Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Kościół w Azji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133177
Przeczytał: 53 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:30, 04 Gru 2017    Temat postu: Kościół w Azji

Jak być twórczym Kościołem, nawet gdy stajemy się mniejszością? 5 rad Franciszka
Aymeric Pourbaix/ I. Media specjalnie dla Aleteia Vatican | 04/12/2017

AP/EAST NEWS
Udostępnij



Komentuj

Drukuj

W Bangladeszu papież wyznaczył priorytety dla Kościoła funkcjonującego jako mniejszość w społeczeństwie. Jest to mapa wytyczona w Azji, ale pasująca dobrze również do Europy.
Żywy Kościół biednych ludzi

Msza święta odprawiana przez papieża Franciszka w Dhace, stolicy kraju, odbyła się w atmosferze rodzinnego święta. Prostota środków: nie było nagłośnienia ani wielkich ekranów. Musiało wystarczyć minimum, którym dysponuje Kościół biednych ludzi. Zamiast podium, na którym zwykle umieszcza się ołtarz, wystarczyło zwykłe zadaszenie.

Na mszę przybyło 100 000 wiernych, jedna trzecia katolików w tym kraju. Nie tylko mogli zobaczyć papieża, „szefa”, który przybył, by umocnić ich w wierze, ale też byli świadkami udzielenia święceń kapłańskich 16 lokalnym diakonom. Był to pierwszy przypadek udzielenia święceń kapłańskich przez Franciszka podczas jednej z 31 podróży, w ciągu pięciu lat pontyfikatu.

Świadczy to m.in. o tym, jak ważne dla następcy św. Piotra było to wydarzenie. Inny jezuita, pochodzący z Bangladeszu ojciec George mówi: „W wielu częściach świata mamy spadek powołań. Tutaj, tych 16 kapłanów jest świadectwem, że nasz Kościół żyje!”. Co do tego nie ma wątpliwości. Te „peryferie” Kościoła mają z czego czerpać i mogą nawet czegoś nauczyć stare wspólnoty chrześcijańskie w Europie, które czasem same stają się mniejszościami.
Czytaj także: Franciszek stanął w obronie prześladowanych muzułmanów i katolików z Birmy. Podsumowanie wizyty
Powołania, świeccy i rodzina

Streśćmy więc to, co najważniejszego papież powiedział katolikom w Bangladeszu:
Podkreślił znaczenie kapłanów, którzy przez swe dłonie sprawują ofiarę Jezusa Chrystusa. Powołania są „duszą ewangelizacji” – powiedział Franciszek w przesłaniu na kongresie poświęconym temu tematowi we Włoszech. Ale podczas mszy świętej w Bangladeszu papież zwrócił się także do świeckich: „Nigdy nie przestawajcie wspierać waszych księży w modlitwie. To wasza odpowiedzialność. I róbcie to z całego serca” – podkreślił.
Troska o to, by być w bliskości ze świeckimi, co szczególnie dotyczy biskupów. Chodzi o to, by szukali u nich rady w sprawach doczesnych, na przykład finansów Kościoła. Ale też, by wspierali tych świeckich, którzy prowadzą działalność misyjną w miejscach najbardziej oddalonych, na peryferiach Kościoła. Dziś jest dużo w tej sprawie do zrobienia.
Znaczenie rodziny: dotyczy to nie tylko Bangladeszu, ale też krajów europejskich, gdzie króluje indywidualizm. Świadczenie gościnności, szacunek dla rodziców i dziadków, osób starszych, chorych… To wszystko wypływa z serca cywilizacji chrześcijańskiej i trzeba to szanować. Dla Franciszka tym właśnie obszarze powinna się wyrażać praca społeczna Kościoła.
Kościół także jest wielką rodziną. Franciszek zalecił biskupom: wzmocnić kontakty między seminarzystami a starszymi księżmi. W Kościele jedność zależy również od więzi między generacjami. A co do biskupów – powinni być ojcami swoich księży. „To są wasi bracia, synowie i współpracownicy w winnicy Pana” – powiedział papież.
Kluczowe miejsce osób konsekrowanych. Papież z Argentyny wie, o czym mówi. On, który był prowincjałem jezuitów w swoim kraju. Zakonnice i zakonnicy są swego rodzaju „trzecią drogą” w Kościele – podkreślił papież. Nie czymś pobocznym, a wręcz przeciwnie. Ich wkład w życie wspólnoty katolickiej jest „fundamentalny”.

Poprzednik Franciszka, Benedynkt XVI mówił o roli „twórczych mniejszości” w reewangelizacji Europy. Jego następca właśnie określił priorytety tych wspólnot.

...

Juz niedlugo wszyscy beda Kościołem Smile! W Azji jest problem bo ludy wadliwie rozwiniete. Twarde struktury kastowe nie do ruszenia. Sila rzeczy ciezko tam nawrocic bo czlowiek TO CZESC MACHINY SPOLECZNEJ! To nie Zachod ze kazdy jest soba. Tam jest dopasowany do maszynerii i jest trybikiem. Zduszona osobowosc. To nie jest w ogole chrzescijanskie pojmowanie spoleczenstwa! Inaczej w Afryce! Zdrowa organizacja rodowa bez wadliwej ,,cywilizacji" stad nawracanie idzie jak burza. Jak w Polsce 966 tez rody i plemiona.

Ale Jezus to ruszy jednym objawieniem dla calej ludzkosci. I wtedy misjonarze z Polski przybeda uczyc...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy