Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Era przemysłowa.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91871
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:07, 11 Lip 2015    Temat postu: Era przemysłowa.

Koniec ery: Wielka Brytania bez kopalni węgla
Piątek, 10 lipca 2015, źródło:PAP
fot.Fotolia
Ostatnia czynna głębinowa kopalnia węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięta ok. 15 grudnia 2015 r. - informuje w oficjalnym oświadczeniu holding węglowy UK Coal Mining Holdings Ltd.


Mowa o kopalni w Kellingley w hrabstwie Yorkshire w północnej Anglii, której zamknięcie będzie symbolicznym końcem pewnej epoki: wydobycie węgla było fundamentem brytyjskiej gospodarki od czasów rewolucji przemysłowej.

Jeszcze 100 lat temu przemysł węglowy dawał zatrudnienie ponad milionowej rzeszy obywateli Wielkiej Brytanii. Decyzja o stopniowym "wygaszaniu" kopalń ma związek z ich niską rentownością. Ta ostatnia jest efektem spadku udziału węgla w produkcji energii elektrycznej na Wyspach, systematycznego wzrostu importu z zagranicy, a także przeceny węgla na światowych rynkach, spowodowanej coraz większą podażą przy niedostatecznym popycie.

W II kwartale br. grupa pięciu największych światowych eksporterów węgla, do której należą m. in. Australia, Kolumbia i Rosja, ograniczyła dostawy o 5,5 proc. w ujęciu rok do roku, do 218 mln ton. W tym samym okresie wolumen zakupów ośmiu największych importerów zmniejszył się w ujęciu rok do roku o 6,5 proc., do 150 mln ton.

Wielka Brytania importuje rocznie 40 mln ton węgla.

Do końca czerwca na terenie Zjednoczonego Królestwa funkcjonowały trzy podziemne zakłady wydobywające węgiel kamienny. Oprócz Kellingley, była to kopalnia w Hatfield, która została zamknięta 30 czerwca po tym, jak rząd nie przyznał jej dodatkowych funduszy na kontrolowaną likwidację (miała ona zakończyć się w maju 2016), i kopalnia w Thoresby, która przestała działać 10 lipca.

...

Oczywiście epoka przemysłowa to już dawno się skończyła w zeszłym wieku. Już kilka epok jesteśmy do przodu. Ale industrializacja była oparta na węglu. USA akurat jest nienormalnym przypadkiem. TAM WYCINALI LASY! Energia kosztowała ich minimalnie. Ale Europa nie mogła wrzanac jakichś Indian i mieć ich lasy. Tu trzeba było energię zdobyć ciężką pracą. I był to węgiel.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91871
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:32, 22 Lip 2016    Temat postu:

Koniec pewnej epoki. W tym miesiącu wyprodukowany zostanie ostatni magnetowid
Dodano dzisiaj 14:09
Magnetowid z kasetami VHS / Źródło: Fotolia / karichs
Japońska firma Funai, która jako ostatnia produkuje jeszcze magnetowidy, zapowiedziała zakończenie produkcji tych urządzeń. Pod koniec lipca zamknięta zostanie linia produkcyjna.

Format VHS już na dobre odchodzi do lamusa. Koncern Funai zapowiedział, że nie będzie kontynuował produkcji magnetowidów, a linię produkcyjną rozmontuje z końcem miesiąca. Mimo, że w ubiegłym roku firma sprzedała 750 tys. odtwarzaczy kaset VHS, nie będzie podtrzymywać tej gałęzi swojej działalności. Chodzi o coraz większe trudności z uzyskaniem podzespołów.

Japońskie Funai swoje pierwsze magnetowidy wyprodukowało w roku 1983. W okresie największej popularności koncern wypuszczał około 15 milionów sztuk odtwarzaczy rocznie. Format VHS nie wytrzymał jednak konkurencji z DVD i Blu Ray. Obecnie jego rola sprowadza się jedynie do historycznej ciekawostki.


...

Technologie przemijaja coraz szybciej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91871
Przeczytał: 117 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:47, 19 Mar 2017    Temat postu:

RMF 24
Akcje RMF FM
Twoje niesamowite miejsce
Filtry Warszawskie: Działają bez przerwy od ponad 130 lat
Filtry Warszawskie: Działają bez przerwy od ponad 130 lat

Dzisiaj, 19 marca (09:32)

Dzięki istnieniu tego miejsca w 1886 roku Warszawa znalazła się w gronie zaledwie sześciu europejskich miast z nowoczesnym systemem wodociągowym, a do kranów mieszkańców stolicy 3 lipca tego roku popłynęła uzdatniona woda. Działające od ponad 130 lat Filtry Warszawskie zachwycają kunsztem architektonicznym i precyzją wykonania. Zabytkowy kompleks budynków na terenie stacji uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku. Z kolei filtry powolne to współcześnie jedyny działający na świecie obiekt tego typu. Łączna długość warszawskich wodociągów to 3600 kilometrów. Taka odległość dzieli Warszawę od stolicy Portugalii, Lizbony. Dostęp do tego miejsca na co dzień mają tylko nieliczni. W 2012 roku mocą rozporządzenia Prezydenta RP, Stacja Filtrów została uznana za Pomnik Historii. Dziennie pobieranych jest tam blisko 300 milionów litrów wody.
Marmurowe sklepienia obok jednego z trzydziestu sześciu filtrów powolnych działających w warszawskiej stacji Filtrów
/Michał Dobrołowicz /RMF FM


Warszawska Stacja Filtrów powstała dzięki staraniom ówczesnego prezydenta Warszawy, gen. Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy miejskich wodociągów i kanalizacji jest dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya. Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya - w tym na przykład filtry powolne oraz zbiorniki wody czystej i osadniki wody surowej - jest eksploatowana do dziś. Górująca nad zakładem 40-metrowa wieża ciśnień została wyłączona z użytku już latach trzydziestych XX wieku.

Warszawskie Filtry znajdują się w centrum Warszawy, między ulicami: Koszykową, Krzywickiego, Filtrową i Raszyńską. Sama rodzina Lindleyów projektowała sieci wodociągowe i kanalizacyjne także w innych miastach - nie tylko w Polsce: między innymi w Budapeszcie, Bukareszcie, Wiedniu, Pradze, Moskwie, we Lwowie, Jeleniej Górze, Łodzi i Radomiu.
Centrum Warszawy z perspektywy tarasu Filtrów Warszawskich
/Michał Dobrołowicz /RMF FM

Ten zielony, rozległy teren z góry może wyglądać jak wielki park. Proszę mi jednak uwierzyć, że tutaj skryte są urządzenia i obiekty technologiczne. Mamy tu blisko 30 hektarów, można zapomnieć o tym, że znajdujemy się w centrum stolicy - mówi naszemu reporterowi Marzena Wojewódzka z warszawskich wodociągów.

Miejsce, gdzie powstały Filtry Warszawskie nie było przypadkowe - było to miejsce najwyżej położone w Warszawie i wybrane w sposób celowy, co ułatwiło przenoszenie uzdatnionej wody z terenu Filtrów do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

POSŁUCHAJ, JAK WYGLĄDA TEREN, NA KTÓRYM ZNAJDUJĄ SIĘ FILTRY WARSZAWSKIE
"To miejsce wygląda jak komnata, katedra"

W stacji Filtrów Warszawskich działa w sumie 36 filtrów powolnych, czyli angielskich. Podziemne zbiorniki pokryte są sklepieniami żaglowymi. Woda przepływa w nich przez filtracyjną warstwę piasku z prędkością 10 centymetrów na godzinę.
Jeden z trzydziestu sześciu filtrów powolnych na stacji Filtrów Warszawskich
/Michał Dobrołowicz /RMF FM

Wchodzimy tutaj korytarzem. Widzimy charakterystyczne sklepienia z czerwonej cegły wykonanej bez użycia wapnia. Dzięki temu w trudnych warunkach, w kontakcie z wilgocią, te sklepienia przetrwały. Przed nami blisko 70 metrów tafli wody o głębokości 50-60 centymetrów. Wrażenie głębokości potęguje to, co znajduje się w tafli wody - mówi w rozmowie z RMF FM Michałem Dobrołowiczem Marzena Wojewódzka.
Zatopiona w wodzie komnata? To filtr powolny na stacji filtrów warszawskich
/RMF FM
Filtry Pospieszne. "Tutaj kręcono "Czterdziestolatka"!

W 1933 roku na terenie stacji oddano do użytku Zakład Filtrów Pospiesznych zaprojektowany w stylu art deco. Przed wejściem do Zakładu znajdują się dwa pomniki: Czystość i Pragnienie. To dwie potrzeby, które zaspokajamy czystą wodą - mówi Marzena Wojewódzka.

Mimo zniszczeń, którym uległ podczas II wojny światowej dach budynku, w środku zachowały się oryginalne marmurowe stoły operatorskie, a nowoczesna automatyka sterująca pracą urządzeń pozostaje niewidoczna, starannie ukryta wewnątrz zabytkowych zegarów.
Zegar znajdujący się w Zakładzie Filtrów Pospiesznych na terenie Filtrów Warszawskich
/Michał Dobrołowicz /RMF FM

Obok każdej liczby na tarczy zegara wyświetlane są specjalne lampki, które informowały pracowników ogromnej hali Zakładu Filtrów Pospiesznych, kiedy jest odpowiedni moment, żeby wypłukać filtr i jaki jest poziom niezbędnej do tego wody znajdującej się piętro wyżej, w specjalnym basenie. Żeby zaoszczędzić pracownikowi spacerów, chodzenia po terenie Zakładu i sprawdzania poziomu wody, zainstalowano tam specjalny zegar z dwunastoma lampa informującymi o poziomie wody.

To właśnie na terenie Zakładu Filtrów Pospiesznych nagrywano serial "Czterdziestolatek" Jerzego Gruzy. Chodzi o sceny z pracy żony Stefana Karwowskiego - Magdy, która pracowała jako laborantka.

POSŁUCHAJ, JAKI JEST MECHANIZM SPECJALNEGO ZEGARA W ZAKŁADZIE FILTRÓW POSPIESZNYCH

W Zakładzie obok nowoczesnych maszyn stoją zachowane od lat 30. oryginalne marmurowe stoły operatorskie. Do pracy przy takim stole potrzebna była osoba, która otwierała napływ wody i zamykała, żeby wodę uzdatniać. Obok są napisy: "Otwórz", "Stop", "Zamknij", "Powietrze". Po krótkim przeszkoleniu można byłoby pracować jako operator - mówi Marzena Wojewódzka.

Dzięki uruchomieniu tego Zakładu powstrzymany został głód wody, który trwał od lat dwudziestych. Wtedy zwiększała się liczba mieszkańców i rozwijał się przemysł - mówi Marzena Wojewódzka. W tym miejscu prędkość filtracji wynosi ok. 50 razy więcej niż w przypadku filtrów powolnych - 5 metrów słupa wody na godzinę.

Stół operatorski w Zakładzie Filtrów Pospiesznych w Warszawie
/Michał Dobrołowicz /RMF FM


POSŁUCHAJ, NA CZYM POLEGA OBSŁUGA STOŁÓW OPERATORSKICH W FILTRACH WARSZAWSKICH
Zakład Filtrów Pospiesznych w Warszawie
/Michał Dobrołowicz /RMF FM


Zakład Filtrów Pospiesznych w Warszawie
/Michał Dobrołowicz /RMF FM

Stacja Ozonowania Pośredniego. "Węgiel daje wodzie dobry zapach i smak"

Najnowszym obiektem jest uruchomiona w 2010 roku nowoczesna Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym. Dzięki zaawansowanej technologii uzdatniania, woda płynąca do warszawiaków jest czysta, smaczna i można ją pić prosto z kranu. To daje właśnie węgiel aktywny - mówi Marzena Wojewódzka.
Stacja Ozonowania Pośredniego
/Michał Dobrołowicz /RMF FM

Wodę pobieramy spod dna Wisły. To woda infiltracyjna, więc przesączona przez piaszczysto-żwirowe dno rzeki. Dziennie pobieramy blisko 300 milionów litrów wody. Od momentu, gdy woda wpływa do nas do momentu, gdy wpływa do sieci wodociągowej mijają 24 godziny - mówi Marzena Wojewódzka.
Michał Dobrołowicz

...

Krolestwo Polskie bylo najbogatsze w calym Imperium. Niestety glownie na zachod od Wisly i Pilicy. Bo niestety linia kolejowa ,,dzieki Ruskim" byla jedna. Warszawa Wieden. I wzdluz tej linii byl rozwoj. Warszawa Lodz Zaglebie Dabrowskie. Czyli to nie zadna korzysc. Raczej nieprawidlowy rozwoj. Ruski rynek zaszkodzil. Oplacalo sie robic duzo przecietnego towaru ne eksport. Zarabiali kapitalisci a lud w biedzie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy