Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
230 lat polskiej fantastyki ,,naukowej" !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133575
Przeczytał: 67 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:42, 29 Paź 2015    Temat postu: 230 lat polskiej fantastyki ,,naukowej" !

Rok niedlugo sie skonczy a tu rocznica. 230 lat fantastyki tzw. naukowej w Polsce! W 1785 roku ukazala sie nowela czy tez krotka powiesc:


230 LAT! Kim jest autor?

Michał Dymitr Krajewski

Michał Dymitr Tadeusz Krajewski, pseud.: Mierzejewski Lew, (ur. 8 września 1746 w województwie ruskim, zm. 5 lipca 1817 w Końskich) – polski pisarz, historyk i działacz oświatowy, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Życie

Krajewski urodził się w województwie ruskim. 22 lipca roku 1763 wstąpił do zakonu pijarów w Podolińcu, gdzie przyjął imię Dymitra od św. Michała (imię chrzestne: Tadeusz; jako pisarz używał imienia Michał). Po ukończeniu nowicjatu studiował retorykę (1766) i filozofię (1767-1768) w Międzyrzeczu Koreckim. Od roku 1769 uczył w kolegium pijarskim w Warszawie. Przez 2 lata (1771-1772) z przyczyn zdrowotnych przebywał poza swym zakonem. W latach 1773-1775 pełnił funkcję nauczyciela domowego u Tarnowskich. Od roku 1776 przebywał w nowosądeckim domu zakonnym. Od roku 1777 przyjął posadę nauczyciela u Wodzickich. Po powrocie do Warszawy (1782), w roku 1783, objął stanowisko prefekta pijarskiego Collegium Nobilium w Warszawie. Rok później (1784) był już rektorem tegoż Collegium. W międzyczasie nauczał (prawdopodobnie) w domach Małachowskich i Bielińskich.

Należał do najbardziej zasłużonych działaczy dla ówczesnej oświaty w Polsce. W roku 1788 objął plebanię w Białaczowie, zaś w 1793 sekularyzował się i osiadł jako proboszcz na parafii w Końskich, a nieco później otrzymał kolejno kanonię kielecką i lwowską. Po roku 1809 przeniósł się do Warszawy, gdzie przystąpił do prac warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (członkostwo od 5 kwietnia 1812), poświęcając się już wcześniej badaniom historycznym.
Twórczość

Twórczość Krajewskiego skupiała się wokół zagadnień społecznych i postulatów reformatorskich. Jedną z jego pierwszych książek była Podolanka wychowana w stanie natury, życie i przypadki swoje opisująca (1784), będąca przeróbką francuskiej powieści H. J. Du Laurensa Imirce, ou la fille de la nature (1765). Podolanka zainicjowała poważny spór literacki i doczekała się w ciągu jednego roku aż 7 wydań.

W roku 1785 ukazała się kolejna książka Krajewskiego – Wojciech Zdarzyński życie i przypadki swoje opisujący, powieść fantastyczna o losach młodego Polaka, który trafia do utopijnej krainy na Księżycu. Książka ta jest uznawana za pierwszą polską książkę fantastyczną.

!!!!

(TZW. NAUKOWO FANTASTYCZNA. PIERWSZE FANTAZJE TO JUZ SA U KADLUBKA! W PIERWSZEJ POLSKIEJ KSIAZCE!) Wikipedie trzeba poprawiac.

W roku 1786 ukazała się Pani Podczaszyna. Tom drugi Przypadków Wojciecha Zdarzyńskiego. Powieść ta jest uznawana za odpowiednik żeński powieści Ignacego Krasickiego Pan Podstoli. Bohaterka jest pierwowzorem polskiej heroiny sentymentalnej.

U schyłku życia Krajewski napisał pracę historyczną Dzieje panowania Jana Kazimierza od r. 1656 do jego abdykacji w r. 1668, której drugi tom wydany został dopiero pośmiertnie jesienią roku 1846, pierwszy zaś prawdopodobnie zaginął. Wcześniej zaś napisał także książkę o Stefanie Czarnieckim pt. Historia Stefana na Czarncy Czarnieckiego, wojewody kijowskiego, hetmana polnego koronnego (1787).

....

Widzimy ze naukowiec bo trudno pisac taka fantastyke nie majac podstaw w nauce.
Przypadki Zdarzynskiego opieraja sie na pomysle oczywiscie Krasickiego. I na Doswiadczynskim. O czym autor wyraznie pisze oddajac hold Krasickiemu. Tak powstaje wybitna kultura. Jeden od drugiego ,,pozycza". Tzw. wlasnosc dobr intelektualnych jak widac jest wyrazem chciwosci i niczego wiecej. Kultura to kopiowanie. Dzieki Krasickiemu autor POBUDZIL WYOBRAZNIE i poszedl na calosc. Juz nie wyspa na morzu ale Ksiezyc! W ten sposob rozwija sie tworcza wyobraznia. Nikt od razu nie wpadnie na pomysl.
W tym utworze mamy wszelkie motywy fantastyki. Pojazd kosmiczny. Podroz. Spotkanie z obcym. Opis spolecznosci. Tam nawet o wojnie na ksiezycu chyba jest. Czytalem to co najmniej 20 jesli nie 25 lat temu! Musze jeszcze raz... Tu mozna pobrac! Promujmy dziela:

[link widoczny dla zalogowanych]

Kanon motywow fantastyki rozwiniety w XX wieku tu juz byl. Brak tylko dziwnego wygladu u ,,tamtych" to sa po prostu ludzie ale inni niz my. Lepsi! Bo to mialo uczyc bawiac. Jak zauwazyl znakomity Pawel Jasienica literatura tego okresu jest zadziwiajaco aktualna. Czyta sie znakomicie. O ile wspolczesna jest niestrawna okresow poprzednich typu Mloda Polska czy pozytwizm albo juz nie rozumiemy albo za dlugie. Tu krotkie tresciwe dowcipne i ciekawe. Zmodernizowac pisownie to w ogole bez problemu. To sila tego okresu.

Co do wspolczesnosci to mozna tylko wysmiac glupote Warszawki ktora nam bredzi o ,,nowoczesnosci" polegajacej na porzucaniu nauki Kościoła. SmileSmileSmile Ksieza 230 lat temu tak pisali ze wy teraz nie nadazacie SmileSmileSmile Brak kultury.

Tu przydala by sie nagroda imienia autora bo naprawde to byl przeblysk geniuszu.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Tam gdzie nie ma już dróg... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy