Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Narodziny kina w Polsce.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:18, 27 Gru 2015    Temat postu: Narodziny kina w Polsce.

Częstochowa: unikatowe nowe pamiątki po pionierach kinematografii na wystawie

Nowe pamiątki po pionierach kinematografii w Częstochowie - Shutterstock

O zbiór nowych pamiątek po braciach Władysławie i Antonim Krzemińskich, nazywanych pionierami polskiej kinematografii, wzbogaciło się Muzeum Częstochowskie. Jedną z nich jest m.in. unikatowa teka zatytułowana "Jak powstało pierwsze kino w Polsce".

Nowe nabytki można oglądać na wystawie "Pozyskane do zbiorów... najciekawsze z najnowszych nabytków Muzeum Częstochowskiego", która oprócz pamiątek związanych z braćmi Krzemińskimi, prezentuje również nowe eksponaty nabyte do innych działów muzealnych.
REKLAMA


O pamiątki związane z braćmi Krzemińskimi wzbogacił się dział historii. Wśród nich znalazły się m.in. materiały zebrane i opisane przez Stanisława Krzemińskiego, syna Antoniego Krzemińskiego - tzw. poszyt "Silva Rerum". "Zawiera oryginalne dokumenty związane z działalnością braci Krzemińskich. Są to oryginalne bilety, fotografie, afisze, wycinki z gazet w języku polskim i rosyjskim z lat 1904-1938" - poinformowało muzeum.

Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie oglądać można również tekę "Jak powstało pierwsze kino w Polsce" wraz z maszynopisem wspomnień z lat 1899-1908, które zostały spisane w 1953 roku w Częstochowie przez Antoniego Krzemińskiego. Do maszynopisu dołączona jest również - jak poinformowało muzeum - korespondencja z lat 50. XX wieku.

Kolejną ciekawostką są również dwie rolki zachowanych negatywów filmowych (na taśmie filmowej 35 mm, znajdujących się w kasecie metalowej firmy "Pathe") z filmami: "Władysław Krzemiński wchodzący na scenę. Powitanie publiczności" (ok. 1920 r.) oraz "Scenka rodzinna. Rodzina Antoniego Krzemińskiego" (1927 r.).

Wśród pamiątek jest też fotos jednego z najpopularniejszych aktorów w historii polskiego kina Eugeniusza Bodo (1899-1943) z dedykacją dla Stanisława Krzemińskiego.

Bracia Antoni i Władysław Krzemińscy, jak podają różne źródła, zakupili od braci Lumiere aparat projekcyjny już w kilka lat po jego opatentowaniu. Założyli stały kinoteatr w Łodzi (1899 r.), gdzie prezentowali m.in. filmy sprowadzane z Francji. Następnie przenieśli się do Częstochowy. Z kinem objazdowym pojawili się w wielu miastach, zawędrowali też do Rosji. Bracia realizowali również własne filmy, w tym m.in. dokument "Pożar częstochowskiej zapałczarni" (1913 r.).

Na wystawie w Muzeum Częstochowskim można również oglądać inne nowe nabytki. W dziale sztuki, który zakupił m.in. obraz Józefa Mączyńskiego "Scena figuralna. Polowanie". Mączyński (1871-1957) to jeden z najciekawszych artystów młodopolskich. Kształcił się w klasie rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie oraz w Paryżu w Academie Julian i Academie Vitti.

Do działu etnografii zakupiono z kolei obraz nieznanego autora - datowany na przełom XVIII i XIX wieku - z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz z widokiem klasztoru.

Z kolei dział archeologii poszerzył zbiory o spiralną bransoletę z brązu, znalezioną przy drodze Żarki - Jaworznik (woj. śląskie). "Zabytek jest w dobrym stanie, pokryty zieloną patyną. Na powierzchni widoczne są płytkie uszkodzenia, niewpływające na czytelność ornamentu" - podało muzeum.

Przybyło również kilkaset skamieniałości jurajskich pochodzących z okolic Żarek koło Częstochowy. "Znajdująca się w posiadaniu Muzeum Częstochowskiego kolekcja paleontologiczna stanowiąca niemal pełną dokumentację częstochowskiego regionu w okresie jurajskim powiększyła się o 487 okazów" - poinformowała placówka. Wśród nich znalazły się m.in. małże, ramienionogi, amonity, kraby jurajskie, kolce jeżowców, gąbki, belemnity.

....

Takie byly poczatki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:10, 22 Sty 2016    Temat postu:

Ponowne otwarcie historycznego pierwszego polskiego kina


Odtworzenie atmosfery dawnych bioskopów i prezentacja rodzimej kinematografii to cel istnienia otwartego w Łodzi "Starego Kina". Reaktywowano je w miejscu, gdzie w 1899 r. uruchomiono pierwsze na ziemiach polskich kino "Gabinet Iluzji".

- W roku 1899 przy ul. Piotrkowskiej 120 bracia Krzemińscy otworzyli pierwsze na terenach polskich kino. Dlatego cały nasz obiekt nazywa się "Stare Kino", dlatego stworzyliśmy to miejsce, w którym doceniamy łódzkie filmy - podkreślił współwłaściciel obiektu Radosław Trzeba.

Jak zaznaczył, kino jest projektem całkowicie niekomercyjnym. Widz ma w nim do czynienia z obrazami odtwarzanymi na starych projektorach z taśm 35-mm. - Nie ma mowy o obrazie 3d, systemie dolby surround, wygodnych fotelach, na których można postawić colę czy popcorn. Bardziej chodzi nam o klimat, przybliżenie atmosfery filmowej Łodzi. Naszym patronem jest festiwal filmowy PGNiG Transatlantyk oraz łódzkie offowe kino "Tatry" - wyjaśnił Trzeba.

W czasie premierowego pokazu odtworzono trzy Polskie Kroniki Filmowe z lat 70 ubiegłego wieku. Od 26 stycznia kino rozpocznie regularne projekcje dwa razy w tygodniu. Pierwszą fabułą pokazywaną w "Starym Kinie" będzie "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy, wybrana jako "najbardziej łódzki z polskich filmów."

- Jesteśmy nowi na ziemi łódzkiej, dlatego fakt, że zgłosił się do nas ktoś z taką historią był dla nas budujący. Patronujemy inicjatywie, doradzaliśmy w wyborze filmów. Dobrze wplata się ona w ideę edukacji filmowej, która - obok filmu i muzyki - jest jednym z filarów naszego festiwalu - mówiła koordynatorka projektu Karolina Kulig z PGNiG Transatlantyk.

Organizatorzy zapowiedzieli, że repertuar kina będzie prezentowany z miesięcznym wyprzedzeniem. Po filmie Wajdy pokazywane będą polskie obrazy ułożone chronologicznie według dat powstania - w pierwszym miesiącu "Zakazane piosenki", "Celuloza", "Pokolenie", "Popiół i diament". Pokazy poprzedzone będą prelekcjami prowadzonymi przez koło naukowe filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego. Taśmy filmowe pochodzą z zasobów off-owego kina "Tatry".

- Obecnie wszystkie kina wyzbywają się projektorów na taśmę. Robią błąd, choć oczywiście starsze filmy są cyfryzowane. Jednak ludzie wracają do taśmy i chcą oglądać obrazy w takiej formie, z dźwiękiem projektora. Takie projekcje robimy także w "Tatrach", gdzie mamy filmotekę, którą przekazała nam likwidowana państwowa instytucja filmowa. Taśmy miały być wyrzucone - podkreślił Dariusz Ambroszczyk z kina "Tatry".

"Stare Kino" jest częścią "filmowego" hotelu działającego w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 120, w którym znajduje się ok. 40 apartamentów o wystroju inspirowanym słynnymi filmami, zwłaszcza związanymi z Łodzią, takimi jak "Ziemia Obiecana", Vabank", "Kingsajz" czy "Komisarz Alex".

...

Wreszcie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:42, 08 Lip 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Kultura
Najstarsze kino na świecie jest w Szczecinie. Pionier działa od 110 lat
Najstarsze kino na świecie jest w Szczecinie. Pionier działa od 110 lat

Dzisiaj, 8 lipca (11:00)

​Wchodzących tutaj gości wita oprawiony w ramy certyfikat Księgi Rekordów Guinnessa. Informuje, że szczecińskie kino "Pionier" to najstarsze, wciąż działające, kino na świecie. Właśnie obchodzi okrągłe 110. urodziny.
Kino Pionier w Szczecinie
/Marcin Bielecki /PAP

Kino powstało w 1907 roku, na początku nazywało się "Helios", potem - do końca II wojny światowej - funkcjonowało jako "Welt-Theater", po zakończeniu wojny przyjęło "Odra". Od 1950 roku kino nazywa się "Pionier". Od początku działa w tym samym budynku, przy al. Wojska Polskiego 2.

Zdecydowanie różni się od multipleksów. Różnica jest przede wszystkim w repertuarze. Większości filmów z multipleksów tu nie zobaczycie. Staram się tak dobierać repertuar, żeby widzowie te filmy wynosili z kina ze sobą. Często, gdy oglądamy film w multipleksie, są tam te wszystkie potwory i wybuchy, ale po wyjściu z kina zapominamy, o czym to było. Wychodząc stąd, film mamy z tyłu głowy. Zależy mi na tym, żeby po seansie ludzie rozmawiali o tym, co zobaczyli - mówi Jerzy Miśkiewicz, współwłaściciel kina.

W "Pionierze" nie ma też popcornu. Jest za to Kiniarnia, czyli połączenie kawiarni z salą kinową. Można tu podczas seansu wypić lampkę wina. Często zdarza się, że przychodzą pary na filmy o miłości, zamawiają jedną, dwie, trzy lampki wina. Po trzeciej jemu jest już wszystko jedno, co ogląda, a ona jest szczęśliwa, bo może się powzruszać i poprzytulać - żartuje Miśkiewicz.

W kinie zaręczyło się już wiele par, właściciele liczą po cichu na to, że w końcu ktoś zdecyduje się na ślub w tym miejscu.
Najstarsze kino na świecie jest w Szczecinie. Działa od 110 lat (7 zdjęć)





+ 3

Ponieważ dokładna data, kiedy ruszyły seanse w starym kinie nie jest znana, obchody urodzin "Pioniera" potrwają cały rok. W tym czasie będą pokazy przedpremierowe, seanse filmów niemych z muzyką graną na żywo przez tapera, w ruch pójdzie też analogowy projektor 35 mm. Gdy słychać jego charakterystyczny terkot, filmy ogląda się zupełnie inaczej.

Tanieją też bilety. Ponieważ kino ma 110 lat, wstęp na seanse dla dzieci kosztować będzie 110 groszy. Widzowie wybranych filmów dostaną od kina prezenty.


(łł)
Aneta Łuczkowska

..

Kto by sie spodziewal!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy