Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Październik miesiącem różańca.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91871
Przeczytał: 118 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:19, 06 Paź 2013    Temat postu: Październik miesiącem różańca.

Odpust Matki Bożej Różańcowej

Dzień przed obchodzonym w Kościele katolickim 7 października Dniem Matki Bożej Różańcowej, na Jasnej Górze odbyły się w niedzielę uroczystości odpustowe z okazji tego święta.

Do sanktuarium przybyło kilka tysięcy osób m.in. pielgrzymi z kół i tzw. róż różańcowych oraz przedstawiciele Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. To działająca od 42 lat wspólnota modlitewna, w której rejestrach zapisano dotąd ponad 12 mln wiernych. Założył ją zmarły przed dziesięcioma laty paulin, o. Bronisław Matyszczyk. Ogółem na uroczystości przybyło kilka tysięcy osób z Polski i zagranicy. Wcześniej część z nich uczestniczyła w trwających od czwartku rekolekcjach prowadzonych przez paulina o. dr. Rafała Wilka.

W homilii wygłoszonej podczas mszy na jasnogórskich wałach biskup rzeszowski Jan Wątroba m.in. przypominał historię różańca. Akcentował, że Kościół został powołany przez Chrystusa, żeby wielbić Pana Boga i oddawać mu chwałę poprzez modlitwę. Podkreślił, że choć pierwszą i najdoskonalszą formą uwielbienia Boga jest eucharystia, Kościół jako wspólnota wiernych od początku rozwijał i wzbogacał inne modlitwy. Różaniec we współcześnie znanej formie dołączył do wcześniejszych modlitw w XIII w.

Abp Wątroba mówił też, że jedną z najważniejszych dat w historii różańca wiąże się z bitwą morską pod Lepanto w 1571 r., gdy sułtan turecki próbował podbić Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież Pius V miał wezwać wiernych do modlitwy różańcowej i doznać wizji, w której nad przygotowującymi się do starcia flotami ujrzał Maryję. - Nieoczekiwana zmiana wiatru i silna mgła uniemożliwiły manewry muzułmanom. Zwycięstwo floty chrześcijańskiej okazało się ogromne tak, że udało się powstrzymać inwazję Turków. Świadomy, komu należy zawdzięczać ocalenie Europy, Pius V ustanawia na dzień 7 października święto Matki Bożej Zwycięskiej, a jego następca przemianuje je na święto Matki Bożej Różańcowej. Odtąd różaniec stanie się ulubioną modlitwą milionów katolików - podkreślił bp Wątroba.

Obecnie w Kościele katolickim październik jest miesiącem różańca. Na Jasnej Górze każda pierwsza niedziela października obchodzona jest jako odpust Matki Bożej Różańcowej.

Choć dzisiejsza forma różańca jest kojarzona z charakterystycznym sznurem modlitewnym, używanym do odliczania liczby powtórzeń kolejnych części modlitwy, już w starożytnym chrześcijaństwie dla obliczenia odmówionych pacierzy posługiwano się kamyczkami lub ziarnkami. Zwyczaj ten praktykowali zwłaszcza pustelnicy egipscy w V wieku. Od XI wieku upowszechniał się zwyczaj odmawiania przy pomocy tej metody określonej ilości modlitwy „Ojcze nasz", a od XIII w. także „Zdrowaś Maryjo". Modlitwie miało towarzyszyć rozmyślanie nad tajemnicami z życia Jezusa i Maryi.

Obecną formę różańca wierni zawdzięczają św. Dominikowi i zakonowi jego imienia. Jednak głębszy i szerszy nurt w życiu religijnym wiernych, zwłaszcza analfabetów, nadał modlitwie dominikanin Alan de Rupe (1428-1475). W zakonach różaniec zastępował modlitwę chóralną, a wśród prostego ludu - książeczkę do nabożeństwa. Od czasów papieża Leona XIII różaniec stał się najpopularniejszym wyrazem nabożeństwa do Matki Bożej.

Zaczynem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej były w 1967 r. pierwsze trzy tzw. róże, czyli 45 osób, odpowiedzialnych za krzewienie różańca. Formalnie grupa zaczęła działać w styczniu 1968 r., a w 1974 r. została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Inspiracją do odnowy modlitwy różańcowej stało się wezwanie prymasa do powszechnej modlitwy za ojczyznę.

...

Październik miesiącem różańca. Miesiac ten powinien unaocznic nam czym jest modlitwa . Czlowiek patrzy prymitywnie materialnie . Z robienia jest cos z modlenia sie nic . Tylko osoby duchowo zaawansowane ktore doswiadczyly mocy modlitwy wiedza ze niczym jest wobec niej dzialanie . Bòg jest Wszechmocny ! Moze wszystko . I nie potrzeba mu dokonan ludzi bo SAM ZROBI NIESKONCZENIE LEPIEJ !!! Wlasciwie jedyne co naprawde czlowiek moze zrobic to wyrazic wole dobra . A Bòg zadziala . I to jest najwyzsza madrosc wiary . O tym przypomina nam ten październik miesiąc różańca.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Śro 13:11, 14 Lut 2018, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91871
Przeczytał: 118 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:15, 16 Paź 2016    Temat postu:

Wieczorna wędrówka z Maryją

Andrzej Capiga
dodane 15.10.2016 10:59

Wędrówka z Maryją
Rozpoczęła się przed misyjnym krzyżem
Andrzej Capiga /Foto Gość

W pierwszym takim marszu, z różańcami w ręku, wzięło udział kilkadziesiąt kobiet, które pokonały ponad 10 km.

Marsz rozpoczął się w Stalowej Woli w parafii pw. Jana Pawła II (akademicka) pod krzyżem, pamiątką pierwszych misji świętych w 2009 r., a zakończył w sanktuarium św. Józefa w Nisku. Wieczorna wędrówka to gest w kierunku pań, panowie bowiem mają swoją męską Drogę Krzyżową na tej samej trasie, którą pokonują w okresie postu.

- Panie prosiły o coś tylko dla nich. Dwa lata temu była to piesza pielgrzymka do Radomyśla nad Sanem. Teraz z różańcem w ręku idziemy do Niska do oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - powiedział ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz parafii Jana Pawła II w Stalowej Woli, który też wędrówkę poprowadził.


Wędrówka z Maryją
Wzięło w niej udział kilkadziesiąt kobiet
Andrzej Capiga /Foto Gość
Jedną z uczestniczek marszu była pani Jolanta. - Dla mnie udział w wędrówce to rodzaj rekolekcji, ale także świadectwo dla innych. Chcę w ten sposób zaświadczyć o mojej wierze i o panu Bogu. Trasy się nie boję. Wprawdzie nie pielgrzymuję do Częstochowy lecz chodzę na inne pielgrzymki, więc mam już wprawę - wyznała pani Jolanta.

Wędrówkę zakończył Apel Jasnogórski w niżańskim sanktuarium.

...

Nowe inicjatywy nowe zycie,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
AdministratorDołączył: 31 Lip 2007
Posty: 91871
Przeczytał: 118 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:00, 31 Paź 2016    Temat postu:

Pragnienie, które przyciągnęło Boga

Paulina Smoroń
dodane 31.10.2016 09:13 Zachowaj na później

Uczestnicy Wieczoru Pełnej Łaski usłyszeli m.in., że często do odkrycia własnego powołania potrzebujemy osoby, która już w swoim życiu doświadczyła Bożych cudów
Paulina Smoroń /Foto Gość
zobacz galerię

Dziesiątki młodych osób, które do Krakowa zjechały z różnych stron Polski, niedzielny wieczór postanowiły spędzić z Maryją. Na zakończenie miesiąca maryjnego oddali się opiece Matki Jezusa.

30 października w kościele MB Saletyńskiej odbył się kolejny już Wieczór Pełnej Łaski.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, którą sprawowali dominikanie o. Tomasz Nowak OP i o. Tomasz Biłka OP. Po Mszy św. wygłosili konferencję, w której nawiązali do ewangelicznego fragmentu opowiadającego o zwiastowaniu. O. Nowak już na samym początku zauważył, że niejednokrotnie właśnie ten fragment nasuwa nam myśli o naszym powołaniu.

Przywołując scenę z Ewangelii, mówił, że Maryja w pierwszym momencie zmieszała się, słysząc słowa anioła, ale rozważała je w sercu. Przyszedł jednak moment wielkiej wiary, w którym odpowiedziała: „Oto ja, służebnica Pańska. Niech mi się stanie według twego słowa”. Jak podkreślał o. Nowak, by lepiej zrozumieć sens tego zdarzenia, należy zauważyć, że Maryja była bez grzechu pierworodnego. - W nas jest wiele wyobrażeń, które wynikają z tego, że nie uniknęliśmy tego grzechu. Dziś mówię o tym dlatego, że chciałbym was znów zaprosić na tę prostą drogę - wyjaśnił.

Zachęcał też, by nie bać się ani zmieszania, które pojawiło się u Maryi, ani niezrozumienia Bożego zamysłu. Zauważył również, że często do odkrycia własnego powołania potrzebujemy osoby, która już w swoim życiu doświadczyła Bożych cudów. - To ona będzie ci światłem na to, kim jesteś i jaka jest twoja droga - tłumaczył.

Z kolei według o. Biłki OP, fakt, że Maryja jest pełna łaski, wcale nie oznacza, że Ona niczego nie pragnie. - Maryja całe swoje życie jest pragnąca. Jest jak zeschnięta ziemia - porównał.

Przekonywał również, że każdy człowiek nosi w sobie podobną tęsknotę. - Wejdź w swoje pragnienie, a znajdziesz tam Pana i odkryjesz, że jest ono również pragnieniem Boga, które On złożył w tobie. Kiedy już Go przyjmiesz, twoje pragnienie nie zmaleje. Wręcz przeciwnie - ono będzie rosło - wyjaśniał.

Zauważył też, że pragnienie Maryi było tak wielkie, że ściągnęło na ziemię samego Boga. - Ona była zdolna do przyjęcia Pana - mówił o. Biłka OP i przekonywał, że my powinniśmy uczynić podobnie. - Musimy stanąć głodni, a odnajdziemy się w Nim jako nakarmieni, ocaleni i pełni. On nas oblecze w swoją chwałę - tłumaczył.

Zwrócił również uwagę na to, że Maryja daje nam szkaplerz, który jest znakiem Bożej obecności. Co więcej - zachęcał zebranych, by każdy z nich ten szkaplerz przyjął. - Daj się Jej oblec na noc tego świata! Załóż na siebie szkaplerz! Załóż Jej płaszcz, bo Ona chce mieć cię bardzo blisko, żebyś nie zginął - namawiał dominikanin.

Jak z kolei przekonywał o. Nowak OP, będąc właśnie w Jej płaszczu,możemy odnaleźć prawdę o sobie i swoje powołanie.

Wyjątkowy Wieczór Pełnej Łaski poświęcony Maryi zakończył się uwielbieniem, które poprowadził zespół Owca. Podobne spotkania w kościele MB Saletyńskiej odbywają się cyklicznie. Młodzi spotykają się tam dwa razy w roku, nie tylko w październiku, ale również w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Za każdym razem kościół pęka w szwach.

..

Dzis ostatni dzien.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy