Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Bohater Bł. Michał Czartoryski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:44, 06 Wrz 2017    Temat postu: Bohater Bł. Michał Czartoryski

Bł. Michał Czartoryski. Zaliczono go do grona przestępców
Kamil Szumotalski | Wrz 06, 2016
Kadr z filmu "13#Karcer Świętych# Bł. Michał Czartoryski | br. Paweł Szylak OP" / YouTube
Komentuj


Udostępnij
Komentuj


6 września to rocznica męczeństwa polskiego dominikanina. Oto historia jego bohaterskiej śmierci podczas Powstania Warszawskiego.


U
lica Tamka, róg Smulikowskiego. Warszawa. Dokoła kawiarnie, ulicą jadą samochody do mostu Świętokrzyskiego, który dumnie wisi nad Wisłą tuż obok pomnika Syrenki. Kilkaset metrów dalej ciągnie się kolejka do wejścia do Centrum Nauki Kopernik, które ma rozbudzać apetyt na wiedzę wśród najmłodszych. 72 lata temu ten obraz wyglądał całkowicie inaczej.
Czytaj także: Kapelani Powstania Warszawskiego. Prawdziwi dobrzy pasterze


Patrząc na zrujnowaną Warszawę

Zamiast kawiarni – powybijane w kamienicach szyby i ostrzelane gzymsy. Zamiast mostu – widok radzieckiej armii stojącej na drugim brzegu rzeki. „Syrenka”, czyli Krystyna Krahelska, która pozwała do rzeźby, już od ponad miesiąca nie żyje. Zamiast kolejki do Centrum Nauki – w szpitalu powstańczym leżą ranni, którzy czekają na nieuchronną śmierć z rąk nazistów.

Wśród nich jest osoba, która zdaje się być obecna gdzieś indziej. Która patrzy na spaloną i zrujnowaną Polskę, Warszawę, na wszystkich obok siebie, a zapewne i na samego siebie, z zupełnie innej perspektywy.

Tą postacią był ojciec Michał Maria Czartoryski. Pochodzący z książęcego rodu, żołnierz (obrońca Lwowa, uczestnik wojny bolszewickiej), aktywny działacz akademicki. Wreszcie ksiądz i dominikanin. W swoim krótkim życiu zdążył zostać inżynierem architektury, pomóc w budowie służewskiego klasztoru (gdzie potem był magistrem nowicjatu) i opiekować się Trzecim Zakonem św. Dominika.
Czytaj także: Nadpalone talerze z Powstania Warszawskiego. Opowieść mojej Babci


Hipnotyzujący kapłan

Na początku sierpnia 1944 roku jedzie do dentysty w Warszawie. Kiedy wybucha powstanie, zostaje odcięty od klasztoru. Szybko budzą się w nim wojskowe wspomnienia. Zgłasza się do najbliższego oddziału, którego zostaje kapelanem.

Jego słowa – na przykład te wypowiedziane podczas mszy odprawionej 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Maryi i jednocześnie święto Wojska Polskiego – podnoszą na duchu ludność cywilną i żołnierzy. We wszystkich wspomnieniach powtarza się jedno: „Byliśmy zahipnotyzowani stoickim spokojem o. Kapelana, celebrującego Mszę św., a następnie jego kazaniem”.

Po upadku Powiśla, kiedy powstańcy wycofali się już ze swoich stanowisk, było pewne, że lada moment przyjdą Niemcy. Ojciec Michał zdecydował się pozostać z rannymi. „Największy bandyta!” – te ostatnie słowa wykrzyczane przez swoich morderców, słyszy tuż przed rozstrzelaniem. Zapewne musiał się wtedy w duchu uśmiechnąć, bo przecież trudno w takim momencie nie przypomnieć sobie słów z Pisma Świętego: „Zaliczono go do grona przestępców”.

...

Wzorzec i swiety z licznego polskiego Panteonu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:37, 07 Cze 2018    Temat postu:

Ogromny mural z polskim błogosławionym. Niestandardowa inicjatywa władz miasta
Kamil Szumotalski | 06/06/2018
MURAL BŁ. MICHAŁA CZARTORYSKIEGO W JAROSŁAWIU
fot. M. Młynarska/UM Jarosławia
Udostępnij
Postać błogosławionego pojawiła się na ścianie jednej z kamienic Jarosławia w formie ogromnego muralu. To forma upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Istnieje wiele form, które przypominają nam o obecności świętych w naszej rzeczywistości. Zaczynając od najbardziej podstawowych, jak modlitwy i relikwiarze, po takie, które wykraczają poza świat sacrum. Włodarze Jarosławia podjęli próbę włączenia bł. Michała Czartoryskiego w codzienność swojego miasta. Dlaczego akurat jego?

Czytaj także: Bł. Michał Czartoryski. Zaliczono go do grona przestępców


Bł. Michał w Jarosławiu
Błogosławiony dominikanin, męczennik Powstania Warszawskiego, wyniesiony na ołtarze wśród 108 męczenników II wojny światowej, urodził się w Pełkiniach, które znajdują się nieopodal Jarosławia. Mały szlachcic został ochrzczony w jednym z jarosławskich kościołów, a także w tym mieście otrzymał święcenia kapłańskie. W 2005 roku został ogłoszony patronem miasta, a Święto ustalono na 12 czerwca, czyli dzień liturgicznego wspomnienia.



Mural na cześć Patrona Miasta
Postać bł. Michała pojawiła się na ścianie jednej z kamienic w formie ogromnego muralu. Mural autorstwa miejscowego artysty, Marka Gliwy, wpisuje się nie tylko w obchody Święta Patrona, ale także w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Malowidło zostanie uroczyście odsłonięte 9 czerwca.

.

Bardzo fajne!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy