Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Wigilia na Białorusi...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 1:57, 25 Gru 2010    Temat postu: Wigilia na Białorusi...

Wiemy jak wyglada Wigilia dla zatrzymanych na Białorusi...
Spędzili ją w więzieniu...

I oczywiscie tutaj szczegolnie widac jak wazne sa pytania o rzeczy ostateczne.Jesli ktos nie wierzy w Boga.To uzna ze to nie ma sensu.Po co siedziec w wiezieniu?To boli i niesie cierpienie...
Oczywiscie jak zawsze ateizm niesie nonsens...
Ale gdy wszystko jest na swoim miejscu sprawa staje sie jasna.
Celem nie jest unikanie bolu na tym swiecie.To prowadzi do upodlenia.
Jam mowi Biblia Bóg godzi sie na takie zdarzenia aby czlowiek duchowo byl jeszcze piekniejszy.A tego nie da sie zrobic w ten sposob ze czlowiek bedzie jadl pil i tył ... W ten sposob produkuje sie wieprze na rzez a nie szlachetnych ludzi.Natomiast sprzeciw wobec zla i walka z nim a takze poniszenie ofiar - uszlachetnia dusze! Daje to wielkie korzysci w niebie i dopiero tam bedzie w paelni jasne jakie. I dopiero wtedy beda zalowac ci ktorzy stchorzyli.Zreszta wiemy juz teraz sporo.O kim sie uczymy w szkolach?O tych co uciekli czy tych ktorzy polegli?Dlaczego oszusci udaja bohaterow a nie tchorzy?Nawet lajdacy juz teraz wiedza ze byc bohaterem to wielka korzysc.Tylko chcieliby bezbolesnie.Miec przyjemnosc np. z zycia w rezimie a pozniej jak rezim padnie to miec korzysc z klamstw ze byli bohaterami.
Czyli w sumie skoro najgorsi lotrowie wiedza ze bohaterstwo jest korzystne to tym bardziej ludzie porzadni.W sumie nie trzeba tlumaczyc.W niebie dopiero nastapi pelnia i skoro tu juz wiadomo ze bohaterstwo jest dobre ... TO TAM DOPIERO BEDZIE WIADOMO!
Sa to tzw. dobra trudne czyli wymagajace wysilku ale jedyne jakie warto zdobyc.Bo wszystko osiagniete podloscia rozpadnie sie w proch i zniknie...Zostanie tylko to co uczciwie zdobyte a tym bardziej to co okupione cierpieniem!
:c))))))))))
Słynny obraz Jacka Malczewskiego (brata Wandy Malczewskiej) Wigilia na Syberii - wystarczy zwrocic uwage jak wygladaja twarze ...



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez BRMTvonUngern dnia Czw 11:23, 08 Wrz 2016, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:02, 24 Gru 2013    Temat postu:

Święta u białoruskich katolików: kutia, opłatek i kolędy

Białoruscy katolicy zasiądą w Wigilię przy stole, na którym będzie stała kutia, barszcz z grzybami i smażona ryba. Podzielą się opłatkiem, a niektórzy będą kolędować.

Na Białorusi katolicy nadal przestrzegają tradycji, że w dzień wigilijny nie spożywa się mięsa, a wieczerza tego dnia ma postny charakter. W wielu domach zachował się też zwyczaj przygotowywania dwunastu potraw, z których każdej należy spróbować.

„Kuchnia białoruska na Święta jest bardzo bogata. Możemy skosztować podczas Wigilii kutii, kisielu z mąki owsianej, barszczyku z grzybami, ryby usmażonej na różne sposoby oraz klusek z makiem” – opowiada w rozmowie z PAP dyrektor Biura Informacji przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Białorusi ks. Jury Marcinowicz.

W wielu domach zachował się też zwyczaj stawiania na stole wigilijnym jednego pustego nakrycia. „Pamiętam ze swojego dzieciństwa, że jednego razu w trakcie spożywania wieczerzy przyszedł prawosławny sąsiad, który chciał coś pożyczyć, i został poproszony do stołu” – mówi ks. Marcinowicz.

Przed wieczerzą domownicy oczywiście dzielą się opłatkiem. Jak podkreśla Marcinowicz, ten zwyczaj przywędrował na Białoruś z Polski. „Nieraz ludzie, szczególnie na wschodzie Białorusi, muszą pokonać dziesiątki kilometrów do kościoła czy kaplicy, by nabyć opłatek na stół wigilijny” – mówi.

W domach białoruskich katolików stanie też oczywiście choinka. „Dzisiaj coraz częściej można zauważyć, że powraca się do prostych, ludowych dekoracji, np. ozdób zrobionych z suszonych jabłek, aniołków wykonanych z makaronu, orzechów zawiniętych w sreberka oraz papierowych łańcuchów robionych przez najmniejszych domowników. Pamiętam, że my też w domu rodzinnym robiliśmy takie papierowe łańcuchy na choinkę” – opowiada ks. Marcinowicz.

W wielu domach śpiewa się kolędy, a w niektórych regionach zachował się zwyczaj jasełek i chodzenia z kolędą. Ks. Marcinowicz jako chłopiec, a potem kleryk, przygotowywał się do kapłaństwa w Grodnie. Jak mówi, praktycznie każde Święta spędzał wraz z młodzieżą ze swojej parafii na chodzeniu z kolędą od domu do domu mieszkańców parafii, a także pracujących tam księży.

„Ostatnie lata wychodziliśmy z kolędą na centralne place naszego miasta. Śpiewaliśmy na placu Sowieckim, placu Lenina. Zostało to nawet zauważone przez miejscowe media: ukazał się artykuł po tytułem +Lenin słucha kolęd+” – opowiada.

Boże Narodzenie jest na Białorusi bardzo rodzinnym świętem. Młodzież z wielkich miast zjeżdża na nie do rodzinnych domów.

„Ale można też zauważyć aspekt negatywny: dziś znacznie mniej niż przed laty ludzie odwiedzają się nawzajem. Coraz rzadziej jest też słyszany śpiew kolęd w domach, a nawet coraz mniej ludzi zasiada przy stole” - dodaje.

25 grudnia jest na Białorusi dniem wolnym od pracy. Większość mieszkańców wyznaje jednak prawosławie i obchodzi Boże Narodzenie dwa tygodnie później.

...

Tak kultura zostala strasznie zniszczona stad trzeba odrodzenia !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133542
Przeczytał: 58 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:44, 24 Gru 2016    Temat postu:

gosc.pl » Wiadomości » Białoruscy katolicy przygotowują się do Bożego Narodzenia
Białoruscy katolicy przygotowują się do Bożego Narodzenia

|
PAP |
dodane 24.12.2016 08:35



Wigilijny stół, opłatek, pasterka i urodziny Adama Mickiewicza - katolicy na Białorusi przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Wigilijna Msza święta będzie w tym roku transmitowana przez telewizję państwową z kościoła w Rakowie pod Mińskiem.

"W każdym katolickim domu, podobnie jak w Polsce, nakrywa się wigilijny stół, jest opłatek, choinka" - mówi PAP o obchodach Bożego Narodzenia rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Białorusi ksiądz Jury Sańko.

"Oczywiście, w każdym domu zestaw dań może być trochę inny, ale zawsze są one postne, jest dwanaście potraw, jest dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa; nie ma alkoholu. Najważniejsze jest, i o tym przypominamy naszym parafianom, że są to święta rodzinne i należy je spędzić w gronie najbliższych" - dodaje.

"Parafie organizują rekolekcje, przygotowują szopki, jasełka, koncerty kolęd, koncerty organowe. W parafii na Złotej Górce w Mińsku co roku odbywa się cały cykl takich wydarzeń kulturalnych; w tym roku rozpocznie się on 26 grudnia" - mówi Sańko.

W wigilię Bożego Narodzenia odprawiane będą pasterki, choć nie zawsze, ze względów organizacyjnych, będą się one odbywać o północy.

Co roku wieczorną wigilijną mszę świętą pokazuje na żywo państwowa telewizja białoruska - tym razem będzie to transmisja z kościoła Matki Bożej Różańcowej w Rakowie pod Mińskiem. Ta dawna polska parafia liczy sobie 340 lat, a w tym roku obchodziła 110-lecie konsekracji świątyni.

Również w pozostałe świąteczne dni państwowe media przewidują szereg programów poświęconych tematyce związanej z katolickim Bożym Narodzeniem, m.in. transmisję papieskiego orędzia Urbi et Orbi 25 grudnia.

W najbardziej znanym w Mińsku kościele św. Szymona i Heleny (znanym jako Czerwony Kościół) 24 grudnia w południe zostanie odprawiona msza święta, a następnie odbędzie się spotkanie świąteczne pod pomnikiem Adama Mickiewicza połączone z obchodami urodzin polskiego poety.

"Szczególne znaczenie obchody Bożego Narodzenia mają dla mieszkających na Białorusi Polaków" - przekonuje w rozmowie z PAP Andżelika Borys, szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB). "Od 1948 r. do odwilży końca lat 80. XX wieku, kiedy język polski był zakazany, styczność z polskością przetrwała w domach właśnie dzięki tradycjom religijnym" - wyjaśnia.

Wspomina, że w jej "domu rodzinnym zawsze było na stole 12 potraw". Oddziały ZPB na całej Białorusi organizują spotkania opłatkowe i wspólne śpiewanie kolęd. "To święta rodzinne, które niosą dobro, pokój, przebaczenie. Chcemy, by ZPB był taką rodziną dla Polaków na Białorusi" - mówi Borys.

Według oficjalnych danych na Białorusi mieszka ok. 1,5 miliona katolików. Wielu z nich obchodzi święta dwa razy - według kalendarza katolickiego i dwa tygodnie później, gdy Boże Narodzenie świętują prawosławni.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz przed świętami Bożego Narodzenia skierował do wiernych list pasterski. "Historia nocy betlejemskiej nie skończyła się. Powtarza się. Jezus i dziś stuka do drzwi naszych serc i chce nas odwiedzić, znaleźć w nich miejsce, być z nami, obdarzyć nas swoim słowem i zbawczą łaską" - pisze w przesłaniu do wiernych metropolita. Przypominając o narodzinach Jezusa, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi wezwał do "otwarcia mu drzwi" i głębokiej duchowej odnowy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ klm/ kar/

...

Oczywiscie jak co roku Wigilia na Bialorusi. Kraj najbardziej podobny do Polski na Swiecie. Nigdzie Unia z Litwa nie wydala az takich owocow. Na obecnej ,,Litwie" widzimy co robia... A tu inaczej. Ruscy wymordowali pradziwa Bialorus czyli unitow ale bedzie odrodzenie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy