Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Przemysł sprzed tysięcy lat.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:31, 04 Gru 2015    Temat postu: Przemysł sprzed tysięcy lat.

Znaleziono skarb metalurga sprzed prawie 3 tys. lat

W Świdnicy odkryto skarb - Thinkstock

Do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy k. Zielonej Góry trafił kolejny skarb – to ok. 400 przedmiotów brązowych o łącznej wadze 14 kg, datowanych wstępnie na koniec epoki brązu, tj. na lata 900 – 700 p.n.e.

Jak wyjaśniła Julia Orlicka-Jasnoch z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, skarb w rozumieniu archeologicznym, to nie zawsze garnek z monetami. Tym razem jest to depozyt brązowy, pochodzący z czasów panowania kultury łużyckiej.
REKLAMA


Do jego odkrycia doszło pod koniec listopada br. w na terenie gminy Babimost, w pobliżu Nowego Kramska. Przedmioty brązowe zostały prawdopodobnie wyorane i wraz z fragmentami naczynia leżały na powierzchni. Ten rejon jest znany z licznych znalezisk tego typu i dość bogatego osadnictwa.

- Biorąc pod uwagę, że przedmioty z brązu były w naczyniu, mamy do czynienia z działaniem jak najbardziej celowym. Jest to kolejny tzw. skarb metalurga. W jego inwentarzu znalazło się wyposażenie całego warsztatu brązowniczego: formy odlewnicze, gotowe wytwory, a także złom brązowy, odpadki produkcyjne. Właściciel warsztatu zajmował się głównie produkcją siekierek i sierpów, być może także grotów oszczepów - powiedziała Orlicka-Jasnoch.

Według specjalistów najciekawszymi przedmiotami w zbiorze są dwie brązowe formy odlewnicze, jedna do produkcji siekierek, druga do produkcji sierpów. Wykonane z tego stopu metali formy odlewnicze są wielką rzadkością w naszym kraju. Dotychczas z całego terenu Polski znanych jest zaledwie około 10 tego typu obiektów, nie licząc tych znalezionych ostatnio. Trzy z nich znajdują się w kolekcji muzeum ze Świdnicy.

Obecnie trwa wstępny etap inwentaryzacji najnowszego znaleziska i oczekiwanie na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie własności. W przypadku pozytywnej opinii Konserwatora konieczne będzie pozyskanie pieniędzy na konserwację i analizy specjalistyczne.

- Dopiero wówczas będzie można przystąpić do merytorycznego opracowania, które - miejmy nadzieję - wniesie wiele nowego do naszej wiedzy o starożytnej metalurgii i uściśli datowanie skarbu z Nowego Kramska - dodała Orlicka-Jasnoch.

Po zakończeniu procesu badawczego skarb z Nowego Kramska dołączy do licznych eksponatów prezentowanych w świdnickiej placówce obrazujących rozwój i kulturę dawnych mieszkańców tych ziem.

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy jest placówką kultury podległą samorządowi miasta Zielona Góra.

....

Taki to byl ,,przemysl" tysiace lat temu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133592
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:18, 02 Lis 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Solne skarby na Podkarpaciu. "Potwierdzona produkcja soli w pradziejach"
Solne skarby na Podkarpaciu. "Potwierdzona produkcja soli w pradziejach"

1 godz. 30 minut temu

Solne skarby odkryte na Podkarpaciu. W nomen omen Tyrawie Solnej odnaleziono pozostałości instalacji solnych sprzed 3 tysięcy lat! Odkrycia dokonał dr Maciej Dębiec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Solne skarby odkryte na Podkarpaciu (9 zdjęć)




+ 6

Są to pozostałości naczyń solowarskich, czyli takiej ceramiki technicznej, która była wykorzystywana do produkcji soli. Znalezisko pochodzi z epoki brązu albo wczesnej epoki żelaza. Także jest to na tym terenie po raz pierwszy potwierdzona produkcja soli w pradziejach - mówi dr Dębiec.

Do tej pory tego typu przedmioty odkrywano jedyne w okolicy Krakowa.

Wśród podkarpackich znalezisk są też fragmenty prowizorycznych pieców, do których wkładano naczynia ze słoną wodą z lokalnych źródeł. Woda odparowywała i tak pozyskiwano sól.

Tyrawa Solna jest znana z produkcji soli, ale z czasów średniowiecza przez nowożytność do czasów II wojny światowej. My potwierdziliśmy, że sól produkowano tu wcześniej. Są to dość rzadkie znaleziska - dodaje dr Dębiec.

Najbliższe miejsce, w którym dokonano podobnych odkryć znajduje się aż w Rumunii.

(j.)

Paweł Pawłowski

...

Sol to towar strategiczny. Pamietajcie ze jedyna mozliwoscia przechowania miesa bez lodowki jest SOLENIE! Stad wojny o sol nie sa dziwne. Gdzie taka instalacja TAM I WLADZA POLITYCZNA! Toz jedna wioska by tego nie obronila. Praslowanie bo wiemy juz ze kultura luzycka to Praslowianie na pewno dzieki badaniom krwi mieli juz wtedy wladze. Jakies plemiona.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy