Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Monetyzacja informacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:09, 09 Kwi 2018    Temat postu: Monetyzacja informacji

YouTube nielegalnie pozyskuje dane milionów dzieci
09.04.2018 12:30, dodał: BenekOcena:

Setek miliardów dolarów zadośćuczynienia domagają się prawnicy od Google. Powód? Nielegalne pozyskiwanie danych milionów dzieci.


Od dawna mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Najmłodsi internauci są bardzo łakomym kąskiem dla wszystkich reklamodawców, bowiem ci od pierwszych lat życia mogą próbować zaszczepić w nich zamiłowanie do marki lub budować jej świadomość. Oczywiście najmłodszych chroni w tej kwestii prawo, wprowadzające liczne zakazy w sferze ingerowania w ich prywatność. Wygląda na to, że w tej kwestii za daleko zagalopowała się firma Google.

Internetowy gigant za pośrednictwem serwisu YouTube nielegalnie pozyskiwało dane dzieci. Ponad 20 grup adwokackich zajmujących się tą sprawą wystosowało pisma do Google, a do Federalnej Komisji Handlu złożyło wniosek wzywający do prześwietlenia firmy pod kątem ustawy Children's Online Privacy Protection Act (COPPA). Co ciekawe, ustawa dotyczy prywatności dzieci w wieku do 13 lat, tymczasem na YouTube konto mogą zakładać osoby powyżej 13 roku życia. O co chodzi?

Szacuje się, że aż 45% dzieci w wieku od 8 do 12 lat, zamieszkujących Stany Zjednoczone, ma konto na YouTubie. Oczywiście serwis przegląda jeszcze więcej dzieci w tym wieku, bowiem do zasobów YouTube mają dostęp również niezalogowani.

...

Mamy zatem nowe zjawisko. Monetyzacje informacji. Chodzi o sprzedaz informacji przez darmowe na ogol serwisy ktore z tego maja zysk. Owszem musza skads miec ale bez przesady.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:10, 22 Kwi 2018    Temat postu:

Facebook i afera z Cambridge Analytica. Czy nas to też jakoś dotyczy?
Jan Kostrzewa | 22/04/2018
MARK ZUCKERBERG, CAMBRIDGE ANALYTIC
AFP/EAST NEWS
Udostępnij 68 Komentuj 0
Z badań przeprowadzonych przez University of Cambridge wynika, że wystarczy 70 lajków, by algorytm charakteryzował nas bardziej trafnie niż przyjaciele i współlokatorzy, 150 lajków – by wiedział o nas więcej niż rodzice, a 300 – by prześcignął w wiedzy na nasz temat współmałżonka.

Mijają dni, miesiące, a nawet lata i wciąż nie milkną echa wyborów prezydenckich w USA. Co ciekawe, nikt nie podważa uczciwości samego procesu głosowania. Chodzi natomiast o wpływ Rosjan na główne medium, czyli internet. W ogniu krytyki ostatnio znalazł się Facebook, nazywany często „internetem 2.0”.

Co sprawia, że ze wszystkich gazet, stacji telewizyjnych czy rozgłośni radiowych, które często wręcz oficjalnie opowiadały się za jednym, bądź drugim kandydatem, to właśnie „bezstronny” portal społecznościowy został posądzony o największy wpływ na wynik wyborów? Co doprowadziło do tego, że akcje Facebooka spadły w ciągu tygodnia o blisko 40 miliardów dolarów, czyli mniej więcej o koszt programu 500+ dla całej Polski, na całą dekadę? Dlaczego Mark Zuckerberg musiał stawić się przed kongresem i gęsto tłumaczyć pod gradobiciem pytań?Marketing telewizyjny vs Facebook
Firma zainteresowana reklamą swojego produktu dostaje od stacji telewizyjnej garść statystyk. W ten sposób reklamodawca wie, że np. serial „Korona królów” ogląda 2,66 mln, około 60% z nich ma ponad 50 lat, znana jest również statystycznie płeć odbiorców (dane za: Wirtualne Media). I… niewiele więcej. Zainteresowane reklamą są więc tylko firmy, które oferują produkt praktycznie „dla każdego”.

Jeżeli jednak prowadzimy warsztat samochodowy, to z tych 2,66 mln osób interesuje nas tylko wąska grupa potencjalnych klientów, którzy mają samochód i mieszkają w naszej okolicy. A jeżeli produkujemy wędki i spławiki? Ile osób spośród widzów „Korony królów” to pasjonaci wędkarstwa?

Zarówno Google, jak i Facebook zarabiają miliardy na tym, że pozwalają precyzyjnie połączyć reklamodawcę z realnie zainteresowanym produktem reklamobiorcą. Korzystając z tych portali, zgadzamy się na przekazanie tzw. telemetrii, czyli zdradzamy swoją lokalizację, płeć, wiek, zainteresowania – a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Popularne powiedzenie mówi „pokaż mi swoją historię przeglądarki, a powiem ci, kim jesteś”. Faktycznie, z badań przeprowadzonych przez University of Cambridge wynika, że wystarczy 70 lajków, by algorytm charakteryzował nas bardziej trafnie niż przyjaciele i współlokatorzy, 150 lajków – by wiedział o nas więcej niż rodzice, a 300 – by prześcignąć w wiedzy na nasz temat współmałżonka.

Wnioski z tych badań są następujące: Żona wie o nas więcej niż mamusia, ale nawet ich połączone siły przegrywają z potęgą Facebooka. Można powiedzieć, że koncerny wyciskają z nas dane niczym sok z cytryny. Mało tego! Specjalne algorytmy sztucznej inteligencji wyprzedzają nas o krok… w życiowych decyzjach. I tak, jeżeli będziemy wpisywać w przeglądarkę hasło „pierścionek zaręczynowy”, to algorytm już za chwilę zaproponuje nam suknie ślubne, za miesiąc mieszkanie, a zaraz potem poradniki dla par spodziewających się dziecka.

Do czego wykorzystywana jest na co dzień ta niebagatelna wiedza? Do bardzo prozaicznego i raczej niezbyt kontrowersyjnego zadania łączenia symbolicznej kolumny w Excelu opisującej „klienta” z inną kolumną opisującą „sprzedawcę”. W gruncie rzeczy zarówno Facebook, jak i Google są w teorii niczym więcej, jak pośrednikami, którzy mówią: „Hej, tutaj jest klient, który jest zainteresowany twoim produktem!”. Z czego koszty tej usługi pokrywa sprzedawca, wykupując odpowiednio sprofilowaną reklamę na portalu.Lepiej płacić prywatnością niż pieniędzmi
Zupełnie inną kwestią są sensacyjne doniesienia przekazane przez Edwarda Snowdena – byłego pracownika NSA, który wyniósł dokumenty pokazujące, że w ramach programu PRISM amerykański wywiad masowo podsłuchiwał mieszkańców USA, jak i obywateli innych krajów. NSA miało kontrolę nad tradycyjnymi telefonami, ale i nad Hotmailem (Microsoft), Gmailem (Google) i przede wszystkim nad Facebookiem.

Szczególnie oburzające były doniesienia, że wywiad uzyskiwał wszystkie informacje za wiedzą i zgodą wyżej wymienionych koncernów. To, co jednak było najciekawsze w całej aferze Snowdena, to reakcje na tę wiadomość, a raczej… kompletny brak reakcji.

Ludzie w większości wolą korzystać z portali społecznościowych czy komunikatorów i płacić za to swoją prywatnością niż ciężko zarobionymi pieniędzmi, a tym samym świadomie lub podświadomie akceptują fakt, że są podsłuchiwani i inwigilowani. Organy ścigania natomiast wykazały się tutaj znaną logiką ścigania osoby, która ujawniła aferę, a nie osób, które za nią stały. Przychodzi tutaj na myśl analogiczna sytuacja, w której to Julian Assang (twórca Wikileaks) jest ściągany za przekazanie informacji służb zwykłym obywatelom.

Choć Facebook był w samym środku oka cyklonu afery Snowdena, to wyszedł z niego nienaruszony. Wydawało się, że piękny wizerunek Marka Zuckerberga jako zwykłego studenta, który zrobił karierę „od pucybuta do milionera”, jest teflonowy i żadna afera z wyciekiem danych nie jest w stanie go naruszyć. Do czasu…Afera z Cambridge Analytica
Wszystkiemu winna Cambridge Analytica, prywatna firma, której udało się uzyskać dane na temat preferencji około 72 milionów użytkowników Facebooka. Ta liczba robi wrażenie. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że Facebook ma praktycznie nieograniczony dostęp do miliarda ośmiuset siedemdziesięciu jeden milionów użytkowników, to kilkadziesiąt milionów użytkowników jest zaledwie kroplą w morzu. Mówiąc bardziej matematycznie – to niecałe 3,81%.

Okazało się, że dane nie były ani przekazane wywiadowi, ani prywatnym koncernom, tylko firmie, która zajmuje się marketingiem politycznym. Co w tym obrazoburczego? W końcu reklama polityczna rządzi się takimi samymi prawami jak reklama dowolnego produktu. Tak, ale tylko w teorii.

Aby zrozumieć, jak fundamentalny wpływ na nasz wybór ma reklama, trzeba cofnąć się aż do antycznej Grecji. W starożytnych Atenach demokracja polegała na tym, że wygrywał kandydat, na którego została oddana największa liczba głosów. Takiego kandydata każdy mógł poznać osobiście, dotknąć go, porozmawiać z nim. Dość szybko jednak okazało się, że tak rozumiana demokracja jest… nieskalowalna. Według Robina Dunbara, profesora antropologii na Uniwersytecie w Oksfordzie, człowiek biologicznie nie jest realnie w stanie poznać więcej niż 150 osób (tzw. „liczba Dunbara”).

To znaczy, że podczas głosowania na przewodniczącego klasy znamy kandydatów, ale już podczas głosowania na przewodniczącego szkoły nie każdy z głosujących ma szansę realnie poznać kandydatów. Możemy mieć nadzieję, że liczba osób znających kandydatów przeważy nad tymi, którzy głosują, choć nie wiedzą na kogo.

Co jednak, jeżeli głosujemy na prezydenta wielomilionowego kraju? W takim wypadku ludzie nie głosują na człowieka, a jedynie na jego projekcję wykonaną przez media. Warto tutaj zwrócić uwagę na genezę słowa „media” od łacińskiego medium, czyli, w jednym z tłumaczeń, być pomiędzy.

Faktycznie, media realnie stoją pomiędzy nami i kandydatem, i chociaż de iure nie mają wpływu na wybory, to de facto tworzą ludzi, na których głosujemy. Czy jest w tym coś nowego lub odkrywczego? W pierwszych demokracjach właściciele prasy decydowali o wizerunku prezydentów, potem nastała era radia i telewizji, aż przyszedł wreszcie czas na internet. Ktoś może powiedzieć, że zmieniają się czasy a mechanizmy zostają te same. Nihil novi sub sole.Za co Zuckerberg stanął przed kongresem USA?
Co zatem sprawiło, że przed komisją stanął Mark Zuckerberg, a nie Jerry Zucker, prezes CNN? W wielkim skrócie – zmiana technologiczna, która przeszła w zmianę jakościową. Do tej pory właściciel telewizji był w stanie tworzyć tylko jeden wizerunek, który równocześnie trafiał do milionów odbiorców. Posiadając bardzo dokładne informacje o użytkowniku Facebooka, reklamodawca zna lęki i nadzieje każdego człowieka z osobna. Reklamodawca wie, czy osoba oczekuje prezydenta silnego czy wrażliwego; troszczącego się o stare kopalnie czy o nowe technologie; chroniącego przemysł czy przyrodę.

Następnie dzięki spersonalizowanym reklamom Cambridge Analytica była w stanie każdemu przedstawić dokładnego takiego prezydenta, jakiego oczekiwał. Chociaż istnieje tylko jeden Donald Trump, to powstało kilkadziesiąt milionów zindywidualizowanych projekcji pod poszczególne oczekiwania poszczególnych ludzi.

Czy zatem Mark Zukerberg stanął przed kongresem, ponieważ jego technologia okazała się zbyt potężna? Wielce wątpliwe. Nie przypominam sobie, aby politykom w USA przeszkadzała potęga Facebooka, gdy była ona w 100% wykorzystywana przez NSA do kontroli własnych obywateli oraz wywierania wpływu na inne państwa (szczególnie demokratyczne). Gdy jednak okazało się, że sam twórca Facebooka nie do końca panuje nad swoim dzieckiem, to afera nabrała od razu rangi skali państwowej. No cóż… stare przysłowie mówi, że kto mieczem wojuje, od miecza ginie.Kres demokracji, jaką znamy?
Pomimo pewnych zawirowań na giełdzie i odpływu części użytkowników (między innymi słynnego miliardera i gwiazdy nowych technologii Elona Muska), ciężko spodziewać się upadku Facebooka. W końcu jest on realnym monopolistą, a na horyzoncie nie widać nawet cienia konkurencji, z którą mógłby przegrać. Ciekawy wniosek wynikający z tej afery jest taki, że zwykła strona internetowa pozwala łatwiej przejąć władze w państwach demokratycznych niż… broń atomowa. Czy jest to zatem kres demokracji (demos – lud, kratos – władza) a początek mediokracji, gdzie władza mediów będzie wręcz jawna i niczym nieograniczona?

Wystarczy spojrzeć na osiągnięcia amatorów od efektów specjalnych, którzy na domowych komputerach przy pomocy aplikacji DeepFakes podmieniają twarze, aby wizja, że kolejne wybory wygra… symulacja komputerowa, stała się bardzo realna. Czas pokaże.

...

Istotnie jak funduja nam fscebook to oczywiscie podanie paru danych masowych raczej warte jest unkniecia np. Comiesiecznej oplaty np. 30. Jednak chyba tam chodzi o wazniejsze sprawy niz to ze masz 30 lat plec meska psa i rower w danych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:28, 23 Cze 2018    Temat postu:

Facebook przekazał dane użytkowników Huawei, choć to "potencjalne zagrożenie"

Wśród wiadomości o tym, komu Facebook udostępniania dane użytkowników, jedna jest szczególnie warta uwagi. Mimo napięć na linii USA-Chiny z wojną handlową w tle, Facebook przekazał wrażliwe informacje firmie Huawei.

...

Zgodnie z wlasnymi interesami zapewne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:48, 31 Sie 2018    Temat postu:

Jak podaje Bloomber Google pozwala reklamodawcom sprawdzać, jak reklamy przekładają się na zakupy. Jest to w części zasługą poufnej umowy pomiędzy Mastercard a Google.

Mastercard sprzedał Google'owi Mastercard sprzedał Google'owi dane o posiadaczach kart Google dobił targu z MasterCard i od roku gromadzi informacje o zakupach klientów w fizycznych sklepach, by wiązać je z profilami użytkowników w internecie.

Google wie, co kupujesz poza Google wie, co kupujesz poza Internetem - źródłem karty płatnicze

...

Widzicie jak inwigiluja na potege?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:51, 06 Wrz 2018    Temat postu:

Dzięki Google Arts & Culture gigant po cichu tworzy bazę naszych zdjęć

Google Arts & Culture pozwoli na wyszukiwanie dzieł sztuki na podstawie zdjęcia naszej twarzy. Kto wie, co Google później zrobi z naszymi fotkami? Baza aktualnych selfie użytkowników zostaje więc podstępnie zaktualizowana...

....

Znowu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:57, 26 Wrz 2018    Temat postu:

Google pozwala firmom trzecim czytać cudzą pocztę i nie widzi w tym nic złego
Strona główna Aktualności22.09.2018 19:45
Czytanie cudzej korespondencji? Dla Google'a to nie problem, choć sami tego ponoć nie robią. Źródło: Depositphotos
REKLAMA

gtxxor
Piotr Urbaniak
@gtxxor
Google broni polityki udostępniania danych z Gmaila zewnętrznym firmom – wynika z listu zaadresowanego przez Susan Molinari, wiceprezes ds. polityki publicznej i spraw rządowych obu Ameryk w Google, do amerykańskich senatorów, którego treść publicznie ujawnili dziennikarze CNNMoney. Zdaniem korporacji użytkownicy nie mają powodów do obaw, ponieważ polityka prywatności jest przejrzysta, a aplikacje – na bieżąco kontrolowane.

Gmail ma ponad 1,4 mld użytkowników na całym świecie, którzy mogą zintegrować usługę z platformami innych firm, choćby korzystając z niezależnych klientów poczty czy zakładając konto w jakimś serwisie. Tymczasem wspomniane inne firmy zyskują dostęp do danych z poczty, z którymi – jak się okazuje – mogą zrobić to, co im się żywnie podoba, o ile właściciel (danych) zostanie o tym fakcie poinformowany. – Deweloperzy mogą udostępniać dane stronom trzecim, o ile jest przejrzyste dla użytkowników, w jaki sposób wykorzystują te dane – tłumaczy Molinari. Mówiąc obrazowo, parując Gmaila z aplikacją firmy X, upoważniamy tę firmę do dalszego przekazywania informacji, jeśli tylko w polityce prywatności znajdzie się stosowna adnotacja.

Jako że polityka prywatności ponoć zawsze widnieje w łatwo dostępnym miejscu, Google uważa, że takie podejście nie stanowi problemu. Według firmy każdy powinien zawczasu przeczytać dokument i ewentualnie zadecydować o nieprzyznaniu uprawnień danej aplikacji.

Co zabawne, Molinari deklaruje przy tym, że samego Google'a maile użytkowników nie interesują. Jak twierdzi, w ubiegłym roku zaprzestano skanowania kont w celach reklamowych, a żaden pracownik nie przegląda cudzej korespondencji, z wyłączeniem „bardzo konkretnych przypadków wymagających pozwolenia” i dochodzeń dotyczących nadużyć. (Tak więc jednak interesują, ale tylko w wybranych scenariuszach, których to jednak wiceprezes nie precyzuje).

A skąd w ogóle pomysł na cały ten list? Otóż w lipcu The Wall Street Journal zwrócił uwagę na setki aplikacji skanujących zawartość Gmaila. W odpowiedzi Google opublikowało obszerny post na blogu, dotyczący prywatności i bezpieczeństwa, ale sprawą mimo to zainteresował się Senat Stanów Zjednoczonych. Komitet ds. Handlu ma 26 września debatować nad zabezpieczeniami wrażliwych danych konsumentów, nie tylko w kontekście Google'a, ale też firm takich jak Amazon, Apple, AT&T, Charter Communications i Twitter. I stąd po prostu próba ocieplenia wizerunku.

...

Czyli ,,standard"...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:48, 08 Paź 2018    Temat postu:

Wyciekły setki tysięcy danych użytkowników Google, firma milczała na ten temat

Google podobno ujawniło prywatne dane setek tysięcy użytkowników Google+, ale nie raczyło powiadomić żadnego z nich o problemie. Oznacza to więc, że dane mogły zostać wykorzystane bez wiedzy użytkowników, a Google przeszło obok tego obojętnie. Firma postanowiła też, że nie że nie będzie...

...

Te niby przecieki to chyba na zasadzie. My wam damy ale bedziemy udawac przeciek...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:26, 01 Gru 2018    Temat postu:

Prywatne wiadomości z 81 tys. złamanych kont Facebooka na sprzedaż

Hackerzy chwalą się posiadaniem wiadomości nawet 120 milionów użytkowników.

Nasze telefony szpiegują nas!

Chociaż niektórzy badacze wykazali, że może się to zdarzyć, pierwsze badania tego rodzaju właśnie wykryły coś znacznie bardziej podstępnego. Naukowcy z Uniwersytetu Northeastem właśnie udowodnili, że telefon rejestruje to, co znajduje się na ekranie, i przesyła te dane osobom trzecim.

...

Niestety nieustannie nowe wiadomosci o tym procederze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91030
Przeczytał: 194 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:01, 11 Gru 2018    Temat postu:

Facebook śledzi użytkowników także poza serwisem i aplikacją. Zobacz, jak...

Facebook od zawsze pokazuje reklamy na podstawie naszej aktywności w serwisie. Mało kto wie jednak, że Facebook śledzi również aktywność użytkowników - jeśli na to pozwolą - poza aplikacją czy samym serwisem FB. Domyślnie opcja ta może być włączona w ustawieniach i warto wiedzieć, jak ją...

KOMENTARZE (4) : najstarszenajnowszenajlepsze

dekoncentracja 14 godz. temu -1
Aha i zapomnieliście napisać, że każda aktualizacja fejsgówna kasuje powyższe ustawienia
i należy je wprowadzić od nowa ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

...

Wredne! Ale dka kasy! Gdyby bylo uczciwie to tez by byli bogaci ale iles mld mniej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy