Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Sztuka Afryki .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90866
Przeczytał: 185 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:04, 14 Maj 2014    Temat postu: Sztuka Afryki .

Wspólna wystawa prac uczniów polskich i kenijskich

W Mu­zeum Et­no­gra­ficz­nym w Kra­ko­wie bę­dzie wy­sta­wa prac uczniów -

Wy­sta­wę rzeźb, ob­ra­zów, ko­la­ży i fo­to­gra­fii au­tor­stwa pol­skich i ke­nij­skich uczniów można bę­dzie oglą­dać od środy w Mu­zeum Et­no­gra­ficz­nym w Kra­ko­wie. Wcze­śniej eks­po­zy­cję po­ka­za­ła tym­cza­so­wa ga­le­ria w Kenii, a także Mu­zeum Na­ro­do­we w sto­li­cy kraju - Na­iro­bi.

Wy­sta­wa pt. "Co no­we­go pod słoń­cem” jest re­zul­ta­tem trzy­mie­sięcz­nych prac gim­na­zja­li­stów z Tomic nie­da­le­ko Wa­do­wic i mło­dzie­ży z dzie­wię­ciu szkół jed­ne­go z naj­więk­szych slum­sów ke­nij­skich – Ma­tha­re. Dzia­ła­nia twór­cze uczest­ni­ków pro­jek­tu ko­or­dy­no­wa­li pe­da­go­dzy i ar­ty­ści.

Gim­na­zja­li­ści z Tomic go­ści­li w pra­cow­niach kra­kow­skich ar­ty­stów, na­to­miast uczniów z Ma­tha­re od­wie­dzi­li ke­nij­scy ar­ty­ści. Mło­dzież obu na­ro­do­wo­ści w swo­ich pra­cach mu­sia­ła - za po­mo­cą róż­nych form wy­ra­zu, od­po­wie­dzieć na te same py­ta­nia, np. opi­sać swoje emo­cje, sie­bie, oto­cze­nie.

- Mło­dzi Po­la­cy przed­sta­wi­li sie­bie i swój świat, a Ke­nij­czy­cy - swój. Obie stro­ny wie­dzia­ły, że ich prace znaj­dą się na wspól­nej wy­sta­wie. Dało im to szan­sę zo­ba­cze­nia tego, co ich różni, ale przede wszyst­kim tego, co łączy. Oka­za­ło się, że jedni i dru­dzy mają po­dob­ne pro­ble­my - np. bo­ry­ka­ją się ze smut­kiem, od­czu­wa­ją żal, ale i mają przy­ja­ciół, cie­szą się z ta­kich sa­mych rze­czy. Różni ich spo­sób pracy - Po­la­cy uży­wa­ją m.​in. drew­na i pa­pie­ru, a Ke­nij­czy­cy wy­ko­rzy­stu­ją np. zu­ży­te pusz­ki i stare worki – po­wie­dział we wto­rek ko­or­dy­na­tor pro­jek­tu ze stro­ny pol­skiej Bar­tosz Przy­był-Ołow­ski.

Pierw­sza wy­sta­wa "Co no­we­go pod słoń­cem” od­by­ła się w marcu 2014 r. w zruj­no­wa­nym bu­dyn­ku w cen­trum slum­su Ma­tha­re. - Po­wsta­nie ta­kiej ga­le­rii w tam­tym miej­scu, gdzie do­mi­nu­ją cia­sno usta­wio­ne obok sie­bie bla­sza­ne ba­ra­ki i wą­skie ulicz­ki, było czymś nie­co­dzien­nym - to tak jakby cyrk przy­je­chał do mia­stecz­ka. Wszy­scy za­in­te­re­so­wa­li się ga­le­rią oraz tym, co się w niej znaj­du­je. Na wy­sta­wę przy­cho­dzi­ła lo­kal­na lud­ność, któ­rej mó­wi­li­śmy czym jest sztu­ka, mu­zeum itp. – po­wie­dzia­ła jedna z ko­or­dy­na­to­rek pro­jek­tu w Kenii Anna Gra­jew­ska. W kwiet­niu 2014 r. wy­sta­wę po­ka­za­ło Mu­zeum Na­ro­do­we w Na­iro­bi.

Warsz­ta­ty dla uczniów obu na­ro­do­wo­ści i wy­sta­wę "Co no­we­go pod słoń­cem” zor­ga­ni­zo­wa­ły pol­ska Fun­da­cja Ra­zem­Pa­mo­ja i Mu­zeum Et­no­gra­ficz­ne w Kra­ko­wie. Eks­po­zy­cja czyn­na bę­dzie do 1 czerw­ca.

>>>>

Bardzo potrzebne inicjatywy . W Polsce wiedza o Afryce jest mala a o jej sztuce wrecz zadna .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90866
Przeczytał: 185 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:25, 02 Sie 2015    Temat postu:

Afrykańskie maski i lalki w Muzeum Narodowym w Szczecinie


Największa w Polsce kolekcja sztuki afrykańskiej prezentuje nowe eksponaty. W Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać marionetki podarowane placówce przez Oleńkę i Denisa Nidzgorskich-Gordier, znawców kultury afrykańskiej z Marsylii.

- Lalka na masce przedstawiająca ostatniego władcę Dahomeju, króla Béhanzina to pierwszy z eksponowanych unikatowych zabytków - mówi Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Prezentowane również będą maski i lalki przedstawiającą Yayorobę, czyli symbol kobiety idealnej z Mali oraz marionetka boga zjaw i duszy zmarłych z Togo.
REKLAMA


Dzieła będą prezentowane w przestrzeni wystawy stałej "W afrykańskiej wiosce" w Gmachu Głównym do 9 września.

Oleńka i Denis Nidzgorscy-Gordier przekazali szczecińskiemu muzeum przeszło 1200 marionetek, rzeźb, masek, przedmiotów codziennego użytku z rejonu Nigru, Ruandy i Gabonu. Kolekcja została przekazana bezpłatnie. Prezentacja dzieł na wystawie monograficznej planowana jest w przyszłym roku.

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada około 30 tysięcy zabytków archeologicznych i 8 tysięcy zabytków etnograficznych pochodzących z Afryki.

...

Sztuka Afryki jest malo znana. A niestety glownie znamy turystyczna tandete,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 90866
Przeczytał: 185 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:22, 23 Lis 2018    Temat postu:

FRANCJA ZWRÓCI AFRYCE ZRABOWANE DZIEŁA SZTUKI?
ŚWIAT Wczoraj, 22 listopada (19:23)
Udostępnij
Komentuj (65)
65
Rząd francuski rozważa zwrócenie kolekcji afrykańskiej sztuki krajom, z których pochodzą, co stanowiłoby spełnienie obietnicy prezydenta Emmanuela Macrona. Mówi się o 98 tys. obiektów sztuki.

Emmanuel Macron /AFP
Emmanuel Macron /AFP
Macron otrzyma w piątek dokument w tej sprawie przygotowany przez francuską ekspertkę w dziedzinie historii sztuki Benedicte Savoy z College de France i senegalskiego pisarza i ekonomistę Felwine Sarra, autora eseju zatytułowanego "Afrotopia". Oboje opowiadają się za zwrotem zarówno dzieł sztuki zrabowanych przez dawną francuską administrację kolonialną, jak i przywiezionych przez członków francuskich misji naukowych.

Autorzy wspomnianego dokumentu zastrzegają, jak ujawnia "Le Figaro", że "nikt nie zamierza ogołocić jednych muzeów, aby zapełnić inne, a proces zwracania dzieł sztuki powinny poprzedzić negocjacje między stronami".

Większość spośród 98 tys. dzieł, których zwrot rozważa Francja, pochodzi z Czadu, Mali i Kamerunu. Około 46 tys. spośród nich dotarło do Francji między 1885 a 1960 rokiem, gdy była ona krajem kolonialnym.

Musee du quai Branly w Paryżu zgromadziło 70 tys. takich dzieł, podczas gdy reszta znajduje się w paryskim Muzeum Wojska, Confluences w Lyonie oraz w mniejszych miastach, takich jak Bordeaux i Marsylia.

W 2017 roku Macron, wygłaszając przemówienie na Uniwersytecie w Wagadugu (Burkina Faso), oświadczył, że nie może się zgodzić na to, aby "wielka część spuścizny kulturalnej kilku afrykańskich krajów pozostawała we Francji". Nie powinna ona być "więźniem europejskich muzeów" - dodał prezydent Francji.

"Afrykańska spuścizna artystyczna powinna pozostać widoczna zarówno w Paryżu, jak i w Dakarze, Lagos czy Kotonu" - mówił Macron.

..

Wlasnie. Olbrzymie ilosci obiektow ukradzionych w koloniach lezy w piwnicach. Owszem lusem jest ze ocalaly! Pamietajmy ze w licznych wojnach w Afryce mogly by byc zniszczone. Jednakze tak rozumujac powinnismy wszystko zamknac i skladowac np. na Antarktydzie. Tu leza bez sensu a tam ludzie by je ogladali w muzech JAKO SWOJE! NASZE! W Europie nie jestesmy z tym zwiazani duchowo. Jest to ciekawostka tylko.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka / Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy