Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Barok .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133736
Przeczytał: 55 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:34, 11 Mar 2015    Temat postu: Barok .

Rysunki geniusza baroku Gian Lorenzo Berniniego na wystawie w Rzymie

Rysunki Gian Lorenzo Berniniego na wystawie w Rzymie

120 rysunków Gian Lorenzo Berniniego można od środy oglądać na wystawie w Rzymie. Większość prac geniusza baroku przywieziono z muzeum w Lipsku. Po 300 latach do Wiecznego Miasta wróciła na kilka tygodni kolekcja zgromadzona przez królową Szwecji Krystynę.

Prace wystawione w Palazzo Barberini są bogatą prezentacją długiej kariery XVII- wiecznego artysty, związanej głównie z Rzymem.

To on jako architekt kierował budową bazyliki watykańskiej i zaprojektował kolumnadę i plac wokół niej, wykonał baldachim nad grobem Świętego Piotra. Zmienił oblicze Rzymu; zaprojektował kościoły i słynne fontanny, wśród nich fontannę Czterech Rzek na Piazza Navona oraz, wraz z ojcem, Barcaccię na Placu Hiszpańskim. O tym drugim, niedawno odrestaurowanym, dziele było głośno w lutym, gdy zostało zniszczone przez wandali, holenderskich kibiców piłkarskich.

Ekspozycja "Laboratorium geniusza. Bernini rysownik" stanowi symboliczne zadośćuczynienie po tych incydentach - podkreślają jej kuratorzy. Zwracają uwagę, że architekt i rzeźbiarz, uważany za jednego z ojców europejskiego baroku, niezwykle cenił sobie rysunek. Wiele z nich to samodzielne dzieła sztuki, nie tylko szkice pomocne w projektowaniu wielkich budynków i rzeźb.

Rysunki Berniniego trafiły do muzeum w Lipsku na początku XVIII wieku. Ich zbiór sprzedał władzom tego miasta rzymski antykwariusz Francesco Antonio Renzi. Kolekcja przeleżała w magazynach i została ponownie odkryta w 1914 roku. Systematyczne studia nad nimi przeprowadzono w latach 60. ubiegłego wieku.

Wśród wystawionych prac są karykatury włoskiego kardynała Scipione Borghese i purpuratów z Francji, rysunki o charakterze religijnym, projekty rzeźbiarskie i architektoniczne. Wiele z nich to szkice dotyczące bazyliki Świętego Piotra.

Są także projekty wystroju wnętrz, na przykład lustra dla królowej Szwecji i maszyn pirotechnicznych dla infantki z Hiszpanii.

Pierwsza wystawa tak wielu rysunków Berniniego będzie otwarta do 24 maja.

...

Tak Bernini . Najbardziej znani to jak widzicie Watykan . To nie przypadek . Kościół stworzyl po prostu Zachod i cala ta cywilizacja jest z Ewanegelii . A CO Z TYM ZROBIL ZACHOD TO BRAK SLOW ! TUTAJ KARABIN MASZYNOWY TO ZA SLABY ! ALE KARA BEDZIE !

Warto wiedziec ze slowo barokowy uzywane jest tez poza kontekstem konkretnego stylu . Oznacza cos skomplikowanego stylistycznie . Mowiac prosto . Jak sa linie powyginane to barok a jak sa powyginanane tak ze nie nadazacie to rokoko . Skrajny barok . Natomiast linie proste to klasycznie . Czegokolwiek by to nie doryczylo . Czy sukni czy krzesla czy fryzury Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133736
Przeczytał: 55 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:08, 07 Lis 2015    Temat postu:

20 koncertów muzyki barokowej na festiwalu Poznań Baroque 2015

20 koncertów muzyki barokowej na festiwalu Poznań Baroque 2015 - Shutterstock

20 koncertów prezentujących muzykę z XVII i XVIII wieku złoży się na trwający od dzisiaj w stolicy Wielkopolski festiwal Poznań Baroque 2015. Największą atrakcją tej edycji będzie światowa premiera nieznanych dotąd dzieł anonimowego włoskiego artysty.

Wydarzenie zainauguruje dzisiaj wieczór koncert "Tylko Bach, ale jaki Bach!". Wykonawcami będą debiutująca na Poznań Baroque orkiestra Kore i młodzi soliści: skrzypaczka Lina Tur Bonet, flecistka Anne Freitag oraz klawesynista Jean Rondeau.
REKLAMA


Jak podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych, Poznań Baroque to festiwal, który mimo niezbyt długiej tradycji ma już wypracowany niezwykle interesujący profil artystyczny. Wydarzenie jest próbą ukazania różnorodności muzyki barokowej i sposobów jej odczytywania.

- Ten profil repertuarowy i artystyczny to przede wszystkim skoncentrowanie się na zjawiskach w Polsce mniej znanych; na nazwiskach, wykonawcach, którzy w Polsce i Poznaniu pojawiają się dopiero po raz pierwszy - powiedział.

Największą atrakcją tegorocznej edycji będzie natomiast światowa premiera odnalezionych dwa lata temu we Włoszech rękopisów anonimowego muzyka. Podczas koncertu zatytułowanego "Tajemniczy Carlo G." nieznane dotąd dzieła wykonają Elam Rotem i Profeti della Quinta.

Jak podkreślał Zych, dokładna historia rękopisów nie jest na razie znana. Oficjalnie ma zostać przedstawiona za kilka miesięcy w jednym z muzycznych periodyków.

Zdaniem dyrektora artystycznego to, co w poznańskim festiwalu jest najbardziej interesujące, to – "obecność artystów, postaci, które będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała muzyka barokowa w ciągu najbliższych kilkunastu, może kilkudziesięciu lat".

Podczas piątej edycji wydarzenia przed publicznością wystąpią wybitni wykonawcy muzyki dawnej z całej Europy oraz instrumentaliści, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, m.in. Les Musiciens de Saint-Julien, European Union Baroque Orchestra, francuski zespół La Stravaganza oraz zespoły Ground Floor i l'Acheron.

Zych przyznał, że obecnie muzyka barokowa cieszy się ogromna popularnością. - Z jej obecnością związany jest jednak jeden problem, ponieważ nie mieści się ona w formacie filharmonii czy opery i stosunkowo rzadko można ją usłyszeć. Nie jest niestety częścią takiego codziennego życia muzycznego - mówił.

- Jedyną szansą na regularne grywanie muzyki dawnej, są przede wszystkim wydarzenia odbywające się w formie cykli koncertowych albo festiwali. Muzyka barokowa jest w Polsce w bardzo dobrym momencie i jest też niewątpliwie tą częścią muzyki klasycznej, której się chętnie słucha i która ma zaangażowanych, świetnie wykształconych, bardzo kompetentnych i młodych słuchaczy - dodał.

Wydarzenie zakończy 15 listopada koncert "Roztańczone cierpienie. Neapolitańskie »Stabat Mater«". Będzie to interpretacja i opracowanie motywu "Stabat Mater" autorstwa dwóch włoskich muzyków barokowych - Alessandra Scarlattiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego.

...

Tradycje muzyki barokowej...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133736
Przeczytał: 55 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:52, 24 Sty 2016    Temat postu:

Pińczowska kaplica, czyli niezwykła historia


Wznosząca się nad Pińczowem budowla zachwyca swoim widokiem. O czym mowa? Kaplica św. Anny, choć od lat zamknięta, nadal wzbudza podziw wśród mieszkańców i turystów. Jej historia jest równie ciekawa.

Pińczowska kaplica św. Anny powstała w 1600 roku, według projektu Santi Gucciego. Górująca nad Pińczowem budowla ma 13 metrów wysokości i jest pierwszą w Polsce, która została wybudowana z myślą o jej kultowym przeznaczeniu.

Przy kaplicy w pierwszej połowie XIX-wieku ustawiono kamienne figury św. Pawła, św. Tekli oraz Michała Archanioła. Do tej pory zachowały się tylko dwie z nich. Ostatnia restauracja budowli miała miejsce w 1903 roku.

Obecnie kaplica czynna jest tylko przez kilka dni w roku, gdy przypada święto jej patronki.

...

Czyli juz barok o ile sie nie myle?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy