Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Współczesne dzieje Węgier.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:48, 04 Cze 2018    Temat postu: Współczesne dzieje Węgier.

Traktat w Trianon - koniec Wielkich Węgier


4 czerwca 1920 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Węgier. Tego dnia w pałacu Grand Trianon w Wersalu delegacja węgierska została zmuszona do podpisania traktatu na mocy którego utracono dwie trzecie terytorium. Tym samym poza granicami państwa węgierskiego znalazła się jedna trzecia tego narodu.

Trianon to największe upokorzenie i porażka naszych bratanków. Ich kraj został okrojony do małego terytorium. Jednak pamięć o tzw. Wielkich Węgrzech jest bardzo żywa we współczesnym madziarskim społeczeństwie.

Tragedia Trianon

Kiedy po zakończeniu I wojny światowej wreszcie odrodziła się Polska i mogliśmy cieszyć się odzyskaną wolnością, Węgrzy przeżywali wielki narodowy dramat. Nastąpił rozpad potężnej monarchii austro-węgierskiej, a w miejsce dotychczasowego Królestwa Węgier powstało państwo węgierskie. Jako kraj walczący po stronie Trójprzymierza Węgry znalazły się w obozie przegranych i musiały przyjąć upokarzające warunki podyktowane przez Ententę. Co gorsza, byly osłabione krótkimi, bo trwającymi zaledwie 133 dni w 1919 roku, ale wyniszczającymi, rządami komunistów. Ostatnim momentem, który dawał Madziarom nadzieję, był 16 listopada 1919 r., kiedy to admirał Miklós Horthy wjechał do Budapesztu na białym koniu na czele Armii Narodowej, kończąc tym samym istnienie komunistycznej Węgierskiej Republiki Rad. Jednak państwa Ententy zadecydowały już o losie Węgier. Była to najsurowsza kara ze wszystkich, jakie spotkały państwa przegrane w tej wojnie, mimo że to nie Madziarowie odpowiadali za wywołanie konfliktu.
Początkowo Węgrzy nie chcieli się zgodzić na podpisanie traktatu pokojowego, aż w końcu pod naciskiem Ententy ich delegacja podpisała dokument kończący wojnę (warto odnotować, że tego dokumentu nie podpisały Polska ani Stany Zjednoczone). Tym samym 4 czerwca 1920 roku upadły Wielkie Węgry - z dotychczasowego obszaru państwa o powierzchni 325 tys. km kw. pozostało jedynie 93 tys. km kw., czyli utracono ponad dwie trzecie terytorium. Same tylko ziemie, które weszły w skład Rumunii - aż 103 tys. km kw. - stanowiły większy obszar od tego, który pozostawiono Węgrom. Węgrzy zostali zmuszeni uznać niepodległość Czechosłowacji oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Obszar odebrany Węgrom został przyznany: Rumunii - Siedmiogród, części Kriszany, Marmaroszu i Banatu oraz kilka mniejszych krain historycznych; Czechosłowacji - tereny dzisiejszej Słowacji (dawne tzw. Górne Węgry) i Ruś Zakarpacka; Austrii - prowincja Burgenland utworzona z zachodnich części komitatów Sopran, Moson i Vas; Polski - niewielkie obszary Spiszu i Orawy. Co ciekawe, Węgrom bardzo zależało na tym, aby te ostatnie ziemie znalazły się w jak największej części na terytorium naszego państwa i nie przypadły Czechosłowacji. Wraz z oderwanymi ziemiami poza granicami kraju znalazł się co trzeci Węgier.

"Nem! Nem! Soha!"

Jakby tego było mało, Ententa nałożyła na Madziarów dodatkowe kary. Zabroniono im odbywania powszechnej służby wojskowej, a liczebność armii została zredukowana do 35 tysięcy żołnierzy. Nałożono także zakaz rozwoju przemysłu zbrojeniowego - zmniejszono liczbę fabryk broni, co jednak nie przeszkodziło pograżonym w tragedii Węgrom przysłać do Polski latem 1920 roku 100 milionów naboi i sprzętu wojskowego, bez którego naszą wygrana mogłaby okazać się niemożliwa. Węgrzy mieli również zakaz posiadania lotnictwa i marynarki wojennej - to ostatnie wydało się zresztą oczywiste po utracie dostępu do morza. Nawet linie kolejowe mogły być budowane wyłącznie w systemie jednotorowym. Traktat z Trianon nałożył Także na Budapeszt obowiązek zapłacenia dużych reparacji wojennych. Narod został rzucony na kolana.
4 czerwca 1920 r. zapanowała żałoba narodowa - we wszystkich kościołach biły dzwony, odprawiano nabożeństwa żałobne, pozamykano szkoły i urzędy, na pięć minut stanęła komunikacja publiczna, a flagi państwowe aż do 1938 r. pozostały opuszczone do połowy masztów. W każdą rocznicę podpisania traktatu z Trianon, który położył kres Wielkim Węgrom, żałobę okazywał parlament, urzędnicy i wszyscy obywatele. W okresie międzywojennym uczniowie zaczynali każdy dzień modlitwą o zmartwychwstanie Ojczyzny w granicach sprzedaży 1920 r.: "Wierzę w Boga, wierzę w Ojczyznę, wierzę w Sprawiedliwość, wierzę w Zmartwychwstanie Dawnych Węgier". Do dziś symbolem wyrażającym brak akceptacji dla postanowień traktatu jest hasło: "Nem!Nem! Soha!" - "Nie! Nie! Nigdy!". Głównym celem węgierskiej polityki zagranicznej stała się rewizja postanowień traktatu z Trianon. Z tego właśnie powodu Budapeszt zdecydował zbliżyć się do III Rzeszy, przy której poparciu w latach 1938-1941 uzyskał zrewidowanie części postanowień. W 1938 r. Węgry odzyskały południową Słowację od Czechosłowacji, w 1939 roku po rozpadzie Czechosłowacji zajęły Karpato-Ukrainę, w 1940 r. od Rumunii uzyskały północny Siedmiogród. Po tym jak Niemcy zaatakowali Jugosławię, przekazali Węgrom serbską Wojwodinę (Baczkę), słoweńskie Prekmurje, a także chorwackie Baranję i Medimurje. W sumie obszar państwa Madziarów powiększył się do 172 tys. km kw. Jednak wszystkie zmiany terytorialne zostały anulowane w 1947 roku przez postanowienia pokoju paryskiego i Węgry ponownie wróciły do granic z 1920 r.

...

Haniebne wydarzenie z historii regionu. Aby jeszcze poglebic to w przypomne ze wczesniej jedno z panstw zbojeckich tzw. Czechoslowacja (twor tak sztuczny ze juz go nie ma) dokonalo agresji na Zaolzie. I ZACHOD TEZ PRZYKLEPAL! Bo masoni wspierali masonow czyli wladze tej niby Czechoslowacji.

Oczywiscie tak nie zostanie. Zbliza sie czas odrodzenia. I ta kara za grzechy Wegrow sie skonczy. Polska Wegry Chorwacja to bedzie czoloeka Europy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133603
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:13, 26 Paź 2018    Temat postu:

Węgry: upamiętniono Imre Nagya w 60. rocznicę jego stracenia

Prezydent Janos Ader oraz inni przedstawiciele władz Węgier, a także organizacje pozarządowe i przedstawiciele opozycji oddali w sobotę hołd b. premierowi z czasu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagyowi w 60. rocznicę jego stracenia.

...

Wykopipowykopie 32 min. temu 0
Historia o ktorej sie nie mowi...

,,Węgierski generał pułkownik Pál Maléter / ur. 4 września 1917 - zamordowany 16 czerwca 1958. Dowódca wojskowy Powstania Węgierskiego 1956 roku.

26 października 1956, jako pierwszy tak wysoki rangą oficer węgierskiej armii, ogłosił przejście na stronę rewolucji. Podległe mu oddziały pancerne zaatakowały znajdujące się już w Budapeszcie siły sowieckie zadając im straty. 30 października 1956 utworzył Komitet Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Węgier, kierujący działaniami powstańców. Liczył na dyplomatyczne zakończenie rewolucji i wycofanie się wojsk radzieckich z Węgier. 4 listopada 1956 przybył na rozmowy z dobrze nam znanym sowieckim generałem Iwanem Sierowem (pełniącym wówczas funkcję szefa KGB) na wyspie Csepel na Dunaju. Został tam, wraz z całą delegacją węgierską aresztowany. W ciągu kilku następnych dni powstanie upadło, a Budapeszt został zajęty przez armię sowiecką. Zamordowany w więzieniu w Budapeszcie 16 czerwca 1958 roku wraz z innymi przywódcami Powstania Węgierskiego.

Ot taka ciekawostka: Maléter liczył przeszło 2 m wzrostu. Jego nazwiskiem nazwano odmianę sosny ......karłowatej,,

Cześć Jego Pamięci !

....

Meczennicy tych dni! Okryli sie chwala! Pamietajcie ze mord oznacza ze NIE POSZLI NA WSPOLPRACE! Komuna dazyla wcale nie do zabicia a do zeszmacenia! Zeby sie upodlil.
A oni sie nie ugieli!



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy