Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Powstania Chochołowskie .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:10, 22 Lut 2014    Temat postu: Powstania Chochołowskie .

Łukasz Razowski | Onet
Uroczystości w rocznicę Powstania Chochołowskiego

W Chochołowie odbyły się uroczystości w rocznicę Powstania Chochołowskiego. W 1846 roku górale zbrojnie stanęli naprzeciw wojskom austriackim.

Do powstania, tzw. poruseństwa doszło 21 lutego 1846 roku w okolicach Chochołowa. Walki trwały dwa dni i mimo iż zakończyły się klęską, mieszkańcy Podhala do dzisiaj nie ukrywają dumy .

Poruseństwo miało być częścią ogólnopolskiego powstania, które jednak nie doszło do skutku. Zaborcy uprzedzili spiskowców i plany spełzły na niczym. Wiadomość o odwołaniu powstania jednak nie dotarła pod Tatry.

Insurekcja pod wodzą nauczyciela i organisty Jana Kantego Andrusikiewicza oraz ks. Leopolda Kmietowicza z Chochołowa rozpoczęła się atakiem na austriacki posterunek straży granicznej w Chochołowie. Działo się to wieczorem 21 lutego. Po opanowaniu Chochołowa powstańcy udali się do pobliskiej Suchej Hory, gdzie znajdowała się komora celna. Jej zdobycie było kluczowym elementem planu – pozwalało zdobyć środki na prowadzenie dalszych działań.

Następnego dnia z okolicznych wsi do powstańców zgłaszali się ochotnicy z chęcią do walki. 22 lutego było już ich ponad pół tysiąca. Pochodzili z Dzianisza, Witowa, Chochołowa i Cichego.

Niestety w nocy doszło do nieoczekiwanego kontrataku strażników celnych z Nowego Targu pod dowództwem Romualda Fiutkowskiego. Towarzyszyli im omamieni przez Austriaków górale z Czarnego Dunajca. Rozgorzała potyczka, w której rany odnieśli przywódcy powstania - ksiądz Kmietowicz oraz Andrusikiewicz.

Mimo zaciętej walki górali powstanie zostało stłumione. Powstańcy pojmani i skazani na wieloletnie kary ciężkiego więzienia. Za kratami przebywali do 1848 roku, kiedy to na skutek europejskiej Wiosny Ludów zostali uwolnieni.

Mimo klęski "poruseństwo" stało się chlubą dla miejscowej ludności. Obecnie można zwiedzać w Chochołowie Muzeum Powstania. Umiejscowione w charakterystycznej dla tej miejscowości drewnianej chacie upamiętnia tamte wydarzenia. Zostało ono otwarte w 1978 roku. Ekspozycja obejmuje plansze pokazujące rys historyczny tego ważnego dla górali wydarzenia, dokumenty, podobizny bohaterów oraz broń powstańczą.

W samym Chochołowie można się również natknąć na pamiątki po powstaniu. Przed kościołem naprzeciwko muzeum znajduje się obelisk postawiony dla uczczenia walki, przy którym w każda rocznicę pamiętnych wydarzeń składane są wieńce. Natomiast przy wyjeździe ze wsi w stronę Czarnego Dunajca stoi figura św. Jana Nepomucena. Ustawiona jest tyłem do tej miejscowości. Podobno właśnie dlatego, że jej mieszkańcy przyczynili się do stłumienia góralskiej rebelii.

...

Tak WiosnaLudow chwala Polski . Chwala polskiej szlachty o czym sie nie mowi bo to skutek PRL . ELITA SZLACHTY ZNIOSLA PANSZCZYZNE !!! I WIELU ZOSTALO ZAMORDOWANYCH PRZEZ BANDY ORGANIZOWANE PRZEZ AGENTOW AUSTRII !!! MECZENSTWO ! A symbolem jest tu niezapomniany Edward Dembowski . Kolejna wspaniala postac Polski !



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133518
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:36, 23 Lut 2017    Temat postu:

Wspominali Poruseństwo Chochołowskie

jg
dodane 22.02.2017 15:26

Delegacje na uroczystości składały wiązanki kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem
Jan Głąbiński /Foto Gość
zobacz galerię

171 lat temu wybuchło Powstanie Chochołowskie. Uroczystości związane z tą rocznicą odbyły się 22 lutego.

- Wspominamy dzisiaj wszystkich, którzy walczyli za ojczyznę. Współcześnie też musimy dbać o Polskę, trzeba zawsze zaczynać od swojego sumienia, aby żyć z nim w zgodzie - mówił ks. Władysław Kos, proboszcz parafii św. Jacka w Chochołowie.

Po modlitwie odbył się uroczysty apel na placu przed kościołem, połączony ze złożeniem kwiatów przed pamiątkowym obeliskiem. Potem w miejscowej szkole uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć występ uczniów, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny.

Stanisław Chowaniec, dyrektor szkoły w Chochołowie, przypomniał, że to jedyna placówka szkolna w Polsce która nosi imię Powstańców Chochołowskich.

Zarówno w kościele, jak i podczas przemarszu oraz w szkole, przygrywała kapela góralska.

21 lutego 1846 r. w Chochołowie na Podhalu górale zbrojnie wystąpili przeciwko austriackiemu zaborcy. Insurekcja pod Tatrami miała rozpocząć się razem z ogólnonarodowym powstaniem, które wówczas nie doszło do skutku. Wydarzenie przez historyków zostało nazwane Poruseństwem Chochołowskim.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele miejscowego samorządu, radni powiatowi oraz delegacje szkół, Związku Podhalan, Wspólnoty Leśnej z Witowa oraz strażacy.

...

Jakie tradycje!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wybić się na Niepodległość! / Powstanie to ofiarny stos ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy