Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Kartografia !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133517
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:38, 15 Cze 2013    Temat postu: Kartografia !

Wydano najstarszą mapę województwa podlaskiego


Po blisko 220 latach wydrukowana została najstarsza zachowana mapa województwa podlaskiego z 1795 roku. Ukazała się z okazji, obchodzonego w tym roku, 500-lecia województwa.

Mapa została wydana dzięki staraniom Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, placówki prowadzonej przez samorząd województwa podlaskiego.

Autorem mapy jest kartograf króla Stanisława Augusta, pułkownik Karol de Perthees. - Do tej pory dostęp do niej mieli tylko nieliczni, bo znajdowała się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie - powiedział Tomasz Popławski z wydawnictwa, które wydało mapę.

Dodał, że kartograf pracował nad mapą dwa lata i skończył ją na kilka dni przed rozbiorami w 1795 roku. Perthees - zdaniem historyków - miał wówczas prosić króla Stanisława Augusta o sporządzenie jej miedziorytu i druku, ale nie było to możliwe aż do teraz.

Województwo sięgało wówczas na północy województwo do Augustowa, dalej obejmowało ziemię bielską, drohiczyńską i mielnicką. Popławski powiedział, że Podlaskie z tego okresu stanowi tylko 26 proc. obecnego terenu województwa.

Zwrócił też uwagę, że mapa pisana była ręcznie piórem i wykonana z wielką starannością, nie ma na niej ani jednego kleksa. Dodał, że przetrwała "wojenne zawieruchy" i przez te wszystkie lata nie została uszkodzona, jedynie papier nieco zżółkł, a tusz zblakł, przez co nazwy mniejszych miejscowości są mało czytelne.

Mapa dedykowana jest królowi Stanisławowi Augustowi. Oprócz miejscowości, oznaczono równnież szlaki komunikacyjne: drogi pocztowe, gościńce oraz drogi zwyczajne, ale też rzeki, jeziora, bagna i lasy. Znajduje się też na niej napis, który w oryginale brzmi: "Mappa szczegulna woiewodztwa podlaskiego zrządzona z innych wielu mapp miejscowych tak dawniey iak y swiezo odrysowanych, tudziez goscincowych y niewatpliwych wiadomości. Wszystko wedlug regul geograficznych y obserwacyi astronomicznych".

Promocja mapy odbędzie się podczas konferencji "Podlasie Nadbużańskie", organizowanej w muzeum w Ciechanowcu w dniach 21-22 czerwca.

....

Super wiadomosc ! Trzeba by wydac wszelkie najstarsze mapy Rzeczypospolitej . Nie tylko oryginaly ale naniesc je na wspolczesne mapy satelitarne aby byly porownywalne . Policzyc dla wojewodztw i powiatow ile zajmowaly lasy ile bagna i inne podobne . Wtedy uzyskamy najbardziej wiarygodny obraz kraju tej epoki ktorego nie mamy !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133517
Przeczytał: 59 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:13, 22 Lis 2018    Temat postu:

Niezwykłą mapę Rzeczypospolitej z XVII w. odnaleźli w Paryżu historycy z Uniwersytetu w Białymstoku

Niezwykłą, rękopiśmienną mapę Rzeczypospolitej pochodzącą z drugiej połowy XVII w. odnaleźli w Paryżu historycy z Uniwersytetu w Białymstoku – dr Wojciech Walczak i dr hab. Karol Łopatecki.








Sklep Poszukiwania.pl


Na znalezisko naukowcy trafili podczas badań i kwerend we Francuskim Archiwum Państwowym. Mapa ma wymiary - 198 na 183 cm, objęty nią obszar zaprezentowany jest w skali ok. 1 do 880 000. Mapa jest w dobrym stanie, zachowały się nawet oryginalny drzewiec z fragmentami złoceń oraz fragment drewnianej ramy, w której była oprawiona - poinformowała uczelnia PAP.

Ta wielkoformatowa, narysowana ręcznie mapa zatytułowana jest: CARTE ET DESCRIPTION GÉNÉRALE DES ESTATS DE LA COURONNE DE POLOGNE OÙ SONT LE ROYAUME DE POLOGNE, LES DUCHÉS DE PRUSSE, MAZOVIE, RUSSIE NOIRE, LE GRAND DUCHÉ DE LITHUANIE, LES PROVINCES DE VOLHYNIE, PODOLIE, UKRAINE OU PAYS DES COSAQUES, DIVISÉS EN LEURS PALATINATS, SUBDIVISÉS EN CHASTELLENIES (Mapa i opis generalny ziem Rzeczypospolitej, przedstawiający Królestwo Polskie, Księstwo Pruskie, Mazowsze, Ruś, Wielkie Księstwo Litewskie, Wołyń, Podole, Ukrainę i ziemie Kozackie, podzielony na województwa z zaznaczonymi kasztelaniami).

Jej autorem był prawdopodobnie wybitny geograf i kartograf z XVII wieku Guillaume Sanson, który sporządził ją na podstawie prac szczegółowych swojego ojca Nicolasa (1600-1667), zwanego „ojcem francuskiej kartografii”.

Na trop szerzej nieznanej wcześniej mapy badacze wpadli w 2016 roku. Wówczas, w zamku Kondeuszy we francuskim w Chantilly, badali rękopis opisujący ziemie Rzeczypospolitej.

"Był to wykonany przez Sansona opis geograficzny ziem Polski i Litwy wraz z mapami szczegółowymi Rzeczypospolitej. Zawierał charakterystykę tych terenów, a także bardzo obszerny indeks miejscowości wraz z podanymi współrzędnymi geograficznymi – relacjonuje dr Wojciech Walczak, cytowany w materiale przekazanym przez UwB. - Dzieło to opierało się przede wszystkim na informacjach sporządzonych wcześniej przez innego kartografa, Guillaume’a de Vasseur Beauplana, ale zawiera dodatkowe obiekty, które uszczegóławiają obraz Rzeczypospolitej. Praca ta świadczyła o tym, że musiała powstać rękopiśmienna mapa generalna Rzeczypospolitej różniąca się od innych znanych wersji, drukowanych".

I właśnie ten obiekt odnaleźli i rozpoczęli nad nim badania historycy z Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB. Według ich wstępnych ustaleń, podobnie jak atlas z Chantilly, odnaleziona w Paryżu mapa została przygotowana przez G. Sansona na zlecenie książąt Condé.

Jak przypominają naukowcy, już w 1660 r. pojawiła się koncepcja wybrania nowego króla za życia władcy (elekcja vivente rege). Kandydatem popieranym przez Jana Kazimierza Wazy był syn Ludwika Burbona, zwanego Wielkim Kondeuszem (1621-1686) - Henryk Juliusz de Burbon (1643-1709), książę de Condé. Plany te nie zostały zrealizowane, ale kolejna okazja nadarzyła się po śmierci Jana III Sobieskiego. Wówczas wysunięto kandydaturę Franciszka Ludwika Burbon-Conti, który był bratankiem Wielkiego Kondeusza. Z tymi postaciami należy wiązać powstanie opisu i mapy ziem Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W przygotowaniu do sprawowania władzy w Rzeczypospolitej miał pomóc szczegółowy opis geograficzny ziem Polski i Litwy. Zadanie to przypadło obu Sansonom - wyjaśnia dr hab. Karol Łopatecki. – Ani Henryk Juliusz de Burbon, ani Franciszek Ludwik Burbon-Conti nie objęli tronu polskiego, dlatego i powstałe dzieło nigdy nie zostało wydane drukiem. Na szczęście zachowały się dwie rękopiśmienne kopie atlasu przechowywane w Bibliotece i Archiwum Zamku w Chantilly.

"Źródła te wymagają jeszcze badań szczegółowych, które potwierdzą okoliczności powstania. Mamy nadzieję, że w 2019 r. sfinalizujemy swoje badania wydaniem monografii na ten temat" – dodaje dr W. Walczak.

Badania nad rękopiśmiennymi mapami przedstawiającymi ziemie Rzeczypospolitej białostoccy historycy prowadzą od 2008 r., w ramach międzynarodowego projektu realizowanego pod kierownictwem dr. Wojciecha Walczaka z UwB oraz prof. Andrew Pernala z Uniwersytetu w Calgary (Kanada). W skład zespołu wchodzą też dr hab. Mariusz Drozdowski (UwB) oraz Dennis F. Essar z Uniwersytetu w Edmonton (Kanada). Przedsięwzięcie zostało wsparte przez Instytut Polonika. Publikacja zawierająca tłumaczenie opisu ziem Rzeczypospolitej wraz z mapami Sansona zostanie wydana w 2019 r.

Mapy i plany rękopiśmienne Rzeczypospolitej z okresu nowożytnego były już przedmiotem opracowania dr. W. Walczaka i dr. hab. K. Łopateckiego. Efektem wcześniejszych kwerend była publikacja pt. Mapy i plany Rzeczypospolitej XVII w. znajdujące się w archiwach w Sztokholmie, T. I i II (Warszawa 2011), wydana przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w języku polskim i angielskim.

Nauka w Polsce - PAP

...

Wspaniale! Im wiecej tym lepiej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiedza i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy