Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Powstania w kulturze współczesnej .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:27, 09 Lip 2011    Temat postu: Powstania w kulturze współczesnej .

Komiks o roli kobiet w Powstaniu Warszawskim

Kolejny temat wart poruszenia to wykorzystywanie Powstania w przyniesionej z USA pop-cult (urze) ... Czyli wlasciwie zjawisku niskich lotow ktore sluzy zarabianiu kasy .

Jan Bodakowski

Komiks o roli kobiet w Powstaniu Warszawskim

Na szczęście, Powstanie Warszawskie stało się mitem narodowotwórczym. Wolnym od patetycznego kombatanctwa lub realistycznego naturalizmu rozliczeń. Ofiara tysięcy młodych patriotów stała się legendą ożywiającą serca współczesnej młodzieży.

Doskonałym instrumentem narodowego odrodzenia, niosącym mit narodowotwórczy, jest pop kultura. Rock, hip hop, komiksy. Tegoroczny album „Powstanie'44 w komiksie. Antologia prac konkursowych 2010 - Morowe panny” wydany jak co roku przez wydawnictwo Egmont ukazuje role kobiet w legendzie Powstania Warszawskiego.

Na 128 stron publikacji składa się 20 epizodów (lekcji patriotyzmu i tożsamości). Najbardziej poruszającymi epizodami są „Piaskownica” (będąca historią obowiązku, ofiary i idei która przetrwała) i „W miłości i na wojnie” (opowiadająca o obowiązku silniejszym od miłości).

Laureat głównej nagrody epizod „Traf” ukazuje zbrodnie, karę i nieznające granic Miłosierdzie Boże. Kolejne epizody „Stąd do wolności”, „Na wymiar”, „Stasio”, „Zabawa”, „Mój przyjaciel Iza” są narracjami z powstania. Historiom kobiet w Powstaniu poświęcone są „Karol”, „Nic dziadku się nie martw”, „To były cudowne dni” i „Anioły”. Epizody „Miasto duchów” i „Zapomniane”opisują okrucieństwa i zbrodnie popełniane przez niemieckiego okupanta. W klimatach fantastyki utrzymane są epizody „Morowe Panny” i „Spotkanie po latach”. W nastroju poezji utrzymany jest epizod są epizod „Puszka”.

Jan Bodakowski

>>>>>

Tutaj akurat nie mam popkultu - to ze cos jest komiksem nie oznacza ze sluzy za opakowanie batonika... Wrecz przeciwnie - obecnie komiks jest niewatpliwie elitarna kultura w Polsce na pewno komiks albumowy przezaczony do powaznego czytelniak ( wiec nie ten dla 10latkow ) jest domena koneserow i nie ma nic wspolnego z komercja... Podobnie ,,rap'' w Polsce czesto opwiada o problemach mlodych i jest zjawiskiem egzystencjalnym a nie rozrywkowo - biznesowym - owszem jest i biznes ale to sie od razu wyczuwa... Trudno uznac za biznes rap mlodzienca ktory spiewa o smierci kolegi to jest dla niego autentyczne przezycie ...

Bardzo czestym zjawiskiem jest zaliczanie czegos do kategorii ,,rozrywka'' pod wzgledem formy ... Bo jakas forma ma opinie prostackiej to kazdy kto ja stosuje jest prostakiem ... Np. kazdy skrzypek wiejski jest prostakiem od wesel bo kazdy gra na weselach... Tymczasem zapewne bylo tam 67 % slabych 22 % dobrych 8 % mistrzow 3 % wirtuozow i ponizej 1 % absolutnych geniuszy jak kazdy rozklad statystyczny talentow...

To samo spotkalo Sienkiewicza ktory byl obrazany - tymczasem pamietajmy ze on swoje ksiazki pisal na kolanie podczas podrozy odcinkami ( ze to mu sie nie pomylilo ) i juz to jest dowodem genialnosci jak lekko mu to przychodzilo ! A pamietajmy ze to jest mistrz slowa tam nie ma ani jednego slowa nie potrzebnego ...

Wezmy taki fragment :

- To jest ry-ba sina far-ba na pier-si wyk-lu -ta ...

JAM JEST AZJA SYN TUHAJ - BEJA !

>>>>

Jakiz rytm ! To trzeba skandowac ! I nie ma tu np. od razu Jam jest Azja . I koniec ... Tylko najpierw powtarza zdanie doklanie pytajace ze Azja musial miec ta rybe i odpowiedz jest powturzeniem pytania . Ktore wprowadza to zdanie finalowe ...
To jest mistrzostwo i tylko kompletne artystyczne matoly moga bredzic ze to jakoby ,,literatura drugorzedna'' bo nie ,,psychologiczna'' tylko ,,prosta''... Tymczasem literatura ma sie zajmowac SLOWEM a nie psychologia... Nie kazdy mistrz slowa musi produkowac 100 stronicowe ,,opisy przezyc wewnetrznych'' ktorych nikt dzis zreszta nie czyta... Sa rozne talenty literackie !
A czesto znakomite ksiazki pod wzgledem tematycznym sa kiepskie literacko... I na odwrot ... Akurat Sienkiewicz pisal ksiazki patriotczne ale ciekawe i nie uzywajace slowa patriotyzm - tak ze w Rosji je uwielbiaja choc nie pojmuja patriotyzmu...

O dziele sztuki decyduje zatem zamierzenie i sposob wykonania a nie tworzywo czy forma wykonania ani nawet czy odbieraja ja miliony czy tysiace... Malarstwo zawsze bylo mniej popularne niz muzyka - wszak mamy wielki biznes muzyczny a zerowy malarski... i nawet jak dodamy fotografie to nic nie zmieni i tak zaden fotograf nie ma takiej slawy jak byle spiewak dla mas ... To nie znaczy ze malarstwo jest wieksza sztuka od muzyki...

Zatem i opakowanie do batonu moze byc wielka sztuka bo to ze w galeraich jest mnostwo dziadostwa i plugastwa udajacego sztuke to juz wiedza wszyscy po ,,wystepach'' pseudoartystow...

I taki moglbym dac wstep do tematu Powstanie a Popkultura...

Tutaj akurat kobieta na okladce jest bardzo wspolczesna. Aby uzyskac wiarygodny obraz kobiety-powstanca trzeba jednak ogladac fotografie a jest ich na szczescie sporo...


[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:29, 29 Lis 2011    Temat postu:

Warka: komiks o bohaterze powstania

Komiks o pochodzącym z Warki Piotrze Wysockim, bohaterze powstania listopadowego, wydało z okazji 181. rocznicy tego wydarzenia lokalne Stowarzyszenie W.A.R.K.A. W grudniu komiks dostępny będzie w wersji multimedialnej na specjalnej stronie internetowej.

Promocja książkowego wydania komiksu „Piotr Wysocki. Bohater w cieniu historii” odbędzie się we wtorek w Warce (Mazowieckie), w ramach obchodów 181. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Jak poinformowała koordynatorka projektów stowarzyszenia W.A.R.K.A. Dorota Lenarczyk, w połowie grudnia na specjalnej stronie internetowej zamieszczony zostanie także komiks w wersji multimedialnej. Zostanie on wzbogacony o efekty dźwiękowe i dialogi, w których nagrywaniu wzięła udział lokalna młodzież.

Lenarczyk powiedziała, że głównym założeniem komiksu jest ukazanie Piotra Wysockiego nie tylko jako bohatera powstania listopadowego, ale także pokazanie jego związków z Warką, gdzie się urodził, wrócił po zesłaniu i gdzie zmarł.

Autorami scenariusza i tekstu komiksu są historycy z Warki, Anna i Leszek Owczarczykowie. Rysunki wykonał Jacek Przybylski.

Wydanie komiksu było możliwe dzięki dofinansowaniu z programu „Patriotyzm Jutra”, realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Projekt wsparło też Starostwo Powiatowe w Grójcu oraz Urząd Miasta i Gminy w Warce.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wydało komiks przy współpracy z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz gminną instytucją kultury - Dworkiem na Długiej.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Wizja, Aktywność, Rozrywka, Kultura, Alternatywa - istnieje od 2003 roku. Działa na rzecz gminy Warka i powiatu grójeckiego. Misją Stowarzyszenia jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję regionu. Wcześniej stowarzyszenie wydało komiks „Bitwa pod Warką”. Było też inicjatorem ufundowania pomnika poświęconego Piotrowi Wysockiemu, który odsłonięto w 2007 r. w Warce.

Piotr Wysocki (ur. 10 września 1797 r. w Warce lub według innych źródeł - w Winiarach koło Warki) - pułkownik Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, inicjator powstania listopadowego, przywódca sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego 29 listopada 1830 r. Wziął udział w wielu bitwach powstania listopadowego. We wrześniu 1831 roku, broniąc warszawskiej Woli, został ranny i dostał się w ręce Rosjan. Został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 20 lat ciężkich robót na Syberii. W 1857 r. wrócił z zesłania do kraju. Zamieszkał w Warce, gdzie zmarł w styczniu 1875 r. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

>>>>>

No i brawo ! Kolejny dobry pomysl ! Miasta zaczynaja dbac o swoje dobre imie ! Co innego miec w miescie jakas ,,biala dame'' pokazujaca sie na zamku a jednak co innego miec bohatera . Nie ten kaliber !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:42, 01 Sie 2013    Temat postu:

Koncert "Sierpniowa melodia" przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Najbardziej popularne piosenki śpiewane podczas niemieckiej okupacji i powstania warszawskiego przypomniano na środowym koncercie "Sierpniowa melodia" na placu Krasińskich w stolicy.

Młodzi warszawscy artyści, w strojach nawiązujących do powstańczych mundurów, wystąpili na tle Pomnika Powstania Warszawskiego.

Koncert poprzedziła, wprowadzająca w klimat piosenek, poruszająca filmowa impresja zestawiająca urywki z kronik powstańczych i zdjęcia z 1944 roku, z tymi samymi miejscami współczesnej Warszawy.

Ideą koncertu, według scenariusza i w reżyserii Romana Kołakowskiego, było przypomnienie, kompozytorów, wykonawców oraz autorów tekstów piosenek z czasów okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego. W muzyczną opowieść o nich, wplecione zostały historyczne piosenki.

Agata Klimczak śpiewała o życiu Krystyny Krahelskiej, poległej w pierwszych dniach powstania autorki tekstu piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Tomasz Steciuk przypomniał "Warszawskie dzieci", piosenkę Andrzeja Panufnika, wybitnego kompozytora. "Marsz Mokotowa" zaśpiewał Leszek Zduń, przedstawiając wojenną historię Mieczysława Fogga, który zasłynął m.in. z wykonywania tej właśnie piosenki.

"Byłem kilka dni temu w Muzeum Powstania Warszawskiego na koncercie Lao Che, gdzie słuchałem piosenek z ich płyty o powstaniu. Przyszedłem tutaj, żeby posłuchać tych, które śpiewali sami powstańcy - powiedział piętnastoletni Mateusz z warszawskiego gimnazjum.

Publiczność usłyszała także m.in. "Sanitariuszkę Małgorzatkę", "Pałacyk Michla", "Siekiera, motyka", "Rozszumiały się wierzby płaczące".

Koncert "Sierpniowa melodia" przygotowała Stołeczna Estrada.

>>>>

Brawo ! Sztuka i powstania . Zawsze sa nierozlaczni !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:47, 02 Sie 2013    Temat postu:

W Bełchatowie powstanie mural upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej

W Bełchatowie powstanie mural upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. Jego malowanie rozpocznie się już dziś, dokładnie w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tuż po godz. 17.

Wielkoformatowa grafika zostanie namalowana na jednej ze ścian budynku znajdującego się w pobliżu bełchatowskiego Muzeum Regionalnego. Jej bohaterami będą żołnierze Armii Krajowej związani z Bełchatowem i okolicą. Na muralu pojawią się postaci m.in. Stefana Roweckiego "Grota" i Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc.

Akcję zaplanowana na 1 sierpnia, dzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na godzinę 17. Wykonanie dzieła zakończy się najpóźniej w poniedziałek 5 sierpnia. Jego opracowaniem i przygotowaniem zajmie się trzech artystów: grafik Mariusz Gorzelak, bełchatowianin i asystent na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych; malarz Jacek Niewieczerzał, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz Stanisław Stachura, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi.


REKLAMA Czytaj dalej


Stefan Rowecki ps. Grot urodził się 25 grudnia 1885 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. dowodził Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. Po klęsce kampanii polskiej pełnił funkcję szefa sztabu Służby Zwycięstwu Polski (SZP). Od 1940 r. był komendantem głównym Związku Walki Zbrojnej. Z jego inicjatywy doszło do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w Armię Krajową, której później został Komendantem Głównym. Był przeciwny współpracy z komunistami z Polskiej Partii Robotniczej.

Został aresztowany pod koniec czerwca 1943 roku, a rok później umieszczono go w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Do dziś nie wyjaśniono okoliczności jego śmierci, nie znane jest też miejsce pochówku generała. Według ustaleń IPN gen. Rowecki został zamordowany między 2 a 7 sierpnia 1944 roku.

Powstająca grafika upamiętni również Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc", twórcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego - najsilniejszej, podziemnej zbrojnej organizacji antykomunistycznej, działającej od 1945 r. w centralnej Polsce.

Sojczyński uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej 1939 r. Po ucieczce z sowieckiej niewoli, próbował przedostać się do walczącej Warszawy. Po upadku stolicy zaczął organizować struktury konspiracyjne. Był zastępcą komendanta radomszczańskiego obwodu AK i równocześnie przewodniczył kierownictwu dywersji (Kedywu) tego obwodu.

Do największych osiągnięć komendanta należy atak w sierpniu 1943 r. na niemieckie więzienie w Radomsku. W wyniku dowodzonej przez niego akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów, a oddział wycofał się z minimalnymi stratami.

"Warszyc" kontynuował walkę po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. Założone przez niego Konspiracyjne Wojsko Polskie liczyło ok. 4 tys. członków. W czerwcu 1946 r. w Częstochowie kapitana Sojczyńskiego wraz z całym dowództwem organizacji aresztowała bezpieka. "Warszyca" i pięciu jego podwładnych po wyroku sądu wojskowego stracono 19 lutego 1947 r. w Łodzi. Miejsce pochówku Sojczyńskiego jest do dziś nieznane. W 2009 r. kapitan Stanisław Sojczyński został pośmiertnie awansowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady.

>>>>

Bardzo piekne !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:44, 14 Wrz 2013    Temat postu:

Powstał komiks o warszawskiej Pradze w czasach wojny

Zilustrowane relacje mieszkańców warszawskiej Pragi dotyczące głównie czasów II wojny światowej opublikowano w formie komiksu „Praga Gada. O wojnie!”. Jego prezentacja, z udziałem m.in. autorów wspomnień, odbędzie się w sobotę w stołecznym Domu Kultury TuPraga.

Publikację zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy – Michał Śledziński, Maciej Szymanowicz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, a także Alberto Pagliaro z Włoch, Tony Sandoval z Meksyku i Konstantin Komardin z Rosji. Do komiksu dołączono najlepsze obrazkowe adaptacje wspomnień prażan, wyłonione w drodze konkursu.

Na komiks składa się 11 opowieści – większość dotyczy II wojny światowej, choć przedstawiono także historie z czasów I wojny oraz z okresu po 1945 r., opowiadającą o powrocie do Polski repatriantów ze Wschodu.

- Podczas wywiadów z seniorami z warszawskiej Pragi okazało się, że zdecydowaną większość relacji stanowią wspomnienia z czasów II wojny światowej – na ten okres nałożyło się ich dzieciństwo (...). Wojna jawi się w tych opowieściach w bardzo osobisty sposób, inny niż na kartach podręczników do historii – tłumaczył Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i współtwórca Fundacji Animacja, która wydała publikację.

- Nie jest to jednak komiks stricte historyczny, ilustrowana wykładnia polityki historycznej, ale antropologiczny – charakteryzował komiks Olszewski. Jego zadaniem – wyjaśnił – jest oddanie klimatu życia codziennego mieszkańców Pragi, okupowanej przez wojska niemieckie, a potem sowieckie.

- Nie zabrakło także, tak bliskich dziecięcemu widzeniu świata, elementów fantastycznych i symbolicznych – dodał jeden z pomysłodawców powstania publikacji.

Jak podkreślił II wojna światowa doświadczyła mieszkańców prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy w szczególny sposób.

- Praga w 25 proc. została zniszczona przez wojnę, była oszpecona lejami po bombach, zasiekami, bunkrami. Na ulicach znajdowały się ludzkie zwłoki, wokół panował głód i strach. Działania wojenne także miały miejsce, choć nie w takim natężeniu, jak w przypadku lewobrzeżnej Warszawy. Wisła była naturalną granicą, przez którą zszokowani prażanie obserwowali bombardowania m.in. podczas powstania warszawskiego – opowiadał Olszewski.

Komiks powstał w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej "Praga Gada", realizowanego od 2010 r. przez Fundację Animacja. W jego ramach zbierane są ustne wspomnienia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy; do tej pory zarejestrowano blisko 500 godzin rozmów z praskimi seniorami, dotyczących XX-wiecznych dziejów Polski.

- Szukamy takich miejsc, w których "z dziada pradziada" żyją autentyczni warszawiacy, pamiętający stolicę m.in. z czasów wojny – wyjaśnił Olszewski odwołując się do działań fundacji na rzecz popularyzacji historii Warszawy po prawej stronie Wisły.

W ramach spotkań z historią obrazkową fundacja organizowała wiosną 2013 r. w praskim Domu Kultury TuPraga wykłady poświęcone m.in. technikom powstawania komiksu oraz sposobom przedstawiania za jego pomocą przeszłości.

W planach fundacji jest również wydanie w 2014 r. drugiego tomu antologii "Praga Gada. O pokoju", obejmującego wspomnienia mieszkańców Pragi z okresu międzywojennego oraz PRL-u.

Projekt "Praga Gada" jest współfinansowany z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.

....

Kolejnie ciekawe dzielo .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:33, 20 Wrz 2013    Temat postu:

Konkurs na pełnometrażowy komiks o Powstaniu Warszawskim

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało nie lada wyzwanie dla miłośników komiksu. We wrześniu rusza zupełnie nowa edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Laureat zaprojektuje pełnometrażowy album o Powstaniu, którego premiera odbędzie się w ramach przyszłorocznych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

We wrześniu rusza konkurs na projekt pełnometrażowego albumu komiksowego o Powstaniu Warszawskim. "Jesteśmy zdania, że dla artystów, którzy z powodzeniem realizowali krótką formę, długa opowieść fabularna o Powstaniu Warszawskim będzie stanowiła ogromne wyzwanie, ale też stanie się pretekstem do pełniejszego zaprezentowania tematu" - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem dajemy autorom dużą swobodę twórczą w ujęciu tematu, nie narzucając motywu przewodniego. Czekamy na prace zainspirowane historiami z Powstania Warszawskiego, losami świadków i uczestników Powstania, a także ich próbą odnalezienia się w trudnej, powojennej rzeczywistości. Zachęcamy również do eksplorowania tematu w sposób nieoczywisty, czy odwoływania się do wątków z Powstania, które dotychczas nie zostały ujęte na planszach komiksowych.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wysłanie od 6 do 10 plansz, stanowiących fragment dłuższej pełnometrażowej historii, do której należy dołączyć streszczenie całości komiksu. Uczestnicy powinni mieć konkretną wizję swojej wersji albumu, tak aby sprawnie zaplanować narrację na dokładnie 46 lub 54 strony.

Prace będą oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiadają: Przemek "Trust"Truściński - wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum, jeden z czołowych polskich rysowników, Jacek Dukaj - licznie nagradzany pisarz fantastyki, jego opowiadania ukazały się w języku angielskim, czeskim, rosyjskim, niemieckim oraz węgierskim, nominowany w 2008 r. do Nagrody Literackiej Nike, Tomasz Bagiński - rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 roku za swój debiutancki film krótkometrażowy "Katedra", który powstał na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, Zbigniew Kasprzak - jeden z najbardziej utytułowanych polskich rysowników komiksowych, mieszka i pracuje w Belgii, Sławomir Zajączkowski - scenarzysta komiksowy, znany głównie z albumów o tematyce historycznej i wojennej, wcześniej także publicysta, Tomasz Kołodziejczak - polski pisarz science fiction i fantasy, publicysta, szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska, dr Katarzyna Utracka - historyk Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorzy najlepszych prac mają zagwarantowane atrakcyjne nagrody finansowe. Laureat bądź laureaci I-ego miejsca otrzymają propozycję stworzenia pełnometrażowego komiksu o Powstaniu Warszawskim, który zostanie wydany w formie albumu. Będzie to jedna z głównych publikacji promujących 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Narysowanie pełnowymiarowej historii jest ciężką i żmudną pracą, wymagającą od autora kilkumiesięcznego zaangażowania. Dlatego też, zdecydowaliśmy się przyznać specjalne, dodatkowe honorarium za stworzenie takiej publikacji, wypłacane w formie stypendium. Prace nad albumem będą nadzorowane przez jedno z najprężniej działających wydawnictw komiksowych w Polsce - Klub Świata Komiksu Wydawnictwa Egmont Polska" - powiedział Jan Ołdakowski.

Termin nadsyłania prac upływa 2 grudnia 2013 r.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody:

I nagroda w wysokości 1.500 euro brutto;

II nagroda w wysokości 1.000 euro brutto;

III nagroda w wysokości 500 euro brutto.

Zobacz również trailer.

...

Bardzo ciekawy pomysl .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:32, 25 Kwi 2014    Temat postu:

"Powstanie Warszawskie". Pierwszy na świecie wojenny dramat non-fiction źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]

6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 1440 godzin koloryzacji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych - to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction wejdzie na ekrany kin 9 maja 2014 roku. Zobacz oficjalny zwiastun tego niezwykłego filmu.

Film w całości został zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Efektem jest 76 minut odbudowanego, pokolorowanego filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

...

W istocie wiecej w tym faktow niz tworczosci ale i pracy tworczej tez duzo wlozyli rekonstruktorzy . Brawo !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:17, 14 Gru 2014    Temat postu:

Nagradzana amerykańska gra o powstaniu warszawskim ma już polską wersję

"Szare Szeregi" (w oryginale "Grey Ranks") to uznana w środowisku niezależna gra fabularna, w której gracze wcielają się w role młodych polskich uczestników powstania warszawskiego.

Dzięki udanej zbiórce crowdfundingowej zorganizowanej w 70. rocznicę powstania gra ma już polską wersję i wkrótce trafi do sklepów.

Grę autorstwa Jasona Morningstara pierwotnie opublikowało w 2007 roku w niskim, błyskawicznie wyprzedanym nakładzie (250 egzemplarzy + 100 kolejnych w pierwszym dodruku) niszowe amerykańskie wydawnictwo Bully Pulpit Games. W Stanach Zjednoczonych gra do tej pory jest sprzedawana w wersji drukowanej i jako ebook. Dzięki zorganizowanej 1 sierpnia 2014 zbiórce w serwisie Wspieram.to od 26 listopada "Szare Szeregi" w formacie PDF można nabyć w polskim przekładzie Marka Golonk). Jak podają wydawcy, druk podręczników do gry także dobiegł już końca i rozpoczęła się ich wysyłka do sklepów.

Mimo początkowo niskiej dostępności oryginalne wydanie "Szarych Szeregów" błyskawicznie zyskało sobie uznanie środowiska. Gra była nominowana w czterech i nagradzana w dwóch kategoriach branżowej Indie RPG Award jako Najbardziej innowacyjna gra 2007 roku i Niezależna gra roku 2007. Rok później wywalczyła sobie również prestiżowe odznaczenie Diana Jones Awards for Excellence in Gaming za "wiernie i poruszająco oddane realia historyczne, wyjątkową i wstrząsającą tematykę, eleganckie zasady gry oraz trzeźwą ocenę wojny i bohaterstwa".

Prawa do polskiego wydania zabezpieczyło w 2011 roku kierowane przez Piotra Korysia wydawnictwo Gramel, a zbiórkę oraz wydanie "Szarych Szeregów" w Polsce przeprowadzono pod szyldem Fajne RPG zrzeszającym wydawnictwa Gramel i Kuźnia Gier. Akcję objęła oficjalnym patronatem Organizacja Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

...

Prosze ! I to nie z Polski Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:52, 24 Sty 2015    Temat postu:

"Kościuszko w Krakowie – 1794" – komiks o polskim bohaterze

"Kościuszko w Krakowie – 1794" – to tytuł pierwszego komiksu poświeconego słynnemu polskiemu generałowi Tadeuszowi Kościuszce. Publikacja powstała z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki i mniej więcej za miesiąc trafi do księgarń.

Autorem rysunków jest Piotr Urbanek, a tekst napisał Grzegorz Szymanowski.

- Ten pierwszy komiks, poświęcony fragmentowi biografii Kościuszki, przeznaczony jest dla wszystkich, ale szczególnie dla dzieci i młodzieży, ponieważ narratorem utworu jest nauczyciel historii. Zabiera on uczniów ze szkoły na krakowski Rynek, gdzie dochodzi do insurekcji kościuszkowskiej, a potem na Kopiec Kościuszki – powiedział Leszek Cierpiałowski, dyrektor Biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Treść komiksu i rysunki są zgodne z faktami historycznymi. Na ilustracjach Kraków wygląda tak, jak pod koniec XVIII w. Bohaterowie komiksu wypowiadają słowa zgodne z historyczną prawdą, a zgromadzeni na Rynku śpiewają tę samą pieśń, co w czasie insurekcji.

Cierpiałowski zapowiedział również, że komiks otwiera całą serię wydawniczą, poświęconą osobie Kościuszki i wydarzeniom historycznym, z którymi polski bohater jest związany. Kolejne wydania powinny się ukazywać co roku.

Komitet Kopca Kościuszki jest instytucją, która zarządza Kopcem od czasu jego powstania, czyli od 1820 r., kiedy to rozpoczęła się jego trzyletnia budowa. Do 1867 r. organ funkcjonował jako Komitet Zarządzający Budową Kopca.

W 2017 r. przypadnie 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - generała polskiego i amerykańskiego. Zmarł w Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia, został pochowany na Wawelu.

Kościuszko brał udział m.in. w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, gdzie w uznaniu zasług został generałem brygady wojsk amerykańskich. W 1789 r. król Stanisław August Poniatowski nominował Kościuszkę na generała majora wojska konnego. W 1792 r. w czasie wojny polsko-rosyjskiej, walcząc w armii koronnej, odznaczył się w bitwach pod Zieleńcami i pod Dubienką.

Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, nazwane potem kościuszkowskim, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.

Powstanie kościuszkowskie uważane jest za ostatnią próbę ratowania I Rzeczypospolitej. Trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7 maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.

Insurekcja nie miała jednak szansy na sukces, a sam Kościuszko, po przegranej bitwie pod Maciejowicami, został uwięziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu.

...

Bardzo potrzebne .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:13, 05 Wrz 2016    Temat postu:

Komiks „Inka” dostępny za darmo – również w wersji audio
wyślij
drukuj
zpk,az | publikacja: 05.09.2016 | aktualizacja: 13:51 wyślij
drukuj
Komiks i audiodeskrypcja są dostępne na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku (www.mwb.com.pl)
1000 bezpłatnych egzemplarzy drukowanych, darmowa wersja online w formacie PDF i pierwsza w Polsce audiodeskrypcja komiksu, która buduje napięcie niczym dobry audiobook. Tak prezentuje się komiks „Inka” o sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównie, który miał swoją premierę 28 sierpnia 2016 roku – w dniu jej pogrzebu i dokładnie 70 lat po wykonaniu na niej wyroku śmierci.

Wrocławskiemu liceum nadano imię Danuty Siedzikówny ps. Inka
Danuta Siedzikówna „Inka” pochodziła z Białostocczyzny, była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1946 roku, w wieku 17 lat, została schwytana przez Urząd Bezpieczeństwa, skazana na śmierć i rozstrzelana.

Bezpieka utajniła miejsce jej pochówku i dopiero w 2014 roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej udało się odnaleźć jej szczątki w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
#wieszwiecej | Polub nas
Opowiadający o jej losach komiks „Inka” oraz jego audiodeskrypcja są częścią projektu „Inka - Pamięć - Patriotyzm”, przygotowanego przez edukatorów z Muzeum Wojska w Białymstoku, którzy opracowali też zajęcia edukacyjne dla młodzieży, aby wesprzeć naukę patriotyzmu.

2016 „Rokiem Inki” w Białymstoku

Jest to także element działań prowadzonych przez Miasto Białystok, które postanowiło docenić jej znaczenie i wkład w historię Białegostoku, ogłaszając rok 2016 „Rokiem Inki”.

Projekt został sfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra, ale dzięki udostępnieniu go bezpłatnie i w wersji audio zyskał zasięg ogólnopolski.

Pomnik „Inki” w Miłomłynie. Łączniczka pracowała w tamtejszym nadleśnictwie
Profesjonalna audiodeskrypcja przygotowana przez Monikę Marciniak jest pierwszą w Polsce audiodeskrypcją komiksu. Dzięki temu z historią „Inki” mogą zapoznać się też czytelnicy niewidomi i niedowidzący oraz amatorzy audiobooków.

Trwające blisko 100 minut nagranie powstało z udziałem profesjonalnego lektora oraz pracowników muzeum, którzy użyczyli głosów postaciom pojawiającym się w komiksie.

Powstała w ten sposób wersja audio przypomina słuchowisko radiowe i pozwala przekonać się, że do rozumienia obrazu potrzebna jest wyobraźnia – a niekoniecznie wzrok.

Komiks bezpłatnie w internecie

Przedsięwzięcie to jest również zwieńczeniem starań, które autorzy komiksu „Inka” Paulina Królikowska i Daniel Baum podejmowali w ramach pionierskiego na skalę międzynarodową projektu Komiks Braillem, od 8 lat tworząc komiksy historyczne, które mogą być czytane zarówno przez czytelników widzących, jak i czytelników niewidomych.
Projekt został sfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski (fot.Daniel Baum)
Dotychczas w tej formule powstały komiksy o Powstaniu Warszawskim oraz o Stanisławie Grzesiuku, ale dopiero w przypadku komiksu „Inka” o Danucie Siedzikównie, dzięki wsparciu Muzeum Wojska w Białymstoku i Miasta Białystok, w tym samym czasie powstał drukowany album i jego audiodeskrypcja. Twoje Info

...

Nie podali gdzie. TU:
[link widoczny dla zalogowanych]

Biore pdf bo czytac potrafie...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:22, 19 Sty 2017    Temat postu:

Bradl". Wychodzi komiks o polskim Jamesie Bondzie

Dzisiaj, 19 stycznia (12:1Cool

Kazimierz "Bradl" Leski, polski James Bond, jest bohaterem wydanego właśnie komiksu. "Bradl" był Powstańcem Warszawskim i szpiegiem, który przechytrzył Niemców. "To była sytuacja jak z Gwiezdnych Wojen" - mówi nam Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego "Nad światem panuje Imperium, ale są ci rebelianci, za których trzymamy kciuki. Ich jest mniej, ale oni wygrają, bo są zmotywowani, są heroiczni i mają świetne pomysły jak walczyć z Niemcami. Taki był właśnie Leski" - mówi w RMF FM Ołdakowski. "Postać "Bradla" przypomina nam o odwadze, sprycie i inteligencji Polaków, którzy w czasie wojny potrafili stawić czoło wrogowi" - dodaje.
Posłuchaj całej rozmowy z Janem Ołdakowskim

Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczynają nową serię komiksową "Bradl" opartą na losach polskiego szpiega. Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga, niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny. Premiera pierwszego tomu odbędzie się 23 stycznia w Muzeum Powstania Warszawskiego, a dwa dni później komiks trafi do sprzedaży.

As polskiego wywiadu przed wojną był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP "Orzeł" i ORP "Sęp", uczęszczał do szkoły lotniczej w Dęblinie i właściwie tylko jeden wypadek sprawił, że zamiast do RAF trafił do konspiracji. Jako szpieg pracował dla jednej z najlepszych polskich organizacji wywiadowczych - był oficerem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej. Wychodził cało z każdej opresji, przedzierał się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczał szlaki dla kurierów i wykradał najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy. Jego losy stały się doskonałą inspiracją do stworzenia wyjątkowej serii komiksowej.


Fragment komiksu
/materiały Egmont /

Od początku było jasne, że życiorys Leskiego będzie inspiracją, którą obudujemy komiksowymi motywami - przyznaje Tobiasz Piątkowski, scenarzysta. Nie tworzyłem dokumentu, a popkulturową opowieść. Autentyczne postacie przerysowałem tak, by nadać im charakter bliższy bohaterom Dicka Tracy’ego czy Parkera. Leski, niczym rasowy zamaskowany mściciel, doczeka się nawet swojej nemezis - zdradza. Jestem fanem komiksów Tobiasza Piątkowskiego i od razu spodobał mi się jego pomysł na serię w klimacie noir, osadzoną w realiach okupowanej Warszawy - podkreśla Marek Oleksicki, rysownik. Jak dodaje Oleksicki, stworzenie wizualnej warstwy opowieści o "Bradlu" było wyzwaniem przede wszystkim z powodu niewielkiej liczby archiwalnych zdjęć dokumentujących działania polskiego wywiadu.

Akcja pierwszego tomu cyklu komiksowego "Bradl" rozgrywa się w Warszawie - mieście sterroryzowanym przez okupanta, a jednocześnie tętniącym ukrytym życiem, z galerią barwnych, nieco przerysowanych postaci. Na tom składają się dwie opowieści graficzne: "Dom pełen robaków" oraz "Zmartwychwstanie w Szpitalu Ujazdowskim". Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach historycznych.

(mn)


Katarzyna Sobiechowska-Szuchta

...

To co przeszli Polacy to komiksy wysiadaja. Takie postacie!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy