Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Odzyskiwanie danych.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 97557
Przeczytał: 37 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:53, 14 Wrz 2018    Temat postu: Odzyskiwanie danych.

Odzyskiwanie zdjęć z kart pamięci — test programów do odzyskiwania zdjęć
DewXDewX 13.09.2018 20:31
Wiele osób w różnych częściach internetu spotyka się z problemem przypadkowego skasowania zdjęć. Są i tacy, którzy zdjęcia stracili z innych powodów np.: udziału szkodliwego oprogramowania bądź wadliwych kart pamięci.

Pamiętaj, aby kupować karty pamięci mając na uwadze, że niektóre z nich to podróbki a są i takie, które nie są podróbkami, ale ich jakość jest mizerna. Aby się przed tym chronić, możesz skorzystać ze wpisu Karta MicroSD podróbka czy oryginalna - sprawdzamy oryginalność k... oraz Najczęściej polecane i kupowane karty pamięci MicroSD od 4GB do 400GB. Zajrzyj także do Najlepsza karta pamięci do smartfona — wybieramy MicroSD.

REKLAMA
Grafika z Pixabay.com
Grafika z Pixabay.com
Dobrze, że są możliwości przywrócenia usuniętych zdjęć. Oczywiście dobrze jest to zrobić przed zapisywaniem kolejnych danych i jakichkolwiek działań na karcie pamięci jak np.: kopiowanie, przenoszenie i dodawanie plików - operacje te powodują nadpisywaniem danych na karcie, co może uniemożliwić odzyskiwanie zdjęć.

Aplikacje i programy do odzyskiwania zdjęć z karty pamięci
Aplikacji, jak i programów do odzyskiwania zdjęć z kart pamięci jest cała gama, zarówno tych, które możemy użyć bezpośrednio w smartfonie (jako aplikacja) oraz tych, które instalujemy na swoim urządzeniu typu laptop czy komputer.

Ja jestem zwolennikiem odzyskiwania zdjęć z kart za pomocą laptopa, ponieważ jego moc obliczeniowa jest dużo większa, pojemność na dysku także, a dodatkowo jest to wygodniejsze.

W tym wpisie zobaczysz parę programów (inny wpis będzie z aplikacjami na Androida), dzięki którym spróbuję odzyskać zdjęcia, które zostały skasowane. Sprawdzimy także ile zdjęć będzie można odzyskać, po ich wykasowaniu oraz sformatowaniu karty pamięci.

Testowa paczka zdjęć - szczegóły
Aby test był możliwie najbardziej zbliżony do rzeczywistości, postanowiłem stworzyć kilkanaście folderów z różnymi wielkościami plików, różnymi nazwami (same litery, same cyfry i mieszane) oraz w różnych formatach.

Formaty zapisanych zdjęć:

jpg, najczęstsze spotykane więc nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu.
png, niektóre aplikacje zapisują pliki jako png. Nawet jest aplikacja do robienia zdjęć w formacie png na Androidzie, mowa o Camera FV-5.
bmp, mało spotykane rozszerzenie plików graficznych na smartfonach, jednakże spotkałem się z aplikacjami, które pozwalały na zapis plików w bmp.
dng, pliki RAW przeznaczone do "wywoływarek surowych zdjęć". RAW jest to plik zawierający wszystkie informacje, jakie wpadły przez obiektyw na matrycę i nie są poddawane żadnej obróbce, musimy sami je "wywołać" (wywoływanie plików RAW na smartfonie). Nowe smartfony coraz częściej mają możliwość zapisywania plików w RAW, więc nie mogło tego zabraknąć w teście.
Wielkość zdjęć:

malutkie, zdjęcia mają rozmiar mniej więcej 320x200
średnie, zdjęcia są już w większej wielkości, mniej więcej 1024x768
duże, tutaj znajdują się pliki graficzne mające wielkość zbliżoną do 2048x1536
bardzo duże, pliki graficzne o wymiarach zbliżonych do 4096x3070
Nazwy plików:

litery, pliki mają nazwy z losowy naciśniętych liter
cyfry, pliki graficzne mają nazwy z losowo naciśniętych cyfr
mieszane, pliki posiadają nazwy z losowo naciśniętych cyfr i liter
Ogólne:

Testowa paczka zawiera 43 foldery z plikami graficznymi. Foldery podzielone są tak, aby przy odzyskaniu plików łatwo było mi policzyć jakie pliki zostały odzyskane.

Całość była testowana na karcie pamięci 4GB.

image
image
image
image
Ogółem jest 390 plików o wielkości łącznej 2,56GB. Dokładniej 120 plików JPG, 120 plików PNG, 120 plików BMP i 30 plików DNG.

image
Testowane programy będą miały co robić.

Programy do odzyskiwania zdjęć z karty pamięci - darmowi kandydaci
Cały test będzie przeprowadzany na kilku programach do odzyskiwania danych. Wybrałem tylko te darmowe w 100%, bez limitów itp.

Poniższa kolejność programów biorących udział w teście jest przypadkowa.

Digital Image Recovery (DIR)
Recuva
Ashampoo Undeleter
Undelete 360
Wise Data Recovery
TestDisk
iCare Data Recovery
Było tutaj więcej programów, ale realia zweryfikowały... limity, limity i jeszcze raz limity.

Test odzyskiwania zdjęć - skasowanie plików (na PC)
Pierwszym testem będzie próba odzyskania plików skasowanych ręczne bez nadpisywania danych i wykonywania jakichkolwiek innych czynności na karcie pamięci. Skasowanie nastąpiło bezpośrednio z smartfona i podstawowej galerii w systemie Android.

Skasowane na PC
Skasowane na PC
W przypadku plików JPG każdy program poradził sobie niemal idealnie, jedynym wyjątkiem okazał się TestDisk, który zamiast 120 plików JPG odzyskał 118.

Z plikami PNG oraz BMP żaden z programów nie miał problemów i odzyskał pełną liczbę plików.

Pliki RAW zapisywane były w DNG, niektóre programy odzyskały je w TIF, co nie jest jakimś problemem. Ciekawy jest fakt, że Recuva odzyskując pliki, ukazał 26 DNG i 4 TIF, więc tak, czy inaczej odzyskał wszystkie 30 plików RAW, tylko w dwóch formatach. Digital Image Recovery odzyskał 30 plików RAW jako TIF, TestDisk oraz iCare Data Recovery odzyskali 30 plików RAW jako DNG (prawidłowo). Lekkie problemy napotkały programy Undelete 360 i Wise Data Recovery odzyskując po 24 plików RAW w formacie DNG, brakujących 6 nie zostało odzyskanych. Z plikami RAW poległ Ashampoo Undeleter.

Test odzyskiwania zdjęć - format karty pamięci w smartfonie
Zdarza się, że chcąc wyczyścić smartfona z wszystkich plików, omyłkowo lub z pośpiechu sformatujemy kartę pamięci, gdzie były nasze dane.

Format karty pamięci na smartfonie
Format karty pamięci na smartfonie
Jeśli, chodzi o pliki w formatach testowych (JPG, PNG, BMP i DNG) to... no właśnie, zadziało się.

Najlepiej z plikami JPG poradził sobie Digital Image Recovery (DIR), z którego osobiście używałem, od kiedy tylko pamiętam. Mimo swoich lat daje radę. Tuż za nim uplasował się TestDisk, odzyskując 118 plików JPG, później Recuva i Undelete 360 z wynikiem 104 plików JPG. Najgorzej poradziły sobie takie programy jak Ashampo Undeleter, Wise Data Recovery i iCare Data Recovery odzyskując 0 plików w JPG.

Z PNG było już lepiej, ponieważ Digital Image Recovery, Recuva, Undelete 360 oraz TestDisk odzyskały pełną pule plików PNG, czyli po 120.

BMP, najlepszy Digital Image Recovery i TestDisk z odzyskanymi plikami po 120. Za nimi uplasował się Recuva oraz Undelete 360 z wynikiem po 119 plików BMP. Ashampoo Undeleter dał radę z... 2 plikami BMP, to i tak lepiej niż Wise Data Recovery i iCare Data Recovery, które poległy - odzyskanych 0 plików w formacie BMP.

Pliki RAW odzyskiwane podobnie jak wcześniej były w fotmacie DNG (oryginalnie) oraz TIF. Wrzucając te dwa formaty do jednego worka, to Digital Image Recovery, Recuva i TestDisk odzyskały po maksymalną ilość tych plików, czyli 30. Ashampoo Undeleter, Undelete 360, Wise Data Recovery oraz iCare Data Recovery wywiesiły białą flagę, zero odzyskanych RAWów w tym teście.

Test odzyskiwania zdjęć - szybki format w systemie Windows
Nie wiem jak Wy, ale mi zdarzyło się omyłkowe sformatowanie karty pamięci opcją dostępną w systemie Windows. Dobrze, że to był szybki format. Sprawdziłem ile plików, zostanie odzyskanych po szybkim formacie i wiecie co... zobacz wykres i przeczytaj opis Smile

Szybki format na PC
Szybki format na PC
Kolejny test i ponownie Digital Image Recovery pokazuje klasę, odzyskując całe 120 plików JPG, za nim TestDisk z 118 odzyskanymi, najniższy poziomy podium zajmuje Recuva (odzyskane 100 plików JPG). Kolejny w kolejne na podium był Ashampoo Undeleter z wynikiem 90 odzyskanych plików JPG. Są i tacy, którzy poddali się bez walki wynikiem 0 plików, a są to Undelete 360, Wise Data Recovery, iCare Data Recovery.

Z plikami PNG było już ciut inaczej, Digital Image Recovery i TestDisk odzyskały po 120 plików PNG, a Recuva i Ashampoo Undeleter po 80. niestety ponownie Undelete 360, Wise Data Recovery i iCare Data Recovery postanowiły odpocząć, odzyskując magiczne 0 PNG.

Digital Image Recovery wraz z TestDisk pokazały klasę, odzyskując pełny pakiet po 120 plików BMP, trochę dalej z wynikiem po 84 plików BMP znalazły się Recuva i Ashampoo Undeleter. Szkoda, że i tutaj Undelete 360, Wise Data Recovery i iCare Data Recovery dały ciała.

Pliki RAW w formatach DNG i TIF pozwolę, wrzucić sobie do jednego worka. Takim sposobem okazuje się, że Digital Image Recovery, Recuva, Ashampoo Undeleter i TestDisk odzyskały po 30 plików, co daje odzysk na poziomie 100%. Pozostałe programy... ech.

Test odzyskiwania zdjęć - nadpisanie zdjęć różnymi plikami
W tym teście posłużymy się paczką, która zawiera różnego rodzaju pliki (np.: txt, jpg, png, bmp, gif, odg, odp, ods, odt, mp3, zip oraz... pliki bez rozszerzenia). Waga paczki jest równa 3GB.

Nadpisane 3GB na PC
Nadpisane 3GB na PC
Wykres przedstawia się ciekawie. Jak widzimy, nie zawsze tyle samo plików zostaje odzyskanych.

JPG, z tym formatem najlepiej poradziły sobie Digital Image Recovery, Recuva i Ashampoo Undeleter, które odzyskały po 100 plików, na drugim miejscu znalazł się TestDisk z 98 odzyskanymi plikami. Trzecie miejsce przypada Undelete 360, Wise Data Recovery oraz iCare Data Recovery.

Digital Image Recovery, Recuva, Ashampoo Undeleter oraz TestDisk poradziły sobie śpiewająco z formatem PNG, odzyskując po 120 plików PNG. Undelete 360, Wise Data Recovery i iCare Data Recovery poradziły sobie z odzyskaniem po 40 plików PNG.

Z plikami BMP najlepiej poradziły sobie Digital Image Recovery, Recuva i TestDisk odzyskując po 117 plików BMP. Po piętach depcze im Ashampoo Undeleter z wynikiem 110. Undelete 360, Wise Data Recovery, iCare Data Recovery dały radę prawie 3 razy gorzej, odzyskując po 40 plików BMP.

RAWy... tutaj już pliki miały pecha, zostając nadpisane w dużej mierze. Digital Image Recovery odzyskał tylko 4 pliki TIF, pozostałe pliki odzyskały także po 4 pliki tylko, że już w formacie DNG.

Test odzyskiwania zdjęć - skasowane na smartfonie
Czasami zdarza się, że w wyniku naszej pomyłki usuniemy zbyt dużo zdjęć. Ja na potrzeby testu skasowałem na smartfonie wszystkie testowe pliki. Chciałem zobaczyć w ten sposób, czy jest różnica w skasowaniu plików na smartfonie, ze skasowaniem plików w systemie Windows poprzez opcję "Usuń".

Skasowane na smartfonie (Android)
Skasowane na smartfonie (Android)
Jak widzicie, usunięte pliki na smartfonie są możliwe do odzyskania przez większość programów w 100% - jeśli oczywiście pliki nie zostały niczym nadpisane. Czyli kasujemy, marudzimy pod nosem, wyciągamy kartę i odzyskujemy.

W przypadku JPG prawie wszystkie programy odzyskały 100% plików w tym formacie. Wyjątkiem jest TestDisk, który odzyskał 118 plików JPG i iCare Data Recovery, który odzyskał 0 plików w całym teście dotyczącym odzyskiwania danych przez skasowanie ich na smartfonie.

Jak w przypadku PNG i BMP wszystkie (prawie) programy poradziły sobie idealnie, odzyskując po 120 plików, jedynie wcześniej wspomniany iCare Data Recovery się poddał.

Pliki RAW w formacie TIF w ilości 30 sztuk odzyskał Digital Image Recovery, pozostałe programy odzyskały po 30 plików w DNG i znów iCare Data Recovery nie dał rady (0 odzyskanych plików).

Test odzyskiwania zdjęć - Skasowane w Androidzie z nowymi zdjęciami
Ten przykład jest mało realny, co nie oznacza, że się nie zdarza. W tym teście zajmiemy się skasowanymi przypadkowo zdjęciami, po czym zostało wykonane mnóstwo zdjęć (~740 sztuk co dało 3GB zdjęć).

Skasowane na smartfonie i wykonane 3GB zdjęć
Skasowane na smartfonie i wykonane 3GB zdjęć
Nadpisywane dane są trudne do odzyskania co doskonale tutaj widać.

Przy plikach JPG program Recuva odzyskał tylko 23 plików, Ashampoo Undeleter i TestDisk już po 21 sztuk. Pozostałe programy nie dały rady.

PNG, tutaj sprawa wygląda trochę lepiej. Jednakże w dalszym ciągu jest to kiepski wynik, mowa tutaj o odzyskaniu po 40 plików przez Recuva, Ashampoo Undeleter i TestDisk. Reszta programów poddawała się.

Strasznie wygląda także ilość odzyskanych plików w formacie BMP. Recuva i TestDisk dały radę odzyskać 38 plików, Ashampoo Undeleter 30 plików. Pozostałe programy niestety... 0 odzyskanych.

Ciekawy jest fakt, że w przypadku plików RAW, program TestDisk odzyskał 3 pliki DNG. Cała reszta wywiesiła białą flagę.

...

Trzeba bylo sprobowac Puran oraz Lazesoft Recovery. Nie widze tutaj a mi wyszlo ze najlepsze! A malutkie 16 MB i 27 MB na dysku!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy