Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Karczmy i gospody...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:12, 21 Maj 2018    Temat postu: Karczmy i gospody...

: Wojciech Kalwat
Karczmy od średniowiecza były jednym z miejsc, wokół których ogniskowało się życie lokalnych społeczności.


W dawnych wsiach i miasteczkach niewiele było ważniejszych budynków. Można było tam zjeść, napić się, ale także… natknąć się na obrady sądu i zawrzeć związek małżeński. Jak wcześnie w Polsce pojawiły się karczmy i dlaczego ostatecznie straciły swoje znaczenie?

Informacje o pierwszych polskich karczmach, zwanych z łacińska „tawernami”, pochodzą z z Kroniki Galla Anonima. Autor zapisał, że z okazji żałoby po śmierci Bolesława Chrobrego, w gospodach zamilkły dźwięki muzyki. Jednak lokale takie zapewne funkcjonowały już wcześniej. Ze względu na potencjalnych klientów, wznoszono je najczęściej przy szlakach drożnych, przeprawach rzecznych, ośrodkach handlowych i komorach celnych. Z tego powodu były chętnie wykorzystywane przez monarszych urzędników do wybierania ceł i podatków.

...

Oj na pewno bardzo stare. Tysiace lat temu byly. Przeciez juz Biblii mamy ze nie bylo dla Nich miejsca w gospodzie... Ludzie podrozowali od dawna a wtedy byla koniecznosc od gospody bo trwalo to wiele dni.
Juz samo nazewnictwo. Np. niby zachodni hotel? Skad sie wzial? Wezmy nazwe starsza. Hostel. S zniklo potem. Coz to znaczy? H z g jest wymienne. Ruskie hromada to u nas gromada! A zatem Gostel! Co nam to mowi? Dobrze znane slowo! Niby obce a polskie. Niewiele sie zmienilo nawet w angielskim hosting czyli gosting. Uzywacie slow o ktorych nie macie pojecia ze wywodza sie z tych samych slow co polskie. Skoro zachod ma gostele a my gospody to znaczy ze takie budowle musialy byc juz wtedy gdy mowilismy tym samym jezykiem! Spokojnie 6000 lat temu a moze i 8000!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:10, 03 Cze 2018    Temat postu:

Najstarszy rodzinny biznes na świecie. 1300 lat. I nadal działa

Rodzina Hōshi prowadziła karczmę noszącą nazwę Ryokan Hōshi w japońskiej prefekturze Ishikawa od 1300 lat. Czterdzieści sześć pokoleń przyjęło profesję swoich przodków, ale ta sama waga tradycji trzyma rodzinę. Ryokan Hōshi został założony w 716 roku wraz z odkryciem gorących źródeł.

...

Karczmy to bardzo stare formy gospidarcze. Te same rodziny nawet tysiace lat prowadzily!

Tradycyjnie etymologia. Skad to w jezyku polskim?

etymologia:
Od XIV w.; ogsłow. (czes. krčma, sch. krčma ‘ts.’) < psłow. *krčьma ‘gospoda, karczma’; dalsza etymologia niepewna
– jedna z propozycji wiąże ten wyraz z psłow. czasownikiem *krčiti ‘usuwać krzewy i
i drzewa, karczować’ w pierwotnym znaczeniu ‘budynek (gospoda) na karczowisku’.
W stpol. występowała też postać kaczma z uproszczeniem grupy spółgłoskowej: rczm > czm; w XVI w. wyjątkowo stosowano też formę karzczma.

... karzczma nic nie wnosi bo to praktycznie karczma. A kaczma wprowadza w blad bo kieruje do kaczek.

...

Nie wiadomo. Rdzen KRCM.

Karczowac podobne karcić czyli przycinac. Podobnie karać. Kara najwyrazniej to tez przycinanie. Głowy, ręki itd. To samo karbować czyli nacinac. Nawet kręcić jest od tego. Od tego korba! Zakręt. Następnie kret najwyrazniej. Krobać czyli skrobać dosc oczywiste. Karbować. Mnostwo. Bazą chyba jest KROIĆ. Podstawowa czynnosc. Bardziej pierwotnej nie ma. Karczma bylaby od krojenia?
...
A co z karmić? Karma to pożywienie. Wiec nazwa byla zajeta. Podobnie hinduska karma jest od tego. Karma = życie. Pożywienie = życie.
Karczma zatem to miejsce gdzie cie nakarmią. A poniewaz karma to jedzenie trzeba bylo inaczej kar (cz) ma. Chyba to logiczne. Bo to karczowanie malo sensowne. Brak zwiazku.
...
Inna opcja. Dawne karczmić czyli karmić uproscilo sie na karmić. W karczmie zostało.
...
Oczywiscie karmić i kroić to sciscle zwiazane slowa bo krojono jedzenie. Czyli czescia procesu przygotowania bylo krojenie. Ten kto KRo- ił takze KaR -mił. Z tego krojenie - - > karczowanie. Karczma i karczowanie pochodza od wspolnego zrodla KR. Ale inna jest ich droga etymologiczna.
...
Z czego wynika ze karczma to miejsce karmienia.
A gospoda goszczenia.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Nie 19:13, 03 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy