Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Stworzyć własny język .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:34, 14 Gru 2013    Temat postu: Stworzyć własny język .

14. Dni Zamenhofa w Białymstoku

Spacer po Białymstoku miejscami związanymi z twórcą języka esperanto Ludwikiem Zamenhofem, msza św. w tym języku oraz przyjęcie urodzinowe odbyły się w Białymstoku podczas 14. Dni Zamenhofa.

Dni Zamenhofa związane są z 154. rocznicą urodzin twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa, który urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo.

Trzydniowe Dni Zamenhofa organizuje Białostockie Towarzystwo Esperantystów (BTE). Główne wydarzenia zaplanowano na sobotę.

Tradycyjnie już esperantyści w sobotę po południu złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w centrum miasta, odśpiewali też piosenkę w języku esperanto. Jak powiedziała PAP prezes BTE Elżbieta Karczewska, warto pamiętać o takich osobach jak Zamenhof, bo są one częścią historii tego miasta.

Po południu w starym kościele przy białostockiej katedrze odbyła się msza św. w języku esperanto.

Esperantyści zorganizowali też spacer po Białymstoku "Szlakiem eperanta i wielu kultur". Na jego trasie znajduje się kilka miejsc związanych z Ludwikiem Zamenhofem - m.in. pomnik, pod którym złożono w sobotę kwiaty, miejsce, w którym stał dom Zamenhofa oraz dawne gimnazjum realne (obecnie VI Liceum Ogólnokształcące), w którym się uczył. Jednym z punktów na szlaku jest też Centrum im. Ludwika Zamenhofa - placówka powstała z okazji 94. Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w Białymstoku w 2009 roku.

Jak mówiła Karczewska, urodziny nie mogą odbyć się bez przyjęcia i tortu. Dlatego każdym Dniom Zamenhofa towarzyszy właśnie przyjęcie urodzinowe. Dla gości w sobotę wieczorem zagra też Young Folk Crew - zespół, który tworzą młodzi ludzie, wykonujący utwory w języku polskim, ukraińskim, jidisz i esperanto.

Trzydniowe 14. Dni Zamenhofa zakończą się w niedzielę.

Obchody rocznicy urodzin Zamenhofa zaplanowało też Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W niedzielę będzie można usłyszeć wykład dr. Waltera Żelaznego pt. "Zamenhof jakiego nie znacie". Ma on przybliżyć twórcę esperanto jako obywatela świata, wizjonera i idealisty. W ramach spotkania odbędzie się również promocja wydawnictwa "Białostoccy esperantyści" i prezentacja wywiadów z białostockimi esperantystami.

Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję") wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.

Na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto.

....

Tak tworzenie wlasnych jezykow ! Kolejny fascynujacy temat !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:44, 14 Kwi 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Dziś setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto - Ludwika Zamenhofa
Dziś setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto - Ludwika Zamenhofa

Dzisiaj, 14 kwietnia (06:45)

Esperanto nie jest tylko narzędziem do komunikacji; to pewien pomysł na inny świat - mówią miłośnicy tego międzynarodowego języka, wymyślonego przez Ludwika Zamenhofa. 14 kwietnia mija setna rocznica jego śmierci.
Ludwik Zamenhof
/PA Archive/PA Images /PAP/EPA

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego. Ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań.

Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (Mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego.

Pamięć o Ludwiku Zamenhofie i esperanto przychodziła "falami". Po II wojnie światowej o Zamenhofie i esperanto przypomniano sobie w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy język dawał możliwości podróżowania. Ożywienie przyszło w latach 90., kiedy miasto zaczęło wracać do idei Zamenhofa - powstały pierwsze wystawy, a kolejne lata przyniosły m.in. zorganizowanie światowego kongresu esperanckiego czy powstanie centrum Zamenhofa.
"Język był jednym z narzędzi"

Esperanto nigdy nie było tylko językiem - zwraca uwagę przewodniczący Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski. Idee Zamenhofa nie sprowadzały się tylko do sztucznego języka międzynarodowego. Język był jednym z narzędzi, które miało się przyczynić do pojednania narodów na świecie - powiedział PAP.

Wierzbowski mówił też o idei esperantyzmu, czyli używaniu esperanto w celach pokojowych. Ten pomysł towarzyszy esperantystom do dzisiaj. Esperanto nie jest suchym narzędziem do komunikacji, tylko to jest pewien pomysł na inny świat - wyjaśnił. W jego ocenie, ten pomysł ma w obecnych czasach szczególne znaczenie, aby można było pojednać się ponad wszystkimi barierami i granicami, jakie nas dzisiaj dzielą.

Esperantyści szacują, że dziś na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów. Najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.

(mn)
RMF24-PAP

...

Idea sluszna niestety dzis raczej angielski. Nie dlatego ze pojednianie tylko wrecz przeciwnie - anglosasi okazali sie najbardziej brutalnymi kolonizatorami i zniszczyli najwiecej ludow zaprowadzajac swoje... Tylko Hitler ich wyprzedzil jednym skokiem...

Esperanto tak naprawde jest odmiana jezyka romanskiego czyliłaciny bo te jezyki sie Zamenhofowi spodobal. Tak z niczego bylo trudno zrobic. Ale jest prosty logiczny do szybkiego nauczenia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:18, 15 Gru 2019    Temat postu:

160 lat temu urodził się Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto

160 lat temu, 15 grudnia 1859 r., w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. To nie tylko narzędzie do komunikacji; to pewien pomysł na inny świat – mówią miłośnicy tego międzynarodowego języka.

KOMENTARZE (24) : najstarszenajnowszenajlepsze

marwoj135 5 godz. temu via Android +12
Stał sobie w Bystrzycy Kłodzkiej pomnik języka esperanto. Rada miasta postanowiła go "przenieść" i od trzech lat go nie ma.
udostępnij

Kujda 4 godz. temu -2
Do mnie nie przemawia idea stworzenia sztucznego języka. Języki, żeby się przyjąć wśród ludzi powstają i ewoluują naturalnie. Tak samo jego koncepcja jednej religii wydaje mi się nie do zaakceptowania. Kazdy sobie wierzy w co chce, narzucanie komukolwiek takich kwestii jak wyznanie do niczego dobrego nie prowadzi.
udostępnij

TX2019 4 godz. temu +9
@Kujda: Do mnie bardzo przemawia idea sztucznego języka, bo w przeciwieństwie do języków narodowych, nie stawia on żadnej grupy ponad inną, jak ma to miejsce w przypadku języków narodowych, gdzie native speakerzy zwykle mają przewagę nad osobami, które nauczyły się języka jako drugiego.

Do tego Esperanto, mimo że wymyślone sztucznie, to od momentu stworzenia podlega naturalnej ewolucji. Np. dawniej by oznaczyć, że mowa o państwach do nazwy narodowości dodawano końcówkę -ujo np. Germanujo (Niemcy), Francujo (Francja), teraz dodaje się końcówkę -io - Germanio, Francio.

Masz prawo mieć jednak inną opinię. Na szczęście nikt nie zmusza do nauki Esperanta, choć ją polecam, bo to dobra zabawa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...

Nie robmy z tego religii. Ja zawsze podchodzilem technicznie do tego. Stworzyc jezyk optymalny czyli maksymalnie prosty w zasadach! W ZASADACH! NIE PROSTACKI!
Chodzi o to ze kazdy jezyk ma tradycje i po 20 odmian czegos niepotrzebnego co jest tylko tradycja! I ucz sie tego teraz! Nie mowiac o angielskim ktory ma ,tradycyjna' wymowe i zupelnie inny ,tradycyjny' zapis czyli trzeba uczyc sie dwa razy gdy w polskim uczymy sie raz i tylko niekiedy sa problemy z zapisem bo sa drobne roznice tyby czeba/tszeba/trzeba co wymawia sie posrednio miedzy tymi kilkoma wersjami bo literalna wymowa zapisu jest sztuczna.

Przemyslany jezyk moze calkowicie zlikwidowac tzw. ,tradycje i wyjatki'. Wszystko moze byc modelowe a proste do nauki a jednoczesnie moze dzieki temu byc to bardzo rozbudowany jezyk oddajacy wiele stanow wlasnie dlatego ze nie trzeba wykuwac na pamiec wyjatkow co zabiera wiecej czasu niz nauka regul! Jest to nieefektywne bo jezykowo niczemu nie sluzy. Owszem cwiczy cierpliwosc silna wole ale nic nie wnosi do komunikacji. A czesto utrudnia jak ktos nie opanuje wyjatkow to nie rozumie tego co zna je.

Ale mysle ze w przyszlosci jezykiem ogolnym bedzie polski co wiemy z objawien...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy