolonii Stagira, gdzie się urodził.
IAR, Theatlantic.com

...

Czekamy na weryfikacje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:41, 02 Cze 2016    Temat postu:

Sztylet z kosmicznego metalu znaleziony przy mumii Tutanchamona
Złota maska Tutanchamona
Złota maska Tutanchamona / Źródło: Wikipedia / CC
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Meteoritics and Planetary Science" wskazują, że sztylet znaleziony w grobowcu Tutanchamona powstał z kosmicznego materiału - wykuto go z meteorytu.

Szczątki Tutanchamona oraz znalezione przy nich tajemnicze przedmioty fascynowały archeologów i historyków od lat 20. minionego wieku, kiedy to odkryty został grobowiec legendarnego władcy Egiptu. Już wcześniej pojawiały się hipotezy, że żelazny sztylet ze złotą rękojeścią, który znaleziono w miejscu pochówku faraona przy prawym udzie zmumifikowanego ciała władcy, mógł zostać wykonany z meteorytu. Takie podejrzenia istniały także w stosunku do innych starożytnych egipskich żelaznych artefaktów, ponieważ w okresie, z którego pochodziły, wytop żelaza nie był jeszcze powszechnie stosowany.

Teraz naukowcy znaleźli potwierdzenie swoich hipotez. Badacze z Włoch i Muzeum Egipskiego użyli nieinwazyjnej metody fluorescencji rentgenowskiej, by dokładniej zbadać materiał, z którego wykonano ostrze. Stwierdzono, że w jego skład wchodzą żelazo, nikiel i kobalt, co "mocno sugeruje na pochodzenie z meteoru". Zdaniem naukowców, Egipcjanie zdawali sobie sprawę, z jakiego tworzywa korzystają. "Wydaje nam się, że dla starożytnych Egipcjan bardzo cenne było żelazo z meteorów i nie bez przyczyny używali je do produkcji drobnych przedmiotów ozdobnych i ceremonialnych" - twierdzą naukowcy.
/ Źródło: CNN

>>>

Zdarzaja sie takie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:57, 10 Cze 2016    Temat postu:

Tajemnice starożytnej Petry. Zaskakujące odkrycie
wyślij
drukuj
bz, dmilo | publikacja: 10.06.2016 | aktualizacja: 18:55 wyślij
drukuj
Starożytna Petra jeszcze nie odkryła przed archeologiami wszystkich swoich tajemnic (fot. Flickr/ Gary Bembridge)
Pod piaskami starożytnej Petry w Jordanii znajduje się wielka budowla. Archeolodzy doszli do tego wniosku dzięki badaniom zdjęć satelitarnych i fotografii zrobionych przez drony, a także po analizie próbek ziemi.

Celnicy na tropie archeologicznych odkryć w… torbach podróżnych
Badacze z USA przypuszczają, że obiekt ma ok. 50 metrów długości i ok. 50 metrów szerokości. Nie jest też, według nich, podobny do żadnej innej budynku w kamiennym mieście w Petrze.

Naukowcy do tej pory przeczuwali, że w tym rejonie coś jest, ale nie prowadzono tam żadnych wykopalisk. Archeolodzy zgodnie podkreślają, że starożytna Petra może kryć jeszcze wiele tajemnic. Budowla prawdopodobnie pochodzi z pierwszego lub drugiego wieku p.n.e.

Kamienne miasto Petra jest to ukryte w górach Dżebel Harun w południowej Jordanii. Pozostały po nim ruiny. To najcenniejszy zabytek architektoniczny pozostawiony przez Nabadejczyków. Jej początki datowane są na czwarty wiek p.n.e.
#wieszwiecej | Polub nas
Przez stulecia Petra znana była tylko lokalnym plemionom, które strzegły dostępu do tego miejsca. Ponowne odkrycie Petry nastąpiło w 1812 r. przez Johanna Ludwiga Burkhardta. W 2001 r. Petra znalazła się na liście siedmiu nowych cudów świata.

Najcenniejszym zabytkiem Petry jest Skarbiec (Khazne al-Firaun). Zachował się też teatr, świątynia i grobowce, pośród których wyróżniają się miejsca spoczynku władców.

Huge monument discovered "hiding in plain sight" in Jordan [link widoczny dla zalogowanych] (via @BBCNews)
— BBC History Magazine (@HistoryExtra) 10 czerwca 2016

...

Ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:11, 16 Cze 2016    Temat postu:

Masło sprzed 2 tys. lat znalezione w Irlandii
Dodano dzisiaj 14:58
Bryła masła w Cavan County Museum / Źródło: Twitter / Cavan County Museum
Pewien Irlandczyk podczas pracy na torfowiskach natknął się na nietypowe znalezisko. Podczas koszenia trawy znalazł bryłę, która okazała się być ważącym około 10 kg kawałkiem...masła. W toku dalszych badań okazało się, że znalezisko ma około 2 000 lat.

Mężczyzna dokonał niezwykłego odkrycia na torfowisku w Emlagh w hrabstwie Meath, a następnie zgłosił je do lokalnego muzeum, którego pracownicy dokładnie zbadali znalezisko. Cavan County Museum poinformowało, że ważąca około 10 kg bryła masła powstała ponad 2 000 lat temu. Masło przetrwało dzięki temu konserwacji w torfowym podłożu - było zakopane na głębokości około 3,6m.

– Fakt, że zostało zakopane tak głęboko w ziemi wskazuje, że mogło zostać tam złożone jako dar dla bogów w ramach rytuału, którego celem było zapewnienie pomyślności w zbiorach i hodowli – wyjaśniała kurator Savina Donohoe w rozmowie z mediami. W średniowiecznej Irlandii zwyczaj przechowywania żywności w torfowiskach był powszechny, ze względu na ich doskonałe właściwości konserwujące, na które wpływa niska temperatura, mała zawartość tlenu oraz bardzo kwaśne środowisko.


Savina donohoe of Cavan County Museum is on the line to tell Anton about her priceless 2,000 year old butter ball pic.twitter.com/EVAUp8BLvs
— TheAntonSavageShow (@AntonSavageShow) 10 czerwca 2016

– Masło było w tamtych czasach postrzegane jako produkt luksusowy. Ludzie wytwarzali je nie tylko w celu spożycia, ale też na sprzedaż, było również używane jako środek płatniczy – wyjaśniła Savina. Jak dodała, znalezisko "nie pachnie ładnie". – Ma silnie serowy zapach. Można byłoby go nawet spróbować, ale nie radziłabym tego robić – podsumowała. Jak dodała, teraz, gdy masło zostało wydobyte z torfowego środowiska, zapewne zacznie wysychać. Bryła została przekazana do Muzeum Narodowego w Dublinie, gdzie zostanie poddane datowaniu metodą izotopową, a następnie znajdzie się na wystawie.
/ Źródło: BBC/Twitter

...

Cenne! A jaki sklad chemiczny? Ile kalorii itd?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:40, 03 Sie 2016    Temat postu:

Poprawili" zabytek sprzed 5 tys. lat. Ich zdaniem "był niewyraźny"
prz/
2016-08-03, 14:37
Dwóch nastolatków z Norwegii za pomocą ostrego narzędzia chciało poprawić kontury naskalnego rytu. Okazało się, że to znajdujący się w Tro na wyspie Rødøya sławny narciarz – ryt, którego powstanie datuje się na 3343–2939 r. p.n.e. To najstarsze znane przestawienie ikonograficzne ukazujące człowieka na nartach. Ze wstępnych oględzin wynika, że zmiany są nieodwracalne.
Narciarz po zniszczeniu, Fot. PAP/EPA/NORDLAND COUNTY/HANDOUT

Rozrywka
Myślała, że trzeba rozwiązać krzyżówkę… Udało...

"Skiier" (narciarz) to jeden z najbardziej znanych na świecie norweskich zabytków. Burmistrz pobliskiego miasta Alstahaug, Bard Anders Langø nazwał to wydarzenie "narodową tragedią".


Eksperci we wrześniu mają przeprowadzić szczegółową analizę, dzięki której będzie można ocenić straty, ale już teraz mówi się, że zmiany są nieodwracalne. Jak poinformował Langø, chłopcy zniszczyli jeszcze inne ryty. Podkreślił jednak, że nastolatkowie bardzo żałują tego, co zrobili.



Chcieli, żeby był bardziej widoczny


Chłopcy mogą usłyszeć zarzuty, mimo, że "robili to w dobrej wierze". Twierdzą, że starali się poprawić ryt, żeby był bardziej widoczny dla zwiedzających.






Ryt z Tro odkryto w 1930 roku i określono jego wiek na ok. 5 tys. lat. Narciarz stał się inspiracją dla symboli poszczególnych dyscyplin podczas XVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 r.

rt.com

....

Chcieli ,,dobrze"...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 0:10, 21 Sie 2016    Temat postu:

Niezwykłe odkrycie archeologów z UW. Badacze dotarli do ruin starożytnego zespołu pałacowego
Dodano wczoraj 21:05
Ruiny starożytnych budowli, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Fotolia / fot. vladimirhorzga
Uniwersytet Warszawski poinformował o sukcesie archeologów z Ośrodka Badań nad Atlantykiem Europy Południowo-Wschodniej. Podczas prac wykopaliskowych na terenie starożytnej osady Rhizon odnaleziono ruiny pałacu należącego do królów iliryjskich.

Budowla, do której dotarła grupa archeologów z UW znajduje się na terenie dzisiejszej Czarnogóry. Podczas wykopalisk w reprezentacyjnej części dawnego miasta odkryto monumentalne budowle pochodzące z III wieku p.n.e. Pierwszy zespół pałacowy mógł powstać przed 260 rokiem p.n.e., natomiast drugi już po 250 roku p.n.e.


„Są to pierwsze odkryte tego typu budowle”


– Wszystkie uzyskane przez nas dane wskazują, że odkryliśmy hellenistyczny kompleks pałacowy władców Rhizon. Są to pierwsze odkryte tego typu budowle na obszarze Ilirii, które mogły należeć do króla Ballajosa i Teuty. Dotychczas nie wiedzieliśmy nawet, czy podobne pałace faktycznie istnieją – tłumaczył profesor Piotr Dyczek, kierownik ekspedycji.


„Wyniki prac zespołu pozwolą na weryfikację poglądów historyków”


Badacz podkreślił, że „wyniki prac jego zespołu pozwolą na weryfikację poglądów historyków dotyczących m.in. kolejności panowania królów iliryjskich”. – Lokalizacja budowli, ich skala, plan, a przede wszystkim użyte do ich wzniesienia techniki budowlane są całkowicie niezwyczajne i wyjątkowe, jeśli porównamy je z dotychczas znanymi przykładami architektury iliryjskiej, także budowlami już odkrytymi przez nas w Risan. Wydaje się, że odsłoniliśmy miejsce znane z przekazów antycznych. To rzadki przypadek w archeologii. Najczęściej nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego miejsca ważnych wydarzeń, np. dokładnego miejsca śmierci Cezara – wyjaśnił prof. Dyczek.



W pierwszym budynku odnaleziono obszerną salę ze znajdującym się w centralnym punkcie paleniskiem, gdzie ukryte było ponad 30 monet oraz liczne fragmenty naczyń ceramicznych. Wokół paleniska umieszczone były pozostałości marmurowych kolumn. Odnalezione ołowiane pociski do proc wskazują, że pałac mógł się stać obiektem celowego ataku. Profesor Dyczek wyjaśnił, że na jego gruzach utworzono kolejną budowlę, która była podzielona na trzy mniejsze pomieszczenia.




/ Źródło: Uniwersytet Warszawski

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:24, 22 Sie 2016    Temat postu:

Prastara igła z kości dużego ptaka znaleziona na Syberii
wyślij
drukuj
pch, dmilo | publikacja: 22.08.2016 | aktualizacja: 11:25 wyślij
drukuj
W rosyjskich górach Ałtaj na Syberii znaleziono igłę, która może mieć 50 tysięcy lat (fot.PAP/DPA/DR. BENCE VIOLA / HANDOUT/VESTI.RU)
W górach Ałtaj na Syberii znaleziono igłę, która może mieć 50 tysięcy lat. Według rosyjskich specjalistów to prawdopodobnie najstarsza igła na świecie. Przyrząd do szycia zrobiony z kości dużego ptaka znaleziono w słynnej Denisowej Jaskini.

Putin chce przekopać Kreml. Mogą tam być ukryte carskie skarby
Igła ma 6 centymetrów długości i 7 milimetrów grubości. – To najdłuższa igła z tamtego okresu – mówi rosyjski archeolog Maksim Kozlikin. Nadal jest dosyć ostra i ma dobrze zachowane oczko do wkładania nici. Mieli ją stworzyć żyjący w Denisowej Jaskini tak zwani „ałtajscy” lub „denisowi” ludzie, pokrewni neandertalczykom.

Denisowa Jaskina została odkryta w 70 latach ubiegłego wieku. Jest w niej kilkadziesiąt poziomów badawczych, w których znajdowały się szczątki ludzkie i artefakty. Kilka lat temu w Denisowej Jaskini odkryto fragmenty bransolety sprzed 40 tysięcy lat.
#wieszwiecej | Polub nas
Nazwa „Denisowa Jaskinia” pochodzi od imienia pustelnika Dionizego, czyli Denisa, który miał w niej mieszkać w XVIII wieku. IAR

...

Znakomite.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:24, 08 Lis 2016    Temat postu:

Archeolog-amator zatrzymany. Przez lata zgromadził kilkaset zabytków, nawet z czasów rzymskich

Dzisiaj, 8 listopada (15:37)

Policja w Pile w województwie wielkopolskim zatrzymała mężczyznę, który – jak się okazało – przez lata poszukiwał zabytków w ziemi. Robił to nielegalnie. Zebrał ich kilkaset. To monety z czasów rzymskich, fibule, czy guziki. Ich wartość jest dopiero szacowana.
Archeolog-amator zatrzymany. Przez lata zgromadził kilkaset zabytków, nawet z czasów rzymskich (4 zdjęcia)




+ 1

7 listopada policja w Ujściu w Wielkopolsce dostała informację o mężczyźnie, który szuka na polu pomiędzy Ujściem a Mirosławiem zabytków za pomocą detektora metalu.

Okazał się nim być 38-letni mieszkaniec Piły. Przyznał, że szuka wykopalisk, bo to jego hobby. Robi to od lat.

Jak mówi Magdalena Marchwant rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Pile, mężczyzna nie miał ani pozwolenia od właściciela gruntu, ani wojewódzkiego konserwatora zabytków. Został zatrzymany.

W jego mieszkaniu znaleziono około 800 przedmiotów, w tym 600 monet i 200 innych rzeczy - efekt kilkuletnich poszukiwań mieszkańca Piły.

Są to zabytki archeologiczne: kilkaset monet oraz przedmioty, które na razie trudno zidentyfikować. Są to monety z okresu wpływów rzymskich, czyli pierwszych wieków naszej ery. To także 5 fibul, czyli zapięć szat, ogromne ilości boratynek, czyli miedzianych szelągów z czasów Jana Kazimierza, czyli z XVII wieku oraz guziki z okresu wojen napoleońskich - wylicza dr archeologii Jarosław Rola w rozmowie z reporterem RMF MAXXX Krzysztofem Kuźmiczem.

Większość przedmiotów pochodzi ze znanego archeologom stanowiska - to pozostałości osady z okresu czasów wpływów rzymskich w okolicach Ujścia.

Dr Rola dodaje, że zbiór jest liczny, w różnym stanie zachowania i dziś nie sposób określić jego wartości.

...

Z jednej strony tacy duzo odkryja z drugiej nie wiadomo gdzie to trafi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:00, 10 Gru 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » Niezwykłe znalezisko polskich archeologów
Niezwykłe znalezisko polskich archeologów

|
PAP |
dodane 10.12.2016 09:30

USAFE - AFAFRICA / CC 2.0


Dwie bardzo dobrze zachowane kamienne figurki sprzed 8 tys. lat, przedstawiające nagie kobiety, odkryli polscy archeolodzy w czasie tegorocznych wykopalisk w jednym z najstarszych miast świata - atalh"yk w Turcji.

Znaleziska dokonano w jednym z największych centrów urbanizacyjnych pierwszych rolników i jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych świata - atalh"yk, które położone jest w południowej części Wyżyny Anatolijskiej w centralnej Turcji. Kierownikiem projektu jest prof. Ian Hodder z Uniwersytetu Stanforda w USA, ale od kilkunastu lat w jego ramach bierze udział zespół polskich naukowców.

atalh"yk było zamieszkiwane nieprzerwanie ponad tysiąc lat pomiędzy 7100 a 6000 rokiem p.n.e. Zdaniem badaczy w okresie największego rozkwitu gęsto zabudowane osiedle było zamieszkiwane przez ok. 5000 mieszkańców. Stanowisko zasłynęło dzięki malowidłom, którymi dekorowano ściany domostw. Przedstawiały postaci ludzkie, zwierzęce i motywy geometryczne. W 2012 r. atalh"yk wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Obie figurki odkryliśmy obok siebie wewnątrz domu wybudowanego pod koniec funkcjonowania osady między 6,3 a 6,1 tys. lat temu. Początkowo myśleliśmy, że natknęliśmy się na kolejny fragment naczynia ceramicznego - potem okazał się być brzuchem figurki" - wyjaśnia PAP kierownik polskiej ekspedycji, prof. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Odkrycia dokonano w tej części tellu, czyli sztucznie powstałego wzgórza pod wpływem osadnictwa, m.in. z walących się ścian kolejnych powstających z cegły mułowej domostw, który Polacy badają od 2012 r.

Figurki leżały na platformie, czyli ławie przylegającej do jednej z wewnętrznych ścian domu, wykonanej z cegieł mułowych, pokrytej białym tynkiem.

Mniejsza, mająca ok. 7 cm i ważąca zaledwie 55 g, wykonana jest w bardziej precyzyjny sposób. Większa mierzy ok. 17 cm wysokości i waży 1 kg. Ta ostatnia została wykonana z marmuru; mniejsza z nich z wapienia. Przedstawiają nagie postaci kobiece o pełnych kształtach.

"W przypadku mniejszej widoczne są nawet charakterystyczne cechy fizjonomiczne twarzy, tak jakby był to portret!" - zachwyca się prof. Marciniak.

W atalh"yk odkryto kilkaset figurek antropomorficznych. "Jednak te znalezione przez nasz zespół są wyjątkowe. Po pierwsze są doskonale zachowane. Wykonano je z kamienia. Nowością są też ich spore rozmiary" - wylicza prof. Marciniak. Naukowiec opowiada, że do tej pory dominowały odkrycia w postaci glinianych figurek o niewielkich rozmiarach. Większość z nich miała poutrącane głowy. Tak też było z najbardziej znanym zabytkiem odkrytym również w tej części osady - glinianą figurką tzw. bogini matki. Tradycja wykonywania figurek o takim kształcie sięga prawdopodobnie początków istnienia osady ok. 7,1 tysiąca lat p.n.e.

"Wyjątkowe jest też to, że odkryliśmy te zabytki in situ, co oznacza, że znajdowały się dokładnie w tym miejscu, w którym zostawili je starożytni mieszkańcy osady. Do tej pory podobne figurki odkrywane były w warstwach śmietniskowych, a nie wewnątrz konkretnego domu. W ten sposób lepiej możemy poznać intencje ich twórców" - dodaje archeolog.

Zdaniem prof. Marciniaka obie figurki były ściśle związane z dwoma grobami, które znajdowały się tuż przy platformie - ówcześni mieszkańcy atalh"yk chowali zmarłych pod posadzką swoich domów i dalej w nich żyli.

"W tym przypadku sytuacja była nieco inna. Wszystko wskazuje na to, że tuż po pogrzebie groby zasypano i pokryto dodatkowo warstwą tynku, która pokrywała również odkryte przez nas figurki. Przebudowane domostwo było nadal zamieszkiwane" - opowiada naukowiec.

Pomieszczenie, w którym dokonano odkrycia, położone jest we wschodniej części obszernego domostwa o powierzchni ok. 40 m kw. Było wyraźnie większe od innych znanych z tego okresu.

"Była to część domu, którą określamy mianem czystej lub ceremonialnej. Zachodnia i południowa partia domu wykorzystywana była do celów gospodarczych" - dodaje.

Domostwo, które badają polscy archeolodzy, pochodzi z czasów, w których osada powoli zamierała po ponad tysiącletnim okresie prosperity. Działo się to pod koniec VII tysiąclecia p.n.e. Zamieszkiwało ją coraz mniej osób. Domostwa wewnątrz nie były już tak pieczołowicie zdobione malowidłami.

"Celem naszych badań jest m.in. zrozumienie, co doprowadziło do kresu olbrzymiej osady i jak żyli jego ostatni mieszkańcy" - kończy prof. Marciniak.

Obie figurki trafiły do magazynu muzeum w mieście Konya. Naukowcy liczą, że w przyszłym roku będą mogli przebadać oba groby, które im towarzyszyły. Na razie to, co w sobie kryją, jest dla archeologów zagadką.

...

Poczatki cywilizacji ludzkiej...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:52, 08 Sty 2017    Temat postu:

RMF 24
Rozrywka
Ciekawostki
Kupił działkę i odkrył na niej pozostałości średniowiecznego miasta
Kupił działkę i odkrył na niej pozostałości średniowiecznego miasta

Dzisiaj, 8 stycznia (12:25)

Wydał życiowe oszczędności, bo miał przeczucie. I sprawdziło się. Mowa o Brytyjczyku, który na zakupionej przez siebie działce odkrył pozostałości średniowiecznego miasta.


W czasach normańskich w Trellech mieszkało 10 tys. ludzi. Ale ślad po nim zaginał. W miejscu budynków i ulic pojawiły się zielone pola i gdyby nie dociekliwość 37-letniego miłośnika historii, do dziś pasłyby się na nich krowy.


Tu, gdzie teraz kopiemy, znajdowała się główna ulica miasta - mówi Stuart Wilson. W pracach pomagają mu dziesiątki ochotników.


Odkryte już zostały fundamenty wielu budynków i studnia, a z ziemi co chwilę wydobywane są ceramiczna naczynia i narzędzia z XIII wieku.


Odnalezionym po kilku wiekach miastem rządzili normańscy możnowładcy. Było ono jednym z centrów przemysłowych w Walii. Wykuwano w nim wyroby z żelaza. Najnowszym odkryciem jest potężny dwór, z dwoma komnatami biesiadnymi i paleniskiem oraz pozostałości okrągłej wieży warownej.


W XV wieku, z niewyjaśniony przyczyn, miasto popadło w ruinę, a następnie zostało zniszczone podczas wojny domowej, jaka przetoczyła się przez Anglię pod koniec XVII wieku. Jego zabudowania zostały opuszczone a mieszkańcy znaleźli schronienie w okolicy.


Stuart Wilson zapłacił za działkę 32 tys. funtów. Wszystko wskazuje na to, że dla historii Wysp Brytyjskich, może się ona okazać bezcenna.


(mpw)
Bogdan Frymorgen

...

A to przygoda...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:50, 14 Maj 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Egipt: W grobowcu liczącym co najmniej 1700 lat odkryto 17 mumii
Egipt: W grobowcu liczącym co najmniej 1700 lat odkryto 17 mumii

Wczoraj, 13 maja (21:1Cool

​17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie - poinformowało egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności.
Podziemny grobowiec w prowincji Al-Minja
/AA/ABACA /PAP/EPA


Jak poinformował szef resortu Chalid el-Anani, kilka mumii jest w stanie nietkniętym.

Znajdowały się w długim na trzy kilometry podziemnym grobowcu, gdzie znaleziono też sarkofagi wykonane z kamienia i gliny, a także starożytne inskrypcje oraz groby zwierząt.

Grobowiec, znany naukowcom od 1931 roku, ale w znacznej mierze niezbadany, znajduje się nieopodal stolicy prowincji, miasta Al-Minja, ok. 260 km na południe od Kairu. Dotychczas region ten był znany głównie jako starożytne miejsce pochówku zwierząt.

Minister Anani podkreślił, że z uwagi na początkową fazę prowadzonych w grobowcu badań jest prawdopodobne, iż odnalezione zostaną kolejne mumie.

Ze wstępnych danych wynika, że grobowiec pochodzi z okresu hellenistycznego (IV-I w. p.n.e.) lub rzymskiego (I w. p.n.e.-IV w. n.e.) w historii Egiptu.

Odkrycia dokonano w czasie, gdy Egipt stara się ożywić krajową branżę turystyczną, która mocno ucierpiała na skutek politycznych zawirowań w tym kraju, zapoczątkowanych w 2011 roku przez wydarzenia tzw. arabskiej wiosny - zauważa agencja Associated Press.

...

Znakomicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:37, 06 Cze 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Średniowieczne znalezisko na torfowisku. Miecz do walki oburącz z XIV wieku
Średniowieczne znalezisko na torfowisku. Miecz do walki oburącz z XIV wieku

1 godz. 30 minut temu

Kompletnie zachowany, średniowieczny miecz pochodzący z XIV wieku odkryto na torfowisku pod Hrubieszowem. Znalazca przekazał okaz do lokalnego Muzeum ks. Stanisława Staszica. "To unikatowe znalezisko w skali regionu" - mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor placówki.
XIV-wieczny miecz znaleziono w rowie melioracyjnym (5 zdjęć)





+ 1

Miecz odkryto w ubiegłym tygodniu podczas prac w gm. Mircze, kilkanaście kilometrów na południe od Hrubieszowa. Znalazca przekazał zabytek do Muzeum w Hrubieszowie. Broń jest skorodowana, ale zachowana niemal w całości. Do naszych czasów nie przetrwała rękojeść.

Miejsce, w którym dokonano odkrycia jest terenem podmokłym i torfowiskiem. Niewykluczone, że rycerz został wciągnięty do bagna w wyniku splotu nieszczęśliwych wypadków, lub jest to po prostu zguba - powiedział dyrektor Muzeum ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki.

To miecz do walki oburącz charakterystyczny dla XIV wieku. Jest bardzo lekki - pierwotnie ważył ok. 1,5 kg. Dziś mierzy ok. 120 cm - dodał Bartecki. W jego ocenie miecz jest wykonany w bardzo profesjonalny sposób; jest też świetnie wyważony, zatem doskonale nadaje się do szermierki.

Na trzpieniu broni czytelny jest znak krzyża równoramiennego wpisanego w kształt tarczy herbowej, umieszczony zapewne przez kowala. Jak wyjaśnił Bartecki, był to rodzaj znaku firmowego danego wytwórcy. Ten symbol na co dzień nie był widoczny, bo trzpień pokrywała rękojeść, wykonana z drewna, kości lub rogu.

To unikatowe znalezisko w skali regionu. Warto podkreślić, że co prawda w zbiorach muzealnych znajdują się podobne zabytki, ale często nie jest znane miejsce ich odkrycia, które stanowi bardzo ważną informację dla historyków i archeologów - zaznaczył.

W najbliższych dniach archeolodzy udadzą się w miejsce odkrycia. Zamierzają przeprowadzić - w ograniczonym zakresie - wykopaliska. Dzięki temu być może uda się rzucić światło na okoliczności, w których broń znalazła się w ziemi. Naukowcy liczą, że uda im się odkryć brakujące elementy ekwipunku rycerza.

...

Znakomicie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:52, 15 Cze 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Polka odnalazła pozostałości starożytnej świątyni. Przez przypadek
Polka odnalazła pozostałości starożytnej świątyni. Przez przypadek

Dzisiaj, 15 czerwca (10:14)

​Zalegające od lat w magazynie koło Luksoru tysiące kamiennych bloków okazały się pozostałościami świątyni grobowej Totmesa I, poszukiwanej od dawna przez archeologów. Fragmenty świątyni zidentyfikowała polska egiptolog Jadwiga Iwaszczuk.
Zdjęcie ilustracyjne
/KHALED ELFIQI /PAP/EPA


Świątynia grobowa Totmesa I (1504-1492 lat p.n.e.) w czasach świetności wielkością mogła dorównywać przybytkom tego typu wzniesionym przez Hatszepsut w Deir el-Bahari czy Ramzesa II - Ramesseum.

Egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie Jadwiga Iwaszczuk dokonała odkrycia w sposób przypadkowy - przepięknie dekorowane fragmenty bloków, z których powstała świątynia, znajdowały się w magazynie Egipskiej Służby Starożytności (obecnie Ministerstwa Starożytności Egiptu), w zaaranżowanym do tego celu grobowcu na terenie nekropolii tebańskiej niedaleko Luksoru.

Tuż obok tego miejsca położony jest dom, który służy polskim archeologom w czasie badań na terenie świątyni Hatszepsut, prowadzonych pod kierunkiem dr. Zbigniewa E. Szafrańskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Polscy egiptolodzy zaglądali do magazynu w poszukiwaniu ewentualnych bloków ze świątyni kobiety - faraona.

Zabytkowe fragmenty złożone w magazynie pochodziły z badań wykopaliskowych przeprowadzonych przez jednego z egipskich naukowców w latach 70. ubiegłego wieku. Jak wyjaśniła PAP Iwaszczuk, ów archeolog określił swoje odkrycie jako świątynię Cha-achet z czasów panowania Hatszepsut. W rzeczywistości pozostałości tejże zostały odkryte dopiero kilka lat temu przez archeologów francuskich na terenie świątyni Ramzesa II - Ramesseum.

Moje badania przyniosły zaskakujące rezultaty. Okazało się, że wszystkie z odkrytych fragmentów pochodziły ze świątyni grobowej Totmesa I. Położenie świątyni - w sąsiedztwie innej świątyni grobowej należącej do Totmesa III - było znane zatem od ponad pół wieku. Jednak do tej pory badacze niepoprawnie ją identyfikowali - opowiada.

Koronnym dowodem na nowe odkrycie jest nazwa świątyni Totmesa I - Chenemet-anch ("Zjednoczona z życiem"), znana ze źródeł pisanych, a zachowana na fragmentach architektonicznych złożonych w magazynie.

Analizy epigraficzne wykonane w ostatnich latach przez polską egiptolog pozwoliły rozpoznać szereg innych informacji. Świątynia była co prawda wzniesiona dla Totmesa I, ale wykonano ją na zlecenie jego córki - Hatszepsut. Do wzniesienia świętego przybytku zastosowano dwa rodzaje kamienia - wapień i piaskowiec. To nietypowe - przekonuje Jadwiga Iwaszczuk - bo w czasach Hatszepsut korzystano głównie z wapienia. Jej cała świątynia w Deir el-Bahari powstała właśnie z tego surowca. Jednak zdaniem egiptolog, nie było to przypadkowe.

Architekci wykorzystali piaskowiec, gdyż znali jego właściwości jako kamienia twardego, lecz elastycznego. Wszystkie elementy nośne ścian powstały właśnie z piaskowca, a wypełnienie i ściany - z wapienia - wylicza badaczka.

Do ciekawostek dotyczących świątyni, zdaniem jej odkrywczyni, należy zaliczyć jedne z pierwszych scen batalistycznych z rydwanami znanych z obszaru starożytnego Egiptu.

Na podstawie drobnych fragmentów udało się także ustalić, że świątynia ulegała przebudowom. Zmarłego władcę czczono w świątyni kilkaset lat po jego śmierci, z pewnością do panowania Ramzesa IX (XII w. p.n.e.), ale być może istniała aż do przełomu er.

Do tej pory zespół pracujący pod kierunkiem Iwaszczuk narysował ok. 5 tys. bloków kamiennych i sfotografował 7,5 tys. z nich. Teraz trwają żmudne prace mające na celu odtworzenie całych scen, które zdobiły olbrzymią świątynię.

Ostatecznie spotkał ją smutny koniec: jak wiele innych świątyń tebańskich posłużyła jako kamieniołom materiału na misy kamienne. Na miejscu pozostawiono jedynie niewykorzystane odpady poprodukcyjne, w tym odłupane dekorowane reliefy, z których dziś próbujemy odtworzyć pełny kształt świątyni - podsumowała Iwaszczuk.

....

Prosze bardzo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:03, 13 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Archeolodzy odkryli cmentarzysko sprzed 5 tysięcy lat
Archeolodzy odkryli cmentarzysko sprzed 5 tysięcy lat

Wczoraj, 12 lipca (23:20)

​Cmentarzysko sprzed 5 tysięcy lat odkryli brytyjscy archeolodzy w zachodniej Anglii. Może kryć wiele tajemnic związanych z neolitycznym kręgiem w Stonehenge. W tym miejscu prawdopodobnie pochowani są przodkowie ludzi, którzy zbudowali słynny neolityczny krąg.


Cmentarzysko znajduje się miedzy Stonehenge a inną, podobną budowlą położoną w miejscowości Avebury. Między dwoma fosami odkryto zarys rytualnej komory, w której grzebano ludzi. Całość ma kształt dużego kwadratu.

Uczeni mają nadzieję, że badania, które prowadzone będą przez kolejne trzy lata, rzucą światło na historię i życie prymitywnych szczepów, które zamieszkiwały tereny zachodniej Anglii 5 tysięcy lat temu.

Znalezione przedmioty poddane zostaną dokładnej ekspertyzie antropologicznej. To może się przyczynić do zgłębienia wiedzy o Stonehenge. Jego przeznaczanie wciąż nie zostało dokładnie zbadane. Najprawdopodobniej była to świątynia słońca.

Najnowsze, zabezpieczone przez naukowców wykopalisko, znajduje się w samym środku olbrzymiego pola kukurydzy. Ostatni raz cmentarzysko z tego okresu odkryto na Wyspach ponad pół wieku temu.


(łł)
Bogdan Frymorgen

...

Cenne odkrycie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:15, 19 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Zaskakujące odkrycie w centrum Londynu. Dokonano go na placu budowy
Zaskakujące odkrycie w centrum Londynu. Dokonano go na placu budowy

Dzisiaj, 19 lipca (19:42)

W centrum Londynu odkryto rzymski sarkofag. Został on odnaleziony w miejscu prac budowlanych na południowym brzegu Tamizy. Obecnie trwa zabezpieczenie znaleziska, po czym rozpoczną się prace badawcze.
Zdjęcie ilustracyjne
/BIRGIT REICHERT/DPA /PAP/EPA


Sarkofag wypełniony jest ziemią. Jego kamienne wieko było osunięte, co sugeruje, że kilkaset lat temu został splądrowany przez rabusiów. Jak uważają archeolodzy, w środku mogą znajdować się szczątki Rzymianki z dzieckiem.

Kamienna trumna zostanie przewieziona do laboratorium, gdzie w kontrolowanych warunkach zostanie zbadana jej zawartość.

Prace archeologiczne przebiegają pod nadzorem dr. Gillian King, która odpowiada za opiekę nad zabytkami w gminie Southark. Ta część Londynu obfituje liczne znaleziska.

To właśnie tu, nad brzegami Tamizy, powstały pierwsze rzymskie osady. Rzymianie okupowali te treny od 43 do 410 roku naszej ery.

Liczne pozostałości rzymskich budowli znajdują się na terenie całej Anglii. Najwięcej jest ich w okolicach Bath i na północy, gdzie Rzymianie zbudowali mur, oddzielający okupowaną Anglię od plemion ze Szkocji.

Sarkofag znaleziono w pobliżu mostu London Bridge, gdzie powstaje nowy budynek. Deweloperzy, decyzją władz, zostali zobowiązani do pokrycia kosztów związanych z pracami badawczymi.

(ph)
Bogdan Frymorgen

...

Prpszs bardzo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:57, 03 Sie 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Sensacyjne odkrycie archeologów we Francji! Nazywają je "Małymi Pompejami"
Sensacyjne odkrycie archeologów we Francji! Nazywają je "Małymi Pompejami"

Dzisiaj, 3 sierpnia (13:01)

"Małe Pompeje" - tak specjaliści określają odkrycie archeologiczne koło francuskiego Lyonu, które nabiera coraz bardziej sensacyjnego charakteru. Przez przypadek - w czasie budowy osiedla - natrafiono tam na świetnie zachowane resztki przedmieścia starorzymskiego miasta. Zobaczcie!

Jak donosi korespondent RMF FM Marek Gładysz, francuski rząd uznał, że chodzi o "nadzwyczajne odkrycie" - dlatego zdecydowano, że budowa nowego osiedla w Sainte-Colombe koło Lyonu zostanie opóźniona jeszcze bardziej, niż wcześniej zapowiadano. Chodzi o to, by dać archeologom czas na zabezpieczenie coraz to nowych znalezisk, na jakie tam natrafiają.

A odkryto już m.in. ruiny piętrowego budynku, który według archeologów mógł być szkołą. Są tam piękne mozaiki, resztki mebli, ale także ludzkie szkielety. Wszystko to - jak podkreślają archeolodzy - zostało świetnie zachowane. Specjaliści wyjaśniają, że stało się tak, bo zawalił się dach budowli: archeolodzy porównują to do sytuacji po zasypaniu popiołem wulkanicznym niektórych budowli w starożytnych Pompejach. Wszystko, co znalazło się pod dachem, pozostało nietknięte.

(e)
Marek Gładysz
...

Wspaniale!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:21, 09 Wrz 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Sensacyjne odkrycie szwedzkich naukowców. Słynny wikiński wojownik był… kobietą
Sensacyjne odkrycie szwedzkich naukowców. Słynny wikiński wojownik był… kobietą

Dzisiaj, 9 września (11:31)

Kobiety piastowały wysokie stanowiska w wikińskim społeczeństwie. Wskazują na to badania jednego z najbardziej znanych grobów w mieście Wikingów - Birce.
Wojownik na XX. Festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolin (zdj. ilustracyjne)
/Aneta Łuczkowska /Archiwum RMF FM

Grobowiec ten został odkryty w szwedzkim Birce już w XIX wieku. Od tamtej pory jest uważany za wzorzec pochówku wikińskiego wojownika. Przyjęto, że pochowano w nim mężczyznę. Przeprowadzone ostatnio wyspecjalizowane badania DNA wykazały jednak, że była to kobieta.

Co więcej, stwierdzono, że jest spokrewniona z dzisiejszymi mieszkańcami południowej i środkowej Szwecji. Nie można wykluczyć, że pochodziła z innej części Europy Północnej, a może z wysp brytyjskich. Jedno jest pewne, nie urodziła się w Birce - powiedział Mattias Jakobsson z Uniwersytetu w Uppsali.

Kobietę pochowaną razem z bronią: mieczem, toporem, tarczą, łukiem i strzałami oraz dwoma końmi i swojego rodzaju wojskową grą planszową - ma to wskazywać na to, że była wyższej rangi oficerem zajmującym się strategią - pisze dziennik "Aftonbladet".

Oryginalna ilustracja grobowca pochodząca z 1889 roku
/Foto: Hansen/Stolpe/ uu.se /

Wojowniczka z Birki nie jest jedyną kobietą walczącą w czasach Wikingów. Dwa podobne grobowce odkryto na początku XX wieku na terenie Norwegii. Badania szkieletów potwierdziły, że należały one do kobiet.

Wikińskie miasto Birka leżało na wyspie na jeziorze Melar. Uważane jest za pierwsze miasto w Szwecji. W latach świetności Birkę zamieszkiwało od 800 do 1000 osób. Po 200 latach istnienia Birka pod koniec X wieku z nieznanych naukowcom do dziś powodów została opuszczona przez mieszkańców. Jak na razie archeolodzy odkryli tam około 3000 grobów, a przebadano zaledwie 1100 z nich.

...

Ciekawe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:23, 10 Wrz 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Egipt: Archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat
Egipt: Archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat

Wczoraj, 9 września (16:41)

​Niezwykle cenny grobowiec złotnika sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat odkryli egipscy archeolodzy w Luksorze - poinformowało w sobotę ministerstwo Egiptu ds. zabytków starożytności. Wewnątrz znaleziono bogaty zbiór artefaktów, w tym sarkofagi i biżuterię.
Archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat
/KHALED ELFIQI /PAP/EPA


Według szacunków egipskich naukowców grobowiec pochodzi z czasów panowania XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), gdy rozpoczynał się okres szczytowej potęgi Egiptu.

Krypta jest położona na zachodnim brzegu Nilu w nekropolii przeznaczonej dla arystokratów i najważniejszych urzędników na dworze faraona.

W środku grobowca archeolodzy znaleźli kolekcję bezcennych sarkofagów, mumii, biżuterii i wykonanych z drewna masek pogrzebowych. Odkryto również pomnik przedstawiający najprawdopodobniej złotnika w towarzystwie żony.
Archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tysiaca lat
/KHALED ELFIQI /PAP/EPA
Archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat
/KHALED ELFIQI /PAP/EPA

Minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani powiedział, że grobowiec jest w złym stanie oraz że w szybie krypty znaleziono mumie osób zmarłych za panowania XXI i XXII Dynastii (XI-X w. p.n.e. oraz X-VIII w. p.n.e.).

To kolejne w tym roku ważne odkrycie archeologiczne w Egipcie. W kwietniu w innej krypcie w Luksorze odkryto osiem mumii, a miesiąc wcześniej pod podłogą domu w jednej z kairskich dzielnic nędzy znaleziono wielki pomnik z czasów antycznych.

Rząd Egiptu liczy na to, że kolejne takie odkrycia dadzą nowy impuls słabnącej branży turystycznej w kraju.

...

Dosc stary ale Egipt jest jeszcze ok 1500 lat starszy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:32, 15 Wrz 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Sensacyjne odkrycie w Norwegii: Polował w górach na renifery. Znalazł miecz Wikinga
Sensacyjne odkrycie w Norwegii: Polował w górach na renifery. Znalazł miecz Wikinga

Dzisiaj, 15 września (08:47)

Zachowany w idealnym stanie miecz z czasów Wikingów został znaleziony kilka tygodni temu przez myśliwych w górach na północ od Oslo. Zaskakujący jest nie tylko jego idealny stan, ale też miejsce odnalezienia w górach na całkowitym odludziu.

Pod koniec sierpnia dwóch myśliwych było na polowaniu 300 km na północ od stolicy Norwegii. Na odludziu natknęli się na miecz, który wystawał spomiędzy dwóch kamieni.

Naukowcy potwierdzili, że to imponujące odkrycie - miecz pochodzi z IX lub X wieku.

Jest fantastyczny, zachował się niemal w idealnym stanie przez ponad 1100 lat - powiedział archeolog Espen Finstad w rozmowie z telewizją NRK. Przyznał, że sensacyjne jest także miejsce znaleziska - wysoko w górach.

Zdaniem archeologa Larsa Holgera Piloe miecz zachował się w świetnym stanie, bo był wykonany ze stali wysokiej jakości. Dodatkowo przeleżał setki lat w zimnym i suchym miejscu, 1 640 metrów nad poziomem morza.

Co ciekawe, przebadano detektorem teren wokół znaleziska i nic innego nie znaleziono. To dość tajemnicze, dlaczego znalazł się akurat w tym miejscu - mówi Espen Finstad. Jego teoria jest taka, że ktoś musiał zgubić się w górach w zamieci śnieżnej i zapewne zmarł w okolicy. Niewykluczone, że jego ciało nadal tkwi gdzieś w lodowcu.

(j.)

...

To znakomite! Zeby u nas znalezc miecz z tego czasu!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy