Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Stulecie powrotu Górnego Śląska do Polski .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133660
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:29, 24 Cze 2012    Temat postu: Stulecie powrotu Górnego Śląska do Polski .

90. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski

Grupy rekonstrukcyjne, policja konna, aktorzy i muzycy brali w sobotę udział w historycznej inscenizacji wkroczenia Wojska Polskiego do Chorzowa. W ten sposób uczczono 90. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego.

Pokaz rozpoczął się przez gmachem urzędu miasta, gdzie przekazano replikę sztandaru 75. pułku piechoty, zaginionego podczas wojny. Później grupy rekonstrukcyjne, wspierane przez polskie wojsko oraz militarne pojazdy pojawiły się na ul. Wolności – właśnie na niej 90 lat temu mieszkańcy witali polskich żołnierzy.

W sobotę z detalami odtworzono ten historyczny moment. Na ulicy Wolności jak przed laty pojawiła się wielka triumfalna brama. Miasto nazywało się wówczas Królewska Huta. Role członków grupy witającej wojsko, z polską działaczką Petronelą Golasiową na czele, odegrali m.in. artyści chorzowskiego Teatru Rozrywki. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza.

W południe w chorzowskim muzeum otwarto wystawę pt. "Śląsk nasz – 1922". Uroczystości zakończy niedzielna msza św., która odbędzie się w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny.

W piątek inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk zaprezentowano w Katowicach. W tamtych uroczystościach wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.

Na Śląsku rocznicowe obchody potrwają do niedzieli. Jeszcze w sobotę na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbędzie się koncert, na którym wystąpią m.in. Abradab i Czesław Śpiewa. Po koncercie będzie można obejrzeć pokaz sztucznych ogni. W niedzielę mszę za ojczyznę w katowickiej katedrze odprawi abp Wiktor Skworc.

Część Górnego Śląska, która wróciła do Polski w wyniku plebiscytu i III Powstania Śląskiego, faktycznie została przejęta przez Rzeczpospolitą dopiero rok później, w czerwcu 1922 r.

W latach 1919-21 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy zwalczany przez niemiecką administrację. Konsekwencją walk o polskie wpływy narodowe były m.in. trzy powstania śląskie.

Zorganizowany w celu wyznaczenia nowych granic plebiscyt na Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu mogły wziąć udział także osoby, które wcześniej wyemigrowały z tych terenów. W związku ze ściągnięciem z Niemiec blisko 200 tys. emigrantów, głosujący za przynależnością do Polski znaleźli się w mniejszości - stanowili 40,3 proc. Komisja Plebiscytowa przyznała prawie cały obszar Niemcom.

Jednak po ostatnim powstaniu śląskim zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale. Z obszaru plebiscytowego przyłączono 29 proc. ziem i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

15 czerwca 1922 r. Komisja Międzysojusznicza zawiadomiła rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca powinny objąć przyznane terytoria. Przejmowanie dokonywało się w kilku etapach. W Katowicach 17 czerwca 1922 r. rozwiązano najpierw miejscową policję, której miejsce zajęli polscy funkcjonariusze. 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic. Dzień wcześniej podpisano akt polsko-francuskiego przejęcia powiatu katowickiego, a straż na posterunkach granicznych przejęli śląscy powstańcy.

Uroczystość powitania Wojska Polskiego odbyła się 20 czerwca. Oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przedefilowały na katowicki rynek, gdzie odprawiono uroczystą mszę św.

16 lipca 1922 r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. Podpisano wówczas Akt Objęcia Górnego Śląska. We wrześniu odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego, którego funkcjonowanie w ramach autonomii gwarantowała ustawa konstytucyjna.

>>>>

Tak dzis obchodzimy to wydarzenie . Powstanai bowiem maja przyniesc wolnosc . Nie zawsze od razu ale zawsze w koncu po jakims czasie to nastapi . Akurat w przypadku Śląska wtedy nastapilo to szybko bo byl to czas sprzyjajacy wolnosci . Zawsze nadchodza takie lata i wtedy nastepue szybko to co przez wieki bylo marzeniem zdawaloby sie nieosiagalnym a tu nagle jest ! Bóg bowiem gdy juz dziala to szybko i zdecydowanie co widzimy ciagle na nszych oczach . Akurat w tych czasach to jzu amamy to praktycznie wszedzie ! I to cieszy bo celem ma byc osteteczne zwyciestwo Boga an ziemi co oznacza nadejscie szczescia dla ludzi . Bo przeciez o nic innego nie chodzi jak o wyzwolenie czlowieka od zla . O powrot do raju ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy