Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Architektura drewniana.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:30, 27 Gru 2015    Temat postu: Architektura drewniana.

"Drewniany skarb" - projekt ratowania dawnej architektury

"Drewniany skarb" - projekt ratowania dawnej architektury - Shutterstock

Wirtualne makiety oraz szlak miasteczek z dawną zabudową drewnianą, publikacje o znaczeniu drewna w architekturze polskiej, objazdowa wystawa – to niektóre efekty polsko-norweskiego projektu "Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość".

Celem projektu realizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań nad Dziedzictwem Kulturowym oraz Muzeum w Larviku - jest zachowanie pamięci o architekturze drewnianej i zadbanie o istniejące zabytki tej architektury.
REKLAMA


- Chcemy przyczynić się do tego, by przede wszystkim lokalna społeczność w tych małych miejscowościach zrozumiała, że ten stary drewniany dom jest ich drewnianym skarbem. Dla nas bardzo ważna jest współpraca z norweskimi partnerami, którzy powiedzieli nam, w jaki sposób stosunkowo tanio i łatwo chronić architekturę drewnianą - powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Efektem kończącego się w grudniu projektu będą wirtualne makiety drewnianej dawnej zabudowy pięciu reprezentatywnych dla Lubelszczyzny przedwojennych miasteczek - Krasnobrodu, Szczebrzeszyna, Dubienki, Wojsławic i Tyszowiec oraz jednego miasteczka norweskiego – Larviku, gdzie założono muzeum w celu ochrony i odnowy historycznych budynków w tym mieście.

Wirtualne rekonstrukcje miasteczek, wraz z układami ulic w historycznym kształcie, będą udostępnione w serwisie internetowym. Makieta norweskiego Larviku będzie obrazowała drewnianą architekturę tego miasta w trzech okresach historycznych.

Zachowane w Lubelskiem zabytki architektury drewnianej zostały zinwentaryzowane i opisane, z uwzględnieniem ich konstrukcji, ale też przeznaczenia i przynależności kulturowej. Ich znaczenie i historię opisano w specjalnej publikacji pt. "Drewniany skarb".

Znajdują się tam artykuły poświęcone m.in. znaczeniu i stosowaniu drewna w polskiej architekturze, konstrukcji budynków drewnianych, sposobom ich zdobienia, a także opisy drewnianej architektury sakralnej, opisy turystycznych szlaków architektury drewnianej w Lublinie i regionie lubelskim.

W publikacji zaprezentowane zostały też miasteczka Lubelszczyzny, w których przed II wojną światową występowały unikalne, charakterystyczne dla tego regionu, drewniane domy podcieniowe. Domy te były wyposażone w rodzaj krużganku, wspartego na 3-5 słupach, niekiedy tworzącego formę ganku. Domy podcieniowe w małych miasteczkach Lubelszczyzny tworzyły pierzeje wokół rynków lub budowane były wzdłuż ulic miasta. Ważniejsze ówczesne budynki jak ratusz, hala targowa, czy dom ludowy (domy kultury) były budowane z cegły, natomiast obszar wokół rynków tych miast otaczało budownictwo drewniane.

Utworzony też będzie multimedialny serwis internetowy poświęcony architekturze drewnianej. Znajdą się tam m.in. katalog zabytków architektury drewnianej z obszaru Lubelszczyzny, wskazówki dotyczące ochrony i konserwacji drewna, a także nagrania wideo z wypowiedziami ekspertów i relacjami z przeprowadzonych warsztatów.

W ramach projektu "Drewniany skarb" powstała też mobilna objazdowa wystawa na temat architektury drewnianej Polski i Norwegii. Była ona sukcesywnie pokazywana w miasteczkach objętych projektem, gdzie również przeprowadzono warsztaty m.in. dla szkół, samorządów, lokalnych społeczności dotyczące tego, jak chronić zabytki drewniane.

Wystawa była też prezentowana w Norweskim Instytucie Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Oslo oraz w Larvik Museum. Do 10 stycznia można ją oglądać na dziedzińcu Zamku Lubelskiego w Lublinie.

...

Bardzo wazne!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:49, 03 Sty 2016    Temat postu:

Płonie kościół w Braniewie. "Sytuacja jest poważna"
akt. 3 stycznia 2016, 17:37
• Pożar zabytkowego kościoła w Braniewie w woj. warmińsko-mazurskim
• Płonie dach świątyni. Nikt nie został ranny
• Na miejscu pracuje 17 jednostek straży pożarnej


Modlimy się za Parafię św. Antoniego w Braniewie.
Posted by Beata Kulesza on 3 stycznia 2016


Płonie zabytkowy kościół św. Antoniego w Braniewie w województwie warmińsko-mazurskim - informuje RMF FM. Ogień pojawił się po godz. 15 i objął cały dach.

- Sytuacja jest poważna - powiedział stacji oficer ze stanowiska kierowania straży pożarnej w Braniewie. Istnieje ryzyko, że zawali się konstrukcja dachu

Nie ma informacji ani o poszkodowanych, ani o przyczynach pożaru.


Gęsty dym wydobywa się z górnych pomieszczeń kościoła.
Posted by Portal Braniewo on 3 stycznia 2016


Z ogniem walczy 17 zastępów straży pożarnej. Na miejsce jadą kolejne wozy gaśnicze m.in. z Elbląga i Gdyni.

- Sytuacja jest dynamiczna, przede wszystkim skupiamy się na ograniczeniu ognia. Cały czas pracujemy, staramy się też zabezpieczyć to, co było w kościele - mówi portalowi tvcn24.pl st. kpt. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy braniewskiej straży pożarnej.

Akcja straży pożarnej w Braniewie może potrwać do rana.

Kościół św. Antoniego jest zabytkiem. Jego budowę zakończono w 1838 roku. Budynek nie był zniszczony w czasie wojny. Jak pisze portal naszawarmia.pl, w środku są między innymi: krucyfiks z ok. 1520 r., drewniana chrzcielnica z poł. XVIII wieku i obraz Ukamienowanie św. Szczepana z II poł. XVII w.

...

Niestety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:34, 05 Sty 2016    Temat postu:

Wielkie straty po pożarze zabytkowego pałacu w Miłachowie
Alicja Wirwicka

Wielkie straty po nocnym pożarze zabytkowego pałacu w Miłachowie - Paweł Ukraiński / kamieńskie.info

Olbrzymie straty po nocnym pożarze zabytkowego pałacu w Miłachowie niedaleko Kamienia Pomorskiego. Od 3 nad ranem z ogniem walczyło 16 zastępów straży pożarnej. Dach XIX-wiecznego budynku spłonął doszczętnie, a część konstrukcji zawaliła się do środka.

Zakończyła się akcja dogaszania zabytkowego pałacu w Miłachowie w powiecie kamieńskim. - W tej chwili załogi wracają do swoich jednostek macierzystych. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej z Wolina, Troszyna, Trzebieszewa, Jarszewa, Gostynia, Świerzna, Dziwnowa, Międzyzdrojów i Kamienia Pomorskiego - mówi mł. kpt. Michał Wiaderski z komendy PSP w Kamieniu Pomorskim.
REKLAMA


W wyniku pożaru całkowicie spłonął dach XIX-wiecznego pałacu. Część zabytkowego budynku zawaliła się do środka. Nieoficjalnie mówi się, że obiektu nie da się uratować, jednak jest za wcześnie na ostateczną decyzję. - Na miejscu jest teraz inspektor nadzoru budowlanego. Przeprowadzane są ekspertyzy - mówi Wiaderski.

Pożar wybuchł dziś około 3 nad ranem. Strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin. Gaszenie pożaru dodatkowo utrudniała bardzo niska temperatura. Nad ranem rozpoczęło się dogaszanie budynku i przeszukiwanie zgliszczy. Według wstępnych ustaleń przyczyną pożaru mógł być nieprawidłowo rozpalonych ogień w kominku. Zabytkowy pałac powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Miał powierzchnię 560 metrów kwadratowych.

...

Znow strata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:44, 02 Lut 2016    Temat postu:

Radio Kraków

Libusza: Pożar XVI-wiecznego kościoła. Zabytek całkowicie spłonął

Pożar XVI-wiecznego kościoła w Libuszy koło Gorlic. Zabytek całkowicie spłonął - Norbert Litwiński / Onet

30 zastępów straży gasiło pożar kościoła w Libuszy koło Gorlic. Jak dowiedziało się Radio Kraków, ogień pojawił się około pierwszej w nocy. W akcji ucierpiał jeden ze strażaków.

Drewniana konstrukcja w Libuszy natychmiast stanęła w płomieniach. Temperatura była tak wysoka, że strażacy nie mogli podjechać blisko pożaru, co znacznie utrudniało akcję gaśniczą. W czasie akcji ranny został jeden ze strażaków. Drewniany budynek spalił się całkowicie. Policja i prokurator wyjaśniają przyczyny pożaru.
REKLAMA


Zabytkowa świątynia w Libuszy powstała w XVI wieku. To jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce. Już raz został zniszczony przez pożar w 1986 roku. Wtedy ocalała jedynie zakrystia, nadpalone ściany i piękny krzyż ludowy. Odbudowę rozpoczęto w 1996 roku. Teraz właśnie zakończył się kolejny remont.

...

Znow straszna strata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:56, 10 Lut 2016    Temat postu:

Drewniane cerkwie w Małopolsce będą zabezpieczone przed pożarem
W ubiegłym tygodniu spalił się XVI-wieczny kościółek w Libuszy - Paweł Topolski / PAP

Trwają starania, aby w kolejnych drewnianych cerkwiach południowej Małopolski wpisanych na światową listę UNESCO zamontować system gaśniczy FOG. W przypadku zagrożenia natychmiast rozpyla on parę wodną, która powoduje ugaszenie lub stłumienie pożaru.

Taki system jest już zainstalowany w zabytkowych obiektach w Binarowej i Sękowej. - Teraz chcemy, aby pojawił się on w czterech pozostałych cerkwiach, w Kwiatoniu, Owczarach, Brunarach i Powroźniku - informuje Krystyna Menio, kierownik sądeckiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. - To jest nasza przeszłość, historia i kultura, dlatego trzeba je szczególnie chronić- podkreśla.
REKLAMA


Większość zabytkowych obiektów drewnianych w regionie sądeckim ma już zamontowane systemy sygnalizacji pożarowej, ale im więcej będzie takich zabezpieczeń, tym większa szansa na ich uratowanie - przyznaje starszy brygadier Paweł Motyka z Sądeckiej Straży Pożarnej.

Trwają prace nad przygotowaniem projektów budowlanych, które uwzględniają instalację systemu FOG w czterech cerkwiach. A pożarów tego typu obiektów nie brakuje. W ubiegłym tygodniu spalił się XVI-wieczny kościółek w Libuszy koło Gorlic. Ogień został późno zauważony, wobec czego obiekt doszczętnie spłonął. Śledczy badają czy doszło do podpalenia, czy zwarcia instalacji elektrycznej.

...

Trzeba chronic.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:49, 01 Gru 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Świętokrzyskie: Pożar dawnego kościoła w Końskich
Świętokrzyskie: Pożar dawnego kościoła w Końskich

Dzisiaj, 1 grudnia (12:10)
Aktualizacja: Dzisiaj, 1 grudnia (13:02)

Pożar dawnego kościoła w Końskich w woj. świetokrzyskim. Nikt nie ucierpiał. Informację dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.
Końskie: Pożar dawnego kościoła
/

Pożar zaczął się od wadliwie działającego kominka na plebanii. W ogniu stanął cały budynek przy ul. Robotniczej. Miał konstrukcję drewnianą. W ostatnich latach odbywały się w nim lekcje religii.

Gdy wybuchł pożar, nikogo nie było w środku.

Na miejsce przyjechał 13 zastępów straży pożarnej. Na zdjęciach widać, że budynek doszczętnie spłonął.
Budynek doszczętnie spłonął
/Gorąca Linia RMF FM

...

Niestety znowu strata.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy