Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Inteligentne formy życia w kosmosie .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:02, 12 Maj 2014    Temat postu: Inteligentne formy życia w kosmosie .

Papież Franciszek o Marsjanach. "Czy należy ochrzcić istoty pozaziemskie?"

Kościół musi liczyć się z tym, że wraz z poszerzaniem się granic wszechświata stanie kiedyś w obliczu dylematu: czy należy ochrzcić istoty pozaziemskie. Wspomniał o tym dziś papież Franciszek, który w czasie porannej mszy w swej rezydencji mówił o Marsjanach.

- Duch tchnie, kędy chce - przypomniał papież. Wierzący jednak - podkreślił - są stale wystawieni na pokusę, by mu zagradzać drogę. Gdyby jutro dotarła do nas wyprawa Marsjan i jeden z nich zwrócił się do nas z prośbą o chrzest, co by się stało? - pytał papież.

Jego zdaniem, większość wierzących byłaby temu przeciwna. W Kościele katolickim pytanie to padało ostatnio wiele razy. Dyrektor watykańskiego obserwatorium astronomicznego, argentyński jezuita Jose Gabriel Funes już kilka lat temu powiedział, że “życie pozaziemskie nie stoi w sprzeczności z wiarą w Boga”. Nie wykluczył możliwości udzielania chrztu kosmitom pod warunkiem, że okazaliby się istotami rozumnymi i obdarzonymi wolną wolą. Innymi słowy - posiadali duszę.

>>>

Tak to ciekawy temat . Oczywiscie to czysta fikcja bo nie wskazuje na jakakolwiek inna cywilizacje . Ale o godnosci rownej czlowiekowi decydowala by dusza .

http://www.ungern.fora.pl/tam-gdzie-nie-ma-juz-drog,12/mirabillia-impossibilia,5277.html

Fantazje na temat innych form zycia oparate oczywiscie na ziemskiej biologii :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:43, 04 Sie 2015    Temat postu:

Odkryto "bliźniaczą Ziemię". Stanowisko Kościoła

Watykan rozpoczął deabtę o istnieniu życia pozaziemnskiego - Shutterstock

Sukces NASA, polegający na odkryciu "bliźniaczej Ziemi" rozpoczął debatę o istnieniu obcego życia na planecie Kepler 452b. W sprawie sensacyjnego odkrycia głos zabrał także Watykan. O stanowisku Kościoła pisze "The Independent".

Dyrektor watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego - Jose Gabriel Funes - podkreśla, że Watykan z radością przyjął informację o istnieniu "drugiej Ziemi". Dodaje, że występowanie tam inteligentnego życia jest wielce prawdopodobne.
REKLAMA


- Nie sądzę jednak, że spotkamy kapitana Spocka (bohater "Star Trek" - przyp. red.) - komentuje Funes w rozmowie z AFP, na którą powołuje się "The Independent".

Naukowiec dodaje także, że nie dostrzega konfliktu pomiędzy naukami Kościoła a istnieniem życia pozaziemskiego. Podkreśla też, że religia chrześcijańska głosi o różnorodności istnień i dodaje, że nie można mówić o "drugim Jezusie".

- Bóg mógł stworzyć podobną do ziemi planetę, na której istnieje życie. Nie oznacza to jednak, że istnieje drugi Jezus - dodaje Funes.

- Nie możemy ograniczać się i zamykać na obce życie. Gdyby dzisiaj przyleciał do nas statek kosmiczny z Marsjanami, czy odmówilibyśmy im chrztu? - zastanawia się naukowiec.

Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego uważa także, że badania nad istnieniem obcego życia pomagają w lepszym rozumieniu samego siebie. Religia i nauka powinny uzupełniać się wzajemnie.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Dowód na istnienie życia pozaziemskiego?

Kepler 452b jest pierwszą planetą bliźniaczo podobną do Ziemi, której odkrycie zwiększa szanse na istnienie inteligentnego życia w kosmosie. Planeta okrąża podobną do słońca gwiazdę, dzięki czemu warunki atmosferyczne są tam wystarczające dla przetrwania żywych istnień. Niestety, nie dowiemy się tego prędko. Od planety dzieli nas 1400 lat świetlnych.

O odkryciu astrofizyków z NASA pisał niedawno "Daily Telegraph". Dokonano go przy pomocy umieszczonego na orbicie okołoziemskiej teleskopu kosmicznego Kepler, przeznaczonego specjalnie do poszukiwania planet podobnych do Ziemi, a zatem mogących dawać nadzieję na ich zamieszkanie. Kepler rozpoczął swoją misję w maju 2009 roku i do tej pory udało mu się zidentyfikować ponad 4 tysiące planet znajdujących się w ekosferze – obszarze przestrzeni kosmicznej, gdzie panują warunki optymalne dla powstania życia (m.in. temperatura).

Takie odkrycia dają nadzieję na odnalezienie obcych cywilizacji. Do poszukiwania inteligentnego życia we Wszechświecie ostatnio przyłączyli się słynni astronomowie Stephen Hawking oraz Martin Rees.

W pobliżu Ziemi znajduje się bardzo wiele planet, jednak większość z nich – zbudowanych z gazów lub skał – nie nadaje się do zamieszkania za sprawą zbyt małej odległości od gwiazd. Za czynnik kluczowy dla powstania życia na Ziemi uważa się wodę. Dlatego też teleskop Kepler poszukuje takich planet, na których powierzchni woda nie wyparuje ani nie zamarznie.

W kwietniu tego roku udało się odnaleźć planetę o największym dotąd stopniu podobieństwa do Ziemi. Nieco większy od Ziemi Kepler 186f znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, na krawędzi ekosfery. Planeta znajduje się 4,730 bilionów kilometrów od nas. Z racji tej odległości, widzimy ją taką, jaka była 500 lat temu.

...

Moim zdaniem intelidentnych zycia form nie ma poza ludzmi. Natomiast az do zwierzat wyzej rozwinietych mozna sie spodziewac. To wynika z przeswiadczenia a nie z jakiejs wiedzy. Chyba ze jacys inni ludzie... Jak oni by tam sie dostali?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89259
Przeczytał: 131 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:05, 16 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Nauka
Życie w układzie TRAPPIST-1 mogłoby łatwo przeskakiwać z planety na planetę
Życie w układzie TRAPPIST-1 mogłoby łatwo przeskakiwać z planety na planetę

Wtorek, 14 marca (21:23)

Ewentualne życie w pozasłonecznym układzie planetarnym TRAPPIST-1, mogłoby stosunkowo łatwo przemieszczać się miedzy tamtejszymi planetami - przekonują w najnowszej pracy naukowcy z Harvard University. Ich artykuł, opublikowany na portalu arxiv.org, cytuje na swej stronie internetowej czasopismo "New Scientist". Manasvi Lingam i Avi Loeb przekonują, że planety zdolne do podtrzymania życia krążą tam na tyle blisko siebie, że ewentualne mikroorganizmy mogłyby z pomocą odłamków planetoid przenosić się między nimi.
Tak można sobie wyobrazać powierzchnię planety TRAPPIST-1f, odkrytej niedawno z pomocą należącego do NASA teleskopu Spitzera
/NASA/JPL-Caltech /materiały prasowe

Niespełna miesiąc temu świat nauki poruszyły informacje o odkryciu układu planetarnego TRAPPIST-1, zawierającego aż siedem planet podobnych do Ziemi, z których co najmniej trzy znajdują się w tak zwanej ekosferze czy strefie zamieszkiwalnej, gdzie woda mogłaby istnieć w stanie ciekłym. Układ, znajdujący się około 40 lat świetlnych od nas, zwracał uwagę już wcześniej, kiedy jeszcze nie wiedziano o wszystkich krążących tam planetach, teraz staje się czołowym obiektem obserwacji, zmierzających do oceny, czy faktycznie mogłoby tam istnieć życie.

Praca ogłoszona w arxiv.org przez Manasvi Lingama i Aviego Loeba wskazuje, że te poszukiwania mogą być jeszcze ciekawsze niż do tej pory przypuszczano. Planety krążą po na tyle bliskich orbitach, że odległość między nimi może zmniejszać się do zaledwie kilku odległości Ziemi od Księżyca. To oznacza, że jeśli w powierzchnię jednej z nich uderzyłby meteoryt, jego odłamki, wraz z ewentualnymi mikroorganizmami, mogłyby trafić na inne.

Naukowcy rozważają możliwość przenoszenia się życia wraz z planetoidami, czy kometami, tak zwaną hipotezę panspermii, już od ponad stu lat. Zdaniem niektórych życie na Ziemi mogło się pojawić jako "import" z innego ciała niebieskiego, na przykład Marsa. Autorzy pracy policzyli, że taki transport między planetami układu TRAPPIST-1 jest nawet około 1000 razy bardziej prawdopodobny niż między Ziemią a Marsem. Kluczowe znaczenie ma znacznie krótszy czas przelotu między niektórymi z tamtych planet, przeniesienie mikroorganizmów mogłoby tam nastąpić w czasie 100 razy krótszym niż między Marsem a Ziemią. To znacznie zwiększa szanse, że jakieś życie faktycznie mogłoby niską temperaturę, próżnię, wreszcie kosmiczne promieniowanie przetrwać.

Lingam i Loeb przyrównali system tych planet do wysp i z pomocą matematycznego modelu przeanalizowali możliwość przenoszenia się życia między nimi. Wyniki obliczeń wskazują ich zdaniem, że jeśli życie pojawiłoby się na jednej z trzech planet ekosfery wokół czerwonego karła TRAPPIST-1, prawdopodobnie szybko pojawiłoby się i na dwóch pozostałych.

"New Scientist" cytuje jednak opinie innych badaczy, których takie rozumowanie nie przekonuje. Praca jest interesująca, ale planety to nie wyspy, nawet jeśli są dość blisko - uważa Valeria Souza z National Autonomous University of Mexico. Nawet na Ziemi migracja między wyspami nie jest łatwa, a ewolucja życia na różnych wyspach może pójść różnymi ścieżkami - dodaje.

Nie jest też pewne, czy hipoteza panspermii ma jakiekolwiek odbicie w rzeczywistości. Porównanie szans panspermii to oczywiście ciekawa idea, ale na razie nie mamy pewności, czy takie zjawisko w ogóle może zachodzić - dodaje Lisa Kaltenegger, szefowa Carl Sagan Institute przy Cornell University.

Te wątpliwości nie zmieniają oczywiście faktu, że TRAPPIST-1 faktycznie wydaje się dla poszukiwaczy pozaziemskiego życia wyjątkowo cennym obiektem badań. W tym układzie możemy rzucać kostką aż trzy razy, szanse sukcesu są odpowiednio większe - mówi Loeb. Jemu i jego koledze nie można odmówić zapału. Przed tygodniem na łamach czasopisma "Astrophysical Journal Letters" postawili tezę, że obserwowane z Ziemi, tak zwane szybkie błyski radiowe mogą być dowodem istnienia zaawansowanej, pozaziemskiej cywilizacji. Zagadkowe zjawisko może pochodzić od systemów napędzających obcym świetlne żagle pojazdów.
Grzegorz Jasiński

...

Ciekawe spekulacje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy