Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Sfragistyka .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:30, 05 Gru 2012    Temat postu: Sfragistyka .

Sandomierz: odtworzono średniowieczne pieczęcie miasta

Kopia pieczęci z XIV wieku i rekonstrukcja tłoku pieczętnego z końca XIII wieku będą wykorzystywane przez władze Sandomierza do pieczętowania ważnych miejskich dokumentów. Odtworzył je miejscowy regionalista i znany projektant biżuterii Cezary Łutowicz.

Jak wyjaśnił Łutowicz, pomysł odtworzenia pieczęci zrodził się podczas projektowania łańcucha ceremonialnego burmistrza miasta. - Szukając inspiracji i wzorów natrafiłem w Muzeum Czartoryskich w Krakowie na oryginalną pieczęć miejską z 1343 roku - wyjawił. Za zgodą Muzeum wykonany został silikonowy odcisk oryginalnej pieczęci z czasów Kazimierza Wielkiego.

- Silikonowy odlew jest bardzo precyzyjny, zawiera wszystkie niedoskonałości i szczegóły pieczęci. Na tej podstawie odlałem ze srebra centralny element do łańcucha burmistrza miasta - powiedział Łutowicz.

Po tej pracy w dyspozycji Łutowicza pozostał silikonowy odlew pieczęci. Władze miasta zdecydowały o wykonaniu dokładnej kopii tłoku pieczętnego – bardzo ważnego z punktu widzenia nie tylko Sandomierza, ale także historii Polski.

- Ta pieczęć jest o tyle ciekawa, że była ona wymienna z pieczęcią państwową. Jak król bywał w Sandomierzu, to pieczętował dokumenty czy przywileje właśnie pieczęcią sandomierską – zaznaczył Łutowicz.

Artysta zdecydował się na wykonanie jeszcze jednej pieczęci, wzorowanej na starszym tłoku z lat osiemdziesiątych XIII wieku. Jak wyjaśnił, jest to rekonstrukcja na podstawie rysunków, które się zachowały, i opisów. - Przedstawia księcia Leszka Czarnego, który klęczy przed ołtarzem, a obrządek mszy sprawuje św. Stanisław, biskup - powiedział.

Obie pieczęcie będą używane przez burmistrza Sandomierza do pieczętowania najważniejszych dla miasta dokumentów. - Każda pieczęć to jest opowiadanie o mieście. Jest tu i heraldyka, i symbolika. Czytając pieczęcie możemy dowiedzieć się o historii i znaczeniu przypisanego jej miasta. To są klejnoty miejskie, wyrażają majestat miasta – ocenił Łutowicz.

....

Wprawdzie sfragistyka czyli nauka o pieczeciach to dzial historii ale przeciez wiecej w nim sztuki niz historii ...



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133577
Przeczytał: 66 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:36, 11 Kwi 2015    Temat postu:

Niezwykłe pieczęcie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Średniowieczne i nowożytne pieczęcie wykorzystywane w kancelariach kościelnych i świeckich, pochodzące z okresu od XIV do XVIII w., będzie można od środy zobaczyć na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, ekspozycja ma pokazać zmiany, jakie na przestrzeni stuleci przechodziła pieczęć jako podpis uwierzytelniający dokumenty.

- Ta wystawa ukazuje proces tworzenia takiego właśnie podpisu, poczynając od ukazania narzędzi, rodzajów używanego materiału, stosowanych zabezpieczeń utrudniających jego zniszczenie oraz sposobów umieszczania na, lub przy pergaminowych i papierowych dokumentach - powiedziała Kowalów.

Na ekspozycji prezentowane będą m.in. średniowieczne i nowożytne tłoki pieczętne, w tym kapituły kolegiaty Świętego Krzyża w Opolu, miasta Czerna, pieczęci mniejszej Góry Śląskiej, cechu wrocławskich farbiarzy, cechu wrocławskich kowali i płatnerzy i nyskich czeladników piekarskich. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć wrocławską prasę śrubową z 1730 r. wraz z kilkoma XVIII-wiecznymi typariuszami magistrackimi, czyli wzorami dokumentów używanych np. w ratuszach.

Wśród średniowiecznych pieczęci woskowych znajduje się m.in. pieczęć biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego z 1451 r. Ekspozycję uzupełniają opieczętowane dokumenty.

- Dzięki odpowiedniemu doborowi eksponatów zwiedzający będą mogli porównać zabytki pochodzące z kancelarii władców, hierarchów kościelnych, samorządów miejskich, czy też organizacji cechowych - dodała Kowalów.

Na przykład, obok pieczęci dostojników kościelnych chronionych metalowymi puszkami ze zwykłej stalowej blachy, dla porównania pokazana zostanie pieczęć majestatyczna pruskiego króla Fryderyka II w ozdobnej puszce srebrnej z widocznymi jeszcze śladami pierwotnego złocenia.

Ekspozycja będzie czynna do 7 czerwca.

...

Bardzo ciekawa dziedzina sztuki i historii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy