Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Polska - złoża gazu ziemnego na 100-200 lat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:43, 28 Lip 2015    Temat postu:

Australijczycy obiecują Polsce tańszy gaz
Wojciech Jakóbik
redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Palniki gazowe, fot. Wikimedia Commons
Palniki gazowe, fot. Wikimedia Commons

Czy gaz z węgla będzie tańszy od rosyjskiego? Australijczycy obiecują ratunek dla polskiego sektora węglowego oraz tani surowiec, który zmniejszy zależność od Rosji.

Ukraina i Australia podpisały memorandum o współpracy przy podziemnym zgazowaniu węgla.

Pracami zajmie się firma Linc Energy LTD, która jest zainteresowana także rynkiem polskim. Z nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl wynika, że Australijczycy rozpoczęli zabiegi o rozwój współpracy w tym zakresie z Warszawą.

Ministerstwo energetyki Ukrainy wyraziło duże nadzieje w związku z projektem. – Wierzę, że to jest tylko pierwsze memorandum i rozszerzymy współpracę na inne sektory energetyki – powiedział Igor Martynenko, wiceminister energetyki i przemysłu węglowego.

Zdaniem prezesa Linc Energy LTD Petera Bonda, projekt to szansa dla zwiększenia niezależności energetycznej Ukrainy. – To jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy naszego kraju z Ukrainą, więc mam nadzieję, że będzie się rozwijał – powiedział.

Ukraina ogłosiła plan budowy obiektów do zgazowywania węgla. Pierwsza instalacja tego typu ruszyła w maju 2014 roku i osiągnęła moc 1,8 MW. Gaz z niej pochodzący kosztuje o połowę mniej od surowca z rynku – podaje Rosinvest.com.

Linc Energy LTD działa także w Polsce. Po początkowym optymizmie, firma przestała informować o rozwoju prac na terenie naszego kraju.

Polacy podejmują własne inicjatywy w tym zakresie. Skarb Państwa chce, aby Grupa Azoty zrealizowała projekt napowierzchniowego zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu – wynika z rządowego dokumentu Śląsk 2.0. Inwestycja może pochłonąć, w zależności od przyjętego wariantu, od ok. 1,8 mld zł do ok. 4,2 mld zł – podał PAP.

Australijskie Linc Energy, które w 2011 roku uzyskało koncesje na wydobycie węgla na Górnym Śląsku, informowało w wakacje 2014 roku, że otrzymało wstępną zgodę polskiego ministerstwa środowiska na demonstracyjne podziemne zgazowanie węgla w okolicach Krakowa. Z koncesji w posiadaniu firmy w przyszłości mogłoby pochodzić nawet 10 mld m3 gazu pochodzącego ze zgazowania węgla rocznie.

Firma szacuje, że ze złóż węgla w jej dyspozycji można zgazować do 800 mld m3 gazu ziemnego. Po nabyciu w 2014 roku koncesji Polanka Wielkie Drogi o złożach szacowanych na 1,2 mld ton i Kobior szacowanej na 2,8 mld ton, firma ocenia swoje portfolio w Polsce na około 4 mld ton węgla.

Linc Energy miało sprowadzić część sprzętu z Australii i rozpocząć ocenę oddziaływania swoich prac na polskie środowisko naturalne. Jej przedstawiciele przekonują, że dzięki zgazowaniu węgla Polska mogłaby uniezależnić się od importu gazu ziemnego z Rosji.

– Miło, ze cała nasza ciężka praca i inwestycje przy tworzeniu ośrodka zgazowania węgla w Polsce idą naprzód. Wraz z wprowadzaniem wstępnego sprawdzonego i opatentowanego systemu będzie się zmieniał krajobraz energetyczny Europy, która w końcu będzie w stanie stworzyć samowystarczalność gazową na rynkach, które obecnie są zależne od importu surowca – powiedział w lipcu 2014 roku Peter Bond, dyrektor wykonawczy Linc Energy.

– Ostatecznie Linc przeniesie działalność związaną ze zgazowaniem na poziom komercyjny. Chcemy zapewnić nawet 10 mld m3 gazu rocznie przez następne 80 lat.

Spółka prowadzi działalność w Azji i Australii. Oprócz zgazowywania węgla, skrapla ten surowiec i gaz ziemny – możemy się dowiedzieć z jej komunikatu.

Więcej na ten temat w analizie BiznesAlert.pl

>>>

Wsapnaili ludzi! Australiczycy czy Nowozelandczycy to fajni ludzie :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:09, 07 Paź 2015    Temat postu:

Lotos: rusza wydobycie ropy naftowej na złożu B8 na Bałtyku

- Shutterstock

Ropa naftowa z należącego do Grupy Lotos złoża B8 na Bałtyku już płynie. Jak informuje Lotos Petrobaltic, na razie jest to wstępna produkcja. Potencjał wydobywczy tego złoża ropy naftowej oszacowano na 3,5 mln ton ropy - wyjaśnia spółka w komunikacie.

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz zapowiedział, że docelowe wydobycie ropy naftowej ze złoża B8 będzie wynosiło do 5 tys. baryłek dziennie. Dla porównania, średnie dzienne wydobycie spółki Lotosu Petrobaltic w drugim kwartale 2015 wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
REKLAMA


Potwierdzone zasoby firmy (według stanu na koniec czerwca) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. "Po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce" - informuje Lotos w komunikacie.

Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza, dotycząca eksploatacji złoża, obowiązuje do 2031 r. Łączna powierzchnia bałtyckich koncesji wydobywczych Lotos Petrobaltic wynosi blisko 148 km2, a łączna powierzchnia koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych to ponad 7,3 tys. km2.

...

To cieszy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:58, 30 Cze 2016    Temat postu:

Polacy pracują nad innowacyjną technologią. Chcą pozyskiwać gaz ze złóż węgla
Dodano dzisiaj 13:58
Kopalnia węgla kamiennego / Źródło: kwsa.pl
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy pracują nad metodą wydobywania metanu z pokładów węgla kamiennego, podała spółka.

"PGNiG i PIG-PIB powołały konsorcjum, które poprowadzi projekt badawczy w Gilowicach na Górnym Śląsku. W badaniach zastosowana zostanie technologia szczelinowania hydraulicznego w otworach wiertniczych" - napisano w oficjalnym komunikacie. Dla PGNiG będzie to pierwsza próba wydobycia metanu z pokładów węglowych.

– Zagospodarowanie dotychczas wychwytywanego w kopalniach metanu spada. W ten sposób tracimy cenne źródło energii. Pozyskiwanie metanu jako surowca energetycznego powinno być stałym źródłem przychodu dla kopalń – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. Prace rozpoczną się jesienią 2016 roku na obszarze niecki głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, gdzie zlokalizowane są otwory wiertnicze Gilowice-1 i Gilowice- 2H.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
/ Źródło: ISBnews

...

Zaniedbania sa straszne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 12:27, 16 Cze 2018    Temat postu:

W rejonie Przemyśla PGNiG prowadzi zakrojone na szeroką skalę prace wydobywcze. FOT: PGNIG
W rejonie Przemyśla PGNiG prowadzi zakrojone na szeroką skalę prace wydobywcze.
Nawet 20 mld metrów sześciennych gazu może dodatkowo znajdować się w jednym z eksploatowanych już złóż PGNiG w okolicach Przemyśla - wynika z najnowszych badań. Na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat PGNiG planuje wykonać około 70 odwiertów poszukiwawczych.

REKLAMA


Państwowa grupa PGNiG poszukuje w Polsce nowych źródeł gazu, który pozwoli nam uniezależnić się od dostaw surowca z innych krajów. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnie odkrycie spółki jest kolejnym krokiem w tym kierunku.

Władze PGNiG poinformowały o najnowszych wynikach badań, wskazujących że w obsługiwanym już złożu "Przemyśl" może znajdować się dodatkowe 20 mld metrów sześciennych gazu. Pierwotne zasoby wydobywalne szacowano na około 72 mld metrów sześciennych.

- Podjęliśmy decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać zasoby złoża. Przeprowadziliśmy m.in. badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D - komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

REKLAMA


PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"





Szef spółki podkreśla, że badanie sejsmiczne przeprowadzone w Przemyślu i sąsiednich gminach było największym, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie. Powierzchnia obszaru badawczego wyniosła 1 283 kilometrów kwadratowych.

Czytaj więcej: PGNiG rozważa podwyżkę cen gazu. Wysokie zyski w pierwszym kwartale

REKLAMA


- Nasza strategia w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w Polsce przynosi rezultaty. Opracowaliśmy bardzo dokładny, ambitny plan, który po latach spadków pozwoli zwiększyć produkcję ze złóż krajowych. Tylko na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat chcemy wykonać około 70 otworów wiertniczych - zapowiada prezes.

W latach 70., a więc w szczytowym okresie produkcji, ze złoża "Przemyśl" pochodziło 3/4 surowca wydobywanego w kraju. W kolejnych dekadach produkcja była coraz niższa i obecnie wynosi około 480 mln metrów sześciennych rocznie. To niecałe 13 proc. polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 65 mld metrów sześciennych.



źródło: PGNiG

Rozwój własnego wydobycia - zarówno w kraju, jak i za granicą - jest jednym z filarów strategii grupy kapitałowej PGNiG rozpisanej do 2022 roku. Do tego czasu, w stosunku do 2017 roku, produkcja własna ropy i gazu ma wzrosnąć o ponad 40 proc., a więc do 55 mln baryłek.

"Plany te idą w parze z realizowaną przez spółkę polityką dywersyfikacji kierunków importu gazu. Wspólnie mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa i opłacalności zaopatrzenia Polski w gaz ziemny" - czytamy w komunikacie PGNiG.

...

Wspaniale. Kilka takich odkryc i jestesmy potęgą!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:11, 10 Sie 2018    Temat postu:

PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern

Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce

...

Znakomite wiesci.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:33, 18 Paź 2018    Temat postu:

PKN Orlen odkryło ważne złoże. Wydobycie może potrwać nawet 15 lat

Szacujemy złoże w Bystrowicach (Podkarpackie) na ok. 2 mld metrów sześciennych gazu i to jest bardzo ważne odkrycie – powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że eksploatacja złoża rozpocznie się za niecałe dwa lata.

...

Zapewne naglosnione bo wybory ze rosniemy w sile. Ale oczywiscie ciesze sie odkryciem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:52, 12 Gru 2018    Temat postu:

Emilewicz: zgazowanie węgla "kosztowne, ale może obiecujące"

„Mamy dzisiaj na świecie dwie technologie (...) które moglibyśmy zakupić: japońską i niemiecką. Decyzja w tej sprawie –sama uczestniczyłam w dyskusji z dwoma spółkami –to decyzja biznesowa. Mam nadzieję, że zostanie finalnie podjęta, zostanie wybrana technologia i rozpocznie się proces inwestycyjny”

...

Z wegla mozna i rope robic i gaz! To nie jest czarne zloto ktore jest bezuzyteczne! To raczej czarny rog obfitosci. Chyba nawet wyrob ropy jest wazniejszy! Jak nastapi wojna swiatowa to moze byc potrzebne!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:44, 27 Paź 2022    Temat postu:

Mamy nowe złoża gazu w Polsce

PGNiG odkryło dwa złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc. - To dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców – podkreśla prezes koncernu Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

KOMENTARZE (2) : najstarszenajnowszenajlepsze

kamilowy 1 godz. temu via Android0
Węgla też mamy i co z tego...

...

No dokładnie. Co z tego jeśli nie jesteśmy suwerenni? Bez niepodległości to wszystko nie ma sensu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy