Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Niepokoje w Burkina Faso

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:41, 30 Paź 2014    Temat postu: Niepokoje w Burkina Faso

Burkina Faso: Szturm na parlament przed kontrowersyjnym głosowaniem

Tysiące demonstrantów wtargnęły dzisiaj do budynku parlamentu w stolicy Burkina Faso, Wagadugu, zmuszając policję do odwrotu - poinformowali świadkowie. Do szturmu doszło przed głosowaniem mającym dać prezydentowi możliwość reelekcji.

Demonstranci częściowo zdemolowali i podpalili budynek. Podpalone zostały także samochody parkujące na dziedzińcu. Protestujący metodycznie przeszukiwali każde pomieszczenie; zapłonęły także ułożone w stos dokumenty wyniesione z budynku.

Jeszcze przed atakiem na parlament funkcjonariusze sił bezpieczeństwa próbowali rozpędzić demonstrantów strzałami w powietrze i z użyciem gazu łzawiącego. Pod naporem protestujących policjanci musieli się wycofać.

Tłum ruszył następnie w kierunku siedziby premiera. Na niebie widać było rządowy śmigłowiec, który zrzucał na demonstrantów pojemniki z gazem łzawiącym - podała agencja Reutera.

W związku z niepokojami telewizja państwowa przerwała nadawanie.

W czwartek deputowani mieli głosować nad planami rządu przewidującymi zmiany w konstytucji, dzięki którym prezydent Blaise Compaore mógłby ubiegać się o reelekcję w przyszłym roku, kiedy miał ustąpić. Większość deputowanych nie przybyła jeszcze do parlamentu, kiedy zaatakował go tłum.

Rządowa propozycja głęboko podzieliła mieszkańców Burkina Faso. Wywołała także krytykę ze strony Francji, dawnej kolonialnej potęgi, i Stanów Zjednoczonych, które są sojusznikiem Burkina Faso w walce z grupami powiązanymi z Al-Kaidą w zachodniej Afryce. Francja wezwała prezydenta Compaore, by przestrzegał zasad Unii Afrykańskiej zakazujących zmian w konstytucji umożliwiających przywódcom pozostanie na urzędzie.

Compaore rządzi nieprzerwanie od 1987 roku. W ostatnich latach coraz bardziej nasila się jednak krytyka pod jego adresem, w tym w obozie prezydenckim i w szeregach armii. Setki tysięcy ludzi we wtorek wyszły na ulice Wagadugu i innych miast w protestach, które według opozycji są początkiem kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego. Rząd wezwał do powściągliwości.

>>>>

Znowu przymurowani do koryta .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:32, 31 Paź 2014    Temat postu:

Burkina Faso: prezydent ogłasza stan wyjątkowy i rozwiązuje rząd

Dowódca sił zbrojnych Burkiny Faso ogłosił dzisiaj rozwiązanie parlamentu i wprowadzenie godziny policyjnej w całym kraju. Zapowiedział też powołanie tymczasowego rządu, który ma rządzić krajem przed rok. Nie wiadomo, kto stanie na jego czele.

- Po konsultacjach z wszystkimi partiami politycznymi zostanie utworzone przejściowe gremium. Powrót do porządku konstytucyjnego oczekiwany jest nie wcześniej niż za 12 miesięcy - obwieścił generał Honore Traore na konferencji prasowej.

Godzina policyjna ma obowiązywać w godzinach 19-6 (godz. 20-7 czasu polskiego).

Wcześniej tego dnia prezydent Blaise Compaore wprowadził stan wyjątkowy na terytorium całego kraju, rozwiązał rząd i zapowiedział dialog z opozycją w celu rozwiązania obecnego kryzysu politycznego.

Jego powodem jest projekt noweli konstytucji, która zniosłaby limit prezydenckich kadencji. Dzięki niej Compaore, który rządzi krajem od puczu sprzed 27 lat, w przyszłym roku mógłby ubiegać się o kolejną, piątą już kadencję.

Compaore wprowadził stan wyjątkowy po tym, gdy wcześniej dzisiaj protestujący wdarli się do parlamentu, gdzie miało odbyć się głosowanie nad projektem nowelizacji. Tłum podpalił i zniszczył część gmachu, podobnie jak inne budynki rządowe, stołeczny ratusz i domy części deputowanych.

Protestujący zaatakowali też budynek państwowej telewizji, która w związku z niepokojami przerwała nadawanie. W Wagadugu zginęła co najmniej jedna osoba; ciało znaleziono niedaleko miejsca zamieszkania brata prezydenta, Francois Compaore.

Rząd informował po południu, że odstąpił od próby nowelizacji konstytucji. Mimo to wieczorem wciąż trwał protest na głównym placu w Wagadugu; mniejsze demonstracje odbywały się również w innych miejscowościach.

Przywódca opozycji Zephirin Diabre zaapelował do swych zwolenników, by okazali sprzeciw wobec stanu wyjątkowego, i zażądał natychmiastowej dymisji Compaore.

Według świadków, na których powołuje się BBC, do demonstracji przyłączyło się kilkudziesięciu żołnierzy, w tym były minister obrony generał Kouame Logue. Demonstranci domagają się, by Compaore natychmiast podał się do dymisji, a jego urząd objął Logue.

Rządowa propozycja głęboko podzieliła mieszkańców Burkiny Faso. Wywołała także krytykę Francji, dawnej kolonialnej potęgi, i USA, które są sojusznikiem kraju w walce z dżihadystami w zachodniej Afryce. O rezygnację ze zmian w konstytucji apelowała Unia Europejska.

Do Burkiny Faso jutro przybędzie specjalny wysłannik ONZ Mohamed bin Chambas, który spróbuje załagodzić obecny konflikt - podano w komunikacie.

>>>

Na zaden zamordyzm zgody NIE BEDZIE !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:21, 31 Paź 2014    Temat postu:

Burkina Faso: prezydent Compaore ustąpił po 27 latach

Prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore ustąpił po 27 latach po fali protestów w kraju. Dowódca wojska gen. Honore Traore poinformował w komunikacie, że przejmuje władzę.

Jeszcze wczoraj Compaore zapowiadał, że przez rok zachowa władzę do czasu wyborów. Chciał w nich startować na kolejną kadencję i w tym celu parlament miał głosować nad umożliwiającą to nowelizacją konstytucji.

Jednak w czwartek protestujący przeciw dalszej władzy Campaore dokonali szturmu na siedzibę Zgromadzenia Narodowego. Nie chcieli oni dopuścić do głosowania nad projektem nowelizacji. Głosowanie zawieszono, a wojsko oznajmiło, że Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane, i zapowiedziało utworzenie rządu tymczasowego.

Compaore chciał zachować władzę do wyborów w przyszłym roku, ale protestujący odrzucili ten plan. W piątek podjęli dalsze manifestacje, domagając się natychmiastowego ustąpienia Campaore i objęcia władzy przez byłego ministra obrony, emerytowanego generała Kouame Lougue, który został w 2003 roku zdymisjonowany.

Generał Traore zapowiedział utworzenie "organu tymczasowego" mającego władzę wykonawczą i ustawodawczą, by "bezzwłocznie" przywrócić porządek konstytucyjny "na 12 miesięcy".

Compaore, którego od miesięcy opozycja wzywała do rezygnacji z ubiegania się o piątą kadencję, jeszcze w nocy z czwartku na piątek występując w prywatnej telewizji wykluczał swoją dymisję i obstawał przy zachowaniu władzy do przyszłorocznych wyborów.

Jak pisze agencja AFP, bilans zamieszek i protestów nie jest pewny. Kręgi opozycyjne mówią o 30 zabitych i setce rannych, ale agencji udało się potwierdzić jedynie, że w Wagadugu, stolicy Burkiny Faso, zginęły cztery osoby, a sześć zostało ciężko rannych.

Opozycja w tym kraju, długo uważanym za stabilny, marzyła o zmianie reżimu. "Czarną wiosnę w Burkinie Faso na wzór wiosny arabskiej" rozpoczęto w środę masowymi protestami z udziałem setek tysięcy ludzi. Według opozycji w protestach przeciwko "konstytucyjnemu zamachowi stanu" w Wagadugu brał udział milion ludzi.

Rezygnację prezydenta Compaore z zadowoleniem powitała Francja. Kancelaria premiera Francois Hollande'a wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że ustąpienie przywódcy Burkiny Faso "umożliwia znalezienie rozwiązania kryzysu". Paryż potwierdza też "swoje poparcie dla konstytucji i przedterminowych wyborów" w afrykańskim kraju.

>>>

Trzeba powolac tymaczowy rzad ZGODY !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:15, 01 Lis 2014    Temat postu:

Armia popiera podpułkownika Isaaca Zidę na czele władz Burkina Faso

Najwyżsi dowódcy wojskowi Burkina Faso poinformowali o swoim poparciu dla podpułkownika Isaaca Zidy jako tymczasowego szefa państwa, odsuwając tym samym na dalszy plan innego wojskowego, szefa sztabu, który dzień wcześniej ogłosił, że przejmuje władzę.

"Podpułkownik Isaac Zida został jednomyślnie wybrany, aby przeprowadził kraj przez okres przejściowy, który powstał po odejściu prezydenta Blaise'a Compaore" - głosi oświadczenie wydane przez wojskowych po naradzie, na której mieli zdecydować, czy udzielą poparcia podpułkownikowi Zidzie czy generałowi Honore Traore.

Gen. Traore również podpisał się pod komunikatem, co oznacza, że zaakceptował zwycięstwo swego rywala - zwraca uwagę agencja AFP.

Podpułkownik Zida do tej pory był numerem 2 straży prezydenckiej.

Dotychczasowy burkiński prezydent Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach u władzy po fali protestów w kraju, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

Także w sobotę władze Wybrzeża Kości Słoniowej, sąsiadującego z Burkina Faso, poinformowały, że Compaore wraz z rodziną znalazł schronienie w tym kraju. Prezydent Alassane Ouattara oświadczył, że "ze szczególną uwagą" śledzi wydarzenia w Burkina Faso.

...

Zeby nke wyszla hunta . To ma byc rzad zgody .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:34, 01 Lis 2014    Temat postu:

Pucz przeciwko dowódcy wojska w Burkina Faso?

Podpułkownik Issaac Zida oświadczył, że przejmuje władzę w Burkina Faso, obejmując funkcję szefa państwa - podało radio Omega. Najwyraźniej jest to pucz przeciwko dowódcy wojska, gen. Honore Traore, który przejął władzę kilka godzin wcześniej - podaje Reuters.

"Obejmuję obowiązki głowy państwa i wzywam regionalne ugrupowanie państw Afryki Zachodniej ECOWAS i wspólnotę międzynarodową, by okazała zrozumienie i wsparcie dla nowych władz" - brzmi treść oświadczenia, które Zida odczytał na antenie radia Omega i w telewizji BF1.

Wiadomość nadeszła, gdy żyjący niedaleko pałacu prezydenckiego mieszkańcy Wagadugu usłyszeli w sobotę we wczesnych godzinach rannych trwającą kilka minut strzelaninę - odnotowuje agencja Reutera, nie podając jednak więcej szczegółów.

Dotychczasowy prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach po fali protestów w kraju w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

Jak oświadczył podpułkownik Zida, były prezydent "znajduje się w bezpiecznym miejscu" oraz "w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej".

Compaore zapowiadał, że przez rok zachowa władzę do czasu wyborów. Chciał w nich startować na kolejną kadencję i w tym celu parlament miał głosować nad umożliwiającą to nowelizacją konstytucji.

Protestujący przeciw dalszej władzy Campaore dokonali szturmu na siedzibę Zgromadzenia Narodowego. Nie chcieli oni dopuścić do głosowania nad projektem nowelizacji. Głosowanie zawieszono, a wojsko oznajmiło, że Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane, i zapowiedziało utworzenie rządu tymczasowego.

Bilans zamieszek i protestów nie jest pewny. Kręgi opozycyjne mówią o 30 zabitych i setce rannych, ale AFP udało się potwierdzić jedynie, że w Wagadugu, stolicy Burkiny Faso, zginęły cztery osoby, a sześć zostało ciężko rannych.

...

Czyli podpukownicy zbuntowali sie przeciw generalom . Teraz czas na kapitanow . SKONCZCIE TEN CYRK ! OSMIESZACIE KRAJ ! CZY WY PITRAFICIE RZZDZIC ! STUKNIJCIE SIE W GLOWE ! TO NIE ZABAWA ! MOZECIE ZROBIC GLOD ! BÓG WAS ROZLICZY !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:50, 03 Lis 2014    Temat postu:

Wojsko obiecuje wybory w ciągu trzech miesięcy

Wojsko, które przed kilkoma dniami przejęło władzę w Burkina Faso zapewniło wczoraj, że nie zależy mu na wydłużonym sprawowaniu rządów w kraju, i obiecało przeprowadzenie wyborów w przeciągu trzech miesięcy.

Podpułkownik Isaac Zida - wcześniej numer dwa straży prezydenckiej, a obecnie tymczasowy szef państwa - w komunikacie zapowiedział "pokojowe, demokratyczne przekazanie władzy" przez armię. - Rządzenie nas nie interesuje - podkreślił, dodając, że poczyniono już przygotowania do oddania władzy.

Rzecznik wojska zaznaczył, że armii zależy na uniknięciu chaosu w kraju. W niedzielę w Burkina Faso trwały protesty przeciw wojskowemu przewrotowi, podczas których zginęła jedna osoba. Tysiące demonstrantów domagało się dopuszczenia cywilów do władzy.

Tłum przypuścił szturm na siedzibę państwowej telewizji, gdzie były minister obrony Kouame Lougue oraz przywódca opozycji Saran Sereme zamierzali, niezależnie od siebie, ogłosić się prezydentem kraju. Kouame po odczytaniu krótkiego oświadczenia został wyprowadzony przez wojskowych, a Lougue nie zdążył wystąpić przed przerwaniem transmisji.

Wojsko potępiło niedzielne protesty, zarzucając ich uczestnikom brak poczucia odpowiedzialności. Podobne zachowanie zostanie ukrócone z całą surowością - zapowiedziano. Dotychczasowy burkiński prezydent Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach u władzy po fali protestów w kraju, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

Około połowy z 17 mln mieszkańców Burkina Faso, dawnej kolonii francuskiej, żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa (tj. na swoje utrzymanie może wydać mniej niż równowartość jednego dolara dziennie). Powszechne jest bezrobocie wśród młodych ludzi oraz analfabetyzm. Według ONZ-owskiego wskaźnika rozwoju społecznego spośród 187 krajów Burkina Faso zajmuje 181. miejsce.

...

Zachowujcie sie odpowiedzialnie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:31, 20 Lis 2014    Temat postu:

Burkina Faso: podpułkownik Zida mianowany nowym premierem

Podpułkownik Isaac Zida, który przejął władzę w Burkina Faso po ustąpieniu prezydenta Blaise'a Compaore, został mianowany nowym premierem. To oznaka, że wojsko zamierza utrzymać swoje wpływy polityczne w kraju - komentuje agencja AFP.

Tymczasowy prezydent Michel Kafando "podjął decyzję o nominowaniu pana Yacouby Isaaca Zidy na premiera" - wynika z dekretu odczytanego prasie w pałacu prezydenckim w Wagadugu. Kafando podpisał dekret po środowym spotkaniu z Zidą.

Jak pisze AFP, decyzja ta nie była zaskoczeniem. Tymczasowy prezydent w wywiadzie dla francuskiego radia RFI dał do zrozumienia, że jest gotów na to, by ten nieznany jeszcze trzy tygodnie temu wojskowy "odrywał kluczową rolę w stabilizowaniu" sytuacji w kraju.

Nominacja podpułkownika na szefa nowego rządu wydaje się sprzeczna z oczekiwaniami społeczności międzynarodowej, która domagała się ściśle cywilnych zmian w kraju po ustąpieniu prezydenta Compaore.

Szef państwa, który u władzy był od 27 lat, zrezygnował 31 października po fali protestów. Wybuchły one w związku z zamiarem wydłużenia przez Compaore urzędowania. Następnego dnia jego miejsce zajął Zida, który wcześniej był człowiekiem numer dwa w straży prezydenckiej.

...

Rozumiem ze tymczasowo .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:25, 17 Wrz 2015    Temat postu:

Burkina Faso: wojsko informuje o przejęciu władzy

Mamadou Bamba - AFP

Wojsko Burkina Faso poinformowało o obaleniu tymczasowego prezydenta Michela Kafando i przejęciu władzy w kraju. Na październik w Burkina Faso planowane były wybory prezydenckie, które miały przywrócić demokrację w tym państwie Afryki Zachodniej.

Przewrót został poprzedzony starciami, do których doszło w stolicy kraju, Wagadugu. Oddziały Gwardii Republikańskiej zatrzymały wtedy tymczasowego prezydenta Kafando, premiera Yacouba Isaaca Zida i dwóch ministrów.
REKLAMA


- Siły patriotyczne, zgromadzone wokół Rady Narodowej na rzecz Demokracji postanowiły zakończyć działalność nienormalnego tymczasowego reżimu - poinformował przedstawiciel sił zbrojnych pułkownik Mamadou Bamba na antenie państwowej telewizji RTB.

- Władze tymczasowe stopniowo oddalały się od celu, jakim było przywrócenie demokracji" - dodał Bamba, zwracając jednocześnie uwagę, że rządzący zmienili prawo w taki sposób, aby uniemożliwić start w wyborach zwolennikom byłego prezydenta Blaise'a Compaore. Przedstawiciel wojska zapewnił, że trwają rozmowy na temat powołania nowych władz, które doprowadzą do "pokojowych wyborów".

Agencja AFP donosi, że w czwartek na ulicach Wagadugu było słychać strzały. W centrum miasta zebrało się około 100 osób, które protestowały przeciwko działaniom sił zbrojnych.

Przewrót został potępiony przez ONZ, władze Stanów Zjednoczonych, a także Francję, której Burkina Faso była kolonią. Również szef tymczasowego parlamentu Moumina Cheriff Sy potępił obalenie dotychczasowych władz i zaapelował do wojska o wypuszczenie prezydenta i innych przetrzymywanych osób.

- Okres przejściowy zaprowadzono z woli ludu, który określił jego cel i czas trwania. Mała grupa (wojsko) tego nie zmieni. (...) Pod nieobecność prezydenta Kafando przejmuję kierownictwo nad zmianami - zapowiedział w Sy w rozmowie z agencją Reutera.

Dzień wcześniej na ulice stolicy wyszły setki osób protestując przeciwko obaleniu Kafando i szefa rządu. Wybory miały się odbyć 11 października.

Prezydent Blaise Compaore, który u władzy był od 27 lat, ustąpił 31 października 2014 roku po fali protestów, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania. Następnego dnia jego miejsce zajął podpułkownik Isaac Zida - wcześniej numer dwa straży prezydenckiej. W listopadzie tego roku na tymczasowego prezydenta wybrano Kafando, który wcześniej był szefem MSZ.

...

Niestety burdel.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:42, 22 Wrz 2015    Temat postu:

Ambasador Francji w Burkina Faso: obalony prezydent jest w ambasadzie

Kafando został obalony w zeszłym tygodniu - SIA KAMBOU / AFP

Tymczasowy prezydent Burkina Faso Michel Kafando, który został w zeszłym tygodniu obalony przez wojsko znalazł schronienie w posiadłości ambasadora Francji w tym kraju - poinformował wczoraj wieczorem reprezentant Paryża Gilles Thibault.

- Potwierdzam za zgodą prezydenta Kafando, że rzeczywiście przebywa we francuskiej posiadłości - poinformował ambasador Thibault na Twitterze.
REKLAMA


Po obaleniu Kafando przetrzymywany był w areszcie domowym. Poza nim wolności zostali pozbawieni m.in. premier Yacoub Isaac Zida i dwaj ministrowie. Tymczasem stojący na czele przewrotu generał Gilbert Diendere zapewnił w poniedziałek wieczorem, że przekaże władze cywilnemu rządowi tymczasowego. Jest to jeden z punktów planu porozumienia, który wojsko osiągnęło w weekend z mediatorami.

Armia Burkina Faso poinformowała w zeszły czwartek o obaleniu i przejęciu władzy w kraju. Do zamachu stanu doszło na niecały miesiąc przed zaplanowanymi na październik wyborami prezydenckimi, które miały przywrócić demokrację w tym państwie Afryki Zachodniej.

Przewrót został poprzedzony starciami, do których doszło w stolicy kraju, Wagadugu. Oddziały Gwardii Republikańskiej zatrzymały wtedy tymczasowego prezydenta Kafando, premiera i dwóch ministrów.

Prezydent Blaise Compaore, który u władzy był od 27 lat, ustąpił 31 października 2014 roku po fali protestów, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania. Następnego dnia jego miejsce zajął podpułkownik Isaac Zida - wcześniej numer dwa straży prezydenckiej. W listopadzie tego roku na tymczasowego prezydenta wybrano Kafando, który wcześniej był szefem MSZ.

...

Takie cos niszczy kraj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:53, 25 Wrz 2015    Temat postu:

Burkina Faso: puczyści kapitulują, kraj wraca na drogę do demokracji


W Burkinie Faso życie wraca do normy - mieszkańcy stali w kolejkach po benzynę i przed bankomatami. Dzień wcześniej po tygodniowym puczu straży prezydenckiej do władzy powrócił popierany przez społeczność międzynarodową rząd tymczasowy.

Do Burkiny Faso wraca konstytucyjny porządek i spokój, choć w mocy pozostaje godzina policyjna.

Zbuntowany regiment straży prezydenckiej został uwięziony w koszarach, a pozostała część armii, lojalna wobec tymczasowych władz, w nocy wycofała się ze stolicy, Wagadugu.

Tymczasowy prezydent Michel Kafondo, na powrót obejmując w środę swą funkcję, powiedział: "Mogę was zapewnić, że będziemy kontynuować tę wspaniałą misję powierzoną nam przez Burkińczyków".

Po tej ceremonii przywódca puczystów Gilbert Diendere w obecności prezydentów Beninu i Nigru ogłosił: "Dla mnie pucz się zakończył. Żałuję, że nie obyło się bez ofiar". Oświadczył, że bierze się na siebie całą odpowiedzialność za wydarzenia ostatnich dni.

Przewrót - przeprowadzony tydzień temu przez regiment straży prezydenckiej dowodzony przez Diendere, który był blisko związany z wygnanym rok temu z kraju prezydentem Blaise'em Compaore - zachwiał procesem demokratycznym. Puczyści chcieli zaprotestować przeciw wykluczeniu z życia politycznego obozu byłego prezydenta; na mocy uzgodnień okresu przejściowego jego reprezentanci nie mogli stanąć do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Władze tymczasowe, które w listopadzie ub. roku objęły władzę w kraju po ustąpieniu Compaore, oskarżały powiązaną z nim partię CDP (Kongres na rzecz Demokracji i Postępu) o knucie spisku prowadzącego do odzyskania władzy. Przywódca ugrupowania Eddie Komboigo wprost zapowiedział, że jeśli kandydatura jego oraz jego towarzyszy zostanie odrzucona przez tymczasowe władze, to zaplanowane na 11 października wybory parlamentarne po prostu się nie odbędą.

Według wielu komentatorów bezpośrednią przyczyną buntu były plany rozwiązania CDP przez władze tymczasowe. Regiment wygnanego dyktatora przez zwykłych ludzi kojarzony jest z największymi przestępstwami i zbrodniami reżimu, w tym z morderstwami opozycjonistów.

Elitarna jednostka w tym roku kilkakrotnie okazywała nielojalność wobec tymczasowych władz. Te jednak, z obawy przed wywołaniem bratobójczych walk, próbowały łagodzić narastający konflikt. W efekcie doszło do wybuchu i żołnierze, mający ochraniać prezydenta, aresztowali go wraz z rządem.

Społeczność międzynarodowa stanęła murem za internowanym rządem Yacouba Zidy - Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie potępiła zamach, wiele państw zagroziło sankcjami. Negocjacji mających zakończyć konflikt podjęli się prezydenci sąsiednich Nigerii i Czadu oraz Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej.

W pierwszej fazie puczu reszta armii zachowywała ostrożny dystans, jednak już we wtorek zdecydowanie opowiedziała się za konstytucyjnym rządem i zażądała od buntowników bezwarunkowego złożenia broni.

Po zakończeniu puczu planowane na 11 października wybory przełożono na później, choć władze podkreślają, że zależy im na tym, by odbyły się jak najszybciej.

Przedstawiciele organizacji społecznych naciskają teraz, aby nie obejmować puczystów amnestią. Przypominają, że w starciach wywołanych przewrotem zginęło kilkanaście osób, a ponad sto zostało rannych. Burkińskie media domagają się wymierzenia im sprawiedliwości; dziennik "Le Pays" żąda wręcz "wyrwania zła z korzeniami".

Zamieszanie wywołane puczem w Burkinie Faso postanowił wykorzystać prezydent Konga Denis Sassou-Nguesso. Niepomny losów Compaore, zapowiedział referendum w sprawie zmiany konstytucji, która umożliwiłaby mu kandydowanie w wyborach. Obecnie konstytucja zakazuje Nguesso, który ma 72 lata, a władzę sprawuje od 32, ubiegania się o prezydenturę ze względu na jego podeszły wiek.

Rozwój wypadków w Burkinie Faso jest bacznie obserwowany także w Gwinei, gdzie 11 października odbędą się wybory prezydenckie. Jednym z tematów kampanii pozostaje ewentualny powrót do kraju kapitana Dadisa Camara, który w 2009 r. stał na czele junty wojskowej i odpowiada za masakrę bezbronnych manifestantów opozycji.

...

WLADZA MUSI PRZESTAC KRASC I OSZUKIWAC! BO POJDZIECIE WSZYSCY DO PIEKLA NIEZALEZNIE Z KTOREJ KLIKI!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:18, 29 Lis 2015    Temat postu:

Burkina Faso po raz pierwszy demokratycznie wybiera prezydenta i parlament


Setki wyborców stoją w kolejkach do lokali wyborczych w Burkina Faso, gdzie w niedzielę trwają pierwsze od trzech dekad demokratyczne wybory do parlamentu oraz na prezydenta, który zastąpi obalonego w zeszłym roku po 27 latach autorytarnych rządów Blaise Compaore.

Według komentatorów i analityków niedzielne głosowanie będzie najbardziej demokratycznym aktem wyborczym w historii Burkina Faso. Poprzednie wybory zarówno do parlamentu, jak i prezydenckie kontrolowane były przez zaufaną straż prezydencką Compaore, który rządził nieprzerwanie krajem od 1987 roku.
REKLAMA


Zgodnie z październikowym dekretem tymczasowej rady ministrów w niedzielę odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich oraz głosowanie na deputowanych do jednoizbowego parlamentu.

Pierwotnie głosowanie planowane było na 11 października, lecz zostało przesunięte w wyniku październikowego puczu straży prezydenckiej dowodzonej przez Gilberta Diendere - blisko związanego z wygnanym rok temu z Burkina Faso prezydentem Compaore. Straż prezydencka zbuntowała się przeciw wykluczeniu z życia politycznego obozu byłego prezydenta; na mocy uzgodnień okresu przejściowego jego reprezentanci nie mogli stanąć do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Po zakończeniu tygodniowego przewrotu zbuntowany regiment straży prezydenckiej został uwięziony w koszarach, a pozostała część armii wycofała się ze stolicy kraju, Wagadugu.

Niedzielne wybory mają zakończyć rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.

...

Znakomicie! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91136
Przeczytał: 196 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:51, 14 Sie 2017    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Świat
Atak na restaurację. Zginęło kilkanaście osób
Atak na restaurację. Zginęło kilkanaście osób

Dzisiaj, 14 sierpnia (05:4Cool
Aktualizacja: 1 godz. 27 minut temu

Co najmniej 18 osób zginęło, a osiem zostało rannych, w ataku na restaurację w stolicy Burkina Faso, Wagadugu. Napastnicy to prawdopodobnie dżihadyści - poinformował minister łączności tego kraju Remis Dandjino.
Napastnicy zaatakowali restaurację w Burkina Faso, Wagadugu
/STR /PAP/EPA


Według świadków grupa uzbrojonych mężczyzn wtargnęła to tureckiej restauracji Istambuł w Wagadugu w niedzielę wieczorem. Doszło do wymiany ognia między napastnikami a siłami bezpieczeństwa.

Dwóch napastników zginęło. Po kilku godzinach siłom specjalnym udało się uwolnić zakładników.

Według źródeł szpitalnych, na które powołuje się AFP, jest co najmniej dziesięcioro rannych, a wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej jeden Turek. Z kolei Reuters, cytując ministra Dandjino, pisze o zmarłym obywatelu Francji.

W szturmie na restaurację uczestniczyły m.in. elitarne jednostki żandarmerii. Do tej pory żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do przeprowadzenia ataku. Władze nazwały ten incydent zamachem terrorystycznym.

W graniczącym m.in. z Mali i Nigrem Burkina Faso od 2015 r. często dochodzi do ataków dżihadystów. Do niedzielnego zamachu doszło w miejscu oddalonym o ok. 200 metrów od kawiarni Cappuccino, która była celem ataku terrorystycznego w styczniu 2016 r. Zginęło wówczas 30 osób, a rannych zostało ponad 70. Do zamachu przyznała się wówczas regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM).

...

Bo tam jak w rejonie Kurdystanu powinno byc panstwo Tuaregow. Jak gdzies jest niesprawiedliwosc i zabór to mamy ciagla wojne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy