Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Stanisław Moniuszko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:30, 10 Sty 2014    Temat postu: Stanisław Moniuszko

Białoruś: ponad 4 tys. podpisów na rzecz pomnika Moniuszki

Ponad 4 tys. podpisów pod petycją na rzecz wzniesienia w Mińsku pomnika Stanisława Moniuszki, który przez dłuższy czas tu mieszkał, złożono w urzędzie miasta – poinformował PAP w piątek miński historyk Dionizy Sałasz.

- Złożyliśmy 4200 elektronicznych podpisów i 100 podpisów na papierze – powiedział Sałasz, który wraz z innym historykiem Alesiem Biełym był współinicjatorem akcji. Dodał, że powiedziano mu, iż decyzji można spodziewać się w poniedziałek.

Jak powiedział Sałasz, około 90 proc. podpisów złożyli obywatele Białorusi, ale są też sygnatariusze z zagranicy, głównie z Polski. W akcji aktywnie uczestniczyli przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi.

- Moniuszko jest najbardziej znanym mińczaninem świata. Nie wiem, kto mógłby z nim konkurować. Poza tym w centrum Mińska, przy ratuszu, jest sześć budynków bezpośrednio związanych z jego osobą - podkreślił Sałasz.

Autorzy petycji proponują, by Moniuszce, urodzonemu w 1819 r. w Ubielu pod Mińskiem, w związku ze zbliżającą się 200. rocznicą jego urodzin, postawić pomnik na placu Wolności w centrum Mińska, frontem do hotelu "Europa". W miejscu dzisiejszego hotelu w czasach kompozytora znajdował się teatr miejski, gdzie w 1852 r. odbyła się premiera jego opery "Sielanka" do słów Wincentego Dunina-Marcinkiewicza.

- Chcielibyśmy, żeby pomnik stanął przy ratuszu, koło nieistniejącego już kościoła dominikańskiego, w którym Moniuszko grał na organach i z którego zostały tylko fundamenty pod brukiem – dodał Sałasz.

Z innych budynków związanych z Moniuszką w Mińsku zachował się m.in. gmach gimnazjum przy placu Wolności, do którego kompozytor chodził przez trzy lata na początku lat 30. XIX w. Dziś mieści się w nim Federacja Związków Zawodowych Białorusi. Na tablicy pamiątkowej na fasadzie wśród słynnych osób, które się w nim uczyły, wymieniono nie tylko Moniuszkę, ale także starszego o pokolenie poetę Tomasza Zana, którego wiersze wykorzystywał w swoich pieśniach.

Na środku placu Wolności stoi odbudowany ratusz, gdzie w czasach Moniuszki działała orkiestra pod batutą Dominika Stefanowicza, u którego przyszły kompozytor pobierał lekcje fortepianu. Do placu przylega zaś ulica ul. Internacjonalna (d. Wałocka), na której zachował się dom, gdzie Moniuszko mieszkał wraz z rodziną. Znajduje się na nim dzisiaj tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą przedstawiającą kompozytora przy pianinie. W tym samy domu mieszkał też autor pierwszej monografii poświęconej Moniuszce Aleksander Walicki.

Moniuszko zamieszkał w Mińsku wraz z rodzicami na początku lat 30. XIX w. Miasto opuścił w 1837 r., gdy pojechał na studia do Berlina.

W Mińsku jest obecnie ulica Moniuszki, ale leży ona w oddalonej od centrum dzielnicy Łoszyce, w rejonie nowoczesnej zabudowy.

...

Tak jest ! Kolejny wybitny kompozytor autor hejnalu Lodzi bo miadta nie maja hymnow a hejnaly . I znowu Wielkie Ksiestwo ! To byla kultura !

U prząśniczkie siedzą jak anioł dzieweczki ,
przędą sobie przędą jedwabne niteczki ...

Co za melodia istotnie plynie jak przedza !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:52, 23 Lut 2014    Temat postu:

Białoruś: dworek rodu Stanisława Moniuszki pod Mińskiem na sprzedaż

Białoruskie władze wystawiły na sprzedaż jeszcze jeden pałac ze wspólnej historii z Polską. Tym razem do nabycia jest dworek rodu Stanisława Moniuszki w miejscowości Śmiłowicze pod Mińskiem. Majątek ten swego czasu należał również do Sapiehów i Ogińskich.

Do kupna jest cały kompleks pałacowo-parkowy. Jedna część pałacu została zbudowana na początku XIX wieku. Drugą część oddano do użytku w 1900 roku. Białoruskie media informują, że pałac mógłby stać się ciekawym obiektem turystycznym. Jednak obecnie popada w ruinę.

Cena wywoławcza w przetargu wyznaczonym na 4 marca wynosi 215 milionów rubli, czyli około 70 tys. złotych.

Inne pałace - na sprzedaż

Pałac Moniuszków nie jest jedynym, który można kupić na Białorusi za niewielkie pieniądze. Na nowych właścicieli czeka okazały neobarokowy pałac Światopełk-Czetwertyńskich w Żołudku pod Grodnem.

W zeszłym roku białoruskie władze wystawiły na sprzedaż pałac Radziwiłłów w miejscowości Połoneczka w obwodzie brzeskim.

Wszystkie te zabytkowe obiekty wymagają gruntownego remontu.

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu. Ceniony kompozytor, dyrygent i pedagog. Jego najsłynniejsze dzieła to "Halka", "Straszny dwór" oraz - ostatnie ukończone przez Moniszukę dzieło - "Paria".

Artysta zmarł na atak serca w 1872 r. Pogrzeb Moniuszki stał się manifestacją narodową.

...

Mogli by sie powstrzymac a nie tak pozbyc sie bez sensu . To nie rezydencja oligarchow to historia .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy