Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna
Unijne gospodarki nie będące w euro .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 15:47, 05 Mar 2012    Temat postu: Unijne gospodarki nie będące w euro .

Unijne gospodarki nie bedace w euro . Jaki jest ich stan ?

Szwecja już nie jest najsilniejszą skandynawską gospodarką

Za­leż­ność Szwe­cji od eks­por­tu do kra­jów eu­ro­pej­skich spo­wo­do­wa­ła, że kraj bę­dą­cy nie­gdyś naj­sil­niej­szą skan­dy­naw­ską go­spo­dar­ką zo­sta­je w tyle, po­nie­waż ro­sną­ce bez­ro­bo­cie zmniej­sza popyt.

- Zanim sy­tu­acja się po­pra­wi, na­stą­pi po­gor­sze­nie – po­wie­dział An­dre­as Jons­son, eko­no­mi­sta Nor­dea Bank w Sztok­hol­mie. – Przez więk­szość 2012 roku bę­dzie­my ob­ser­wo­wać ro­sną­ce bez­ro­bo­cie. Zda­niem Jons­so­na ist­nie­je nie­bez­pie­czeń­stwo, że naj­więk­sza skan­dy­naw­ska go­spo­dar­ka bę­dzie się w tym roku kur­czyć, mimo że bank cen­tral­ny pro­gno­zu­je 0,7-pro­cen­to­wy wzrost.

Re­ce­sja może na­stą­pić po 3,9-pro­cen­to­wym wzro­ście w 2011 roku, kiedy Szwe­cja miała lep­sze wy­ni­ki niż są­sia­du­ją­ce z nią Nor­we­gia i Dania. W obec­nej sy­tu­acji szwedz­ka za­leż­ność od han­dlu z Eu­ro­pą, do któ­rej wy­sy­ła 70 pro­cent swo­je­go eks­por­tu po­wo­du­je, ze kraj jest bar­dziej na­ra­żo­ny na skut­ki eu­ro­pej­skie­go kry­zy­su za­dłu­że­nio­we­go. W czwar­tym kwar­ta­le pro­dukt kra­jo­wy brut­to zmniej­szył się o 1,1 pro­cent, jak po­in­for­mo­wał kra­jo­wy urząd sta­ty­stycz­ny. Bank cen­tral­ny sza­cu­je, ze bez­ro­bo­cie wzro­śnie w tym roku do 7,7 pro­cent i utrzy­ma się na tym po­zio­mie do 2014 roku.

Pre­zes banku cen­tral­ne­go Ste­fan In­gves po­wie­dział w lutym, że Szwe­cja wcho­dzi w okres „znacz­nie niż­sze­go wzro­stu”, co zmu­si­ło go do po­now­ne­go ob­ni­że­nia stóp pro­cen­to­wych. Jed­nak ta ob­niż­ka nie wy­star­czy, żeby nie do­pu­ścić do re­ce­sji, po­wie­dział In­gves.

- Uwa­ża­my, że na­le­ży ob­ni­żyć pro­gno­zy makro Riks­ban­ku – po­wie­dział. – I moż­li­we jest też ko­lej­ne zmniej­sze­nie stóp pro­cen­to­wych w kwiet­niu.

Pro­duk­cja w Szwe­cji zma­la­ła w ostat­nim kwar­ta­le, gdy tym­cza­sem w Danii i Nor­we­gii wzro­sła. Wszyst­kie trzy kraje mają ra­ting kre­dy­to­wy AAA przy­zna­ny przez trzy naj­waż­niej­sze agen­cje ra­tin­go­we.

Riks­bank, szwedz­ki bank cen­tral­ny, ob­ni­żył od grud­nia dwu­krot­nie re­fe­ren­cyj­ną stopę pro­cen­to­wą zmniej­sza­jąc ją w lutym do 1,5 pro­cen­ta. De­cy­den­ci za­su­ge­ro­wa­li, że stopy po­zo­sta­ną nie­zmie­nio­ne przez na­stęp­ny rok.

„Pro­dukt kra­jo­wy brut­to jest w tej chwi­li o dwa punk­ty pro­cen­to­we po­ni­żej po­zio­mu za­kła­da­ne­go przez Riks­bank, kiedy ten przed­sta­wiał ostat­nie pro­gno­zy - na­pi­sał w e-ma­ilu Roger Jo­se­fs­son, eko­no­mi­sta Dan­ske Bank w Sztok­hol­mie. – To po­wo­du­je po­wsta­nie ogrom­nej róż­ni­cy w sza­cun­kach do­ty­czą­cych wy­ko­rzy­sta­nia za­so­bów i ozna­cza, że Riks­bank bę­dzie mu­siał ob­ni­żyć pro­gno­zy in­fla­cyj­ne”.

Dan­ske Bank uważa, że pod­czas kwiet­nio­we­go po­sie­dze­nia Riks­bank ob­ni­ży stopy o jedną czwar­tą punk­tu.

Mi­ni­ster fi­nan­sów An­ders Borg po­wie­dział w ubie­głym ty­go­dniu, że gdyby go­spo­dar­ka nadal od­no­to­wy­wa­ła spa­dek rząd bę­dzie chciał wpro­wa­dzić do­dat­ko­we bodź­ce.

- Roz­wój go­spo­dar­czy pod ko­niec ubie­głe­go roku był znacz­nie słab­szy od pro­gno­zo­wa­ne­go – po­wie­dział Borg. – Uważ­nie śle­dzi­my sy­tu­ację i je­ste­śmy go­to­wi do pod­ję­cia dzia­łań, gdyby spra­wy przy­bra­ły gor­szy obrót od za­kła­da­ne­go.

Borg po­wie­dział, że rząd praw­do­po­dob­nie ob­ni­ży swoje sza­cun­ki do­ty­czą­ce te­go­rocz­ne­go wzro­stu go­spo­dar­cze­go do około 0,5 pro­cen­ta z 1,3 pro­cent pro­gno­zo­wa­ne­go w sierp­niu. W samym za­rzą­dzie Riks­ban­ku opi­nie są po­dzie­lo­ne na temat tego, na ile po­trzeb­ne jest po­lu­zo­wa­nie po­li­ty­ki mo­ne­tar­nej, żeby ura­to­wać go­spo­dar­kę przed re­ce­sją. Dwóch z sze­ściu człon­ków za­rzą­du po­pie­ra po­waż­niej­sze ob­niż­ki.

W lutym pro­duk­cja fa­brycz­na w Szwe­cji wzra­sta­ła w wol­niej­szym tem­pie niż stycz­niu, po­nie­waż ob­ni­ży­ły się in­dek­sy cząst­ko­we do­ty­czą­ce za­mó­wień i pro­duk­cji, jak wy­ni­ka z opra­co­wy­wa­ne­go przez Swed­bank in­dek­su do­ty­czą­ce­go sy­tu­acji w sek­to­rze pro­duk­cyj­nym.

„Pro­gno­zy dla stre­fy euro, a wobec tego i dla po­py­tu na szwedz­ki eks­port są zbyt opty­mi­stycz­ne – po­wie­dział pod­czas lu­to­we­go po­sie­dze­nia banku cen­tral­ne­go Lars E. O. Svens­son, wi­ce­pre­zes Roks­bank, jak wy­ni­ka z opu­bli­ko­wa­nych pro­to­ko­łów. – Pro­gno­zy dla Szwe­cji są rów­nież zbyt opty­mi­stycz­ne”.

Svens­son prze­ko­ny­wał do ob­ni­że­nia stóp o 0,5 punk­tu pro­cen­to­we­go do 1,25 pro­cent i do ko­lej­ne­go ob­ni­że­nia do 0,75 pro­cent pod ko­niec trze­cie­go kwar­ta­łu.

- Wzro­sło praw­do­po­do­bień­stwo dal­szej ob­niż­ki stóp pro­cen­to­wych – po­wie­dział An­ders Brun­stedt, ana­li­tyk Sven­ska Han­dels­ban­ken w Sztok­hol­mie. Dodał też, że Han­dels­ban­ken bę­dzie mu­siał zmniej­szyć pro­gno­zy do­ty­czą­ce nie­zmie­nio­nych stop pro­cen­to­wych do 1 pro­cen­ta.

Jed­nak za­nie­po­ko­je­nie sy­tu­acją w Eu­ro­pie nieco zma­la­ło w tym roku, po­nie­waż przy­wód­cy państw w re­gio­nie zgo­dzi­li się wy­pła­cić drugi pa­kiet po­mo­co­wy dla Gre­cji, a Eu­ro­pej­ski Bank Cen­tral­ny ofe­ru­je nie­ogra­ni­czo­ne trzy­let­nie po­życz­ki, żeby po­pra­wić sy­tu­ację na rynku kre­dy­tów.

Sprze­daż de­ta­licz­na w Szwe­cji nie­spo­dzie­wa­nie wzro­sła po ob­ni­że­niu przez bak cen­tral­ny stóp pro­cen­to­wych i po tym jak wzro­sty gieł­do­we przy­czy­ni­ły się do zwięk­sze­nia do­cho­dów. Nad­wyż­ka w han­dlu była czte­ro­krot­nie więk­sza od pro­gno­zo­wa­nej w stycz­niu i jest to wzrost w sto­sun­ku do naj­niż­sze­go po­zio­mu w okre­sie 16 mie­się­cy, jaki osią­gnę­ła w grud­niu.

- Co bę­dzie dalej jest wiel­ką nie­wia­do­mą – po­wie­dział Jons­son. – Choć widać ja­śniej­sze punk­ty w tu­ne­lu. Ale w pierw­szej po­ło­wie roku roz­wój jest słaby, a co waż­niej­sze, słaby jest też roz­wój na rynku pracy.

Autor - Johan Carl­strom

>>>>

Jak widzicie to nie jest tak ze wystarczy nie byc w euro . Wprawdzie kondycja Szwecji jest o niebo lepsza a tylko na tle Finlandii ...
UE szkodzi kazdemu ale tym w euro rekordowo . Aby naprawde miec szanse rozwojowe nie wysztarczy wyjsc z euro . Trzeba wyjsc z UE .
Nie ma innej drogi ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 16:06, 22 Maj 2013    Temat postu:

Szwecja: trzecia noc zamieszek na przedmieściach Sztokholmu


Noc z wtorku na środę była trzecią z rzędu nocą zamieszek wywołanych przez młodzież na imigranckich przedmieściach Sztokholmu. Sprawcy podpalili kilkadziesiąt samochodów, obrzucili kamieniami wagony metra oraz budynki szkół. Policja zatrzymała 8 osób.

Pretekstem do zajść było zastrzelenie 13 maja przez policję 69-latka w Husby na zachodnich przedmieściach Sztokholmu.

Zamieszki szybko rozprzestrzeniły się na inne imigranckie dzielnice Skaerholmen, Fittja oraz Norsborg, położone na południe od centrum stolicy Szwecji. Na tych przedmieściach mieszka również wielu imigrantów z Polski, w Fittja działa polska parafia.

Według ekspertów wydarzenia mają związek z wysokim bezrobociem wśród młodzieży w tych dzielnicach. W Husby, gdzie w niedzielę wybuchły zamieszki, aż 20 proc. nastolatków nie pracuje ani się nie uczy.

Niespokojne noce na przedmieściach Sztokholmu wywołały w Szwecji debatę na temat integracji. Przeciwna imigrantom nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która od 2010 roku zasiada w szwedzkim parlamencie, wykorzystała zajścia do krytyki idei społeczeństwa wielokulturowego. Lider opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej Stefan Loefven stwierdził, że zajścia wiążą się z rosnącym w Szwecji rozwarstwieniem społeczeństwa.

"To jest rodzaj reakcji, gdy nie ma równości między ludźmi" - tak opisał zamieszki szwedzkim mediom Rami al-Khamisi z organizacji Megafonen, która stoi za protestem przeciwko zastrzeleniu przez policję 69-latka w Husby. Megafonen twierdzi, że policja była wobec jej członków wyjątkowo brutalna; użyła wobec nich pałek i szczuła ich psami.

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt powiedział we wtorek, że "nie można wykluczyć kolejnych zamieszek". Według niego kluczem do uzdrowienia sytuacji w dłuższej perspektywie jest wzrost nakładów na edukację.

Władze Sztokholmu od kilku lat próbują zwiększyć atrakcyjność północno-zachodnich przedmieść miasta. W dzielnicy Kista, gdzie również doszło do incydentów, powstało "miasteczko nowych technologii", gdzie swoją siedzibę ma m.in. szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericsson. W ostatnim czasie powstało tam także centrum handlowe oraz miejsce międzynarodowych spotkań targowych.

....

Oczywiscie belkot o braku rownosci w Szwecji jest tak smieszny ze nie ma co komentowac . Tam jest patologiczna rownosc . Tutaj mamy raczej frustracje imigrantow z dzikich krajow wywolane totalnie obca cywilizacja .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BRMTvonUngern
Administrator



Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 133503
Przeczytał: 61 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:53, 27 Kwi 2014    Temat postu:

Duńczycy i Szwedzi nie chcą euro

Dwie trzecie Duńczyków chce, by ich narodową walutą nadal była korona. Gdyby dziś w Danii odbyło się referendum w sprawie przyjęcia euro, to 65 procent mieszkańców zagłosowałoby przeciwko, a 24 procent - za. Pozostałe 11 procent nie ma zdania na ten temat.

Taki jest wynik najnowszego sondażu opinii publicznej. Zapytano ponad 2 tysiące osób.

W Szwecji niechęć wobec europejskiej waluty jest jeszcze większa. Z ostatniego sondażu sprzed niespełna pół roku wynika, że jej wprowadzeniu jest przeciwnych 78 procent Szwedów.

...

Widzimy co sie dzieje . Wejsc do euro to samobojstwo . Wspolna waluta to pomysl z gatunku marksizmu leninizmu i tak sie tez konczy .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Religia,Polityka,Gospodarka Strona Główna -> Aktualności dżunglowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
cbx v1.2 // Theme created by Sopel & Programy