Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Najbardziej niezwykłe relikwie !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:39, 20 Lis 2011    Temat postu: Najbardziej niezwykłe relikwie !

Warto zajac sie najbardziej niezwyklymi relikwiami swiata :

Ponad 70 tys. wiernych pokłoniło się przed Pasem Matki Bożej w Moskwie.

Już ponad 70 tys. wiernych pokłoniło się przed Pasem Matki Bożej, który od sobotniego popołudnia wystawiony jest na widok publiczny w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.

Pas Bogarodzicy to jedna z największych relikwii w świecie prawosławnym. Na co dzień jest przechowywany w monastyrze Watopedi na górze Athos, w Grecji. Święty Pas nigdy dotąd nie opuszczał granic Grecji. Prawosławni wierzą, że relikwia ma szczególną łaskę w leczeniu bezpłodności u kobiet i cierpiących na raka.

Aby pokłonić się przed Pasem Matki Bożej, wierni czekają w długiej kolejce. Stoją w niej po kilkanaście godzin. Do stolicy przyjeżdżają praktycznie ze wszystkich zakątków Rosji.

W niedzielę wierni nie tylko adorowali relikwię, ale także składali życzenia obchodzącemu w tym dniu 65. urodziny zwierzchnikowi rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyrylowi.

Z życzeniami do patriarchy Moskwy i Wszechrusi przyjechali też zwierzchnicy kilku innych Cerkwi prawosławnych, w tym głowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa oraz głowa Gruzińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, katolikos Ilija II. Zagraniczni hierarchowie koncelebrowali z patriarchą Cyrylem uroczystą liturgię w Soborze Chrystusa Zbawiciela.

Podczas nabożeństwa zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej zasłabł. Jego sekretarz prasowy Władimir Wigiliański przekazał, że Cyryl "poczuł niedomaganie, jednak nic strasznego się nie stało". Wszelako patriarcha musiał zrezygnować z wygłoszenia mowy dziękczynnej do wiernych.

Wigiliański poinformował też, że po liturgii Cyryl uczestniczył w przyjęciu urodzinowym, wydanym w salach recepcyjnych w podziemiach Soboru Chrystusa Zbawiciela.

Moskwa jest ostatnim etapem trwającej od 20 października peregrynacji Świętego Pasa po Rosji. Relikwię wystawiano już na widok publiczny w Petersburgu, Jekaterynburgu, Norylsku, Władywostoku, Krasnojarsku, Tiumeniu, Niżnim Nowogrodzie, Diwiejewie, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem, Stawropolu i Kaliningradzie. Wszędzie adorowały ją dziesiątki tysięcy wiernych.

Jak głosi prawosławny przekaz, Święty Pas wykonała Matka Boża, używając do tego sierści wielbłądziej. Na krótko przed Wniebowzięciem Najświętsza Maryja Panna podarowała pas dwóm pobożnym wdowom w Jerozolimie. To tam go początkowo przechowywano, przekazując z pokolenia na pokolenie.

Na przełomie IV i V wieku Pas Matki Bożej sprowadzono do Konstantynopola. W X wieku pocięto go na kilka części. Trafiły one później do Bułgarii, Gruzji i na Cypr. W XIV wieku jedną z części otrzymał monastyr Watopedi.

Kobiety nie mają wstępu na górę Athos. Dlatego w kolejce do Soboru Chrystusa Zbawiciela dominują właśnie kobiety, dla których jest to wyjątkowa okazja, aby chociaż przez chwilę pomodlić się przed Pasem Bogarodzicy.

W Moskwie relikwia będzie eksponowana do 27 listopada.

>>>>>

Nasza Matka za zycia wszak szyla i sa do tej pory te wszystkie rzeczy - one sie nie psuja same z siebie gdyz Ona je zrobila . Najwyzej czlowiek moze zniszczyc o ile Bóg to bedzie tolerowal . Bo jesli Bóg postanowil ze maja przetrwac TO NIKT ANI NIC NIE DA RADY ! Takie wiec przedmioty sa jak najbradziej relanie istniejace ! Co cieszy :O)))


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:09, 02 Sie 2013    Temat postu:

Niezwykłe odkrycie w Turcji. To część krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa?

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie kościoła w Turcji odkryli kamienną skrzynię zawierającą relikt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to część krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa - donosi foxnews.com.

Znalezisko zostało odkryte podczas wykopalisk prowadzonych przy kościele Balatlar, który został zbudowany w 660 roku w pobliżu Morza Czarnego.

Profesor Gülgün Köroğlu, który stał na czele ekipy archeologów, przyznał, że najnowsze odkrycie może okazać się częścią krzyża, na którym dokonano ukrzyżowania Chrystusa.

- To jak do tej pory nasze najważniejsze osięgnięcie – przyznał.

- Pracujemy tu od czterech lat, przez ten czas znaleźliśmy ponad 2000 szkieletów. Mam nadzieję, że ten rok będzie bardzo owocny dla nas. Ostatnio nauczyliśmy się bardzo wiele.

>>>>

To naprawde im sie udalo !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:59, 24 Lis 2013    Temat postu:

Watykan wystawił na widok publiczny relikwie św. Piotra pierwszy raz !

Po raz pierwszy w historii na widok publiczny wystawiono relikwie św. Piotra. To akcent kończący obchody Roku Wiary, który w październiku 2012 zainaugurował Benedykt XVI . Watykan zdementował spekulacje, że uroczystość ta ma wywołać nową dyskusję na temat autentyczności tych relikwii.

Do historii przejdzie zapewne moment, gdy Franciszek z nieukrywanym wzruszeniem, a nawet przejęciem, trzymał w rękach srebrną szkatułę, w której znajdują się fragmenty kości pierwszego papieża. Okazuje się, że jego 265. następca nie ma na co dzień kontaktu z tym relikwiami, ponieważ nie mieszka w Pałacu Apostolskim.

Od 1971 roku przechowywane są one w kaplicy papieskiego apartamentu. Znaleziono je podczas wykopalisk rozpoczętych w 1939 roku z woli Piusa XII. Właśnie ten papież 11 lat później publicznie ogłosił wiadomość o znalezieniu “grobu Księcia Apostołów”.

Ostrożniejszy od niego był Paweł VI, który w 1968 oświadczył, iż przekonany jest o autentyczności relikwii św. Piotra. Tak twierdziła wybitna włoska specjalistka Margherita Guarducci, która nie miała co do tego najmniejszych wątpliwości. Jednym z jej argumentów był fakt, ze żadne inne miejsce na świecie nie rywalizowało z Rzymem o posiadanie szczątków pierwszego papieża. Zgodnie z tradycją więc relikwie tego, którego Jezus wybrał, by wybudować na nim swój Kościół, stały się fundamentem największej świątyni chrześcijaństwa.

...

Pierwszy raz w historii !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:40, 10 Sty 2014    Temat postu:

Ogromne kolejki do Darów Mędrców, ważnej relikwii prawosławia

W Moskie znajdują się Dary Mędrców, jadna z najważniejszych reklikwii prawosławia

Dziesiątki tysięcy ludzi czekają godzinami w kilometrowych kolejkach w Moskwie, by zmówić modlitwę przed Darami Mędrców, jedną z najważniejszych relikwii prawosławia. Po raz pierwszy została ona wystawiona na widok publiczny poza Grecją.

Dary Mędrców to relikwiarz zawierający złoto, kadzidło i mirrę. Od upadku Konstantynopola w połowie XV wieku przechowywany jest w monastyrze św. Pawła na górze Athos, w Grecji. Nigdy dotąd nie opuszczał granic tego kraju.

Relikwiarz jest wystawiony na widok publiczny w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji. Według rosyjskich mediów dotychczas przed Darami Mędrców pokłoniło się ok. 130 tys. wiernych.

Długa na kilka kilometrów kolejka w piątek ciągnęła się wzdłuż rzeki Moskwy. Czas oczekiwania wynosi do dziewięciu godzin. Wolontariusze i policjanci rozdają oczekującym gorącą herbatę.

Do Konstantynopola Dary Mędrców trafiły w IV wieku z Jerozolimy. Według Ewangelii św. Mateusza za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu trzej mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: kadzidło - symbol boskości, złoto - symbol władzy królewskiej i mirrę - zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i to określenie przetrwało do czasów obecnych. W VIII wieku pojawiły się ich imiona - Kacper, Melchior i Baltazar. Od XII wieku są oni uznawani za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.

Prawosławni wierzą, że Dary Mędrców mają szczególną łaskę w leczeniu chorych, w tym cierpiących na bezpłodność i raka. W monastyrze św. Pawła na górze Athos mogą je adorować tylko mężczyźni, gdyż tamtejsze autonomiczne państwo mnichów jest zamknięte dla kobiet.

Relikwie pozostaną w Moskwie do 13 stycznia. Później będzie można się im pokłonić w Petersburgu, Mińsku i Kijowie.

W 6 stycznia prawosławni obchodzili Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.

....

Brawo ! Trzeba ludziom pokazywac dowody . Po to Bóg je ocalil .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:18, 20 Sty 2014    Temat postu:

Białoruś: tysiące ludzi w kolejce do Darów Trzech Króli

Już prawie 200 tys. wiernych oddało w Mińsku cześć Darom Trzech Króli – chrześcijańskim relikwiom przechowywanym na górze Athos w Grecji. Dzisiaj uczynił to zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Relikwie, znane też jako Dary Mędrców, przywieziono na Białoruś w piątek po południu i wystawiono w cerkwi św. Hioba. Od tego czasu mimo silnego mrozu ciągną do nich rzesze wiernych, stojąc w kolejce po 5-6 godzin. Relikwie, które przybyły do Mińska z Rosji, będą na Białorusi do 23 stycznia, potem zostaną przewiezione do Kijowa.

- W pierwszy dzień było u nas 36 tys. osób, w drugi 77 tys., w trzeci 65 tys., a dziś już 20 tys. – oświadczył protojerej Fiodar Pouny, odpowiedzialny za sprowadzenie relikwii na Białoruś.

Dla marznących pielgrzymów białoruski Czerwony Krzyż wystawił przy cerkwi dwa namioty, w których mogą się ogrzać, a także w razie potrzeby otrzymać pierwszą pomoc medyczną. Wolontariusze Czerwonego Krzyża dyżurują przy nich przez całą dobę. Wierni mogą się także napić gorącej kawy i herbaty.

Przedstawiciel Czerwonego Krzyża Dźmitry Rusakou powiedział, że pielgrzymi zwracają się o pomoc głównie po potknięciach na lodzie, zdarzają się także odmrożenia i omdlenia.

- Serce się cieszy, że tylu ludzi tu ściąga. To jeszcze jeden znak świadczący o tym, że człowiekowi nie wystarczają sprawy materialne i przyjemności. To dla niego za mało, poszukuje wartości duchowych – powiedział metropolita mińsko-mohylewski abp Kondrusiewicz.

Jak podkreślił, o darach Trzech Króli mowa w Nowym Testamencie i są one świętością dla wszystkich chrześcijan, choć przechowuje je świątynia prawosławna. - Mamy w Białorusi dobre stosunki z prawosławnymi – zaznaczył.

Dary Trzech Króli to 28 złotych płytek w różnych kształtach ozdobionych ornamentami, które są przechowywane w 10 osobnych szkatułkach. W niektórych obok złota znajdują się także szczątki świętych. Do naszych czasów przetrwały też kadzidło i mirra - w postaci ciemnych kulek. Na Białoruś przywieziono tylko jedną szkatułkę, zawierająca trzy złote płytki.

Relikwie słyną cudami, np. uzdrowieniami od różnych chorób. Wierzy się także, że chronią od sił nieczystych.

...

Tak relikwie umacniaja wiare .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:25, 14 Sie 2014    Temat postu:

Fragment drzewa z Krzyża Chrystusowego na lotnisku w Modlinie

W sobotę o godz. 18.15 na lotnisku w podwarszawskim Modlinie wylądują relikwie z greckich Salonik. Nie byle jakie. Będzie to dłoń św. Marii Magdaleny i fragment drzewa, z którego zbudowano Krzyż Chrystusowy.

Uroczystości związane z ich pobytem w Polsce organizuje Cerkiew Prawosławna i Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. Cyryla i Metodego. 16 sierpnia, po 19.00 nastąpi ich przywitanie w Modlinie (dostępne wyłącznie dla duchownych i dziennikarzy), następnie relikwie ruszą w Polskę.

17 sierpnia będzie je można oglądać Bielsku Podlaskim, następnie m.in. w Łodzi i Wrocławiu. Po tygodniu relikwie wracają do Salonik.

Pełen program pobytu znajdziecie tutaj. Relikwie odwiedzą różne miasta w Polsce, a po tygodniu odlecą do Salonik.

...

Tak Bóg zadbał aby ocalały .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:19, 16 Sie 2014    Temat postu:

Radio Łódź

Relikwie Krzyża Pańskiego i ręki św. Marii Magdaleny przyjadą do Łodzi

Cerkiew prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Łodzi -

W sobotę 16 sierpnia do Polski przyjeż­dżają relikwie Krzyża Pańskiego i ręki św. Marii Magdaleny. Pod­czas podróży po kraju relikwie trafią również do łódzkiej cerkwi prawosławnej.

Pielgrzymka relikwii po Polsce to wydarzenie bez precedensu, bo na co dzień dostęp do nich jest bardzo ograniczony. Na górę Atos, gdzie są przechowywane, mają wstęp tylko mężczyźni. Co więcej, pielgrzymi mogą tam przebywać najwyżej przez trzy doby.

- Same relikwie w głównej świątyni monasteru Simonopetra znaj­dują się w miejscu ołtarzowym, gdzie nie każdy ma dostęp - infor­muje ks. Jakub Dmitruk z łódzkiej cerkwi. - Relikwie opuszczają monaster dopiero po raz drugi, pierwszy raz odbywało się to w granicach państwa greckiego.

W Łodzi powitanie relikwii będzie miało charakter ekumenicz­ny. Podkreśla to fakt, że Maria Magdalena nie jest wyłącznie świę­tą prawosławną. Arcybiskup Szymon zarządzający diecezją łódz­ko-poznańską podjął decyzję o zaproszeniu na uroczystość powi­tania relikwii zarówno hierarchów kościoła rzymsko-katolickie­go, jak i przedstawicieli innych wyzwań chrześcijańskich.

- To dobry moment, żeby pokazać ludziom, że więcej nas łączy niż dzieli - dodaje ks. Dmitruk.

Do Łodzi relikwie Krzyża Pańskiego i ręki św. Marii Magdaleny przyjadą w piątek po południu i pozostaną w cerkwi do soboty.

...

Czyli dziś ? To szybko mówicie . Już za późno !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:21, 17 Sie 2014    Temat postu:

Relikwie św. Marii Magdaleny w warszawskiej katedrze

Relikwie św. Marii Magdaleny z monasteru na greckiej górze Athos zostały przywiezione do Polski. W sobotę wieczorem przy­witano je w prawosławnej katedrze na warszawskiej Pradze. Przez tydzień delegacja mnichów z relikwiami odwiedzi miejsca ważne dla prawosławia.

Przypominając żywot świętej, która jest także patronką praskiej katedry, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa podkre­ślił, że Maria Magdalena "znała zbawiciela świata Jezusa Chrystu­sa, osobiście doświadczyła jego uzdrawiającej siły, była razem z Matką Bożą jednym z pierwszych świadków jego zmartwychwsta­nia".

- To ona przekazała prawdę o zmartwychwstaniu najpierw apo­stołom, a później całemu światu – mówił hierarcha.

- Św. Maria Magdalena to jedna z nielicznych niewiast, które cer­kiew tytułuje "równą apostołom". Jest ona niepowtarzalnym przykładem pokory, gorliwości i oddania wierze – powiedział abp Sawa.

Delegacja sześciu mnichów ze świętej góry Athos przyleciała z re­likwiami do Modlina późnym popołudniem. W ceremonii powita­nia, która odbyła się w katedrze św. Marii Magdaleny, uczestni­czyli nie tylko wyznawcy prawosławia, którzy szczelnie wypełni­li świątynię. Byli także duchowni innych wyznań chrześcijań­skich, m.​in. katolicki ordynariusz warszawsko-praski abp Hen­ryk Hoser, a także przedstawiciele władz Warszawy i korpusu dy­plomatycznego, w tym ambasador Rosji w Warszawie Aleksandr Aleksiejew.

Po uroczystym powitaniu w katedrze rozpoczęło się nabożeń­stwo chwalebne, zwane akatystem. W sobotę świątynia będzie otwarta, póki będą przychodzić wierni. Natomiast od rana roz­poczną się nabożeństwa eucharystyczne, m.​in. liturgię z użyciem ok. 15 języków narodowych. Po południu delegacja z relikwiami pojedzie do Bielska Podlaskiego.

W relikwiarzu znajduje się lewa dłoń świętej oraz drzazga z krzy­ża Chrystusa. Prawosławni duchowni podkreślają, że choć dłoń jest odcięta od ciała, to zachowuje cały czas temperaturę zbliżoną do temperatury żywego ludzkiego organizmu. Można się o tym przekonać, całując relikwię.

O. Doroteusz Sawicki powiedział w sobotę PAP, że Bractwo Pra­wosławne Świętych Cyryla i Metodego, które jest głównym organi­zatorem przyjazdu relikwii do Polski, wysłało zaproszenia do wszystkich rzymskokatolickich parafii św. Marii Magdaleny w Polsce oraz do głównych parafii w miastach, gdzie relikwie za­trzymują się na noc.

- Św. Maria Magdalena jest świętą Kościoła niepodzielonego. Chcemy się tym bogactwem podzielić ze wszystkimi braćmi w czasach, kiedy łatwiej się nam kłócić niż godzić, chcemy promo­wać zbliżenie - tłumaczył ks. Sawicki

Duża część harmonogramu pobytu relikwii w Polsce przypada na województwo podlaskie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. Tam relikwie odwiedzą m.​in. Bielsk Podlaski, Kleszczele, Grabarkę, Hajnówkę i Białystok.

W sanktuarium na św. Górze Grabarce delegacja z relikwiami bę­dzie przebywała 18-19 sierpnia, czyli w dniach Święta Przemie­nienia Pańskiego, najważniejszych w tym prawosławnym sanktu­arium, gdy rokrocznie przyjeżdżają tam i przychodzą w piel­grzymkach tysiące wiernych. W tym roku w uroczystościach weź­mie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

W ostatnich dniach pobytu w Polsce, który potrwa do 23 sierpnia, delegacja odwiedzi też Wrocław i Łódź. Wszędzie odprawiane będą uroczyste liturgie, a wierni będą mogli modlić się przy reli­kwiach Marii Magdaleny.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu po­wszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodaj­ne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadekla­rowało 156 tys. osób.

...

Tak ta podróż relikwii to znakomity pomysł ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:25, 17 Sie 2014    Temat postu:

Prawosławne relikwie dziś w Bielsku Podlaskim

Bielsk Podlaski będzie pierwszym miastem na Podlasiu, które przywita relikwie św. Marii Magdaleny. Do Polski przybyła dele­gacja mnichów z greckiego monasteru Simonopetra z Góry Atos, którym towarzyszy relikwiarz z dłonią świętej i cząstką Krzyża Chrystusa. Ceremonia powitania relikwii odbyła się wczoraj wie­czorem w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w War­szawie.

Na Podlasiu mnisi greccy z relikwiami będą gościć do czwartku. Odwiedzą ważne dla prawosławnych cerkwie i klasztory. W każ­dej z odwiedzanych świątyń przed relikwiarzem z dłonią Marii Magdaleny i cząstką Krzyża Świętego będą celebrowane nabo­żeństwa chwalebne zwane Akatystami.

Powitanie relikwii w Bielsku Podlaskim nastąpi dziś o 17.30 w cerkwi św. archanioła Michała. Przebywać one tam będą do jutra. Modlitwy w bielskiej świątyni trwać będą do północy, w po­niedziałek zaś jej otwarcie dla wiernych nastąpi o 6.00.

Po południu (ok. 13.30) delegacja z relikwiami Marii Magdaleny i Krzyża świętego pojedzie do na św. Górę Grabarkę, zatrzymując się po drodze w cerkwi w Kleszczelach.

...

Relikwie jak widzicie ożywają wiarę . Po to są ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:58, 04 Sty 2015    Temat postu:

Prawosławni hierarchowie do wiernych m.in. o wydarzeniach w Cerkwi w 2014 roku

Przywiezienie do Polski przez greckich mnichów relikwii św. Marii Magdaleny wymienia sobór biskupów polskiej Cerkwi na pierwszym miejscu, wśród wydarzeń istotnych dla prawosławnych w naszym kraju w 2014 roku.

W skierowanym do wiernych i duchowieństwa orędziu z okazji świąt Bożego Narodzenia przypomina, że w miejscach, które w sierpniu odwiedziła delegacja mnichów z greckiej Góry Athos, cześć przywiezionym przez nich relikwiom oddało ok. 100 tys. osób. W ciągu ośmiu dni mnisi odwiedzili prawosławne parafie m.in. w Warszawie, Hajnówce, Grabarce, Białymstoku i Wrocławiu. Wszędzie, by oddać cześć relikwiom, ustawiały się długie kolejki wiernych, nie tylko prawosławnych.

- Pobyt relikwii ożywił duchowo wielu wiernych naszego Kościoła i przyczynił się do jednoczenia się wokół Kościoła - podkreślili w orędziu bożonarodzeniowym arcybiskupi i biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat większości świąt religijnych korzysta ponad 90 proc. prawosławnych parafii w naszym kraju, Wigilia Bożego Narodzenia przypada trzynaście dni po świętach katolickich, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

W tym terminie święta obchodzą przede wszystkim wierni Cerkwi we wschodniej Polsce. Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie.

W liście do wiernych i duchowieństwa prawosławni hierarchowie piszą też, że w minionym roku "nie bez znaczenia dla jedności kościelnej" były obchody setnej rocznicy śmierci św.Maksyma Sandowicza - prawosławnego duchownego pochodzenia łemkowskiego (kanonizowanego przez polską Cerkiew w 1994 roku), które miały miejsce we wrześniu w Gorlicach.

Zwracając się do wiernych podkreślili też, że nowo narodzony Chrystus "oczyści wszystkich, którzy z wiarą przychodzą do Niego". - Z jego pomocą będziemy w stanie zrozumieć i ocenić wiele współczesnych negatywnych zjawisk, naruszających moralny porządek życia społeczeństwa i zachować siebie samych jako prawosławnych wierzących, zgodnie z nauką swego Kościoła - napisano w orędziu soboru biskupów.

Dokładnych danych, co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało wówczas 156 tys. osób.

...

Tak to bylo wydarzenie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:52, 18 Mar 2015    Temat postu:

Relikwie św. Spirydiona zostaną przywiezione na Podlasie

W sierpniu, z inicjatywy Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, zostaną przywiezione do Polski relikwie św. Spirydiona, znajdujące się na Korfu. Odwiedzą miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju, m.in. sanktuarium na Górze Grabarce.

Piotr Makal, kierownik biura zarządu głównego Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego powiedział, że według wstępnego harmonogramu, relikwie będą przebywały w Polsce w dniach 15-22 sierpnia.

- Planuje się, że odwiedzą głównie monastery wschodniej Polski: Grabarkę, Jabłeczną, Saki, Zwierki, Supraśl oraz kilka okolicznych parafii - dodał Makal. Na Grabarce mają być obecne w czasie obchodów Święta Przemienienia Pańskiego (przypada w dniach 18-19 sierpnia), najważniejszej w roku uroczystości w tym sanktuarium.

W ubiegłym roku, także z Grecji, trafiły do Polski na 8 dni relikwie św. Marii Magdaleny. Delegacja greckich mnichów przybyłych z tymi relikwiami odwiedziła wówczas miejsca ważne dla prawosławia w Polsce (głównie w województwie podlaskim) ale także m.in. Warszawę czy Wrocław.

Jak szacują przedstawiciele Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, które było inicjatorem również tamtych wydarzeń religijnych, osobiście cześć oddało relikwiom w tych miejscach ok. 100 tys. osób.

Wszędzie do udziału w uroczystościach byli zapraszani także wierni i duchowni innych wyznań. W wielu miejscach na uroczystościach było widać hierarchów katolickich. Np. w powitaniu relikwii w stołecznej katedrze prawosławnej wziął udział ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, w uroczystościach w Białymstoku metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, zaś w Słochach Annopolskich - biskup drohiczyński Tadeusz Pikus i biskup senior Antoni Dydycz.

Relikwie św. Spirydiona, które mają trafić do Polski w sierpniu, znajdują się obecnie na greckiej wyspie Korfu.

Zgodnie z tradycją św. Spirydion (ur. 270 r.), biskup Tremithus (obecnie Tremetusia na Cyprze), w czasie I soboru powszechnego w Nicei w 325 roku, broniąc przed heretykiem Ariuszem nauki o jedności Św. Trójcy – trzymał cegłę (według innych przekazów - kawałek gliny lub gliniane naczynie). Gdy ścisnął ją, w górę wzleciał ogień, w dół popłynęła woda, a w ręce została mu ziemia. "Trzy różne substancje, jedna cegła" - miał wówczas powiedzieć.

Zmarł ok. roku 348. Do św. Spirydiona wierni modlą się o uzdrowienie z różnych chorób oraz podczas głodu. W samej tylko Grecji jest ok. 80 cerkwi poświęconych jego pamięci.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

...

Znow wazne relikwie .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133494
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:27, 25 Paź 2016    Temat postu:

RMF 24
Fakty
Polska
Dolny Śląsk: W kościele znaleziono kości 300 świętych
Dolny Śląsk: W kościele znaleziono kości 300 świętych

Dzisiaj, 25 października (13:50)

Niecodzienne odkrycie w kościele świętego Maternusa w Lubomierzu na Dolnym Śląsku. W świątyni odnaleziono niewielkie fragmenty kości blisko 300 różnych świętych. Większość w oryginalnych, starych relikwiarzach. Znalezisko, wyjątkowo cenne dla chrześcijan, można oglądać w kaplicy kościoła.
Odnalezione relikwie
/ks. Erwin Jaworski/parafia św. Maternusa w Lubomierzu /

Zbiór odnaleziono kilka miesięcy temu w zakamarkach budynków należących do parafii. Relikwie gromadzone były prawdopodobnie przez kilkaset lat, głównie przez siostry Benedyktynki, które w XIII wieku w Lubomierzu założyły klasztor.

Relikwie można teraz oglądać w kościele. Część w oryginalnych relikwiarzach. Na odwrocie jednego z nich znajduje się wykaz umieszczonych w nim relikwii. To między innymi relikwie św. Maternusa, patrona lubomierskiej parafii, relikwie świętych apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza i Macieja. Odnaleziono także czaszkę Jutty von Liebenthal - założycielki klasztoru.

Wartość zbiorów jest ogromna. Symbolizuje obecność świętych. Są to relikwie pierwszego stopnia, czyli najcenniejsze. To głównie fragmenty układu kostnego - mówi ksiądz Erwin Jaworski.

W kościelnych budynkach udało się odnaleźć także bezcenne starodruki. Wśród z nich znajduje się wrocławski „Mszał Rzymski Missale Romanum” z 1738 roku. Na tłumaczenie czekają również inne dokumenty, które znajdują się w archiwach parafii. W przyszłości mają one być udostępnione publicznie.
Relikwie świętych znalezione w kościele na Dolnym Śląsku (6 zdjęć)




+ 3

(mpw)
Bartek Paulus

...

Wspaniale.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy