Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Klara Ludwika Szczęsna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133759
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:30, 17 Wrz 2015    Temat postu: Klara Ludwika Szczęsna

Kard. Dziwisz: cieszymy się z beatyfikacji s. Klary Ludwiki Szczęsnej

Kard. Dziwisz: cieszymy się z beatyfikacji s. Klary Ludwiki Szczęsnej - Shutterstock

Cieszymy się, że do grona tylu świętych, którzy są związani z Krakowem, dołączymy za parę dni z tytułem błogosławionej s. Klarę Ludwikę Szczęsną – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Beatyfikacja odbędzie się 27 września w Krakowie.

Msza św. będzie sprawowana w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Aktu beatyfikacji s. Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Sióstr Sercanek) dokona wysłannik papieża - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.
REKLAMA


Według zapowiedzi organizatorów, w uroczystości będą uczestniczyć kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz duchowni, władze miasta, regionu i wierni. Liczną grupę stanowić będą siostry sercanki z Polski, ale także z Ukrainy, Włoch, Francji, USA, Boliwii i Jamajki.

Ludwika Szczęsna żyła na przełomie XIX i XX wieku. Wraz z ks. Józefem Sebastianem Pelczarem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego i została wybrana jego pierwszą przełożoną generalną. W zgromadzeniu przyjęła imię Klara. Współpracując z ks. Pelczarem, otworzyła ok. 30 domów zakonnych, posyłając siostry do pracy wśród chorych i wśród dziewcząt, dla których tworzyła przytuliska i szkoły praktyczne na terenie Galicji i Alzacji. W czasie I wojny światowej posyłała siostry do pracy w szpitalach wojennych.

- W Rzymie św. Piotra śpiewa się i odmawia hymn Felix Roma. Ja bym to odniósł do Krakowa: Felix Cracovia, bo do grona tylu świętych, którzy są związani z Krakowem, dołączymy za parę dni z tytułem błogosławionej s. Klarę Ludwikę Szczęsną. To wielka radość – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystość kard. Stanisław Dziwisz.

- To wielka postać, można by powiedzieć, że Ona dołącza do tych wielkich jałmużników Krakowa wraz z siostrami sercankami. Siostry miały się zająć dziewczętami z ulicy, pracować w szpitalach, wśród biednych. Ale także od samego początku pracowały w domu biskupa krakowskiego, a potem rozeszły się po całym świecie, pracowały w stolicy apostolskiej, 28 lat służyły Ojcu Św. Janowi Pawłowi II i są także w innych krajach – mówił kardynał.

Jak zapewnił kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński, sanktuarium jest przygotowane na przyjęcie gości.

- Siostra Klara, bo takie imię zakonne przyjęła jako sercanka łączy w sobie wrażliwość, poczucie piękna i estetyki z ogromnym realizmem życia i pracowitością. Jej postawa wypływa nie tylko z cech charakteru, ale głębokiej wiary w Boga, który był dla niej źródłem piękna, harmonii, mądrości i pokoju. Doświadczali tego zapewne ci, którzy spotykali ja osobiście, o czym świadczą świadectwa sióstr sercanek, dostrzegających w niej osobę pokorną, cichą, skromną, a zarazem zdecydowaną i konkretną w działaniu, pełną szacunku i miłości dla drugiego człowieka – napisała o matce Klarze Szczęsnej siostra sercanka Sebastiana Choroś.

Ludwika Szczęsna pochodziła z Mazowsza. Urodziła się 18 lipca 1863 r. w Cieszkach jako szóste z siedmiorga dzieci Antoniego i Franciszki, z domu Skorupskiej. W wieku 12 lat straciła matkę. Mając 17 lat uciekła z domu, bo mimo namowy ojca nie chciała wyjść za mąż, ale poświęcić życie Bogu.

W 1885 r. Ludwika wstąpiła do działającego w ukryciu w zaborze rosyjskim Zgromadzenia Sług Jezusa, w którym apostołowała wśród służących. Będąc w tej wspólnocie prowadziła w Lublinie pracownię krawiecką i pełniła funkcję przełożonej. Na prośbę ks. Pelczara, Zgromadzenie Sług Jezusa wysłało s. Ludwikę do Krakowa, gdzie prowadziła przytulisko dla służących, a później wraz z ks. prof. Pelczarem założyła nowe zgromadzenie.

Zmarła w Krakowie w opinii świętości 7 lutego 1916 r., w wieku 53 lat. Proces beatyfikacyjny s. Klary rozpoczął się w marcu 1994 r. W grudniu 2012 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jej cnót, a 5 czerwca tego roku papież Franciszek ogłosił dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu s. Klary.

Jej duchowy przewodnik ks. Józef Sebastian Pelczar został beatyfikowany w 1991 r., a kanonizowany w 2003 r.

Po II wojnie światowej siostry sercanki zostały usunięte z większości szpitali, szkół, przedszkoli i ochronek, w których wcześniej pracowały. Realizując nadal zadania wyznaczone przez swoich założycieli, podjęły pracę w państwowych domach opieki społecznej, szpitalach oraz parafiach.

Obecnie do zgromadzenia należy na świecie ok. 500 sióstr, w Polsce jest ich ponad 350. Sercanki opiekują się chorymi w domach opieki społecznej i szpitalach oraz dziewczętami potrzebującymi pomocy, prowadząc dla nich m.in. bursy, w Rzeszowie Dom Samotnej Matki i Okno Życia, a na misjach przychodnie, szkoły i sierocińce.

...

Rosnie potega duchowa Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133759
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:08, 27 Wrz 2015    Temat postu:

Beatyfikacja siostry Klary Szczęsnej w Krakowie

Siostry sercanki - Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Polska zakonnica zostanie dziś wyniesiona na ołtarze. W sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie odbędą się dziś uroczystości beatyfikacyjne siostry Klary Szczęsnej - współzałożycielki zgromadzenia sióstr sercanek - Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Aktu beatyfikacji dokona legat papieski kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Cudem, od którego rozpoczął się proces beatyfikacji Klary Szczęsnej, było uzdrowienie w 2001 roku dwunastoletniego chłopca po poważnym wypadku samochodowym. Michał doznał poważnego urazu mózgu, był sparaliżowany i zapadł w śpiączkę. Lekarze nie dawali mi szans na przeżycie.
REKLAMA


Siostra Klara urodziła się w 1863 roku jako Ludwika Szczęsna. Odbywając swoją formację zakonną przez osiem lat, posługiwała w Warszawie, a potem w Lublinie, gdzie była przełożoną sióstr i kierowniczką pracowni krawieckiej.

W ukryciu przed władzami carskimi uczyła dziewczęta katechizmu. Narażona na niebezpieczeństwo dekonspiracji zgromadzenia, a w konsekwencji na śmierć lub zsyłkę na Sybir, musiała opuścić Lublin.

...

Kolejna polska swieta i znow pojawia sie Rosja.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133759
Przeczytał: 54 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:44, 27 Wrz 2015    Temat postu:

Beatyfikacja siostry Klary Szczęsnej w Krakowie


W Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach odbyły się w niedzielę uroczystości beatyfikacyjne s. Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Sióstr Sercanek).

10Zobacz zdjęcia




Aktu beatyfikacji dokonał wysłannik papieża - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, który odczytał List Apostolski papieża Franciszka o beatyfikacji s. Klary Szczęsnej na prośbę metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza wraz ze Zgromadzeniem Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Święto bł. Klary Szczęsnej obchodzone będzie 7 lutego, w dniu jej śmierci.

Kard. Amato przewodniczył również późniejszej mszy św. i był autorem homilii, odczytanej w jego imieniu w języku polskim. "Matka Klara Szczęsna była osobą konsekrowaną, obdarzoną cnotami heroicznymi, była autentycznym przykładem miłości do Jezusa i do jego miłosiernego serca" – stwierdził w homilii kard. Angelo Amato. Przytaczał relacje sióstr, że "z miłości do Boga była gotowa do ponoszenia każdego trudu i zachęcała współsiostry, aby były skłonne do wyrzeczeń", że jej postawa opierała się na silnej wierze, żywej nadziei i miłości i że żywiła do sióstr głęboką miłość, interesując się ich potrzebami i zdrowiem, zawsze spiesząc z pomocą potrzebującym.

- W Liście Apostolskim Ojca Św. Franciszka Matka Klara jest nazwana w następujący sposób: "współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, która zawsze umiała przyjmować wolę Bożą i ze szczególną miłością troszczyła się o potrzebujących, szczególnie o dziewczęta i o chorych". Są to słowa, które dobrze wyrażają matczyną postawę Błogosławionej Klary Szczęsnej, siostry zakonnej o wielkim i szczodrym sercu dla wszystkich, zwłaszcza dla małych oraz schorowanych – podkreślił kard. Amato.

- Siostrom Sercankom i wszystkim nam bł. matka Klara powtarza ewangeliczną przestrogę apostoła Jana: "Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą". Bowiem to miłość przekształca serca oraz umysły ludzi, aby tworzyli społeczeństwo bardziej braterskie, gościnne i przebaczające. Miłość jest też tym przesłaniem, które nowa Błogosławiona pozostawia nam w tym dzisiejszym świątecznym dniu – zakończył.

Podczas uroczystości odsłonięto obraz błogosławionej autorstwa Macieja Sancewicza oraz poświęcono drugi, tego samego autorstwa, który zostanie umieszczony w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W modlitwie powszechnej uczestnicy uroczystości modlili się m.in. "za prezydenta Polski oraz za wszystkich sprawujących władzę w naszym kraju, aby wspierani Bożą łaską budowali jedność, pokój i pomyślność polskiego społeczeństwa".

W uroczystości uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz duchowni, w tym m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, kard. Zenon Grocholewski z Rzymu, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, kard. Franciszek Macharski, kard. Marian Jaworski.

Obecni byli także krewni Klary Szczęsnej, przedstawiciele władz miasta i regionu oraz wierni. Liczną grupę stanowiły siostry sercanki z Polski, Ukrainy, Włoch, Francji, USA, Boliwii i Jamajki.

Ludwika Szczęsna żyła na przełomie XIX i XX wieku. Wraz z ks. Józefem Sebastianem Pelczarem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego i została wybrana jego pierwszą przełożoną generalną. W zgromadzeniu przyjęła imię Klara. Współpracując z ks. Pelczarem, otworzyła ok. 30 domów zakonnych, posyłając siostry do pracy wśród chorych i wśród dziewcząt, dla których tworzyła przytuliska i szkoły praktyczne na terenie Galicji i Alzacji. W czasie I wojny światowej posyłała siostry do pracy w szpitalach wojennych.

- Szczęśliwy Kraków, bo w gronie jego świętych i błogosławionych kroczy również matka Klara Ludwika Szczęsna – powiedział na zakończenie uroczystości kard. Stanisław Dziwisz, dziękując papieżowi za decyzję wyniesienia na ołtarze s. Klary Szczęsnej i kard. Amato, "dla którego była to czwarta beatyfikacja na ziemiach polskich". - Do rangi symbolu urasta fakt, że dzisiejsza beatyfikacja dokonała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Duchowe córki nowej Błogosławionej służyły ofiarnie Janowi Pawłowi II w Krakowie i w Watykanie – podkreślił kardynał.

Z kolei kard. Angelo Amato powiedział dziennikarzom po uroczystości, że "bł. siostra Klara przede wszystkim to osoba święta, która jest dobrodziejką dla tego regionu i tego miasta poprzez swoją posługę na rzecz ubogich, chorych i dzieci". Wyjaśnił, że dopiero po kanonizacji może być ona patronką określonej kategorii osób.

- Wszyscy możemy się jednak nauczyć od niej bycia uczniami Chrystusa. I to nie jest przesłanie tylko do wąskiej grupy osób zakonnic, zakonników i księży, ale też przesłanie dla osób świeckich. Ona mówi, że również osoby świeckie, tam gdzie żyją i pracują, mogą być uczniami Chrystusa, świadkami Ewangelii – poprzez pracę, sport, środki masowego przekazu; każdy w swoim środowisku może być uczniem Chrystusa – powiedział kard. Amato dziennikarzom.

Jak mówiła wcześniej przełożona generalna sióstr sercanek s. Agnieszka Kijowska, "matka Klara raczej ukrywała się przed zewnętrznym światem, więc jej postać jest bardziej znana wewnątrz klasztoru". - Jako przełożona była bardzo serdeczna dla sióstr i patrzyła na człowieka nie tylko w kontekście potrzeb duchowych, ale też materialnych. Widziała człowieka z jego potrzebami, chciała usłużyć, ile mogła, żeby ciężko pracującym siostrom przyjść z pomocą w takich zwykłych codziennych czynnościach, cerując ich bieliznę czy zaopatrując chore siostry w leki czy lepszą żywność. My mówimy, że matka Klara miała wyobraźnię miłości, czyli widziała człowieka z jego potrzebami i wychodziła naprzeciw temu - powiedziała.

- Można powiedzieć, że może być patronką dla chorych, bo sama była chora przez całe życie i przeszła operację nowotworową, a potem komplikacje. Na pewno dużo ludzi przychodzi modlić się do niej o uzdrowienie z choroby nowotworowej, tym bardziej, że jej doczesne szczątki są złożone w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Garncarskiej w Krakowie, gdzie w pobliżu znajduje się Instytut Onkologii – powiedziała przełożona generalna.

Ludwika Szczęsna pochodziła z Mazowsza. Urodziła się 18 lipca 1863 r. w Cieszkach jako szóste z siedmiorga dzieci Antoniego i Franciszki, z domu Skorupskiej. W wieku 12 lat straciła matkę. Mając 17 lat uciekła z domu, bo mimo namowy ojca nie chciała wyjść za mąż, ale poświęcić życie Bogu.

W 1885 r. Ludwika wstąpiła do działającego w ukryciu w zaborze rosyjskim Zgromadzenia Sług Jezusa, w którym apostołowała wśród służących. Będąc w tej wspólnocie prowadziła w Lublinie pracownię krawiecką i pełniła funkcję przełożonej. Na prośbę ks. Pelczara, Zgromadzenie Sług Jezusa wysłało s. Ludwikę do Krakowa, gdzie prowadziła przytulisko dla służących, a później wraz z ks. prof. Pelczarem założyła nowe zgromadzenie.

Zmarła w Krakowie w opinii świętości 7 lutego 1916 r., w wieku 53 lat. Jej duchowy przewodnik ks. Józef Sebastian Pelczar został beatyfikowany w 1991 r., a kanonizowany w 2003 r.

Proces beatyfikacyjny s. Klary rozpoczął się w marcu 1994 r. W grudniu 2012 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jej cnót, a 5 czerwca tego roku papież Franciszek ogłosił dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu s. Klary. Chodziło o ciężko rannego 11-letniego chłopca, który w 2001 roku w Krakowie został potrącony na pasach i z ciężkim urazem głowy walczył o życie, a rodzina i siostry sercanki modliły się do Klary Szczęsnej o wstawiennictwo. Chłopiec całkowicie wrócił do zdrowia i uczestniczył w uroczystości beatyfikacji s. Klary Szczęsnej.

Po II wojnie światowej siostry sercanki zostały usunięte z większości szpitali, szkół, przedszkoli i ochronek, w których wcześniej pracowały. Realizując nadal zadania wyznaczone przez swoich założycieli, podjęły pracę w państwowych domach opieki społecznej, szpitalach oraz parafiach. Obecnie do zgromadzenia należy na świecie ok. 500 sióstr, w Polsce jest ich ponad 350. Sercanki opiekują się chorymi w domach opieki społecznej i szpitalach oraz dziewczętami potrzebującymi pomocy, prowadząc dla nich m.in. bursy, w Rzeszowie Dom Samotnej Matki i Okno Życia, a na misjach przychodnie, szkoły i sierocińce.

Była to pierwsza beatyfikacja w historii Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

...

Swieci to prawdziwe wzory,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Wiara Ojców Naszych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy