Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Za Grodno ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89111
Przeczytał: 124 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:50, 20 Wrz 2014    Temat postu: Za Grodno ...

Polacy na Białorusi obchodzą 75. rocznicę obrony Grodna

Objazdem po miejscach pamięci związanych z kampanią wrze­śniową 1939 r. na Grodzieńszczyźnie uczcili w sobotę 75. roczni­cę obrony Grodna Polacy z Białorusi, przedstawiciele Konsulatu RP w Grodnie oraz goście z Polski.

- Dla nas jest to bardzo ważna rocznica, ponieważ Grodno to jedno z nielicznych miast, które dość długo się broniło – podkreśli­ła w rozmowie z Andżelika Borys, prezes Rady Naczelnej nie­uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Biało­rusi.

Grodno zostało zaatakowane 20 września 1939 r. i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na północ w kierunku Litwy.

- Padło Wilno, padł Lwów, a Grodno się broniło przez 3 dni. Bro­niła go również młodzież, harcerze. Zapłacili za to dużą cenę – zaznaczył w rozmowie z prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamię­ci przy ZPB Józef Porzecki, który jest organizatorem obchodów z ramienia Związku. Szacuje on liczbę polskich ofiar walk o Grod­no - wraz z później rozstrzelanymi - na około 300.

Jak podkreśliła Borys, na cmentarzu w Grodnie jest grób 13-let­niego obrońcy miasta Tadka Jasińskiego, którego sowieci przywią­zali do czołgu i wozili jako żywą tarczę. - Nie wszyscy to wiedzą, nie jest to napisane w żadnych podręcznikach historii. Dlatego te obchody mają na celu przybliżenie historii Grodna, przypomnie­nie, czym był 17 września. To »wyzwolenie« Białorusi było oku­pione krwią i wywózkami na Sybir, zapanował czerwony terror - zaznaczyła.

Borys przypomniała, że dzięki staraniom ZPB został odnowiony grób Tadka Jasińskiego i postawiony pomnik. B. prezydent Lech Kaczyński na wniosek Związku pośmiertnie odznaczył go Krzy­żem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Objazd miejsc pamięci rozpoczęto od Indury, ok. 30 km na połu­dnie od Grodna, gdzie znajduje się mogiła 6 żołnierzy polskich po­ległych w walkach wrześniowych i gdzie w uroczystościach uczestniczył także ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka. Następnie pojechano do kilku miejscowości, gdzie we wrześniu 1939 r. zostali wymordowani polscy mieszkańcy – powiedział konsul generalny RP Andrzej Chodkiewicz, który uczestniczy w objeździe.

Trasa objazdu obejmuje również miejsce największej zwycięskiej bitwy z wojskami sowieckimi w 1939 r. w Kodziowcach. Sobotnie obchody zakończy apel poległych w Sopoćkiniach, gdzie spoczy­wa kilkadziesiąt osób z okolicznych terenów, w tym dowódca Grupy Operacyjnej "Grodno" gen. Józef Olszyna-Wilczyński, za­mordowany przez sowietów 22 września.

...

Tak Grodno dołączyło do miast symboli !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89111
Przeczytał: 124 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:42, 21 Wrz 2014    Temat postu:

Białoruś: modlitwa i spotkanie historyków w 75. rocznicę obrony Grodna

Modlitwą na grodzieńskich mogiłach rozpoczął się dzisiaj drugi dzień obchodów 75. rocznicy obrony Grodna przez wojskami so­wieckimi w 1939 roku. W ramach uroczystości zaplanowano też dyskusję historyczną.

Uczestnicy obchodów – miejscowi Polacy, przedstawiciele polskie­go konsulatu oraz goście z Polski – zapalili znicze, złożyli kwiaty i pomodlili się na mogiłach obrońców Grodna na cmentarzach po­franciszkańskim, pobernardyńskim oraz na cmentarzu wojsko­wym. Na tej ostatniej nekropolii polska młodzież z Grodna odczy­tała apel poległych i wystąpił polonijny chór Znad Niemna.

Następnie w grodzieńskim kościele pobernardyńskim odprawio­na została msza św. za ojczyznę.

- Teraz idziemy na otwarcie wystawy prac malarzy z Towarzy­stwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi na temat obrony Grodna, a potem zostanie otwarta wystawa histo­ryczna na temat wojny obronnej 1939 roku przygotowana przez IPN – powiedział konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkie­wicz. Tę drugą ekspozycję będzie można oglądać na ogrodzeniu przy polskim konsulacie.

Obchody zakończy dyskusja z udziałem historyków polskich i bia­łoruskich na temat znaczenia 1939 roku dla obu społeczności. Ze strony białoruskiej wezmą w niej udział Anatol Wialiki i Aleś Smalanczuk, natomiast z polskiej - historycy z Białegostoku, Adam Dobroński i Jerzy Milewski.

W pierwszym dniu obchodów wczoraj odbył się objazd po licz­nych miejscach pamięci na Grodzieńszczyźnie związanych z kampanią wrześniową 1939 roku. Odwiedzono m.​in. miejsce naj­większej zwycięskiej bitwy z wojskami sowieckimi w 1939 roku w Kodziowcach, a także Sopoćkinie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt osób z okolicznych terenów, w tym dowódca Grupy Operacyjnej "Grodno" gen. Józef Olszyna-Wilczyński, zamordowany przez So­wietów 22 września.

Grodno zostało zaatakowane 20 września 1939 roku i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na pół­noc w kierunku Litwy. W obronie uczestniczyła także młodzież i harcerze. Na cmentarzu w Grodnie jest grób najmłodszego z nich, 13-letniego Tadka Jasińskiego.

....

Tak to jest prawdziwa historia !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89111
Przeczytał: 124 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:01, 10 Paź 2015    Temat postu:

Numer "Arche" poświęcony Polsce w II wojnie światowej


Wieczór promocji nowego specjalnego numeru białoruskiego pisma historycznego "Arche" poświęconego Polsce w II wojnie światowej odbył się w Mińsku z udziałem charge d’affaires polskiej ambasady Michała Chabrosa.

W numerze, który powstał przy wsparciu polskiej ambasady, znalazło się kilkanaście artykułów polskich i białoruskich historyków, m.in. prof. Wojciecha Materskiego o agresji sowieckiej 17 września 1939 r. w kontekście doktryny wojennej międzywojennej Polski czy Ihara Mielnikaua o Białorusinach w Wojsku Polskim we wrześniu 1939 r.
REKLAMA


- Chcieliśmy odnieść się w ten sposób do tego, że w tym roku przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Zależało nam na poszerzeniu trochę narracji historycznej na Białorusi na ten temat – powiedział Chabros.

Redaktor wydania Aleś Paszkiewicz powiedział, że Białorusini jako zbiorowość często sobie nie uświadamiają, że była II wojna światowa i mylą ją z wielką wojną ojczyźnianą, czyli sowiecko-niemiecką wojną z lat 1941-45 r., a wszystkie inne etapy działań bojowych traktują jako drugorzędne.

- Jednym z celów tego numeru jest pokazanie, że nie tylko ZSRR walczył z Niemcami w tej wojnie, ale także inne narody - zaznaczył.

W numerze zamieszczono m.in. teksty o działaniach na froncie zachodnim, o armii Andersa czy o partyzanckiej wojnie AK. Przykładowo Andrzej Poczobut napisał o operacji AK "Ostra Brama". - Są też znane w Polsce, a mało znane u nas przykłady polskiej sławy wojskowej np. w Afryce czy Norwegii – powiedział Paszkiewicz.

Na prezentacji historyk Ihar Mielnikau wystąpił w mundurze 5. Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino.

- Kompletowałem go przez kilka lat, kupowałem w Wielkiej Brytanii i trochę w Warszawie – powiedział. Historyk ma kolekcję kilkunastu mundurów: niemieckich, sowieckich, ale także Wojska Polskiego.

- Moim zdaniem numer "Arche" to okazja, żeby uświadomić Białorusinom, że przystąpili do walki z nazizmem 1 września 1939 r. – ocenił.

...

Trzeba odbudowac nauke historii na Bialorusi po stuleciach zniszczen.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 89111
Przeczytał: 124 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:15, 03 Gru 2015    Temat postu:

Fotografie z prywatnych archiwów z polsko-białoruskiego pogranicza na Albom.pl

Białoruś flaga - istock

Archiwalne fotografie z polsko-białoruskiego pogranicza zebrane przez młodzież polskiego pochodzenia z Grodzieńszczyzny udostępniono na portalu internetowym Albom.pl. Zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów, najstarsze z końca XIX wieku.

Strona [link widoczny dla zalogowanych] to projekt, który od kilku lat realizuje Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej "Widok". Zaczęło się od zbierania zdjęć z prywatnych archiwów, do których dotarli fotografowie i dziennikarze podczas wypraw na polsko-białoruskie pogranicze. Następnie dołączono archiwa sprzed kilkudziesięciu lat wiejskich fotografów z województwa podlaskiego. W sumie udostępnionych jest obecnie ponad 1,8 tys. archiwalnych fotografii.

Od września stowarzyszenie realizowało projekt "Fotograficzne mikrohistorie z Grodzieńszczyzny", w którym wzięło udział kilkunastu młodych ludzi z Grodzieńszczyzny. Ich zadaniem było - jak mówi koordynatorka projektu Urszula Dąbrowska ze stowarzyszenia "Widok" - przeszukanie domowych albumów i archiwów i podzielenie się nimi na szerszym forum.

Dąbrowska mówiła, że podczas pierwszego projektu Albom.pl, odkryli, iż w domowych archiwach mieszkańców przygranicznych wsi na Białorusi jest mnóstwo ciekawych zdjęć, które warto byłoby pokazać. - Jednak nam, ludziom z zewnątrz, trudno było do tych historii dotrzeć, stąd pomysł by zaangażować w to młodzież, dla której była to też okazja do odkrycia rodzinnych historii - dodała.

Młodzi ludzie przywieźli po kilkadziesiąt fotografii z rodzinnych albumów. Następnie, podczas warsztatów, uczyli się pracy ze starymi zdjęciami oraz opowiadania o nich.

Najstarsza fotografia datowana jest na 1881 rok, to portret młodej damy z Grodna. Podpisana jest po rosyjsku. Najnowsza ma zaledwie 30 lat, zrobiona została koło Murmańska, na jednym z ostatnich letnich zgrupowań wojsk ZSRR. Zdjęcia, poza pojedynczymi wyjątkami, nie były do tej pory publikowane. W sumie jest ich ponad 180.

Wśród nich są m.in. fotografie z archiwów rodziny Katarzyny Szerszniowej. Dąbrowska powiedziała, że jej rodzina pochodzi z Rosji i z dawnej Rzeczypospolitej. Jeden z jej pradziadów był świadkiem "jednego z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii ZSRR" - chłopskiego powstania przeciwko bolszewikom w latach 20. XX wieku, dowodzonego przez Aleksandra Antonowa.

Jest tu też fotografia prababci Angeliny Marciszewskiej, która wywodziła się z polskiej szlachty z majątku Chobotki pod Jasionówką (dzisiejsze Podlaskie). - Przez wojenne zawieruchy majątek przepadł, a babcię Angeliny przygarnął i wychował ksiądz - mówiła Dąbrowska.

Natomiast Rusłan Kulewicz przywiózł żydowskie zdjęcia odnalezione w skrytce, zrobionej między ścianami, w kamienicy na terenie dawnego getta w Grodnie. Dąbrowska powiedziała, że Rusłan stracił kontakt z polską gałęzią swojej rodziny, ale teraz poszukuje potomków rodzin ze zdjęć: Kaczuków i Wazbudzkich, przed wojną żydowskich mieszkańców Augustowa.

Projekt "Fotograficzne mikrohistorie z Grodzieńszczyzny" jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 rok".

..

Pieknie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy